K.I. wint in Noord-Holland steeds meer veld JIMMY BROWN ALS BOKSER Chefarine4 a s ®l sf Sc e Pim, Pam en Pom aan zee^l PAS OP UW KEEL ABDUSiROOP Chefarine „4" doet wonderen m DE MODERNE VEETEELT Een K.l.-station in de Schermeer KERKELIJK NIEUWS Het Radioprogramma De avonturen van De Slimme Kabouter 57. Pim, Pam en Pom zijn helemaal niet zo erg geschrokken, nu zij het monster van dichtbij gezien hebber- Ze zien duidelijk, dat de zeeslang van oude autobanden is gemaakt, die met touwen aan elkaar vastgebonden zijn. En de kop dan? Dat is een gewoon rubber speelgoedbeest, dat je in elke speelgoedwinkel van Strandvoort kunt kopen. „Jongen, zien jullie dat? roept Pim uit. „Dat is de zeeslang natuur lijk!" Maar de zeeslang trekt zich niets aan van al dat geschreeuw. Geruisloos zwemt hij voort naar de kust en dat kan ook niet anders, want aan de kant van de lijn staat Zacharias. Stomver baasd kijken de drie hondjes het mon ster achterna, maar Pim komt het eerst tot bezinning. „Vooruit jongens, er achteraan, dan kruipen we elk in zo'n autoband. De slang gaat vast naar het strand toe!" (Van onze speciale verslaggever) De kunstmatige bevruchting van vee wint de laatste jaren steeds meer veld. Sinds November 1949 is er in Sijbe- karspel, onder Enkhuizen, een zeer grooi station voor Kunstmatige Inse minatie. Ook in Uitgeest wordt ge bouwd. Schagerbrug en Oosthuizen hebben goede plannen. En zuidelijker hebben Broek in Waterland en Ouder kerk aan de Amstel in boerenkringen al een naam verworven. Voor het hart van de provincie is de Schermeer het centrum. Twee jaar geleden ruim werd daar met dit doel een vereniging op gericht. Het idee was nog betrekkelijk nieuw. Daarom was voorwaarde bij de oprichting, dat op tenminste duizend koeien gerekend zou kunnen worden. Het eerste jaar haalde men dit aantal ternauwernood. Maar dit jaar hebben de inseminators al zesduizend koe beesten behandeld. Dat is ongeveer de helft van het vee, dat tussen Spijker boor en Oude Niedorp te vinden is. De verwachting is, dat er voor de K.I. steeds meer belangstelling zal ko men. Op grond van deze verwachting durft de organisatie in de Schermeer het ook aan een omvangrijk plan uit te voeren. Dezer dagen is de bouw aanbesteed van een uitstekend geoutil leerd station, annex woning voor de stierenverzorger, kantoor, laboratori um, reinigingsinrichting, dekruimte enz. Er komen acht boxen in, waar desnoods zestien stieren een plaats kunnen vinden. Verder is er een ket- tenstal en een garage, alsmede een tredmolen, waarin de stieren alle da gen een half uurtje móeten lopen om in goede conditie te blijven. Het ge heel wordt een gebouw, waarvoor de laagste inschrijving nog ruim een ton was. Voordelen De practijk heeft geleerd, dat de kunstmatige inseminatie vele voorde len biedt boven de natuurlijke. Er kwam de laatste jaren nogal veel dek kingsbesmetting voor onder het vee. Dit gevaar is thans tot een minimum gereduceerd. Maar behalve dit voor deel, zien de veehouders hier de kans van hun leven om puik vee in de wei te krijgen. Al wordt er nog zo'n kapi taal voor een fokstier neergeteld, het beest is zijn geld dubbel en dwars waard. Veel vlugger dan voorheen kan de totale veestapel verbeterd worden en de kans op familieteelt voorheen pen van de redenen om een fokstier te verkopen is sterk verminderd. De Schermeer heeft een stal van zes fokstieren. Twee vijfjarigen, een drie jarige, twee tweejarige en één eenjari ge. Het zijn dieren, die de vereniging aankocht. Ze kostten zo'n veertien tot zestien duizend gulden per stuk. Drie ervan werden in Friesland, waar het aanbod van fokvee altijd nog gro ter is dan in Noord-Holland, aange kocht. Het laat zich gemakkelijk be grijpen, dat met dit enorme levende kapitaal omzichtig wordt omgespron gen. ZES FRANSE ATOOMTECHNICI NA SCHORSING ONTSLAGEN. Zes medewerkers ingenieurs, techni ci en bedienden van het Franse hc- ge commissariaat voor de atoomkracht zijn ontslagen. Zij waren geschorst we gens deelneming aan de communisti sche betoging op de Champs Elysees tegen de aanwezigheid van generaal Eisenhower te Parijs. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Achlum (toezegging). W. J. Verhey, candidaat en hulpprediker te Tweede Kxloërmond; te Odoorn—Val- thermond (toezegging): J. Kloosterman, candidaat te Maarn; te Beusichem: dr F. de Graaft te Wcll en Ammerzoden. Be dankt voor Loon op Zand: J. Arcnd- sen te Blauwkapel; voor Driesum: G. H. van Koote te Brandwijk; voor Raams- donk: W. Brinkman te Aspercn. Gereformeerde Kerken. Beroepen te HelmondJ. E. Rcde- veld, candidaat te Huizen (NH); te Ihrho- ven: J. Koster te Laar (Graafschap Bcnt- heim); te Beetgum: J. Brouwer te Middcl- stum; te Berlikum: E. J. Janssen te Uit huizen; te Wons: M. T. Minnema, candi daat te Rotterdam; te Tweede Exloër- mond: N. Korenhoff, candidaat te Leiden; te Dronrijp: G. Veeneman, candidaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Augustinusga—Surhuizum: H. Willems !e Uithoorn. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Maastricht: T. C. F. van Kamp te Alblasserdam. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor BenthuizenC. van Dam te Werkendam. Dr. Gravemeyer in algemene dienst. Naar wij vernemen heeft dr K. H. E. Gravemeyer te 's Gravenhagc, algemeen gedelegeerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, die 23 April a.s. veertig jaar predikant is, de centrale kerkcraads- commissie der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage verzocht zijn buitengewoon predikantschap in deze gemeente 1 Mei a.s. te doen eindigen, om daarna als pre dikant in algemene dienst aan de kerk ln haar geheel te worden verbonden. HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Antwoordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Org'el, viool en tenor. 11.45 Voordracht. 12.00 Mctropole-orkest. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Orkestconcert. 13.45 ,,U kunt het geloven of niet". 13.50 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Fluit en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: Regina Zwart: „Wij slaan op dc tong-tong". 18.00 Nieuws. 18.15 Practischc wenken voor zeilers. 18.20 Sportproblcmen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Avro-allerlei. 19.05 Reportage. 19.15 Gram-, muziek. 19.45 „Hoe nu verder?", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 „De Groetcu van Nuch- teren". 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.00 „Zijn held", hoorspel. 22.30 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30— 24.00 Opercttc-muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram .muziek. 17.00 Voor de jeugd. 1730 Grammuziek. 17.40 „Tussen Dollard en Schel de". 18.00 Kinderkoor. 18.30 „De Christelijke Vakbeweging en het Vervoerswezen", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws m en weer berichten. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.30 „In nienst van het vaderland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.10 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram.muziek. 85. Toen meneer Gerrit Goochum had gelezen hoe verschrikkelijk kwaad Joe Dynamite zich had gemaakt over hetgeen hij gezegd had. wreef hij zich van plcizier in de handen. Op het land goed „Vossemaere" liet hij het aan Jimmy lezen. „Nu is de zaak voor el kaar Jmimy", zei hij juichend. ,.Joe is zo nijdig als een spin en hij heeft ge zegd dat ze je maar gauw moeten op vissen, dan zal hij je eens van z n handschoenen laten genieten. Zo moe ten wij hem nou net hebben. En weet je, wat we nu vandaag gaan doen? Vandaag lever jij, Jimmy Brown, de twee boeven, die jou hebben gekidnapt persoonlijk bij de politie af en dan dis je een prachtig verhaal op hoe je je zelf bevrijd hebt en hoe je hen h k opgesloten. Daar jok je tenslotte J woord van. En je zult eens zien h de publieke opinie daarop reageert" „Ik ga ze al halen", riep Jimmv <jlê begon te grijnzen bij de gedachte h!! hij zich weer enige tijd kon bezig hou den met de heren Mike Moker en p.i Poot. Patricia tVenthworth „De boom weer op, meneer en een beetje hoger, tót ik een tak kon pak ken en me zo naar de rand van het venster slingeren". Bij dit verhaal herinnerde Garth zich zijn eigen waaghalzerijen en de schrik van tante Sophy, toen hij het schuine dak afgleed en met de hielen in de goot terecht kwam. Lachend zei hij: „En toen ging je zeker naar bed?" „Ja". „Heb je daarna niets meer gehoord?' Spijtig schudde Cyril 't hoofd. „Ik ging slapen. Als ik dat niet ge daan had. zou ik misschien het schot hebben gehoord. Ik zou mezelf haas* willen schoppen als ik daaraan denk. Ik heb niets gehoord. Jongens.... wat zou ik graag wél iets gehoord hebben!" HOOFDSTUK XV In de volgende uren waren heel wat mensen druk bezig. Wat Garth betreft, hij begaf zich naar Perry's Halte en per trein naar Marbury, van oordeel, dat hij uit deze tamelijk grote stad zonder vrees voor indiscreties Sir George Ren- dal zou kunnen opbellen. Dit gesprek had tengevolge, dat de touwtjes strak ker werden aangetrokken en de commis saris van politie werd overgehaald, om Scctland Yard te verzoeken, dat dit lichaam zich met het onderzoek in de Harsch-zaak zou belasten. Toen Garth uitgetelefoneerd was en een slecht en duur maal in het Stations- Hotel had gebruikt, reisde hij met het late locaaltreintje terug, zich afvragend, tel beginn der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende AKKERS v at de kok toch had uitgehaald, om goed voedsel zó te bederven. Op zijn wandeling door de donkere velden achter Perry's Halte hield hij zich echter met andere vragen bezig. Madocwaarom zou Madoc de moord op Harsch hebbei gepleegd? Jaloezie wegens Medora Brown? Dat kwam hem, Garth, hoogst onwaarschijnlijk voor. Maar ja, de mensen deden wel meer onwaarschijnlijke dingen, daar behoefde men de sensatiebladen maar voor te lezen en men wist waaraan zich te houden. Medora mocht dan al z ij n liefde niet hebben, misschien had ze wel Madoc betoverd of zelfs Michael Harsch. In haar èoort was ze toch een knappe vrouw, die een goed figuur zou hebben geslagen als een of andere duis tere heldin in Griekse treurspelen! Bijvoorbeeld als Medusa. Ja, maar dan een Medusa, die iets gezien had, dat haar in steen had doen veranderen. Het oude verhaal dus in omgekeerde vorm! Welnu, Madoc zou gearresteerd wor den, tenzij hij het geval met die sleutel op bevredigende wijze kon verklaren. Maar toch, maar toch: waarom zou hij Michael Harsch hebben doodgeschoten? Was het jaloezie, hoe melodramatisch dat ook klonk? Was het de daad van een pacifist, die zich verbeeldde, de wereld te redden van het grootste misbruik der wetenschap? Mogelijk hadden beide motieven wel een rol gespeeld. Ander zijds liep de politiek het risico, dat al haar bemoeienissen vruchteloos zouden blijken. Geen jury zou iemand doen op hangen op het getuigenis van een twaalfjarige jongen. Hoe het zij, Garth was er niet rouwig om, dat hij na 't uit brengen van zijn rapport de zaak aan andere handen had kunnen overdra gen. Ofschoon 't veel later leek, was het in werkelijkheid pas elf uur toen hij in de oude pastorie terug kwam. Daar vond hij juffrouw Sophy, die in een wollen peignoir op hem zat te wachten met warme koffie en sandwiches.. Ze was heel spraakzaam, maar stelde, bewon- j deringswaardig genoeg, geen enkele i vraag. De mannen van Haar generatie I waren steeds gekomen en gegaan, zon- der dat iemand er ook maar aan dacht, hun te vragen waar ze geweest waren Dat hóórde eenvoudig niet. Wel praatte zij over juffrouw Brown. „Ik ben bang, dat de dood van mene» Harsch haar erg geschokt heeft. Ik wild. niet, dat ze bleef wachten ze is w. wat in de war maar ik hoop, dat z. morgen, nu het „inquest" achter' de rus is, zich beter zal voelen. Garth twijfelde eraan. Hij voelde zich niet op zijn gemak en bracht haastig het gesprek op juffrouw Doncaster. Vroeger had hij tante Sophy zeer geanimeerd op dit onderwerp horen ingaan, maar deze avond zuchtte ze slechts en zei: „Och beste jongen, ik heb met haar te doen' Toen zij en Mary Anne jong waren, had den ze 't erg moeilijk. Hun vader was een heel zonderlinge man. Hij hield er niet van, dat ze bezoek kregen en zelf* als ze uitgingen, hadden ze nooit ge- legenheid, mensen te leren kennen. Ik denk, dat ze wel graag getrouwd zouden zijn, maar ze ontmoetten nooit iemand. Meneer Doncaster wilde van geen om gang weten en hij leefde tot z ijn dochters allebei hun jeugd achter de rug had den. Nu is Mary Anne helemaal hulp. behoevend en ik heb medelijden met Lucy Ellen, ofschoon ze me soms uit mijn humeur kan maken". Toen hij haar goedenacht zei, had Garth een warm gevoel voor tante Sophy in zijn hart. (Wordt vervolgd) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees* middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mer.s, weer in staat met piezier uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tabletten *f0.75 DE PLAATJES IN DE KRANT Enige tijd geleden heb ik jullie iets verteld over de zetmachine en jullie hebben toen gelezen hoe tegenwoor dig al die lettertjes in de krant komen en hoe alle re gels even breed worden. Maar er staan ook tekenin gen in de krant en daar wil ik nu eens iets over zeggen. Thuis heeft je vader mis schien wel een gewoon stem peltje met een stempelkus- sen. Wapneer je de stempel op het kussen drukt worden alleen de lettertjes van inkt voorzien en deze lettertjes kan je dan op papier af drukken. Ja, zo wordt ook de krant gedrukt. De loden letters en alle lijnen van de plaatjes steken naar boven uit, er komt een inktrol overheen waarna alles op papier wordt afgedrukt. Voor het afdruk ken van een plaatje in de krant hebben we dus een stempel nodig waar de teke ning in spiegelbeeld op staat. Hoe wordt nu zo'n stempel (cliché) gemaakt? Laten we als voorbeeld eens nemen de tekeningen van Mies de Muis, hieronder. We nemen een fototoestel en maken er een mooie scher pe foto van. In het fototoe stel zit een gevoelige plaat. Dit is een vel doorschijnend papier dat aan één kant zo danig is bewerkt dat het zwart wordt als er licht op valt. Als de tekening met Mies er op. dus door de lens van het toestel op de gevoe lige plaat wordt afgebeeld valt er veel licht op die plaatsen waar het witte pa pier is en weinig waar de zwarte lijnen staan. Het wit te papier wordt op de ge voelige plaat dus helemaal zwart en de lijnen blijven wit. Als deze plaat is ontwik keld zien we dus op het „ne gatief" een witte Mies de Mies had weer een keertje honger En haar maagje knorde luid. Maar er lag een brood op tafel. Gunst.dat zag er heerlijk uit. „Ha", dacht Mies, „daar heb ik zin in, Brood heb ik lang niet gehad!" En ze knaagde en ze knaagde, Tot er een groot gat inzat. Plots hoorde Mies iemand komen, 't Arme muisje schrok zich dood. Snel zocht ze een goede schuilplaats, ln dat gaatje in dat brood. Goeie grut, dat werd gevaarlijk Iemand sneed een boterham En het mes ging vlak langs Miesje, Die aan 'n wisse dood ontkwam. Maar dat was nog niet het einde; Angstzweet brak ons muisje uit. Wéér kwam er dat scherpe mes En.rakelings langs Mies haar snuit. Bibberend van top tot staartje Vluchtte Miesje ijlings weg. Brrrrrdat is goed afgelopen, Mies was haast in tweeën zeg! Er was eens een kabouter die zo verschrikkelijk wijs was dat hij niet eens alles wat hij geleerd had kon ont houden. Ja, het is waar, hij had wel honderd boeken vol geschreven omdat hij bang was dat hij al zijn geleerd heid zou vergeten. Nu weten jullie misschien wel dat de uil óók erg wijs is, en nu wilde het toeval dat de ge leerde uil haar nest juist had in de boom waar de wijze kabouter woonde. In de eer ste tijd ging dat wel goed. De uil en de kabouter waren zelfs erg vriendelijk voor elkaar. Maar na enige tijd werd dat toch anders omdat de een-het steeds beter wist dan de ander cn dan kre gen ze ruzie. Sedert die tijd zochten ze allebei naar vra gen waar de ander geen ant woord op wist. En zo ge beurde het dat de uil op ze kere morgen aanklopte bij de kabouter en sprak: „Dag buurman, ik wilde U wat vragen. Vanmiddag zaten er drie jonge vogels in de boom vlak naast mijn woning. Ze maakten verschrikkelijk veel lawaai en daarom joeg ik ze weg. Maar in plaats dat ze alle drie tegelijk opvlogen, gingen er maar twee en de derde viel naar beneden. Hoe kan dat....???" De kabouter ging diep zit ten nadenken. Hij bladerde wel tien boeken door en zuchtte tenslotte: „Ik weet het niet!" De uil schaterde het uit van het lachen „Ha- ha-ha, domme kabouter, ha- ha...» dat derde vogeltje-kon nog niet vliegen.... ha-ha...!" Grinnikend verliet de uil het kabouterhuis en ging trots naar boven terwijl hij luid riep: „Ik ben de wijste van het hele bos!!" Maar de kabouter was woedend, omdat hij erin ge lopen was. „Ik zal het die uil betaald zetten!"..gromde hij. De volgende morgen klom de kabouter naar bo ven. „Goede morgen uil!" sprak hij. „Ik weet dat U de wijste van het hele bos bent maarnu heb ik een raad seltje dat héél erg moeilijk is, zó erg moeilijk dat ik U tien prachtige hazelnoten geef als EJ dc oplossing weet!" De uil voelde zich erg gevleid. „Ik weet alles!" sfWak-ze. „Br-is-niemand-wij- zer dan ik. Daar ben ik zo zeker van dat ik jou hon derd hazelnoten geef, als ik het niét weet!!!" „Afgesproken!" antwoord de de kabouter, „luister dan, Het heeft vier hoeken maar kan toch rollen. Het is lan ger dan breed en de kleur is 's morgens groen en 's middags rood.... ra-ra wat is dat??" „Prachtig!" lachte de uil, „kom morgenochtend maar terug dan weet ik het". Toen de kabouter dc vol gende morgen weer bij de uil naar binnen stapte stond haar gezicht er lang niet zo vrolijk meer bij. „Ik heb het haast!!" sprak ze. „Maar morgen zal ik het je vertel len!" Weer verstreek er een dag en weer ging de kabou ter naar boven. In het ka mertje stond een grote zak met hazelnoten en de uil zat met een droevig gezicht in haar schommelstoel. „Hier zijn de honderd noten" sprak ze somber. „Ik weet dc op lossing niet!!" „Ohlachte de kabouter, „dan krijgt U van mij tien hazelnoten!" „Waarom?" vroeg dc uil somber. „Omdat ik dc op lossing óók niet weet. U bent de wijste, maar ik ben de slimste!!!" Toen stoof de uil woedend uit haar stoel maar de kabouter had reeds het hazepad gekozen met zijn negent» noten. muis op een zwart vlak. Zo'n negatief hebben jullie thuis misschien wel eens ge zien als vader foto's heeft gemaakt. Nu nemen we een stuk zink dat ook aan een kant lichtgevoelig is ge maakt. Wc leggen daar het negatief op en laten er een sterke lamp op schijnen. Nu is het wonderlijke dat de ge voelige laag keihard wordt als er licht op valt. Jullie begrijpen dat het licht nu alléén maar kan vallen door de witte lijnen in het nega tief. Nu wordt de zinken plaat in een bak met zuur gelegd. Direct begint het zuur in het zink te bijten maar. alleen niet op de plaatsen waar Mies de muis staat ge tekend, want daar is de ge voelige laag hard geworden. Keer op keer gaat de zinken plaat nu in het zuur en steeds meer zink wordt weg- gebeten totdatalle lijnen van dc tekening boven het zink uitsteken. Kijk, nu is het een stempel geworden on wanneer je de plaat met inkt insmeert kan je net zo veel afdrukken van Mies de muis maken als je wilt. Cp onderstaand tekeningetje kunnen jullie zien hoe of de lijnen, in de vorm van Mies, boven het zink uitsteken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4