rz Pim, Pain, Pom en de Paashaas gearresteerd JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Bekroonde honden te Amsterdam IIË SLEITRL 0 Prins kreeg paard ten geschenke ZCT»«*er*«A VoJr Afscheidsdiner in Montevideo Op de beslissing van Washington Een milliard dollar per week voor bewapening U kan toch ook gezonder zijn en meer van het leven genietei Geen accoord in Parijse vervoersstakingen het Radioprogramma Communistisch offensiefI KA o r> 11C op Tonkindelta begonnen Hamlei verloor zijn iand z° zijn de speurders er achter geko men, dat Manus een bijzonder zwak heeft voor vrouwen van bepaalde reputatie. In de buurt van de Amster damse Zeedijk heeft de recherche toen haar netten uitgezet. Doel was aan de weet te komen, met wie Manus regel matig relaties onderhield. Dat was niet eenvoudig. Wat aan de zelfkant van het leven staat, is meestal geen politie-vriend. Dus moest door moei zaam speuren uitgevonden worden, wat men weten wilde. Geen mogelijk heid heeft de politie daarbij onbenut gelaten. Ware het Sinterklaastijd ge weest, de recherche zou zelfs niet ge schroomd hebben, het bisschopskleed, baard en tabberd te gebruiken om achter de waarheid te komenHe laas ontbrak deze mogelijkheid. 1 Prins Bern hard heeft Vrijdag een be zoek gebracht aan de estancia „San Pedro de Timote", ongeveer 160 km. van Montevideo. De Prins werd bjj aan komst ingehaald door als cowboys (gan- chos) geklede bewoners van de estancia, gewapend met Nederlandse en Uru- gnayse vlaggen. Het geheel vormde een kleurrijk schouwspel, dat een hoogte punt vormde van het bezoek aan Uru- Bij het laatste hek steeg de prins te paard en reed temidden van zijn bege leiders naar het huis van zijn gastheer, senor Gallinal Heber. In deze schilder achtige omgeving luisterde de prins, gezeten onder de palmbomen, naar guitaarmuziek waarop volksdansen wer den uitgevoerd door jongens en meisjes uit de omgeving. Al luisterend at de prins aan het spit gebraden vlees. Ver volgens werd een demonstratie gegeven van het berijden van wilde paarden. Bij het verlaten van de estancia schonk 's prinsen gastheer 't paard waarop zijn hoge gast zijn intocht had gemaakt aan de prins. „Es mucho mas" veel te veel protesteerde deze, maar op aan dringen van zijn gastheer gaf de prins toe en hij kreeg een zwart vurig paard, dat onmiddellijk aan hem werd getoond met de aanbeveling van senor Heber: „De meeste mensen kijken hoe en paard er uit ziet, maar de kenner kijkt of het paard hersens heeft en dit'paard he-ft hersens". Het luistert naar de naam „Charrua" en zal per vliegtuig of schip naar Nederland worden vervoerd. In gezelschap van de president van Uruguay, Martinez Trueba, bracht de prins ook een bezoek aan een militaire vliegschool, alwaar hij en majoor Son- derman de onderscheiding „honoris causa Uruguays militair vlieger" kre gen. Afscheidsdiner. Vrijdagavond bood de prins de pre sident een diner aan, bij welke gele genheid Z. K. H. zijn leedwezen betuig de. dat hij reeds zo spoedig Uruguay moest verlaten, doch de hoop uitsprak nog eens terug te komen. Hij dankte de president voor de hartelijke ontvangst en de gastvrijheid. „Het spreekt van zelf", aldus de prins, „dat ik de bemin nelijkheid, die u mij heeft betoond, niet opvat als een hulde aan mijn persoon, maar veeleer als een bewijs van gene genheid voor het Nederlands volk." De prins had geconstateerd, dat de volkeren van Uruguay en Nederland zoveel op elkaar gelijken in de geestdrift voor de beginselen van vrijheid en democratie. Hij hoopte, dat een culturele en econo misch toenadering tussen beide landen tot stand zou komen en formuleerde te nslotte de beste wensen voor de pre sident en voor de toekomst van het Uruguayse volk. Plaatsvervangers wachten De plaatsvervangers der vier minis ters van buitenlandse zaken hebben Zaterdagmiddag niet vergaderd. De Westelijke gedelegeerden wilden eerst hun houding ten opzichte van de jong ste Russische voorstellen voor de agen da der ministers bepalen. Hedenmiddag zouden de plaatsvervangers opnieuw bijeenkomen. De volgende stap te Parijs schijnt voornamelijk van Amerika af te hangen. Washington verzet zich n.1. hardnekkig tegen de jongste Russische formulering van het voornaamste agendapunt, dat over de oorzaken der huidige internationale spanning handelt. Amerika's uitgaven: Oorlogsproductie moet nog meer omhoog In de Verenigde Staten worden thans eike week militaire orders ter waarde van bijna een milliard dollar geplaatst. In de laatste twaalf maanden is meer rika verzonden, zoals 3500 tanks en ge vechtswagens, 11.000 auto's, 750 vlieg tuigen, 100 schepen en 3000 stukken ge schut. Het merendeel ging naar West- da n een millioen ton aan militaire uit rusting naar de bondgenoten van Ame- Europa. Het hoofd van het Amerikaanse mo bilisatieprogram. Wilson, die deze fei ten in zijn eerste kwartaalsrapport ver meldt, bericht verder, dat de militaire productie in West-Europa in de afgelo pen twee jaar meer dan verdubbeld is. Verwacht wordt, dat zij in het komen de jaar opnieuw met honderd procent zal stijgen. Amerika moet in 1953 voldoende voor bereid zijn om zonodig een algehele mobilisatie af te kondigen. De produc tie van niet-militaire goederen moet dan tenminste zo groot zijn als voor het be gin van de strijd in Korea. Het aantal arbeiders in de militaire productie moet dit jaar met drie tot vier millioen stijgen; in vele industrieën zullen langere werktijden en meer over uren nodig zijn, zo besluit Wilson. muil H tik T fl li C la Maak een eind aan al die klachten aard. Voed Uw lichaamscellen i waar zij naar hunkeren: Zondag heeft Pinay, de Franse minis ter van openbare werken, vijf uur lang onderhandeld met een delegatie van de raad van bestuur der Parijse bus- en me'rodienstcn en met een stakingsco- mité uit alle vakbonden, om een oplos sing te vinden voor de staking, die de vervoersmiddelen in de Lichtstad nu reeds bijna drie weken lamlegt. Men is er niet in geslaagd, een accoord te be reiken. De stakers eisten betaling van het loon over de dagen, waarop niet is gewerkt. De regering wilde hiermee niet instemmen. Zij wilde de ontstane leemte in de salarissen „uitsmeren" over een periode van vijf maanden. Uiteraard is men het nu ook nog niet eens over het percentage, waarmee de lonen zouden moeten worden verhoogd. De raad van bestuur der vervoersmid delen schat het door de staking ont stane verlies op 800 millioen francs (acht millioen gulden), dat zou moeten worden gecompenseerd door een prijs verhoging van de tienrittenboekjes voor de metro. DINSDAG 3 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Lach. orkest ea solisten. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- rnuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Water standen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht Ensemble. 10.40 Gemengd koor. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram., muziek. 12.00 Angeles. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actuali eiten. 13.25 Amusements-orkest en solisten. 13.55 Geva rieerd programma. 14.48 Kamerorkest en soliste 15.30 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Piano en orgel. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Metropole-orkest. 18.45 Sport. 18.54 „Dit is leven", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualitei en. 19.23 „Hier is Europa: Turkije". 13.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 „Pelléas et Mélisande", opera. (Circa 20.50: Actualiteiten.) 21.30 .Gesprek rond dc Tafel: Ambtenaar en samenleving". 21.50 Muziek voor blazers. 22.20 Vocaal Dubbelkwartet. 22.34 „Gesprek met mijn zoon", causerie. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM 0, 298 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Och'.edgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 Lichte muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de Peuters. 11.00 Tenoi en piano 11.30 Vuc- de zieken. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Financ-sl weekoverzicht. IS.bd Theater-orkest. 14.00 Voor de vrouwi 14.30 Gram.muziek. 15.30 „O ze Amerikaanse Buren". 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Regeringsultzendingt Prol. Dr. W, j. Timmer: „Levensomstandigheden van de tro pische boer". 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram.muziek. 19.00 „Paris vous parlo". 19.05 Promenade-orkest en solist. 19.35 Gram. muziek. 19.45 Voordracht. 20.00, Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20 15 Gevarieerd programma 21.15 De Antwoordman. 21.30 Avro-allerlei. 21.35 Opera-concert. 22.00 „Goede moed" causerie. 22.15 Viool, clavocimbel en cello. 22.45 Bui'i' lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muzek. De Ned. Kennelclub „Cynophilia" heeft Zaterdag en Zondag in de Apol- lohal te Amsterdam haar 64ste inter- Nationale hondententoonstelling de z.g. Winner 1951 gehouden. Er ston. den ongeveer achthonderd honden in geschreven voor keuring, verdeeld over 66 rassen. Noord-Holland boven het IJ ver scheen met twee-en-dertig geselec teerde dieren voor de keurmeesters, en sloeg daarbij allerminst een slecht fi guur. De driejarige Fox Terrier Con Brig's Aglaja (t.) van mevr. Esser-Kool uit Zaandam verwierf een kampioen schap en Winster-titel. Ook voor de vier jarige Hesperus Beira, de Schotse Herder (teef) van mevr. N. Klooster boerWobben was een kampioenschap weggelegd, evenals voor de Franse Herder (reu) IJsbrand Qui Vive van de heer J. C. Bakker uit Bergen, en de Belgische Herder (Teef) Ceciele van Wolphaartsdijk van de heer C. Cou vert uit Groot-Schermer. Voorts waren er de volgende kwali ficaties: Pekingezen: Maastunnel's Deesie (Teef), zeer goed Tessa W. '50 (Teef), uitmuntend. Eigenaresse van beide: Mevr. v. AmerongenKoster, Zaan dam. Barsois: Dimoschenka Dolomiet Kras- rvoje Selo (Reu), zeer goed. Eig.. mevr. A. BakkerBakker, Alkmaar; Amina v. Vredewold (Teef), uitmuntend. Eig. C. Zaadnoordijk, Hoorn. Boxers: Snoetje (Reu), zeer goed. Eig. mej. H. A. v. d. Bergh, Wormer- veer; Augustus van Gevershof (Reu), zeer goed. Eig. H. de Rover, Heiloo; Beatrixa (Teef), goed. Eig. F. v. Es, Alkmaar; Bea van de Zaanzicht, (Teef), zeer goed. Eig. D. de Jager, Zaandam. Belg. Herders: Falco v. d. Belgen hof (Reu), Uitmunted. Eig. J. Blok, Beverwijk; De Lievende Key Rika (Teef), goed. Eig. A. Ebbers, Koog aan de Zaan. Duitse herders: Bresto v. Noordergier (Reu), zeer goed. Eig. L. Ruitenschild, Den Helder. Graft v. Nieuwendiep (Reu), uitmuntend. Eig. J. Butter, Den Helder. Edosty (Reu), zeer goed. Eig. J. Hollenberg, IJmuiden. Oda v, Han- singe (Teef), zeer goed. Eig. J. v. d. Mey, Zaandam. Mariska (Teef), goed. Eig. S. de Grot, Heiloo. Frigge v. h. Donarshol (Tef), zeer goed. Eig. J. W. Verzijlenberg, Zaandam. Afghaanse Windhonden: Djoeka v. Slehop (Teef) zeer goed. Eig. mevr. M. Essers—Kool, Zaandam. Heidewachtels: Malinka Löns (Teef), zeer goed. Eig. mevr. H. Klaver Meyer, Beverwijk. Gordon Setters: Goldwyns Rory (Reu), goed. Eig. mevr. M. Smit Spijkerman, Zaandam. Cocker Spaniels: Mara'g Dux (Reu), bevredigend. Eig. mevr. Hoekv. Goor den Oosterlingh, Den Helder. Stergoo's Whoopee (Teef), goed. Eig. F. Tilroe, Zaandam. Elandhonden: Clev. v. d. Kernhoeve (Reu), goed. Eig.: J. A. Overtom Jr., Zaandam. Orings Ditte Kame (Teef), zeer goed. Eig. N. R. Doornbos, Sloot- dorp. Welsh Terriers: Margriet v. h. Heide land (Teef), zeer goed. Eig. J. de Har- tog, Andijk-W. Fox Terriers: Kamp. Con Brio's Aris- to (Reu), uitmuntend. Eig. mevr. M. EsserKool, Zaandam. Moortje (Teef), zeer goed. Eig. mevr. H. Jacques— Kooiman, Zaandam. 10 Jimmy Brown was heel verbaasd, toen hij de woning van Dirk de Duiker binnentrad. Deze puilde letterlijk uit van de bekers, bokalen, medailles en andere tropheeën, die Dirk in de loop van zijn leven met zwemmen èn redden had verdiend. „Ik ben al driemaal naar een grotere woning moeten verhuizen", zei Dirk bescheiden, „en dat alleen vanwege mijn bekers en medailles. Op het laatst weet ik niet meer waar ik al die spullen laten moet. Soms haal ik er een uitdrager bij en die verlost me dan van een paar karreladingen, maar véél merk ik er niet eens van Maar kom aan, ik zal je wat droge kleren geven". Dirk voorzag Jimmy van een net ruitjespak met bijbehorende pet en toen deze dat had aangetrokken, gin. gen de twee mannen in de voorkamer wat zitten napraten. „Laat mij een beetje bij het raam zitteji", zei Dirk, „dan kan ik de wallekant wat beter in de gaten houden. Ik denk wel dat er voor twaalven nog één of twee in zul len vallen." Zware gevechten bij Hanoi De opstandelingen van de Vietminh in Indo-China hebben dit weekend een reeks zware aanvallen ondernomen op de troepen van de Franse Unie, die de delta van de Tonkin in de omgeving van Hanoi bezet houden. De aanvallen beleefden Vrijdag hun hoogtepunt in een zware slag op 75 km. ten Noordoos ten van Hanoi. De strijd ging Zaterdag zonder onderbreking door. De Franse luchtmacht heeft krachtig en met suc ces ingegrepen. Concentraties der Viet minh werden o.m. met napalmbommen bestookt. Aangenomen wordt, dat deze aanval len het begin vormen van een groot offensief van de Vietminh op de Ton kindelta. Toen Hamlet Zaterdagavond op een Maastrichts toneel zijn smartelijke levensgang doormaakte, glipte er plot seling iets uit zijn mond. Het was iets allerminst middeleeuwse nX een.... stifttand. Voorshands deed Hamlet, of er niets aan de hand was. Maar toen Polonius het toneel had verlaten, raapte de hoofdfiguur van Shakespea- res drama haastig de tand op, om haar voor algehele vernietiging te vrijwa ren. Tijdens de pauze reeds de prins van Denemarken haastig in een taxi naar een tandarts en liet de voort vluchtige tand weer op zijn plaats zetten. Toen het doek weer rees, was ook Hamlet weer op zijn post. 10. Eli Hardloper is niet voor niets op deze boodschap uitgezonden. Hij is de snelste haas van Hazenland en dat wil daar heel wat zeggen, want alle hazen kunnen verschrikkelijk hard lo pen. Pim, Pam en Pom gaan ook meteen aan het werk. Ze willen nu nog naar de winkel van meneer Schertsbrü om zich passende vermom mingen aan te schaffen. „Ja, maar de winkel is al dicht!" roept Moeder. „Oh, dan moet hij voor deze gelegenheid ons na sluitingstijd helpen" zegt Pim gewichting. „Per slot van rekening gaat het hier om een hoogst belangrij ke zaak!" Moeder moet lachen, maar gaat toch met haar jongens mee naar de winkel van meneer Schertsbril En het is maar een geluk ook, dat Moeder meegaat. Want Pim, Pam en Pom zoe ken de prachtigste vermommingen uit. Pim past zich een lange zwarte baard en Pom heeft een feestneus opgezet „Nee jongens", zegt Moeder beslist. „Dat is veel te opvallend. Jullie moet iets ernstigers uitzoeken!" (Vervolg van pagina 1) De kranten hebben er uitvoerig mel ding van gemaakt. En ook deze publi caties leverden de politie weer talloze aanwijzingen op over de vermoede lijke verblijfplaats van de vluchteling. De Centrale recherche en de Districts recherche van de Rijkspolitie hebben al deze aanwijzingen systematisch ge rangschikt, maar intussen het eigen speurwerk niet verwaarloosd. Intuï tief voelden de politiemannen als het ware, dat de Zaandamse blunder Ma- nus toch op een of andere wijze nood lottig zou worden. Dit voorgevoel is uitgekomen, mede dank zij ook de voortreffelijke medewerking, die de Amsterdamse rechercheurs hebben mo gen ontvangen van de Zaandamse collega's. Maarover tekort geluk hadden de politiemannen niet te klagen. Begin vorige week werd Manus gezien met een vrouw met rood haar. Het is een koud kunstje geweest uit te vissen, wie dit moest zijn. Eenmaal zover be paalde de recherche zich ertoe de rangen van deze vrouw na te gaan Aan haar hele houding was echter te zien, dat ze hierop verdacht was. Dit gaf de speurders te meer achterdocht en te groter verlangen om te weten waar ze thuis hoorde. Midden vorige week werd dit ontdekt. Het was in een perceel in de Paardenstraat, een obscuur buurtje tussen Amstel en Tborbeckeplein. Alleen.... welk per ceel het was, bleef voorlopig nog in bet duister. Men had haar niet kunnen volgen tot bij de deur. Zo dicht bij de bron liet men zich niet meer afschrikken. Er werd nauw keurig nagArokken, wie er alzo in het straatje woonde, terwijl ondertus sen voortdurend een oogje in het zeil gehouden werd, om zekerheid te krij gen, dat deze vrouw, die hier overi gens niet woonde, meer op dit adres verscheen. Toen hieromtrent voldoen de zekerheid verkregen was, beraamde de recherche een plan om toe te slaan. Ook dat gaf weer aparte moeilijk heden. De situatie ter plaatse is weinig overzichtelijk. Een oud buurtje, waar van de huizen als in een blokkendoos togen elkaar leunen, tientallen kamer tjes tellen, die dikwijls ongedachte Patrlcia WenUtwui (66 Meteen sprong de deur open en stormde Gladys Brewer de kamer in, een groot, plomp meisje met een hoge kleur, weelderig kastanjebruin haar, blauwe ogen en een mooi gebit; een toonbeeld van gezondheid en levens lust. Na haar moeder een vrolijk „dag moes" te hebben toegeroepen, kreeg ze de uezoekers in 't oog, gichelde, lachte, riep: „Dag, juffrouw Janice!" en gichel de opnieuw. Juffrouw Silver zette na dit „inci dent" het gesprek met de vrouw des huizes over haar woning voort. „Wel heel schilderachtig, maar niet bewoonbaar." Giadys vond het nodig dit al giche- lend te beamen. „Wat zou u dan wel zeggen, wanneer u zo dikwijls als Ik het hoofd had ge stoten bij 't naar boven gaan? Maar ik ga me verkleden, want ik moet uit. U ziet me wel thuiskomen, moeder. We gaan naar de bioscoop in Marbury" Juffrouw Silver knikte. „Ja", sprak ze, „je moet het hier in Bourne nogal saai vinden, dunkt me. Wat doe je zoal 's avonds als je niet naar de bioscoop gaat?" Nu gichelde Gladys nog harder. „Och, wat doet een meisje als ze er de kans toe krijgt?" Juffrouw Silver glimlachte vriende lijk. „Je zult zeker wel een vriendje hebben, of mischien meer dan één en dat valt te begrijpen als je jong bent". Gladys' moeder keek verlegen van haar dochter naar juffrouw Silver. „O, ze hoeft heus niet aangemoedigd te worden wat jongens betreft, juffrouw". Gladys scheen dit als een compliment op te vatten, maar juffrouw Silver oleef welwillend glimlachen, toen ze de vrees uitte, dat mama Brewer dochter- 1' zou hebben .bedorven". De aldus tot het middelpunt der belangstelling gepromoveerde Gladys was nu bijster in haar nopjes en vond juffrouw Silver een schattige oude dame. Heel wat rn- ders als die juffrouw Doncaster met haar eeuwige: „Weet Je moeder wel, dat je bent uitgegaan. Gladys?" Dat mens had nooit in haar leven een vriendje gehad. Je kon het aan alles merken. Ze zag eruit alsof ze met azijn was grootgebracht en de smaak nooit had kunnen kwijtraken. De gedachten der aldus in eigen ogen zeer interessant geworden jonge dorps- schone werden plotseling onderbroken, toen jufrouw Silver op zachte, maar toch aandacht opeisende toon zei: „En Gladys, toen je Dinsdagavond op het kerkhof was.." „Wie zegt dat?" De vraag werd snel. misschien wat al te snel „afgevuurd". „Nu, nu. er stak toch geen kwaad in. daar ben ik zeker van. Zo'n soort meis je ben je immers niet? Maar je gr at er toch wel eens op een mooie avond met een vriendje heen, nietwaar? Er zal wel gelegenheid zijn or* eens wat te zitten en te praten". Nu gichelde Gladys weer. En die Dinsdagavond was je er toch óók, is 't niet?" vroeg juffrouw Silver verder, een moederlijk protest nege rend. „Ik ben er zeker van, dat het heel onschuldig was. Kom nu, Gladys je was er immers?" Gladys kreeg het gevoel, dat ze nog een schoolkind was. voor de klas werd geroepen en niet durfde ontkennen Toch antwoordde ze nog niet recht streeks met „ja" of „neen". ,En als ik er nu eens geweest was?" sprak ze half uitdagend, half angstig. Waarop juffrouw Silver kalmpjes ant woordde: „Dan, beste meid, wilde ik graag, dat je me vertelde wat je hoorde of zag". „Ik hoorde niets". „Maar je zag iets, nietwaar?" „Wie zei dat? Er was niets te zien". Nu lachte juffrouw Silver niet meer, Integendeel, ze keek ernstig en zag het meisje vast in de ogen. „Heb je wel eens aan een legpuzz- le gewerkt, Gladys?" De jonge dame haalde haar schou ders op, terwijl ze achteloos tegen de meer dan drie eeuwen oude trap leun de. „Natuurlijk wel! Mijn tante's zuster is er gek op". Dan weet je ook wel, dat al die stuk jes tezamen 't een of ander moeten voorstellen. Zelfs een stukje, dat op zichzelf niets schijnt te betekenen, kan je soms aardig op weg helpen". „Ja', zei Gladys, die blijkbaar wat ging begrijpen. „Toen ik er laatst was, had ze zo'n stukje. Er zat een heel klein rood randje aan, maar toen we het er bij legden, konden we zien waar het volgende stukje moest komen". Juffrouw Silver knikte goedkeurend. „Dat heb je goed opgemerkt, hoor nu eens: „Wat je Dinsdagavond op het kerkhof hebt gezien, lijkt precies op zo'n stukje van een legpuzzle. 't Is mis schien een heel klein stukje en je denkt allicht, dat het er niet op aan komt. maar het kan juist nodig zijn, om iemand's leven te redden. Hoe zou je je voelen als een onschuldige werd opgehangen omdat je iets verzwegen had, dat zijn onschuld zou kunnen be wijzen?" (Wordt vervolgd) verbindingen met elkaar hebben. Bo vendien liet de aard der bewonen niet toe, dat veel vertrouwen geschon- ken werd. In verband met dit laatst* feit verleende de Officier van Justiti* de politiemannen dan ook een alge- meen binnentredingsbeveL Wanneer d« toegang tot bepaalde percelen gewei gerd zou worden, had de politie dus zo nodig zelfs van geweld gebruik mogen maken. Alle daken bezet pEWELD is niet nodig geweest. Bij overrompeling werd de manoeuvr* Zondagmorgen heel in de vroegte uit gevoerd. Zo'n vijf-en-twintig politie mannen kwamen er aan te pas. Ze be. zetten op vier of vijf plaatsen in een ommezien van tijd de daken, die om het perceel Paardenstraat 7 gelegen waren, terwijl anderen dit bewust» pand binnendrongen. In dat pand be vonden zich zeker tien twaalf kamer tjes, waar rendez-vous gegeven wordt. Alle deuren waren op slot. en voordat de recherche de kamer van Manus" vriendin gevonden hadwas de vo gel alweer gevlogen. Maar dat hij niet ver weg kon zijn, was weldra duide lijk. Men vond in het kamertje een sok van Manus en een leren jekker. De trap kon hij niet langs gekomen zijn. De enige kans, die hij' dus waar schijnlijk had aangegrepen was een vlucht over het dak. Zo was het ook geweest. Maar zodra Manus het hoofd naar buiten gestoken had, had hij de schimmen ontwaard van de postend* politiemannen. Hij weer naar bene den. Via het raam van de kamer van zijn vriendin heeft hij toen kans ge zien naar een openstaand venster van de buren te klimmen. Via dat perceel dacht hij de straat op te kunnen wan delen. Er stond echter een politieman in de deur. En zo kroop hij dan ten einde raad onder het keukentafeltje op de tweede étage, in de hoop nog on gezien te blijven. Die hoop is ijdel ge bleken. Nauwelijks vijf minuten na het begin van de operatie ontdekt* men hem hier. En Manus was toen verstandig genoeg om het spel maar gewonnen te geven. De hele overval ia zo rustig verlopen, dat alleen de men sen van de percelen, waarlangs de re cherche haar strategische posities nam, iets van de arrestatie bemerkt hebben. Toen Manus naar de wachten de politie-auto geleid werd, klonk het uit enkele ramen: „Is dat nou Manusi. Men had hem dus waarschijnlijk in ae buurt al eerder gezien, zonder ztl» identiteit te kennen. Onstuimig levo® HE vraag, die ons aan het einde van dit avontuurlijk relaas bezig m8* houden, is wie deze 37-jarige Olij nu toch eigenlijk is. Wat haci de gewone burgers eigenlijk van beruchte figuur gehoord voordat zijn ontstuimig leven in het m* punt der belangstelling plaatste. M is melkrijder van beroep en geb uit Landsmeer. Heel Waterland hij op een prik. Vandaar, dat hij dit g bied steeds weer opzocht voor v operaties. Dit gebied en de oms r van Hattem, waarheen hij met van de reclassering was overgeP a» Bij zijn laatste veroordeling had u jaar gekregen. Negentien m» daarvan kreeg hij voorwaarde!*) een proeftijd tot 1952. Om te beg zal hij deze negentien maande kunnen gaan uitzitten. Overigen len zijn jongste avonturen die v£). nen omstreeks December van rig jaar, hem ook nog wel een P achter slot en grendel houden. Vriend en tegenstander heb e durende de vijf a zes weken, c „aartje- van zich heeft doen spreken, ring gekregen voor zijn bijzon e vaardigheid met gestolen wagei5 pat smalle, mistige polderwegget)es- „respect" on'. houdt men hem nlS< inbreker. Politiemannen en «p jongens" zeggen, dat hij geep v ge. is. Bij elk van de kraakjes ha rust zijn naamkaartje kunne" laten, zo duidelijk was het, da hand in het spel gehad had. gens heeft hij bar veel geluk Behalve op één punt. Dat en nIllreB buit. Manus is van al zÜD 8 'r ge- niets wijzer, alleen maar slee worden. In Landsmeer moest n J hoopt veertig mille achterlate lejJ brandkast, die hij al voorove ^ui* had. En in de brandkast van velfabriek in de Beemster m maar liefst een ton «egge duizend gulden laten .ung f Buiten Manus zal geen sterV betreuren.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6