Mr. Steenberghe maakt goede kans Een internationale oplichter vertelt zijn levensverhaal VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Kabinetscrisis een maand oud Marechaussee wordt ontheven van grensbewakingstaak Zestiende boekenweek geopend Amerikaan smokkelde liever dan te zorgen voor vluchtelingen V.S. willen geen preventieve oorlog KoaI B-eAleJk Zaterdag 24 Febr. 1951 76e Jaargang No. 11036 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ff VOLGT OLIVER FRANKS BEVIN OP? Brede basis blijft het doel Een goed teken Douane neemt deel van het werk over Bezuiniging bij politie tot iedere prijs Britse spoorwegstaking te elfder ure afgelast De regering gaf toe De rechters hingen aan zijn lippen liefst viermaal Mensenworst WeerDuitsedienstboden Weerbericht De Koningin was onder de gasten Goud inplaats van gebraden kip" M P te Bremen greep lid van international bende Mogelijk lange periode van gewapende vre e Buitenlandse politiek in in zeven punten Ds. Niemöller wil een neutraal Duitsland NIEUWE STAP Bij DE CHINESE REGERING? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK OlEliSE EOII TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den ti—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Britse ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur naar Londen is geroepen voor besprekingen. Zoals eerder gemeld wordt zijn naam volgens de Daily Mail'' genoemd in verband met een eventuele vervanger voor Ernest Bcvin. Ben woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat Bevin de ambassadeur uit Washington had ontboden voor een al gemene bespreking van de toestand in de wereld. Hij voegde er aan toe, dat het besluit om Sir Oliver te ontbieden piet ingegeven was door een of andere bijzondere overweging, maar door Be vins wens een persoonlijk onderhoud te hebben met de ambassadeur, die hij sedert de afgelopen herfst niet had gien. (Van onze parlementaire redacteur) JJt BESPREKINGEN, die de kabinetsformateur mr. M. P. L. Steenberghe voert. moeten nog alle gezien worden in het licht van de oriëntatie over de politie ke verhoudingen in ons land en de verlangens, die de verschillende Kamer fracties ten aanzien van het toekomstige regeringsbeleid koesteren. De heer Steenberghe wenst zich terdege op de hoogte te stellen van alle kwesties, tegen stellingen, eisen en opvattingen, die zijn pogingen kunnen beïnvloeden. Het onderhoud, dat hij had met mr. Burger, de waarnemende voorzitter van de Tweede Kamerfractie der PvdA, nadat hü eerst met de voorzitter van de fractie van de KVP, prof. Romme, had gesproken, duurde zeer lang. Hierin kan een bevestiging gelegen zijn van de algemene indruk in Den Haag, dat de formateur vooral van de socialistische kant moeilijkheden te wachten staan. lijke kans, dat hij mannen bereid zal vinden een portefeuille te aanvaarden. In dit opzicht is er wel iets veranderd sedert de formatie-poging van de heren Drees en Van Schaik. die het dragen van regeringsverantwoordelijkheid vroe gen op een program dat buiten de meeste fracties om door de demission- naire regering was vastgesteld! Na een maand crisis zit ons land in tussen nog altijd zonder een definitieve regering. Het ware in het belang van Nederland te hopen, dat mr. Steen- berghe's arbeid spoedig met succes be kroond wordt. De besprekingen op Vrijdagmorgen met de heren Schouten, voorzitter van de anti-revolutionnaire Tweede Kamer fractie, en Tilanus, voorzitter van de Christelijk-historische fractie, die elk ruim een uur duurden, waren het nor male vervolg van de reeds de vorige dag begonnen, hernieuwde raadpleging van de in ons parlement vertegenwoor digde, voornaamste partijen. Mr. Oud. voorzitter van de Tweede Kamerfractie der WD, sloot Vrijdagmiddag de rij. De formateur laat zijn gasten veel praten zo vernamen wij en daalt bij het vragen van inlichtingen dikwijls af in détails. Vooral toont hij daarbij belangstelling voor de punten, waarop bij de demissionnaire ministers en tus sen de fracties geen overeenstemming bestaat. Aangezien mr. Steenberghe streeft naar een regering op brede basis en de toekomstige ministers voor het over grote merendeel representanten zuilen zijn van de in de Kamers vertegen woordigde partijen, bestaat er een rede- SIR OLIVER FRANKS ....Bevins opvolger?.... De volgende week Vrijdag vertrekt president Truman voor een vacantie van drie weken naar Key West. Minis ter Acheson zal vandaag per vliegtuig voor een vacantie van twee weken naar Bermuda vertrekken. (Van onze Haagse redacteur) £INDS ENIGE TIJD is men in Den Haag ernstig bezig te onderzoeken, welke bezuinigingen in het politie-apparaat aangebracht kunnen worden. Met name beraadt men zich over een sterke beperking van de grensbewaking door het wapen der Koninklijke Marechaussee. Zoals bekend, wordt iedere reiziger, die de grens van Nederland overschrijdt, behalve door de ambtenaren der douane ook door het personeel der Marechaussee gecontroleerd. De douane beperkt baar controle tot smokkelwaar en deviezen, de Marechaussee onderzoekt op een geheel ander terrein. Zy controleert de reispapieren, welke controle ook het politieke en criminele verleden tot onderwerp heeft. Tevens waakt zy tegen illegale grensoverschrijdingen. Er zal nu op korte termijn een beslissing genomen worden, om de grensbewakingstaak van de Marechaussee voor een groot deel over te dragen aan de douane. Van de leden van het personeel der Marechaus see, die thans nog met deze taak belast zijn en er de laatste jaren grote ervarin gen mee hebben opgedaan, zou een belangrijk deel van hun taak worden ont heven. De commissie Langemeyer die het vorig jaar een rapport heeft uitge bracht, waarin het politievraagstuk ge heel is onderzocht, was unaniem van mening, dat het wapen der Koninklijke Marechaussee bij uitstek geschikt is om deze taak te vervullen. Deze m*- ning was onder meer gebaseerd op de conclusie, dat de Koninklijke Mare chaussee als militair wapen in het grensgebied uiteraard ook de zuiver- militaire taak die daar te verrichten valt, het beste kan vervullen. Dat men thans overweegt op deze conclusie terug te komen vindt zijn oorzaak in de druk van het ministerie van Financiën, om op het gehele poli tieapparaat, kost wat het kost, te gaan bezuinigen. Opvallend is, dat men deze maatre gel wil nemen op een tijdstip, waarop in West-Duitsland, dat toch ten op zichte van het Oosten een nauwelijks meer kwetsbare positie inneemt dan pns land, door de Bondsdag' besloten ls een Korps Grensbewaking op te richten van 10.000 man. Dit korps zal haast de reeds bestaande douanecon trole belast worden met het tegengaan Van illegale grensoverschrijdingen, het controleren van paspoorten en het verzekeren van de openbare veiligheid m het grensgebied. Zes uur vóór de aangekondigde natio nale spoorwegstaking in Engeland zijn de arbeidsmoeilijkheden opgelost. Het bestuur van de spoorwegen is accoord gegaan met de gevraagde loonsverho ging met terugwerkende kracht tot 1 Januari. Zij vergt een totaalbedrag van twaalf millioen pond sterling, hetgeen een verhoging van de vervoersprijzen met zich zal brengen. De stakingsorders aan de spoorman- nen op de sleutelposities waren reeds verzonden, waardoor men niet weet of gedurende het weekeinde niet toch ver tragingen in de diensten zullen voor komen. Zeshonderd machinisten en sto kers in Sheffield en 250 te Manchester., hébben verklaard, dat zij hun week einde staking zullen houden wat er ook gebeurt. Op andere punten van het Britse spoorwegnet zijn 5000 personeels leden reeds in staking en voeren 20.000 een langzaam aan-actie. - Men zal zich ongetwijfeld nog her inneren. hoe in de middag van 12 Februari de Oterleker Brandweer staf door drie manspersonen uit de Alkmaarse Brandweerkazerne werd geroofd. Vrij spoedig deed het gerucht de ronde, dat de staf naar Enkhuizen zou zijn vervoerd. Twaalf dagen lang werd het stil zwijgen over de plaats waar de staf zich zou bevinden bewaard. Maar gisteren is deze in de scha duw van de oude Drommedaris aan de Enkhuizer Brandraad ter hand gesteld. Besloten werd de trophee op te hangen in de Brand- raadkamer ten Stadhuize in af wachting van de stappen welke de Alkmaarse brandweermannen zul len ondernemen. Zal het de men sen uit de Victorie-stad gelukken revanche te nemen op de brand weermannen van de Drommedaris- stad? Onze foto toont twee van de drie daders met in hun handen het zo zeer begeerde bezit! pjET was een wonderlijke snuiter, die in het al even vreemde Wenen voor de groene tafel van de Kadi moest versch ijnen om berecht te worden wegens een hele reeks van misdrijven. Het was de ruim dertigjarige internationale oplichter „Mijnheer Van Hattum", „Graaf van Bever", „Dr. Otto Wagner", „Graaf Martica- no" en „Güenther Martiken". Men heeft de laatste i-aam maar als de juiste aan genomen. Toen hij zijn rechters zijn levensverhaal vertelde, hingen de statige rechters aan zijn lippen en vergaten soms bijna, dat Martiken hier stond wegens oplichterij ^aean/wa Lpll.Jfl maar deren". Wel beweerde hij dat hij in die d Sd nOVn nUWOe maar tijd in Brussel door tussenkomst van jy|ARTIKENS verhaal is ongetwijfeld boeiend. In 1937 maakte hij voor het eerst wegens een ongeoorloofde lief deshistorie met de rechter kennis en kwam in de cel terecht. Een jaar later diende hij bij de S.S., volgens zijn zeg gen als spion voor de verzetsbeweging. Volgens zijn relaas kon men hem in 1943 in een Duits concentratiekamp aantreffen. Hij zat' daar in de dodencel wegens het opblazen van een stuk van een Duitse vesting. „Een jaar later", vertelde hij, „ontsnapte ik en werkte in Frankrijk en Belgie met de verzets beweging samen". Hij ontkende in 1945 in Wenen te zijn opgedoken om daar als „Russische commissaris" grote hoe veelheden goud en juwelen te „vor- In door een bewoner van het dorp Xantibon in de buurt van Bogota (Columbia) verkochte worsten heeft men resten van mensenvlees aangetroffen. De ver koper stelde de slager, van wie hij de worsten betrokken had, ver antwoordelijk. Greichen komt ierug Na bespreking in de ministerraad is goedgevonden, dat Nederlandse werk gevers op beperkte schaal in de ge legenheid zullen worden gesteld Duits en Oostenrijks huispersoneel aan te nemen. In het algemeen geldt, dat bui tenlands personeel niet in Nederland kan worden tewerk gesteld, indien hierdoor Nederlandse arbeidsbelangen zouden worden geschaad. Naar de me ning van bevoegde personen zal het aantal overeenkomsten met Duitse en Oostenrijkse meisjes voorlopig be perkt blijven tot ongeveer honderd. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: In de loop van de dag toenemende bewolking met piaat- selijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. iets hogere temperaturen dan gisteren. Zondag Zon op 7.37, onder t8.ll; Maan op 23.08, onder 8.36. Maandag: Zon op 7.35, onder t8.ll; Maan op 23.08, onder 8.36. Tot de gasten, die Vrijdag bijeen wa ren in de Stadsschouwburg te Amster dam voor le viering van een litteraire feestavond getiteld: „Het boek en de muzen" ter opening van de 16e boe kenweek, behoorde ook H. M. Ko* ningin Juliana. Om precies half negi-n arriveerde de Koningin in gezelschap van de burgemeester en mevr. d'Ailly. Onmiddellijk na de aankomst van de Koningin opende de heer Leeflang Je feestavond met een rede, waarin hij H. M. en de diverse autoriteiten be groette. „Uw aanwezigheid willen wij beschouwen als een stimulans voor on ze pogingen de geestelijke weerstand van ons volk, waarover u zo vaak heeft gesproken in binnen- en buitenland, te versterken", zo zeide de heer Leeflang tot .de Koningin. De openingsrede werd uitgesproken door mr. H. J. Reinink, secretaris-gene raal van het departement van O. K en W. Hij wees er op, dat onze instel lingen van kunst in een noodtoestand verkeren. De letterkundige tijdschrif ten verdwijnen de een na de ander, omdat de kosten boven de financiële draagkrachten der uitgevers gaan. Ver langend wordt door velen uitgezien naar steun van de overheid, maar deze steun zal altijd op ernstige critiek stuiten en het zal voor de overheid heel moeilijk zijn om onpartijdig te blijven. Ten slotte richtte mr. Reinink een ernstig woord tot de kunstcritici. In 't bijzonder wendde hij zich tot de mu ziekcritici, die hy onder het oog bracht, dat een wereldberoemd diri gent als Bruno Walfcer geweigerd heeft opnieuw m Nederland te concerteren, daar hem de toon van de critieken over zijn optreden na de bevrijding niet is bevallen. Na de .rede van mr. Reinink begon het programma „een blofemlezing in prachtband" gepresenteerd door het cabaret van Wim Sonneveld. Toen het doek voor de laatste maal was gevallen, verliet H. M. de zaal. Daarna begon het schrijversbal. Een ambtenaar van de internatio nale vluchtelingen organisatie, de Ame rikaan Arthur Gershon, is door de Amerikaanse militaire politie te Bre men op heterdaad betrapt bij het smok kelen van goud. Hy wordt er van ver dacht zuiver goud via de militaire postdiensten te hebben gesmokkeld tot een waarde van f 85.000. De politie beschouwt Arthur Gershon als een belangrijk lid van een interna tionale bende, die diamanten uit Ne derland en Belgie via Duitsland naar Amerika smokkelde engoud uit de Verenigde Staten in omgekeerde rich ting Toen men hem arresteerde had hij bijna twintigduizend gulden aan dollars, marken, cheques en guldens bij zich. Gershon werkte op een leger postkantoor en het was voor hem een klein kunstje de registers van de post stukken spoorloos te doen verdwijnen, evenals dé namen van afzenders en ontvangers van postpakketten. Dit was voor hem van het grootste belang, want geregeld ontving hij zendingen, waarvan men er aan het begin van deze week, toen hij reeds onder ver denking stond, er drie achterhaalde. In de pakjes zaten blikken met het opschrift „Israël, gebraden kip zonder jus", maar na opening vond men er bladgoud in. Op grond van internationale samen werking tussen de recherches van ver schillende landen tracht men thans de gehele smokkelbende in Belgie, Neder land, Duitsland en de Verenigde Sta ten op te rollen. Paul Spaak door een zekers Graaf van Bever als diens zoon was geadopteerd. De slanke, nieuwbakken aristocraat, die onder zijn filmsnorretje de rech ters charmant toelachte, kreeg daar door connectie met de beste Belgische families. „Een zeer rijke dame werd verliefd op mij", aldus deze nazaat van Casanova, wiens levenspad geplaveid schijnt met gebroken vrouwenloten. „Ik ben erfgenaam". 0EZE dame gaf me prachtige ge- schenken en handenvol gouden dollars. Maar ik hield meer van haar zeventienjarige dochter Monia, met wie ik (in gezelschap van de dollars en een deel der familie -j velen) in de auto, die Monia's toeder me had gegeven, naar Wenen ben gevlucht. Ik trouwde Monia, doch te Wenen is ze onder de naam „Prinses de Montigny" aan typhus gestorven. Daardoor n ik erfgenaam van de millioenen van haar pa". Dit deel van zyn verhaal illustreert Martikens werkwyze. Te Wenen werd hy in 1947 wegens afpersing en smaad tot twee jaar veroordeeld. Nauwelijks stond hij op vrye voeten of hy nam zijn oude „bestaan" weer op. Hij drong zich in de hoogste krin gen binnen en bezwendelde naar harte lust de filmsterren, bankiers en an dere personen uit de Weense h? :te finance. Met lijzige, geaffecteerde stem vertelde Martiken, dat hij vier maal getrouwd is geweest. Verschillende mensen heeft hij afge zet voor duizenden dollars. Er schuilt bepaald ook nog een soort zakennau in hem, want terwijl de rechters peins den over de vraag „Wat li°et hij e<- wat is de waarheid?", wendde hij zich tot de perstribune en verzocht Je journalisten om een honorarium. ..Zo'n interessant verhaal krijg ie toer; t elke dag te horen", voegde hij er aan toe. Thans wordt onderzocht of Marti ken ook in Nederland zjjn duistere practjjken heeft toegepast. De Amerikaanse reizende ambassa - deur Jessup heeft in een te Schenec- tady, in de Amerikaanse staat New York, gehouden toespraak o.m. ver klaard, dat de Verenigde Staten geen „preventieve oorlog" tegen de Sowjet- unie zullen beginnen. Hij verklaarde verder dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek in hoofd zaak is gegrondvest op de volgende zeven punten: 1. opbouw van de kracht tot verdediging; 2. het laten voortbe staan van de mogelijkheid tot onder handelingen met de Sowjetunie; 3. het aanwenden van pogingen om de Sow jetunie ervan te weerhouden aanvals- daden te plegen; 4 het innemen van de best mogelijke positie voor de verde- pategorische uitspraak van Amerika's prijzendictator Michael Disalle: Prijs- beheersing is net zoiets als het couperen van een kattenstaart, het moet met een flinke slag gebeuren en niet met stukjes en beetjes, anders wordt het beest vals Hoe pijnlijk die kleine amputaties zijn ondervindt de Italiaanse commu nistische partij dagelijks: Het voorbeeld volgend van een wethouder hebben tientallen boeren te Rotello in Zuid Italië de communistische gelederen ver laten. Ze hebben zich nu aangesloten bij de partij van Magnani en Cucchi. O De secretaris van de communistische partij te Capaccio, die eveneens voor z'n lidmaatschap bedankte, schreef er nog een briefje aan het districtsbestuur bij ook: „U houdt niet van Italië, maar van Rusland. Welnu, ga daar dan heen" Een groep Deense parlementsleden van alle partijen heeft deze raad opge volgd en heeft een uitnodiging om in Mei een bezoek van drie weken aan de Sowjetunie te brengen aangenomen. C Jules Perrosin uit Bordeaux is ntet zo erg van aannemen. Weshalve hij, ver moedend. dat z'n (tweede) vrouw hem bedroog onverwachts twee uur vroeger van kantoor thuiskwam. Hij stelde on verwijld een zeer nauwgezet onderzoek in en trof in een klerenkastzijn eerste eega aan die haar opvolgster een paar tips was komen geven hoe meneer te behandelen. pheodoor hoopt derhalve voor de heer Perrosin dat z n eerste liefde niet Later kwam echter vast te staan dat dit mige mannen dergelijke vernederingen nogal zwaar opnemen bleek in Marseil- le, alwaar Georges Raymond terecht staande wegens het aftuigen van ene Jeanne Marie Fontes tot z'n verdedi ging aanvoerde dat „zij begonnen was' van hetzelfde kaliber is als de echtge note van de heer John Womack uit Houston: Na een klein huiselijk me- ningsverschilletje en de daarop blijk baar gevolgde stoeipartij had mevrouw slechts een zere vinger, de heer Wo mack daarentegen werd met een gebro ken neus, twee dito ribben, een ge- zes en-twintig jaar geleden gebeurd was en Georges en Jeanne elkaar voor 't eerst sinds die tijd weer ontmoetten toen Georges z'n (ere) schuld met rente op rente afloste. Nee, dan vinden we het smoesje van de illegale bookmaker, die voor de rechter te Cranston tot 100 dollar boete werd veroordeeld heel wat kneusde voet en een vernielde bril in beter; >>Ik ben blij dat ik emdelijk tegen het ziekenhuis opgenomen. O Dat som AU je mijn chequeboek nog eens leent, scheur er dan niet zoveel pagina's uit, teil je.' de lamp gelopen ben. Ik wilde er al lange tijd mee ophouden", aldus deze gokker. O In Vlissingen houden ze al weer op, voordat ze goed en wel begon nen zijn. Als de raad het goedkeurt, wordt daar vandaag de heer Van Leeu wen in een en dezelfde vergadering be noemd en weer eervol ontslagen als di recteur van de vismijn aldaar. Zulks omdat na zijn benoeming in dezelfde functie te Scheveningen vast kwam te staan dat hij als zodanig te Vlissingen nooit officieel was benoemd. O Ten slotte nog ten snelheidsrecord: Tijdens een proef op het befaamde strand bij Dayton heeft een Britse „Triumph Thunderbird" het Amerikaanse snel- heidsrecord voor motorfietsen gebroken en op 206 km gebracht. diging. „indien het het definitieve stre ven der Sowjetunie zou blijken te zijn de wereld in een derde wereldoorlog te storten"; 5. het treffen van voorbe reidingen voor een mogelijke lange oe- riode van gewapende vrede, indien de Sowjetunie er inderdaad voor terug deinst een oorlog te beginnen; 6. het trekken van voordeel van elke veran dering in de Russische politiek; 7. „tit punt", aldus Jessup, „komt hierop neer dat, indien zich geen wijziging in Je Russische politiek voordoet, wij althans niets hebben nagelaten van hetgeen wij moesten doen. Wij zullen dan niets van onze wezenlijke kracht hebben in geboet." „Rusland zal niet aanvaren Ds. Martin Niemöller, leider van West-Duitslands evangelische kerk, heeft te Londen in een toespraak ap een bijeenkomst tegen herbewapening van Duitsland verklaard, dat een nieu we „38ste breedtegraad" de vrede in gevaar zou brengen, indien West- Duitsland zou worden herbewapend. Oost-Duitsland zou waarschijnlijk het Westen volgen door het oprichten van een overeenkomstige macht, verklaar de hij. Niemöller drong aan op hereni ging en neutralisering van Duitsland, als enige oplossing voor dit land Oe V. N. zouden spoedig onder haar toe zicht in geheel Duitsland verkiezingen moeten laten houden. Hij verklaarde, dat hij gedurende twee jaar tevergeefs had gezocht naar iemand, die in Oost-Duitsland voor oorlog wordt opgeleid. „Ik ben er van overtuigd, dat daar geen dergelijke opleiding wordt gege ven". Ds. Niemöller geloofde niet in aggressie van de Sowjetunie in cen traal-Europa. De V. N.-commissie van goede ^'"n- sten heeft via de Zweedse gezani te Peking de regering van commuir- s-h China gepolst over een hervatting van de vredesonderhandelingen met be trekking tot Korea. Er is nog geen ant woord ontvangen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1