Vladimir Clementis gearresteerd Romme thans kabinetsformateur? Nederlandse vrouwenclub boycot Joodse leden Congrescommissie steunt Truman VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bijna 170.000 Tsjechoslowaakse communisten „uitgezuiverd" Bezetters van Helgoland verwijderd Attlee aanvaardt de Amerikaanse opperbevelhebber Atlantische vloot Zware gevechten in de bergen bij Tsjipjong R.K.-faciieleider zou een weinig benijdenswaardige taak wachten Franse regering heden ten val? Ko-ït Bjt&ieJk Dinsdag 27 Feè*. 1951 76e Jaargang No. 11036 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna OFFICIËLE BE/OPMAKING PRAAGi Haat tegen Sowjetunie Slotbijeenkomst van de „wereldvredesraad" BROOD OP DE BON IN TSjECHOSLOWAKIJE Engeland staakt de bombardementen Anne de Vries Bartjemeest gelezen auteur van twaalf schrijvers kH Hiiler herleeft in Londen Oostelijk deel van de Oceaan onder Brits commando Togliatti weer in Rome Weerbericht Op hetzelfde doornige pad als Steenberghe MUIZEN BOUT Fraai" bestuursbeleid De Amerikaanse troepenzendingen Senator Taft herhaalt zijn eisen BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK mmm som TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten |N een officieel communiqué, dat werd uitgegeven |N een omcicci cuu.uiun.quc, uai weru uitgegeven na de bijeenkomst van het 1 hoofdbestuur van de communistische partij te Praag U medegedeeld, dat dr. Vladimir Clementis, de voormalige minister van buitenlandse zaken in Tsjecho- (lowakije gearresteerd is. Hij is uit het hoofdbestuur van de partij, uit de partij ieW en uit de Tsjechoslowaakse Nationale Vergadering gestoten. De voorzitter van de Slowaakse communistische partij Bastovansky bracht verslag uit over de ontdekking van het spionnagewerk en de arrestatie van Clementis en in dit verband over de ontdekking van de vijandelijke activiteit van een burgerlijke nationalistische groep in de partij, waartoe ook Husak en Novomesky behoor den. Over de arrestatie zelf werden geen bijzonderheden medegedeeld. Wel werd officieel verklaard, dat bij de zuivering, die in de tweede helft van 1950 is ge houden, in totaal 169.544 leden en candidaatleden der communistische partij van de ledenlijsten zijn afgevoerd of uit de partij zijn gestoten. JN het communiqué wordt verder ge sproken over mevrouw Mar ie Sver- moza en Otto Sling, die president Gott- wald Zondag „verraders en samen zweerders" noemde. Volgens het rap port is mevrouw Svermova persoon lijk voor het hoofdbestuur verschenen. Zij werd beschuldigd van „het leider schap van een omvangrijke verrader lijke samenzwering, die het op een omwenteling in de partij en de staat Op de slotbijeenkomst van de „we reldvredesraad" in Oost-Berlijn is een stemmig een resolutie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op het aanhouden van een plebisciet over de toekomst van Japan in Japan zelf en in alle belanghebbende landen. „Er moet zo spoedig mogelijk worden onderhandeld over een vredesverdrag met Japan tussen de Chinese Volks republiek, de Sowjetunie, de V.S. en Engeland" aldus de resolutie. In de andere resolutie wordt aanbe volen, dat in de verschillende landen een referendum zal worden voorbereid over de kwestie van de ontwapening van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag met dit land, dat een eind zal maken aan de gevaarlijke on zekerheden van het ogenblik". In een derde resolutie worden de volkeren, die „door imperialistische landen worden gekoloniseerd", aange moedigd hun oppositie voort te zetten. Met ingang van gisteren zijn in Tsje. choslowakije brood en meel weer op de bon gegaan. Deze week wordt per hoofd een kilogram meel, anderhalf kilogram brood en een halve kilogram andere meelproducten verstrekt. Na 5 Maart worden de rantsoenen gelijk aan die, welke in October golden toen de distributie werd afgeschaft. gemunt had ten einde Tsjechoslowakije uit het door de Sowjetunie geleide kamp van de vrede te drijven en het kapitalisme in het land te herstellen". Ook werd zij er van beschuldigd „ver vuld te zijn van haat tegen de Sow jetunie en tegen de opbouw van het socialisme in Tsjechoslowakije". Me vrouw Svermoza moest rekenschap afleggen van haar misdaden, doch slaagde er niet in het bestuur met haar antwoorden te overtuigen, aldus het rapport. De beschuldigde gaf toe „jarenlang in nauwe betrekking te hebben gestaan tot de spion Otto Sling". De zaak van mevrouw Sver moza was door een speciale commis sie van drie, geleid door de ministers van Voorlichting, Vaclav Kopecky, be handeld. De zuivering TOT 9 Februari werden in het totaal 1.846.957 leden en candidaatleden op hun betrouwbaarheid onderzocht. 143.590 van hen werden van de leden lijsten geschrapt, 25 954 werden uit de partij gestoten. Uitstoting uit de partij is de strengste dezer maatregelen. 4383 leden gaven geen gehoor aan de op roep zich te laten onderzoeken, aldus het rapport. Deze zuivering is de derde in de Tsjechoslowaakse communistische par tij sinds het einde van de oorlog. Twee Britse officieren en veertien leden van de Westduitse politie heb ben de zeven communistische „bezet ters" van Helgoland, die Vrijdag op het eiland geland waren, verwijderd. De Britse autoriteiten hebben mede gedeeld het eiland met rust te laten, zodra een passend ander terrein is ge vonden, doch in geen geval later dan Maart 1952. Kanselier Adenauer heeft daarop geantwoord, dat hij zal mede werken bij het zoeken van een ander terrein voor de proefbombardementen. De politie deelde mede, dat de „be zetters" het eiland vrijwillig verlieten na besprekingen, die drie uur duur den. De zwart-rood-gouden vlag, de vlag van de Westduitse republiek (en tevens die van Oost-Duitsland), de vlag van Helgoland en de vlag van de De Britse premier, Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering nog steeds voorstander is van de keuze van een Amerikaanse opper bevelhebber der marinestrijdkrachten van het pact in de Atlantische Oceaan. In de tjjd van oorlog zou echter een Britse admiraal het bevel voeren over alle marineeenheden in het Oostelijk deel van de oceaan, de zeewegen naar Engeland en de Britse wateren. De Amerikaanse admiraal zou het bevel voeren over het gehele Atlantische gebied met uitzondering van genoemde wateren, de Europese kustwateren en de Middellandse Zee. communistische vredesbeweging zijn verwijderd. Vrijdag te 15 uur (Ned. tijd) be stookte een toestel van de R.A.F. het eiland met boordwapens. Bij zijn te rugkomst had het vliegtuig gemeld, niemand op het eiland te hebben waar genomen. De jonge communisten ver klaarden evenwel, dat zij Vrijdagmid dag beschoten waren De zwaarste gevechten van het ge hele Koreaanse front worden door Britse en Canadese troepen geleverd in het berggebied bij Tsjipjong, op de Oostelijke flank van het centrale front. Zij nemen het op tegen Chinese troe pen ter sterkte van een regiment. Elders aan het front dringen de ver bonden troepen langzaam op naar de hoofdlinie van de communisten, die van Seoel naar Hoengsong loopt, 90 km Oostelijker. De tegenstand neemt toe. Aan het Oostelijke einde van het front zijn Amerikaanse troepen de stad Tsjongson binnengerukt. Ter gelegenheid van de Boe kenweek heeft het N.I.P.O. over het gehele land een onderzoek verricht naar de mate, waarin twaalf Nederlandse schrijvers en schrijfsters worden gelezen. Daar bij lieten de enq ueteurs een lijstje met de namen dier twaalf auteurs zien. Uit dit onderzoek bleek, dat 40 der volwassen Nederlanders één of meer boeken van Anne de Vries, de schrijver van Bartjeheeft gelezen, 35 A. M. de Jong (auteur van „Me- rijntje Gijzen") heeft gelezen, 35 Jan de Hartog, 23 Ina BoudierBakker, 25 Piet Bak ker, 16 A. den Doolaard, 14 Antoon Coolen, 10 Leonard Huizinga, S Arthur van Sc hen del, 4 Anna Blaman, 3 S. Vestdijk en 2 F. Bordeünjk. 36 van de Nederlanders van 23 jaar en ouder (dat zijn er meer dan twee millioen) kunnen geen enkel door hen gelezen boek van een dezer auteurs noemen. Uit het onderzoek bleek, dat Anne de Vries, A. M. de Jong en A. den Doolaard het meest voor alle groepen geschreven heb ben, maar Bordewijk en Vest dijk bijna uitsluitend voor men sen met HBS, gymnasium en uni versitaire opleiding. Dat geldt trouwens ook in sterke mate voor Van Schendel en Huizinga. Niet-boeken-lezers, mensen die geen enkele titel van een of meer dezer twaalf auteurs noe men kunnen, vond het NIPO echter evengoed bij de m.o. men sen, n.l. twintig procent. Bij de lager onderwijs-, ulo- e.d. groep bedraagt dit cijfer 33 Een lid van de Verbonden Strijd krachten op Korea, korporaal Da- vison, sluit vriendschap met drie Koreaanse kinderen. Vanwege de taalmoeilijkheden maakte hij ge bruik van een eenvoudige methodesnoep! (Van onze correspondent te Londen) I^UIM vijf en een half jaar na het einde van Hitiers rassenoorlog heeft het nazimenster zijn kop weer opgestoken. Het toneel is Londen. Het tijdstip Februari 1951. De hoofdfiguren tot onze nationale schande zijn Neder landers. Geen heren, maar dames. Vooraanstaande dames wel te verstaan, wier echtgenoten behoren tot de kopstukken der Nederlandse kolonie, met namen die klinken als klokken. Jarenlang reeds bestaat er in Londen een soort exclu sieve Nederlandse damessoos, genaamd de „Nederlandse Vrouwenvereniging". De dames van het bestuur van deze vereniging zijn, wat „standing" betreft, het neusje van de Nederlandse zalm. Wij willen nog geen namen noemen, terwille van hun echtgenoten, die er buiten staan. De harde feiten, die wij thans melden, vormen echter de zwartste bladzijden in de geschiedenis van de Nederlandse kolonie in Londen. Het oostelijke deel van de oceaan, dat van levensbelang voor Engeland is, zou komen te staan onder de commandant van de Britse thuisvloot. In tijd van oorlog zou deze daar niet uitsluitend het bevel voeren over de Britse een heden doch ook over de Amerikaanse zeestrijdkrachten of de marine-eenhe den van andere pactlanden, welke zien ui die wateren zouden bevinden. De laatste oorlog had geleerd, dat het wenselijk was een algemeen opper bevel voor de Atlantische oceaan 'e hebben, daar de strijd tegen onderzee- aanvallen bewegelijkheid nodig had. Bij de keuze van een opperbevelheb ber diende men rekening te houden met de sterkte van de lucht- en zee- strijdkrachten der verscheidene lan den. Ondanks Engelands grote traditie ban het niet de verdediging van ie oceaan alleen op zich nemen", aldus Atlee. Palmiro Togliatti, de Italiaanse com munistische leider, is Maandagavond ua een verblijf van tien weken in de Sowjetunie waar hij voor herstel van gezondheid verbleef, in Rome terug gekeerd. Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met Plaatselijk enkele buien. Koude ochtend. Ongeveer dezelfde mid dagtempera turen als gisteren. Weinig wind. WOENSDAG: zon op 7.31, onder Ï816; maan op 2.07, onder 9.32. Pessimisme kenmerkte Maandag de stemming van de Franse ministers, toen zij een kabinetsvergadering die vier uur duurde verlieten. Vandaag wordt het debat over de kieshervorming voortgezet waarbij over de kwestie van vertrou wen zal worden gestemd. Naar verluidt is geen overeenstemming bereikt tussen de radicalen, die aandringen op een tweeledig verkiezingsstelsel en de MRP, die aandringt op een enkelvoudig stelsel. Vanochtend zal nogmaals een volledige kabinetsvergadering worden gehouden, waarbij Vincent Aurioi, de president van de republiek, voorzitter zal zijn. Mocht het kabinet dan nog geen overeenstem ming bereiken, dan is het mogelijk, dat öf de radicalen öf de MRP het niet de moeite waard achten op de stemming te wachten. In dat geval zou het kabinet vanmiddag ten val komen. (Van onze parlementaire redacteur) UET feit, dat H. M. de Koningin Zondag de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal heeft ontvangen en Maandag de vice-president van de Raad van State heeft in Den Haag geen bevreemding gewekt. Deze besprekingen behoren tot de normale gang van zaken. Wel opvallend was evenwel, dat de Koningin na eerst met de ministers Lieftinck en Mansholt gesproken te hebben, Maandag achtereenvolgens bij zich ontbood, de heren Oud van de VVD, Tilanus van de CHU, Schouten van de ARP, Burger van de PvdA en Romme van de KVP. Zij koos dus de omgekeerde volgorde. Het is niet onwaarschijnlijk, dat prof. Romme, die altijd de eerste geraadpleegde fractieleider is, de suggestie daartoe gegeven beeft. Hij kon nu kennisnemen van wat de andere heren aan de Kroon voor adviezen gegeven hadden. Bovendien kan in het feit, dat Romme de rij sloot, naar men in politieke kringen in Den Haag aanneemt, een aan wijzing gelegen zijn, dat aan prof. Romme opgedragen zal worden een kabinet wat voor een dan ook te formeren. QOK voor de R.K. fractieleider zou dat een weinig benijdenswaardige taak zijn. Niet alleen zal hij dezelfde tegen stellingen en moeilijkheden ontmoeten als zijn voorgangers, maar hij heeft zich op de Zaterdag in Utrecht gehouden Partijvergadering van de KVP reeds op twee punten vastgelegd. In de eerste plaats acht hij het in het landsbelang, dat de P.v.d.A. aan de regering deel neemt zou deze partij niet aan de regering deelnemen, dan mag dat niet Volgens Radio Vaticana zijn in Polen scholen opgericht waar communisS- sche agenten wordt geleerd zich voor te doen als katholieke priesters om al dus binnen de kerkelijke organisatie te kunnen opereren. Nee, geef Theo- kaanse staat Utah hebben een systeem doorban''maar "lieverdeNederlandse ontworpen waardoor zij met een halve Ilt aw ilr nfnii 1... 1 nu maar dat deze jonge vrouwen heel wat droge kost te verwerken zullen krijgen en zodoende een goede dorst ontwikkelen want het bierverbruik in Engeland is als gevolg van de sinds 1939 ruim vier maal zo hoog geworden liter water vier uur lang een huis van aanmerkelijk gedaald. Over vier kamers kunnen verwarmen belasting gesproken: Hongaren die om inzending op de internationale vogel tentoonstelling te Brussel. Ons land is V!er amers kunnen verwarmen. redenen van gezondheid of anderszins daar n.l. onder meer door een paar rode Qxfords vrouwelijke studenten houden van militaire dienstplicht vrijgesteld kanaries vertegenwoordigd. Die beken- zich wat verwarming en afkoeling worden moeten voortaan tot hun zes nen tenminste kleur. Nu we toch bij betreft aan de van ouds deswege be- ®n dertigste jaar een extra belasting onze Zuiderburen op bezoek zijn delen faamde vloeistof. Ze hebben na lang betalen, q Als u even de consequenties we onze geachte cliëntele meteen even zeuren nu eindelijk verlof gekregen hiervan doordenkt zult u begrijpen dat mede dat een Belgische dame bij het 00k in hun cantine bier te mogen tap- Theodoor van ganser harte hoopt dat i pen. Q Brittanie's bierbrouwers hopen schoonmaken van een viool die haar echtgenoot haar eens gegeven had een inschrift luidende „Antonius Stradiva rius, Cremonensis, facebat 1721", ont dekt heeft. Het instrument wordt thans door deskundigen onderzocht. Q Het instrument waar de heer Heinz Arntz uit Frankfort zijn botte waanzin op bot viert mag dan niet van zulken edelen bloede zijn, het moet toch stevig in el kaar zitten. Heinz vestigde een nieuw wereldrecord door er 176 uur achtereen plano op te spelen. O Teneinde de stootarbeiders op de kolchozen tot soortgelijke prestaties aan te zetten is in de Sowjetunie een apparaat gecon strueerd dat bevestigd aan een tractor automatisch het aantal bewerkte hecta ren registreert. q Nog een uitvin ding: Twee inwoners van de Amen- En dit is blijkbaar de meest gelezen auteur in de kringen van de Nederlandse Vrouwenvereniging" te Londen. de Hongaarse jeugd zich hiertegen even fel zal verzetten als de studenten uit Barcelona zich tegen de verhoogde tramtarieven keerden. Die raakten daarbij slaags met de politie en ver nielden de ruiten van zestien tramwa gens. Op het eiland Grenada in Brits West-Indie gaven stakers wel een beetje tè hevig lucht aan hun veront waardiging: Die staken maar liefst vijf gebouwen in brand. Q Dat er overigens voor een stevig brandje niet per sé een staking nodig is bleek ten slotte in Pretoria waar het dak van de Zuid- afrikaanse reservebank door de rode haan werd verwoest. De brand is ver moedelijk ontstaan door het nasmeulen van bankbiljetten in de verbrandings oven. Theodoor voorziet dekkingsmogi- lijkheden. aan enige schuld of opzet van de KVP te wijten zijn, zo heeft hij gezegd en in de tweede plaats is hij van oordeel, dat de gehele wereldsituatie tot een kabinet op brede basis dringt. Als men daarbij nog kennis neemt van zijn uit spraak, dat men van een nieuw kabinet, dat op de steun van de KVP-fractie kan rekenen, geen radicaal ander beleid dan het tot dusver gevoerde moet verwach ten, dan is het zo klaar als een klontje, dat prof. Romme op hetzelfde doornige pad terecht zou komen als mr. Steen berghe. Tenzijtenzij hij tot het inzicht komt, dat een kabinet op smalle basis, voornamelijk of uitsluitend KVP en P.vd.A., de enig overgebleven moge lijkheid is ï'och dan zijn wij wel uiterst dicht genaderd tot een niet-inwilliging door de Kroon van het kabinet Drees- Van Schaik. QEDURENDE drie achtereen volgende seizoenen hebben de tani's van de kampong Sidomuljo in het onderdistrict Delanggu (Klaten) met lede ogen moeten aanzien, dat hun padi op de sawahs door muizen vernield werdNa verschillende mis lukte pogingen te hebben aan gewend om de muizenplaag te bestrijden, besloot men om alle gevangen muizen op te eten. Zo werd op een dag door de kam pongbevolking gezamelijk jacht gemaakt op het gedierte, wat 1014 muizen opleverde. De buit werd van de huid ontdaan, ge braden en vervolgens genuttigd. Men vond, dat het vlees niet kwaad smaakte. Op. 5 Februari j.1. kwam dit damesbe- stuur bijeen. Aan de orde was de behandeling van nieuwe lidmaats- ;>s- aanvragen. Het enige Joodse bestuurs lid, mevrouw Swaab, droeg de int-o- ductie voor van een andere Joodse ia- me, als nieuw lid van de vereniging. Tot de verbazing van mevrouw Swaab, weigerde de rest van het bestuur om de door haar voorgestelde Nederlandse dame als lid van de Nederlanse Vrou wenvereniging toe te laten. (De naam van deze dame houden wij op haar verzoek achterwege). „Waarom dan?", vroeg mevrouw Swaab logischerwijze. „Wij willen het peil van de Vereni ging hooghouden", was het antwoord van de rest van het bestuur. Nu wilde het geval dat de door me vrouw Swaab geintroduceerde dame de echtgenote is van de manager van een wereldbekend Nederlands margarine concern in Londen. Er zijn lagere „pei len". „Ik geloof niet, dat er ook maar Iets op deze dame valt aan te merken", zei mevrouw Swaab. „En toch laten we haar geen lid worden van de vereniging", antwoord de de voorzitster van het bestuur. „Is het dan misschien, omdat zij Joods is?" vroeg mevrouw Swaab. Aarzelend kwam het hoge woed er uit. „Wel, nu ja mevrouw, daar komt het feitelijk op neer. We willen geen Joodse leden hebben in onze vereni ging". De diep gekwetste mevrouw Swaab, jarenlang een bestuurslid van de ver eniging, legde op slag haar functie neer en bedankte tevens als gewoon lid. De enige andere Joodse dame in de vereniging, een gewoon lid, bedankte prompt de volgende dag voor haar lid maatschap. Het bestuur kan trots zijn. Hitier ook. De Nederlandse Vrouwenvereni ging in Londen blijft voortbestaan uit sluitend toegankelijk voor „vooraan staande" dames van Arische afkomst. Naar men verwacht, zal de congres commissie voor het vraagstuk van het zenden van troepen naar Europa Tru- mans politiek onderschrijven en het congres adviseren geen limiet aan de Amerikaanse troepenzendingen te stel len, aldus Reuters correspondent. De republikeinse senator Taft heeft voor de commissie verklaard, dat mo gelijk 18 divisies naar Europa gezonden zouden kunnen worden als het congres geen limiet vaststelde. Het zou zelfs dwaasheid zijn zes divisies te zenden voordat de Europese landen welomlijn de verplichtingen op zich genomen zou den hebben. Voor zover men kon be oordelen, zo vervolgde Taft, konden in West-Europa slechts 37 divisies, met in begrip van de zes voorgestelde Ameri kaanse, in uitzicht gesteld worden, het geen „een onvoldoend leger" zou zijn. „Indien de Europese landen beloven de noodzakelijke divisies op te bouwen, zou ik die beloften aanvaarden en in stemmen met een aangaan van de ver plichting om een beperkt aantal Ame rikaanse manschappen te zenden", aldus Taft. De V.S. moesten hun bijdrage aan manschappen tot het leger van het At lantisch pact beperken tot zes divisies. Generaal Bradley heeft verklaard, dat de toestand in de wereld, welke de stafchefs er toe bracht aan te dringen op een „gedeeltelijke mobilisatie" van 3.500.000 man „mogelijk nog 10, 15 of 20 jaar zullen duren".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1