Velen zien nog kans om er iets goeds van te maken De baret viert haar come-back c J Lentecreatie van Jaques Griffe èêbèê r Doe het geruisloos m KWIEK I00RJMRSJ1SJE VOOR UW JOSGE DOCHTER IN DE TUIN iiiiiiiMiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip mcui tfitnon wmm De vrouw voor de televisie Bolgewassen voor de zomer Problemen van de Huisvrouwen 1 Wat je niet hebt, kun je ook niet uitgeven Innerlijke blijheid gaat verloren ZATERDAG 24 MAART 1951 Tg HIT u ook opgevallen, oplettende lezeressen, dat er een kleine ken tering ten goede in de mannelijke mentaliteit is waar te nemen? Ik mag natuurlijk geen hei! roepen voor wij goed en wel over de brug zijn, maar ik zou toch zo zeggen dat Mijnheer de jjan iets verstandiger gaat worden. Immers, in vorige jaren om deze tijd waren de flauwe mopjes niet van de lucht. In de krant en door de radio werd „de schoonmakende vrouw" aan één stuk door op de hak genomen. Zo leuk de mannen konden er eenvou dig niet genoeg van krijgen. Het woord ^schoon" schijnt bij hen een diepge wortelde aversie wakker te roepen denk maar eens aan de arme schoon moeders, die het ook altijd moet ont gelden. De psychiaters moeten dat maar eens nazoeken: het zal waarschijnlijk een restant van een minderwaardigheids complex zijn uit de tijd, toen hun moeder placht te dreigen met een grondige inspectie van hun nagels en eren na de Zaterdagse wasbeurt. Maar dit jaar het blijft merkwaar dig stil. Geen mopjes met een Sinter- klaasbaard over mannen, die doodmoe van hun werk thuis komend over emmers sop i.. de vestibule struikelen, hun schone sokken uit de krantenbak opdelven, zichzelf thee in de keuken moeten inschenken en hun luie stoel in de achtertuin ontdekken. Ach, u weet het wel, het kan niet zo afgezaagd en afgekloven zijn of er wordt elk jaar opnieuw met frisse moed om geschaterd. En nu deze wel dadige atilte op papier en in de aether. Hoe komt dat zo opeens? Hebben zij de oppositie opgegeven of zijn wü ver standiger geworden? Laten wij onszelf niet weggooien en het laatste aannemen: tenslotte hadden zij: sstl komt u wat dichterbij ook wel een ietsie-pietsie gelijk. Dat de schoonmaak niet helemaal kan afge schaft worden: dat moeten zij maar slikken. Als zij het niet geloven, laat dan uw winterse vitrages maar een nachtje in de soda staan. Compleet tabakswater, heren, wat er afkomt. Nee, na zes maanden kachel stoken dichte ramen en royale porties regen en sneeuw moet er wel het een en an der worden opgeredderd. Maar, dat opredderen behoeft heus niet meer te geschieden in de trant van onze geplaagde grootouders. Die ver heugden zich nog in 't bezit van over gordijnen met kwasten en portières, dubbele vitrages, lancaster rolgordij nen, meubilair met gedraaide poten en het uitbundigste lofwerk, étagères met duizend-en-een-prulletjes, wanden vol schilderijen en lappen en bedden met hemels. Dat zij, met haar twee „booien" plus werkvrouw plus bellekind het huis een maandlang grondig raagden, sopten, lapten en boenden was eenvou dig een droevige noodzaak. Maar wij, met onze meubeltjes' recht toe recht-aan, zindelijke haarden, af- wasbare lampekappen, frisse vloermat ten en simpele gordijnen wij behoe ven er toch werkelijk geen huiselijke drama's voor te riskeren om onze spul letjes in 't voorjaar weer fris en toon baar te krijgen. Als wij het proces wat beleidvol en practisch aanpakken blijft het zelfs voor onze eigen man en kroost een mysterie hoe omstreeks Pasen die gordijnen opeens zo helder komen en al die meubels er zo genoeg lijk blinken. Er zijn blijkbaar al heel wat huis vrouwen die van deze moderne, vol strekt geruisloze en menslievende schoonmaakmethode de slag beet heb ben. Voor wie zich in dezen nog niet helemaal bevrijd hebben van de groot moederlijke traditie wil ik hier, uit oprechte naasteliefde, een rijtje goede raadgevingen laten volgen uit eigen en anderer ervaring, alles ter voorkoming van gehavende zenuwen en gederail leerde gezinsvrede. Mochten er lezeres sen zijn, die dit lijstje weten aan te vullen, laten zij vooral niet verzuimen tot nut van het algemeen mij dat te schrijven. BEGINT, der gewoonte getrouw, in Maart ongeveer met de vliering. Uitnemend maar als u nu eens in Januari alvast de kasten onder handen nam? En dan niet de hele inhoud roets rats op tafel uitstrooien, maar listig op uw gemak plank voor plank, elke dag één. U zult eens zien hoe snel u gesta dig vordert, en hoeveel meer dit ani meert dan de chaos van zo'n leegge storte arke Noachs in één keer. Wees dan meteen eens héél streng en doe alles, wat u niet meer te pas komt. in een grote solide doos. Wij vrouwen bewaren veel te veel vodjes, lapjes, prulletjes, restantjes van het ene jaar op het andere zonder er ooit enig plei zier van te hebben. De bezwerings formule: „Het kan nog eens te pas ko men" blijkt dikwijls onwaar en bezorgt ons een berg last. Bovendien is zo n doos met voor u onbruikbare afval dikwijls nog heel wat waard, vooral als het wollen en katoenen lapjes, pa Pier of metalen betreft. Geef de doos mee aan een ophaaldienst of verkoop de inhoud: dan zijn er twee partijen mee gebaat. Heeft u veel ramen met dezelfde af metingen, zogls vaak op een bovenver dieping het geval is, maakt u dan van goedkope vitrage één stel gordijnen «rbij, zodat u bijvoorbeeld elke maand een raam van schone bekleding kunt voorzien, zorder dat het iemand op valt. Plak in alle laden, kisten, dozen een lijstje dat de inhoud vermeldt U behoeft dan nooit als een vertwijfelde fox terrier te delven naar een paar wanten of een verstellapje. Neem het houtwerk af met een sopje van een al kali vrij wasmiddel, dat geeft geen stre Pen en bespaart u nalappen met spons en zeem. Doe nooit een kamer in één dag. inaar heb de moed om de deur op slot te doen en morgen verder te gaan. Bespaar uzelf ook tijd door eens iets gemakkelijks en toch smakelijks klaar te malen: wat dat betreft geeft het i Iilliliuiipi eindelijk is het dan lente! De takken botten uit en de zon wint meer en meer aan kracht, hoe weinig zij zich ook nog laat zien. Geen wonder, dat wij, vrouwen, onze zomer-garderobe zo langzamerhand te voorschijn halen en critisch bekijken. Hier zullen we een andere garnering bij maken, daar een ander mouwtje aan fabriceren of aan het manteltje van het costuum een aardige, frisse corsage. Ook de hoed heeft natuurlijk onze bijzondere aan dacht. Hebben wij misschien nog een matelot van enige jaren geleden liggen, dan kunnen we een nieuw lint er om maken of een modernere voile aan brengen. Op die voile zou dan bijvoorbeeld een gezellige meikever of vlinder bij wijze van variatie bevestigd kunnen worden. Dat staat werkelijk heel leuk en opvallend, zonder overdrijving. De winkels hebben heus wel een of an der tierlantijntje. Als we zo gelukkig zijn, dat onze beurs toelaat een nieuwe hoed aan te schaffen, dan helpt Simon, uit Frank rijk, u wel verder. De eerste afbeelding is een van zijn suggesties. De baret, welke meer lijkt op een pet, heeft de klep die thans als een van de laatste snufjes geldt. Een alleraardigst geheel met die voile met strikgarnering. De vindingrijke vrouwen onder ons zullen er zeker zorg voor dragen, dat het geen cliché-model wordt. De baret van de tweede illustratie fijne streepstof viert haar come-back. Marineblauw is de bol, met afstekende voorrand, van precies dezelfde stof als de manchet ten van de antiloop lederen hand schoenen. Ten slotte een plaatje uit Engeland, gelicht uit de voorjaarscollectie van midben «'oor /ouw Plooi s/o u w plooi i j* i ékm v. 0. '9. MlPDENACMTieW. h 3 v n ci x a - - 5 O JAAR Dorvilles. De meesterlijke snit laat de mooie tweedstof nog meer tot haar recht komen. De V-hals van de japon heeft een witte inzet, welke overgaat in het kraagje. Hoe vindt u verder het hoedje, dat de mannequin hierbij draagt? Velen zullen er „weg" van zijn. Wie dat niet is, zal moeten toegeven, dat de uitdagende veer er een sportief cachet aan geeft. RITA Zou uw dochtertje in het voorjaar of op koele zomerdagen niet graag zo'n kwiek kort jasje hebben? Het kan bij allerlei rokjes en jurken gedragen worden, mits u rekening met de kleur houdt. En maakt u er een rokje van dezelfde stof bij, dan heeft ze een keu rig mantelpakje, dat precies bij haar leeftijd past. De rol, welke de vrouw vervult in de Engelse en Amerikaanse televisie programma's is een geheel andere dan men wellicht zou hebben gedacht. Ver wacht had immers kunnen worden, dat vooral in de USA de Hollywoodse sterren terstond ook op het televisie scherm zouden schitteren. Men heeft het stelhi wel gezocht in die richting doch men is daarbij bedrogen uitgeko men. Grote filmsterren bleken eens klaps waardeloos te zijn voor de tele visiecamera. In 1950 heeft men de prijs voor de „beste televisievrouw" dan ook moeten geven aan een betrekkelijke outsider uit het Hollywoodse kamp der allergrootsten en wel aan Faye Emer son. De oorzaak van deze verrassing ligt hierin, dat de televisie-camera geheel andere eisen stelt dan film-camera of radio: gebaren, dictie, stembuiging en stemklank worden voor het televisie scherm aan andere normen gebonden. Hierbij moet ook gezegd worden, dat de televisie volkoman nieuwe moge lijkheden biedt. Engeland heeft daar van wel een frappant staaltje geleverd. Daar heeft de televisie een campagne voor de slanke lijn ingesteld. Uitvoe rig is het dieet aan de duizenden Brit- s_- vrouwen verteld en nu verschijnen geregeld twee dikke vrouwen voor het televisiescherm om te laten zien hoe hun lijnen en gewicht veranderen bij het nauwgezet volgen van dit dieet. Het is niet te verwonderen dat deze beide vrouwen ineens tot de populair ste Engelsen behoren. Voorlichtings-J ireau van de Voedings raad een genoeglijk foldertje uit, dat u voor zes cent heel wat stoofschotels en restverwerkingen leert. En ten slotte, met uw welnemen, het paasei van Columbus: als u kasten en l:.dei hebi Ingeruimd, voorkom dan nieuwe schoonmaakbeurten door ze ordelijk te houden. Hoe onnozel van zelfsprekend klinkt dat en hoevaak zondigen wij er tegen, zogoed als SASKIA Voor het jasje heeft u nodig ca. 1,30 M. en voor de rok 1,20 M. van 130 breed. Het rokje heeft voor en achter drie uitspringende plooien. Voor de achterbaan gebruikt U het patroon van de voorbaan, alleen neemt u er langs de zijnaad 2 cm af (zie stippellijn). U sluit de zijnaden, waarbij u links een splitje openlaat voor drukknoop- of ritssluiting. U legt x op 0 vallend de plooien in en zet de bovenkant tussen een 3 cm brede en 68 cm lange cein tuur van dubbele stof. Het patroon van het jasje is dat van het rechtse modelletje met de dubbele rij knopen. U sluit de zij- en schouder naden, waarbij U de rugschouders iets inhoudt. Het beleg, dat u desgewenst ook aan kunt knippen, tegen de voor kanten naaien en knoopsgaten maken U zet de voeringzakjes in, die U met een 5 a 6 cm breed klepje afsluit. U kunt ze ook zoals bij het andere jasje, met een 3 cm breed patje afwerken Tussen de dubbele stof van de kraag wordt de halsrand genaaid. U sluit de mouwnaden, waarbij de bovenmouw als aangegeven van voren door strijken gerekt en van achteren licht ingehou den wordt. Dan zet u de mouw, over de kop even ingehouden, met de bin nennaad ca 4 cm voor de zijnaad in heit armsgat De voering reikt tot aan het beleg. Heeft U liever één rij knopen, dan maakt U de overslag inplaats van 5 cm 2y, cm breed en brengt knopen en knoopsgaten op de middenvoorlijn aan. U kunt daarbij het jasje ook zonder kraag maken, zoals het linkse model letje. Dan knipt u de hals volgens het stippellijntje. Beide jasjes kunnen met en zonder ceintuur gedragen worden; in het eerste geval moet u er met het plaatsen van de knopen wel rekening mee houden. yJU tulpen, narcissen en hyacinthet nog niet eens bloeien, moet er al weer voor de zomermaanden gezorgd worden. Ook dan zal men willen profi teren van de mogelijkheden, die met bol- en knolgewassen zijn te bereiken. Nu kan men al gladiolen poten en hoe meer men er poot, des te meer bloemen kan men snijden. Glad'olen zijn niet zo duur, daarom behoeft men het dus niet te laten. Gladiolen zijn niet zo mooi als ze niet bloeien, daarom wor den ze ook niet als perkbeplanting aangewend. Trouwens, daarvoor wor den ze ook veel te hoog. Meer succes zal men er mee bereiken, indien ze in groepjes tussen de andere overblij vende gewassen worden gepoot. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan vaste- plant-irissen, die zijn ook niet zo mooi meer als ze uitgebloeid zijn. Die vaste- plant-irissen bloeien veel vroeger dan de gladiolen, dus als men ze daar tus sen poot, kunnen zij in de loop van de zomer de bloei overnemen. Dat gaat des te beter, omdat de bladvorm van beide soorten ongeveer gelijk is. Niet alleen gladiolen, doch ook lelies in diverse soorten kunnen voor tuin- beplanting dienst doen. Er zijn vele soorten. Akersloot is bekend om zijn lelie-cultuur en als ze bloeien, is het de moeite waard er eens een kijkje te nemen. Daar wordt ook vooral lilium candidum (de bekende Madonna-lelie) gebruikt. Deze kan men echter beter in Augustus poten, doch verschillende andere, eigenlijk vrijwel alle, kunnen nu in de grond gezet worden. Laat uw lelies rustig staan als ze eenmaal staan, want als men ze elk najaar verzet, zul len ze nooit bloeien zoals ze dat wel kunnen doen. Een lelie houdt er van met rust gelaten te worden. U zult ze verliezen, indien tegen het invallen van de winter niet voor wat turfmolm wordt gezorgd, ze zijn na melijk niet volkomen winterhard. Montbretia's worden ook wel Konin- ginnebloemen genoemd, omdat ze om streeks 31 Augustus bloeien. Het zijn leuke bloemen, die wel wat aan gla diolen doen denken, doch dan alles veel fijner. Niet alleen in het oranje, doch L Midaagjapon van /yn wol, geplooide rok, vóór opgesierd door een grote witte strik ook in het geel en het rood kan men ze tegenwoordig krijgen. Iedereen kent tegenwoordig wel de Amaryllis, doch die moet eigenlijk Hippeastrum genoemd worden. Het bolgewas, dat men in de tuin poot, heet werkelijk Amaryllis bella donna. Om dat er dus verwarring heerst, doet u er verstandig aan bij een bestelling de bloemist er op attent te maken dat ge een Amaryllis wenst voor kamercul tuur of voor tuinbeplanting. Het zijn fraai bloeiende planten, waarvan men veel genoegen kan hebben, doch ze zijn ook niet winterhard, dus moeten ze eveneens met een flinke laag turfmolm afgedekt worden. Men kan ze in de late herfst ook oprooien om ze dan in een kistje met turfmolm op een vorst- vrije plek te laten overwinteren. (Van onze speciale verslaggever) gpreek met een huisvrouw niet over indexcijfers van kosten van levensonder houd of over gelijktrekken van prijzen in Belgie, Nederland en Luxemburg, nog minder over daling van koopkracht of schaarste-economie, want in negen van de tien gevallen zal zij antwoorden, dat ze die dingen niet volgt en in haar huishoudportemonnaie wel merkt, dat alles duurder wordt. Maarals men vraagt, hoe zij die duurte opvangt, komt het los, dan hoort men de vrouw van de practijk, die van de vroege morgen tot de late avond zich inspant om de eindjes aan elkaar te knopen en de voeding, kleding en verdere verzorging der gezinsleden nog zo goed mogelijk te doen zijn. Bij dergelijke gesprekken, die Uw verslaggever dezer dagen met verschillende huisvrouwen, met verschillend inko men, heeft gevoerd, bleek hem, dat vele vrouwen even practisch als nuchter zijn en niet gauw geneigd zjjn het hoofd te laten hangen. Wellicht kunnen deze vrouwen een voorbeeld zijn voor hen, die de neiging mochten hebben het hoofd in de schoot te leggen en haar woorden hun de kracht geven om de moeilijk heden des levens verder het hoofd te bieden. Hieronder volgt nu een overzicht van de gesprekken met enige huisvrouwen. De vrouw van een expeditieknecht, die voor twee niet-verdienen de kinderen heeft te zorgen, bezag het probleem a) zeer nuchter: kijk eens, zei ze, een ge bakje of koekje is er natuurlijk niet meer bij, niet anders dan met een ver jaardag, maar wel zorg ik, dat de kin deren iedere dag een appeltje krijgen. Ja, zei haar man de voeding is voor ons het belangrijkst, het mooie tafel kleed, onder de borden, slechts bijzaak Een bioscoopje, daar kan ik buiten, ver volgt de vrouw; mijn man heeft een stukje land, waar hij groenten op ver bouwt en die weck ik dan voor de winter, dan hebben we goedkope en goede groente in de tijd, dat ze juist erg duur is. Belasting en schoolgeld? Daarvoor ben Ik aangesloten bij de af haaldienst van de Nutsspaarbank, waar voor ik steeds wat afzonder. Als ei dan een aanslag komt, zit ik tenmin ste niet direct in de zorg, waar ik in korte tyd dat geld vandaan moet ha len. Ja, schoenen en kleren, dat gaat niet meer allemaal van het loon, daar voor besteden we de kinderbijslag. En hoe doet de man? Hij biljart graag, maar dat kan, omdat hij op de zaak bij de personeelsvereniging z'n par tijtje kan spelen, wat hem haast niks kost. Sigaren zijn er niet meer bij. ja er ook. Het ligt er maar aan, zo besloot hij, hoe je grootgebracht bent, we zullen er wel komen, schulden hebben we niet, maar we gooien mekaar Zater dagsavonds ook niet met een slagroom wafel om de oren, zoals dat weieens gebeurt. Als je onvoorziene uitgaven hebt. is het mis, zo vertelde ons de vrouw van een onderwijzer, die twee kinde ren heeft, van wie er één verdient. Dan zit je vóór het eind van de maand zon der, wat ook nog wel eens gewoon gebeurt; maar ja, dan laat je wat na Vroeger had ik graag een haard, maar het is een kachel geworden en nu deze eigenlijk vernieuwd moet worden, zit je tegen de aanschaf van een kachel aan te kijken, zodat we het er nog maar wat mee doen. Als het er niet is, kun je het ook niet uitgeven, zo is het maar. Vroeger had ik een werkster, maar dat kan niet meer, nu doe ik al les zelf, dat is het eerste verdiend. Mjjn man, die altijd voor z'n verjaardag een goed boek van me kreeg, zei nu: geef het geld maar voor dingen, die méér nodig zijn, ik kan een kettingkast en een paar pantoffels gebruiken, dat boek lees ik toch wel eens. Het ergste vind ik het voor de jongelui: mijn ene doch ter, die verloofd is, ziet geen kans om wat te sparen voor haar uitzet en vraagt zich verdrietig af, wanneer zij eens aan trouwen zal kunnen denken. Enfin, het zal wel overal hetzelfde liedje zijn, denk ik,... Ja, de fleur gaat wel wat van het le ven af, de mensen zijn innerlijk zo weinig blij meer, als gevolg van de zorgen van het leven, zegt de moeder van twee kinderen en wier man timmer man is. Wat onszelf betreft, ik mag niet klagen, maar ik doe ook alles zelf en naai soms ook nog voor andere mensen. Het geld, dat ik daar voor krijg, bewaar ik dan en als we eens wat nodig hebben, wat we van het in komen van mijn man niet kunnen ko pen besteden we dat daar voor. Mijn man timmert alles zelf, als we een kastje nodig hebben, heeft hij alleen het hout en andere dingen daarvoor te kopen, zodat het ook voordelig voor elkaar komt; en als er behangen moet worden, doet hij dat ook. Wij komen er wel, maar doen alles bescheiden en stellen onze eisen niet te hoog. Soms weieens te veel.... Lang heb ik nog weieens een licht puntje kunnen ontdekken, maar nee, nu zie ik dat niet meer, klaagde de vrouw van 'n kantoorbediende, die niet de zorg voor kinderen heeft. Ik zou zo graag eens iemand willen ont moeten, die me wat vrolijk nieuws komt brengen, Het is maar steeds werken en zorgen en ontspanning is er niet bij. Hier zit ik nu aan een broek van mijn man, die pas gekocht is, nog nooit heeft hij zo'n kwaliteit goed aan gehad, maar nu moesten we er toch aan geloven. Waar het heen moet, ik weet het niet en er zijn nog zulke rara dingen. Vindt u die kinderbijslag niet onbillijk, ik bedoel, dat een rijke direc teur, die er een auto en een dienstbode op na houdt, ook kinderbijslag krijgt en een arm winkeliertje niet? Neen, er is niets meer aan en er blijft niets meer over, alles gaat op om in leven te blijven, het is soms weieens teveel voor een mens.... Hij redde het wel De gepensionneerde, wiens vrouw haar man het woord liet doen, was gauw klaar: daar deed hij niet aan, geen mens is te vertrouwen. Wel wilde hij weten hoe we die kinderbijslag vonden, want hij had vroeger ook krom moeten liggen om z'n jongens wat te laten leren Overigens redde hij het nu wel, want hij deed alles zelf. In een volgend artikel iets over on ze ervaringen bij een weduwe, een kleine ambachtsman en bij de vrouw van een hoger gesalarieerde, die voor zes kinderen heeft te zorgen. een verstandige vrouw koopt uitsluitend gomitinisoordo wol en wotgood[

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 11