Tientallen van RHBS, RK ULO en school 6 veroverden tropheeën Stad en Omgeving Eerste lustrum van „Elgawa op feestelijke wijze gevierd MOOC krijgt eigen clubgebouw Het Stedelijk worstelde in Casino met acoustische moeilijkheden der Veel belangstelling op receptie jubilerende fa. gebr. Smit tt Na de gelukwensen een gezellig cabaretprogramma V/GW zegevierde na span nende strijd Onthulling grafsteen voor „Gorrel" en „Gul" Dienstplichtig koopvaardijpersonee wordt in Den Helder opgeleid Eerste bestemming van Onderzeedienstkazernes Binnenkort oproeping van achthonderd man Op de eersie verdieping van Alg. Mil. Tehuis Waarderende woorden van burgemeester Rehorst Woensdag opening door Commandant Zeemacht Doop bij onderzeedienst Het schooldamtournooi beëindigd Jeugdafdeling van H.D.C. opgericht Wethouder L. F. van Loo reikte de prijzen uit Kiosk op Rialto-ferraJ uitgebrand Drie hockeyoverwinninge„ voor Den Helder Tussen Haaks en Kuitje Tweede winterconcert bracht reprises en debuut Voorlopig nog geen nieuwe concertzaal? Anna Paulowna Het belang van beroepskeuze MAANDAG 86 FEBRUARI 1951 Zaterdagavond was „Formosa" wederom de gastvrouwe van al die Elgawa- vriendinnen en -vrienden, die vijf jaar geleden ook getuigen waren geweest van de oprichting van deze personeelsvereniging. Het eerste lustrum werd, met de plezierige medewerking van André Carrell's „Nederlands Cabaret", op alleszins feestelijk wijze gevierd. En daar was reden toe. In de afgelopen vijf jaar heeft „Elgawa" zich voor het personeel der gemeente-, water- en lichtbedrijven wel zeer verdienstelijk gemaakt. Tal van ontspannings- en ontwikkelingsavonden werden georganiseerd in het gezellige zaaltje aan de Jonkerstraat, waarvan ook door de zusterverenigingen menigmaal profijt werd getrokken. Het bestuur van Elgawa had op het podium plaats genomen toen de heer J. Helder als lid van het ontvangst comité de genodigden, waaronder bur gemeester Rehorst, de wethouders Van der Vaart en Diesbergen, de wnd. commissaris mr. J. Blanken en de le den van Elgawa hartelijk welkom heette. Daarna gaf hij het woord aan de voorzitter, de heer A. van der Wal, die in korte trekken de afgelo pen vijf jaar schetste en blsloot met te zeggen dat het bestuur nooit tever geefs een beroep op haar leden heeft gedaan. Hij hoopte dat die samenwer king ook in de toekomst behouden mocht blijven. Als eerste der sprekers betrad de burgemeester het podium. De heer Re- horst bood de vereniging namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan. Het was hem opgevallen dat de per soneelsvereniging een van de weinige goede dingen is die uit de oorlog zijn voortgekomen; niet alleen de ontspan ning maar ook de ontwikkeling der leden wordt ter hand genomen en ook de samenwerking tussen de directie en het overige personeel is er stellig door verbeterd, aldus de burgemeester. De heer P. J. de Klerk, directeur der water- en lichtbedrijven, sprak de hoop uit dat de werkzaamheden van Elgawa zich nog verder zouden gaan ui strekken dan thans reeds het geval is. De heer N. Helder bood namens de zustervereniging „Werken en Ont spanning" en namens het vakbondsbe- stuur zijn gelukwensen aan. Zr. Schrage van het Gemeente-ziekenhuis en de heer Selier namens de WSW deden hun gelukwensen vergezeld gaan van een bloemstuk. Ook wethouder Van der Vaart wenste Elgawa veel geluk en zeide oa„ dat hetgeen in 1945 werd aangevangen nog kan en zal worden uitgebouwd. Tot slot sprak de oud-directeur en ers voorzitter, de heer J. N. E. Teune, en ook hij wenste de vereniging alle goeds. De heer Van der Wal dankte alle sprekers voor de hartelijke woorden en merkte op, dat ze toch zeker wei verdiend waren. André Carrell. Hierna was het de beurt aan Andre C-rrell om met zijn medewerkers de aanwezigen te vermaken. Hij deed dit op de hem eigen vlotte manier. Hei liedje „Weet je nog wel Oudje", waar in hij vele wederwaardigheden van In een spannende en sportieve wed strijd hebben WGW en SRC gisteren tot twintig minuten vóór het einde ge vochten voor de overwinning. Toen be zorgde de WGW'er Ramler zijn club met een fraai doelpunt de leiding, die ook niet meer werd afgestaan. WGW won met 21. De Nieuwediepers hadden hun elftal enigszins gewijzigd. Zo zagen wij Toes weer op de rechtsbackplaats staan. De verdediging won hierdoor aan kracht. J. Ramler was naar de linker kant ver huisd, terwijl men Van Wees naar de middenlinie had teruggetrokken. Brons- ma stond als rechtsbinnen opgesteld. Èij SRC trad Stikkelman het meest op de voorgrond. Een kleine wanklank werd veroorzaakt door de grensrechter van SRC, die niet geheel objectief vlag de. Het was daarbij jammer, dat de scheidsrechter net even te veel aan dacht besteedde aan deze grensrechter, waardoor wel eens ten onrechte aan WGW een vrije ichop werd 'onthouden. Toen werd begonnen, had WGW de zon tegen. Al in de eerste minuut bracht SRC het tot een corner. Nauwe lijks enkele minuten daarna loste Ram ler een schot, waaruit de bal tot corner werd verwerkt. Hieruit werd de bal door keeper Nuland onderschept. Uit de derde hoekschop zou SRC de leiding nemen. Het leder belandde voor het doel van WGW. Bouwman slaagde er niet in, de ingeschoten bal op afdoende wijze weg te werken, waarop een doel- worsteling ontstond. Daaruit verdween de bal ten slotte in het met (01). Na tien minuten had WGW succes. Spaans zette de vrijstaande Amersfoort aan het werk. Van Nuland trachtte door uitlopen te redden, maar met een mooi diagonaal schot bracht Amersfoort de partijen op gelijke voet (11). Over de tweede helft kunnen wij kort zijn. WGW trok zijn middenlinie terug, waardoor een vrij middenveld ontstond. Gevaarlijke situaties voor het doel van Bouwma waren daarvan soms het gevolg. Na vijf en twintig minuten kreeg Ramler de bal weer eens in zijn bezit. Hij speelde zich vrij en met een harde schuiver bracht hij de stand op 21. Stikkelman probeerde het een keer alleen, passeerde vier man, maar moest zich uiteindelijk gewonnen ge ven. Een kogel van Huyting had een beter lot verdiend De bal belandde echter tegen de kruising van paal en lat. De stand bleef 2—1. Elgawabezong, viel bij alle feestgan gers wel zeer in de smaak. Onder het genieten van een (gratis; consumptie werd het programma ver der afgewerkt. De heer Carrell merkte op, dat hij het publiek „wel mocht", hij dacht dat het genoegen wel wede, zijds zou zijn. Wanneer Joop ter Wey- de met z'n accordeon het podium be klom, werden al z'n liedjes door de aanwezigen gezellig meegezongen. Veel plezier had men in de schets „Uitkomst", die in de eerste bewerking niet, maar in de tweede wel aan de wensen van de heer Carrell voldeed Marianne van den Bergh was hierin weer keurig op dreef. Als slotnumme. bracht Carrell een voordracht als West-Fries boertje, waarom daverena gelachen werd. Het was natuurlijk extra laat, toen het bal o.l.v. de heer Trap en met medewerking van de „Rhythm Sheiks kon beginnen, maar al heel gauw wa ren de stoelen aan de kant en het is niet overdreven als wij zeggen, dat et tot vroeg in de ochtend plezier werd gemaakt. Zaterdagmiddag heeft burgemeester mr. G. D. Rehorst in het bijzijn van verscheidene leden van MVZ en enke le belangstellenden op de Algemene Begraafplaats de gedenksteen op het graf van de „Gorrel" en de „Gul" onthuld. Na een inleidend woord van de heer Jan van Dok, voorzitter van M.V.Z., die zeer erkentelijk was voor de mede werking van burgemeester Rehorst en van de steenhouwer, de heer Burgers, sprak de burgemeester een korte rede uit, waarin hij een eresaluut bracht aan de oude redders, die hun leven veil hadden om dat -van anderen te redden. Het graf van deze beide oude blauwe zeeridders, dat tot nu toe op geen enkele wijze opviel, zal voortaan deze mooie steen dragen als een blij vende hulde aan hun nagedachtenis. De burgemeester verwijderde daarop de M.V.Z.-vlag, waarmede het graf was bedekt. Het omfloerste vaandel der reddersvereniging neigde ten groet. Op de grafsteen staan, onder het embleem van M.V.Z., de volgende woorden: „Hier rusten de oud-redders gebroeders Willem Bakker „De Gorrel", geboren 5 Nov. 1855, overleden 17 Jan. 1941, en Cornelis Bakker, „De Gul", geboren 28 Jan. 1851, overleden 14 Oct. 1942". Op 1 Mei zal in de nieuwe Onderzeedienst kazerne k^)pVaard\il«'r»<)- den begonnen met de opleiding van Kr^P«n ^e" 1 bedoeling, deze oplei- neel, voor de koopvaardijbesehermmg Het Ugt In de beaoe |n ding t.z.t. te verplaatsen naar het Fort ..Erfpri opleiding zullen gereedheid moet worden gebracht. Voor het volgen vjm dezejpl door de Minister circa achterhonderd man worden aa g De totale duur van deze eers Voor de oorlog volbracht dit perso neel zijn eerste oefening als dienst plichtige bij de Koninklijke Marine of de Koninklijke Landmacht. Na de oor log werd uitstel verleend in verband met het grote tekort aan koopvaardij- personeel, en tevens omdat een rege ling in voorbereiding was, waarbij re kening werd gehouden met de belangen van de koopvaardij in oorlogstijd. De ze nadere regeling, die thans is getrof fen, houdt in -dat uit diegenen van het jaarcontingent, die reeds twee jaar hebben gevaren, een 800-tal dienstplich tigen door de minister zullen worden aangewezen voor het volgen van de opleiding Koopvaardijbescherming. Toen nog geen jaar geleden de Marine-onderofficierenclub werd opgericht, konden zelfs de grootste optimisten onder de Initiatiefnemers niet verwach ten, dat de belangstelling voor de jonge vereniging zo groot zou zjjn. De M.O.O.C. bleek zodanig in een behoefte te voorzien, dat de periodieke club avonden een steeds groter bezoek trokken. Ook het ledental breidde zich sterk uit, zodat op het ogenblik een zeer groot percentage der te Den Helder geplaatste onderofficieren lid is van de M.O.O.C. De kroon op het oprichtings- werk zal nu zijn de opening van het nieuwe clublokaal op de eerste verdie ping van de Algemeen Militair Tehuis aan de Spoorstraat. Voor de receptie, die Zaterdagmiddag in „Formosa" werd gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der aannemersfirma Gebr. Smit, bestond zeer veel belangstelling. Talrjjke bloemstukken sierden de zaal, waarin wjj verscheidene persoonlijkheden uit de aannemerswereld opmerkten. Het gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door burgemeester mr. G. D. Rehorst en de wethouders Lujjckx, Diesbergen en Van Loo. Ook de meester knecht van de jubilerende firma, de heer P. Grootveld, die zelf dezer dagen dertig jaar in dienst is bjj de Gebr. Smit, woonde de receptie bij. gelukwens voor de toekomst van dit bedrijf. Namens de afdeling Den Helder van de Nederlandse Aannemerspatroons bond sprak de heer J. H. Keijzer. „Graag willen wij deze middag onza gelukwensen aan één van onze oudste leden aanbieden. Wü weten, dat in het jubilerende bedrijf in de afgelopen veertig jaar hard is gewerkt. Uit erva ring kan ik zeggen, dat in het aanne mersbedrijf ook de vrouw een grote plaats inneemt", aldus de heer Keijzer die daarom in zijn gelukwens tevens de echtgenoten van de heren Jb. en J. Smit betrok. Voor de R. K. aannemerspatroons feliciteerde de heer C. Goes, die zeide, nog slechts zelden of nooit het jubi leum van een aannemersbedrijf had meegemaakt. „Wij komen eigenlijk te weinig bjj elkaar", zei de heer Goes, tenslotte de gelukwensen van de R.K. collega's aanbiedend. Nadat de heer Jb. Smit met een en kel woord had' bedankt voor de grote belangstelling, de fraaie bloemstukken en de uitgesproken gelukwensen, bleef men nog korte tijd in ongedwongen samenzijn bijeen. Burgemeester mr. G. D. Rehorst, die namens het gemeentebestuur een enkel woord ter gelukwens sprak, bracht het wedervaren van de firma in verband met de ontwikkeling in de algemene toestand sinds 1911. In de kalme tijd van toen waren de prijzen constant en de verhoudingen vast. Door de eerste wereldoorlog kwamen reeds de veran deringen. In de jaren na 1918 nam de bouwactiviteit sterk toe. Tien jaar la ter leed ook de aannemerswereld on der de gevolgen van de crisis, maar nu worden aan de bevolking in het alge meen en de bouwers in het bijzonder weer zware eisen gesteld om hetgeen verloren is gegaan weer op te bouwen. De burgemeester twijfelde er niet aan, dat de firmanten in de afgelopen veer tig jaar hun beste krachten hebben in gespannen. „Mensen, die op een der gelijke wijze een bedrijf weten op te bouwen, vormen toch de ruggegraat van de maatschappij", zo zeide mr. Re horst, die eindigde met een hartelijke De Commandant Zeemacht Neder land, de vice-admiraal J. J. L. Willin- ge, heeft zich bereid verklaard, de of ficiële opening te verrichten op Woens dagmiddag 28 Februari om drie uur, Dat zal dus één der laatste openbare verrichtingen zijn van de scheidende vlootvoogd. Naar wij vernemen zal de opening door tal van genodigden wor den bijgewoond. Toen wij onlangs een bezoek brachten aan de bovenzaal van 't Algemeen Mili tair Tehuis, konden wij ons er van over tuigen dat de M.O.O.C. de beschikking krijgt over een clubgebouw, dat er in alle opzichten zijn mag. Het interieur is smaakvol afgewerkt. Door beschil dering en verlichting wordt een gezel lige sfeer geschapen, zodat de leden zich er stellig zullen thuisgevoelen. Ter gelegenheid van de officiële opening wordt aan leden, donateurs en begunstigers een drietal feestavonden aangeboden, en wel op Woensdag 28 Februari, Donderdag 1 en Vrijdag 2 Maart. Men kan de toegangskaarten daarvoor afhalen aan de zaal, iedere middag van twee tot vijf uur en des avonds na half acht. Door de vlootpredikant ds. J. J. van de Wall zijn gistermorgen in de kapel van de Onderzeedienst te Rotterdam tien kinderen van personeel der Kon. Marine gedoopt. In een rustige sfeer zijn Zaterdagmiddag in bet gymnastieklokaal van de U.L.O. Molenstraat de laatste wedstrijden in het tweede schooldamtournooi gehouden. De wisselbeker in de afdeling A werd veroverd door de dammers der R.H.B.S., die alle drie wedstrijden wonnen. In de afdeling B werd de R.K. U.L.O. ongeslagen kampioen, en in de afdeling C leverde het tiental van school 6 eenzelfde prestatie. In de afdeling CA moesten de score-cjjfers de be slissing brengen, welke viel ten gunste van school 7. De fraaie prijzen wer den ten slotte door wethouder L. F. van Loo uitgereikt, waarmede een einde kwam aan deze alleszins geslaagde wedstrijdmiddagen. Nadat om twee uur de voorzitter der Helderse Damclub, de heer A. van Veen, deze laatste wedstrijdmiddag had geopend, vingen de jeugdige dammers onder flinke belangstelling hun par tijen aan. Vooral de RHBS en het Ly ceum hadden zich verzekerd van de steun van verscheidene supporters. De grootste verrassing van deze demi finale werd echter opgeleverd door de jongere dammers. In de afdeling C A maakte namelijk het tiental van de RK jongensschool een mooie kans op de eerste plaats. Het viel evenwel zo uit, dat de afvaardiging van school 7 de favoriet met grote cijfers (173) ver sloeg. Zodoende eindigden school 7, school 10 en de R.K. jongensschool wel iswaar gelijk wat puntenaantal betrof (alle- drie behaalden zij vier punten uit zes partijen), maar de fraaie bordcijfers van school 7 gaven de doorslag. Het winnende tiental eindigde met 4119. Alvorens de wedstrijden van vier uur een aanvang namen, heeft de waar nemend voorzitter van de Helderse Sportraad, de heer A. G. van der Linde, zijn grote waardering uitgesproken voor het werk van de HDC, die twee jaar geleden door het op touw zetten van de schooldamwedstrijden een be langrijk initiatief heeft genomen. Een bijzonder woord van lof richtte de heer Van der Linde tot voorzitter Van Veen, die zich bjj de organisatie van beide tournooien zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De winnende tientallen in de afdelin gen C en CA moesten elkanders krach ten meten om de wisselbeker. Onder grote spanning verliep deze strijd tus sen school 6 en school 7, welke ten slotte aan school 6 met 119 de zege bracht. Het tiental van school 6 met aanvoerder Martin Bulloper (die al zijn wedstrijden won!) mocht met de ver overde wisselbeker op de foto! De prijsuitreiking Alvorens tot het uitreiken van de prijzen over te gaan, heeft de wethou der van Onderwijs, de heer L. F. van Loo, namens het gemeentebestuur zijn erkentelijkheid jegens de organisatoren van dit schooldamtournooi, waarvan de grote paedagogische waarde wordt in gezien, uitgesproken. De wethouder zegde voor de toekomst alle mogelijke medewerking van het gemeentebestuur toe. De heer Van Loo gaf nog een pluim aan de jeugdige dammers voor de wijze waarop zij zich in dit tournooi hadden geweerd en reikte toen de tro pheeën uit. De heer J. J. Vink, tweede voorzitter van de HDC, sioot het tournooi, na dank te hebben gebracht aan allen die tot het welslagen ervan hadden bij gedragen. De eindstand. Afdeling A: RHBS Lyceum Avondvaktekensch. Zeevaartschool 8 38—22 4 34—26 2 29—31 0 19—41 8 64—16 4 44—36 0 12—68 3 3 0 6 37—23 3 2 1 4 33—27 2 0 2 2 35—25 2 0 2 0 25—35 De Zeevaartschool kreeg 2 strafpun- ten wegens niet uitkomen zonder op gaaf van redenen. Afdeling B: RK ULO 3 3 0 Ambachtsschool ..321 ULO 3 1 2 VGLO 3 0 3 Afdeling C: School 6 4 4 0 School 5 4 2 2 School 4 4 o 4 Afdeling C A: School 7 3 2 1 4 41—19 School 10 3 2 1 4 37—23 R.K. Jongensschool 3 2 1 4 3228 School Bankastraat 3 0 3 0 1050 Jeugdafdeling HDC Geïnspireerd door het succes van de beide schooldamtournooien heeft het bestuur der Helderse Damclub besloten tot het oprichten van een jeugdafde ling, ten einde te geraken tot een hoger spelpeil onder de jongere beoefenaren van de damsport. Elke Zaterdagmiddag van half drie tot half vijf wordt door de jeugdafdeling gedamd onder leiding van enkele heren der HDC, die de be ginnelingen in de geheimen van het honderdruitig bord voor zover nodig zullen inwjjden. Zaterdagmiddag heb ben zich reeds acht leden van de jeugd afdeling opgegeven. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de eerste clubmiddag op Zaterdag 10 Maart wordt gehouden en dat de contributie op een dubbeltje per week is gesteld. Ten slotte zij medegedeeld, dat de vier prijzen van de steunbonnenactje zijn gevallen op de nummers 43, 69, 89 en 334. Zij kunnen worden afgehaald bij de heer J. Stoll, Koningdwars straat 47. leiding zal 21 maanden bedragen, waar van de eerste 3 a 4 maanden zullen worden besteed voor de opleiding te Den Helder. De resterende 17 a 18 maanden moeten worden uitgediend in het geval dat de betrokkene binnen vijf jaar na het einde van de oplei ding de koopvaardij verlaat. Het ove rige deel van het jaarcontingent zal als gewoon dienstplichtige bij de Konink lijke Marine worden ingedee'd. Het ligt in de bedoeling, de opleiding Koopvaardijbescherming zowel aan de officieren als aan het lagere personeel der koopvaardij te geven. Voorlopig echter zal alleen het lagere personeel worden opgeleid. Voor de officieren zal de opleiding omvatten: het geven van leiding bij het gebruiken van het geschut, het convooivaren en de routeringsdienst Het lagere personeel leert de bediening en het onderhoud van het geschut. Voor beide groepen zal bijzondere aan- Namens de familie sprak de penning meesters van M.V.Z., de heer P. Pie- ters, een kort dankwoord, waarop de eenvoudige plechtigheid werd besloten, dacht worden besteed aan de sclieeps- beveiliging (de S.B.D.), de ver'-enning van schepen op zee en de uitkijkdienst. De leden van het lagere koopvaardij- personeel volgen de opleiding als ma troos-zeemilicien voor speciale dien sten der derde klasse. Op het voorge schreven uniform dragen zij als uit monstering op de linker-bovenmouw een margriet in een rode ruit. Binnenkort zal met het oproepen van de eerste groepen voor deze opleiding worden begonnen. Opkomst, keuring en kleding zullen geschieden in het Marine-opkomst-centrum te Voorscho ten. Zaterdagmiddag omstreeks k,u zijn tal van winkelende Nieu^ÏÏ er getuige van geweest, dat de patates-frites-kiosk op het Rj rein vrijwel geheel uitbrandde**' De echtgenote van de kiosk k-k der had een pan met vet op j vlam gezet, waarna zij de kiosk ?,s" om in de stad een boodschap doen. Toen zij terugkeerde, stoM^*5 kiosk in brand. Vermoedelijk pan lek geweest, waardoor het de gasvlam kon lopen. Hierdoo, door om. stond de brand, die later brandweer werd geblust. De was vrij aanzienlijk. De Hermes-heren hebben de uit-wedstrijd tegen Hurley j klinkende 6—1 overwinning beha'u Hel veld was nat, doch goed bespeel baar, toen de Hermes-spelers deze ge bevochten op de grotendeels uit T teranen bestaande Hurley-ploeg. y0 'i middenvoor Slemmer van Hermes een goede dag. Hij maakte vier doei punten. De andere doelpunten WarJ van Rijkeboer en Lastdrager. Hermes 3 (heren) won op eigen van met 4—0 van Amsterdam 9. De klein kans, die nog bestond op de eerst' plaats, ging dus niet verloren. Met a rust was de stand 3—0. De doelpunten waren hier van Hessen (2) en Riet. veld. Na de rust scoorde Hessen nos! maals (40). De drie overige thuiswedstrijden we», den afgelast. De Adelborsten wonnen in Amster. dam met 5—0 van AMVJ. De Jonkeri hebben nog een kans om van de on derste plaats af te komen. Zaterdagmorgen liep het Duitse tankbootje „Luise Weutert" de haven van Nieuwediep binnen. Het scheepje, dat van Hamburg op weg was naar Rotterdam, had lekkage. Nadat het was leeggepompt, zette het zijn reis voort. Het is morgen hoog water om 11.10 en 23.15 uur en laag water om 5.25 en 17-30 uur. Op het programma voor het tweede winterconcert, Zaterdagavond in Casino gegeven door het Stedelijk Muziekkorps, kwamen twee werken voor, die ook Maandagavond In de Nieuwe kerk werden uitgevoerd. Het verwonderde ons niet, dat deze werken ditmaal aanmerkelijk minder tot hun recht kwamen. Dat was enerzijds te betreuren, anderzijds gaf het reden tot dankbaarheid. Uit de verge lijking der beide concerten resulteerde namelijk de conclusie, dat het Stedelijk capabe is tot prestaties, welke het korps in Casino niet kan volbrengen. Over tuigender dan ooit werd bewezen, dat de Casinozaal als concertruimte niet geschikt is. Niet alleen laat de acoustiek zeer veel te wensen over. maar daarbij komt dat tengevolge hiervan de individuele prestaties ver beneden het bereikbare blijven. Nadat een half uurtje was gepau zeerd werd men nog onthaald op een aardig gebracht en afwisselend cabaret programma, dat werd verzorgd door het Huisduiner gezelschap „De Zeester retjes" onder leiding van mevrouw Beun, met medewerking van enkele solisten en tonelisten. Met het gebrui kelijke bal werd de avond besloten. Te betreuren valt het dus, dat onze plaatselijke muziek- en zangverenigin gen zich in Casino niet ten volle kun nen geven, en wat nog erger is dat in de naaste toekomst geen leniging van deze culturele nood is te verwach ten. Wanneer wij wel zijn ingelicht, is namelijk de kans op het spoedig ver rijzen van een nieuwe schouwburg de laatste tijd aanmerkelijk kleiner ge worden. Voorlopig zal men het dus nog met Casino moeten doen, althans wan neer het karakter van de uitvoering een optreden in de Nieuwe kerk uitsluit. Met belangstelling hebben wij gelet op de muzikanten in hun moeilijke strijd tegen de remmende factoren. Het viel hun zwaar, tonen klaar en zui ver te blazen, in de gewenste nuance ring. De totaalklank had veelal, door dat het geluid niet voldoende werd ge mengd en te veel bij het korps bleef hangen, een rommelig en groezelig ka rakter. Dat kwam de concentratie van de blazers niet ten goede en had ook een nadelige uitwerking op de indivi- duële ambitie en de homogeniteit in het korps. Dat alles in aanmerking ge nomen komt hetgeen het Stedelijk on der leiding van de heer Steinroth in het tweede winterconcert tot stand bracht zeker nog voor lof in aanmer king. Vooral ook omdat het korps zich toch in vele passages door de onzicht bare muur van tegenwerking wist heen te blazen. Natuurlijk slaagde men daarin het best tijdens de uitvoering van de drie marsen, die resp. als openingswerk, als slotnummer en als toegift werden gespeeld. In iets mindere mate had men succes met de overigens prettige mu ziek van Luremans' potpourri van Strauss-melodieën, en de populaire wals „Lotusbloemen" van Ohlsen. Het solowerk in de ouverture „Yelva" van Reissiger en het largo „Judex" van Gounod (Maandagavond zo verdienste lijk geblazen) kwam nu onvoldoende tot zijn recht, mede doordat de bege leiding te sterk bleef doorkomen. In het ensemblespel vielen verscheidene ongelijkmatigheden te bespeuren, ter wijl ook de stemming soms veel te' wen sen overliet. Swing <5t^eV-taardering zagen wij- dat het Stedelijk eens een uitstapje naar mo derner sferen wilde maken. Carmi- chael s „Stardust" stelde het koro, in e gelegenheid, een naar swing neigend rhythme te blazen. De muzikanten de buteerden in dit genre geenszins on- verdienstelyk en het publiek, dat de gehele avond gul was met zijn applaus bleek deze progressiviteit van de heer G. Cn Zijn mann«" wel op prijs stöliön. Op de ouderavond van School I, bezocht door acht-en-zestig belangstellenden, kreeg, ns het openingswoord van het hoofd der school, de heer L. van Dam, en goedkeuring der no tulen, de heer De ]ong van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar het woord om te spreken over „Beroepskeuze". De keuze van een beroep voor de jongens en meisjes, die de lagere school gaan verlaten» levert vaak moeilijkheden op. Heeft vader een zaak of bedrijf, dan is het traditie, dat de zoon hem zal opvolgen en vaak wordt dan niet eens overwogen of die zoon daarvoor geschikt i' of gevraagd, of hij er wel interesse voor heeft. Trouwens, in het algemeen wordt lichtvaardig omgesprongen met die toch zo belangrijk® keuze, die beslissend kan zijn voor het gehel® leven. Op de voorkeur van het kind kan Qie' altijd gebouwd worden, omdat het op dit nogal eens veranderlijk is. Volgt men zonder meer die keuze, dan komen er dikwijls dm51" lijkheden op school of bedrijf en eer de juist® bestemming gevonden is, gaat er veel tijd ver loren. Het is voor het geluk van het kind voor het bereiken van de beste prestaties IF wenst, dat direct een goede keuze wordt g®| daan. Verschillende bureaux geven hierin 4 vies. Men kan bijvoorbeeld zich daartoe deling of schriftelijk richten tot de Aibew®* bureaux te Alkmaar of Den Helder. Met voudige proefjes wordt het kind getest» wordt eens mee gebabbeld, zodat het vril*0 eigën verlangens uit en ook wordt op u»® vaardigheid gelet Uit alle gegevens vormt dan een oordeel over wat de beste richtm? voor het kind. (Vaak blijken de ouders te b te willen grijpen, of een kind te vroeg ander onderwijs te willen opdringen). D* De Jong achtte de 12-jraige leeftijd de voor een onderzoek. Dat kan per kW JT schreden a f 1,- per leerling of en dan zijn de kosten afhankelijk van e komen der ouders. In een film werden de woorden van De Jong geïllustreerd. Ook hierin kwam ouders van een knaap, wiens voorn» bezigheid het spel was geweest, «a® van zijn lagere schoolleven voor de w» staan: wat nu. Het bureau van wordt geraadpleegd en een van de me® schikt beroepen voor hem gekozen. Na een korte pauze werd door de »e van de oudercommissie, de heer K. k°sseD' t< toelichting gegeven op de tekening van bouwen nieuwe school. tet Bij de rondvraag kwam de vacan sprake. De zomervacantie wordt iets/ r p 30 komt een korte herfst vacant* w October, 1 en 2 November. Een slepboot van de marine heeft twaalf vermiste le e de bemanning van het Noorse schip Florentine, dat ter Iwo Jiina (Japan) is vergaan» sP1

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2