*sHCHEE3 Vassnol Pim. Pam, Pom en de Paashaas m SI Jl<TEL„ Vallen de radioprogramma s onder de Auteurswet? JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER li?0 ZWITSALETTEN Wettelijke ordening Duitse tuinbouw Kort geding van omroepen contra luisteraars De volgende week een beslissing Straalbommenwerpers proeven op Eniwetok bij Zware brand op Nederlands vrachtschip Laboratoria voor atoomstudie in Tsjechoslowakije Hof achtte kort geding ongemotiveerd Het Radioprogramma Belgie verlengt diensttijd Tsjoengtsjon bezet Gaat kanselier Adenauer naar Rome? Nederlanders betrokken bij plegen van overvallen HET GEHEIM OM OUD TE ZIJN EN JONG TE SCHIJNEN Florack had goed gezien Zigeunerdrama te Sittard voor het Bosse Hof Finse regering afgetreden KERKELIJK NIEUWS DONDERDAG 22 MAART 1951 Volgende week Woensdag zal zijn uit gemaakt, of de stichting Radioprogram ma (Vereniging van Radioluisteraars) al dan niet het recht heeft, zonder toe stemming van de omroepverenigingen een biad uit te geven, waarin de pro gramma's dezer organisaties zijn afge drukt. Zoals men weet hebben de om roeporganisaties de stichting in kort geding voor de president van de Arn hemse rechtbank gedaagd. Geëist werd: inbeslagneming van de programmabla den, een verbod aan de stichting om het blad uit te geven en een bevel aan de drukker. Misset te Doetinchem, om het drukken van het blad te staken. Mr. J. W. F. Donath, die namens de Vereniging van Radioluisteraars optrad, bestreed, dat de Auteurswet de pro gramma's der omroepverenigingen be schermt. Wel beschermt het de pro grammabladen. Spr. voerde aan, dat voor het eerste nummer van het nieu we blad gebruik was gemaakt van Vrije Geluiden, het orgaan van de VPRO, dat niet het auteursrecht had voorbehouden. Het tweede nummer kon worden gemaakt met benutting van de avant-programma's die aan alle persbureaux in geheel West-Europa worden verstrekt. Spr. beschuldigde de omroepverenigingen van koppelver koop: Men kan wel een programma blad krijgen, maar dan moet men lid van een organisatie worden. En dat, terwijl ook al een luisterbijdrage wordt geheven. De argumenten van de stichting wer den namens de omroepverenigingen bestreden door mr. dr. P. J. Witteman, die er op wees, dat de actie van de stichting een frontaanval op de om roepverenigingen is, die deze in hun werk dreigt te belemmeren. Het ge bruik yan de programma's in Vrije Ge luiden was onrechtmatig, daar in het bedoelde nummer was vermeld, dat na druk verboden was. De avant-pro gramma's zijn niet bestemd voor ver spreiding in Nederland. Van koppel verkoop is geen sprake; de luisteraar kan ook losse nummers kopen. Mr. Donath weigerde in te gaan op het door de president ondersteunde verzoek van dr. Witteman, om tijdens het proces de uitgaven van het pro grammablad te staken. nt29s 0£ ANTI-PIJN TABLETTEN De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat drie typen bom menwerpers zullen worden gebruikt bij een reeks atomische proefnemingen op Eniwetok. Een van de bommenwer pers is de B47, een middelzware bommenwerper met uitsluitend straal aandrijving, die een snelheid van on geveer 1000 km. per uur zou hebben. Verder zullen worden gebruikt de oudere B-29 en een gemoderniseerde versie ervan, de B-50. Dinsdagavond is brand uitgebroken aan boord van het Nederlandse schip Ridderkerk, dat momenteel in de ha ven van Antwerpen ligt. De brand was zo zwaar, dat de brandweer de gehele nacht heeft moeten doorwerken, om het vuur meester te worden. Nadat de ruimen 2 en 3, waar de vlammen woed den, onder water waren gezet, kon het gevaar als geweken worden be schouwd. Er is een zeer aanzienlijke schade aan vaartuig en lading toege bracht. Men is begonnen, het schip leeg te halen De Ridderkerk was Dinsdag uit Oost-Afrika in Antwerpen aangekomen. Tsjechoslowakije heeft in de laatste maanden twee nieuwe laboratoria voor atoomonderzoek geopend, een te Ka- menice, negentig kilometer ten Zuid- Oosten van Praag. De plaats van het tweede, welke ook in Bohemen ligt, is onbekend. Men heeft nieuwe vind plaatsen van uranium in de buurt van Kamenice ontdekt. De kwaliteit van dit uranium zou beter zijn dan het uranium, dat men in de omgeving van Jachymov, aan de grens tussen Tsje choslowakije en Saksen gevonden heeft. DODELIJK ONGEVAL IN MAARTSE SNEEUWBUI Op de Hoogeveenseweg te Meppel, bij het Diaconessenhuis is de twintig jarige J. P. Beugeling uit Ansen (gem. Ruinen) met zijn motor tegen een aan de kant van de weg geparkeer de vrachtauto aangereden. B. die met matige snelheid had gereden, was op slag dood Vermoedelijk heeft hij door een korte met windstoten gepaard gaande „Maartse" sneeuwbui de vracht auto niet gezien. De kustvaarder Viena uit Gronin gen, die met een lading hout van Stet- tin onderweg was naar Amsterdam, is Woensdag met motorschade op de Noordergronden bij Terschelling ge strand. Het schip is door de sleepboot Oceaan vlot gesleept en naar Amster dam gebracht Omroepen conira nieuwsblad De vier grote omroepverenigingen hebben onlangs het Nieuwsblad van Friesland in kort geding gedagvaard wegens het publiceren van radiopro gramma's. De president verbood deze publicatie, maar het blad ging in ho ger beroep. Het Gerechtshof te Leeu worden heeft nu aan de president van de rechtbank de bevoegdheid ontzegd, in kort geding van deze zaak kennis te nemen. Het blad is n.1. drie en een half jaar ongemoeid gelaten en de om roepverenigingen hebben niet aange toond, waarom thans met spoed in recht moet worden opgetreden. Het Hof heeft dan ook het vonnis van de rechtbank vernietigd en aan de om roepverenigingen de vordering ont. zegd. Zij werden veroordeeld in de kosten van het geding. VRIJDAG 23 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram .muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.- muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.- muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram.muziek. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano spel. 12.45 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest en solisten. 14.00 Voordracht. 14.15 Kamerorkest. 14.40 Kookkunst. 14.55 Gram.muziek. 15.30 Vocaal Dubbel-kwartet. 17.00 Gram.muziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 .,Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen- praatje. 19.30 Avondmaaldienst. 20.55 Nieuws. 21.00 Populaire melodieën. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwe lijk van A tot Z", causerie. 23.30—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.45 Gram. muziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.30 Passiedienst. 11.45 Fluit en piano. 12.15 Marinierskapel en solist. (12.30- 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 14.00 „Hoe kun nen wij de cyclamen overhouden?", causerie. 14.15 Strijkkwintet. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram.muziek. 16.10 Klein koor. 16.40 Voor dracht. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Fries programma. 17.45 Koorzang en orgelspel. 18.30 .,Een woord van man tot man". 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Cello en piano. 19.35 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Ned. Herv. Kerkdienst. 21.30 Omroeporkest en solist. 22.15 Vocaal Dubbel-Kwartet. 22.30 Voordracht (met commentaar). 22.45 Avondoverdenking'. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. In Juli een paraat leger van 82.000 man op de been De Belgische Senaat heeft Woensdag, met de stemmen van 88 katholieke le den voor en die van 74 socialisten en liberalen tegen, het wetsontwerp goed gekeurd, dat beoogt, de militaire dienst tijd te verlengen van een tot twee jaar. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers had het ontwerp reeds aangeno men, zodat het nu kracht van wet zal kr(jgen. Krachtens deze wet zal Belgie tegen 1 Juli een strijdmacht van 82.600 man op de been hebben. De reserve zal 48.500 man omvatten. Deze legermacht is verdeeld in een infanteriedivisie en een pantserdivisie. Hieraan zal tegen Juli van het volgende jaar een tweede infanteriedivisie toegevoegd kunnen worden. De Belgische luchtmacht zal een sterkte hebben van 352 toestellen. Dit aantal zal tegen December van dit jaar tot 475 worden uitgebreid. De op leidingscentra hebben bovendien 146 toestellen tot hun beschikking. Men wil tegen Juli van dit jaar de sterkte van het grondpersoneel hebben opgevoerd tot tienduizend man. Amerikaanse troepen hebben Woens dag Tsjeontsjon, de laatste grote com munistische basis ten zuiden van de 38ste breedtegraad, veroverd zonder een schot te lossen. Ten Noorden van Seoel, is het verzet van de communisten het hevigst. Com munistische troepen ter sterkte van een compagnie sloegen alle pogingen, jm hen uit heuvelstellingen te verdrijven af. Volgens de „Giornale d'Italia" zou dr. Adenauer, de Westduitse kanselier, van plan zijn op uitnodiging van de Italiaanse minister-president, Alcide 16.00 Klein Vrouwenkoor. 16.30 Voor de jeugd, de Gasperi, een bezoek aan Rome te brengen. De Gasperi zou met Ade nauer willen spreken over de kwestie van Europese samenwerking, om de wrijvingspunten ten aanzien van de opneming van Duitsland in de Europe se gemeenschap uit de weg te ruimen. De Gasperi zou als bemiddelaar wil len optreden voor het oplossen van de meningsverschillen met Frankrijk en Engeland. Indonesische kringen De Indonesische regering is be»g met het opstellen van een overzicht van ongeregeldheden in verschillende delen van Indonesië, waarbij Neder landse elementen betrokken zijn ge weest. De regering betreurt enerzijds de aanslagen op Nederlanders, doch meent anderzijds bewijzen te hebben, dat bij verschillende ongeregeldheden Nederlanders betrokken zijn geweest, zo deelde men in Indonesische kringen mede. 2. Eens op een dag het was een Maandag en niemand had veel zin om aan het werk te beginnen zat Jim my aan 't Noorderkanaal te vissen. Hij had het speciaal voorzien om een ge weldige karper, die in deze buurt al een paar maal was gesignaleerd, waar op menige hengelaar al urenlang nad zitten loeren, maar die al zijn belagers tot nu toe te slim af was geweest. Jim- my had natuurlijk ook gehoord van deze reuzenkarper en hoewel hij veel liever „op de brasem ging", besloot hij toch eens zijn krachten te gaan meten met dit slagschip onder de karpers. Nu Jimmy zat nog geen half uur langs de oever van het Noorderkanaal of nij kreeg beet en bij het allereerste stoot je w i s t hij, dat het „de" karper moest zijn. Het was of de electrische schok, welke Jimmy kreeg, zich onmiddellijk meedeelde aan alle omstanders, die da delijk om Jimmy heen drongen. De Westduitse minister van land bouw en voedselvoorziening Niklas heeft bevestigd, dat hij een wettelijke ordening van de markt voor groenten en fruit in voorbereiding heeft. Daarbü zal door een gedeeltelijke overneming van de in Nederland bestaande orde ning getracht worden de Duitse produ centen minimum prijzen voor hun pro ducten te garanderen. ligt in vele gevallen in het nor maal functionneren der ingewan den. Trage darmwerking is dikwijls de oorzaak van een te snelle af braak van het lichaam met alle zichtbare en onzichtbare gevolgen. Houdt Uw ingewanden vrij en zui ver met Laxeer-Akkertjes, die een regelende werking op Uw darmen en op Uw gehele gestel hebben. Eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes maken U een ander mens. Ook in chronische gevallen het aangewezen middelgeen kramp, geen gewenning. (Advertentie, Ing. Med.) De slakkenkweker P. Florack te Val kenburg (Limb.) beweert, dat hij op grond van het gedrag van zijn wijn- gaardslakken kan voorspellen, of een winter streng dan wel zacht zal wor den. Dit seizoen is hij op een serieuze proef gesteld. Op 11 November 1950 deponeerde hij enige verzegelde enve loppen, waarin zijn voorspelling voor de afgelopen winter was gesloten. De enveloppen zijn Woensdag onder grote belangstelling van de zijde van de pers en de radio in binnen- en buitenland in het natuurbad te Val kenburg geopend De tekst der voorspelling luidde: Valkenburg, 11 Nov. 1950. Bij deze vei klaart ondergetekende, dat de winter 1950-1951 niet streng zal zijn. P. Florack. De feiten hebben de heer Florack inmiddels in het gelijk gesteld. Het gerechtshof in Den Bosch heeft zich in appèl beziggehouden met het zigeunerdramain Sittard, waarbij twee families een oude vete uitvochten en twee personen het leven lieten. De schuldigen waren door de rechtbank te Maastricht tot resp. zeven en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor het Hof werd bevestiging geëist. COLUMBIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Cojjjmbiaanse Dakota, die met 29 personen op weg was naar Bolivar in Noord-Columbia is door tot nu toe onbekende oorzaak neergestort. Alle passagiers, waaronder twee kinderen kwamen om het leven. Voorts heeft de minister medege deeld, dat de regering met de landen die agrarische producten in Duitsland invoeren, tot afspraken wil komen om de gevaren voor de Duitse tuinbouw zoveel mogelijk af te wenden. Zo werd bijvoorbeeld onderhandeld over de in voering van spertijden, waarin de Duitse markt uitsluitend voor in heemse producten toegankelijk zou zijn. Bovendien merkt de minister op, dat met Nederland minimum prijzen voor de invoer van groenten en fruit worden overeengekomen, teneinde de Duitse oogst niet van de markt te ver dringen. Voor dit doel zullen dok ere dieten uit Marshall-hulp beschikbaar worden gesteld. Het ligt in de bedoe ling van de minister om tezamen met de boerenorganisatie en met de lande lijke besturen een algemeen plan voor de Duitse groenten- en fruitproductie op te stellen. De Finse premier, Kekkonen, heeft Woensdagmiddag aan president Paasi- kivi het ontslag van zijn coalitierege ring aangeboden. Het is aanvaard met dien verstande, dat het pas na Pasen zal ingaan. Deze regeringscrisis is een gevolg van het feit, dat het Finse parlement een voorstel van de regering, om een verhoging van de huren uit te stellen tot 1 Augustus, heeft verworpen. De socialisten, die het hiernjee niet eens waren, hebben toen hun ministers uit de regering teruggetrokken. ....(Uteêdadiq. VOOR DE TEERSTE KINDERHUID Ned. Herv. Kerk. Drietal te UtrechtH. Bout te Amers foort: L. Kievit te Putten en J. C. Stelwa gen te Wezep. Beroepen te De Hey Heyplaat; A. J. Jorissen, candidaat te Rijssen. Gereform. Kerken. Beroepen te AaltenL. Blijdorp te Hilligersberg—Terbregge; te Rilland Bath: N. Korenhoff, candidaat te Leiden; te Strijen, te Wapenveld en te Wilnis: M. T. Minnema, candidaat te Rotterdam. Be dankt voor IJselmuiden, tevens zieken huispredikant voor Zwolle: D. van Swig- chen te Haamstede. Gereform. Gemeenten. Beroepen te. DirkslandF. Mallan te Brujnisse. Examens. Aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen is ge slaagd voor het candidaats-examen de heer M. G. Ton te Utrecht. De classis Hilversum heeft préparatoir geëxamineerd en beroepoaar verklaard: de heer J. P. Haspels, candidaat aan de Vrije Universiteit. 2. Wanneer Pim, Pam en Pom een maal een besluit genomen hebben, dan laten zij daar geen gras over groeien en daaiom gaan ze dan ook dadelijk naar de winkel van bakker Eek Room hoorn. Maar in de étalage van de bak ker is nog niets te zien. „Hallo Eek! Nog geen Paaseieren? Wordt het niet zo langzamerhand tijd?" Met een opge wekt gezicht is Pim de winkel binnen gestapt. Maar bakker Eek verkeert niet in een beste stemming. „Zo, zijn jullie het?" bromt hij en verzinkt weer in een somber zwijgen. „Is er iets, Eek?" „Ja, er is zeker iets", antwoordt de bakker. „De hele dag heb ik al zitten wachten op een bestelling uit Hazen- land, maar heb jij wat gezien, heb ik wat gezien! Ik begrijp het niet, ik oen toch een goede klant van ze!" Mis schien is er iets gebeurd?" veronder stelt Pom. „Gebeurd? Wat zou er ge beurd moeten zijn? Nee, ze zijn na tuurlijk te laat met hun bestellingen en nu moeten de winkeliers maar wachten! En dat, terwijl we dit jaar zo'n vroege Pasen hebben!" PatricU Wenthw ur.i (58 „Wel een zonderlinge samenloop van omstandigheden...." merkte juffrouw Sophy enigszins verbaasd op. Juffrouw Silver's breinaalden tikkel- strenge toon zeide: „Ik kan absoluut niet aannemen, dat het een samenloop van omstandigheden was, juffrouw Feil". HOOFDSTUK XXV Mevrouw BushPincott was 't type van een erg beweeglijke vrouw, wier mateloze energie geen be vrediging vond in huis vrouwe lijke bezigheden. Nauwelijks waren haar kinderen goed en wel allen naar school, of ze was met haai- tegenstrib belende echtgenoot een discussie oe- gonnen, die triomfantelijk eindigde uj de toevoeging van een spiegelruit aan hun huiskamer, welke ze verder voor zag van een stel prentbriefkaarten, flessen limonade en andere zoete drankjes, porseleinen ornamenten, si garetten en goedkope snoeperijen. Zo genoot ze van het leven, dat haar in begrensde mogelijkheden bood voor kletspraatjes, terwijl ze zich meteen controle over althans een deel van de familiefinanciën had verzekerd. Toen juffrouw Silver om elf aur 's morgens de winkel binnentrad, was mevrouw Bush in levendig gesprek met een klein oudachtig vrouwtje wier lange neus, fletse ogen en slordig grijs haar ten dele schuil gingen onder een schuin opgezette zwartvilten hoed. Mevrouw Bush zelf troonde torenhoog achter haar toonbank. Ze had nog even zwarte baren als toen ze een meisje was, stevige rode wangen en een volumineuze gestalte. Zoals de meeste vrouwen in Bourne droeg ze een losse gebloemde huisjurk, maar deze ver borg slechts ten dele haar zeer ontwik kelde gestalte. Juffrouw Silver vroeg zo bescheiden mogelijk of ze enige prentbriefkaarten mocht zien. „Ik heb geen haast, absoluut geen haast. Laat mij u alsjeblieft niet sto ren. Ik doe altijd graag op mijn gemak een k,euze". Meteen verdiepte ze zich in de oe schouwing van een reeks kleurige kaar ten, gewijd aan alle bezienswaardig heden van dorp en omgeving. Terwijl ze een en ander bekeek, viel het haar op, dat de twee vrouwestemmen tot een sissend gefluister waren gedaald Niet voor het eerst was juffrouw Sil ver blij met haar scherpe gehoor. „Hij moest zich schamen", zei het kleine vrouwtje. Mevrouw Bush boog zich voorover Haar stem had een wat diepere klank. „Ezra heeft nóóit enige sohaamte ge kend en zal die ook nooit kennen. Hij was altijd een plaag voor de familie en je kunt niets anders van hem ver wachten. Als gewoonlijk zal hij wel dronken zijn geweest". Van terzijde een blik in die richting werpend, zag Juffrouw Silver de zwart-vilten hoed op en neer gaan. „Niet bepaald dronken. Tom zegt dat er meer dan je tegenwoordig kunt krijgen voor nodig is, om Ezra Pincott dronken te maken. Hij was een beetje meer boven zijn theewater dan anders, begrijp je, en vertelde iedereen, die naar hem wilde luisteren, dat hij iets wist, dat hem geld zou opbrengen als iemand die hij niet noemen wilde in zag waar de schoen wrong". „Lieve hemel!" riep mevrouw Bush uit. „Nu, ze lachten allemaal en vroegen wat hü bedoelde, maar hij wilde niet meer zeggen, al wist iedereen wel waar hij op zinspeelde". „Sst, Annie!" zei mevrouw Bush haar klant zachtjes over de toonbank aanstotend. En twee paar ogen richt ten zich op juffrouw Silver, die vol verrukking een felgekleurde prentkaart bekeek. Het gefluister werd nu zó zacht, dat ze geen woord meer kon ver staan; ten slotte richtte Annie zich uit m VELP0N Huishoudtijm bestand tegen kokend water VELP0N SPECIAAL K 77 Voor niet poreuze materialen; metaal, pertinax, aluminium, bakeliet, glas enz. Deze elas tische Velpon lijmt óók leer markiezen- tentdoek enz VELPON PLASTICLIJM voor plasticdoek plastic regenkleding plastic speelgoed enz. 't* haar voorover gebogen houding op en zei, dat ze naar huis moest. „En ik zal mijn snoeprantsoen als gewoonlijk hier kopen, Susannah, als je mij noteren wilt voor de eerste zen ding pepermunt, die je ontvangt. Tom is gek op pepermunt, moet je weten". Toen ze weg was. kwam mevrouw Bush achter de toonbank vandaan. ,,'t Zijn heel interessante kaarten", verzekerde juffrouw Silver. „Ik l'%'eer bij juffrouw Feil in de oude pas >rie en ze vertelde me, dat u afbeeldingen van de meest bezienswaardige plaatsen in de omtrek had Ik vind het altijd zo aardig om als je met vacantie bent een mooie prentkaart aan je vrienden en bekenden te sturen". Hiermee was het ijs gebroken en bet gesprek vlotte steeds beter. Mevrouw Bush haalde herinneringen op over de vroegere dominee en over juffrouw Sophy tijdens de vorige oorlog. „Er waren geregeld naaikransjes in de oude pastorie, maar ik moest altijd het knipwerk doen. Juffrouw Sophy kon niet zo goed met de schaar over weg. Ziet u, dat is de kerk, een beel goede kiek. zoals u uit het venster kunt zien en ikheb nog maar één kaart er van. Van de week wilde ieder er een hebben in verband met de zelf moord van die arme meneer Harsch toen hij op het orgel speelde. Ik weet, dat hij dat heel mooi deed, ofschoon ik zelf niet erg muzikaal ben. Maar mijn naan is dol op muziek en wat mij betreft, geloof ik. dat er geen kwaad in steekt, als het maar niet overdreven wordt; die arme meneer Harsch heeft het in geen geval goed gedaan". „Een noodlottige gebeurtenis", rei juffrouw Silver. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7