Oldenbarneveldt vertrok Zondag Manus Oly te Amsterdam gesnapt Uitgebreide maatregelen moeten thans branden voorkomen Al'een het hoogstnodige mag thans nog worden gebouwd Weer 236 vrijwilligers naar hét Koreaanse front vertrokken Amerikaanse tanks maakten een uitstapje over breedtegraad Ko-ït B&bleJk Truman garandeert veiligheid van Europese bondgenoten Adenauer 12 April naar Parijs VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaargang No. 11066 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna geesteszieke of onverlaat slichtte zesmaal brand Rechercheurs waken over 1400 emigranten Goedkeuringsbevoegdheid der gemeenten beperkt 't Veld houdt MINISTER IN 'T VELD VOOR DE RADIO in Zware fabrieksbrand Wormerveer Zware aanvallen van uit de lucht Aanvullingsdetachement verliet Rotterdam ,,lk ben blij, dat het spel uit is" Ineengedoken onder een keukentafel Weerbericht Jacht van zeven weken met succes bekroond G'as bier kost vandaag vijf cent meer WYSJINSKY IS ZIEK Verklaring tijdens ban ket bij president Auriol Mawdij? 2 Apd 1951 BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Het motorschip „Johan van Oldenbar neveldt", dat Vrijdag zijn reis met veer tienhonderd emigranten naar Australië onderbrak, omdat aan boord brandstich tingen waren geconstateerd, is Zondag avond om zes uur opnieuw uit IJmuiden vertrokken .De justitie en de politie hebben twee dagen lang naar de dader gezocht zonder hem te kunnen vinden. Echter zij|i er zodanige maatregelen ge nomen ten beveiliging van opvarenden en schip, dat men 't aandurfde de reis opnieuw te beginnen. Ter assistentie van de gezagvoerder maken enkele amb tenaren van de recherche van de Rijks politie te Water de reis mee, en verder is een aantal wachtsiieden aan de be manning toegevoegd. De officier van justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, heeft Zaterdag morgen eeri aantal mededelingen gedaan Velen trokken Zaterdag en Zondag naar het Noordzeekanaal in IJmui den om nog eenmaal familie en be kenden van verre te begroeten. omtrent het gebeurde aan boord van de Johan van Oldenbarneveldt. Er zijn niet minder dan zes branden op het schip geconstateerd, waarvan er vijf een ge volg zijn van brandstichting. De eerste werd al ontdekt toen het schip nog voor de wal in Amsterdam lag. Kort daarna deden zich nog twee brandjes voor en toen de Johan het eiland Wight in het zicht kreeg, werd de vierde maal brand alarm gemaakt. De gezagvoerder, kapi tein H. A. Broere, nam geen verdere risico's en keerde in overleg met zijn directie naar IJmuiden terug. Daar werd onmiddellijk begonnen met het onderzoek. Dit was zeer moei lijk, omdat er achttienhonderd perso nen emigranten en bemanning aan boord zijn, die allen als verdacht kun nen worden beschouwd. Tijdens het on- Minister In vanavond radiorede Om te voorkom-en, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte middelen bouwwerken worden uitge voerd, die niet van de allergrootste ur gentie zijn, heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting met in gang van 1 April 1951 de bevoegdheid tot het goedkeuren van bouwwerken door de gemeentebesturen beperkt. Goedkeuring voor alle objecten met een bouwsom, hoger dan 100.000 (voordien 150.000) zal door de minis ter moeten worden verleend. Gemeentebesturen zullen geen goed keuring meer mogen geven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleu terscholen, voor verbouwingen, die uit- •luitend verfraaiing ten doel hebben (b.v. winkelpuien), voor de bouw en ver bouw van benzinestations, bioscopen en andere inrichtingen van vermaak, socië teiten, schouwburgen en musea. Op aanvragen voor de bouw van ker kelijke gebouwen, kantoorgebouwen, verenigingslokalen, gebouwen voor so ciale zorg en badhuizen zal door de minister worden beslist en slechts bij hoge u.tzondering goedkeuring worden gegeven. Voor nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en nerstpl niet-oorlogsscha- 6e van bedrijfsgebouwen, gebouwen voor handel en verkeer en scholen mo gen door de gemeenten slechts goed keuringen worden afgegeven t>innen de grenzen van de door de minister aan de De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld zal vanavond om vijf minuten over acht over beide radiozenders spreken over 't regeringsbeleid ten aanzien van het bouwprogramma. gemeenten verleende bevoegdheden. Minister In 't Veld zal hedenavond om vijf over acht het regeringsbeleid inzake het bouwprogramma in een toe spraak voor beide radiozenders toelich ten. derzoek werd nog tweemaal brand ge constateerd, Bn dat, terwijl toen ieder een ogen en oren wijd open had en vijf tien rechercheurs overal rondspeurden! De branden zijn hoofdzakelijk ver oorzaakt in kasten en andere verborgen hoeken. De wijze, waarop ze zijn ge sticht. was zeer primitief, hetgeen niet wegneemt, dat ze zeer gevaarlijk wor den geacht. Mr. Wassenbergh was van oordeel, dat slechts één man verantwoordelijk moet worden gesteld voor de branden. Hij achtte ze niet het werk van een complot. De dader ie geestelijk ziek dan wel een gewetenloze onverlaat, die om de een of andere reden „er de schrik onder wil brengen". Olietabriek Crok en Laan in vlammen Vanochtend om kwart voor vier werd brand geconstateerd in perserij „En gel III" van de oliefabriek Crok er. Laan te Wormerveer. De Wormerveerse brandweer be streed het vuur aanvankelijk met vijf spuiten, maar al spoedig bleek, dat zij voor een hopeloze taak stond. Assisten tie werd verleend door de brandweren van Wormer. Krommenie. Zaandijk en Zaandam. Ook de bedijfsbrandweer was in actie. Ondanks de harde wind kon het vuur tot het gebouw zelf beperkt blij ven. Het brandde totaal uit. Omtrent de oorzaak van deze grote fabrieksbrand tast men in het duister De schade kan op enige tonnen wor den geraamd. Het afgelopen week-end zijn Amerikaanse tanks op twee plaatsen de 38ste breedtegraad overgetrokken om na hevige vuurgevechten met de tegenstander weer terug te rollen naar de andere kant van de grens. Al deze bliksemsnelle aanvallen, die enige malen werden herhaald, waren er op gericht de Chinezen zo veel mogelijk verliezen te berokkenen. ongeveer vijf kilometer ten Noorden De rest van het front was over het algemeen rustig, maar Zaterdag wer den nog hevige gevechten geleverd ten Westen van Tsjoentsjon. Zuidkoreaanse troepen ontmoetten hier de voorposten van sterke verdedigingsstellingen, die van de grenslijn liggen. De luchtmacht van beide partijen is de laatste weken bijzonder actief geweest. Er werden van geallieerde zijde in Maart zesdui zend vluchten meer ondernomen dan in Januari, maar ook de tegenstand van vijandelijke straaljagers groeide Dagelijks worden gemiddeld 646 aan vallen ondernomen op Noordkoreaanse aanvoerswegen. Het aanvullingsdetacbement voor het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea is Zaterdagmiddag met het Amerikaanse troepenschip „Gene ral J. H. MacRae" van Rotterdam naar Korea vertrokken. Met vijftien leger trucks waren de 236 vrijwilligers, die onder commando staan van majoor A. C. van der Meijde, naar Rotterdam ge komen. Op de Lloydkade was het al spoedig een drukte van belang. (Van onze speciale verslaggever) MANUS OLIJ IS GEPAKT. Zondagmorgen heel in de vroegte ten huize van een vriendin in de Paardenstraat te Amsterdam, bg wie hij sinds zijn over haaste vlucht uit Zaandam onderdak had gevonden. Hij logeert thans in een der cellen van het Amsterdamse hoofdbureau van politie aan de Marnixstraat. Een agent van politie zit dag en nacht voor zijn celdeur geposteerd. Het zal deze 37-jarige inbreker-uitbreker en autodief stellig niet voor de derde maal lukken de benen te nemen. De cel is bijzonder goed geïnspecteerd op mogelijke hulp middelen voor uitbraakpogingen. Het knappe spel, dat hij dus in de Maréchaussee kazerne te Wormerveer uithaalde in de nacht van 12 op 13 Februari j.1., toen hij kans zag met een afgebroken stoelpoot een Lipsslot te forceren, zal hem nu stellig niet baten. En kornuiten a la Penose-Henkie, met wie hij gelijktijdig uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn uitbrak op 11 November 1948, heeft hij dit keer niet bij de hand. De bewoners van de Paardenstraat vonden, dat het pand waar Manus gesnapt werd in aanmerking dient te komen om op de lijst van be zienswaardigheden van Amsterdam te worden vermeld en spijkerden dit bord op de deur. Verwachting tot hedenavond. Krachtige tot matige Zuidwestelij ke wind. Wisselende bewolking met nu en dan buien. Iets kouder. Dinsdag: Zon op 6.13, onder 19.15. Maan op 5.22, onder 15.52. jyjANUS was waarachtig opgelucht, toen de politie-overmacht hem Zon dagmorgen, nadat hij nog een laatste poging om te ontvluchten had gedaan, in de kraag greep. Zodra hij zich ont dekt zag, weggedoken onder een keu kentafeltje op de tweede verdieping van het pérceel Paardenstraat 11. waarheen hij gevlucht was door een openstaand raam, stak hij zijn handen in de hoogte. „Nou jongens, ik ben blij, dat het spel uit is. Ik heb ver loren, Zo kon 't ook niet langer. Jullie hoeft me niet te boeien. Ik zal me niet verzetten. De rechercheurs hebben dit onge twijfeld goed bedoelde advies terzijde gelegd. Ze hebben alle voorzorgsmaat regelen genomen, die in zijn bijzonder geval wenselijk waren, en hem ver volgens onder streng toezicht netjes naar het Hoofdbureau gereden. Daar is hij gefouilleerd. Hij bleek de kapi tale som rijk te zijn van.één cent. De nood was dus wel hoog gestegen TN BULGARIJE zullen voortaan alle burgers een vrije medische behande ling kunnen genieten, aldus meldt het persbureau „Ceteka". Reuter meldt dat er de laatste week 55 Bulgaarse vluchtelingen over de Joegoslavische grens zijn getrokken. Wat mensen ook der en kinderen aan elkander verklon- de dokter kunnen zijn. ken bleken. 1945 op aanbeveling van de UNO werd verbroken, belooft ook stevig te wor den. Sedert kort zijn deze weer her steld. Op 1 April zijn Rusland en China eveneens inniger met elkaar verbonden. Op die datum kwam direct even sterk waren ais die waarmee moe- spoorwegvervoer tussen de beide landen tot stand. Of het er verband mee bang van Dan kan men beter in dat dorp in Der- byshire wonen, waar alle inwoners vrij van ziekten zijn, ondanks dat de lucht er slecht is, het weer allerberoerdst, en er groot gebrek aan steenkool en vet bestaat. Maar dat dorp heet dan ook „Golden Valley" O Uit de schone plaats Nancy in Frankrijk komt het ontstellende bericht over Paul Sigrist. Deze meneer kwam op een avond thuis, in een vergevorderde alcoholische staat. Het was zo erg met hem, dat hij zijn vrouw achtereenvolgens met een hamer, een mes. een revolver en een handgra naat van het leven wou beroven. Geen enkele aanslag had succes, want tel kens wist één van zijn kinderen het wapen van hem weg te nemen. Na de vierde poging belde zijn jongste spruit de politie op, nadat Paul met vereende krochten geboeid was n»t banden, «e JROUWENS, de tussen Panama Mei War te weet otnur houdt weet Theodoor niet, maar in de Lowa-fabriek in Goerlitz (achter de diplomatieke band stalen vitrage) bouwt men momenteel en Spanje, die in slaapwagens van twee verdiepingen Volgend slaapbericht: Een Britse firma heeft een kinderledikant ontworpen, dat met het kind kan „meegroeien" Het bed is gemaakt van eikenhout en heeft een rotan hoofd- en voeteneinde. Een andere grote geest in Engeland vond buigbare spiegels uit. Alida maar wachten op de mensenredder, die met het uitschuifbare huis komt. De 4500 Engelse vrouwen, die de BBC vroegen naar 't dieet om slanker te worden, zul len zich voor spiegels niet bijzonder meer interesseren. Na een waarschuwing voor de gevaren van de vermageringskuur door niemand minder dan de lijfarts van koning George, werd het radiopro gramma, waarin het dieet zou worden besobeevec, afgelast. Nu de vogeJ gepakt is, is er geen enkel bezwaar meer, te vertellen, wat er aan de arrestatie is vooraf gegaan. Manus zelf had het er naar gemaakt, dat het voor de politie zo langzamer hand een ere-zaak werd om hem te pakken te krijgen. Het laatste grapje in Zaandam, in de nacht van Zaterdag op Zondag van Paas had de maat wel doen overlopen. De hele Nederlandse poliX smacht trok het zich aan, hoewel iedere vakman heel goed verstaan had. dat de gezochte in Zaandam bij al zijn brutaliteit, een enorme dosis geluk had. Hij kwam daar maar tegenover één agent te staan, die toevallig een licht had opgemerkt en daar met ach terlating van het cordon op af gegaan was. Manus zou Manus niet geweest zijn, wanneer hij de laatste procent kans, die hem hierdoor gelaten was. niet had waargenomen. En ook in de daarop volgende spannende minuten bleek het geluk aan zijn zijde. (Zie verder elders in dit blad). Het bier wordt duurder. Het Centraal Brouwerijkantoor heeft in overleg met de Bedrijfshoreca bekend gemaakt, dat deze maatregel zonder verwijl zal wor den ingevoerd. Voor volkszaken bete kent dit een stijging van vijf cent per glas zwaar bier, voor slijterijen en win kels een stijging van vier cent per fles van 45 centiliter. Aan de hotel-café-res taurantbedrijven zal nog nader advies worden verstrekt omtrent de in te voe ren verhoging. De brouwerijen achten deze prijsstij ging om verschillende redenen noodza kelijk. Reeds enige jaren is een belang rijke accijnsverlaging in het uitzicht gesteld in het kader van de Benelux- maatregelen. Deze is echter opnieuw voor geruime tijd uitgesteld, waardoor aan hogere prijzen als gevolg van de duurdere grond, en hulpstoffen, duur der transport en hogere lonen niet is te ontkomen. De manschappen en officieren be geven zich aan boord van de „General MacRae". De inscheping had een vlot verloop. Luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden heeft namens de regering een afscheidsboodschap voorgelezen, waar in o.m. werd gezegd, dat de mannen naar Korea gaan, om een aantal man schappen in de gelegenheid te stellen, te bekomen van hun ingespannen ver richtingen in de afgelopen maanden. „Het vaderland en de regering zijn trots op u, omdat zij weten, dat gij de naam van Nederland ook in Korea hoog zult houden, en omdat gij door uw vrijwil lig toetreden tot het Korea-detachement blijk hebt gegeven, de noodzaak in te zien van een expeditie gelijk deze". Voorts is aan boord een boodschap voorgelezen van vice-admiraal N A. Rost van Tonningen, chef van het mili taire huis van de Koningin. De commandant van het detachement zal op Korea als waarnemend comman dant optreden. Bij de vrijwilligers be vinden zich enige genaturaliseerde Po len en voorts gaan er drie verpleegsters van het VHK mee, n.1. de dames K. Dekker, Rotterdam; S. Minnema. Joure en M. Hoekveen, Maasland. Gedurende de reis, die op 'n maand wordt geschat, zal worden geoefend. Op de plaats van bestemming krijgen de mannen een Amerikaanse uitrusting. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, zal gevolg geven aan de uit nodiging van de Franse regering en op 12 April een bezoek brengen aan Pa rijs, dit in verband met de voortgezette besprekingen over het plan-Schuman. Het zal het eerste officiële bezoek zijn, dat Adenauer sinds het ontstaan van de Bondsrepubliek aan het buitenland brengt. Men ziet hierin een symbool van het einde der oude Frans-Duitse vijandschap. Adenauer zal vermoedelijk te Parijs ook graaf Sforza, de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, ontmoeten, en met hem afspreken, dat zijn tweede buitenlandse bezoek Italië zal gelden. Verschillende open punten in 't plan- Schuman moeten nog worden bespro ken, o.m. de instelling der controle-or ganen. Met het oog hierop is Jean Mon- net, de opsteller van het plan, naar Bonn vertrokken. Hij zal deze punten met de Duitse regering opnemen. De Westduitse socialistische partij zal een actie tegen aanvaarding van het plan-Schuman ontketenen. Haar bonds dagfractie zal tegen de ratificatie stem men. Volgens een bericht van het Russische ministerie van buitenlandse zaken is minister Wysjinsky ziek doch herstel lende. President Truman heeft tijdens een banket in de Franse ambassade te Was hington, waarbij hij en zijn echtgenote de gasten waren van president Auriol, plechtig beloofd, dat de hulpbronnen van Amerika zouden dienen om Frank rijk, Engeland. Belgie, Nederland, Noorwegen en andere bondgenoten te vrijwaren van de vrees, nog een keer in dezelfde generatie onder de voet te worden gelopen". De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, is zeer tevre den over de resultaten aan zijn bespre kingen met Acheson, Deze zijn van meer waarde gebleken dan alle nota's welke de beide regeringen hadden kun nen uitwisselen, zei hij. De beide ministers hebben gesproken over het plan Schuman, de bewapening van West-Europa en de rol. welke Duitsland hierbij zou kunnen spelen, de problemen, verbonden aan een confe rentie van de Grote Vier, de oorlog in Korea en de strijd ip Indo-China, en tenslotte de verdediging van de Middel landse Zee. Diplomatieke kringen achten het bezoek aan Washington een groot suc ces. De persoonlijkheid vrn de Franse president, diens ernst en realistisch gevoel voor humor, hebben het Ame rikaanse publiek voor hem ingenomen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1