Opnieuw vijf procent meer loon Na Pasen beraad over productieverhoging Werkgevers staan geheel achter de regering Oorzaak is niet vast te stellen, meent Raad voor de Luchtvaart NVV bezorgd en teleurgesteld Frankrijk is geïsoleerd door de spoorwegstaking KoM BtAteJk. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Maximum van tweehonderd gulden De Ailaniische generale staf Jifir :3t r,**M - Shaws testament geopend Luchtlandingstroepen ondernemen verrassende aanval bij breedtegraad en de „speerpunt" Vrijdag 23 Maart 1951 76e Jaargang No. 11059 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna VOLWASSEN WERKNEMERS KRIJGEN Nieuw kiesstelsel door parlement aanvaard Plaatsvervangers zagen geen oplossing Ook kinderbijslag en sociale renten omhoog Productieverhoging zeer noodzakelijk geacht De ondergang van de Roermond'' Storing in automatische piloot waarschijnlijk r~ Prijsstijgingen onvoldoende gecompenseerd Scherpe critiek op beleid der regering Regering trekt alle verloven in Weerbericht "."rfïS? Verzet bij Seoel en Tsjoentsjon Bankdirecteur kreeg een jaar wegens oplichting Frankrijk heeft bezwaar Willen de V.S. opneming doordrijven BUREAUi Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15. per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten UET OVERLEG tussen de regering en de Stichting van de Arbeid heeft in snel n tempo tot resultaten geleid. Gisteravond laat is in een officieel communiqué medegedeeld, dat met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart een loons verhoging van vijf procent zal worden voorgeschreven voor volwassen werkne mers. Het minimum beloopt vier cent per uur, het maximum tweehonderd gul den per jaar. Voorts wordt overwogen, de kinderbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en de sociale renten te verhogen. Nagegaan zal worden, op welke wijze de productiviteit van de arbeid nog verder kan worden verhoogd. Daarbij zal er naar worden gestreefd, de arbeiders in de resultaten dezer pro ductieverhoging te doen delen. BIIIIIIIIIHIII""""'"' Frankrijk kan ter stembus Gericht tegen communisten en Gaullisten De Franse Nationale Vergadering heeft een nieuw kiesstelsel goedge keurd, waarbij iedere partij, die in een departement meer dan de helft van het aantal uitgebrachte stemmen be haalt. alle zetels in dat departement krijgt toegewezen. Het aantal zetels in de departementen varieert van twee tot elf. Aangezien de moge lijkheid bestaat, dat in een depar tement geen enkele lijst de voor geschreven meerderheid behaalt, is de gelegenheid geopend, lijsten van ver schillende partijen te verbinden. Zo zouden vier samengaande partijen, die elk dertien procent van de stemmen halen alle zetels kunnen bezetten, terwijl een alleenstaande partij, die 48 pet haalt, geen enkele zetel zou krij gen. Men wil op deze wijze de rege ringspartijen socialisten, radicalen, volksrepublikeinen, radicaal gezinden en gematigden een meerderheid In het nieuwe parlement verzekeren en de communisten en Gaullisten uitscha kelen. De plaatsvervangers van de Grote Vier zijn Donderdag niet bijeengeweest Zij zouden heden weer bijeenkomen Zij besloten tot. uitstel van hun verga dering, nadat zij gevieren de lunch hadden gebruikt, in de hoop, een op lossing voor de heersende impasse te vinden. De resultaten waren echtei nihil. De plaatsvervangers van de Wes telijke ministers zouden met hun re geringen overleggen, voordat een nieu we zitting zou plaatsvinden, zo werd Donderdagavond medegedeeld. Hier aan werd toegevoegd, dat dit „niet noodzakelijk wees op een aanstaand opbreken van de conferentie". JN HET communiqué van de regering wordt eraan herinnerd, dat een ver mindering van het verbruik met vijf procent als noodzakelijk wordt be schouwd in verband met de ongunstige betalingsbalans. Daarbij is nog niet in aanmerking genomen, dat in het bij zonder de recente moeilijkheden iti het handelsverkeer met Duitsland inmid dels opnieuw een ongunstiger situatie hebben doen ontstaan. Rekening houdende met het voor gaande en in aanmerking nemende de vermoedelijke prijsstijging tot 1 April met inbegrip van de voorgenomen verhoging van de prijs der huisbrand kolen heeft de regering besloten, door het College van Rijksbemiddelaars een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 (over de pe riode van 19 tot 31 Maart voor maand- loners) een verhoging van vijf procent wordt voorgeschreven van de rechtens geldende, in geld genoten lonen en sa larissen. Deze verhoging geldt voor alle man nelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een CAO of een bindende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers zal daarbij een minimum-verhoging van 4 cent per uur gelden. Aan niemand mag een grotere loonsverhoging dan 200 gulden per jaar worden toegestaan Voor arbeiders(sters) beneden 23 jaar. die niet gehuwd of kostwinner zijn, zal de mogelijkheid worden geopend om de lonen te verhogen volgens een nader te bepalen schaal. Dispensatiemogelflkheid. Wanneer de verhoging in bepaalde bedrijfstakken tot ernstige economi sche moeilijkheden zou leiden, kan het College van Rijksbemiddelaars, ge hoord de Stichting van de Arbeid en. de betrokken partijen, dispensatie ver lenen. Verzoeken om dispensatie moe ten uiterlijk 31 Maart bij Rijksbemid delaars zijn ingediend. Zolang het Col lege nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot verhoging der lonen opgeschort. Voorts zal een vergunning worden gegeven, om vijf procent loonsverho ging toe te kennen aan hen, wier ar beidsverhouding niet in een CAO of bindende beschikking is geregeld. De positie van het overheidspersoneel zal afzonderlijk worden geregeld. Het overleg over de verhoging van kinderbijslag, sociale renten en andere De gezamenlijke centrale werkge versorganisaties delen de inzichten van de regering aangaande de betalingsba lans en de daaruit voortvloeiende be perkingen in investeringen en ver bruik. Productieverhoging achten zij eerste voorwaarde, om een verdere da ling van het levenspeil tegen te gaan. Aldus een mededeling dezer organisa ties. De ondernemers zijn bereid, hun volle krachten te geven aan de nood zakelijke verhoging van de economi sche inspanning. De lasten, waarvoor ons land staat, moeten geleidelijk door alle lagc-i van het volk worden gedragen. Bij het overleg hebben de werkgeversorganisaties steeds 't stand- Ten aanzien van de ramp met de KLM-Constellation Roermond, die op 23 Juni 1949 bij Bari in zee stortte, is •tiet afdoende komen vast te staan, aan welke oorzaken het ongeval moet wor den toegeschreven. Een commissie uit de Raad voor de Luchtvaart heeft ech ter, gezien de resultaten van het voor- onderzoek, geen gronden aanwezig ge acht voor eer nader onderzoek. Het is niet gelukt vast te stellen, aan welke oorzaak het ongeval moet wor den toegeschreven. Het toestel, dat zeer hoog vloog, is met grote snelheid gedaald. Tijdens deze duikvlucht ver loor het de staartvlakken en was het in rugvlucht. Als de meest waarschijnlijke veronderstelling komt in aanmerking, dat in de electrische stuurau tomaat tij dens deze vlucht een storing is opge treden, waardoor het toestel in een abnormale vliegtoestand geraakte. Een storing behoeft nog niet tot een cata strofe te leiden, wanneer de bestuurder tijdig ingrijpt en de automaat uitscha kelt. Wanneer de bestuurder niet meer de macht over het toestel heeft kunnen krijgen, moet worden verondersteld, dat hij niet in de stuurstoel vastgebonden heeft gezeten, waardoor hij er bij een scherpe manoeuvre door de storing uit geslingerd werd. Daarom heeft de KLM thans aan haar piloten voorge schreven, dat zij bij ingeschakelde automaat de riemen van de stuurstoel moeten gebruiken. Voorts zijn de auto maten gewijzigd, waardoor een storing niet meer kan leiden tot een catastro fale beweging van het toestel. De com missie meent, dat deze maatregelen als afdoende mogen worden beschouwd. uitkeringen is nog gaande. Zo spoedig mogelijk wordt hieromtrent een beslis sing genomen. Voortgezet beraad. JN VERBAND hiermee acht de rege ring het gewenst, dat na Pasen net overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ontwik keling van de economische toestand van ons land nader in beschouwing te nemen Nagegaan zal worden, op welke wijze de productiviteit van de arbeid kan worden verhoogd. Voorts zullen met het bedrijfsleven de uit de loonsverhoging voortvloeien de consequenties voor de prijzen onder het oog worden gezien. De regering vertrouwt, dat de verhoogde lonen al leen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming kennis van genomen, dat de werkgevers dit beroep volledig ondersteunen. jÉÉKIÉ&C, punt ingenomen, dat maatregelen op het terrein der loonpolitiek slechts tot het beoogde doel kunnen leiden, wan neer tegenover een loonsverhoging een Hng. die Donderdag in een vergadering Bp het overleg in de Stichting van de Arbeid en met vertegenwoordigers van de regering over het vraagstuk van de lonen en prijzen hebben de af gevaardigden van het NW de door de regering voorgestelde loonsverhoging van vijf procent als onvoldoende van de hand gewezen. Het NVV wijst elke medeverantwoordelijkheid voor deze beslissing van de regering van dè hand. Het bestuur van het NVV heeft op dracht gekregen van de aangesloten organisaties, met onverminderde kracht actie te blijven voeren voor een rui mere compensatie der prijsstijgingen en voor een rechtvaardige verdeling der lasten. Aldus de conclusies van een verkla productieverhoging staat. Nu aan de regeringsbeslissing deze voorwaarde niet is verbonden, vertrouwen de werk geversorganisaties dat het aangekon digde nieuwe overleg inzake productie verhoging op korte termijn tot tast bare resultaten zal leiden. Het beroep van de regering, om alleen bij strikte noodzaak de loonsverhoging in de prijzen door te berekenen, wordt door de werkgevers volledig gesteund. van de hoofdbesturen der bij het NW aangesloten organisaties is aangeno men. In deze verklaring wordt met be zorgdheid en teleurstelling vastgesteld, dat de afschaffing en vermindering van de subsidies op levensmiddelen, welke leidden tot een plotselinge aan zienlijke stijging van de prijzen, zonder enig overleg met het bedrijfsleven heeft plaatsgevonden. Speculanten en hamsteraars hebben de regering in een Frankrijk is door de spoorwegsta king van 48 uur, die door de niet-com- munistische vakbeweging werd uitge roepen doch door de CGT volledig wordt gesteund, volkomen van de bui tenwereld afgesneden. Op tal van plaat sen ligt het werk geheel stil. De chris telijke vakbond van spoorwegarbeiders heeft weliswaar haar leden opgeroepen mee te staken, doch is bereid deze op roep in te trekken wanneer wordt vol daan aan bepaalde looneisen, zoals een Paasgratificatie van 6000 frs en een minimum maandloon van 21.000 frs. In de metaalindustrie is een loon overeenkomst bereikt, die waarschijn lijk een staking van 350.000 man zal voorkomen. De arbeiders krijgen een loonsverhoging van zeven procent van 15 Maart af. Deze geldt ook voor de leden van de CGT, hoewel deze organi satie niet aan de onderhandelingen heeft deelgenomen. Verwachting, geldig tot heden avond: Overwegend zwaar be wolkt met af en toe enige regen of motregen. Krachtige tot harde en in de Noordelijke helft van het - land tijdelijk stormachtige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. vrij zacht. Zaterdag: Zon op 6.36, onder 18.58. Maan op 20.48. onder 6.43. De regering heeft alle Paasverloven voor de Franse politie en het leger in getrokken, teneinde voorbereid te zijn op alle mogelijke gebeurtenissen. Vierduizend spoormannen en twee duizend arbeiders in de gas- en elec- triciteitsbedrijven zijn gerequireerd voor de essentiele diensten. CANADESE WAPENS NAAR ITALIË. De Canadese ambassadeur in Rome heeft de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, graaf Carlo Sforza, de volledige uitrusting voor een Italiaanse infanteriedivisie aangeboden. De minister heeft „met dank" het aanbod aanvaard. dwangpositie kunnen brengen aange zien niet tijdig maatregelen waren ge nomen op grond van de prijsopdrij- vings- en Hamsterwet. De prijsstijgin gen doen 'n stijging van de kosten van het levensonderhoud per 1 April '51 met rond 10% sinds 1 September 1949 verwachten. Ten slotte is de vergade ring van oordeel, dat de regering noch ten aanzien van de prijspolitiek, noch ten aanzien van de beperking der in vesteringen, noch ten aanzien van de beperking van niet-essèntieel verbruik en niet essentiële import bereid is, krachtig genoeg in te grijpen, om er voor te zorge.,, dat alle groepen der bevolking naar draagkracht door de verbruiksbeperking zullen worden ge troffen. De leden van de vakbonden worden opgeroepen achter hun besturen te blijven staan en onder alle omstandig heden de discipline te handhaven. De heer C. Ruppert, voorzitter van het CNV, heeft Donderdagavond in een radiorede eveneens zijn teleurstelling over de getroffen beslissing uitgespro ken. Donderdag is te Londen het testa ment van George Bernard Shaw ge publiceerd. Volgens het testament moet het leeuwenaandeel van Shaws fortuin, dat ongeveer 1,2 millioen gulden be loopt, worden aangewend om zijn droom, een Engels alphabet van 40 letters, te verwezenlijken. Van de rest is een derde bestemd voor het Britse Museum, een derde voor het Ierse Na tionale Museum in Shaws geboorte stad Dublin en een derde voor de Brit se Koninklijke Academie voor Toneel kunst, die Engelse acteurs en actrices opleidt. De Britse bibliotheek voor politiek» wetenschappen krijgt dagboeken, kas boeken en dergelijke documenten Brieven en soortgelijke documenten van waarde zullen aan het Britse Mu seum worden vermaakt. Voor de tweede maal in de strijd om Korea hebben de geallieerden gebruik gemaakt van luchtlandingstroepen. Zij werden neergelaten ter hoogte van de breedtegraad, 32 kilometer ten Noorden van het front, in het gebied van de rivier de Imdjin. De aanval kwam volkomen onverwacht en de tegenstander bood slechts weinig verzet. De luchtlandingstroepen graven zich thans in. De oudste .displaced person" is Pau- lina Wilsdorf, die onlangs de gezegen de leeftijd van honderdvijf jaar bereik te. Ze is een Poolse en woonde in Rovno. Ze was bijna een eeuw oud, toen ze voor het eerst buiten die stad kwam. Het nog krasse oudje rookt sinds 1882 sigaretten. Die beschermen haar tegen de cholera, zegt ze. Twee andere krasse oudjes leverden in de straten van Calcutta een bloedige strijd over een vrouw. De ene vechtersbaas was 71 jaar en had één arm, terwij! de ander 82 was en over één been be schikte. Hoe oud de schone was om welks bezit de invaliden kampten, is niet bekend. Een andere meneer kwam ook in ongenoegen door de vrou wen. Dat was John Brown, de recher cheur van een warenhuis in Melbour- ne. Het was zijn taak te spieden naar bezoekers, die meer meenamen dan ze betaalden. Op aangifte van ontstemde klanten werd hij ontslagen omdat hij dit werk té serieus uitvoerde. Hu loerde namelijk ook over ae gordijnen van de dames-paskamer. Dat ook de klanten van warenhuizen hun gebre- ken hebben bewees mevrouw Eleano Stinson, die in Keene werd gearres teerd wegens winkeldiefstallen. In haar tasje vond de politie twee speel goed-pistolen, een armband, een col lier, vijf speelgoed-auto's, een kleine Nu hobbelen we 5 beter en toch drie ronden achter, Alida! nachtspiegel, twee pantalons, een vul potlood en een vulpen. De laatste arti kelen gebruikte ze voor de registratie van haar buit, zegt Alida. Een andere slechte beurt maakten twee duisterlingen in Vancouver. Ze pikten het reservewiel van een auto en wil den dit in een juist passerende taxi laden. Die taxi was de wagen van de -tedelijke politie. Ze kregen allebei -es maanden. De lezers van het dag blad „Moining Standard" in Mount Morris waren een neurose nabij, toen ze in de advertentie-rubriek lazen: ..Heer met éér been (rechts, maat 42) zoekt kennismaking met andere heer uet één been (links, zelfde maat) om samen een paar schoenen te kopen. Kleur: bruin". Met de democratise- ing van Rusland is een begin gemaakt. Sen Amerikaans zakenman, meneer Kurt Wahle, zal morgen een korte golf radio-ontvanger aan Stalin doen toekomen, teneinde deze in staat te stellen naar de uitzendingen van „de stem van Amerika" te luisteren, zoals een begeleidend briefje verduidelijken zst Op verschillende plaatsen zijn de ver bonden troepen de 38ste breedtegraad zeer dicht genaderd. Hier en daar wordt nog hardnekkige tegenstand geboden door de communisten. Ten noorden van Seoel blijven (Je noordelijke de geallieerde aanval ver tragen. Zij hebben thans weer nieuwe loopgraven betrokken, die van Seoel tot aan de breedtegraad lopen. Ook bii Tsjoentsjon. waar de communisten de heuvels in bezit hebben, wordt nog fel gestreden. De oud-directeur van het bijkantoor Scheveningen van de Rotterdamse Bank, die tal van personen er toe bracht, in mislukte ondernemingen aanzienlijke sommen te beleggen, is door de Haagse rechtbank wegens op lichting veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De eis was twee en een half jaar. De Atlantische Generale staf. Van links naar rechts en van boven naar beneden: Maarschalk Mont- gomery, Generaal Juin, Vice-admi- raal Jaujard, Luehtmaarschalk sir Hugh Saunders, Generaal-majoor Taylor en Generaal Norstad. De nieuwe Gloster Meteor 8 „In terceptor", het toestel dat de speerpunt van de Westelijke defen sie genoemd wordt, is van de ge heime lijst afgevoerd. In 6y, mi nuut klimt dit toestel tot pl.m. 10.000 meter en duikt' met een enorme snelheid. Ook Nederland, Belgie en Denemarken zullen deze toestellen aan hun luchtvloot toe voegen. Inzake verdediging van de Middellandse Zee Frankrijk kan in beginsel niet aan vaarden, dat de verdediging van de Middellandse Zee in het kader van het Atlantische Pact in tweeën wordt verdeeld. Ook kan het zich niet ge bonden achten aan een overeenkomst, bij welker sluiting Frankrijk niet te genwoordig is geweest. De Franse re gering heeft deze opvattingen aan Amerika medegedeeld, zo heeft vice- premier Pleven in de Franse Natio nale Vergadering medegedeeld. De op merking over de overeenkomst wordt JSeschouwd als een zinspeling op de militaire Brits-Amerikaanse bespre kingen, welke onlangs op Malta zijn gehouden. Tevoren had de Gaullistische afge vaardigde Palewski de regering ge- critiseerd, omdat zij genoegen-zou heb ben genomen met onvoldoende vol machten in de organisatie van het Atlantisch Pact, in het bijzonder, omdat de Franse generaal Juin in de centrale sector van West-Europa geen luchtmacht tot zijn beschikking zou hebben. Pleven merkte te dien aan zien op, dat Norstadt, de opperbevel hebber van de geallieerde luchtmacht in de centrale sector, op tactisch ge bied de orders van Juin zou opvolgen. Spanje en Ailaniisch Pad Volgens de New York Times vrezen Engeland en Frankrijk, dat Amerika een eenzijdig verzoek zal doen om Spanje weer te bewapenen en zijn in vloed zal aanwenden, om dit land te doen opnemen in het Atlantische Pact. Deze kwestie zou wel eens een strijd punt kunnen worden bij de komends verkiezingen in beide landen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1