Prijzen van brood, margarine en vet worden sterk verhoogd f f M. f I Vennootschapsbelasting worden verzwaard zal VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nederlandse nota aan Djakarta Vakbeweging eist onverwijld een bespreking over de lonen m «11 Geen voetbalpools Het plan-Schuman geparafeerd Engeland maakt de atoombom Chinezen geven Zuid-Korea prijs Spanje wil deelnemen aan de verdediging van West-Europa Bemanning van Volkerak weigerde eerst haar schip te verlaten Maandag 19 Maart 1951 76e Jaargang No. 11055 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wteringen en Anna Paulowna Subsidies worden verlaagd Nog meer stijgingen te verwachten Onze landgenoten moeten worden beschermd Ook veevoederprijzen gaan omhoog Verhoogd in prijs Regering kwam afspraak inzake overleg niet na Tweede Kamer vandaag in vergadering bijeen 3 Mlt wÈMm? -&:■■■-tm Ook hogere lasten op bedrijfswinsten Lagere leeftijdsgrens voor kinderaftrek Morgen vergadering van Stichting van de Arbeid Zij leefden op n vulkaan Minister Drees legt Regeringsverklaring af Tsjoentsjon zou geheel zijn veriaten De Grieken verdedigden zich in harde gevechten Amerika polste Franco KxPii ïijtjJteJü Storm en mist maakten slachtoffers Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEEN Direetie: J. BULSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN Advertenties: 18 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meet 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten —5 Zaterdag is in de regeringsverklaring medegedeeld, dat de subsidies op een aantal levensmiddelen zullen worden verlaagd. Als gevolg hiervan zullen de prijzen van de grondstoffen voor brood, margarine, bak- en braadvet stijgen, aldus deelt de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede. Om een ongestoorde voorziening te waarborgen en speculatie met ongeoor loofde winsten tegen te gaan. moeten deze prijsverhogingen onmiddellijk in gaan. De prijzen voor volkswitbrood en bruinbrood kunnen voor de consu ment worden verhoogd met ten hoogste 8 cent per achthonderd gram, die van margarine met 15 cent per 250 gram en van bak- en braadvet met 17 eent per 250 gram. Door de duurdere grondstoffen kunnen ook de prijzen, waarin granen, meel, bloem en/of vetten zijn verwerkt, stijgen. De regering zal nauwlettend toezien op de prijsontwikkeling van die artikelen, waarvan de prjjzen niet aan maximumprijsvoorschriften zijn gebonden. Zo nodig zullen maximumprijzen worden ingesteld. IffiHliillillHtmHIIIIWIIIIIHIIIillllillllilHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIRHIlilltnWnillllilttlHIIIIIIIIIIHIIHm De toenemende onveiligheid in Indo nesië, waarvan reeds vele leden van de Nederlandse gemeenschap daar te lande het slachtoffer zijn geworden, is voor de Nederlandse regering aanleiding ge weest, opnieuw een nota aan de rege ring te Djakarta te doen toekomen. Daarin wordt wel met bevrediging vast gesteld. dat Indonesië verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van de vei ligheid van lijf en goed van de Neder landers, doch teleurstelling wordt uit gesproken over het feit, dat van de ge dane toezeggingen nog weinig is te rechtgekomen. Indertijd zijn door de Indonesische re gering maatregelen toegezegd, teneinde een eind te maken aan de onveiligheid, waarin de Nederlanders leven. Deze hebben nog niet tot het beoogde doel geleid. De Nederlandse regering blijft dan ook de bezorgdheid delen van de Nederlanders daar te lande, die zich af vragen, wat de toekomst te zien zal ge ven. De vraag wordt gesteld, wat zal wor den gedaan om de Nederlanders be scherming tegen geweldpleging te ver schaffen. Ook wordt bestraffing met bekwame spoed van de schuldigen ver zocht. Nederland verzoekt, van de ar restaties op de hoogte te worden ge steld. Niet alleen de subsidies op levens middelen. ook die op ingevoerde grond stoffen voor mengvoeders zullen wor den verlaagd. Begin volgende maand zullen de prijzen, waarvoor de regering de verschillende grondstoffen beschik baar stelt, als volgt worden verhoogd: mais met f 8.65, haver met f 7.15, voer- Brood: 3 cent per 800 gram Margarine1 5 cent p half pond Vet: 17 cent per half pond gerst en andere voedergranen met f 7.65, alles per honderd kilo. De prijzen voor dierlijke eiwitten worden met ongeveer een derde verhoogd. Waarschijnlijk in de tweede week van April is voorts nog een prijsstijging voor tarwe-afvallen te verwachten. Deze zal f 5.50 per honderd kilo belopen. De veehouders kunnen echter in ieder geval voor de eerste helft van de thans geldige bonnen (van de serie M en N> aflevering tegen de oude prijzen verlangen. Dit geldt eveneens voor het volle tegoed van vroegere bonnen. De prijzen van veekoeken zullen voorlopig niet stijgen. Over de tweede helft van het varkensvoer en het kippenvoer zul len binnenkort nadere mededelingen volgen. Op de prijzen van binnenlandse gra nen zullen deze verhogingen geen be trekking hebben. De aankondiging van een reeks prijsverhogingen in de regeringsverklaring is voor de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. aanleiding ge weest, Zaterdag nog in vergadering bjjeen te komen, teneinde zich op de consequenties daarvan te beraden. Het resultaat hiervan is geweest, dat zjj te<ren Dlnsdagmoree*1 1 s-r--'•'-•—jc*de Stichting van de Arbeid hebben aangevraagd. Aan de regering hebben zii verzocht, onverwijld de aan gekondigde besprekingen over de loonconsequenties van de prijsstijgingen te openen. Het ANP heeft vernomen, dat de Stichting van de Arbeid morgen met de interdepartementale commissie voor de Lonen en Prijzen zal vergaderen, ten einde na te gaan in welke mate com pensatie voor de verhoogde prijzen van eerste levensbehoeften zal kunnen wor den geboden. Voor het eerst sinds Woensdag 24 Ja nuari, toen het kabinet-Drees heen ging na het aftreden van minister Stik ker. is de Tweede Kamer Zaterdagmid dag in openbare vergadering bijeen ge weest, voornamelijk om de regerings verklaring van het nieuwe kabinet aan te horen. De heer Hoogcarspel (CPN) kantte zich tegen het voorstel van de voorzit ter om de beraadslaging over de rege ringsverklaring te doen aanvangen op Maandagmiddag 1 uür, omdat, naar hij opmerkte, zijn fractie niet over het re geringsprogram was ingelicht tijdens het optreden van de informateur. Hij wilde daarom meer tijd hebben ter be studering. De voorzitter was van oor deel, dat geen dag en geen uur met de bespreking gewacht kon worden, we gens de grote achterstand in de werk zaamheden. Met 66 tegen 1 stem werd het voorstel aangenomen. - -i i-« j tr "iitw - f W 1 -mm A', ,-f» Bi™ M m yiv mS PgÉ&gfV mmw'fi? vf De regering heeft Zaterdag twee wets ontwerpen bij de Staten-Generaal inge diend, die een paar aanmerkelijke ver zwaringen van de belastingdruk inhou den. Zij hebben betrekking op de ven nootschapsbelasting en op de inkomsten uit bedrijfswinsten. Verder wordt de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek ver laagd. Wat betreft de vennootschapsbelasting: het oude tarief van veertig procent over de gehele linie zal worden vervangen door een tarief, dat een zekere progres sie vertoont. Van winsten tussen 50.000 en 100.000 gulden zal voortaan 46 pet. verschuldigd zijn. Het tarief stijgt tot 50 In een communiqué herinneren de drie vakorganisaties er aan, dat bij in September gehouden besprekingen van de zijde der regering nadrukkelijk is toegezegd, dat geen prijsverhogingen zouden worden tot stand gebracht dan na overleg met het georganiseerde be drijfsleven. De suikerprijs is echter ver hoogd, zonder dat hierover met het bedrijfsleven was gesproken. Op 15 Maart j.1. heeft de Raad van Vakcen trales opnieuw verzocht om vooraf gaand contact, indien de regering prijs verhogingen noodzakelijk mochten ach ten. Zulk een verzoek was enkele da gen tevoren ook reeds tot de regering gericht. Niettemin heeft de regering opnieuw zonder overleg met de Stich ting van de Arbeid tot zeer ingrijpen de prijsverhogingen besloten. De besturen van de vakorganisaties betreuren deze gang van zaken uiter mate Zij hebben dan ook besloten, de aldus ontstane situatie objectief onder het oog te zien. Maandag zullen de be sturen eerst afzonderlijk vergaderen en daarna 's avonds in gecombineerde ver gadering bijeen komen. Intussen heb ben zij reeds aan de regering om nieu loonbesprekingen en aan de Stich ting van de Arbeid om een spoedverga dering op Dinsdag gevraagd. De oud-minister van Jnstitie, n Struyken, heeft kort voor zijn aftreden afwijzend beschikt op enige verzoeken °*n toestemming te verlenen tot het houden van z.g. voetbalpools. Hedenmiddag om 12 uur is te Parijs door vertegenwoordigers van Neder land. Frankrijk, West-Duitsland. Ita lië, Luxemburg en Belgie het plan- Schuman geparafeerd. In 1949 brandde in het Zeeuwse plaatsje Oostkapelle het tehuis voor ouden van dagen Jrma" geheel uit. Onlangs is men begonnen met het op ruimen van de ruïnes. Bij het slo- pingswerk hebben werklieden thans in de kelder een kist gevonden, die er al sinds de bezettingsjaren stond. Deze bleek o.a. honderd kilogram spring stof te bevatten. De oudjes hebben dus jaren op een vulkaan geleefd! De Huishoudbeurs in het RAI-ge bouw te Amsterdam heeft meer dan honderdduizend bezoekers getrokken. pet. voor winsten boven 250.000 gulden. Bij winsten tussen f 40.000 en f 50.000 is 42% pet. van f 40.000 plus 12% pet. van het bedrag boven f 40.000 verschuldigd. Wat de bedrijfswinsten aangaat: deze zullen tot een bedrag van f 20.000 wor den belast met 5% van het bedrag bo ven f 8000. Van f 20.000 tot f 50.000 is Verschuldigd f 600 plus 6% van de winst boven f 20.000. van f 50.000 tot f 100.000 f 2400 plus 7% van de winst boven f 50.000 en boven f 100.000 f 5900 plus 7%% van de winst boven f 100.000. Dan is. zowel voor de inkomstenbelas ting als voor de loon- en de vermogens- bcSasting een verschuiving van de leef tijdsgrens voor de kinderaftrek voorge steld. Deze zal worden verlaagd van 21 tot 16 jaar en sluit dan aan bij de re geling inzake de kinderbijslag. Voor kin deren boven 16 jaar, die onderwijs ge nieten. worden opgeleid voor een beroep of gebrekkig zijn. blijft de aanspraak op kinderaftrek bestaan. De nieuwe rege ling gaat met 1952 in. Dan vervalt ook het bijzondere tarief voor inwonende minderjarige kinderen. Voorts zal het mogelijk worden ge maakt. de aanslag voor loonbelasting en vereveningsheffing te verhogen, indien de termijn van afdracht wordt over schreden. De verhoging zal tien procent belopen, met een minimum van f 5. Minister-president Dr. W. Drees legde Zaterdagmiddag in de Twee de Kamer de regeringsverklaring af. Tijdens de rede van de mi nister-president: v.l.n.r. achter de tafel: de ministers H. H. Wem mers; prof. dr. A. H. H. Albregts; mr. A. M. Joekes. prof. dr. J. R M. van den Brink: prof. P. Lief- tinck: mr. F. C. G. J. MTeuling: minister-president dr. W. Drees: de ministers mr. D. U. Slikker, mr. H. Mulderije; mr. J. H. van Maarseveen: prof. dr. F. J. T. Rutten en mr. J. in 't Veld. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt thans vernomen, dat Groot- Brittannie besloten heeft tot het ma ken van een atoombom over te gaan, en wel zonder rechtstreekse hulp van de Verenigde Staten. De bom zal mis schien reeds in de naaste toekomst ge reed komen. De Bijz. Raad van Cassatie heeft de nat.-soc. dichter-uitgever George Kettmann veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit alle rechen. Een strenge censunr op berichten van het front in Korea maakt het vrijwel onmogelijk de bewegingen van de troepen nauwkeurig te volgen. Aanvankelijk werd medegedeeld, dat Tsjoentsjon, het voornaamste doorgangscentrum voor de bevoorrading van de Noordelijke troepen, hardnekkig zou worden verdedigd, maar latere berichten meldden, dat de stad geheel was verlaten. Dit zou dus betekenen, dat de communistische legers definitief hebben besloten zich boven de breedtegraad terug te trekken en geheel Zuid-Korea prijs te geven. Volgens het te Tokio uitgegeven communiqué werden er Zaterdag. be; halve op het centrale front, geen ge- Spanje heeft aangeboden, troepen te zenden voor de verdediging van West- Europa, indien Amerika de nodige wa penen verschaft. Het zou daartoe zelfs bereid zijn, zijn troepen over de Pyre neeën te zenden. Het Spaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft deze verklaring gegeven aan de Amerikaan se ambassadeur. Stanton Griffis. die in opdraeht van zijn regering de Spaanse Advertentie uit het te Minneapolis verschijnende Zondagsblad „Tri bune": Eigenaar van kegelbaan vraagt assistent. Goed salaris. Sollicitanten moeten vrij eerlijk zijn. Hoe rek baar dit begrip ook zijn moge bij het partijtje poker, waaraan de uit Los Angeles afkomstige makelaar Charles Smith had meegedaan, is het beslist niet eerlijk toegegaan. Want al kwam hij dan in een „costuum" van stroop en kippenveren op het politiebureau aan gifte doen. dat drie roofovervallers hem. na z'n portefeuille gestolen te hebben, zo hadden toegetakeld de rechercheurs kwamen er al spoedig achter, dat dit allemaal camoullage was. die moest dienen om 16000 dol lar, die Smith al pokerende had ver loren, te verantwoorden. Talulah Bankhead, befaamd Amerikaans actrice, zal zoiets niet gauw overkomen. On langs deelde ze een interviewer mede. dat haar vader haar toen ze vijftien jaar werd van school nam, omdat ze: De Bijbel en Shakespeare kende en behoorlijk kon pokeren" Herbert Morrison. de nieuwe Britse minister van Buitenlandse zaken, heeft ook ori ginele denkbeelden over opvoeding Tijdens zijn voorzitterschap van de Londense County Gouncil liet hij in alle Londense schoolklassen wandpla ten ophangen, waarop de volgende tekst gedrukt stond: „De leraar kan het mis hebben. Denk zelf!" Trou- wens toch een puntig man. die Morri son. Na zijn benoeming als opvolger van Bevin sprak deze zoon van een politie-agent en een dienstmeisje „Mis schien ben ik niet geboren om te lege- ïen, maar ik ben er aan gewend ge raakt. jyjevrouw Brown uit Dallas kon daar entegen maar niet gewend raken aan het temperament van haar echtge noot. Weshalve zij. nadat manlief haa> „Ruts, kuch en bonen, doe je muoitje moor mee". daar twaalf maal met een mes gestoken had en een maal met een voorhamer haar hoofd had bewerkt, scheiding aanvroeg. Excuus van de heer Brown ..M'n vrouw is zo. humeurig, als het lelijk weer is. Daarom gaf ik haar van katoen, als het weerbericht slecht is". Dat vindt Theodoor een heel wat betere reden dan die welke me vrouw Souter voor een Londense kadi aanvoerde Toch mag ze scheiden: Om dat haar man het ontbijt van zijn schoonmoeder aan de hond gegeven had. Hinton Z. Miller, die te Jack- sonville in Florida het (eerzame) be roep van electriciteitsmeteropne- mer uitoefent, is wat minder te spre ken over onze blaffende huisgenoten Nadat hij in twee weken tijds zes maal door honden gebeten was, verzocht hij de directie om overplaatsing. Elk beroep heeft trouwens zo z'n risico's- Een postbode in het Engelse plaatsje Bassingstoke trof in z'n brieventas een >.an hem zelf gericht schrijven aan Het bleek een oproep te zijn. waarin le overheid hem vriendelijk verzocht 'ich te melden voor vervulling van z n dienstplicht. Nog een brief. Van een tijdelijk bewoner van Buffalo's stadsgevangenis aan z'n meisje. Waar in de met de censuur belaste assistent gevangenbewaarder de volgende zin snede aantrof: „Lieveling, He schrijf d# langzaam, omdat ik weet. dat je vlug kunt lezen". regering heeft gepolst over haar opvat tingen dienaangaande. Eisenhower is voorstander van op neming van Spanje. Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact. Deze opvatting wordt door een deel van het Congres onderschreven. Ook de Ameri kaanse regering staat er sympathiek tegenover. In dit opzicht is er een dui delijk verschil van inzicht met Enge land. In Londen is men n.1. van mening dat de opneming van Spanje in het Atlatische Pact niet wenselijk is. Britse diplomatieke en militaire kringen zijn in deze opvatting versterkt door de relletjes te Barcelona. De Britse rege ring wacht thans een gelegenheid af. om deze hele kwestie nog eens met de Amerikaanse autoriteiten op te nemen. vechten van betekenis geleverd. Het offensief van de Verenigde Naties ont moette slechts geringe tegenstand en in de kustsectoren was het zelfs be trekkelijk rustig. Hét Griekse batal jon werd Zaterdag ten westen van Hongtson in hevige gevechten van man tegen man gewikkeld met Chinese troepen. Met de bajonet werden de Chinezen tot driemaal toe uit de Griekse stellingen verdreven. Zij lie ten 222 doden, 600 gewonden en 12 krijgsgevangenen achter. MacArthur heeft het afgelopen weekend een be zoek gebracht aan de centrale front- sector. „Ik wilde alleen mijn oude vrienden, de mariniers weer eens zien", zei hij. Naar uit Lake Success wordt verno men. is de secretaris-generaal der V N, Trygve Lie, op het ogenblik bezig de westelijke delegaties te polsen over een staken van het vuren in Korea en heeft de afgevaardigde van India, sir Benegai Rau, verklaard, dat India steeds bereid is zijn diensten aan te bieden voor een vredesregeling. POOLSE MINISTER AFGETREDEN De Poolse minister van buitenlandse zaken Modjilefski is om gezondheids redenen van zijn functie ontheven; hij wordt opgevolgd door zijn plaatsver vanger Spretjefski. Het 337 ton metende Nederlandse motorschip Volkerak. dat met porcelein- aarde geladen op weg was van Fowey naar Cornwali, is Zaterdag in een dichte mist nabij het eiland Wight aan de grond gelopen. De storm van het afgelopen weekend heeft het schip zwaar gehavend. De bemanning is met behulp van een wippertoestel van boord gehaald, hoewel zij eerst weigerde het vaartuig te ver laten. De redding werd uitgevoerd bij een dichte mist en een krachtige wind. Alle acht opvarenden zijn behouden aan land gebracht. Zaterdagmorgen vroeg strandde ten Noorden van de vuurtoren Westhoofd bij Hoek van Holland een kotter uit .Oastende. De reddingboot Koningin Wilhelmina heeft de zes leden' tellende bemanning v#n boord gehaald. Het scheepje is waarschijnlijk verloren. Voorts is op de Noordzee het Noorse schip Bera vergaan. De bemanning is door het Zweedse schip Gdynia over genomen. Sleep- en reddingboten zijn Zaterdag morgen van de Friese kust uitgevaren om hulp te gaan bieden aan een onbe kend Amerikaanse schip dat in he' Friese gat m nood zot) verkeren. Verwachting, geldig tot Maandag avond. Over het algemeen veel oewolking met bijna overal eni ge regen. Wind krimpend naai iuid of Zuidoost en opnieuw toenemend tot krachtig of hard. later ruimend naar Zuidwest. In het Noorden van het land tijdelijk wellicht zwakke veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren Dinsdag: Zon op 6.45 onder 18.51 Maan op 15.16. onder 5.57.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1