Zware straf voor chaufferen onder de invloed van drank VflN WILLIGEN WACHT Vietnam-Nederland (tafeltennis) op 10 April in Den Helder VOOR DE HELDERSE KANTONRECHTER Familie kroop door hei oog van de naald Plankje voor kapotte ruit geslagen De basketballcompetitie niet te lang met het kopen van Uw Wij hebben nu nog voorraad in onze prima kwaliteiten voor nog lage prijzen WARENHUIS Gasten namen deel aan wereldkampioenschap Huisvrouwen hadden een geslaagde filmavond Revanche v/ordi in Dordrecht gespeeld Drie biljartverenigingen spelen om wisselbeker Rijksopnemingsvaartuig „ZeefaKkel in dienst gesteld Opvolgster van de „Eilerts de Haan" VEILIG VERKEER Hei voeren van een verblindende verlichting is veelal strafbaar „Victoria" houdt Zondag traditionele Paasvlucht He' mopje dat Gradus van de week aan de stam tafel hoorde, heeft een baard. Een heel lange baard, maar een charmante. „De gouden salamander" in de „Witte" Het veertiende lustrum van Helders Mannenkoor Uitspraken in mishandelings affaire Tussen Haaks en Kuifje Geslaagd Urk WOENSDAG 21 MAART 1951 Tijdens de kantongerechtszitting van gistermiddag heeft mr. J. 't Hooft het vonnis voorgelezen in de zaak tegen onze stadgenoot J. B.. aan wie ten laste was gelegd dat hij onder de invloed van sterke drank achter het stuur van zijn auto had gezeten. Het was een vrij lang epistel, dat, zeer positief gesteld, de verdachte overtuigend bewezen schuldig achtte. Aan B. werd schriftelijk de volgende straf opgelegd: een geldboete van f 200,subs. 3 maanden hechtenis met voorts een voorwaardelijke hechtenis van één maand met een proeftijd van twee jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden. Als eerste trad gisteren De H. voor 4e balie. Zijn zoon zou zonder voor- en •chterlicht hebben gefietst, hetgeen door twee marechaussees was gecon stateerd. Nadat de jongen was aange houden, had deze net gedaan alsof hij de dynamo inschakelde, zo verklaarde 4e verbalisant P. O. De ambtenaar eiste 2 x i 4 of 2 x 2 dagen en laakte de houding van De H. ter zitting. Deze v/as daarover zeer verontwaardigd. Hij werd niettemin conform de eis veroordeeld. De verdachte gaf te ken nen, van de mogelijkheid in hoger be roep te gaan gebruik te zullen maken. Aan C. S. van P. uit Noordwijker- hout was ten laste gelegd, dat hij niet voldoende rechts had gehouden op de Schorweg te Breezand. Toen was met een tegenligger een botsing ontstaan De ambtenaar van het O.M. achtte de bestuurder van de tegenligger mede schuldig, te meer daar het er alle schijn van had gehad, dat deze Van P. door langzamer te gaan rijden voor rang zou verlenen. Van P. werd ont slagen van rechtsvervolging. Kapotte ruit J. M. P. J. V. had voor het kapotte ruitje in de cabine van de door hem bestuurde vrachtauto een plankje be vestigd, waardoor hij naar rechts vrij wel geen uitzicht had. De ambtenaar vond dat zeer gevaarlijk en eiste f 7.50 of 3 dagen. De kantonrechter maakte er f 3 of 1 dag van. Deze V. werd voorts als getuige gehoord in de zaak tegen P. A. van der V. Laatstgenoem de was met V. in botsing gekomen, op het moment dat deze van de Schilder- weg de Oude Schilderweg had willen inrijden. De bestuurder van de vracht auto had achterom gekeken, doch de motorrijder Van der V. niet opge merkt. Waarschijnlijk heeft deze te kort achter een auto gereden, die de vrachtauto even tevoren was gepas seerd. De getuige zei zijn leeftijd en vertelde meteen: „Morgen word ik vier en veertig jaar". Nadat de kan tonrechter hem hartelijk had geluk gewenst en de nodige vragen waren gesteld, feliciteerde de ambtenaar ver. dachte Van der V. met de goede af loop van het ongeval, daarbij voegen de een eis van f 40 of 20 dagen. De verdachte werd veroordeeld tot f 10 of 5 dagen. Nog te jong? A. S. uit Middenmeer en zijn vrouw en dochter kropen door het oog van de naald bij een aanrijding met een truck met oplegger op de Afsluitdijk. S. werd ter verantwoording geroepen, omdat hij niet voldoende had gelet op het verkeer. De verdachte had met „tussenverlichting" gereden, waarte gen de ambtenaar ernstige bezwaren maakte De zestienjarige dochter van de verdachte was niet verschenen, daar haar moeder de mening was toe gedaan dat zij daarvoor te jong was. In de basketballcompeti'ie werden ver leden week de volgende wedstrijden ge speeld: Heren le klasse: HAV—Helder I 27—17; HAVOranje-Blauw 99; Zeemacht KVH I 19—28. Dames afd. B: KVH 2—HCSC 13—6. Van belang voor de bezetting van de onderste plaats waren de wedstrijden HAV—Helder I en Zeemacht—KVH 1. Met veel minder techniek, maar veel meer enthousiasme trok Helder tegen HAV van leer. Vooral door snelle uitvallen lukte het, de HAV-verdediging uit elkaar te rukken. Met de rust stond Helder nog met 9—8 vóór. Na de rust gaf de betere tech niek van HAV de doorslag. Ook de andere candidaat voor de on derste plaats kon het niet tot een over winning brengen. Ook hier verwoede te genstand van de lager geklasseerde en een behoorlijk resultaat bij rust. Ten slotte toch een nederlaag. Overigens geen schan de tegen de kampioen. De spanning om de bezetting van de laatste plaats duurt door deze resultaten onverminderd voort. Er zijn voor de le klase nog drie wed strijden te spelen, waarbij Helder nog tweemaal betrokken is. t.w.: Adelborsten Helder I; Oranje-BlauwHelder I en Oranje-BlauwKVH. De wedstrijd HAVOranje-Blauw had nog slechts betekenis voor de bezetting van de tweede plaats. De punten werden in een tempoloze wedstrijd broederlijk ge deeld. De stand in deze klasse luidt nu: De ambtenaar vond, dat men op deze leeftijd al wijs genoeg kan zijn. S. verklaarde, dat dit in zes en dertig jaar tijd zijn eerste ongeluk was. Zijn vrouw maakte er hem opmerkzaam op, „dat dat er nu niets mee te maken had", waarna zij haar getuigenis mocht afleggen. De ambtenaar oordeelde zo wel de (niet aanwezige) bestuurder van de truck als S. schuldig aan ver- keersfouten. Niettemin was hij de me ning toegedaan, dat de bestuurder van de truck niet zo maar midden op de weg had mogen manoeuvreren. Tegen S. eiste hij f 5 of 3 dagen, tegen de andere verdachte f 40 of 20 dagen. Conform deze eis werd vonnis ge wezen. Geen voorrang Als laatste stond deze middag J. K uit Wieringerwerf voor de groene ta fel. Op het kruispunt Tussenweg/ Rijksweg no. 7 te Wieringermeer had hij met zijn bestelauto geen voorrang verleend aan een van rechts komende personenauto. Het verweer van de verdachte luidde, dat hij gedeeltelijk was verblind door de zon. De kanton rechter merkte naar aanleiding daar van op, dat het 's morgens om negen uur dan toch wel een waterig zonnetje moest zijn geweest. „Maar dan had u toch moeten stoppen!", zei de ambte naar. Deze eiste f 20 of 10 dagen. De verdachte, die door de aanrijding een schadepost opliep van f 1163, werd veroordeeld tot f 10 of 5 dagen. KOFFERS KONINGSTRAAT Deze mededeling zal in Den Helder ongetwijfeld met blijdschap worden 'ontvangen, daar de gehele organisatie gerust een unicum voor deze stad mag worden genoemd. Wanneer zich tijdens de wedstrijden op tweede Paasdag geen verrassingen voordoen, dan kan men aannemen dat voor ons land in deze tafeltennisontmoeting de spelers worden aangewezen die ook in Wenen acte de présence gaven. In Den Helder ligt de demonstratie wedstrijd van de internationale kam oioen Aloysi Ehrlich met de Neder landse cracks Cor du Buy en Wil van Zoelen ongetwijfeld nog vers in het ge heugen. De wedstrijden die op 10 April in Den Helder worden gespeeld, staar. De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Vereniging van huisvrouwen heeft gisteren in café Sanderse op het Koningsplein genoten van een ge slaagde „Droste-avond". Nadat de voorzitster, mevrouw Veen, de bijeenkomst met een kort woord had geopend, stelde zij de heer Braber van de Droste-fabrieken uit Haarlem aan de aanwezigen voor. Deze begon vrijwel onmiddellijk met de vertoning van enkele interessante films. Er wa ren enkele rolprenten bij, die be schikbaar waren gesteld door het Britse consulaat. Men kon een kijkje nemen in een Engelse porselein-fa briek, zodat men van de gehele ver vaardiging een goed beeld kreeg. Er was ook een prachtige kleuren film met fraaie Engelse landschappen. En verder kon men iets opsteken ovex de opvoeding van gebrekkige kinde ren in een Engelse kliniek, nadat ln een film de kinderen op de gevaren van de weg werd gewezen. De hoofdfilm was getiteld „Ge schenk der Goden". Deze bedrijfsfilm verhaalde één en ander over de be reiding van chocolade, van het ogen blik dat de cacao-boon zich aan de plant ontwikkelde. Tenslotte ver kreeg men de eindproducten, een heer lijke bonbon of een onsje chocolade poeder. Wrj geloven wel, dat de dames zich gisteravond hebben geamuseerd. Op Dinsdagavond 10 April organiseert de afdeling Noord-Holland-Noorder kwartier van de Nederlandse Tafeltennisbond in restaurant „Formosa" in Den Helder een interlandwedstrijd tussen Nederland en Vietnam. Het Vietnamese team bestaat uit vier spelers, die ook bebben deelgenomen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap die onlangs te Weenen werden gehouden. Het Nederlandse team zal worden samengesteld uit de sterkste spelers die op Tweede Paasdag te 's Hertogenbosch uitkomen in de strijd om het kampioen schap van Nederland. natuurlijk op een nog hoger peil. Wie de Vietnamezen heeft zien spelen in de open Nederlandse kampioenschappen te Utrecht of, eventueel, in Oostenrijk, zal dat onmiddellijk met ons eens zijn. De Oosterse tafeltennissers beschikkers over enkele gevreesde eigenschappen, waarvan snelheid en rustige concentra tie de belangrijkste zijn. Dat juist Den Helder voor deze wed strijd werd uitgekozen, moge het over duidelijke bewijs zijn, dat in Nieuwe diep de tafeltennissport enthousiast wordt bedreven. De Vietnamese spe lers, die van Parijs direct naar Den Helder door reizen, zullen bij particu lieren worden ondergebracht. De orga nisatie is vrijwel geheel in handen van de heren J. Nortier en J. Sinjewel Jr. Na de wedstrijd op 10 April wordt in Dordrecht een revanche-ontmoeting georganiseerd. De biljartverenigingen „O.G.", „H. B. C." en „V.O.P.P" spelen reeds twee jaar om een prachtige wisselbeker. Deze be ker werd in 1949 door „V.O.P." gewon nen, en het jaar daarop kwam hij in het bezit van „O.G." De wedstrijden worden nu gespeeld in café Woud aan de Binnenhaven op 22 en 28 Maart en verder op 3, 12, 17 en 25 April. Het wedstrijdschema ziet er als volgt uit: 22 Maart: VOP—OG; 28 Maart: HBC— VOP; 3 April: OG-^IBC; 12 April: VOP—HBC: 17 April: OG—VOP; 25 April: HBC—OG. Het tijdstip van aanvang werd be paald op zeven uur. De wedstrijden staan onder leiding van de heren Slot, Oly en Kok. Waardevolle aanwinst voor de ald. Hydrografie het Ministerie van Marine dat bij j, van Dezer dagen werd o^erVJomenTn i^Tenst gesteld. Ta. van autoriteiten woonden de overdracht hij. t i-.' Nadat het schip door de genodigden was bezichtigd, yond aan boord een korte plechtigheid plaats, waarbij de „Zeefakkel" namens de Vlagofficier Materieel der Kon. Marine wrvd over genomen door ir. G. de Rooy, hoofd van het bureau Scheepsbouw van de afdeling Materieel. Hierbij waren ook aanwezig ir. J. J. Stenger, die de lei ding heeft gehad bij de bouw van het schip, de kapitein ter zee W. F. van Vreeswijk en de luitenant ter zee der eerste klasse J. J. Steensma, die nauw bij de bouw betrokken zijn geweest en voorts vele anderen die eraan hebben meegewerkt. In de ontvangkamer van de bouw werf werd na de indienststelling een bijeenkomst gehouden, waarin het woord werd gevoerd door één der di recteuren van de werf, ir. W. van Bee len, door ir. G. de Rooy, alsmede door Onder verblindende verlichting aan de voorzijde van motorrijtuigen wordt onder andere verstaan elke andere verlichting dan: 1. stadslichten; 2. verlichting door electrisché lantaarns na inschakeling van de gedempte verlichting. Motorrijtuigen mogen geen verblindende verlichting voeren: a. indien de weg is gelegen binnen een bebouwde kom ter plaatse waar deze met kunstlicht is verlicht; b. indien het stilstaat; c. indien het een ander voertuig of een rij- of trekdier tegemoet komt, van het ogenblik, dat dit zich binnen de gerichte stralen bundels van de verlichting van het motorrijtuig bevindt, tot het ogenblik, waarop zij elkaar voorbij gereden of -gegaan zijn. Rijwielen mogen evenmin aan de voorzijde een verblindende verlichting voeren (verblindende verlichting is elke andere verlichting dan voorwaarts omlaag). KVH I HAV WSOV Oranje Blauw Adelborsten Zeemacht Helder I 11 10 0 12 12 10 11 12 13 267—165 229—199 207—204 209—179 194—282 226—294 154—183 De postduivenvereniging „Victoria" houdt op Zondag 25 Maart haar tradi tionele Paasvlucht van Velsen af; na tuurlijk alleen wanneer de weersom standigheden zulks toelaten. Als prijzen zijn er weer krentenbroden en eieren Het inkorven geschiedt Zaterdagmid dag van vier tot vijf uur. De klokken moeten worden medegebracht. JARIG Qi ster en is Jan van Dok dan vijf en zeventig jaar geworden. Hij troonde in een gemakkelijke stoel ach ter een feestelijke tafel, waarover door de heldere ramen een vrolijk zonlicht werd geworpen. Links en rechts van hem zaten zijn familieleden. Zijn stevige kleindochter, wier vader ook juist jarig was, zijn knutselende kleinzoon Jan, en zijn eigen jongste. Al de andere glundere gezichten behoorden toe aan niet min der bekenden en geliefden van de jarige, die hartver scheurend zat te klagen om dat 'ie er niet even uit kon. Want als je zelf het middel punt van de belangstelling bent, dan behoor je thuis te blijven op zo'n heuglijke dag. En als je dan geen hond hebt, dan kun je geen smoesje verzinnen, zo van „effe uitlate". Bovendien ums de burgemeester toen nog niet geweest. En zo praatte de vijf en zeventig-jarige voorzitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" honderd-uit en hü was niet in het minst verontwaardigd, toen Cra- dus' collega hem vroeg, wat het woord „natte-poten- club" eigenlijk inhield. Na tuurlijk behoefte deze op merking wel enige correc tie; vooral als je zelf twin tig mensen uit het water hebt gehaald. Vroeger hdd- den de „echte" redders het niet zo op de zoetwater redders, zoals Jan van Dok er één was. Nee, men was pas een werkelijk redder, wanneer men had rondge dobberd op de zoute baren temidden van huizenhoge golven die het benaderen van een wrak trachtten te belemmeren. Maar toen men Jan van Dok eenmaal ken de, dacht men wel anders over hem. Hij werd in het bestuur gekozen, en hij zit er nog in. Al één en veertig jaar, met een behoorlijke staat van dienst. En het blijft toch lood om oud ijzer of je nou mensen uit zout en of uit zoet water redt. De daad is de daad En daar gaat het om. Jan van Dok heeft het druk gehad gisteren. Want 's avonds kwam nog een deputatie van oud-redders. Of er verhalen zijn ver teld? Gradus zou er een eed op durven doen. VOORJAAR D*. heer Frits Coltof van de woninginrichting aan de Keizerstraat heeft een voorjaarsétalage ingericht, die elk moment van de dag de belangstelling trekt van winkelende voorbijgangers. Deze étalage bestaat voor namelijk uit vitrages, waar op elke bttéeMrouw wanneer de lente nadert met welge vallen haar blikken slaat. Gradus is gisteren ook een kijkje wezen nemen. En daar zag hij, behalve vele gordijnstoffen, een prachtige volière met mooie kanaries, die het eigendom zijn van de heer G. Rosa. De „kooi" werd beschikbaargesteld door „Onze Kamerzanger". STAMTAFEL Het zou de verteller er van zélf zijn overkomen. Op zekere ongeluksdag, toen hij als een normaal mens van zijn rijwiel wilde afstappen, verrichtte hij een verkeerde handeling, die een geweldige smak veroorzaak te. Toen hij juist met een pijnlijk gezicht wilde over eind krabbelen, kwam een vrouwtje hem belangstellend vragen: „Bent u gevallen?" „Nee", had de ongelukkige toen geantwoord, „zo stap ik altijd af". IN DOK J)ezer dagen trapte Gra dus moeizaam tegen de wind in, ijverig speurend naar nieuwe mogelijkheden voor deze kolommetjes. Zo'n strooptochtje levert altijd iets op. Ditmaal was de op brengst een kleinigheidje omtrent het Koninklijke Jacht, de „Piet Hein". Het sierlijke scheepje ligt name lijk in het kleine, natte dok aan de Zuidstraat, waar het een goede voorjaarsbeurt kr»gt Y'anmiddag zijn de voetbal lende schooljongens na tuurlijk alemaal present op de velden van H.R.C., Hel der en W.G.W-, waar de eerste wedstrijden voor het school-voetbaltournooi wor den gespeeld. Van half twee tot vijf uur kan men daar zijn hart ophalen aan het spel van watervlugge knaap jes, die de eer van hun school moeten hoog houden. Vanavond om acht uur in „Musis Sacrum" houdt de heer Enno Crabbendam op uitnodiging van de Helderse Sportraad een lezing over „De hogere waarden van de sport, speciaal voor onze jeugd." Voor sportliefheb bers (en wie zijn dat niet) valt daar wel het één en ander te beluisteren. SPEL Qp Tweede Paasdag is he een belangrijke dag voor de Helderse padvinderij. Dan zal namelijk een groot spel worden gehouden, waaraan alle zeven troepen in onze stad deelnemen. Het spel begint om vier uur. On geveer honderdveertig ver kenners doen er aan mee. Van het geheel zal voor het U.W.D. een film worden opgenomen. Ziet het plaatje en ziet de heer Slager van de Ruyghweg. Het is Gradus niet bekendhoeveel kinderen de poppenkast van de heer Slager een warm hart toedragen, maar het zijn er ongetwijfeld zeer vele. Maar niet alle dagen kunnen deze ■peuters hun grote vriend bewonderen, terwijl hij zijn hoofd tussen de „coulissen" door aan de openbaarheid prijs geeft Gradus lijffotograaf knipte de heer Slager en zijn speeldoos waarmee hy tal van kinderen ongetwijfeld een groot plezier heett gttdocm. Het nieuwe opnemingsvaartuig „Zeefakkel", dat bij J. en K. Smit te Kinderdijk werd gebouwd ter vervanging van de verloren ge- gane „Eilerts de Haan". kolonel Van Vreeswijk. In elk dezer toespraken werd uitdrukking gegeven aan de prettige samenwerking tussen de betrokken afdelingen van het Mi nisterie van Marine en de bouwwerf, en werden afwerking, inrichting en doelmatigheid van het nieuwe opne mingsvaartuig in hoge mate geprezen. Na een dankwoord van de comman dant, de luitenant ter zee der eerstg klasse W. H. van Zadelhoff, werd af. scheid genomen en vertrok de „Zeefak. kei" van de werf, om haar opbouwende werk ten behoeve van de scheepvaart langs de Nederlandse kust terstond aan te vangen. Vanavond en morgenavond kan men in de Witte-bioscoop nog gaan zien de spannende film „De gouden sala mander", waarin Trevor Howard (vooral bekend uit „The thïrd man") en het Franse sterretje Anouk de hoofdrollen vertolken. Het verhaal speelt in Noord-Afrika, waar een jong Engelse oudheidkundige door een toeval in aanraking komt met een organisatie die wapens smokkelt. Hg maakt kennis met Anna (Anouk), wier broer Max ook bij de smokkela rij is betrokken. De oudheidkundige, die liefde voor het meisje heeft opge vat, weet haar broer te bewegen het land te verlaten. De bende komt daar evenwel achter, en vermoordt de jon gen. De Engelsman besluit het zaakje op te rollen, hetgeen met talloze verwik kelingen gepaard gaat. Na een span nende achtervolging gelukt het de oudheidkundige uiteindelijk het kwaad te overwinnen. Een goede film; een betere in zjjn genre. Ter gelegenheid van het zeventig jarig bestaan van Helders Mannenkoor wordt op Zaterdagmiddag 7 April een receptie gehouden in „Formosa". Na afloop daarvan volgt voor de ere leden, oud-leden, werkende leden en dona teurs een intieme feestavond in „Ca sino". De feestcommissie heeft zich daar voor verzekerd van de medewerking van het Zuid-Nederlandse cabaretgezel schap van Jan Brouwer, dat de revue „Hollands Glorie" ten tonele zal bren gen. Het programma ziet er aantrekke lijk uit, en bestaat uit zang, accordeon- muziek, declamatie, komische schetsjes en een grote „zeelieden finale". De dansmuziek wortd verzorgd door het orkestje van „Hollands Glorie". De rechtbank te Alkmaar heeft gis teren vonnis gewezen in de mishan delingszaak, welke veertien dagen ge leden werd behandeld. Christiaan K. en Arie K., resp. afkomstig uit Wie* ringerwaard en Anna Paulowna, werden vrijgesproken. Jacob K., werd tot 20.subs. 10 dagen veroordeeld, Johannes B., Den Helder, tot f 5.— subs. 25 dagen en Hendrik O., Wierin- gerwaard, tot ƒ25 subs. 25 dagen- Hr. Ms. „Zuiderdiep" keerde g!j* teren uit Rotterdam in de haven va» Den Helder terug en voegde zich Ml het zesde flottielje mijnenvegers. Het is morgen hoog water om 7" sn 19.15 uur, en laag water om en 13.25 uur. De temperatuur van het zee water was 5,0 graden Celsius. Onze stadgenoot, de heer J. Riksman- behaalde onlangs aan de Nederlandse school voor Coupeurs en Coupeuses e diploma Coupeur in Damescoupe - het predikaat „zeer goed". VISSERIJBERICHT. URK, 26 Maart 1951. - Door vaar tuigen werd aangevoerd 102 po"d ling prijs f 0.92—f 1, 1216 pond vow f 0.06—f 0.07. 247 pond spiering °^ij} f 0.28 per pond en 58 y. bak nest, f f S.96 per bak.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2