Washington wacht in spanning af Uittocht der rijken uit Perzie in 1952? De tijd is nabij Een Amerikaanse tegenhanger van het Noordat'antisch Pact? Truman en Auriol bespraken de problemen van het ogenblik VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Truman candidaat Jachtopziener schco' op buspassagier Atoomoven reeds bijna voltooid Brand op de Johan v. Oldenbarnevelt Vrijdag 30 Maart 1951 76e Jaargang No. 11064 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Chinezen bereid tot onderhandelen Verbonden troepen bij Seoel tot het offensief overgegaan Tsjang Kai Sjek Motie v. afkeuring tegen Velsens burgemeester Chinezen bereiden een tegenaanval voor Staking maakt tien duizend man werkloos Standard OU schenkt ton voor jeugdherberg Resolutie ter verdediging van de beide Amerika's Argentinië wil echter niet meedoen Ook te Arnhem twee maanden geëist Weerbericht n e Nederlandse jeugdhergen m 1951 KoJd BeAJteJk ■mm Twee presidenten waren bijeen Wrevel der Fransen weggenomen Dode vliegen brachten carillon ,,op hol'' Dinsdag a.s. interpellatie over lonen en prijzen Staatssecretaris Van Rhijn voor de microfoon HOCER BEROEP TEGEN K.P.-ERS INGETROKKEN BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK b mm TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Ij—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten «jlUWELIJKS zijn de berichten over ds weigering der communisten om te onderhandelen over een wapenstilstand in Korea, verklonken, of er komen weer nieuwe mededelingen over dit onderwerp. Thans verluidt, dat Malik, de gussisehe gedelegeerde te Lake Succes», reeds vier weken geleden zou hebben fa ten doorschemeren, dat China wel wil „praten". Men vraagt zich echter af, of dit juist is. Om dit te weten te komen, zal Truman binnenkort een officiële ver klaring afleggen, die gericht zal zijn op het verkrijgen van een wapenstilstand. Rog steeds is er hoop, dat deze succes zal hebben. Overigens komt van het Koreaanse front de tijding, dat de Chinezen een tegenoffensief voorbereiden, dat nog vóór de zomer zal moeten beginnen. gBlIWffllBlIM^lBIWIlllHltilllllllimWtllllltlllitl^lllHlHBWlWIIIHIjlHIlHIIjltlllWI President nam (verzwegen) beslissing Be Amerikaanse onderminister van arbeid, Galvin, heeft voorspeld, klaar- blijkeKjk met goedkeuring van het nationale comité van de Democrati sche Partij, dat president Truman in 1952 zou worden herkozen. „Na een diepgaande studie ben ik in staat te verklaren, aldus Galvin, dat Truman ongeveer 56 procent van het totale aantal stemmen zal behalen". Truman heeft op zijn persconferen tie medegedeeld tot een beslissing te zijn gekomen over het vraagstuk of hij zich eventueel als candidaat der Democratische Partij beschikbaar zal «tellen voor de eerstvolgende presi dentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Hij wilde de aard van zijn be slissing echter niet onthullen. In de gemeenteraad van Velsen is gisteravond een motie ingediend, >n- dertekend door fractieleden van de Partij van de Arbeid, de KVP en de Protestants CKr. partijen, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt óver een passage in de Nieuwjaarsrede van bur gemeester mr. M. M. Kwint. De burge meester had in zijn rede gesproken over een tijd: „Waarin halfslachtigheid en middelmatigheid in het gestoelte der ere zetelen en het compromis, zelfs tot over de grenzen der ere, bijzonder in vogue is". Indien de motie, waaraan ook de communisten en een wethouder van de P. v. d. A. hun steun hebben toegezegd, in de nog te vervolgen be grotingsvergadering wordt aangenomen, rzai zij ter kennis worden gebracht van de Minister van Binnenlandse Zaken. De burgemeester verweerde zich door op te merken, dat hij in het algemeen had gesproken. Er is een nieuw eindexamenpro gramma opgesteld voor het handels- avondonderwijs. Intussen zijn de Britse en de Ameri kaanse troepen Donderdagmorgen vroeg een nieuw offensief begonnen in het gebied ten Noordoosten van Seoel. Het punt, waar de strijd begon, ligt op on geveer dertien kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Donderdag maak ten de verbonden troepen in een snet tempo vijf kilometer terrein buit. De pas aangevoerde Chinese compagnieën waren genoodzaakt, terug te trekken. Volgens het Amerikaanse, hoofdkwar tier was de tegenstand over het alge meen gering, met uitzondering van het gebied bij Tsjanggori, op ongeveer der tig kilometer ten Noordoosten van Seoel. De Zuidkoreanen. die aan de Oost zijde van het front oprukken, melden nieuwe terreinwinst. Volgens de laatste berichten zijn zij reeds vijftien kilome ter ten Noorden van de 38ste breedte graad. De verliezen der Amerikanen belo pen volgens de laatste mededeling 8511 doden. 37 918 gewonden en 10.891 ver misten. Truman heeft op zijn wekelijkse pers conferentie geweigerd, te antwoorden op de vraag, of de troepen der V.N. nu al dan niet geheel Korea moeten bezet ten. Hij heeft verwezen naar de verkla ring van Marshall, verleden week af gelegd, waarin werd opgemerkt, dat de beslissing aangaande de overschrijding van de 38ste breedtegraad een politieke beslissing was. De president ontkende, dat er wijzi ging was gekomen in het standpunt der Amerikaanse regering, dat steun in houdt aan de resolutie der V.N.. volgens welke geheel Korea moet worden be vrijd. Dat houdt echter niet in, zo voeg de hij er aan toe. dat de troepen der V.N. nu tot aan de Noordelijke grens van Korea zullen oprukken. Tijdens een manifestatie te Taipeh. waaraan méér dan tienduizend scho lieren deelnamen, heeft Tsjang Kai Sjek verklaard, dat „de tijd niet meer ia, waarop hjj de soldaten het vrije China zou leiden naar overing van het vaderland". ver van her- Op I April a s. wordt in Tarente een Amerikaans eskader, waaronder een vliegdekschip, verwacht. De Ame rikaanse schepen zullen tot 20 April in Italiaanse wateren blijven. Te Bagdad is een stroom van auto's uit Perzie aangekomen met, naar het schijnt, welgestelde Perzische onderda nen en hun gezinnen, die over het al gemeen via Irak naar Syrië en de Liba non gaan. Verscheidene vervoersonder nemingen hebben van haar vertegen woordigers in Teheran het dringende verzoek ontvangen om een groot aantal autobussen naar de Perzische hoofd- De Verenigde Staten, Brazilië, Columbia, San Salvador, Paragua en Uruguay hebben op de conferentie der 21 Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op andere Amerikaanse republieken hun landsverdediging zodanig in te richten, dat elke staat die mili taire taak verricht, waarvoor hij in het kader van de gemeenschappelijke ver dediging van het Amerikaanse vasteland het meest geschikt ia. ties als voor de verdediging van het Amerikaanse vasteland, onverwijld kunnen worden ingezet. Indien deze resolutie wordt aange nomen, zal niet meer, zoals tot nu toe, elk Amerikaans land zijn weermacht opbouwen met uitsluitend het oog ge richt op zijn eigen landsverdediging. Er zou zodoende een Amerikaanse te genhanger van het Noordatlantische verdrag ontstaan. De indieners van de resolutie stellen voor dat de inter- Amerikaanse verdedigingsraad, welke is ingesteld na het sluiten van het verdrag van Rio de Janeiro, aan elk der Amerikaanse regeringen een plan zal voorleggen voor de gemeenschap pelijke verdediging der beide Ameri ka's. De Verenigde Staten, Brazilië, Co lumbia, Cuba, Paraguay en Uruguay hebben een tweede resolutie inge diend, waarin de Amerikaanse repu blieken wordt verzocht strijdkrachten ter beschikking te houden die, zowel voor een actie door de Verenigde Na- 1. tv.z1-13 - j d jjnt Tegen de 52-jarige boswachter-jacht opziener G. van den B. te Putten requi- reerde de procureur-generaal bij net Arnhemse gerechtshof mr. Bakhoven gisteren een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek, wegens bedrei ging met zware mishandeling en ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Met deze eis vroeg mr. Bakho ven bevestiging van het gelijkluidende vonnis van de Zutphense rechtbank. Verdachte, onder de invloed van sterke drank, bevond zich in October van het vorige jaar midden op de rij weg onder Putten en wenste niet op rij te gaan voor een autobus. Met ie chauffeur van deze bus en een aantal passagiers ontstond even later een Woordenwisseling. Van den B. zeide de chauffeur te zullen bekeuren en dreig de te schieten, als de passagiers niet vlug weer instapten. Ofschoon dezen aanstalten maakten weer de bus in te gaan, trok verdachte een pistool en vuurde. Een der busreizigers, de heer Bouten, die in de omgeving moest zijn, werd getroffen. Hij moest in een zie kenhuis worden opgenomen, waar ij teven weken is verpleegd. Voor het Hof verklaarde v. d. B„ dat hij zich door het grote aantal mensen bedreigd voelde en uit noodweer had geschoten, hetgeen enige passagiers, als getuigen gehoord, ontkenden. Verdachte: „Ze stonden allemaal om me heen". De president, mr. dr. baron de Vos van Steenwijk: „Die buspassagiers Ma ren nuchter »n u was dronken. Zij zul len wel beter hebben waargenomen" De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir verdachte ongeschikt te oor delen voor jachtopziener. Hij maakt 'n onbehoorlijk gebruik van zijn vuurwa pen, drinkt te veel en is bang. Mr Bakhoven wilde er echter rekening mede houden, dat verdachte zijn be trekking kwijt raakt. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met flinke opklaringen en in het Zuiden van het land tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Iets minder koud dan gisteren. Zaterdag: Zon op 6.20, onder 19.10; Maan op 4.22, onder 11.34. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken heeft verklaard dat de Argentijnse strijdkrachten „slechts bestemd zijn voor de verdediging van Argentijns grondgebied en voor geen enkel ander doe) zullen worden inge zet". Dit houdt dus in dat de Argen tijnse regering elke bijdrage aan de verdediging van niet-Argentijnse de len van het Amerikaanse vasteland weigert. De Standard American Petroleumcj' in Nederland heeft het zestigjarig be staan der moedermaatschappij onder meer gevierd met een kleine plechtig heid in de jeugdherberg Ockenburgh te Loosduinen. In de loop hiervan heeft de heer B. Klaare, de oudste directeur van de Standard een cheque van hon derdduizend gulden overhandigd aan d- ,-oorzitter van dg Nederlandse Jepgd- herbergcentrale. mr. J. C Tupker. De neer Klaare deelde mede, dat de NJHC op advies van de secretaris-ge neraal van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen was uitgekozen voor dit geschenk en sprak de wens uit. dat vele duizenden jongeren een goed onderdak zouden mogen vinden in de jeugdher berg te Princenhagen, die voor dit geld zal worden gebouwd. De heer Tupker heeft woorden van zeer hartelijke dank gesproken. TN BELGIE, in het landelijke Harle- beke is onlangs een konijn geboren, dat één oor had. Het prijkt midden op het voorhoofd. Volgens Alida is dit nu een „Cycloor". Een andere veel besproken geboorte is die van Kristina Star, dochter van Garry Davis, de wereldburger nummer één. Kristina is eveneens de eerste wereldburgeres, die in het gezin Davis haar pril geluid deed klinken. In India zou Davis wellicht on-vaderlandlievend genoemd worden. Daar propageert men geboorte-bepei- king om de snelle aanwas van de be volking te verminderen. Tegelijkertijd is er in New Delhi een culturele In diase academie gesticht. O De meest recente staking i» dit in Gothenburg, waar 280 kraanmachinisten de Boel de Boel lieten. De merkwaardigste sta king is die in het Franse dorp Thieui- loy. Daar legden de leerlingen van de dorpsschool resoluut de griffel op de lessenaar en weigerden verder geeste lijk voedsel te consumeren. „Onze on derwijzers geven ons te weinig werk! - zeiden ze boos. D Een tegenstelling van een staker is iemand, die niet met werken kan ophouden en dat de winkelier Marius Gionanni. Toch weid hij gearresteerd, maar om zijn eigen bestwil. Hij vierde namelijk zijn ver jaardag in Nice en deed niet anders dan geld weggeven. Sint Marius had al „Hier homt de klokkenmaker van Meppei" 350 pond sterling uitgedeeld, toen hij gearresteerd werd. £)E STRAATSLIJPERS John OHara en Tom Reilly waren zakelijker. Toen ze wegens het uitoefenen van het kringenspugersbedrijf waren opge pikt namen ze en passant de porte feuille van de wetsdienaar. die hen arresteerde, met zich mee de cel in. O In Cairo is een multi-echtgenoot uit de circulatie genomen. Hij had twee- en-veertig vrouwen in 'n tijd van vijf tien jaar met zich in het (labiele) hu welijksbootje genomen. Tegen de rech ter zei hij: „Ik ben een timide karak ter en houd van afwisseling!" Nee. ian die mevrouw, die een plaats re- erveerde tussen de graven van haar ,%vee overleden echtgenoten. Op haar "afsteen zal komen te staan „Hun rouw". Ten slotte een krachtig be richt. Een patiënt in het dorp Donau- ehmgen ('oij Wenen) sloeg zijn chi rurg ter aarde, nadat deze twintigmaal zonder succes het interieur van de pa tiënt had opengelegd. De zieke had de dag daarop enige verhoging van tem peratuwr. De voorzitte va de Ned. Jeugd herberg Centrale, mr. J. Tupker (links), neemt de chèque van de directeur, de heer B. Klaare, in ontvangst. ■li stad te zenden. Men voorziet namelijk de mogelijkheid, dat de uittocht uit Perzie zich ook zal uitbreiden tot de midden-klassen. Als gevolg van de drieduizend sta kende arbeiders der voor de Perzische oliebedrijven werkende vervoersonder nemingen is het aantal werkloze werk nemers in de olie branche tot tiendui zend gestegen. De staking heeft zich thans ook uitgebreid tot het olievei» van Madjidi, 250 km ten noorden va* Abadan. Moestafa Lanakarani, een be kend volksmenner en leider van da communistische Toedeh-partij is in ie Zuidperzische olievelden waargenomen. Men vermoedt, dat hij nieuwe stakin gen zal uitlokken. Gezant bedreigd. De Perzische gezant in Ankara, oud minister-president Mohammed Said '.s per telefoon door een landgenoot met de dood bedreigd, „U zult worden neer geschoten zoals de verrader Razmara, wanneer u de tegenwoordige Iraanse regering verdedigt", aldus de telefoni sche bedreiging De Turkse politie stelt een onderzoek in. Nederlanders komen helpen Het hoofd van de isotopenproductie bij de Noorse atoomoven in Kjeller, Einar Saeland, heeft naar aanleiding van persberichten Donderdag verklaard, dat Noorwegen en Nederland zullen sa menwerken bij het drijven van de Noorse atoomoven. Deze oven is bijna voltooid op Noors initiatief. De Neder landers komen nu helpen, aldus Sae land. Hij bevestigde, dat de oven ge bruikt zal worden voor natuurkundige proeven en het produceren van radio actieve isotopen. Deze isotopen zr"en de invoer van isotopen uit de Ver. Sta ten en Engeland gedeeltelijk vervan gen. Hii zeide, dat de hoeveelheid plu tonium, die in de oven geproduceerd wordt, niet genoeg is voor practische doeleinden, maar alleen voor onder zoek en exnerimenten. ..u President Auriol en president Tru man hebben Donderdag, een onderhoud van een uur met elkaar gehad. Zij wer den bijgestaan door tolken. In een daarna uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat president Auriol verklaarde, dat het Franse volk beslo ten was zich te verdedigen tegen aggressie en dat het „in deze geest al gehele steun zal geven aan de organi satie van het Atlantische Pact". Er werden vele onderwerpen behan deld, w.o. de strijd in Korea. Bij het onderhoud waren Acheson, dr Amerikaanse minister van buitenland se zaken, en zijn Franse collega, Schu- man, aanwezig. Naar men zegt greep minister Schu man de gelegenheid aan om met De inwoners van Meppel hebben zich vaak afgevraagd wat er toch aan de hand was met het carillon, dat de stad na de bevrijding had gekregen Telkens na een paar maanden sloeg het carillon „op hol", met het resul taat dat men elk kwartier het gehele programma te horen kreeg. Thans hebben B. en W. van Meppel de oor zaak van dit „op-hol-slaan" onthuld. Dit carillon wordt niet in beweging gebracht met een trommel, maar met een band. Het is gebleken, dat dode vliegen deze band als laatste rust plaats kozen. Daardoor werd het me chanisme in de war gebracht. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag besloten, dat de interpellatie van de heer drs. G. Nederhorst (Arb.). over de economische gevolgen van de loonpolitiek der regering zal worden gehouden op Dinsdag a.s. Hiervoor zal de gehele middag- en avondzitting war den bestemd. Acheson de verdediging van de Mid dellandse Zee te bespreken. Volgens Franse kringen had Schuman standpunt van zijn land duidelijk Uit eengezet. Het onderhoud zou ten ge volge hebben, dat de Fransen in ster kere mate bij toekomstige bespre kingen over dit onderwerp betrokken zouden worden. Men was thans ge neigd tot „afzonderlijk regionale rege lingen" waarbij Frankrijk een belang rijk aandeel zou krijgen. De wrevel van de Fransen over het feit, dat '.ij niet tot de conferentie op Malta waren uitgenodigd verminderde snel en het zag er naar uit, dat de Franse rege ring niet meer zou „nakaarten" aldus genoemde kringen. Schip terug naar IJmuiden Het m. s. Johan van Oldenbarnevelt, dat Woensdag uit Amsterdam met emi granten naar Australië vertrok, vaart op het ogenblik terug naar IJmuiden. De gezagvoerder heeft de Mij. Neder land gerapporteerd, dat een begin van brand in de machinekamer, dat werd geblust en geen ernstige gevolgen heeft gehad, hem noodzaakt de technische staf van de maatschappij te raadplegen en zonodig reserve-onderdelen en uit rusting mee te nemen alvorens de reis te vervolgen. Het schip was ter hoog te van het eiland Wight toen de brand begon. Het schip wordt vandaag omstreeks twaalf uur te IJmuiden verwacht, doch zal uiteraard zo spoedig mogelijk weer zee kiezen. Passagiers en bemanning zullen het schip niet kunnen verlaten en ook geen contact met de wal kun nen hebben. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecre taris van Sociale Zaken, zal heden avond om 19.15 via Hilversum II spre ken over „Vragen en antwoorden m zake de vijf proeent loonsverhoging" De auditeur militair bij de krijgsraad te Arnhem heeft het tegen de vrij spraak van vier van meermalen ge pleegde doodslag werdachle KP-ens ingestelde hoger beroep ingetrokken. Deze KP-ers hebben vier, door Franse parachutisten gevangen genomen ge vaarlijke NSB-ers geliquideerd uit vei ligheidsoverwegingen. daar zij deze NSB-ers niet meer konden bewaken, toen zij tezamen met deze Franse para chutisten in de staatsbossen onder Stap horst begin April 1945 een aantal acties tegen de Duitse troepen moesten onder nemen Het betreft hier de zaak- Richell»

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1