OOR DERË» EEDTE Marinierskapel gaf briljant concert in de Nieuwe Kerk Stad en Omgeving Rie Aalderink won hoofdprijs van het gemeentebestuur Hoofdambtenaar bij Openbare Werken pleegde fraude Onderkapelmeesier Karei Kokelaar voor hel eerst als dirigenl in zijn vroegere woonplaats Gistermiddag werd mars om niet te ze6gen popu,aire ouverture door de stad gemaakt Weinig belangstelling voor het Kantongerecht Jeugdschaaktournooi kan geen doorgang vinden MSC 3 heeft nog èèn wed strijd voor de boeg Schout bij nacht Jolles binnenkort 65 jaar Tussen Haaks «n Kuit je HCSC-spelers in proef-elftal Algemene vergadering van Ambachtsschoolvereniging Grote deelname aan reciteerwedstrijden Dankbare taak voor de juryleden Hij hing op gemeentekosien de grote meneer Rouwmoedige zondaar Sleutels van het Koninkrijk ten bate van Davos Het valt niet mee om alles in één^keer goed te doen, IN HET KORT Inenting tegen pokken Schooljeugd spaart papi®r WOENSDAG 23 FEBRUARI 1951 Al behoort de Marinierskapel nog niet tot de vaste inventaris van Nieuwediep, de bevolking van deze stad stelt het toch op hoge prijs dat het korps wel tot de vaste gasten gaat behoren. Op gezette tijden verschynt de Marinierskapel binnen onze grachten, om hier een maritieme gebeurtenis op te luisteren, een mars door de stad te maken of een concert te geven in de Nieuwe kerk. Naar *ry vernemen bestaan er plannen om de kapel iedere maand in Den Helder te laten concerteren. Dat lijkt ons een prachtige inleiding tot een definitieve plaat sing in Neerlands eerste marinebasis.Zolang dat ideaal van zeer veel Nieuwe- diepers niet is vervuld, zal dat telkens weer worden verlevendigd wanneer het perfect musicerende korps zich in Den Helder horen laat. Gistermiddag, toen een vroeg voor jaarszonnetje ijverig de grillige gaten in het wolkendek opzocht om de stad en de mensen een beetje te verwarmen marcheerde de Marinierskapel door de straten. De nog kille Noordenwind ver woei de martiale klanken van de pit tige marsen, en het geroffel van da trommen dat zich mengde met het ge fluit der pijpers. Achter de kapel mar cheerden, onder commando van de ma joor der mariniers G. H. van der Spek, vier bataljons bij rotten van zes. De troep bood een schouwspel, dat Nieu wediep zich niet liet ontgaan. Evenmin verzuimde men de kans, de Marinierskapel in de Nieuwe kerk te beluisteren. Het bureau O. S. en O. had de achthonderd beschikbare kaar ten reeds Maandag alle verkocht. De markt was dus wel zeer willig, wat zeker niet alleen te verklaren viel uit de lage entréeprijs. Zo was de Nieuwe kerk gisteravond voller dan ooit en men heeft genoten. Vóór de pauze van een drietal licht-klassieke werken, na de pauze van enkele composities uit de moderne Engelse muziekliteratuur. Het openingsnummer was de bekende, Misschien was het prachtige weer er w 1 de oorzaak van, dat de kanton rechter gistermorgen slechts enkele zaakjes te behandelen kreeg. Een aan tal verdachten was namelijk niet ter zi'ting verschenen. Voor een aanrijding, die enige tijd geleden op de hoek Reigerstraat-Ooie vaarstraat plaats vond, stonden onze stadgenoten B. K. en P. M. P. terecht. Laatstgenoemde had daar met zijn be stelauto geen voorrang verleend aan K.. die van rechts kwam. P. verklaar de ,dat K. nog best had kunnen rem men, doch de ambtenaar van het O.M. maakte er hem opmerkzaam op, dat hij zelf had moeten stoppen. K. had aanvankelijk gedacht, dat de bestel auto vaart minderde. Toen op het laatste ogenblik bleek, dat dit# niet zo was, ontstond de aanrijding. De ambtenaar eiste tegen P. f 20 of S dagen, tegen K. f 10 of 5 dagen en f 5 of 3 dagen, respectievelijk voor een te grote speling in de stuurinrichting yan de wagen en een tekortkoming aan de handrem. De kantonrechter ver oordeelde P. tot f 6 of 3 dagen. K. kreeg tweemaal f 10 of tweemaal 5 dagen. Dan stond nog terecht A. K. uit Den Burg. Op 29 December 1950 had hij met zijn vrachtwagen op de Nieuw- landerweg te Texel gereden, toen uit tegenovergestelde richting een tractor met hooipers naderde. De voertuigen kwamen met elkaar in botsing. Aan K. was ten laste gelegd, dat hij niet voldoende rechts had gehouden. Ter zitting kwam evenwel vast te staan, dat de bestuurder van de tractor meer schuld had, daar de hooipers uitsteken de pennen bezat. Bovendien was bij opmeting gebleken, dat de beide voer tuigen samen 4.55 meter breed waren, terwijl de weg slechts vier en een halve meter breed was. K. werd daar op vrijgesproken. De Helderse Jeugdschaakbond maak te reeds goede vorderingen met de organisatie van het jeugdschaaktour nooi, dat op 28 en 29 Maart in Den Helder zou worden gehouden. Daarbij werden verschillende moeilijkheden ondervonden en ook met de inschrij ving verliep het niet naar wens, zodat besloten werd, het tournooi dit jaar geen doorgang te laten vinden. Hier mede komen ook de wedstrijden om het jeugdkampioenschap van Den Hel der te vervallen. Het schoolschaaktournooi, dat door MSG wordt voorbereid, zal wel door gaan. De data hiervoor moeten nog worden vastgesteld. Op Maandagavond 12 Maart moet MSC 3 zijn laatste wedstrijd in de com petitie spelen. Het tiental ontvangt dan KTV 2 uit Enkhuizen, ook een „candi- daat" voor degradatie. Aangenomen dat de wedstrijd tegen Schaaklust 2 als ver loren wordt aangemerkt (het is name lijk waarschijnlijk dat de afgebroken partij in remise eindigt), is de stand in deze afdeling als volgt: Zaandam 3. VW 3 en Schaaklust 2 hebben elk vijf punten uit drie wedstrijden. Daarop volgen Aartswoud 1 en Edam 2, met resp. drie en twee punten uit drie wed- stryden. MSC 3, dat reeds vijf wedstrij- den heeft gespeeld, bracht slechts twee punten bij elkaar en KTV (de hekke- sluiter) heeft nul punten uit tTee wed- stryden. „Coriolan" van Beethoven, fris en een tikje militant gespeeld, maar met het élan en de muzikaliteit, die het luiste ren naar de Marinierskapel altijd tot een onverdeeld genoegen maken. De solistische capaciteiten van verscheide ne korpsleden, in het bijzonder van de drie slagwerkers, kwamen duidelijk naar voren in de kleurige balletmu ziek uit „Prins Igor" van Borodin. De verrassende climax aan het slot deed blijken, welk volume de kapel nog in reserve had. De toehoorders lieten zich na dit nummer niet meer weerhouden van een uitbundig applaus, dat overi gens in deze concertruimte zeker niet „wereldser" klonk dan de machtige ac- coorden die het korps tussen de witte muren weerkaatsen deed. Met dezelfde spontaniteit werd de briljant gespeel de Eerste Hongaarse Rhapsodie van Frans Liszt ontvangen. In de melodieuze „Arabesque" van Jean kwam een voortreffelijk geblazen clarinetsolo voor. Elgar's „Sea Pictu- res" boden ook de solisten op fluit ho bo. piston en fagot goede kansen, waar van zij met grote bekwaamheid en mu zikaliteit gebruik maakten. Met de zeer strak en rhythmisch uitgevoerde „March of the Bowman" nam de Mari nierskapel veel te gauw eigenlijk afscheid. Voor het laatst golfde het ap plaus over de hoofden der muzikanten en van de onderkapelmeester, adjudant Karei Kokelaar, die zich deze avond als een zeer veelbelovend leerling van Gijsbert Nieuwland heeft doen kennen. Karei Kokelaar (een oud-Nieuwedie- per) dirigeerde de kapel met zelfver trouwen en duidelijke gebaren. Hij liet, alvorens het podium te doen ontrui men, het Wilhelmus spelen, dat door het publiek staande werd aangehoord De schout bij nacht b.d. H. Jolles, die tot het uitbreken van de oorlog Commandant der Marine te Willems oord was en na de bevrijding als mi litair raadsheer was verbonden aan bet Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, hoopt op Maandag 26 Maart te Naarden zijn vijf en zestigste verjaar dag te herdenken. Gistermorgen om elf uur vertrok Hr. Ms. „L. 9603" naar Rotterdam. Een kwartier later arriveerde uit Amsterdam Hr. Ms. „Van Galen". Gistermiddag liep het Nederlandse motorschip „Emanuel" de haven van Nieuwediep binnen. Het scheepje, dat van Kopenhfgen onderweg was naar Antwerpen, zette de reis door het Noordhollands kanaal voort. Hr. Ms. „L. 9601" verliet de Bin nenhaven voor de Buitenhaven, en zal inmiddels naar Rotterdam zijn vertrok ken. Hr. Ms. „Westerschelde" verhuis de van de Buitenhaven naar de werf. Hr. Ms. „Marnix" kwam gister avond op de rede, en zal intussen lig plaats hebben gekozen in de Buitenha ven. Tegen middernacht arriveerde nog uit Rotterdam Hr. Ms. mijnenveger „Texel". Het is morgen hoog water om 0.05 en 12.30 uur, en laag water om 6.35 en 18.55 uur. De temperatuur van het zee water was 4,1 graden Celsius. Zaterdag wordt er op het Jong Hol land-terrein te Alkmaar een wedstrijd gespeeld tussen twee elftallen van ie Zaterdagmiddagcompetitie, om te ko men tot een vertegenwoordigend afde lingselftal. Het A-elftal, waarin de Heldersen zyn opgenomen luidt: F. H. Vos (J.H.t; B. Kouwen en J. Rechsteiner (beiden J.H.); G. van Wensum (J.H.), P. Slot (J.H.) en M. van Veen (HCSC), T. van Veen (H.C.S.C.) P. Ruiter (H.C.S.C) Papa (J.H.), H. Weemhoff (HCSC) en M. Klomp (DEK). Het bestuur van de vereniging „Am bachtsschool voor Den Helder en Om streken" heeft de leden geconvoceerd voor een algemene vergadering op Don derdagavond 8 Maart in het gebouw der Nutsspaarbank. De agenda ver meldt: verslag over het dienstjaar 1950, rekening en verantwoording 1950, be handeling begrooting 1952, en medede ling betreffende het bouwplan. Zeven en dertig meisjes en jongens van het uitgebreid lager en middelbaar onderwys te Den Helder hebben gisteravond in „Formosa" deelgenomen aan de reciteerwedstrijden, die op initiatief van de v(jf samenwerkende Helderse boek handelaren in het kader van de Boekenweek 1951 werden gehouden. De initiatief nemers hadden, evenals verleden jaar, bijzonder veel eer van hun werk. De deelname was weer groot, en het voorgedragen werk van de meest uiteen lopende dichters en dichteressen was in enkele gevallen van prima gehalte. Natuurlijk was ook hier kaf onder het koren, maar over het geheel genomen zullen de talrijke aanwezigen stellig niet teleurgesteld huiswaarts zijn gegaan. De jury, bestaande uit mej. A. Sin- jewel en de heren A. C. Koopman en H. van de Water, heeft het niet zeer moeilijk gehad deze avond. Zo zal nie mand verbaasd zijn geweest, dat de hoofdprijs ('n vulpen, beschikbaar ge steld door het gemeentebestuur), werd toegekend aan Rie Aalderink. Deze jongedame declameerde, met perfecte stembuigingen en uitstekende voor dracht, Martin Nijhoff's prachtige ge dicht Satyr en Christofoor" uit „Vormen". Zij maakte een uiterst be heerste indruk, wellicht nog gesteund door Nijhoff's volmaakte verzen, die ook mogelijkheden boden, hetgeen moge blijken uit de laatste strofe: O Christofoor, o satyr, Uw woede en vlucht zijn getemd, Men vindt op land of op water Een klein geluk dat klemt: Voor Christofoor ondoorwaadbaar, Voor den satyr ongenaakbaar, Voor mij, ach, ongenaakbaar Wegzingend door mijn lied. Zo ook had de jury het eenvoudig bij het toekennen van de eerste prijs in de groep middelbare scholieren, zestien jaar en ouder. Die was voor Tineke Schellinger met „De kleine joden jongen" van Henriëtte Roland Holst. Dit meisje deed betrekkelijk weinig onder voor Rie Aalderink, die evenwel in haar gehele optreden een rijpere in druk maakte. Hetgeen immers reeds tot uiting was gekomen in de keuze van het voor te dragen gedicht. De tweede prijs was hier voor Henny Kraak met „Aan een gevallen mak ker" van Jef Last. De overige prijzen vielen ten deel aan: Middelbare scholieren, jonger dan zestien jaar: Eddy Grootes („Doden mars" van Clara Eggink), 2 Jenke We zelman; U.L.O., jonger dan zestien jaar: Baafke Wezelman, 2 Tiny Wee- nink; U.L.O., ouder dan zestien jaar: Riet de Klerk, 2 Reinie Meudyk. Misschien mogen wij nog een op wekkend woordje richten tot de jon gens, die ver in de minderheid waren. Wij kunnen toch aannemen, dat ook de vertegenwoordigers van het sterke ge slacht niet op hun mondje zyn geval len. De prijswinnaars ontvingen een boekenbon. Alle andere deelnemenden kregen een gedichtenbundeltje. De heer P. Spruit, die moest mededelen dat wethouder Van Loo niet aanwezig kon zijn, reikte de prijzen uit, wat ge paard ging met veel handgeklap en luide kreten van bijval, telkens wan neer een uitverkorene met een blij blij gezicht naar het podium liep. Men was het dus met de uitspraak van de jury wel eens. (Van onze rechtbankverslaggever) Wat in oorlogstijd een nobele daad geheten wordt, kan na die roerig, een overtreding van de wet zyn. Dat werd weer eens bewezen, toen de T* maarse meervoudige kamer de zaak bebande de„tegen de heer W'i.lem «J- wezen hoofdambtenaar bij Openbare Werken te Den He der Van zijn positj^ Openbare Werken maakte de heer L. tijdens de bezettingstijd meermalen brui* (misbruik werd het eerst later) om verschilde Halderse in brandstoffen te voorzien. Toen de bevryd.ng kwam zette hy echter achter deze gang van zaken, doch ging weigemoed voort. Dat móést gaan, want er ontstond ten slotte een tekort, dat op normale w,jze niet te dtk x oom rnnlrnle flrei^dp 4.UCK* ken was. Daarom besloot L. - ^lucht aangespoord door de mogelijkheid, dat de hem beloofde promotie weieen, ontslag zou kunnen veranderen, als zijn handetdryven met gemeentegoeder door de controle zou worden ontdekt. Hij veryalste. toen^ twee rekeningen respectievelijk 962.50 en 534.-. Ondanks alles kwam dit uit, waarmee' L zich nog veel dieper in de nesten had gewerkt. Hy werd gearresteerd en bracht vier maanden in voorlopige hechtenis door. In verband met de ziekte va„ vader was hij daaruit ontslagen. alles was gebleken, dat verdachte in zijn persoonlijke levenswandel T goede spoor byster was. De ujn En nu zat L. als een rouwmoedige zondaar op de verdachtenbank. Op een vraag van de president Mr. J. Krabbe antwoordde hij, dat alles eigenlijk on gemerkt was gebeurd. ,,Van het een kwam het ander en toen er een con trole verwacht werd moest ik iets doen om het kastekort te dekken!" „Waarom praatte u niet eens met de directeur van Openbare Werken?", vroeg de president. „Die is u blijkens zijn rapport toch niet ongunstig ge zind". Dit had L. niet gedurfd. De re- classerings-rapporten -over hem luid den gunstig en zeiden, dat verdachte door de oorlog uit het lood was ge slagen en dat zijn wens anderen te hel pen hem hiertoe had gebracht. De officier van justitie, Mr. A. W. Holsteyn noemde de lezing van de re classering wel wat te simplistisch. Uit Wij willen er nog eens aan herinne ren, dat morgenavond in Tivoli een voorstelling wordt gegeven, waarvan dr gehele recette ten goede komt aan het Nederlandse Sanatorium te Davos. De film. die hiervoor werd uitgekozen, is „De Sleutels van het Koninkrijk" waarin Gregory Peck een meesterlijke hoofdrol speelt. Gregory verschijnt in deze uitsteken de film op het witte doek als Father Francis Chisholm, de bejaarde geeste lijke in een Schots plaatsje. Een hogere kerkelqke autoriteit bezoekt hem met het doel, Father Chisholm op tactvolle maar niettemin duidelijke wijze aan het verstand te brengen dat het voor hem tijd wordt om heen te gaan. Maar dan krijgt Monseigneur Sleeth toeval lig het dagboek van Father Chisholm in handen, waaruit hem blijkt dat de bejaarde priester een zeer edel en hoogstaand mens is, dïe in zijn gemeen te een gewichtige taak vervult. De film brengt boeiende gedeelten uit het dagboek in beeld en doet de toeschou wer er tenslotte van harte mee instem men dat Father Chisholm op zijn post in Tweedside wordt gehandhaafd. STRADIVARIUS JNe Stradivarius-geschiede nis heeft heel wat stof tot praten opgeleverd. Tal van mensen vroegen Gra- dus, of hij ook niet eens met hun Stradivarius op stap wilde gaan. Maar zij, hoe goed van inzicht en be doeling overigens, kunnen niet vermoeden welk een transpiratie het vereist, je met twee violen door de drukke Amsterdamse stra ten te moeten persen. Je wordt nageroepen door de jeugd, die je ten slotte met enkele on-paedagogische uitingen je laatste illusie nog ontneemt. Dan voel je je weer een gewoon burger van Den Helder, terwijl het toch eigenlijk heel goed mo gelijk had kunnen zijn, dat je werkelijk een beroemd violist was. Maar enfin, je volhardt in je houding, in het front van heel op straat verkerend Amsterdam, dringt je in een stampvolle tram, waarvan de deuren al weer voor je neus zijn ge sloten als je, gewoon burger van Den Helder, pogingen onderneemt om het voertuig bij jouw halte te verlaten. Als dat eindelijk is gelukt, als zo'n lolmaker in uniform op de tram ten behoeve van jou de deuren nogmaals heeft open gedraaid, dan sta je van aangezicht tot aangezicht met een rijwiel- bewaarder, die je toebrult: „Ha, die Stradivarius!" Je lacht nerveus terug, met een gezicht van „hoe-kan-'ie-'t- raden". Je beseft, dat ook deze man, die je lachend staat na te staren, heeft ge hoord van knapen die kost bare violen binnen zeer korte tijd tot spaanders hel pen. En je raadt de gedach ten van deze man, die af gunstig lummelend fietsen staat op te passen, terwijl hij hoopt, dat 'ie vandaag of morgen een portefeuille vindt. Of een Stradivarius. Of een lot uit de loterij, waarop heel toevallig de hoofdprijs valt. Een vioolbouwer met een deskundig gezicht helpt de Stradivarius-hoop uit de wereld; int vervolgens met evenveel deskundigheid zijn tientje taxatiegeld. De man had een „goeie", want u en Gradus verdienen geen tientje, na twee tellen met verachtelijke blik een „Stra divarius" te hebben beke ken. Dat is slechts voor een enkeling weggelegd. Moch ten er evenwel tóch lieden zijn, die hun geld zo gemak kelijk verdienen, dan neemt Gradus aan, dat zij even menslievend zijn als de vioolbouwer in Amsterdam, die, bij wijze van tegemoet koming in de kosten, de beide vioolkisten met een stukje touw aan elkaar knoopte. Dat droeg beter. CASPER bestuurlijk heeft Stradiva rius door de eeuwen heen concurrentie gehad. Daar aan twijfelt Gradus niet Maar ver vóór Stradivarius sclujnt er al een zekere Cas- per da Salo m Briescia te zijn geweest die ook violen vervaardigde. De heer Th. Mallet holde ten minste na de eerste alarmerende be richten omtrent Stradiva rius-violen naar de zolder, waar hy ook nog ergens zo'n oud ding moest hebben. Het instrunjent kwam te voorschijn, en de heer Mal let las: „Casper da Salo in Brescia 1593". Onmiddellijk greep hy de pen, en meldde zyn vondst aan deze Gra dus. t Is een ouwe knaap, heer Mallet. Wel geteld zouden 358 jaren verstreken kunnen zijn, nadat die beste Casper met een zucht van „da's dat" zyn etiket er in plakte. Maar hij kan ook geïmiteerd zijn. En daar houdt Gradus het maar op. Want deskundigen kennen geen medelijden. STAMTAFEL Cen stamtafel levert altijd wel iets op. Of noemt u het niets, het verhaal dat Gardus daar door koffie- natte lippen in de oren werd geblazen: Het moet in de oorlog zyn gebeurd. Een groot schip verging in woelige wateren, die zelfs de be manning geen keus lieten. Geen redders in de buurt. Slechts wrakstukken. Toch hadden twee leden van de bemanning kans gezien hun doorweekte lichamen op een vlot te hijsen. Zo dre ven zy dagen lang rond, met niets dan water om zich heen. Maar eindelijk, eindelijk.... daar zag één van hen iets zwarts dry ven. Ogenblikkelijk greep hy zijn maat bij de schouder en schreeuwde met schorre stem. „Een zeemyn, een zeenujn!" De ander kon zijn ogen niet geloven. Maar ook hy begreep, dat hun redding nabij was, en hij zuchtte blij: ,,'t Is zo, we naderen beschaafde wereld...." de buiten Helderse Basketball Or ganisatie is niet voorne mens, in het komende zo merseizoen op het buiten- veld aan de Sportlaan senio rencompetities te organise ren. Gradus las, dat de Technische Commissie over weegt het veld beschikbaar te stellen voor training en door de verenigingen te or ganiseren tournooien. Wel zal, bij voldoende belang stelling, een jeugdtournooi worden gehouden voor jon gens en meisjes van veer tien tot en met zestien jaar. Een gelukkig initiatief, vindt Gradus. adres zo zeggen vele mensen. Zo heeft in deze rubriek ver leden week een verkeerd adres gestaan. De heer Den Broeder, Boerhaavestraa' 38, schreef Gradus: „Naar aanleiding van uw stukje, betreffende het aangeven van zoekgeraakte sierdui- ven aan de heren Borger- ding en Hofman, respectie velijk Keizerstraat 48 en Boerhaavestraat 38, deel ik u mede, dat het laatste adres niet juist is. Hoewel ik gaarne bereid ben, even tueel bij mij aangegeven duiven door te geven, ver zoek ik u toch in uw vol gende rubriek het juiste adres van de heer Hofman te willen opnemen". En dat luidt dan: Brakke- veldweg 38. gradus Mannen blijven kinderen, wordt de heren der schepping dik- wtjls aangezegd. Ziet dit plaatje en overtuigt u. Tijdens hel school-damtoumooi, dat Zaterdag werd beëindigd, wilden ook de heren Van der Linde en Van Loo aan het schuiven gaan Zij zetten zich achter een tafeltje en streden een sportieve strijd, waaruit ten slotte de wethouder dl zegevierend te voor schijn kwam. Achter de heer Van der Linde staat de heer Van Veen, de voorzitter van de school-damcommissie, belangstel lend toe te kijken. En Gradus' lijffotograaf knipte het drietal zeide, dat voornameiyk het eïfenbtfÜT deze verdachte tot zijn particulier! handeldrijven met gemeentego«ó." had gedreven. Hy noemde L. eerzu K tig en hooghartig. Iemand, die de grit! meneer wou uithangen op de kort» van de gemeente. Mr. Holsteyn zeide verder niet t geloven, dat verdachte zich na ee' eventuele straf zou kunnen handhaven doch hoopte, dat het plan, dat de re classering met hem heeft, effect ui sorteren. Dit plan wenste hij niet te doorkruisen, hoewel een gtevoelio» straf noodzakelijk was. De eis luid* tien maanden hechtenis, waarvan zei maanden voorwaardelijk met 'ew proeftijd van drie jaar. De preventieve hechtenis zou in mindering worden ee bracht, waardoor L. dus practisch vrij. man was. „Een streber" Mr. Mulder, die L. verdedigde noem de het gelukkig, dat de gepleegde fraude aan 't licht was gekomen. Daar mee immers kwam er tevens een eind aan de periode van overtredingen in L.'s leven, die Mr. Mulder „een rode lijn" noemde..Hij wees erop, dat ver dachte, die hij van nabij kent niet uit eigenbelang heeft gehandeld. Het was hem zuiver te doen om anderen te hel pen, zijn ouders hadden dan ook vair hem gezegd: „Onze jongen is niet slecht" „L. is een .Streber", aldus Mr. Mul- der", die door velen verkeerd wordt beoordeeld. Zijn minderen prijzen hem. terwijl zijn superieuren hem cri. tisch beoordelen". De raadsnfan betoogde verder, dat L graag mensen hielp, doch dat zyn on gedisciplineerdheid dit droevige re sultaat had opgeleverd. Mr. Mulder werd zelfs sentimenteel toen hij be schreef hoe zeer verdachte onder het voor-arrest had geleden. l. zelf hoorde dit alles tranen-plengend aan. Het was 's raadsmans mening, dat de huiselijke omstandigheden bij verdachte zich ten goede zouden wijzigen. Hy bepleitte een uitsluitend voor- waardelyke straf. Door een onvoor waardelijk vonnis zou men het L. on- mogelijk maken ooit weer in gemeen- telijke dienst te treden. Wellicht ac cepteren B. en W. verdachte weer als hy hier slechts tot een voorwaardelijke straf wordt veroordeeld. In verband met de ernstige ziekte van L.'s vader vroeg M. Mulder onmiddeliyke vonnii- wyzing. De rechtbank bleek hiertoe bereid, nadat zij enige tyd in de raadkamer had vertoefd. De president achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde L. tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en onder toezichtstel- ling van de reclassering voor de tijd van drie jaar. Vanmiddag om drie uur wordt het nieuwe clubgebouw van de Ma rine-onderofficiersclub, op de eerste verdieping van het Algemeen Militair Tehuis aan de Spoorstraat, geopend door de Commandant Zeemacht Ne derland, de vice-admiraal J. J. L. Wil- linge. Vanmiddag vier uur wordt ten Raadhuize officieel afscheid genomen van de heer D. Haan, oud-directeur van de gemeentelijke Vleeskeurings dienst. Vanavond om acht uur geeft het Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer J. A. van der Vliet een concert in de Bethelkerk aan het Juli- anapark; medewerking wordt verleend door de declamator F. C. van Dorp. In „Formosa" wordt vanavond voor de Nederlandse Reisvereniginl de kleurenfilm „Reizen door Zwitser land" vertoond. De Vereniging voor Slechthoren dfin houdt op Maandag 5 Maart voor leden en niet-leden een gezellig® avond in het gebouw Palmstraat. Te Leiden slaagde voor het candi- daatsexamen in de biologie onze stad genoot, de heer N H. van Vendeloo. Op Woensdagmiddag 7 Maart word* in het GGD-gebouw aan de Midde weg van twee uur tot half drie de g«' legenheid geboden tot kosteloze inen ting en her-inenting tegen pokken Julianadorp houdt voor ditzelfde o dr. J, a. Swaters zitting op Dins morgen 6 Maart van half tien tot "t0 uur. Nu het papier steeds schaarser duurder wordt, stijgt ook de waar van oud papier. De schooljeugd van Koog heeft daarvan handig ProftJ trokken door oud papier te gaan melen. De eerste ronde heeft de J° ■ui al meer dan honderd gulden u 1 leverd, welk bedrag is gestort w °e voor het schoolreisje.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2