Zo ligt Nieuwediep in de lente NOORDEQË>RZEDTE Geus Sr. heeft nog leiding in de groote schaakwedstrijd „De Notenkrakers'' speelden in Tivoli voor de V.A.R.A. De kraaien zijn er weer Uitrwdi^in^ SéAOïd Uto-ïtn En_ nu maar wachten op de Pinksteren Zestiende ronde W&rd VeenstraBakker 10; BurgersHup gisteravond gespeeld Sectie Jeugd der H.G. Vrijdagavond bijeen Modeshow Cerard Worm Kees Stet van lerswoud bij „De Zilvermeeuw" Het gebeurde in Nieuwediep Jaap Valkhoff, een geboren komiek Geslaagde avond met «Accordeola" r ..Kermesse d'hiver" wordl Vrijdagavond geopend Eerste prijs voor ,»WI tokkelen graag' WOENSDAG 28 MAART 1951 Grcée «choonnat 7O LIGT DAN NIEUWEDIEP in lente. Kreunend buigen zich kale takken van wat schamele bomen in de adem van de Noordooster. De stormkegel aan de semaphoor te Huis duinen rukt aan het touw, dat in deze dagen weinig rust heefts Morgen hangt er nog de bal, terwijl een harde wind uit het Zuidwesten komt, 's mid dags staat de semaphoor ledig in een zachte bries, en 's avonds kondigt een felle rode lamp alweer een storm aan. Zo, op de vleugelen van alle stor men, zijn wij in Den Helder de lente ingegaan. En ondanks al die stormen zijn de kraaien in de hoge bomen voor het Paleis teruggekeerd. En, laat het waaien, maar de heesters in onze tui* gaan al uitbotten. f\AN wordt het Pasen. Vergezeld door tuimelende windvlagen trekken de Nieuwediepers naar Zuidelijker stre ken. Bij treinen vol. En wonderlijk, zij vinden daar, in warmer sferen, iets meer van de lente dan in de eigen stad. Maar zij weten niet, dat ook voor de thuisblijvers de zon is gaan schijnen. Twee Paasdagen lang zegevierden zon en wind samen over onze kleine wereld in Noordhollands Noordkop. Brandings- golven stormen bruisend in de zon op de glimmende bazaltblokken aan. De burger, die zijn stad in deze trouw blijft, geniet van zijn wandeling langs de Dijk. Tot 's avonds de Maartse buien komen in de vorm van heftige sneeuw stormen en hagelvlagen. Op tweede Paasavond druipt de stad van het wa ter, de straten liggen glibberig en kil onder de voeten van hen, die buiten moeten zijn. \/ER in het Zuiden maken de gevluchte Nieuwediepers zich weer klaar om terug te keren naar het hoge Noorden. Op alle stations lopen de treinen vol en om zeven uur stromen de eerste dui zend mensen door de stationsuitgang. Terug in het kale Nieuwediep. Alweer voorbij het goede feest. Om kwart voor acht om tien uur en om twaalf uur, telkens duizend Nieuwediepers terug in de thuishaven. De laatste trein, die tegen enen hoort binnen te komen, wacht in Alkmaar trouw op de laatko mers uit het Zuiden. En de passagiers wachten geduldig mee. Vijftig minuten, vijf kwartier, maar de trein blijft on verstoorbaar staan. Eindelijk, precies honderdzestien minuten over tijd, trekt de zware locomotief de wagens he Alkmaarse station uit. In Den Helder wacht een klein groepje mensen bij de stationsuitgang. Maar dat groepje dunt en dunt, tot zelfs de taxi-chauffeurs er- de brui aan geven. Het stationsplein ligt leeg en verlaten, nat en modderig, in de nacht Een kleine jeep van de Mare- chaussée trekt een rap spoor door de viezigheid, en stopt voor het groene hekje. Dan komt eindelijk, het is vijf minuten voor drie, het ijzeren paard aangëdaverd. Duizend slaperige gezich ten schuiven onder de felle lampen van de controleurshokjes door. Duizend al te korte nachten volgen, en duizend grauwe sombere morgens aan het begin van een nieuwe week, waar de „kop al weer af is. CN da nloopt de burger van Nieuwediep op de herfstige Dinsdagmiddag na Pasen langs de Zuidstraat. Ergens bij de ketelmakerij op de Rijkswerf klinkt het nijdig gerikketik van een pneuma tische hamer, staal op staal. Een grijze Chevrolet 1939 uit Gelderland neemt aarzelend de bocht naar de Weststraat. Voor de bestuurder is Den Helder nog nieuw en onontgonnen. Hij weet met, dat recht vooruit de binnenstad ligt, met al de établissementen waar men in de behoeften der Nieuwediepers en van hun gasten voorziet. De Kei- zersbrug is trouwens open, misschien is de automobilist daarvan geschrokken. Een zwart klipperscheepje wordt traag door de gracht geboomd. De schipper staart eens over het water, dat olievlek ken heeft en waarop van alles drijft. De brugwachter is een geduldig wach ter. Hij ziet op de mensen achter de geblokte balken, maar hij is wijs en haast zich niet. Als het grote roer van de klipper voorbij de brug is gegleden, grijpt de brugwachter zijn gereedschap en draait met kalme slagen de brug in het gareel. De geblokte bomen gaan weer in de haken en voort gaat het le ven over de planken, die de stad met de buitenwereld verbinden. JTEN kind in een invèlidewagentje lacht zonnig tegen alle mensen die het ontmoet. Hij zit als een vorst en wordt heerlijk voortgeduwd waarheen hij ook maar wil. Zijn helper voert trouw de opdrachten uit. Rechtsaf? Langs de Keizersgracht? Prachtig! Het is daar heerlijk in het zonnetje. Een bruine hond blaft jolig tegen het kleine wiel tje, dat de wagen in evenwicht houdt en soms raar zwiebert voor de voeten van de blonde duwer. Aan de overkant komen gillende geluiden uit de elevator van de gasfabriek. Uit een aak worden kolen gelost, waaruit straks het gas voor de Nieuwediepse middagpot wordt gestookt. 70 gaat alles gemoedelijk zijn gang, net als vorige week. En alsof er geen Paasdagen geweest zijn. Het leven rept en ijlt, of gaat traag en sloom, naar het einde. Klipperscheepjes worden door het Helders kanaal geboomd, vol heen en leeg terug. De bruggen gaan open en weer dicht. In het nieuwe droogdok ligt een mijnenveger. Volgende week zal een andere haar plaats hebben in genomen, en een maand later misschien een sleepboot. Maar altijd wordt er ge hamerd en gerikketikketikt. En altijd bewegen zich stromen mensen door de straten van de binnenstad. Van huis langs een omweg naar huis. Van de kinderkamer langs een lange omweg naar de lagere school, en langs nog een omweg naar het volle leven. Al die omwegen telkenjare gemarkeerd met twee Paasdagen, zonnig of buiig, vro lijk of triest. En zeven weken later tel kens weer twee Pinksterdagen. Dat gaat altijd zo door, er is geen houden aan. Komaan, we gaan vast plannen maken voor het komende Pinksterfeest. Laten we maar rekenen op mooi weer, net zoals we met Pasen hebben gedaan. De wedstrijden om het schaakkampioenschap van Den Helder werden Dins dagavond voortgezet met de zestiende ronde. Er werden slechts weinige partijen, gespeeld, maar enkele daarvan eindigden in verrassende uitslagen. Zij waren dan ook van invloed op de stand. In de hoofdklasse was het min of meer een ver rassing, dat J. Marsman 2 zijn partij tegen R. Mol in een overwinning wist om te zetten. Mol maakte enkele blunders, en kwam daardoor verloren te staan. J 4e klasse: Wieringa—De Leeuw 1—0; Het sectiebestuur van de sectie „Jeugd" van de Helderse Gemeenschap belegt Vrijdagavond een algemene ver gadering in de benedenzaal van het gebouw Palmstraat. Men zal het op zeer hoge prijs stellen, wanneer deze vergadering wordt bijgewoond door af gevaardigden van alle Helderse jeugd verenigingen. Aangezien het bestuur niet over vol doende adressen-materiaal beschikt, heeft men afgezien van het verzenden van uitnodigingen. Anders zouden waarschijnlijk toch enkele verenigin gen geen invitatie ontvangen. Aangeno men wordt, dat de leden van de be trokken besturen na lezing van dit be richt zich als uitgenodigd willen be schouwen. De agenda voor de vergadering ver- r.eldt, naast een bespreking van de werkzaamheden in de sectie, het ver kiezen van een definitief bestuur, ter vervanging van het voorlopige college, dat slechts zitting heeft genomen om allerlei voorbereidende maatregelen te nemen. Juist omdat het r.ieuwe bestuur een zoveel mogelijk gevarieerd karak ter dient te hebben, is de opkomst van alle belanghebbende bestuursleden ge wenst. Wanneer men nadere inlichtin gen wenst, kan men deze te allen tijde verkrijgen bij de secretaris van het voorlopige bestuur, de heer L. B. Fol- kerta. Hertogstraat 24. De partij tussen K. Geus en A. H. Verschuur was van zwaarder „kaliber" In een Siciliaanse partij kreeg Geus een betere stelling, en hij nam het ini tiatief. Door stug verdedigen kon Ver schuur de ontmoeting in evenwicht houden. De partij werd ten slotte afge broken. De derde partij in de hoofd klasse gaf een taai gevecht te zien tus sen J. Smit en W. J. Geus. In een moei lijk doch fraai eindspel, waarin Geus een plus pion bezat, werd de strijd voortgezet. Geus zegevierde uiteinde lijk. Verder waren de uitslagen: le klasse: BoschC. J. Geus 01; DokterLengers 01; Van DijkDe Lange afgebroken. 2e klasse: BodegomVan Amesfoort afgebr.; t' HartStolk afgebr.; H. Ver schuurAdriaanse afgebr.; Beun Bruinsma 10. 3e klasse: CoppensJoh. van Ames foort Joh. van Amesfoort Coppens VtBremerKroon 10. 10. In de hoofdklasse is de stand nu: K. Geus 14—11%; W. J. Geus 18— ll1/»; J. P. Bommel 1311; Marsman (2) 16—8; R. Mol 12—6»/«; J. M. Ko ning 156; J. van der Kuyl 95%; A. H. Verschuur 155%; J. Smit 15-51/»; J. van Brederode 14—41/»; H. A. Her derschee 93%; K. de Waard 10Vit. Verleden jaar werd de voor j aars- show van de firma Gerard Worm zowel in Alkmaar als in Den Helder gehou den, maar ditmaal organiseert men deze show alleen in de kaasstad. Onge twijfeld zullen er in Den Helder echter dames zijn, die graag een bezoek aan de Alkmaarse show willen brengen. Voor hen wordt althans wanneer daarvoor voldoende belangstelling be staat de gelegenheid geboden, de reis naar Alkmaar en terug kosteloos per autobus te maken. De dames kun nen zich opgeven bij de fa. Gerard Worm in de Keizerstraat. De show wordt op Maandag 2 April gehouden. Och, waarom Haal de spons er overl Ieder jaar om en nabij Pasen organi seert de wandelsportvereniging „De Zilvermeeuw" een feestavond, mede met het doel het contact tussen de wandelvrienden onderling weer eens te verstevigen en elkanders gedachten vast te richten op het komende seizoen. Het is gezond en aangenaam om dat te doen in de sfeer van een feestavond, en zeker wanneer de verzorging daarvan is toevertrouwd aan de populaire Alk maarse humorist „Kees Stet van Iers woud". Men zal zich herinneren, dat wij enige tijd geleden een reportage gaven over deze begaafde kleinkunst artist, die als de heer Piet Kroon een zeer normale betrekking in de kaasstad heeft, maar in zijn vrije tijd als „Kees Stet" reeds vele duizenden mensen een paar gezellige uurtjes heeft bezorgd. Ook de Zilvermeeuw-familie heeft ge noten van zijn uitgebreide Westfriese reportoire, niet het minst van het sap pige dialect waarin hij zijn anecdotes en grappen vertelde. De medewerking van de conferencier Nico Akkerman, die bovendien medespeelde in enkele schetsjes, droeg veel tot het welslagen van de avond bij, evenals het optreden van de Alkmaarse goochelaar „Prof. Caki" en de muzikale assistentie van John Davis. Het programma werd ge completeerd met een paar liedjes, ge zongen door Rie Dekker, en na tuurlijk! door een warm woord van propaganda voor de wandelsport, ge sproken door de heer S. D. Sarlie uit Purmerend. In de achtergevel van het gemeen telijk lyceum aan de Hoofdgracht zijn vijf ruiten stukgegooid. De waarschijn lijk jeugdige) onverlaten hebben hier voor gebruik gemaakt van halve straat klinkers. Op het terrein van de nieuwbouw nabij de Jan Verfailleweg werd in gebroken in een keet. Vermist worden vijf zekeringen en elf schakelaars. Hiermede hebben wij de eer U uü fe nodigen voor onze Modeshow Voorjaar en Zomer 795J- welke op Maandag 2 April gehouden wordi jn de Schouwburgzaal van I Gulden Vlies ie Alkmaar. DU jaar zal onze Show worden gekenmerkt do0r een uitgebreide Zwitserse collectie. Het zal ons een genoegen zijn U welkom ta mogen heten ALKMAAR (Onze clienten maken wij er op attent dat door bijzondere omstandigheden dit voorjaar geen Mode show gehouden kan worden in Den Helder.) Aanvang Middagshow 2.30 uur. Avondshow 8.00 uur Entree incl. Thé Complet 13.-. Kaarten verkrijgbaar aan onze zaken Langestraat 40 en hoek Houttil, Alkmaar, Tel. 2943. Keizerstraat 60, Den Helder, Tel. 2403. V. De prop;iganda-feestavond van de afdeling Den Helder van de V.A.R.A. beetl gisteren weer niet over belangstelling te klagen gehad. Tivoli was geheel uit- verkocht, hetgeen voor het gezelschap „De Notenkrakers" een zeer succesvol op. treden betekende. Men was gul met het applaus, dat kenmerkend was voor d« bijzonder gezellige sfeer waarin dergelijke bijeenkomsten altijd worden door gebracht De Notenkrakers hebben hun naam eer aangedaan in de revue „In de Jan Pleizier" die ongeveer drie uur amuse ment van de beste soort garandeerde Men kon nu eens van nabij luisteren naar het bekende orkest „Accordeola onder leiding van Jan Gorissen, die wordt bijgestaan door een zestal veel zijdige collega's. Want de namen van Gees de Lange en Max van Praag mo gen dan al voldoende zijn om een vol huis te krijgen, men heeft stellig nog het meest gelachen om de derde accor HONDEN JN Nieuwediep is men ver zot op voetballen. Dat weet Gradus. Elke Zondag (behoudends de uitzonde ringen) wordt in Den Hel der met veel geestdrift het leren balletje getrapt, het geen dan wordt gadegesla gen door duizenden stadge noten. Nu hebben getrouw de mannen een moeilijk heid: moeder! Dat wil zeg gen, als ze graag naar het voetbalveld willen, dan mogen ze wel, maar het ligt er toch maar aan of er al dan niet harde woor den over moeten vallen Want men kent het ver haal, moeder wil graag eens wandelen, maar vader mint het groene tapijt, het geen dan soms tot ingewik kelde situaties leidt. Meest al is moeder het verstan digst door er heel weinig woorden aan te wijden. En dan gaat pa om tien minu ten voor half drie, toch met een klagend gevoel van wroeging in zijn hart, om dat hij zijn vrouw en de kleintjes aan hun lot heeft overgelaten. Dat doet hem besluiten een volgende keer ten minste één van zijn spruiten mee te nemen naar het voetbalveld, om zoaoen- dl moedér enigermate te ontlasten. Dat gebeurt dan ook in derdaad, en niemand die zich daaraan stoort. Er zijn evenwel ook mannen (met goede bedoelingen overi gens), die hun trouwe vier voeters op het sportveld brengen. Luid keffend spoe den deze dieren zich in het heetst van de strijd het ter rein op, ten einde een hand je te helpen. Een en ander -vordt door scheidsrechter en spelers evenwel in het geheel niet gewaardeerd, zodat het spel wordt ge staakt om „even gauw die hond te vangen". Helaas, honden zijn snel, en zelfs de snelste vleugelspeler blijkt niet in staat, het vro lijk kwispelstaartende dier te achterhalen. Op den duur wordt de hond ingesloten en met vereende krachten van het speelveld verwij derd. Om dergelijke toneeltjes (waarvan vooral de lagere elftallen veel hinder onder vinden) in het vervolg te vermijden, heeft men Gra dus gevraagd er een stukje over te schrijven. Dat stuk je ging hierboven. „Wij heb ben er geen bezwaar tegen", aldus Gradus' zegsman, „dat lieve kleuters worden me degebracht, maar laat men de hond alsjeblieft thuis laten ZWALUW JN de tweede serie van onze spreekwoordenprijs vraag kwam voor het spreek woord: „Eén zwaluw maakt nog geen zomer". Een stad genote schreef, dat zij in plaats van zomer „lente" had ingezonden. Zij deelde voorts mede, dat zij het daarom met de uitslag in de Helderse Courant niet eens was, en zei: „Dan moet u maar eens bij „zwaluw" kijken in het woordenboek van Koenen, waar wel degelijk „lente" staat". Gradus is onmiddellijk in de kast gekropen. Hij vond de woordenboeken van Kra mer en Van Dale, doch in beide luidt het spreekwoord: „Eén zwaluw maakt nog geen zomer". Gradus heeft helaas geen Koenen, maar hij heeft een volledig ver trouwen ln de beide exem plaren in zijn kast. En daar deze exemplaren hem en an dere burgers van dit land goede diensten hebben be wezen, vertrouwt hij zich blindelings aan hen toe. KIEVIT JJOEWEL Gradus door gaans een hekel heeft aan wederkerende gebeurtenissen vindt hjj het kievitseieren zoeken immer een machtige sport. Met belangstelling volgt hjj elk jaar de verrich tingen van de rapers, zonder nochtans zelf eens zo'n pro duct aangeboden te hebben gekregen. Op tweede Paasdag heeft de vijftien-jarige Dic- ky Geervliet uit de Gasstraat bij de Doggersvaart in Koe gras een kievitsei gevonden, waarvan men aanneemt dat het het eerste is in Den Hel der. Gradus vond het voor Dick een leuk succesje. LEZING DE eigenaar van „For- mosa", de heer G. van Baaren, ontving vóór de Paasdagen van de „Vereni ging van vrienden van 53 graden Noorderbreedte" de volgende uitnodiging: „tot 't bijwonen van een openbare vergadering in café-restau rant „Formosa", op de le Paasdag tussen 10 en 11 uur aan de stamtafel." De ge achte heer „Gradus" zal spre ken over het onderwerp: „De Stamtafel van Formosa als brandpunt van politieke, eco nomische en sociale bescha ving in Den Helder". Gradus verheugt er zich zeer over, dat zich in deze stad een „Vereniging van vrienden van 53 gr. Noor derbreedte" heeft gevormd. Dat begrijpt men. Niettemin zal de Stamtafel inmiddels hebben vernomen ,dat deze Gradus op le Paasdag elders het Paasfeest heeft gevierd. Waar ook „moppen" werden verteld. De lezing, die geheel zonder Gradus' voorkennis werd aangekondigd, kori dus, evenals het school-voetbal- tournooi, geen doorgang vin den. Vanzelfsprekend komt Gradus overigens gaarne in aanmerking voor een be stuursfunctie in bovenge noemde vereniging. WIEK Q N L A N G S heeft men in dit blad kunnen lezen, dat de buurtver eniging- van de Molenstraat was opgeheven. Gisteren kwam men Gradus vertel len, dat er tal van mensen zijn die nu menen dat ook het cabaretgezelschap „De Molenwiek" niet meer be staat. Het tegendeel is echter waar. Onder leiding van de heer A. van Leeuwen heeft het gezelschap zelfs weer een geheel nieuw programma in voorbereiding. „De Molen wiek" is dus niet dood; hij draait! GRADUS Dit tafreeltje werd door Gradus" lijffotograaf in den jare 1875 vereeuwigd in de kapitale Groningse boerderij „Wiekhorn", waar een machtige hereboer en reder woonde. Links ligt hij als een gebroken man op de di van, om hem heen de mensen die zijn nederlaag heb ben bewerkstelligd. Maar laten er geen misverstanden zijn. Deze foto werd genomen tijdens een spannende scène uit het toneelstuk „Wiek van Wiekhorn", dat Za- 'erdagavond voor en door de Groninger vereniging „Grunif in Casino werd opgevoerd. deonist van „Accordeola", de bekend» componist van vlotte melodietjes ais „Kikkerland", Jaap Valkhoff. Deze heeft de aanwezigen doen schs- terlachen, vrijwel zonder een woord t< spreken. Een eerste klas komiek dez» Valkhoff, werkelijk een figuur voor een zeer belangrijke rol in een goede revue. Jammer dat veel van zijn aan trekkingskracht verloren gaat, wanneet hij zich in het gesprek gaat mengen. Behalve Max van Praag (men kent hem wel, deze gemoedelijke liedjes zanger) en Cees de Lange (vooral in zijn tekstjes achter de piano op dreef) werkten nog mede Cora May en Jan Lemaire. Ook dit tweetal behoeft niet te worden voorgesteld, yia de VABA- microfoon heeft men hen talloze malen kunnen beluisteren. Accordeola bracht populaire melodieën, die men op vlotte wijze kreeg voorgezet, geestig onder broken door „kleine kneepjes" uit het show-leven, die aan alle musici waren toevertrouwd Behalve Jan Gorissen en Jaap Valkhoff noemen wij nog de pia nist Eddy de Jong en de guitarist Bert Visser, die tevens een tweetal negro spirituals ten gehore bracht. Hoewel nog lang geen Paul Robeson of Bruce Lowe, vermocht Bert Visser de aanwe zigen toch te boeien. I Aan het begin van de avond sprak de heer Steenlage het welkomstwoord. De heer Meier, de voorzitter van de afdeling Amersfoort, hield voor de pauze een propagandistische redevoe ring, waarin hij de afdeling Den Hel der een verdiende pluim op de hoed stak. Vrijdagavond om zeven uur zal bur gemeester Rehorst in „Formosa" de grote Helder-Kermesse d'hiver vas Helder" openen. De organiserende da mes en heren hebben vele maande» aan de voorbereidingen van deze „ker mis" gewerkt, zodat dan ook veel doet verwachten. En niet ten onrechte, want het programma vermeldt onder 'n' dere: de Amerikaanse Hoepla, viste»- ten, balwerptent, schiettent, rad val avontuur, Het monster uit de jungle' De onder-water-zwemmers. Spec'af voor de dames zal een fraaie hand- werkstand worden ingericht. Men hee» ons verzekerd, dat vele prachtige P'^' zen beschikbaar zijn. Het Rad Avontuur biedt als hoofdprijs een at- mes- of herenrijwiel. Wel de mof- waard dus, om eens een kansje te gen. Tijdens deze Kerme6se d'hiver it men ook een dansje maken. Voor m ziek zullen onder meer zorgen String-strang-strongers", een HaW„i4 ian-ensemble, en het orkest van Visser. Het publiek wordt Vrijdagavo' van acht uur af toegelaten, en dan de pret beginnen. De „kermis" oncnil Vri;<J o 10 ar. Taterdag SI™ opend Vrjjdag 30 en Zaterdag en Zondag 1 April. Zaterdag wordt van drie uur een kindermiddag gegeven, eveneens tal van atracties za' ^ie j Natuurlijk is er een poppenkast 18 de grote kindervriend Jan Klassset- Fén en ander doet voor Jong en op de Kermesse d'hiver dus het t>e verwachten. Het Helderse mandoline-orkest ,Wl deel' iiiiMiMV"(jee I tokkelen graag" heeft met yaseRotta- 1 genomen aan een concours te dam. De heer Geluk behaald® 1,1 ^rSn veelbelovende ensemble een jos prijs in de derde afdeling. en e\ict "n volgend maal in de tweede uitkomen. J

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2