Omstandigheden dwongen tot zeer snelle beslissingen Vakbeweging niet tevreden over prijscompensaties De regering verhoogt de lonen Moordaanslag fe Beverwijk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Apeldoorn Caiasirophe bedreigt onze economie Wacht nou effe - ik ben zo moe!" KoJii BtAiek De wereld overwonnen Zaterdag 24 Maart 1951 76e Jaargang ho. I Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Mr dr A. A. van Rhijn verklaart: Dr Drees voor de radio Alltobotsing bij Vakbeweging liepvooruit op prijsstijgingen Geen buitenlanders op communistisch congres Loonsverhoging biedt geen oplossing JOEGOSLAVIË BEHOEFT NOG MEER HULP Beperking van luxe verbruik noodzakelijk Vrij koel en met flinke opklaringen Fixering van de prijzen bepleit Weerbericht Veertigduizend arbeiders voor werk gevorderd Drie ministers ontslagen in Roemenie .Geheime kracht" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BWLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten VERSCHILLENDE gebeurtenissen zijn de oorzaak geweest, dat men in enkele 1 dagen tijds het vraagstuk van lonen en prijzen tot een oplossing heeft moeten brengen, zo verklaarde de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, Vrijdagmorgen op een persconferentie. Een van de redenen was wel het feit, dat er allerlei uitlekte over afschaffing van subsidies en verhoging van prijzen voor levensmiddelen, waardoor de suikervoorziening spaak dreigde te jopen. Dat het aan de orde moest komen is een gevolg van de verslechtering van betalingsbalans. De verbruiksbeperking is gesteld op vijf procent. Aangezien de kosten van het levensonderhoud met ongeveer tien procent waren gestegen, diende er dus een compensatie van vijf pro cent te komen. De vakbeweging stelde zich op het standpunt, dat de verho ging groter moest worden, aangezien zij nog sterkere prijsstijgingen ver wacht. De regering achtte het niet verant woord, hier thans reeds op vooruit te lopen. Echter zal zij het prijsverloop nauwkeurig volgen en zonodig prijs controle invoeren. Beschikking gepubliceerd Rijksbemiddelaars hebben Vrijdag hun beschikking gepubliceerd, waarin de loonsverhoging wordt voorgeschre- «TND 1949 was toestand vrij gun- stig. Men dacht in 1950 uit de moeilijkheden te zijn. Thans dreigt ons land onder te gaan. De prijzen van de grondstoffen zijn enorm geste gen, de prijs van onze uitvoer daalde. Ook de liberalisatie speelt een rol en ten slotte i« er de omzetting van de Marshallhulp in defensiehulp. Er dreigt nu een catastrofale ontwikke ling. Het tekort op de betalingsbalans moet worden opgeheven en dat kan alleen door verdere verhoging van de productie en door beperking van ver bruik en investeringen. Over de pro ductieverhoging zal nog overleg wor den gepleegd. De overheid zal haar eigen investeringen sterk beperken en door middel van belastingwetten en controlemaatregelen ook die in het particuliere bedrijfsleven tegen gaan. Gestreefd wordt naar een rechtvaar dige verdeling van de lasten. De rege ring betreurt het, dat begonnen moest worden bij de brede massa, maar dat kon niet anders. Maatregelen, die de welgestelden moeten treffen, ?oals de verhoging van de weeldebelasting, moeten eerst de Staten-Generaal pas- geren. Belgische regering sloot de grenzen Vijftien buitenlandse afgevaardigden naar het congres van de Belgische com munistische partij, dat Vrijdag in Brus sel is geopend, zijn door de Belgische recherche in hechtenis genomen. On der hen bevinden zich communisten uit Zwitserland, Frankrijk, Nederland, Luxemburg en Italië. Zij zullen zo snel mogelijk uit Belgie worden gezet. Andere buitenlandse gedelegeerden werden direct na aankomst in Belgie teruggezonden. De afgevaardigden, die Vrijdag werden aangehouden, waren al voor Donderdagavond, toen het bevel tot sluiting van de grens werd afge kondigd, in het land. ven. Deze zal een bedrag van f 16.6o per maand, f 3.84 per week of 8 cent per uur niet te boven gaan. Voorts is in de beschikking een schaal opgeno men, volgens welke aan werknemers beneden 23 jaar een bijslag mag wor den toegekend. Deze beloopt voor werknemers van 19 jaar 1 pet., voor twintigjarigen 2 pet., bij 21 jaar 8 pet. en bij 22 jaar 4 pet. Kon Ned Landbouwcomité Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft in een hoofdbestuursvergadering vastgesteld, dat de afgekondigde loons verhoging geen oplossing betekent voor de handhaving van het levens peil. tenzij met alle kracht enkele an deren dingen worden nagestreefd. Zo moet men zich niet in verwarring la ten brengen door de huidige prijsstij gingen. Versobering over de gehele li nie is noodzakelijk: belastingverho ging, afschaffing wittebrood e.d. Voor lichting inzake een doelmatige beste ding van het gezinsinkomen ie nodig. Een onderzoek moet worden ingesteld naar het levenspeil van verschillende groepen, ter verkrijging van een bil lijke verdeling van de lasten. De pro ductie moet omhoog en de nood in de tuinbouw dient te worden gezien als een nationale nood. Minister-president dr. W. Drees zal vanavond om 20.05 uur over beide zen ders een rede houden tot het Neder landse volk. Vier personen gewond Vrijdagmiddag is op de Amersfoortse- weg nabij de Julianatoren te Apel- doorn een personenauto, bestuurd door E. W. B.. uit Amsterdam, toen hij een truck met aanhangwagen wilde passe ren, op een tegenligger gebotst, waar in de expediteur R. de J. uit Heerde zat. Beide wagens vlogen tegen de langs de weg staande bomen en werden zwaar beschadigd. De vier inzittenden werden gewond, van wie een veertien- i jarige jongen zeer ernstig. Allen zijn I naar een ziekenhuis overgebracht. Te Londen is medegedeeld, dat Joe- go-Slavie van Engeland een nieuwe le ning ten bedrage van vier millioen pond sterling voor de aankoop van grondstoffen wenst en van Amerika een lening van 20 millioen dollars. DE LOONSVERHOGING De vakbeweging is over de Donderdagavond afgekondigde loonsverhoging nog niet uitgesproken. Uit haar commentaren blijkt een uiterst gereserveerde stem ming, al gaan K.A.B. en C.N.V. niet zover als het N.V.V., dat de verhoging als onvoldoende rondweg van de hand weeg. ïn een radiopraatje heeft de heer Ad Vermeulen, secretaris van het N.V.V., er bovendien op gewezen, dat weliswaar de lonen nauwkeurig op een voor de arbeiders onaanvaardbaar peil worden vast gesteld, doch dat de regering geen enkele maatregel neemt, om doorberekening van de verhoging in de prijzen te voorkomen. De actie voor een ruimere com pensatie zal dan ook worden voortgezet. „Het N.V.V. zal een uiterste poging doen, om het met regering en werkgevers alsnog eens te worden zonder stakin gen", aldus besloot spreker. Welk weer met Pasen? Een diepe depressie, die zich Dort' derdag via Zuid-Scandinavië naar de Oostzee verplaatste, trekt in Noord oostelijke richting weg. Aan de achter zijde van de depressie worden grote hoeveelheden koude lucht uit het Hoge Noorden naar West-Europa getranspor teerd. De aanvoer van koude lucht zal waarschijnlijk enkele dagen voort duren en als geüolg daarvan zal op beide Paasdagen de temperatuur voor de tijd van het jaar aan de lage kant blijven. Op de Oceaan ten Westen van Ier land ontwikkelt zich evenwel een krachtig hoge-drukgebied, dat zijn in vloed over de Britse eilanden en later ook over ons land zal uitbreiden. Daar mede samenhangend zullen er mei Pasen flinke opklaringen voorkomen Deze weersverbetering wordt echter belaagd door nieuwe storinaen van de Oceaan, die in het ongunstigste geval ons land reeds voor het einde van de tweede Paasdag kunnen bereiken. De heer M. Ruppert, voorzitter van het CNV, heeft in een interview met het ANP uiteengezet, dat de consump tiebeperking in de eerste plaats de luxe dient te treffen: het autorijden op Zondag, het gebruik van alcohol, dure tabakssoorten en luxe snoeperij e.d. Ook deze spreker achtte de vijf procent verhoging onvoldoende. Deze zal immers doorwerken in de prijzen, die zeker de helft van de loonsverho ging zullen stijgen. Daardoor wordt de verhoging reëel slechts 2l^ ct De ver bruiksbeperking loopt dan op tot 7°/s pet. Voorts drong ook de heer Rup pert aan op fixering van de prijzen. Het standpunt van de KAB ten slotte vindt zijn uitdrukking in een resolutie, Vrijdag in een vergadering van het hoofdbestuur met de besturen der aan gesloten vakbonden aangenomen. De KAB is van oordeel, dat elke niet noodzakelijke beperking' van het ver bruik moet worden voorkomen en dat het prijsniveau doeltreffend móet wor den bewaakt. Ook moet de kinderbij slag worden verhoogd. De getroffen maatregel heeft de KAB allerminst bevredigd, maar zij legt zich neer bij de beslissing van de regering, teneinde zo spoedig mogelijk verlichting te Verwachting, geldig, tot heden avond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Krach tige wind. Kouder, vooral in het Zuiden van het land. Zondag: Zon op 6.34, onder 19.00. Maan op 22.17, onder 6.56. Maandag: Zon op 6.32, onder 19.02. Maan op 23.50, onder 7.12. Dinsdag: Zon op 6.29. onder 19.03 Maan op 0.00. onder 7.35. brengen in de nood van de gezinnen. Daarbij gaat zij ervan uit, dat het aan gekondigde overleg met de regering van blijvende aard zal zijn en o.m. zal leiden tot compensatie van verdere prijsstijgingen. ff W7at onze voorvaderen zochten in de oude Schiedamse „onversneje" zoe ken sommige New Yorkse jongeren in het gebruik van narcotische artikelen. Een New Yorkse jury heeft in 1949 maar liefst 41 gebruikers van verdo vende middelen, tussen de 16 en 18 jaar voor de balie gehad. In 1950 liep dit aantal op tot 161. Zouden de prijzen van dat spul soms gedaald zijn? Q Kort geleden arresteerde de politie in New York nog zes mannen en twee vrou wen, die bedwelmende middelen aan de man brachten. Ze hadden een voor raadje heroïne ter waarde van driedui zend dollars in hun bezit. Een snuifje van die grootte zou je zelfs de atoom bom doen vergeten. Trouwens, dr. Colin Hutton van de Stanford-univer- siteit slaat die verwachtingen weer ka pot. Hij verklaarde, dat in het zand van elk Californisch strand grote hoe veelheden uraniumerts schuilen. O Ene juffrouw Martin, die zich heerlijk zat te koesteren in het zonnetje aan het strand van Miami, sprong tot grote schrik van de om-zitters plotseling op. rende de zee in en was bijna jammerlijk verdronken geweest. Ze verklaarde, da. een krab haai- gebeten had. Kan bes een uranium-explosie geweest zijn. vijftien Japanse meisjes, die Don derdag met het Nederlandse m.s „Boissevain" naar Argentinië vetrokker wisten ook niet wat hen overkwam. Z' „Ik kan mijn kiespijn missen als dia snelle beslissingen, Theodoor.' gingen heen om te trouwen met (uiter aard) vijftien mannen, die ze door uit wisseling van foto's hadden leren be minnen! q Er is een vreselijk bericht uit Djakarta binnengekomen. Daar is een kind ter wereld gebracht met vier benen en drie armen. De derde arm groeit uit de borst, q Mevr. Elsie Hall uit Boldmere (bij Birmingham) stond ook voor een onverwachte verrassing. Toen ze 's morgens de deur opende om ie melk weg te nem«n, die dagelijks door de melkboer op de stoep werd neergezet, greep ze in een pasgeboren kalf. De heer Erich Steinberg, die de kerk van Baia in Brazilië bezocht dacht ook aan een wonder. Toen hij een deurklink neerdrukte ruisten plot seling vijf en twintig monniken langs hem heen en begonnen hun koorzangen Erich had per ongeluk de kerkklok in* geschakeld, q De inwoners van Chey- enne (natuurlijk in de USA) vertrouw den altijd kinderlijk op hun sheriff, de heer Dan Rees. Een advertentie in het plaatselijke blad zette hen echter aan het denken: Daarin stond: „Alle be loften, die ik tijdens mijn diensttijd heb gedaan trek ik hierbij in. Ze zijn van nul en gener waarde!" nale lijnen was het treinverkeer voor driekwart hersteld, de verbindingen met de voorsteden van Parijs waren echter nog verbroken. Ook de staking bij de bussen en bij de metro duurde nog voort. De regering heeft besloten, dat de lonen bij de spoorwegen niet langer zullen worden vastgesteld door het ministerie van verkeer. Voortaan zul len de directie en de vakverenigingen van spoorwegpersoneel weer recht' streeks kunnen onderhandelen, even. als voor 1939. DE FRANSE STAKINGEN Force Ouvrière verlengt de spoorwegstaking De Franse regering heeft Vrijdag avond twee maatregelen genomen, die in verband met de stakingsgolf in het land van betekenis zijn. Zij heeft ten eerste de lonen van alle arbeiders in het gebied van Parijs met ongeveer elf procent verhoogd. Het minimum uurloon wordt n.l. van 78 op 87 francs gebracht. Het laagste uurloon in de provincie werd van 64 op 74 francs verhoogd. Ten tweede heeft zij een groot aantal arbeiders bevel gegeven het werk te hervatten. Arbeiders, die aan dit bevel niet voor hedenmorgen twaalf uur gehoor zouden hebben gegeven, zouden als dienstweigeraars worden beschouwd en dienovereenkomstig gestraft. Op deze vijze hoopt de regering kennelijk een eind te maken aan de staking in de vervoersbedrijven, die het verkeer in Parijs geheel en de verbindingen van de hoofdstad met de provincie ten dele heeft ontwricht. Vrijdagavond hadden 16.000 van de 40.000 arbeiders, die een oproeping hadden gekregen om aan het werk te gaan, de arbeid her vat. De socialistische vakbond Force Ouvriere heeft echter bepaald, dat de spoorwegstaking, die Vrijdag tegen middernacht zou eindigen, met twee dagen zou worden verlengd Overigens was de toestand op de spoorwegen Vrijdag gunstiger dan de dag tevoren. De internationale treinen liepen gisteren normaal. Op de natio- Veertigjarig bloemenkoopman in zijn woning overvallen Gisteravond omstreeks elf uur is in een woning aan de Romerkerkweg 20 te Beverwijk een moordaanslag gepleegd. De ruim 40-jarige bloemenkoopman P. van Amersfoort is in zijn huis over vallen. De man had zich reeds ter ruste be geven. De omwonenden kwamen van het misdrijf op de hoogte door het ge jammer en geroep „Moord!" van de kinderen van de aangevallene. Twee hunner sprongen zelfs uit het raam der bovenverdieping. Toen de omwonenden het huis bin nendrongen, nam de dader de vlucht met achterlating van zijn fiets. De heer Van Amersfoort, in nachtgewaad ge kleed, werd in het huis aangetroffen, bloedende uit vele wonden. Door moedige buurtgenoten werd de dader nagezet en zelfs kwam het daar bij in de Stumphiusstraat tot een ge vecht. In de Koolstraat raakte men echter het spoor bijster. De heer Van Amersfoort is per po litieauto naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Zijn kinderen werden bij de buren ondergebracht. Omtrent het motief van de omstreeks dertigjarige dader tast men in het duister. Het officiële Joegoslavische pers bureau Tanjoeg heeft Vrijdag mede gedeeld, dat drie Roemeense ministers zijn ontslagen, nl. Georghe Vasilichi, de minister voor mijnbouw en de olie industrie. de minister voor openbare werken, Petre Borila en de onder minister van de voedselvoorziening, Emanuel Vinea. Vasilichi wordt ver antwoordelijk geacht voor de sterke daling in de Roemeense olie-productie. In een dessa bij Tasikmalaja woon den twee personen, een man en een vrouw, die volgens de dessa-inwoners over „geheirrfe krachten" beschikten, waarmee zij in staat zouden zijn men sen te doden. In de dessa waren negen mensen onder wie een baby gestorven. naar de mening van de dessa-bewoners door toedoen van deze „geheime kracht- bezitters". Een soldaat van de APR1, die van dit geval hoorde, deed op zijn eigen houtje een onderzoek. De beide verdachten erkenden volmondig over geheime kracht te beschikken en toonden hem enige „Djimats" als bewijs. De soldaat, die de dood van de negen personen wenste ie wreken, haalde zijn revolvers en schoot man en vrouw neer. Hij is gearresteerd en zal bin nenkort voor de krijgsraad in Ban- ciung moeten verschijnen. LIET PAASFEEST der mensheid is het jubelfeest der herleving. Opge bouwd op het lentefeest der heidenen en het feest der vrijwording der Israë lieten, draagt het in vele zijner ken merkende gebruiken nog de stempel van zijn oorsprong, al heeft het Chris tendom het een vorm en betekenis ge geven, die oneindig dieper, veel meer vergeestelijkt is. Pasen noemen wij het en wij ontleenden de naam aan het Oude Testament en onbewust gebrui ken wij een ver-Nederlandste vorm van een Grieks woord, dat aan een He breeuws werkwoord verwant is, dat voorbijgaan" betekent en in een bij zonder geval ook in de zin van: „ge spaard -en behouden blijven" gebruikt wordt. Dit verklaart, dat in het Paas feest een groot en sterk verlangen ligt besloten, dat het getuigt van blijdschap na lijden, van verlossing na dienstbaar heid, van herrijzenis na omverwerping, van vernieuwing na vernietiging. Voor de mens, die in de kruisdood van Jezus en Zijn daarna volgende opstanding de hechte grondslag vindt voor zijn ge loof in de onbegrensde liefde van God betekent Pasen bovendien, ja, in de eerste en voornaamste plaats, een tel kens weerkerende ontroering, door het wondere mysterie, dat ons in het Paas feest wordt geopenbaard. De oude Paasroep: De Heer is waarlijk opge staan, is de jubel over het einde van het Lijden van Christus en Zijn ver heffing tot hoogste heerlijkheid. Het zegevieren der liefde over spot en hoon, foltering en onrecht, zonde en verderf. Wat als schande bedoeld was, werd tot stralende triomf, wat neder laag scheen, werd glansvolle overwin ning. IN DAT WOORD Pasen vindt men bij omzetting in onze taal „voorbijgaan" en „gespaard en behouden blijven". Hoe zinvol in de betekenis van het Christe lijk Paasfeest! Men vindt er ook iets van terug in wat eens gezegd is: „De aarde, de wereld, is een dodenveld, waar 't ene geslacht na 't andere be graven wordt. Maar zij is ook de eeuwig groenende tuin waar het nieuwe, het betere ontstaat op de overblijfselen van het oude". Wanneer wij pogen alleen maar verstandelijk iets te verstaan en te begrijpen van wat ons in het Evan gelie van de gebeurtenissen op die Paasmorgen verhaald wordt, dan ko men wij er niet uit. En wanneer wij met nuchter realisme de wereld van onze dagen observeren, dan is het even moeilijk om te geloven in „een eeuwig groenende tuin, waar het nieuwe, het betere .onstaat op de overblijfselen van het oude". Want boze tijden gaan over deze wereld, die diep hun merk stem pelen in alles wat tot haar behoort. Bij ontelbaar velen knaagt de wanhoop aan het hart: de mensheid is als bezeten van angst en wantrouwen en de harts tochten van haat en afkeer woeden in ongebreidelde mate. Leugen en ver dachtmaking schijnen oppermachtig en de volkeren putten zich uit in een be wapeningswedloop, die 'n nieuwe pe riode van mensenslachting en vern:eti- ging schijnt in te luiden. In welk een flagrante tegenspraak is dat alles met „gespaard en behouden blijven", hoe vèr verwijderd schijnt dit van wat Pa sen ons te zeggen heeft van de overwin ning van de liefde over de boosheid, van het goede over het kwade! £)E TIJD, waarin wij het Paasfeest vieren, is ook de tijd van de ontlui kende natuur. Op de doodse winter volgt de herleving van de lente en hierbij mag men met recht en zonder twijfel spreken van „voorbijgaan" en „gespaard en behouden blijven". De mens kan veel wat het leven glans en licht moet geven ontluisteren en ver duisteren. maer daar is toch altijd en onaantastbaar het wonder van God^ Schepping, dat ons alleen maar stil kan maken en verkondigen, dat. wat er ook in de mensenwereld woeden moge, Hij het is die wint. Pasen verkondigt ons, dat wij het geloof in de liefde niet moeten laten vertwijfelen, dat wij ons hart ontvankelijk moeten maken, het open moeten stellen, voor de goddelijke waarheids en liefdedrang. Pasen wekt ons op, om midden in het tumult en de onzekerheid rondom ons heen, in dachtig te zijn en te blijven aan wat ons Christelijk geloof noemt het hoogste be wijs van God's onvergankelijke en ver zoenende bewogenheid. Het moge dan zó zijn, dat de uiterlijkheden in deze gebroken en ontredderde wereld naar ondergang en ontbinding wijzen, 't ge loof moet ons sterken en ons rustig en ongeschokt doen voortgaan op de weg, die God ons wijst. Hem volgend, die ons bemoedigt met Zijn woord: „In de wereld zult gij verdrukking hebben, maar hebt goede moed: Ik heb de we reld overwonnen". Indien wij zo de betekenis van Pasen verstaan, dan is er geen angst en vrees, maar rustige ze kerheid en kalme moed in de onwan kelbare overtuiging: Hij wint het; Zijn Macht is uit God en daarom: onweer staanbaar, Almacht! L. v. B. KONINKLIJK PAAR NAM DEEL AAN AVONDMAALVIERING Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben op de ochtend van Goede Vrij dag aangezeten aan het avondmaal in de dienst in de Nederlands Hervorm de kerk te Soest.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1