Vijf ijf partijen accoord met ontwerp-program van professor .Romme Bevin zou wi Hen aftreden Jessup is pessimistisch over de viermogendheden-conferentie Dertien divisies in West-Duitsland Bidault geeft op Levenslang geëist voor moord op zijn vrouw VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zaterdag 3 Maart 1951 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 76e Jaargang No. 11042 Bereid tof medewerking als samen stelling kabinet bevredigend voorkomt Slijkhuis als opzichfer en iraciorbesiuurder Vijftien doden bij een vliegramp in V.S. De „Tjerk Hiddes" werd overgedragen Taak in een volgend stadium gekomen Parijs gelooft in Ruslands goede wil Meer op de agenda dan Duitsland Mijnwerker omgekomen De vergissing van een nerveuze schatgraver Maar Attlee heeft bericht ontkend Einde van de zomer een Nieuw ontwerp-kieswet Weerbericht kritieke periode DE VOOR- EN NADELEN VAN TELEVISIE Plan-Schuman wordt nu spoedig geparafeerd KoaI B^jJLeJk Gewonden uit Korea in Nederland aangekomen Na twist in de nacht met bijlslagen afgemaakt Het Ding" terug! Tin werd niet in musea beschadigd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK 1SE (01 TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Een Dakota is Vrijdag in een sneeuwstorm bij een landing op het vliegveld van Sioux City verongelukt. Er rijn 15 personen om het leven ge komen. Tien personen hebben het on geluk overleefd. De „Tjerk Hiddes" is Vrijdag te Su rabaja overgedragen aan de Indonesi sche zeemacht en herdoopt tot „Gadjah Mada". „Gadjah Mada" is oen beroem de figuur uit de oud-Javaanse geschie denis. De bevelhebber der zeestrijdkrach- len vice-admiraal jhr. E. J. van Hol- the heeft een telegram gezonden naar de „Tjerk Hiddes", waarin hij namens de gehele Koninklijke Marine de jaren lange waardevolle diensten van het schip tijdens de oorlog en in vredes tijd dankbaar herdacht en 't een voor spoedige vaart toedacht onder de be vriende vlag van de Unie-partner. Hij sprak tevens de wens uit om t.z.t. aan H. M. de Koningin voor te stellen, de naam „Tjerk Hiddes" te doen voortle ven door weer een Nederlandse oor logsbodem deze naam te geven. DE EMIGRATIE SINDS 1945. In totaal zijn in de jaren 1946/1950 ruim 57.000 personen geëmigreerd, waarvan 673 in 1946 en 21.330 in 1950. Ongeveer 1/3 der emigranten behoort tot de beroepsbevolking. pROFESSOR ROMME HEEFT VRIJDAG van de voorzitters, respectievelijk waarnemend-voorzitters, van de Tweede Kamerfracties der K.V.P., P. v. d. A„ A.R., C.H.U. en V.V.D. schriftelijk mededeling ontvangen dat zjj, ieder na raad pleging van hun fracties, bereid zijn, om tot de bevordering van de tot stand- koming van een kabinet op de grondslag van het hun door de informateur voor gelegde ontwerp-program medewerking te verlenen als hun door de informa teur is gevraagd indien ook de samenstelling van het kabinet hun in 's land» belang voldoende bevredigend zat voorkomen. ]N DE KENNISNEMING van de na dere inhoud der vorenbedoelde schriftelijke mededelingen heeft de heer Romme aanleiding gevonden, gis teravond nog een bespreking te be vorderen met de ministers Drees, Lief- tinck. Van den Brink en Mansholt, ter behandeling van verschillende techni sche punten. Daar minister Van den Brink om particuliere redenen, welke liggen buiten de door de informateur ts behartigen zaak, gisteravond ver hinderd was, heeft de heer Romme met minister Van den Brink de door hem te bespreken punten afzonderlijk behandeld. J^E INFORMATEUR zet zijn onder zoek naar de mogelijkheid van de samenstelling van een kabinet thans DHILIP JESSUP, de reizende ambassadeur van Amerika, verklaarde Vrijdag, dat de V. S. zeer sceptisch gestemd waren ten opzichte van de aanstaande voorbereidende besprekingen van do plaatsvervangers der Grote Vier in ParUs. „Wij zijn niet van plan ons om de tuin te laten leiden door louter woorden", al dus Jessup. zaken, te bespreken, aldus de woord voerder. De drie voornaamste gedelegeerden van de Westelijke mogendheden zul len Zondag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken bijeenkomen. £EN WOORDVOERDER van het Franse ministerie van buitenland se zaken verklaarde, dat het er niet naar uitzag, dat succes gemakkelijk bereikt zou worden. Maar het feit, dat de Sowjetunie de conferentie wilde bijwonen was een aanwijzing, dat zij bereid was het debat uit te breiden en ook zaken buiten Duits land, die de huidige spanning tussen het Oosten en het Westen veroor- In de breukpijler op de 546 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek werden de 34-jarige hou wer W. Hoogakker uit Hoensbroek en de 19-jarige postsleper J. Coumansuit Schinnen onder vallende kolen bedol ven. Toen zij bevrijd waren bleek H., die gehuwd is een een kind heeft, te zijn overleden. C. werd naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht. voort op grondslag van het aanvaarde ontwerp-program. Zijn taak is nu in een volgend stadium gekomen, maar nog geenszins ten einde gebracht. Desgevraagd verklaarde de heer Romme dat hij het verstandig zou ach ten een afwachtende houding san te nemen ten opzichte van de vraag, of hij het moeilijkste deel van zijn taak thans achter de rug dan wel nog voor de boeg heeft. De politie van Nickerie heeft dezer dagen een mysterieuze „diefstal" op gelost. Toen eind vorig jaar de volks telling gehouden zou worden, had een zekere Harry zich laten wijsmaken, dat hij zijn spaarpenningen aan de volks tellers zou moeten afdragen. Met be kwame spoed groef hij een kuil en stopte er f 11.000 en 2000 dollar in. Toen de volkstelling achter de rug was, ging de heer Harry opgelucht zijn kapitaaltje opgraven de volks tellers hadden er niet naar gevraagd. Groot was zijn ontzetting, toen hij een lege kuil terugvond. De politie ging aan het werk. Er werden getuiger, gehoord. Er was een verdachte. Het geld bleef spoorloos. Deze week besloot de politie het hele geval opnieuw te construeren. Ze ging zelfs zover r nóg eens naar het verdwenen geia graven. Deze graverij had een onver wacht resultaat: de politie vond het geld. De heer Harry had zijn spaar- duiten op een verkeerde plek terug gezocht. In zijn vreugde dat de vólks- tellers hem niet hadden armer ge maakt, had hij zich enige meters in de plek vergist. MÊÊÊKKMMÊÊÊIÊÊËMMmÊllMM Amerikanen over de Han Een Amerikaanse marine-patrouille is even in Hoengsong geweest, doch er is geen grote aanval op touw gezet om de stad te veroveren, aldus een woord voerder der verbonden legers. Patrouilles van de Amerikaanse der de divisie zijn de Han op drie punten overgestoken en beproeven de commu nistische verdediging van Seoel. Vlieg tuigen der verbondenen ondernamen aanvallen op communistische troepen in de Zuidelijke buitenwijken van de stad. De infanterie der verbondenen is aan het centrale front twee km gevor derd. Sinds gisteren zijn de verbonde nen meer dan 8 km opgedrongen. Aan de opmars, door moeilijk begaanbaar terrein, nemen Koreaanse, Amerikaan se, Nederlandse en Franse troe pen deel. J)E ENGELSE MINISTER van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin, zou om gezondheidsredenen willen aftre den. In de loop van Vrijdag werden de berichten omtrent zijn besluit steeds positiever, maar laat op de avond heeft de minister-president, Attlee al le berichten tegengesproken. Desniet temin blijven de berichten aanhouden, thans met de toevoeging, dat Bevin zal heengaan zodra er een opvolger is ge vonden. Er was de laatste tjjd, zowel van conservatieve als van socialistische zijde aangedrongen op zijn heengaan, omdat zijn taak te zwaar was gewor den voor zijn wankele gezondheid. De gezondheid van Bevin laat de laatste tijd te wensen over. Velen ach ten hem lichamelijk jiiet in staat om de zware verantwoordelijkheid die zijn functie meebrengt, te dragen. Bevin, die volgende week 70 jaar wordt, zal De indiening van het nieuwe ont werp-kieswet bij de Tweede Kamer is zeer spoedig te verwachten. Ondanks het feit, dat de regering demissionnair is, heeft zij gemeend, nu dit ontwerp gereed is, het spoedshalve de Kamer reeds te moeten toezenden opdat de oiogelijkheid blijft bestaan, dat de wet Oog dit jaar in het Staatsblad zal kun- oen verschijnen en de Tweede Kamer verkiezingen van 1952 volgens de oieuwe wet zullen kunnen worden gehouden. NORSTAD: MEER AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN NAAR EUROPA. De bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, luite- oant-generaal Norstad, heeft in Frank fort verklaard, dat „binnen enkele joaanden" het aantal eenheden van de luchtmacht voor Europa aanzienlijk gestegen zal zijn. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Veranderlijke bewolking roet nu en dan opklaringen en hier en daar enkele lichte sneeuw buien. Meest matige Oostelijke wind. Overdag temperaturen slechts enkele graden boven het vriespunt. ZONDAG: zon op 7.22, onder 18.23: maan op 6.20, onder 13.49. MAANDAG, zon op 7.20, onder 18.25; maan op 6.44, onder 15-20. De correspondent van de „New Vork Times" te Bonn, Drew Middleton, schrijft dat de Noordatlantische mo gendheden naar verwachting tegen het einde van de zomer „wanneer de om standigheden het gunstigst zijn voor een Russische aanval op West-Europa", dertien volledige divisies en zes briga des in Duitsland zullen hebben, „na melijk zes Amerikaanse, vier Britse en drie Franse divisies en twee Belgische, een Noorse, een Deense, een Canadese en een Nederlandse brigade". (De bri gades van Belgie, Noorwegen en De nemarken bevinden zich reeds in Duitsland, hoewel niet op volle sterk te). Middleton zegt dat deze strijdmacht geen Westduitse troepen zou bevatten. Onder aanhaling van een „gezagheb bende Duitse bron" verklaart hij, dat het twijfelachtig is, „dat vóór de zo mer van 1952 geoefende en uitgeruste Duitse eenheden in het veld kunnen worden gebracht, ook al zouden de bondsdag en de geallieerde mogendhe den dit voorjaar de herbewapening ten volle steunen". Het schijnsel van een televisie-appa raat in een verder donkere kamer stelde een 33-jarige echtgenoot te Los Angeles in staat echtscheiding te krij gen. Het schijnsel was voldoende om buiten voor een raam te constateren, dat zijn 18-jarige vrouw op de divan met een andere man „aan liefde deed". Paasviering in de nachi? Naar verluidt wil de Paus een proef doen nemen met het vieren van de verrijzenis van Christus in de nacht van Paaszaterdag op Paaszondag, zoals dit tot de dertiende eeuw toe gebrui kelijk was. ERNEST BEVIN Hij gaat wel, hij gaat niet, hij. Naar het oordeel van toonaangeven de politici te Bonn zal het plan-Schu- man nog vóór het begin van de vitr- mogendhedenconferentie worden ge parafeerd. De geallieerden zijn met de Bondsrepubliek overeengekomen de centrale verkooporganisatie voor kolen uit het Ruhrgebied nog drie jaar te handhaven. Chinese communistische autoriteiten hebben de katholieke universiteit te Sjanghai overgenomen. Twaalf kerke lijke professoren zijn ontslagen, vijf le- kenprofessoren mogen blijven mits zij zich aan de regels houden. O Zijn nog al streng die regels: Het persbureau „Nieuw China" maakte van regerings wege bekend dat personen die „ver raad" plegen door samen te werken met imperialisten ter dood of tot le venslang veroordeeld kunnen worden. O Theodoor geeft derhalve de momen teel in Mexico vergaderende Inter- Amerikaanse Persvereniging groot ge lijk, dat zij, „teneinde de vrijheid van mening in de landen van het Weste lijk Halfrond zo goed mogelijk te ver dedigen" besloten heeft tot vormmg van een „Inter-Amerikaanse Tuchtraad voor de pers". Paul Hume. de mu ziekcriticus die de zangcapaciteiten van Margaret Truman nogal minnetjes be oordeelde en derhalve een staaltje van des presidenten opvatting van vrije meningsuiting in z'n brievenbus kreeg, heeft dit beruchte epistel thans aan een verzamelaar verkocht. De prijs was niet hoog, zei Hume. Nu we toch zo gezellig aan het corresponderen zijn: Uit Belgrado verwacht men dezer da gen blijkbaar heel wat nieuws. Niet minder dan 27 correspondenten van Engelse en Amerikaanse bladen, onder wie de bekende jouroatiet en radioepre- ker Drew Pearson, bevinden zich op 't ogenblik in de Joegoslavische hoofd stad. Y^aar zo'n talrijk en illuster gezelschap bijeen is daar moeten nieuwtjes vandaan komen: De eerste trein met 7000 ton meel uit de V.S., be stemd voor Tito's onderdanen, is in Belgrado aangekomen. Als de berichten van deze aard blijven, mogen ze Theo- ffet Rommelt wel met ons nieuwe kabinet door er ook heen sturen. Koffie is kennelijk ook een fel-begeerd artikel in deze contreien: In de vrijhaven Triest zijn negen „zakenlieden", twee politieagenten en een Amerikaan gear resteerd wegens het smokkelen van 49 ton koffie van de vrijhaven naar de stad. q Meer smokkel: Te Bremen zijn vijftien personen tot in totaal 55 maan den gevangenisstraf veroordeeld omdat zij tien kilogram verdovende middelen natuurlijk hadden gesmokkeld. Q En dat herin nert Theodoor er weer aan dat hij u nog moet vertellen dat twee Hongaarse justitrie-ambtenaren, die kortgeleden naar West-Oostenrijk ontvluchtten, aan een correspondent in de Daily Mail ver klaard hebben dat de „bekentenissen" die kardinaal Mindszenty in 1949 af legde. het gevolg waren van een spe ciaal verdovingsmiddel van geheime samenstelling, bekend onder de naam „C.K." q Nee, geef Theodoor dan maar de Zuid-Afrikaanse rechtspraak: Een Amerikaan die uit Jonhannesburg naar de V.S. terugkeerde, miste op het sta tion plotseling zijn actetas. Vijf minu ten na zijn vertrek werd de dief er van op heterdaad betrapt; twee dagen later veroordeelde de rechter de dief en het corpus delicti werd per vliegtuig naar Kaapstad gezonden, waar het nog juist vóór het vertrek van de boot aan de rechtmatige eigenaar werd terug gegeven. misschien als minister zonder porte feuille m de regering blijven. Hij nam zijn besluit tot aftreden na een onder houd met minister-president Attlee. Er zijn weinig aanwijzingen wat be treft de opvolger van Bevin. In poli tieke kringen speculeert men al enige weken op de mogelijkheid, dat de por tefeuille van buitenlandse zaken naar Herbert Morrison, de plaatsvervangen de premier en de voornaamste strateeg van de Labourpartij, zal gaan. Ook is wel gedacht aan James Griffiths, de minister van koloniën. Vrijdagmiddag zijn vier gewonde mi litairen van het Nederlandse detache- men uit Korea in Nederland aangeko men. Zij werden per Brits hospitaal vliegtuig via Singapore naar een vlieg veld in Engeland vervoerd en vandaar per Dakota der luchtstrijdkrachten naar het vliegveld Valkenburg overge bracht. Onmiddellijk na aankomst werden zij per auto naar verschillende militaire hospitalen vervoerd. In verband met de aanleg van het nieuwe sportpark Duindigt te Wassenaar, welke op het landgoed van de heer Jochems verrijst, is de bekende athleet Wim Slijkhuis de spil van het werk. Want naast het voetbalveld verrijst ook een mooie sintelbaan geheel naar de inzich ten van Wim. Slijkhuis op de trac tor, waar hij met andere Werklie den weggegraven grond verplaatst Georges Bidault heeft zijn pogingen om een nieuwe Franse regering samen te stellen opgegeven. De leider van de Volksrepublikeinen (MRP) en voorma lig eerste minister had Donderdag van de president de opdracht gekregen om de mogelijkheden tot het vormen van een nieuwe regering te onder zoeken. Bidault heeft te kennen gegeven er niet in geslaagd te zijn een meerder heid te vinden voornamelijk wat be. treft de kwestie van de kieshervor- ming. Queuille formateur President Auriol heeft daarna oud premier Henri Queuille verzocht zich te willen belasten met de vorming van een nieuwe regering. In de nacht van 20 op 21 Februari van het vorige jaar heeft de 28-jarige tuindersknecht J. W. van der Ark in Loosduinen zijn vrouw door bijlslagen en dolksteken van het leven beroofd. De Haagse rechtbank veroordeelde hem tot 18 jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie, die levenslange gevangenisstraf had geëist, vond de opgelegde straf echter te licht en te kende appèl aan. Dit beroep diende Vrijdagmorgen voor het Haagse ge rechtshof. Het echtpaar Van der A. bewoonde enkele kamers in de woning van de ouders van de vrouw. Van der A. kon niet overweg met zjjn schoonouders. Wanneer er conflicten waren, koos zijn vrouw steeds de zijde van haar ouders. Bij een van deze ruzies werd Van der A. met een gat in zijn hoofd het huis uitgegooid. Dit gebeurde nog een tweede keer, op 16 Februari. Voor het Hof verklaarde de man, dat hij op de avond van de twintigste Februari naar het huis van zijn vrouw was gegaan om alles weer goed te ma ken. Om zijn schoonouders te vermij den drong hij gewapend met een bijl via de achterdeur de woning binnen. De bijl had hij bij zich, zo zei hij, om zich bij een eventuele ontmoeting met zijn schooonouders te kunnen verde digen. Zijn vrouw liet hem de slaapka- n In Putten, aan ,,'t Oever" is dezer dagen een kist aangespoeld. De we reldraad voor dergelijke aangelegen heden" aldaar heeft uitgemaakt dat deze kist „het ding" bevat. Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Putten- se Gymnastiekvereniging „Hercules" zal vandaag getracht worden het raad sel te ontsluieren. „Het ding", onlangs door Ger de Roos en de zijnen plechtig en met een zucht van verlichting, aan de golven toevertrouwd bij Zandvoort. is in zijn kist weer op verscheidene plaatsen gesignaleerd. We hebben de heer De Roos nog eens schuchter be naderd en het onvertogen woord uit gesproken. Hij deelde mede dat „het ding" voor hem en „Het orkest zonder Naam" heeft afgedaan. Naar de me ning van de heer De Roos, heeft het grootste deel van de radioluisteraars er langzamerhand „balen tabak" van. mer binnenkomen. Van elf uur tot de volgende morgen kwart vóór vijf be spraken man en vrouw de moeilijkhe den rond hun huwelijk. Toen om kwart vóór vijf ergens in het huis een wek ker begon te ratelen zei de vrouw dat hij maar moest verdwijnen. Een ver zoening was toen niet bereikt. „Wat moet er dan met onze kleine meid gebeuren?" vroeg Van der A. „Die zal eerder dan je denkt een an dere vader hebben", antwoordde zijn vrouw. Woedend greep de man daarop de bijl, dit hij voor het bed had neer gelegd en sloeg op ziin vrnuw In. Ook bracht hij haar steken toe met een dolkmes, dat hij bij zich droeg. „Ik kan me indenken, dat u driftig werd door het antwoord van uw vrouw", zo zei de president, „maar ik kan me niet verplaatsen in de afschu welijke wijze waarop u haar hebt al- geslacht". De advocaat-generaal meen de dat voor deze moord slechts ae zwaarste straf de juiste vergelding kan zijn en hij eiste levenslange gevange nisstraf. Uitspraak op 16 Maart. Deskundigen hebben een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de be schadigingen, welke moedwillig zou. den zijn aangebracht aan de antieke tinnen voorwerpen, welke door de heer Guilliot uit Rotterdam vorig jaar in bruikleen waren afgestaan aan het stedelijk museum „Het Prinsenhof' te Delft voor de tentoonstelling „Het tin door de eeuwen". Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de beschadigingen niet zijn aangebracht in het Delftse mu seum, noch in het museum Boymans te Rotterdam, waar de voorwerpen na de tentoonstelling enige weken be waard zijn gebleven. Het is gebleken, dat de eerste berichten over deze kwestie van bepaalde zijde sterk over dreven zijn geweest. AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING VOOR WIJLEN OVERSTE DEN OUDEN Aan overste Den Ouden, de gesneu velde commandant van het Nederland se detachement in Korea, is posthuum wegens moedig gedrag de Amerikaan se zilveren ster verleend. Naar aanleiding van geruchten als zouden de stoffelijke resten van over ste Den Ouden bij Hoengsong gevon den zijn, heeft een officiële woord voerder van de Nederlandse missie te Tokio verklaard niets in deze zin ver nomen te hebben. Indien genoemd be richt juist zou zijn dan zou de Neder landse missie op de hoogte zijn.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1