Prijsvraag Helderse Courant Opsporen van Spreekwoorden of Gezegden! Stad en Omgeving AVRO's bonte treiri tournee met Toon Hermans in „Tivoli'' wederom I 50.- aan prijzen Voortreffelijke jeugd-voorstelling van „Joseph in Dothan" „Het gevecht met de zoon", in een gloedvolle en levensechte opvoering Stoppen mag niet hinderlijk zijn De heer Vogi sprak propagandistisch woord „Alle gekheid op een stokj< IN HET KORT Tussen Haaks en Kuit je Het gebeurde in Nieuwediep Predikbeurten Jaarvergadering van de Ambachtsschool jong Holland 2 morgen de gast van HCSC 1 Optreden van „Puck "voor de Volksuniversiteit In de week van 8—15 Maart 1951 Morgen beginnen we met de tweede serie Zoals vorige week werd aangekondigd, organiseren we gedurende vier achtereen- volgende weken een prijsvraag voor alle lezers van de Helderse Courant. De eerste wedstrijdweek ligt kersvers achter ons; de inzending van oplossingen is kwalijk begonnen of de tweede prijsvraag staat al weer op stapel. Ook deze keer stellen we een bedrag van 50.aan prijzen beschikbaar, te verdelen in 25.10.5.en 4 x J 2.50. Wie aan de vorige serie nog niet deelnam, kan hier opnieuw een kans wagen. En wie waagt, die wint! Gedurende de periode 814 Maart plaatsen we driemaal een plaatje. Daar staat niets onder en er wordt ook niets over geschreven. Het stelt een spreekwoord voor. Aan U de taak om uit dat plaatje een bestaand spreekwoord of gezegde op te maken. Dat is alles. Heel eenvoudig nietwaar. En het aardige is, iedereen kan er aan mee doen. Hier ligt een goede kans. Die moogt U niet onbenut laten. Waarom we dit alles doen! Wel, een krant moet nu eenmaal van alle markten thuis zijn en daarom mag een gezellige wedstrijd zeker niet ontbreken. Morgen gaan we in zee met no. 1 van de tweede week. Maandag en Woensdag volgt de rest. En nu maar opletten en oplossen. En voor niet-abonné's: IN UW KEUZE IS U VRIJ, MAAR EEN STREEKBLAD HOORT ER BIJ! WAT ZAL HET ZIJN? ORANJEBOOM BIER ,,Puck" acteerde voor stampvolle Marinecantine Realistisch stuk met een positieve strekking MOOC-biljarters voor het laatst in café Luijckx H.M. „Heemskerk" Maan dag naar Vlissingen Zwaardvissen wonnen de dualmeet „Medische belevenissen in de tropen" VEILIG VERKEER VRIJDAG 9 MAART 1951 „Alle gekheid op 'n stokkie" was de titel van het jubileumprogramma, dat Toon Hermans en dg zijnen gisteravond in Tivoli in „A.V.R.O.'9 bonte trein- tournée" voor het voetlicht brachten. En het was gekheid op 'n stokkie, vol maakte kolder, waarvan blijkbaar alleen het Theater Plezier van Floris Meslier het recept kent. Van kwart over acht tot kwart vóór elf, ingeleid door een pro pagandistisch woord van de heer W. Vogt van nauwelijks een kwartier, heeft men kunnen schateren van de lach om een serie malle fratsen, die slechts even werden onderbroken voor één serieuze noot, het „schetsje" „Grof wild", waarin vooral Jan van Ets, Wlesje Bouwmeester en Matthieu van Eysden konden tonen dat zij over acteertalent beschikken. Zo dat al niet bekend was. In de aanhef spraken wij over „vol maakte kolder", overigens met respect voor Toon Hermans, die in zijn pro gramma's immers niets anders beoogt. Hij zou Toon Hermans niet zijn, wan neer niet elke schets, elk liedje, plotse ling een wending nam. Een wending die men niet had vermoed. Een opmer kelijk succes mocht hij weer oogsten met zijn van humor sprankelende lied jes, als „Oh, what a girl", „De slinger van de koffergramofoon" en „Mevrouw, waar houdt u van?" En dan de „terug keer van Ketelbinkie". Hij was niet dood, deze knaap, vraag het de vro lijke mensen die Tivoli tot de laatste plaats bezetten. En wat te zeggen van Hermans' goochelact, Mallepulaties?" Binnen de minuut had hij alle attribu ten „bewerkt", een opgeblazen zak ka pot geslagen, twee latjes gebroken, een krant verscheurd.... En dat was dan je reinste nonsens, een prachtig uitge werkt idée. Overigens hebben wij nog meer van hetzelfde programma genoten in „De Kleine Komedie" te Amsterdam. Daar had 't gezelschap de typische accom modatie die dit kleinkunst-werk var- eist. Een innig contact met de kleine zaal, die welhaast het gebruik van een' microfoon overbodig maakt. Niet dat men gisteravond contact miste, doch er ging iets van de gemoedelijkheid verloren, die Toon Hermans zo midaf tussen zijn publiek plaatst. In dit op zicht schiet het overgrote deel van de theaters en zalen in ons land te kort. Naast Toon Hermans noemen wij In de eerste plaats het driemanschap Van Ees, Bouwmeester, Van Eysden, dat blijk gaf van alle markten thuis te zijn. Wij troffen Wiesje Bouwmeester in schetsjes en enkele liedjes (Kekausie, kennelijk een Hermans-tekstje). Noe men wij onmiddellijk hierna Sonjavan Weerdenburg en Phy'lis van Anrooy Laatstgenoemde schitterde stamp-be nend in ..Cigarettes and whiskey". Elis Ruhrup en Jack Bow verzorg den de dansnummers, daartoe in de ge legenheid gesteld in merkwaardig ge ënsceneerde gedeelten, die nogal droe ve herinneringen op lachwekkende wij ze surrealitisch in gepast pessimisme werden weergegeven. De andere me dewerkenden waren Lucie Steyn, Lou- kie Schilt, Rita Blum en Ab van 't Zelfde, de helft van het vroegere duo „Scholte en Van 't Zelfde". Aan de piano zat Govert van Oest, die een waardig opvolger bleek van Hermans' vorige accompagnateur Peter Kellen- bach. Intussen heeft de A. V. R. O een goede beurt gemaakt, die wel suc ces zal afwerpen in de vorm van een aantal nieuwe leden-abonné's. Voor de bewoners van het Neder lands Hervormde rusthuis aan de Eer ste Vroonstraat concerteert vanavond het amusementsorkest van „Harmonie" onder leiding van de heer L. F. var. Loo Jr. In Tivoli "wordt van heden- tot en met Maandagavond de fantastische kleurenfilm „Per raket naar de maan" vertoond. In de Witte bioscoop draait dezelfde avonden de dramatische film „Wachter, wat is er van de nacht?" Hr. Ms. „L. 9601" is gistermorgen naar Den Oever vertrokken. De plaats van bestemming van Hr. Ms. „Tromp", die eveneens gistermor gen onze haven verliet, was Rotter dam. Gisteren arriveerde de Duitse mo torschoener „Herm" in Nieuwediep. Het bootje komt van Hamburg en is onderweg naar Keulen. Het heeft de reis binnendoor voortgezet. Ook het Duitse motorscheepje „Memel" deed Den Helder aan. Het moet naar Hamburg, maar het ver toeft momenteel in de Binnenhaven om de voorpiek, die water had ge maakt, leeg te pompen. Het is morgen hoog water om •.30 en 21.30 uur, en laag water om 3.45 en 15.40 uur. De temperatuur van het zeewater was 3.4 graden Celsius. De honden kunnen het nog niet laten, schapen na te jagen. Aan de Doggersvaart hebben er zich weer twee honden .aan schuldig gemaakt. De scha pen kwamen er gelukkig goed af. Op het kruispunt Stakman Bosse- straatRuyghweg kwamen Dinsdag middag een personenauto en 'n vracht auto met elkaar in botsing. De vracht auto, bestuurd door P. B. uit Enkhuizen reed met grote snelheid over de Stak man Bossestraat, toen van rechts, van de Ruyghweg, een luxe wagen naderde, bestuurd door J. P. S. uit Alkmaar. De personenauto werd vrij ernstig bescha digd. Tegen de bestuurder van de vrachtwagen werd proces-verbaal opge maakt. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de politie op de Ka- naalweg weer een zwervend paard aan getroffen. De eigenaar kon zijn vier- bener de volgende morgen op het po litiebureau afhalen. Zondag 11 Maart DEN .HELDER: Ned. Herv. gem. Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds. De Hoest (doop); Palmstraat 10 uur ds. Borghardt, 19 uur de heer Wanders; Huisduinen 19 uur ds. De Hoest. Geref. kerk, Bethelkerk, 9.30 uur ds. Swen (HA), 14 30 uur ds. Swen (H.A.) 17.30 uur ds. Swen; Rehobothkerk, 10 uur ds. Hamming (HA), 17.30 uur ds. Hamming; Woensdag, Bethelkerk, 20 uur ds. Swen (biduur voor het gewas). Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en |7 uur leesdienst. Oud Geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur leesdienst; Woensdag 19.15 uur de heer Wakker (bidstond) Geref. gem., Janzendwars- ■traat 8, Donderdag 15 Mr., 7.30 uur, dominee H. Visser, Rotterdam, 10 •n 16 uur, leesdienst. Geref. kerk (art. 31), Weststraat, 8.30 en 17 uur ds. F. Tollenaar (viering H.A.) Oud Kath. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis, pastoor Wijker. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Steil - wag. Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds. J.J. J. van Sluijs; Dinsdag 19.30 uur gemeente-avond. Evan gelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur sa menkomst; 12 en 14.30 uur Zondags school; conferentie AIGK. Woensdag 19.30 uur; Donderdag 15 uur en 19.30 Uur; Vrijdag 15 uur en 19.30 uur, resp. evang. Dubbeldam, v. d. Horst en Vis ser; Zaterdag 80 uur openluchtsamen komst (Visbuiirt), 21 uur bidstond. Leger des Heils, Spoorgracht, Zaterdag 19.45 uur straatzang, 21 uur bidstond; Zondag 10 uur heiligingsdienst, 14.15 Uur Zondagsschool, 20 uur verlossings- gamenkomst: jeugddiensten: 10 uur (zaal Mouton, Spoorgracht). 14.30 en 17 uui leserzaal, leider majoor W. Mal corps; Maandag 14.15 uur vrouwenbond. JTULIANADORP: Ned. Herv. gem., 10 uur ds. H. J. Trommel. Geref. kerk vm geen dienst, 14.15 uur ds. Hamnlng, iH.V en dankzegging). „Bethel", 10 en 19 uur samenkomst. 14.4,5 uur Zondagsschol; Dinsdag 16 uur meisj'jskrat-a: Woensdag 19.:30 uur bid stond CALLATTTSOOG: Ned. Herv. gem 19.30 uui ds. E. J. Trommel. In de gisteravond gehouden alge mene ledenvergadering van de Am- baehtsschoolvereniging voor Den Hel der en omstreken werd medegedeeld, dat de bouw van de nieuwe school aan de Sportlaan kan worden aanbe steed zodra het bestek gereed is. Zo men weet, werd het bouwplan kort geleden door de minister goedgekeurd. Omtrent het tijdstip waarop de nieuwe ambachtsschool in gebruik kan worden genomen, kon nog geen zeker heid worden verschaft. Het behoeft geen betoog, dat met de verwezenlij king van de plannen zoveel mogelijk spoed wordt betracht. In ieder geval is het einde van de noodtoestand, waarin het ambachtsonderwijs hier ter stede verkeert (er wordt op negen verschillende plaatsen les gegeven), thans in zicht. Nadat de voorzitter, de heer J. N E. Teune, de vergadering had ge opend, en de secretaris, de heer G. Rens, de notulen had gelezen, kwam het jaarverslag over 1950 in behande ling. Daaruit bleek, dat het aantal leden en donateurs momenteel resp. 83 en 4 bedraagt. De school heeft 15 leraren in vaste en 6 in tijdelijke dienst. In de plaats van de heer J. W de Wit, aan wie eervol ontslag werd verleend, werd de heer Gorter als leraar Schilderen aan de school ver bonden. Het aantal leerlingen, dat op 1 Ja nuari van het vorige jaar 333 bedroeg. steeg in 1950 tot 373. Aan alle aanvra gen voor toelating kon worden vol daan, behalve wat betreft de afdeling Electriciens. Begonnen werd met de tweejarige practi.ik-avondcursus voor V.E.V.-sterkstroommonteurs. Toen van bestuurszijde enkele me dedelingen over het bouwplan waren gedaan, werd de rondvraag aan de orde gesteld. Hierin kwamen enkele interne zaken aan de orde. Op een vergevorderd uur werd de vergade ring gesloten. Morgenmiddag ontvangt HCSC 1 de reserves van Jong Holland. Blijkens de plaats die de Alkmaarders op de rang lijst innemen, beschikken zij over een sterk elftal. Wij verwachten dan ook een spannende strijd, die wel eens in een puntenverdeling zou kunnen eindi gen. De wedstrijd begint om half vijf. Als voorwedstrijd werd vastgesteld HCSC-junioren aWatervogels a. Aan vang half drie. Op het terrein van Wa tervogels krijgt HCSC 2 het derde elf tal van Jong Holland op bezoek. Te Alkmaar werd verleden week met 21 van deze ploeg gewonnen. Ook in deze ontmoeting verwachten wij weinig krachtsverschil. Aanvang half vijf. Om drie ,uur komen op hetzelfde terrein tegen elkaar uit HCSC a en Callants- oog a. HCSC 3 vertrekt om kwart voor drie van garage Moorman naar Medem- blik, waar DEK 2 verslagen dient te worden. De B-adsprianten gaan op be zoek bij HRC g (4 uur). „Er zitten moeilijke woorden in!" Dat was het commentaar, dat ons gister middag na het derde tafereel van „Joseph in Dothan" spontaan werd verstrekt door een frisse jongen van een jaar of twaalf, die naast ons zat op de eerste rü van het Tivoli-balcon. De toon waarop hij het zei en het geschitter van zijn ogen achter zijn brilleglazen vertelde ons, dat hij het tot nu toe niet alleen prachtig had gevonden, maar ook ten volle had begrepen. dialogen bevatten gedachten en contro versen, die hun actualiteit altijd zullen behouden. De wijze waarop de jonge tonelisten onder regie van Johan Fiolet dit klassieke werk over het voetlicht brachten, getuigde van zeer veel talent en gedegen studie. De karakters van Joseph en zijn broers werden door Cas Baas. Frans 't Hoen, Egbert van Pari don, Paul van der Lek en Wim Vesseur meesterlijk getypeerd. De „Rei van Engelen" (Annie Bout, Cecilia Licht veld en Marjan Vesseur) was iets min der overtuigend. Alle tafrelen speelden zich af voor een sober, maar suggestief décor, dat naar een ontwerp van Wim Vesseur werd vervaardigd. Aan costumering en grime was veel aandacht besteed. De voorstelling werd behalve door tal van dames en heren uit onderwijs kringen bijgewoond door burgemeester mr. G. D. Rehorst en de wethouders Van Loo en Dieebergen. Zo heeft de toneelgroep „Puck" (van en voor jonge mensen) meer dan ne genhonderd Helderse scholieren ge boeid met een voortreffelijke opvoe ring van Vondel's drama „Joseph in Dothan", en daarmede voor deze jeug dige stadgenoten de toegangspoort tot de meesterwerken van onze literatuur wijder geopend. De Helderse Volksuni versiteit, die deze voorstelling organi seerde, heeft hiermede een waardevol le bijdrage tot de opvoeding van de Helderse jeugd geleverd. Het bekende Bijbelverhaal over Jo seph, die door zijn jaloerse broeders werd verkocht, is door Vondel eebruikt als gegeven voor een drama, waarin de dichter in prachtige verzen de mens in al zijn tegenstrijdigheden tekent. De Eén van de grootste tekortkomingen in de moderne maatschappij is het toene mend gebrek aan levensstijl, wat samenhangt met het veelal totaal ontbreken van een levens- en wereldbeschouwing. De mensen worden voor zoveel proble men geplaatst, en alles schijnt zo chaotisch, dat velen het maar het beste en het gemakkelijkste vinden, zich op de golven van de tijdstroom te laten meedrijven en op die manier het vege lijf te redden. Een enkele maal komen zij in verzet tegen de omstandigheden, maar het blijft een wanhopig verzet, omdat zij niet (meer) gewend zijn zich te bezinnen op de oorzaak en de achtergrond der din gen. Deze mensen voeren de strijd om het bestaan blindelings en Intuïtief en zij komen voor nieuwe verwikkelingen en verrassingen te staan vóór zjj de vorige hebben verwerkt. In „Het gevecht met de zoon", het knap geschreven moderne toneelstuk van de jonge acteur Cas Baas, worden enkele van deze zonder kompas leven de mensen ten tonele gevoerd. Het lijn jonge mensen, waarmee de schrijver wil aangeven, dat de toekomst van de wereld voor een groot deel al is be paald. Als tegenhangers van de mees te der personae dramatis, die leven in de verwarring, zijn een paar figuren ingevoerd die nog wel een vaste lijn volgen en naar positieve waarden blij ven zoeken. Het reeds daardoor geschapen con trast wordt scherp geaccentueerd door de rol van de jongeman, die tussen de beide uitersten heen en weer wordt geslingerd. De aantrekkingskracht van het „laat ons eten en drinken en vro lijk zijn. want morgen sterven wij" is voor deze jongen heel sterk, maar daartegenover staat de rustige en ver trouwenwekkende invloed die uitgaat van één vriend en van één meisje Een paar dagen (een paar avonden vooral) uit het leven van deze zoekende jonge kerel worden in het stuk mee-beleefd. Zijn onomwonden en niet eens onge gronde critiek op allerlei toestanden, zijn ontmoetingen met vrienden en vriendinnen, zijn eerste schrede op het pad van de misdaad, zijn innerlijke strijd (waarin Jans „betere ik" tast- Gisteravond heeft de biljartafdeling van de Marine-onderofficierenclub zijn laatste onderlinge wedstrijd in café Luijckx aan de Bassingracht gehouden. Nu men over een eigen clublokaal be schikt, behoefde van de gastvrijheid der familie Luijckx niet langer meer gebruik te worden gemaakt. Bij monde van de voorzitter der biljartclub, de sergeant-majoor E. Spreeuw, werden de heer en mevrouw Luijckx bedankt voor alles wat zij voor MOOC-biljarters hadden gedaan. Als aandenken werd hun een bloemstuk en een zilveren vulpotlood aangeboden. Namens het MOOC-bestuur heeft daarop de ser geant-majoor E. Heitweiller een dank en afscheidswoord gesproken. De heer Luijckx, die zeide de onderofficieren der Koninklijke Marine altijd met veel genoegen te hebben ontvangen, wenste de biljartclub vele prettige en sportieve avonden in het nieu-we clublokaal toe. baar en sprekend wordt ingevoerd ais „de zoon") en zijn overwinning, het is allemaal bijzonder scherp en met fijn gevoel getekend. De jongeren-toneelgroep „Puck" (waarvan Cas Baas deel uitmaakt) heeft „Het gevecht met de zoon" gis teravond in de Marinecantine opge voerd voor een zeer talrijk en dank baar publiek. Door alle actrices en ac teurs werd sterk en overtuigend spel geleverd. Een bijzonder woord van waardering, dat helaas tevens een woord van deelneming moet zijn, komt toe aan de regisseur en hoofdrolspeler Egbert van Paridon, die niettegen staande een plotseling sterfgeval in zijn naaste familie zijn taak op het to neel met bewonderenswaardige con centratie en overgave vervulde. Zo be wees deze speler wel zeer persoonlijk niet alleen de bedoeling van zijn rol in het stuk te hebben begrepen, maar ook de daarin vervatte ideeën in prac- tijk te kunnen brengen. Het zal met de andere leden van de toneelgroep weinig anders zijn ge weest. Hun tonelistische begaafdheid en hun innerlijke bewogenheid hebben de opvoering van „Het gevecht met ae zoon" tot een levensechte gebeurtenis gemaakt, waarvoor het publiek in de Marinecantine een verheugende waar dering aan de dag legde. De luchtverdedigingekruiser „Jacob van Heemskerck", die als opleidings schip dienst zal doen, wordt Maandag in de haven van Vlissingen verwacht. De kruiser zal Dinsdag in het dok gaan bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor het conserveren der ma chines. Daarna zal het schip gereed worden gemaakt voor de opleidng. De dualmeet tussen de Zwaardvissen en de Helderse Bruinvissen is weer ten einde. Het resultaat was: negentig punten voor de Jonkers, één en vijftig punten voor de Bruinvissen. De laatste nummers die nog punten in het laatje konden brengen, waren de 100 meter borstcrawl en de 3 x 40 meter wisselslag estafette, waarvan nog één serie moest worden verzwom- men. Die serie ging tussen Zwaardvis 2 en Bruinvissen 1. Het werd een mooie overwinning voor de Zwaard vissen, die 1 min. 199 sec. noteerden. De eerste ploeg van de Adelborsten won verleden week van Bruinvissen 2 in 1 min. 19.8 sec. Veel krachtsverschil zat er dus niet tussen de beide Insti tuut-teams. Ook op het nummer borstcrawl wa ren de eerste plaatsen voor de Zwaard- visch. Van de Bos boekte 1.11.5 en nummer twee, Heek, noteerde 1.15. Jon- gepier van de Bruinvissen eindigde als derde met 1.16.8. De 3 x 40 meter persoonlijke wissel slag had eigenlijk ook nog één serie moeten hebben, maar om er nu een eind aan te maken, besloten de orga nisatoren het hierbij te laten. De eer ste en tweede plaats kwamen in han den van de Zwaardvissen; de Bruin vissen moesten met de andere plaat sen genoegen nemen. De Zwaardvisch heeft de dualmeet met 9051 dus overtuigend gewonnen. Onder auspiciën van de Groninger vereniging „Stad en Ommelanden" hield dr. K. J. Pronk, een lid van de vereniging, Woensdagavond in de zaal van hotel „Bellevue" een lezing over zijn medische belevenissen in de tro pen. Op onderhoudende en eenvoudige wijze vertelde hij over zijn ondervin dingen van vóór, tijdens en na de oor log. De aanwezigen werden meege voerd naar de stroeve, sombere Atjeh- ers, de opgewekter Javanen, of naar de Chinezen. De gedragingen van deze bevolkingsgroepen bij het bezoek aan een hospitaal of tijdens het bezoek van een dokter, werden door de spreker op vaak humoristische wijze naar voren gebracht. Hierna werd het leven van de Ne derlanders in krijgsgevangenschap on der de loupe genomen De heer Pronk las hierover gedeelten voor uit ge schriften, die uit die tijd dateerden. Tekeningen, door gevangenen gemaakt, werden met belangstelling door de aanwezigen bekeken. Ook sprak d« heer Pronk zeer geestig over de moei lijkheden die na de oorlog waren ge rezen. Terloops werden de gevaren aangeroerd, die onze jongens in tropen bedreigden. d« Artikel 30 van het WEGENVERKEERSREGLEMENT luidt als volgt: Bestuurders van voertuigen mogen slechts op zodanige wijze stop ten f" h6t verkeer «'et wordt gehinderd. Zij ffj geval zij voornemens zijn te stoppen of plotseling snelheid baar ™tleren' w g en op ^xiidelijke wijZi dat vocmemen ken- maken aan het v«keer, dat zich achter hen bevindt. aMÏÏevHeImAGaLH.ldit voornemen kenbaar gemeukt moet worden, is niet houden t w 2 W°rdt ziLh aan gebruikelijke tekens te blijven ouden, t.w.. door middel van rode stoplichten het on en neer bewegen van een arm, zweep, stok of ander voorwerp P

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2