Commando over Zeemacht door schout bij nacht Slot overgenomen TASSEN Onze prijsvraag van de week! 5ö gulden prif^en! 81 Tegen pijnen! DAMES 4.43 Van Willigen Twee avonden Clara Haskil 9.80 Afscheidsrede van admiraal Willinge Wollen Mantelstoffen aan de *°p Dr. Saalborn over de dichtkunst tussen 1900 en 1950 „De dood kan schuilen in een kleinigheid BEIANGRIJK BERICHT U vindt de grootste sortering bij „Puck" voor do jeugd met „Jozef in Dothan" De keer Nijkamp spreekt over „Voorjaar buiten" Het gebeurde in Nieuwediep Speeltuin Visbuurt jubileert Spoorstraat 103 Pianiste van wereldformaat gat in Casino een recital voor de Muziekkring Hedenavond volks concert Donderdag 1 t.m. Woensdag 7 Maart a.s. Een wedstrijd voor alle lezers van de HELDERSE COURANT Wat U moet doen Vanavond de tweede lezing in de Vakschool Tussen Haaks en Kuifje "WITTE ftRMS" Een dualmeet zonder puntentelling yiJKniN SALUUTSCHOTEN daverden gistermorgen om kwart over elf over het havencomplex, nadat ep Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" de admiraals vlag was neergehaald. Zojuist had de vice-admiraal J. J. L. Willinge het Com mando over de Zeemacht, waarmee hfl sinds 16 April 1947 belast was geweest, neergelegd, in het bijzijn van vrijwel alle onder zijn commando geplaatste offi cieren en deputaties van het lagere personeel. Ter gelegenheid van deze com mando-overdracht gaf de scheidende vlootvoogd een kort overzicht van de voorbijgegane jaren van wederopbouw der Koninklijke Marine, en hij verbond daaraan een algemene Indruk van de moeilijkheden en de dikwijls tegenstrijdige eisen, waarmede de marineleiding bi) de weeropbouw te kampen heeft. Zijn opvolger, de schout bi) nacht C. W. Slot, aanvaardde het Commando na een kernachtige rede, waarin hij selde, het werk van admiraal Willinge te zullen voortzetten. Het hijsen van de nieuwe eommandovlag werd eveneens door saluut schoten gevolgd. De batterijen van Hr. Ms. „Neptunus" en „Tromp" gaven toen elk een salvo van dertien schoten af. Van de perfect georganiseerde plech tigheid waren verscheidene militaire autoriteiten getuige. Wij zagen de vlag officier van de medische dienst der Koninklijke Marine, de schout bi] nacht P. C. Broekhoff; de chef-stat van de Inspecteur Generaal der Ko ninklijke Marine, de kapitein-luitenant ter zee G. H. N. baron Van Til; de directeur der Rijkswerf, de kapitein ter zee t/d S. G. Barendregt; de com mandant van het Koninklijk Instituu', de kapitein ter zee F. H. M. van St rae- len; de waarnemend hoofdvlootpredi- kant ds. J. W. Sepmeijer; de vlootaal- moezenier B. J. Wilmink, vertegen woordigende de hoofdvlootaalmoeze- nier; de hoofdofficier-marva der 2e klasse H. van Slooten en het hoofd van de Bewapeningswerkplaatsen, de kapi tein-luitenant ter zee J. P. van Doorn. Namens de commandant van het Korps Mariniers was de kolonel H. D. Roms- winckel aanwezig. Ook de commandant van het Navigatiestation der L.S.K. in Den Helder, de le luitenant P. van den Broek, woonde de commando-over dracht bij. Terwijl een inspectie werd afgeno men door vice-admiraal Willinge en schout bij nacht Slot, speelde de Mari nierskapel, die midscheeps van de luchtverdedigingskruiser was opge steld, pittige marsmuziek. De autori teiten begaven zich toen naar de cam pagne, waar de scheidende Comman dant Zeemacht zich voor het laatst tot itij ondergeschikten richtte. „Aanvankelijk was het mijn taak", aldus de admiraal, „de Marine weer aan te passen aan de vredesomstan- dlgheden. Door de opleiding van nieuw personeel moest de hergeboorte van de Koninklijke Marine worden be lichaamd. De laatste jaren i s daar meer en meer bijgekomen de eis van paraa'heid- De beide dominerende eisen: het verkrijgen van voldoende geoefendheid en het handhaven van een goede paraatheid, waren veelal met elkaar in strijd. Een behoorlijke opleiding aan de wal leidt eerst tot resultaten wanneer zij door een lang durige vaartijd wordt gevolgd. Dat varen moet gebeuren met gevechts- gerede schepen. Bjj de oefening „Aeti- vity" is gebleken, dat het samepste! van opleidingen en oefeningen toch wel aan zekere eisen voldoet, al ia het Ideaal nog niet bereikt Wij moeten blijven streven naar dat ideaal en nooit met de helft genoegen nemen'1. „De dood kan schuilen In een klei nigheid", zo vervolgde de vlootvoogd, die enkele voorbeelden noemde. „Het kan funeste gevolgen hebben wanneer een schepeling een ogenschijnlijk klei. ne fout maakt, of wanneer iets hapert bt) het commando aan de wal. maar evenzeer wanneer op het ministerie niet met alle factoren rekening wordt gehouden. Zo staan allen, die bij de Koninklijke Marine zijn betrokken, voor een hoogst verantwoordelijke taak". Sprekende over de naam der Ko ninklijke Marine in het buitenland, zeide vice-admiraal Willinge, dat deze naam telkens weer moet worden ver overd. Ook dit is een belangrijke op dracht voor de Koninklijke Marine. Tot besluit richtte de admiraal zich tot schout bij nacht Slot, die de Ma rine „in haar drie dimensies" (onder zeedienst, bovenwaterschepen en vlieg- dienst) heeft leren kennen. „Ik moge u toewensen, dat u met Gods hulp een zegenrijk commando zult kunnen voe ren", zo besloot de admiraal, die daar op verklaarde het commando over de zeemacht te hebben neergelegd. De nieuwe -vlootvoogd Nadat de vlag met de drie sterren tien saluutschoten ter ere van de nieuwe vlootvoogd. Nadat, volgens de traditie, de admiraalsvlag bij monde van kolonel Van Straelen namens alle commandanten aan de vice-admiraal Willinge was aangeboden, verlieten ne autoriteiten de oorlogsbodem. Het per soneel der walinstellingen en schepen had, voor zover de werkzaamheden dat toelieten, voor de rest van de dag vrij van dlen$i No de overdracht van het com mando schudden de scheidende commandant Vice-Admiraal J. J. L. Willinge en diens opvolger Schout bij Nacht C. W. Slot elkaar de hand. was neergenaaid en de vijtüen saluut schoten waren afgevuurd, nam de nieuwe Commandant Zeemacht het woord, zich eerst richtend tot vice- admiraal Willinge. „In vergelijking met de vooroorlog se omstandigheden is het wel een bij zonder commando geweest", aldus schout bij nacht Slot. „Het zwaartepunt kwam geleidelijk bij de echte weder opbouwwerkzaamheden. De plannen wijzigden zich voortdurend en de pro blemen kregen dikwijls een ander as pect. U kunt met gerechtvaardigde voldoening terugzien op hetgeen onder uw bekwame leiding werd gepresteerd. Namens het gehele marinepersoneel, dat onder uw bevelen heeft gediend, wil ik u bedanken voor alles wat u voor hen heeft gedaan. Onze beste wensen vergezellen u en uw gezin". De schout bij nacht noemde het een eer en een voorrecht, met het com- mandp over de zeemacht te worden belast. „Ik zal mijn best doen, het in mij gestelde ver-rouwen niet te be schamen. Aan de andere kant reken ik op uw aller medewerking en ver trouwen. De omstandigheden eisen van ons allen, dat wij ons bewust zijn van een eventuele oorlogstaak. Daar toe moet de Marine worden opgebouwd tot een harmonisch gevech'sapparaat, terwijl de internationale omstandig heden op zeer korte termijn een zo groot mogelijke gevechtsvaardigheid eisen. Wanneer deze belangen met elkaar in strijd zijn, zal naar een eom- promis moe'en worden gezocht". Met het uitspreken van de hoop, de' de Koninklijke Marine haar goede reputatie zou kunnen handhaven, ver klaarde de schout bij nacht C. W. Slot het commando qver de zeemacht te hebben aanvaard. De schou' bij nachts- vlag werd gehesen en er klonken der- Door gecombineerde inkoop is bef mogelijk geworden de originele Engel se kamgarens tegen redelijke prijs te leveren. Een uitgebreide collectie, be vattende de meest schitterende dessins heeft de fa. P. SCHMIDT, Ruvghweg 74 ontvangen. Vraagt U deze eens ter inzage. (Advertentie, !ng. Med.) De nieuwste creaties voor populaire prijzen reeds vanaf KONINGSTRAAT De Helderse Volksuniversiteit orga niseert op Donderdagmiddag 8 Maart een zeer bijzondere voorstelling, die in de eerste plaats voor de jeugd bestemd zal zijn. Het nog betrekkelijk jonge toneel gezelschap „Puck", dat zich reeds over het gehele land een uitstekende naam heeft verworven, komt dan voor het voetlicht met Vondels „Jozef in Dothan". De opvoering wordt in Tivoli gege ven, zodat de Volksuniversi eit een kleine duizend belangstellenden van dienst kan zijn. Misschien «al ar nog wel ruimte over zijn voor volwasse nen. die „Jozef in Dothan" graag wil len bijwonen. De deuren van Tivoli gaan om hall twee opep en de voorstelling begint om twee uur De en rée is voor jonge ren bepaald op vijftig cent, voor ou deren op drie kwartjes. In de populaire serie maandelüksi lezingen in het Museum Den Heide) (aan de Eerste Vroonstraat) zal men het komende weekend weer eens kun nen luisteren naar de heer J. A Nii kamp. Zün onderwerp zal ditmaal zjjn „Voorjaar buiten". Er worden viei le zingen gehouden: Zaterdagavond om zeven uur voer kinderen en om acht uur voor volwassenen Zondagmiddag om drie uur voor kinderen en om vier uur voor volwassenen. Drie jongens braken in de Anemo nepstreat over een lengte van zes meter een voetpad op. Natuurlijk werden de knapen door de politie ter verantwoor ding geroepen. De stenen kwamen weer terecht De jeugd heeft het ook op de rui ten voorzien. Ditmaal vielen de scher ven in de Ceramstraat en aan het Julia- napark. Drie kleine jongens zagen nog kans een vijftal ruiten van een pakhuis te vernielen. In Den Helder werd dezer dagen een heer aangereden door 'n onbekende wielrijder. Zodra het ongeval was ge schied, stelde de wielrijder alle moge lijke pogingen in het werk om weg te komen. Twee dames zetten de man evenwel na, doch slaagden er niet in hem In te halen. Maar in Huisduinen bleef de wielrijder rondjes rijden, zodat de dames niet konden zien waar hij moest zijn. Toen verscheen een agent van politie ten tonele. Na enkele mach tige trappen op de pedalen had hij de boosdoener spoedig te pakken. Nabij de Botbrug gebeurde een aanrijding, toen de bestuurder van een personenauto te veel lette op een wiel rijder, en te weinig aandacht sloeg op een van rechts komende vrachtwagen De bestuurder van de vrachtauto zag geen kans meer om nog tijdig te rem men. De luxe auto werd vrij ernstig be schadigd. Het andere voertuig kwam er met enkele schrammen af. De bestuur der van de luxe wagen kreeg een pro ces verbaal, daar hij geen voorrang had verleend. Wij kondigden reeds aan, dat het vijfjarig bestaan van de speeltuin Visbuurt op Woensdagavond 7 Maart feestelijk zal worden gevierd. Voor deze avond, die in Casino wordt gege ven, heeft men een aantrekkelijk pro gramma op stapel staan Voor wie deze lustrumviering wil bijwonen zijn toegangskaarten verkrijgbaar aan de adressen Beukenkampstraat 55, Beu kenkampstraat 37 en Vijzelstraat 119. Speciale aanbieding in 20 kleuren, 145 br„ 16.60 13,50 12.(5 10.90 Bii aankoop van stof voor Mantels, Fingertips, enzgeven wij het TUSSENLIG GRAIIS ALVORENS iets te zeggen over het recital, dat de pianiste Clara Hasfcil gister- A avond voor de Muziekkring heeft gegeven, willen wij de aandacht vestigen op het Volksconcert van hedenavond, eveneens In Casino. Nooit zullen wjj meer enige waarde hechten aan de klaeht, dat Den Helder op cultureel gebied niets te bieden heeft, wanneer de zaal vanavond niet tot In de uiterste hoeken is ge vuld, Men zoeke hierachter geen „reclame", want Clara Haskil en reclame zijn twee begrippen die niet met elkander in verband zjjn te brengen. Haar dankbare toehoordera van gisteravond zullen volmondig erkennen, dat niets ln haar optreden zweemt naar show, propaganda en dergelijke uiterlijkheden. Haar pianistische begaafdheid is zo groot en haar Innerlijke beleving bij het spel zo sterk, dat men ademloos en los van de eigen alledaagse bekommeringen toe luistert Wie vanavond naar Casino gaat, zal ervaren dat het verfijnde musiceren van de grijze pianiste een ongekend gevoel van bevrijding schenkt maar middel gebleven. Zij moet van Zij begon gisteravond met de Toccata in e van Bach. Reeds uit de eerste aan slagen sprak haar onbetwist meester schap, haar volledige beheersing van het instrument. Voor Clara Haskil is de vleugel een zichtbaar en tastbaar onderdeel van haar ziel. Haar techni sche begaafdheid, in de loop van vele jaren gegroeid en gerijpt, Is bij Clara Haskil geen doel geworden, zoals bij vele concertpianisten het geval is, Daar gaan we dan maar weer. Aangemoedigd door de enorme belangstelling, welke bij onze rebusprijsvraag door de lezers aan de dag gelegd werd, hebben we besloten, om gedurende de maand Maart, in 4 achtereenvolgende weken, telkens van Donderdag t. e. m. Woensdag, een prijsvraag uit te schrijven. Vier wedstrijden, waarvoor 4 X 50. aan prijzen beschikbaar worden gesteld. Wekelijks te verdelen in 25.10.5.— en 4 X 2,50 Dat ziet er alweer aantrekkelijk uit. Alle lezers mogen meepuzzlen en inzenden. Wel, deze keer gaan we spreekwoorden of bekende gezegden opsporen. Dat doen we aan de hand van een plaatje. Morgen plaatsen we de eerste tekening en U zoekt uit, welk spreekwoord dat voorstelt Iedereen weet er wel een paar te noemen. Wij denken aan: De appel valt niet ver van de boom, of Oost, West, thuis best, enz. In elke wedstrijdweek plaatsen we driemaal zo'n spreekwoord iij beeld. Als 't U gelukt om deze goed op te lossen, heeft U kans op één van de hierboven genoemde prijzen. En wie zou daar niet voor voelen. De hele familie moet er aan te pas komen. De krant op tafel en maar puzzlen jongens en veel succes! Morgen komt no. J, Maandag a.s. no. 2 en Woensdag besluiten we met no. 3 van de eerste ronde Let dus goed op, lees de krant van A tot Z, en voorzover U nog geen abonné bent, laat U vandaag nog inschrijven bij ons bureau of geeft U op aan de bezorger. Ons Parool is: Stad en Land lezen bij voorkeur de „Helderse Courant". Vanavond om acht uur houdt dr A. Saalborn in de Vakschool voor Meis jes zijn tweede V.U.-lezing over „De dichtkunst tussen 1900 en 1950". In de vorige lezing heeft de inleider gesproken over dichters en dichteres sen als Bontens, A. Roland Holst, Nij- hoff, Bloem en Vasalis. In het alge meen zei dr Saalborn, dat een dich er zich practisch en economisch min of meer terzijde heeft geplaatst Het ven ster naar de dichter s'.aat niet altijd open. terwijl toch de dichter het ven ster naar de wereld open houdt. „De dichter is ons aller geweten", »o zeide dr. Saalbqrn ongeveer, hü zegt in beelden, wat ip ons leeft. E)e mens is als een piano: zo dood, maar loch 0e snaard Bij ieder mens kunnen dit snaren gaan trillen Wanneer een snaai trilt, wordt men zich iets bewust Met. ontvangt van buiten wat van binnen is geschied- Zo kan eep gedicht ont staan", Wij zijn afhankelijk van de tijd waar in wij leven Ook de intellectuele mens ervaart dat De dichter bekleedt een belangrijke functie, want hij draagt bii tot ons hoger geluk, misschien wel tot ons ongeluk. Hij geeft ons een beeld van de tijd, een beeld dat de laatste decennia niet bepaald opge wekt en blijmoedig kan zijn. In de plaats van de zonnigheid der 17e eeuw- se dichters is een zekere somberheid gekomen, maar dat sluit het verlangen naar licht en bevrijding niet uit. Het spreekt sterk bij Boutens en ook bij Adri Roland Holst, die „het eiland der gelukzaligen" zoekt en reeds een be perkt geluk vindt in dat verlangen en dat zoeken. Met Njjhoff en Bloem zijp we bij een mijlpaal gekomen. In de bundel „De Wandelaar" van eerstgenoemde, is het ef er nog iets komeB moet. De dichter wee' zich hier nog te kort ge- schotep en zo is bet ip zyp Pierrot- figuur 4e naar geluk smachtende mens die overal te laat komt ep ip de dood verlossipg vindt. Maar ip „Satyr en Chriftpfpor" zijn liefde ep deemoed oerusting en qvergave. De toon van Bloems gedichten klinkt meer wanho oig. En toch wordt men door de tra giek en door de welhaast volmaakte vorm der verzen, sterk ontroerd. Tot besluit van zün eerste lezing, die door een vrij talrijk publiek met grote aandacht werd beluisterd, las dr. Saalborn nog enige verzen uit Parken en Woestijnen" en „Phoenix" van Vasalis. Gisteravond om tien uur arriveei de in de haven de Belgische motor trawlei „Marjoleine" uit Ostende. Het scheepje deed Den Helder aan, om Je ziek geworden machinist P. Schaken te doen opnemen ip „Parkzicht". De .Marjoleine" wacht nu op een nieuwe machinst, die uit Ostende moet komen Hr. Ms. „Westerschelde" kwam gisteren van de Werf. en voegde zich weer bij het zesde flottielje mijnenve gers. zes.<?e flottielje en het tweede flottielje mijnenvegers verlieten van morgen de haven, en zettep koers naa het veegterrein „Pettemebglder". POEDERS-CACHETS -TABLETTEN INDONESISCHE ADELBORSTEN BEZOEKEN AMSTERDAM Zondag zal een groep Indonesisch, ulelborsten, die opleiding ontvangt in )en Helder, een bezoek brengen aar vmrierrtam. Op het programma staat om. een rondgang door het Rijksmu eum. een tocht door de havens en grachten en de avondvoorstelling in de Stadsschouwburg. jongs af aan haar Ideaal zeer hoog hebben gesteld Geen eerzucht, doch haar muzikale geweten moet haar heb ben gedreven tot een steeds verdere perfectionnering van haar techniek. Alleen dén kon zij, zonder te worden geremd door het besef van een be perkt kunnen, de muziek laten klin ken, zoals zij die in haar gedachten hoorde. Deze edele opvatting van haar taak als herscheppend kunstenaresse komt ongewild tot uiting in de schijnoare soberheid van haar spel. Alles gaat even gemakkelijk en natuurlijk. Het zou daardoor kunnen zijn, dat haar stijl van musiceren op sommige mu ziekliefhebbers, die bewondering heb ben voor virtuoziteit en volumineuze gewelddadigheid, een minder bevre digende indruk maakt. Maar ook zij zullen toch onder de bekoring komen van een eenvoud, die één der kenmer ken van de ware schonheid is. De beide sonates van Scarlattl, die Clara Haskil op de briljant gespeelde Toccata liet volgen, gaven een indruk van de bewonderenswaardige linker hand-techniek van de pianiste. Zjj vormden een levendige overgang tot het grote werk voor de pauze: Beet- hovens Sonate in Es opus 31 nr. 3 De pianiste beleefde deze volmaakte en volkomen gaaf opgebouwde muziek zo intens, dat de suggestie van eenheid tussen Clara Haskil en haar instru ment volkomen werd. Het fragiele, ge bogen figuurtje van de pianiste week uit het blikpunt, om plaats te maken voor die twee tengere handen boven bet klavier. De toehoorder wist: déér lag het contact tussen de geest en de materie en door dat volmaakte con tact kwam Beethovens wondermooie schepping tot leven. De climax in het laatste deel, hel presto con fuoco, was adembenemend, zonder dat Clara Has kil het ui'erste uit de vleugel behoef? de te halen. Na de pauze speelde zjj de Sonate in Bes (een posthuum gepubliceerd werk) van Schubert. In alle tempi en alle volume-nuances bleef Clara Haskil een dienende taak vervullen. Zo en niet anders kon Schubert deze romantische compositie, die tijdens zijn leven waar schijnlijk slechts door enkele intimi werd beluisterd, hebben bedoeld. De verbluffende techniek van Clara Has kil werd vooi de toehoorder meer en meer een ondergeschikt element, waar door de muzikale ontroering met toe nemende onbevangenheid kon worden gevoeld. Juist dat laatste schonk de kostbare suggestie van bevrijding en verheffing, waarover wij in de aanhef spraken. Tijdens het langdurige applaus, dat op het laatste werk volgde, werden aan mevrouw Haskil bloemen aange boden. Het applaus werd een ovatie, welke de pianiste deed besluiten tot een toegift. Ogensch.jnlijk onver moeibaar,hoewel toch het zware re cital zeer veel van haar krachten moest hebben gevergd, speelde zjj fris en gaaf het „Moment Musical" van Schu bert, dat zij vanavond in het volks concert ten gehore zal brengen. Daar mee kwam het einde van een piano concert, dat bij de dankbare toehoor ders in herinnering zal blijven als een zeldzame ontmoeting met een kunste naresse van wereldformaat. Het was Woensdagavond bi) de dual meet tussen de Zwaardvisch en de Bruinvissen een beetje vreemde ge schiedenis. De nummers 3 x 40 m. pers. wisselslag en de 3x40 m. wisselslag- stafe te moesten worden verzwom? men. Beide partijen hadden echter ver scheidene uitvallers en men besloot laarom de aanwezige ploegen te laten tarten en de uitvallers later nog een kans te geven. Hierdoor konden °°k (een punten worden verstrekt, zoda* aeide partijen officieel niets zijn op? (esehoten. De 3 x 40 m. pers. wissselslag gi11* weer om de „De Witbeker" Wij kt"1* pen wel aannemen, dat Bijkerk deze keer de beker mee naar het institilu' "eemt. Hij noteerde de prima 'Ud va" 1 min 36.1 sec. De tweede adelbors ooteerde i.40.6. Daarna kwamen twee Bruinvissen met 1 min. 48 sec. en nin. 58.1 sec. Bij de estafette ontmoetten Zwaard visch I en Bruinvissen O elkaar. Etf pannend was deze ontmoeting uitef* aard niet. De Jonkers maakten 1-19-8' de Bruinvissen 1.32.5 sec.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2