Middenstand heeft zware zorgen Georganiseerde trips brengen de bezoeker langs club en cabaret Steeds minder werkzoekenden onder de gedemobiliseerden De Kruisberg wijst aan jeugdige misdadigers de juiste weg Er is weer een „vijfde colonne' De tang knijpt nog verder toe Bescheiden bestaan en gebrek aan geldmiddelen Verdediger van Van der Waals veroordeeld Westerling verblijft in het Atlas-gebergte Maar de leiders zijn bekend Amsterdam gaat nachtleven exploiteren Ook avondtochten over de Gouwzee Maarschalk Tito sprak, moeders luisterden De kabinetsformatie Regeringsverklaring zal worden uitgezonden Onderdak voor loslopende dieren Wordt Australisch parlement ontbonden? De Lattre vraagt versterking begint Van Zaandam de victorie Komi de Scheveningen 183 weer v/of Binnenvaartstaking in Belgie VAN BOEFJE TOT MENS Goed voer en warme stal D' Raad van de Scheepvaart overde„Metamorphosis" De f 25.000 is er uit KERKELIJK NIEUWS Amerikaans atoomgeleerde in arrest gesteld HIJDAG 16 MAART 1951 (Door onze economische medewerker^ JJOt KOMT HET toch, dat er bij de consument veelal verkeerde mening 7 de e«on«m'sche positie van de middenstander, waarbij «11 dan in ^rlo«iarenrt^n a' W,nkeUf denkpn? Werkt hier de herinnering na uit de nïSÏÏÜiÜr ™vende k0°Pkracht «enige middenstander goede raken deed maken. Die jaren liggen echter al weer ver achter ons. De belastingaansla gen behbem er wel voor gezorgd, dat de extra verdiensten »Un „wegbelaat", terwfll het gebrek aangoederen 'n de eerste jaren na 1945 en dns een beperkte ompet tegen vastgestelde prijzen doch stijgende onkosten voor de rest zorgden. heeft dus in een jaar liefst f31 millioen opgevraagd oftewel 25*/». Het aantal aanvragen om credieten (de debiteuren) liep evenwel sterk op Op 1 Januari 1950 bedroegen deze debi teuren f 43 millioen en op 31 December 1950 f 55 millioen' de bank heeft dus f 12 millioen meer crediet gegeven, zijr de een stijging van 28%. Men ziet de verdere ontwikkeling van de liquiditeitspositie in verband met de nog steeds voortgaande prijsstijgingen daarom met zorg tegemoet. Bovendien geeft de directie van de Middenstands- bank de waarschuwing om rekening te houden met teruglopende omzetten en winsten. M.a.w., de tang zal nog verder dichtknijpen. Wij weten dat de middenstander door geschikte maatregelen (sterkere orga nisatie, rationalisatie, inkoopcombinaties goede boekhouding, enz.) zijn bestaans- peil kan verbeteren. Doch als groep al leen tegen de stroom oproeien is uiterst moeilijk, vooral als men dan ook nog zoveel wanbegrip uit de weg moet ruimen. Uit de publicaties van het Econo misch Instituut voor de Middenstand, uit het in ons land onlangs besproken opzienbarende boek van de heren Tooi en Luijckx over de herkomst en toe komst van de middenstander en nu weer uit het (pas verschenen) jaarver slag van de Nederlandse Middenstands- bank N.V. blijkt onomstotelijk, dat de vele verhalen over de goed boerende middenstander naar het rijk der fabe len moeten worden verwezen. Natuurlijk, er zijn wel winkeliers in een goede buurt (en dit behoeft heus geen rijke beurt te zijn, want wij ken nen in Amsterdam winkels in volks buurten met een hoge omzet), die ver boven het gemiddelde uitkomen. Doen aan déze enkelingen mag men zeker niet alle winkeliers afmeten. Tobi en Luyekx hebben bij hun en quête geconstateerd, dat 38% van de ondervraagde winkeliers (uit alle be roepen en woonachtig over geheel Ne derland) een inkomen uit eigen zaak hadden, dat onder de f2500.b!ec'- 40'/t had een inkomen van f2500f5000. 22'/» verdiende meer. Nu kan men ons natuurlijk tegenwerpen, dat een inko men van f 2500f 5000 toch niet zo heel slecht is en dat de meeste arbeiders ook niet boven de f3000.komen. Inderdaad, doch deze vergelijking gaat in zoverre niet op, dat njen er al tijd aan moet denken, dat de winkelier een ondernemer is, die voor eigen reke ning en risico werkt en dat het dus normaal is, dat hij voor dit nemen van risico een extra vergoeding krijgt. Bovendien kennen de winkeliers geen sociale verzorging (de werk nemers wel), tenzij zij die zelf betalen en werken zij veelal veel langer dan Bescheiden besta m nE directie van de Ned. Middenstands- bank heeft ook de indruk, dat de grotere meerderheid van de kleine be drijven aan de eigenaars op zijn hoogst slechts een zeer bescheiden bestaan jo- levert; alleen dé goedgeleide middel grote ondernemingen hebben in 1950 bevredigende bedrljfsuitkomsten gehad. De schoen wringt bij de winkelier evenwel ook nog op een andere plaats; zijn liquiditeitspositie is slecht. Dat wil zeggen, dat hij een groot gebrek aan contanten heeft, waardoor hij niet te- makkelijk voorraden kan kopen. Alle artikelen zijn sterk in prijs gestegen, zodat de winkelier meer geldmiddelen nodig heeft. Reken daarbij nog dat het aantal mensen dat „op de pof koopt (uit noodzaak, maar ook uit gemak zucht) groter wordt, dan begrijpen wij waarom de liquide (aanwezige) mid delen zo gering zijn. De Middenstands- bank laat deze ontwikkeling duidelijk zien door zijn balanscijfers. Op 31 De cember was ter harer heschi'^king ge steld (de z.g. crediteuren en deposito O 93 millioen; op 1 Januari 1950 was dit bedrag evenwel f 124 millioen. Men De 37-jarige advocaat en procureur J. E. van der Starp uit Rotterdam, die destijds optrad als verdediger van Van der Waals, is gistermorgen door de Rotterdamse rechtbank wegens smaad veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeg weken. In 1949 was van zijn hand een bro chure verschenen, getiteld „Demasqué der V-mannen", waarin hij had ge schreven, dat zijn cliënt (Van icr Waals) door een hoofdagent van politie was mishandeld. De eis was drie maan den gevangenisstraf. Volgens Agence France Presse ver blijft de oud-kapitein Westerling thans onder een schuilnaam in het Atlas gebergte in Frans-Marokko. Sedert hij per auto uit Tanger was vertrokken met bestemming Spaans-Marokko was men zijn spoor bijster. HE BEVOEGDE autoriteiten in Neder - land bes-hikken op dit ogenblik over volledige gegevens inzake de ac tiviteit van een „vijfde colonne". Reeds lang was bekend, dat leden van een po litieke organisatie geoefend werden in gebruik van wapenen. Verscheidene sa botagedaden zouden, naar werd aange nomen, het werk kunnen zijn van staatsgevaarlijke elementen. Spionnage ten gunste van een vreemde mogend heid werd kennelijk bedreven door landgenoten van één politieke kleur. Na lange maanden van onaerzoek zijn ten slotte volledige rapporten opge steld over een ondergrondse organisa tie, waarvan de leiders bekend zijn. Verscheidene persoonlijkheden komen in deze rapporten voor. Deze geheime organisatie, die nog niet is opgerold, beschikt onder meer over een afdeling, welke het „verzets werk" weer ter ham" heeft genomen en reeds de nodige gegevens registre' r- de. Over het hoogst geheime spionnage- werk dezer organisatie tast men nog in het duister, maar aangenomen wordt, dat een aantal mensen heeft zorg te dragen voor het bijeenbrengen der an tecedenten van alle „verdachte perso nen" en van belangrijke gegevens op het gebied van de Nederlandse bewa pening, de anti-communistische orga nisaties en dergelijke. (Van een speciale correspondent) ||ET „nacht-leven" in Amsterdam, dat lange tjjd een kwijnend bestaan geleid heeft, gaat dit seizoen heel wat meer kleur krijgen. Men zal nu een (georgani seerde) trip langs een aantal cabarets en nachtclubs kunnen maken, en zij, die liever de romantiek zoeken, zullen hun hart kunnen ophalen aan een „romantic nighttour" over „die ouwe Zuiderzee" naai Volendam en Marken.Natuurlijk zal er in de komende maanden nog meer gedaan worden om het verblijf in de hoofdstad voor „provinciaal" en buitenlander in de avondlijke en nachtelijke uren aantrekkelijker te maken dan het tot nu toe veelal was, maar deze eerste twee resultaten van de samenwerking tussen VW, reisbureaux, hotels en amu sementsbedrijven hebben onder de belanghebbenden al veel verheugenis gewekt. al kan men 's avonds om negen uur naar het befaamde „houten huis je" van het reisbureau Bergmann op de brug tegenover het Centraal Station gaan om daar in een taxi of als er meer liefhebbers zijn: in een touring car te stappen en zich gedurende enige uren toe te vertrouwen aan de zorgen van een bekwame chauffeur, die zijn „vrachtje" tegen civiele prijs tot twee uur in de nacht langs een aan tal uitgezochte cabarets en nachtclubs voert. „Natuurlijk zijn dit niet altijd de zelfde gelegenheden", vertelde een em ployé van het reisbureau. „Als er er gens iets bijzonders te doen of te zien is, dan gaan we daar heen. En men kan uiteraard onderweg ook uitstap pen en blijven, waar het erg gezellig is! Aan deze „nighttrips", zoals ze ge noemd worden, doen alle reisbureaux en hotels mee, en ook de gemeente heeft ons het verkrijgen van toestem ming niet moeilijk gemaakt. In het buitenland zullen de reizigers naar ons land, dank zij de propaganda, die wij daar maken, horen van deze gelegen heid om in Amsterdam iets te gaan zien, wat ze „thuis" nu eens niet heb ben....". Nachtboot naar Marken. de „romantici". Na al het ge- over de „Zuydersea" zullen zij die befaamde zee nu van dichtbij kunnen aanschouwen, want van 15 Mei af zal een ander reisbureau (Lissone Lindeman) de verzorging op zich ne men van een „touringcar-boot-trip", die de bezoekers in de avonduren door het vlakke Noordhollandse landschap naar Volendam en vandaar per boot naar Marken brengt. Ook op dit bureau waren de ver wachtingen hoog gespannen terecht overigens, want nu reeds zijn de eerste aanvragen, als resultaat op een cam pagne in het buitenland, binnen geko men. Onderweg zal het de bezoeker aan niets mankeren; als hij na de vaart in de schemering over de Gouwzee en als het een beetje wil ook nog met UN dan kweel de touringcar naar Amsterdam wacht hem daar nog een pittige rijdt, „fare- nou. „cuadc 'i'tto, ave onlangs zijn ziekbed verliet, hield een belangrijke politieke uiteenzetting tot 1200 gedelegeerden die het nationale congres •>an oud-militairen te Belgrado bijwoonden. Moeders van gesneuvelde strijders luisteren naar de rede van de maarschalk. well drink". Tegen die tijd zal hij zijn schreden kunnen richten naar andere amusemente-gelegenheden, waar in de komende zomer stellig heel wat meer vertier zal heersen dan nu vaak net geval is. Dat zijn de Amsterdamse reisbureaux en de amusementswereld, in eensgezinde samenwerking en onder aanvoering van de V. V. V„ althans vast van plan te bereiken. De regeringsverklaring, die de minis ter-president Zaterdag om twaalf uur in de Tweede Kamer zal afleggen, zal per radio worden uitgezonden over beide zenders, in de programma's van KRO en VARA. Ook zal volgende week een deel der debatten over deze verklaring worden uitgezonden. Vier van de vijf nieuwe ministers. n.I. de heren Staf, Mulderije, Wemmers en Albregts, zijn gistermorgen door H. M. de Koningin ten paleize Noord einde in Den Haag beëedigd. De Australische premier, Menzies, heeft de gouverneur-generaal McKell verzocht, de beide huizen van het par lement te ontbinden. McKell moet thans beslissen, of er eerlang alge mene verkiezingen moeten worden ge houden. Menzies besloot tot deze stap, nadat de Senaat, waarin Labour de meerderheid heeft, besloot een wets ontwerp op de banken naar een spe ciale commissie te zenden. Generaal de Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indo-Chi- na, is Donderdag te Parijs aangeko men. Men meent te weten, dat hü bij de regering zal pleiten voor het zen- deh van aanzienlijke versterkingen voor de Franse troepen in Indo-China. FRANSE „VREDESSTRIJDERS" WERDEN VEROORDEELD Het Parijse militaire gerechtshof heeft negen „strijders voor de vrede" veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot vier jaar en een geldboete van 200.000 francs. Zij hebben met veertig anderen op 12 Mei 1950 Amerikaans oorlogsmateriaal uit een trein gewor pen. Dr. Adenauer heeft in zijn functie van Westduits minister van buiten landse zaken de vijftigjarige profes sor Hallstein tot staatssecretaris aan zijn ministerie benoemd. Op het Amsterdamse politiebureau is men er toe overgegaan honden- en kattenbakken te plaatsen. Aan loslopende honden en katten zal nu een tijdelijk onderdak verleend worden. Na de eerste tijdelijke verblijfplaats zullen zy door de dierenbeschermingsvereniging „Sophia" worden afge haald- Van de eerste tijdelijke logé's moesten natuurlijk een foto gemaakt worden. ^JOG STEEDS keren militairen uit In donesië terug, het aantal gedemobi liseerden neemt elke maand dus nog toe, zij het dan, dat het tempo niet meer zo snel is als een jaar geleden. Niettemin kan het aantal gedemobili seerden thans met een rond getal wel op 120.000 gesteld worden. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat terwijl dus het aanbod van gedemobiliseerde militairen op de ar- De sociale rust is in Belgie nog niet weergekeerd. Wel is de staking van het tramwegpersoneel in Henegouwen met een compromis geëindigd de lonen zullen er met de kosten voor het le vensonderhoud op en neer gaan maar de sleepboten liggen nog steeds werkeloos aan de kant. De opvarenden willen eerst loonsverhoging hebben. Thans hebben ook de arbeiders van de Antwerpse binnenvaartbedrijven 't werk neergelegd. Zij hebben zich niet kunnen verenigen met een voorstel van de commissie van werkgevers en werknemers, om de lonen met vijf pro cent te verhogen. De reeds begonnen reizen zijn onderbroken. Wanneer we in een krant of boek het woord gesticht tegen komen dan bekruipt ons een onpieizierig gevoel. Onwillekeurig komen gedachten bij ons op aan hoge muren, sombere zalen en gangen en strenge, koude bevelende stemmen, waarin ieder spoortje van vriendelijkheid of hartelijkheid ontbreekt. Hoe anders is het in het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem. Hier kent men geen hoge muren, sombere zalen en gangen en de stemmen van de directeur en de groepsleiders zijn hartelijk en begrijpend. e 170 jongens, die er op het ogenblik in Doetinchem vertoeven worden niet behandeld als jeugdige misdadi gers, maar als de stakkers, die zij blij ken te zijn, wanneer men wat verder kijkt dan het door hen gepleegde mis drijf. Zij worden niet ontvangen door een met sleutels rammelende geüni formeerde portier, maar door een kal me, vriendelijke meneer, die hen mee neemt naar een vrolijk gemeubileerd kamertje. „Goed voer en een warme stal", zegt directeur Geleynse, die al bijna 25 jaar de scepter op de Kruisberg zwaait, „dat is het eerste wat we de knapen geven als zij hier aankomen". Voor iedere nieuwe patiënt, zo noemt hij de knapen, heeft hij grote belangstelling, toont hij een warm begrip En niet al leen voor de jongens, ook voor de ouders. Vele beroepen ben zelf vader van elf kipderen", Ik zegt directeur Geleynse. „en ik besef ten volle, hoe verschrikkelijk het moet zijn als één uit het nest het verkeerde pad opgaat". Daarom nodigt hij de ouders van een nieuwe patiënt zo gauw mogelijk uit om een bezoek te komen brengen, om hen te laten zien waar en hoe hun jongen is onder gebracht. Hij doet dit ook om een be ter inzicht te kunnen krijgen in het karakter van de jongen zelf want op alle mogelijke manieren wordt ge tracht de jongen verder te helpen. Hl) wordt psychotechnisch gelest om de mate van zijn intelligentie en hand vaardigheid te bepalen. Zijn gedrag alleen en in gezelschap van andere jongens wordt in de gaten gehouden. Bezit een jongen genoeg intelligentie om een vak te leren, dan wordt hij doorgestuurd naar Amersfoort, waar hij kan leren voor vele beroepen, wel ke hij maar wil: bakker, slager, auto monteur, electriciën, timmerman, met selaar enz. Heeft hij daarvoor niet de aanleg of de lust, dan kan hij in de agrarische afdeling van de Kruisberg zelf opgeleid worden 'tot tuinder, bloemkweker of boerenknecht. Enke len blijken psychopaath te zijn en deze ongelukkigen worden naar voor hen bestemde inrichtingen overgebracht om daar naar men hoopt genezing te vinden. Acht pet. dwaalt af. j7n de blijvers? Zij hebben het goed. Het gesticht is niet anders dan een kostschool, een strenge natuurlijk, maar dat kan ook niet anders. Kna pen, die tot hun 16de. 17de of 18de jaar een wild, losbandig soms sexueel verdorven bestaan hebben geleid, ver anderen niet eensklaps in normale ge zonde jongens. Dat duurt jaren en vergt van de opvoeders een ontzag, wekkend geduld en oneindig veel takt. De jongens genieten veel vrijheid Sommigen wgrken in de stad bij een baas, anderen werken soms zonder toe zicht op het vrije wijde land. Van de jongens, die de Kruisberg op hun 21ste jaar of daarvoor al ver laten, komt 8 procent weer op het ver keerde pad, 28 procent blijkt krank zinnig, geestelijk onvolwaardig, licha melijk gebrekkig of lijdt aan tubercu lose. Zij worden in voor hen geschikte inrichtingen opgenomen. Maar de grote meerderheid, 64 procent, vindt de juis te weg in de wereld. Zij tonen zich in hun later leven bestand teeen de roep stem van het kwaad. Met man en macht probeert men de gestrande Sch. 183, welke Woensdag in de storm op het strand te Scheveningen is vastgelopen, weer vlot te krijgen. Nu het zon netje zich weer eens van de beste zijde heeft laten zien, bestaat er voor dit werk grote belangstelling. Op 2 December 1950 strandde voor IJmuiden het Griekse stoomschip Me- tamorfosis door gebrek aan kolen. De Raad voor de Scheepvaart heeft nu als zijn mening uitgesproken, dat de kapi tein een fout heeft gemaakt, toen hij met een te kleine voorraad kolen de reis van Brunsbuttel naar IJmuiden aanvaardde. De poging van de loods, om ondanks het slechte weer binnen te lopen, was volkomen juist, maar mis lukte door een zo uitzonderlijke samen loop van omstandigheden, dat het hier aan verbonden risico moest worden aanvaard. De Raad heeft grote lof voor het werk van het loodswezen en voor de bemanning van de reddingboot Neeltje Jacoba, die alle opvarenden heeft weten te redden. Op no. 16.422 van de Staatsloterij u een prijs van f 25.000 gevallen. DE ITALIAANSE DEFENSIE De plaatsvervangende ambassadeur van Italië te Londen heeft verklaard, dat zijn land de komende twee jaar 250 milliard lire voor de defensie zal uit geven. Dit is ongeveer 50 procent meer dan in de voorafgaande twee jaar. MR. THOMASSEN ONDERSCHEIDEN By K.B. is mr. J. Thomassen, hono rair adviseur en oud-secretaris van Prins Bernhard, benoemd tot com mandeur in de Huisorde van Oranje- Nassau. OVERSTROMINGEN IN SPANJE Door zware regenval zijn de Guadal- quivir en de Guadiana buiten hun oevers getreden. Vierduizend inwoners van de Spaanse provincie Sevilla zijn daardoor dakloos geworden. beidsmarkt blijft voortduren, de werk- loosheidscyfers voor deze categorie met sprongen dalen. Na een lichte stijging aan het eind van het vorig jaar, trad in Januari 1951 een daling in- Op 1 December telde men 2388 werkzoekende gedemobiliseerden, op 15 -December 2567, op 1 Januari 2577. Op 15 Januari was dit aantal gedaald tot 2511, op 31 Januari tot 2300 en op 15 Februari tot 2145, hetgeen een laagte-record betekent. Onder deze 2145 werkzoekenden be vinden zich bovendien 686 oud-mili tairen, die korter dan een maand staan ingeschreven en van wie dus verwacht mag worden, dat zij binnen niet al te lange tijd in het arbeidsproces zullen worden opgenomen. Langer dan zes maanden stonden slechts 215 oud-mili tairen ingeschreven, een wel zeer laag cijfer, als men het vergelijkt met de 120.000, die uit Indonesië terugkeerden. Maar zelfs Indien men uitgaat van het getal van 2145 ingeschreven werk zoekende gedemobiliseerden, dan nog komt men tot een percentage van slechts 1% pet., dat geen passend werk kon vinden, hetgeen een zeer gunstig resultaat genoemd kan wor den. Ook de werkloosheidscijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar vertonen sinds Januari een con stante daling, n.1. van 83 op 1 Januari tot 58 op 15 Februari. Van deze 58 werkzoekende gedemobiliseerden in het rayon Alkmaar stonden 18 korter dan één maand ingeschreven en slechts vijf langer dan zes maanden. De verschillende bijkantoren van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar geven per 31 Januari de volgen de cijfers te zien: Enkhuizen 7, Den Helder 10, Hoorn 9 en Schagen 8 werk zoekende gedemobiliseerden. Bever wijk, dat onder Amsterdam ressor teert, telt 8 werkzoekenden en Zaan dam spant de kroon, want daar waren op 31 Januari alle gedemobiliseerde militairen aan de slag. Wij zouden dus kunnen zeggen: bij Zaandam begint ditmaal de victorie! Want deze richting moeten we uit. Onze militairen zijn niet naar Indo nesië getrokken, om thans met lege handen aan de kant van de weg te blijven staan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Franeker (toezegging) J. H. W. Sandijck te Jukwerd. Geref. Kerken. Beroepen te MonnikendamM. T. Minnema, candidaat te Rotterdam. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Bedankt voor Nijmegen: L. E. Oos- terhoff te IJsselmuideGrafhorst. Christ. Gereform. Kerken. Bedankt voor 's GravendeelH. W. Eerland te Lisse. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft de arrestatie bekend gemaakt van William Perl, een 32-jarige ge leerde. De afgelopen zomer is er in de V.S. een groot proces wegens atoom- spionnage gevoerd. Perl, als getuige gehoord, verklaarde in de loop van het proces, dat hij de verdachten, So - bel en Rosenberg, niet kende. Zq wer den ervan beschuldigd, geholpen te hebben by het overbrengen van atoom geheimen naar Rusland. De FBI schijnt thans de overtuiging te hebben, dat Perl bij die gelegenheid niet de waar heid heeft gesproken. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. „Radjah" (29 Maart); Antillen: s.s. „Bennekom" (27 Maart); Suriname s.s. „Hersilia" (20 Maart). Het Cubaanse kabinet is afgetre den om president dr. Carlos Prio So- carras de gelegenheid te geven een nieuw kabinet met leden van de libe rale party samen te stellen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7