Wonderlijke redding van twee kinderen ^e9erin9sPro9ram uit een omgeslagen scheepje Meer produceren, minder verbruiken Amerikaans admiraal Atlantisch opperbevelhebber ter zee Sociaal Econ. Raad geeft adviezen KoaI BeiJteA Fraaie petten voor de officieren VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN is ontworpen De Britse stakingen breiden zich uit Vijftien Staphorster boeren berecht Luchtmacht moet Rusland worgen'' Vrijfkg 23 Febr. 1951 76« Jaargang No. i 1-035 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Achtjarige jongen hield zijn zusje anderhalf uur (onder water) in de armen gekneld Snede hulp maakte eind aan ondraaglijke spanning DE GASPERI EN SFORZA NAAR LONDEN Clementis in Russische handen gevallen? Weerbericht Elfhonderd millioen gulden nodig Gebruik atoomenergie voor vliegtuigen? „Engeland is diep gezonken Weer vijf Nederlanders in Korea gesneuveld Geallieerde opmars stuit op hevig verzet Lauwerkrans, kroon en gouden leeuw BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j W/LSMA en C. KRAK COIIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den i.eik woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze speciale verslaggever) rgïE KLEINE SCHIPPERSKINDEREN ZIJN DONDERDAGMORGEN ALS DOOR EEN WONDER AAN DE DOOD ONTSNAPT. BIJNA ANDERHALF PK HEBBEN ZIJ GEVANGEN GEZETEN IN HET ROEFJE VAN HUN Vaders scheepje, dat bij het waterladen voor de katen- PRBCHTSE DAM TE ROTTERDAM KAPSEISDE EN ONDERSTEBOVEN OP HET WATER VAN DE NIEUWE MAAS BLEEF DRIJVEN. Waarschijnlijk is het de golfslag geweest van een juist passerende grote sleep- boot, die de kleine ruim 100 ton metende tjalk, de „Pax" uit Renkum. heeft doen kantelen. De schipper, de 31-jarige Andries Derksen, zijn vrouw, die aan feet roer stond, en de knecht werden met geweld over boord geslagen. De yromw wfcrt zich drijvende te houden door zich vast te grijpen aan de roeiboot, fit achter de „Pax" aandreef. Ijlings toegeschoten vaartuigen pikten de schip per en ai» knecht uit het water op. Toen bleek, dat de twee kinderen van het gezin Derksen, de acht-jarige Wim en een meisje van twee jaar, vermist werden, (end zocht men het water af. veronderstellende, dat ook zij overboord geslagen Waren. Toen men echter niets ontdekte, moest men wel aannemen, dat zij zich gog in de romp van het schip bevonden. Arend", de kiel van de „Pax" uit het water, zodat arbeiders, die reeds met snijbranders op de kade stonden te wachten, direct konden beginnen een gat in de scheepswand te branden. Aanvankelijk was men van plan met twee kranen de ..Pax" te lichten. Men moest er echter van af zien. daar het hefvermogen der kranen ton is en het gewicht van de onder water lig gende tjalk wel eens het tienvoudige of meer kon bedragen. Men liep hierbij de kans. dat de kraan met het scheepje in de diepte zou verdwijnen. Onbeschrijfelijk was de vreugde der vertwijfelde ouders en van de hon derden havenarbeiders, die waren toegestroomd, toen een der arbeiders om ca. 10 minuten over twaalf zijn oor op de huid van het schip legde en de wachtende omstanders toeriep, dat hij nog klopsignalen hoorde. Dadelijk na hun bevrijding worden de kinderen over een plank naar de taal gebracht. Aehter de man in zittende houding ontwaart men het gat van dertig cM. in 't vier kant. waardoor rij uit het schip worden gehaald. I De kabineteformotew. mr. M. P. E. öteenbergbe. heeft de fractie-voorzit ters van de KVP, PvdA. AR. CHl' «n VVD uitgenodigd met hem Ie confe reren over het inmiddels door hem ont worpen regeringsprogram. Churchill was zeer verontwaardigd pREMlER A1TLEE heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Amerikaan» admiraal zal worden benoemd tot Atlantisch opperbevelhebber ter zee. Onder gejuich vroeg IVinston Churchill: „Was er geen Britse admiraal kundig genoeg voor deze functie?" Attlee antwoordde hierop, dat geen enkel lid van de Atlan tische organisatie het alleenrecht heeft een benoeming te dieteren. INDERHAAST sleepte men het ge- kantelde vaartuig voor de kade van de voormalige loods San Francisco aan de Rijnhaven, onderweg vrezende dat het scheepje toch nog zou zinken. De inmiddels door de rivierpolitie ge alarmeerde bok „De Arend" van Van der Tak's Bergingsbedrijf was in min der dan geen tijd ter plaatse en men jaagde er in twee grote lussen om het schip te leggen. Langzaam hees „De Het vervoer van kolen uit Zuid- Torkshire is stilgelegd door een sta king op het sleutelpunt te Wath-on- Dearne. Duizenden spoormannen te Manchester, spoorwegknooppunt van het industriële Lancashire, zijn in sta king gegaan waardoor het plaatselijke treinverkeer gedesorganiseerd is. In verschillende andere spoorweg knooppunten is men tot langzaam-aan- acties overgegaan waardoor al een aan zienlijke achterstand bij het goederen vervoer is ontstaan. De Italiaanse premier. De Gasperi, zal de volgende maand een bezoek aan Londen brengen voor besprekingen over actuele vraagstukken met de Britse regering. Hij zal vergezeld zijn van graaf Sforza, de minister van bui tenlandse zaken. Men acht het te Londen waarschijn lijk, dat onder meer over belangrijke problemen ten aanzien van het Mid- dellandsezeegebied zal worden gespro ken. Ook de positie van Joego-Slavie zou, aldus menen waarnemers, worden besproken. J^OORTSACHTIG werkte men voort. De gladde kiel van het schip be moeilijkte het reddingswerk zeer. Toen men eenmaal een klein gat in de romp had gebrand, moest men er bovendien' op letten, dat de vonken van de snijbrander binnen in het schip heer brand zouden vgroaöüken. Schipper Derksen stond op de kiel van zijn scheepje, bij het gat, dat lang zaam groter werd. De wanhopige moe der had men met zachte aandrang wat verderop doen plaats nemen. De span ning werd ondragelijk. Toen hoorde men op de omliggende schepen, op de bok en op de kade plotseling kinder geschrei. Iemand boog zich over het gat en riep naar beneden: „We komen bij je". Er steeg een gejuich op uit honderden kelen. (Zie vervolg pag 3) Vladimir Clementis, de gewezen Tsjechoslowaakse minister van buiten landse zaken, over wiens verblijf men reeds geruime tijd in het duister tast, is volgens te Bonn ontvangen berich ten in Sowjetrussische handen geval len bij een misukte poging om zich over de grens te begeven. Bestrijding van t.b.c. tegen Gods Woord geacht Vijftien Staphorster boeren stonden Donderdag op een rijtje voor de Zwolse rechtbank, omdat ze indertijd gewei gerd hadden medewerking te verlenen aan het verplichte onderzoek naar t.b.c. onder hun koeien. De provinciale ge zondheidsdienst Overijssel zorgt voor een dergelijk onderzoek. De normale gang van zaken is, dat de veehouders lid worden van deze dienst en zo ac- coord gaan met de actieve t.b.c.-bestrij- ding, Wanneer ze dit weigeren is de kans groot, dat zij geen vee meer mo gen houden. Enige maanden geleden veroordeelde 6e kantonrechter 19 Staphorster boe ren ieder tot vijftig gulden boete of tien dagen hechenis. Van dit vonnis waren de veroordeelden in hoger beroep ge gaan (doch 4 lieten verstek gaan) en bijgevolg werd hun zaak Donderdag door de Zwolse rechtbank onder de loupe genomen. Een groot deel van de veroordeelde boeren heeft principiële bezwaren tegen het onderzoek naar t.b.c., daar dit in afrijd zou zijn met Gods Woord. De woordvoerder van de Staphorster boe gen verklaarde, dat het onbestaanbaar dat de wens van de regering, dat binnen vijf jaar al het vee in Neder- Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Meest matige Westelijke wind en ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Zaterdag: Zon op 7.39, onder 18.09; Maan op 21.43, onder 8.25. land t.b.c.-vrij is, in vervulling gaat. „Zo lang er zonde is, hebben wij de ge volgen hiervan te dragen", zei de man. Mr. Brantjes, de officier van Justitie, eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak over veertien dagen. JJï ARMOEDE VAN NEDERLAND wordt scherp belicht in het advies, dat de Sociaal-Economische Raad de regering heeft gegeven omtrent de maatregelen die nodig zullen zijn tot herstel van het evenwicht der betalingsbalans en tot financiering van het defensieprogram. Aangeraden wordt: L Het verbruik van goederen in te perken met drie a vijf procent en over te gaan tot beperking der investeringen met tien tot twintig procent. 2. Een beheerste loonpolitiek te voeren met een stelsel van algemeen toezicht op de prijzen, met incidenteel ingrüpen waar dit nodig is. 3. Voortdurende aandacht te besteden aan de ver hoging van de productie, echter zonder daarbij over te gaan tot een algemene verlenging van de arbeidstijd van 48 uur; de Arbeidswet biedt voldoende ruimte om, waar zulks nodig is, langere arbeidstijden mogelijk te doen zijn. mentele omstandigheden, alsmede ter correctie van bijzondere discrepanties. Tot looneorrectie bestaat geen aanlei ding bij stijging van invoerprijzen en van doelbewust opgelegde fiscale las ten; daarentegen wel bij stijging van de exportprijzen (d.w.z. de toegevoegde waarde daarin). Stijging van de ar beidsproductiviteit (boven het in de prognose aangenomen cijfer van 4.5°/») zal in het reële loon tot uiting moeten komen. Tot prijscorrectie bestaat geen aan leiding bij prijsverhoging van een met het buitenland concurrerend product By de verdeling van de beperkingen over de verschillende lagen der bevol king dient rekening te worden gehou den met de sinds 1949 opgetreden ver schuivingen in de inkomstenverdeling. De betekenis van de loon- en prijs politiek is dat deze een voldoende ex port mogelijk moet maken, d.w.z. de exportprijzen voldoende laag moeten zijn. Anderzijds komt haar een functie toe bij een verdere wijziging der funda- Weet U nog geachte cliëntele, hoe we vijf jaar geleden die Duitsers eens eventjes zouden gaan heropvoeden? Uit Landsberg wordt nu gemeld, dat vier Duitse oorlogsmisdadigers, die wegens wreedheden tegenover gevan genen van het concentratiekamp Flos- senburg tot zware gevangenisstraffen waren veroordeeld, zijn vrijgelaten. En Theodoor nu maar benieuwd, wanneer de concentratiekampen zelf weer terug komen, en voor wie. Daarentegen werden in Oost-Berlijn zes vroegere S.S.-ers, die in de z.g. „bloedweek van Koepenicker" anti-fascisten hadden mishandeld en deswege in Juli ter dood waren veroordeeld, thans terecht gesteld. Ook een vreemde manier van heropvoeden vindt Theodoor, die altijd tégen doden in welke vorm dan ook is Uit dien zelfde hoofde zal uw lijfaap. hoezeer ook in mineur, toch nooit zulke drastische maatregelen nemen als politie-inspecteur Moreau te Cassa- blanca. Na vier en twintig uur hevige kiespijn gaf deze er de voorkeur aan zichzelf dood te schieten in plaats van naar de tandarts te gaan. Dat on middellijk hulp inroepen overigens nou ook weer niet je dat is. ondervond de Zuidafrikaanse postbode. Daniël Fi- neran uit Pietermaritzburg. die zodra hij door een wesp gestoken werd het dichtstbijzijnde huis binnenstormde om daar eerste hulp te zoeken enin volle ren door een hond in z'n kuiten werd gebeten. O Over post gesproken: tttfMI De president van de Harvard Univer siteit ontving dezer dagen een schrij ven, waarin van overheidszijde belang stellend geïnformeerd werd naar het aantal schizophrenen, senielen en habi tuele dronkaards, dat in zijn inrichting verbleef. Was een (Freudiaanse?) ver gissing van de post. ~J*\ trouwens wel een postbode met een weelderige dos haar geweest zijn. want Dr. Armatoe heeft te New York Harder werken, minder eten, stij gende werkloosheid, groeiend woningtekort. Ik vind het maar „petje", Alida. als resultaat van een dertigjarige stu die van de menselijke haargroei den volke kond gedaan dat: Bij intellec tuele vrouwen bovenlip en kin veelal begroeid zijn, terwijl mannen „met hersens" sterke neigingen tot kaal hoofdigheid vertonen. Moet wel een juiste conclusie zijn. want Dr. Arma- toe's eigen schedel is zo kaal als een biljartbal. O Om nog even op die haargroei door te gaan. Een der eerste orders van generaal Mc. Cluze, toen deze generaal Keiser opvolgde ais commandant van de Amerikaanse in Korea ingezette tweede infanterie divisie. luidde: „Baarden lateu staan". Generaal Rieffner, die op zijn beurt generaal Mc. Cluze weer opvolgde heeft nu bevolen, dat officieren en soldaten clean-shaven moeten zijn. Pot voor meneer! Q En omdat we nu toch bij de kapper zitten, vertellen we ónze geachte cliëntele maar meteen even, dat een Engelse kapper in Sanev vestigingsvergunning voor een lunch room heeft aangevraagd, teneinde zijn cliëntele tijdens het „parremenenten" thee, koffie en gebak te kunnen ser veren. Voor Aiida dan maar een olie- behandeling met koffie verkeerd en twee tompouces. Wie het breed heeft, laat het breed hangen, nietwaar? U Twee oude dames uit Prestatyn in Noord-Wales dachten er kennelijk net zo over en lieten hun fietsen naast elkaar lassen, opdat ze onderweg kon den blijven babbelen. (tenzij er een egalisatiefonds bestaat) ot bij herstel van te laag geachte onder nemersinkomens; er is daartoe onder bepaalde omstandigheden wel aanlei ding indien procentuele winstopslagen op gestegen invoerprijzen worden ge handhaafd of van monopoloïde situaties misbruik wordt gemaakt. In zijn schets van het globale beeld van de huidige economische situatie in ons land zegt de Raad te menen, dat het bedrag aan reële middelen, dat be schikbaar zal dienen te komen teneinde zowel het betalingsbalanstekort als de extra militaire inspanningen te over bruggen, zeker ongeveer f 1100 millioen zal bedragen. De Amerikaanse luchtmacht en de commissie voor atoomenergie hebben medegedeeld, dat de eerste fase is af gesloten van het onderzoek naar de mogelijkheid van het gebruik van atoomenergie voor vliegtuigen. Generaal Hoyt Vandenberg heeft onlangs verklaard dat een door atoom energie voortbewogen vliegtuig eerder verwezenlijkt zal zijn dan de meeste mensen denken. STEENBERGHE SPRAK MET MINISTER STIKKER De formateur heeft Donderdag een bezoek gebracht aan minister Stikker, teneinde zich door deze te laten voor lichten dver de internationale situatie. ("HURCHILL zei toen op scherpe toon» ..Het was niet lang geleden mogelijk dat één land 525 Duitse U-bof£n tot zinken bracht» vergeleken met 174 door de Verenigde Staten". Terwijl hij ging staan, voegde hij hieraan toe: .Niemand kan zeggen dat ik de Verenigde Staten vijandig gezind ben, maar ik geloof niet dat ons land zo diep had behoeven ta zinken op het gebied van nederigheid". Op de vraag van Churchill of de zaak al definitief geregeld was of dat de pre mier de Verenigde Staten zou verzoe ken de kwestie „in alle vriendschap" nog eens te bezien, antwoordde Atlee, dat de kwestie ongetwijfeld zijn aan dacht had. Engeland was over de be noeming geraadpleegd. De premier gaf ondanks aandringen door de oppositie geen antwoord op de vraag van een La- bour-afgevaardigde of er ook een Britse admiraal was voorgedragen. Ofschoon hij nog niet officieel be noemd is, wordt vernomen dat Willfam Fechteler voor de functie is uitgekozen. Hij is op het ogenblik bevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot. In n geval van oorlog Generaal Spaatz, gewezen stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft Donderdag voor de Senaatscommissies voor gewapende diensten en buiten landse betrekkingen, die het vraag stuk van het zenden van troepen naar Europa en aanverwante kwesties De- studeren, verklaard, dat een geweldige Amerikaanse luchtmacht van 250 een heden snel moest worden gevormd. In dien er oorlog zou komen, aldus Spaatz, zou de Sowjetunie „door het luchtwa- pen geworgd moeten worden". De door Spaatz voorgestelde lucht macht zou meer dan twee maal zo groot zijn als de luchtmacht, die thans wordt samengesteld en die zal bestaan uit 95 tot 100 eenheden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengson op 12 Februari jl. de volgen de militairen zijn gesneuveld: Sgt. L. M. J. M. Grasso. uit Utrecht; Sold. J. F. Ketting Olivier, uit Markelo; Sgt. W. B. F. Sonnemans, uit Schiedam; Korp. J. J. Zwart, uit Den Briel; Sold. H. M. Wagenaar, uit Schaesberg. De geallieerde troepen, die ondanks de zware slagregens gisteren hun op mars over de modderige wegen lang zaam voortzetten zijn thans gestuit op een vastberaden verzet. Bij Hoengsong en ten Oosten van Wonjoe ondervonden de troepen krach tige tegenstand. Een Amerikaanse tank en infanterie-divisie ondernam aanval len in de richting van Pjongtsjang en ook op de andere flanken van het front maakten de geallieerden vorderingen. Naar schatting zijn gisteren in de loop van de dag duizend communisten ge sneuveld of gewond. De petten van onze officieren zullen in de toekomst lauwerkransen, kronen en blinkende leeuwen dragen. Aldus heeft de minister besloten in een be schikking omtrent de onderscheidings tekenen voor de landmacht, die 18 pa gina's omvat en die 38 vroegere kle dingvoorschriften vervallen verklaart. De nieuwe onderscheidingstekenen op de pet kosten ongeveer tien gulden. De nieuwe order betekent niet, dat alle of ficieren zich een nieuw hoofddeksel be hoeven aan te schaffen; hun oude pet ten kunnen worden „omgebouwd". Officieren zullen voortaan vóór op de pet. midden op de opstaande rand en gedeeltelijk tegen de voorkant van de bol, een op donkerbruine stof gebor duurde lauwerkrans met kroon dragen, van goud- dan wel van zilverdraad, waarbinnen zich een oranjekleurige, ronde kokarde bevindt, ongeveer 28 mm. in middenlijn, waarin een metalen goudkleurige of zilverkleurige Neder landse leeuw. De kokarde is omgeven door een goudkleurige of zilverkleurige bies. De rode band rond de opstaande pet van opperofficieren blijft gehand haafd. Hoofdofficieren dragen om de opstaande rand een donkerbruine etat- major-band met gouden bies, subalter ne officieren dragen dezelfde band zon der gouden bies. Ook de petten van de onderofficieren ondergaan enige verfraaiing. In de legerorder worden verder tal van bijzondere onderscheidingstekenen aangegeven, als b.v. de gekroonde J of W op de linkerbovenmouw voor onder officieren en minderen met zesjarige dienst, de gouden gewondenstreep en onderscheidingstekenen voor verple gend en medisch administratief perso neel .Voorts is opgenomen een over zicht van alle korpsonderscheidingste- kenen .Hieruit blijkt o.m. dat de mili tairen van het Van Heutz-regiment een zwarte das zullen dragen als herinne ring aan het KNIL.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1