Drs. G. Nederhorst (Arb.) verlangt krachtige maatregelen Staking bij Albert Heijn Belastingen worden hoger MacArthur over de breedtegraad VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prijsstijgingen leiden lot ongerustheid Zege voor Truman De geschatte jaarlijkse opbrengst Uruguayse schoolkinderen zongen de Prins het „Wilhelmus'' toe KxtJit ÏStAJbeJk Woeiwdag4 April 1951 76e Jaargang No. 11068 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Interpellatie over lonen en prijzen Opperbevelhebber Regering heeft toestand in de hand, zegt dr. Drees 245 millioen voor defensie Huishoudboekje zo veel mogelijk ontzien Slaolie wordt 10 cent per liter duurder Weerbericht Wetsontwerpen worden binnenkort ingediend Admiraal Fechteler hoofd der Atlantische vloot? Directie hief personeelskern op Poging tot uitbreiding van het conflict? Uniebonden keuren de staking af Prins Bernhard thans in Argentinië „Bemardo" zag het goud van Uruguay D®. Dulles wil Russisch veto krachteloos maken BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 pogtgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK mm MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties „Jutte rtjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten ryRS- NEDERHORST, de economische specialist van de Tweede-Kamer- V fractie van de Partij van de Arbeid, heeft Dinsdagmiddag in zijn met grote belangstelling toegemoetgeciene interpellatie een twaalftal vragen gesteld aan de ministers van Economische Zaken, Landbonw en Sociale Zaken. Zij laten lich samenvatten in deze ene vraag: Wat denkt de regering te doen en wat heeft sü reeds gedaan, om nodeloze prijsstijgingen te voorkomen en speculatiewinsten niet te doen? Aangezien de interpellant zich door de antwoorden op zijn vragen niet voldoende bevredigd achtte, heeft hij in tweede instantie een motie Ingediend, waarin wordt gevraagd om invoering van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levensonderhoud belangrijke artikelen, vooraf gegaan door een prijsstop; om instelling van het hiervoor nodige controle apparaat; en om instelling van een physieke controle op de investeringen naast de bestaande financiële controle, o.m. door het weder in werking doen treden van het Bedrijfsvergunningenbesluit. Hierover valt heden een beslissing. Minister Van den Brink heeft voorts zijn elders afgedrukte richtlijnen voor de prijspolitiek bekend gemaakt. HEER Nederhorst wees er r\E HEER Nederhorst wees er op, dat op het ogenblik een krachtig en voortvarend regeringsbeleid nodig is. Het vertrouwen onder de bevolking ontbreekt, wanneer deze de voortdu rende prijsstijgingen ziet. Met suiker is een speculatie bedreven, die een winst opbracht van vijf milioen gulden. Dit geld moet in de staatskas terugkeren, fflemand houdt zich aan de richtlijnen voor de winstmarges, de prijzencom- missies zijn werkeloos. Uit alles blijkt, dat de regering met haar compensatie van vijf procent verkeerd heeft gemikt. Een correctie van nog enkele procen ten is noodzakelijk. Deze moet gepaard gaan met een prijsstop. Deze moet uit sluitend gelden voor die artikelen, die voor het levensonderhoud van beteke nis zijn. Voorts is een klein doch krach tig prijsbeheersingsapparaat nodig. Ook wenste spr. een krachtiger beperking Van de investeringen dan die, welke volgens zijn mening door de regerings maatregelen in deze mogelijk zal zijn. Daarbij drong hij aan op een physieke investeringscontrole door middelen als aen herleving van het Bedrijfsvergun ningenbesluit en het tegengaan van niet strikt noodzakelijke bouwwerken. Dr. Drees antwoordt. MINISTER-PRESIDENT Dr. DREES wees er op, dat het nog niet moge lijk is gebleken, alle in de regerings verklaring aangekondigde maatregelen in te voeren. Er is echter reeds veel ge daan. De regering 'heeft de zaak zeker zo goed in de hand als dat in andere landen het geval is. De beperkingen zullen geleidelijk over investeringen en gebruik moeten worden verdeeld Bii de investeringen gaat het om kwes ties van doeltreffendheid, bij het ver bruik om een billijke verdeling. Reeds is de tabaksaccijns hoog, de alcohol accijns zal worden opgevoerd, evenals Op bezoek in Jangjang Generaal MacArthur heeft zich Dinsdag onverwacht acht kilometer over de 38ste breedtegraad begeven om de Zuidkoreaanse troepen in Jang jang te bezoeken. Hij reed in een jeep en was vergezeld door generaal Ridg- way, bevelhebber van 't Amerikaanse ach'ste leger. Nadat de verbonden troepen Dins dag over de gehele linie waren opge rukt, werd in de nacht van Dinsdag op Woensdag een hevige beschieting *an de Chinese stellingen door de ge allieerde artillerie uitgevoerd. de belasting op motorrijtuigen en op le omzetbelasting. De gevolgen der subsidieverlaging zijn voor de arbeiders gecompenseerd. Veel moeilijker hebben het trouwens de mensen met kleine vaste inkomens. De prijsbeheersing is bij de kabinets formatie ernstig overwogen. Men moet zich echter niet de illusie maken, dat hier met een enkele bepaling ongedaan kan worden gemaakt wat zich op de wereldmarkt afspeelt. Niet terug naar 1945. jyjINISTER Van den Brink betoogde, dat men zich niet kan baseren op wat na de bevrijding doelmatig was. De productie is thans veel hoger, dan ooit tevoren. Er moet op het ogenblik ruimte worden geschapen, om de mili taire productie en aankopen mogelijk te maken. De nationale besteding moet worden verminderd om de verslechte ring van de ruilvoet op te vangen. Ver dere stijging van de kosten van le vensonderhoud en van de lonen moet zoveel mogelijk worden voorkomen. Volledige controle op het bedrijfsleven zou 25.000 ambtenaren nodig maken. Nu zijn er 5000 man voor. Het is niet verantwoord, zoveel mensen aan het productieapparaat te onttrekken. Alle lagen der bevolking moeten offers brengen. De verhoging van de lonen zal dus uit de winsten moeten geschie den. Daarvoor komt een regeling, even eens voor de winstmarges. Ook achtte spr. het niet mogelijk, de investeringen geval voor geval te bezien. (Zie verder elders in dit blad). Vier divisies naar Europa De Amerikaanse Senaat heeft Dins dagavond een republikeins voorstel verworpen om president Truman te dwingen met het Congres overleg te plegen alvorens meer dan vier divisies Amerikaanse troepen naar Europa te zenden'. De stemverhouding was 56 te gen 31. Zoals de resolutie «betreffende troe pen voor Europa thans luidt, drukt zij „de mening van de Senaat" uit. dat het Congres het zenden van de vier divi sies dient goed te keuren. Zij „ver zoekt" de president de goedkeuring van het Congres te vragen voor verdere troepenzendingen, maar verplicht hem daartoe niet. De stemming wordt als een overwin ning voor de regering beschouwd. Over de resolutie in haar geheel heeft de Senaat nog niet gestemd. In de regeringsverklaring van 17 Maart is reeds aangekondigd, dat van de extra uitgave voor defensiedoeleinden van vijfhonderd millioen gulden tenminste de helft uit belastingen zal moeten worden gedekt. Thans is bekend geworden welke belastingen onder de voorstellen tot verhoging zullen vallen. In de eerste plaats is gezocht naar maatregelen, die de gevolgen voor het normale huishoud budget tot een minimum beperken, ook al omdat de vele prijsstijgingen sociaal gezien eenzelfde uitwerking hebben als een belasting op de voor noodzakelijk levensonderhoud benodigde goederen. Wegens de stijging van de grundstof- tenprijzen op de wereldmarkt heeft het Bedrijfsschap Margarine, Olie en Vet ten de heffing op slaolie gewijzigd, Waardoor de prijs per literfles tot tien c®nt per liter zullen kunnen stijgen. Gebleken is. dat de prijs van 52 cent voor een half pond margarine voor som mige fabrieken niet rendabel is. Enke ten hebben hun prijzen nu met een en twee cent verhoogd. Zij kunnen dit "teen, zolang zij zich houden aan de voorschriftendie in Maart j.1. zijn ge geven. De prijs van 52 cent is dus een nchtinggevende prijs. Verwachting, geldig tot heden avond: Over het algemeen veel- bewolking, met plaatselijk enige fggen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets zachter dan gisteren. Donderdag; Zon op 06.18; onder 1919; maan op 05.40; onder 18.30. Er wordt gestreefd naar een beper king van het verbruik van weelde artikelen. In het licht van het voren staande worden in de eerste plaats maatregelen voorgesteld op het gebied van de directe belastingen. Behalve een verzwaring van de belasting op be drijfswinsten zal ook een fiscale bij drage worden geëist van de vermogens en wordt een bescheiden verhoging van de successiebelasting in het vooruitzicht gesteld, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij de verervingen anders dan aan kinderen en tussen echtgenoten. De indiening van daartoe strekkende wetsontwerpen is op zeer korte termijn te verwachten Van een algemene verhoging van de inkomstenbelasting is afgezien, maar wel wordt voorgesteld de kinderaftrek te beperken alleen tot de kinderen, die ten laste van de ouders komen. Voor kinderen van 16 jaar en ouder kan al leen aftrek worden verleend indien zij dagonderwijs genieten of niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien Een algemene verhoging van de om zetbelasting komt thans niet in aan merking. Evenwel zal de weeldebelas ting voor een belangrijk aantal goede ren worden verhoogd van 15 tot 30 pet. Voorts wordt een verhoging van de ,J(ce" voor zijn bureau met de vlaggetjes van de landen van het Atlantisch pact als symbool van de geallieerde eenheid. De Amerikaanse admiraal William R. Fechteler zal waarschijnlijk in de komende dagen tot opperbevelhebber van de Noordatlantische vloot worden benoemd (Van een onzer redacteuren) Gistermiddag om half twee zijn hr grootste gedeelte van het meisjespersoneel, een aantal jotu-ens en verschillen e volwassen personeelsleden van de N.V. Albert Heyns fabrieken te Zaandam in staking gegaan als protest tegen het feit, dat de directie Zaterdag j.1. de personeels-kern, die voor het merendeel uit leden van de EVC bestaat, heeft opgeheven. Maandagmorgen en Maandagmiddag wer den aan de fabrieksgebouwen pamfletten uitgereikt, waarin het personeel werd aangespoord het werk neer te leggen. Bij de N.V. Albert Heyn te Zaandam werken 400 arbeiders (sters), waarvan ongeveer 250 meisjes, voor het merendeel in Amsterdam woonachtig. Tijdens het schaftuur gistermiddag heeft de voor zitter van de personeelskern. de heer Vlietman uit Amsterdam staande op een stoel in het ontspanningsgebouw der N.V. het personeel toegesproken en hen opgewekt in staking te gaan. Vijf en zeventig procent van het personeel, w.o. twee en dertig van de veertig volwassen mannen, die in de smederij werken, gaven aan de oproep gehoor en begaven zich in optocht naar het Zaandamse station om vervolgens naar de hoofdstad te reizen. Door deze staking ondervindt de pro ductie in een der grootste levensmid- delenbedrijven van ons land stagnatie. Gistermiddag om vijf uur werden bij de Verkades fabrieken en de Hilles fa brieken te Zaandam, alsmede de fa brieken van M. K. Honig te Koog aan de Zaan exemplaren van „De Waar heid" uitgedeeld, waarin het bericht van de staking op de voorpagina prijk te. Tegen hedenmorgen werd een ver gadering van het stakende personeel belegd. Naar wij vernemen, ligt het motorrijtuigenbelasting voorgesteld en zal de reeds aangekondigde verhoging van de gedistilleerd-accijns van f 320 tot f 475 doorgang vinden. De werkingsduur van deze verho gingen zal niet over het algemeen langer zijn dan drie jaar. Millioenen guldens Verhoging vennootschapsbelasting van 40 tot 45 met een tot 50 oplopend tarief voor hogere winsten (Ingaande 1951) 60 Verhoging van de inkomstenbelasting voor wat betreft de be drijfswinst, uitgaande boven 8000.— met 5 oplopende tot 7i/s voor winst boven 100.000 (Ingaande 1951)20 Beperking, voor wat betreft toekomstige investeringen van de vervroegde afschrijving tot 10 van de aanschaffingskosten van het bedrijfsmiddel op de jaarwinst10 Beperking van de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting, gepaard gaande met het vervallen van het bijzonder tarief voor inwonende kinderen (met ingang van 1952) 15 Verhoging van de vermogensbelasting tot 0,6 oplopende tot 0,7 voor vermogens van meer dan 1.100.000 (Ingaande 1951) 16 Verhoging van het successierecht, ingaande onverwijld na de totstandkoming van de wijzigingswet12 Wijzigingen in de omzetbelasting (onverwijld ingaande) 75 Verhoging van de motorrijtuigenbelasting (vrachtauto's enz. 30 motorrijwielen 40 personenauto's 60120 van de bestaande belasting (Onverwijld ingaande)18 Verhoging van de gedistilleerdaccijns, (Onverwijld ingaande) 20 B(j zijn aankomst op het vliegveld te Buenos Aires is Prins Bernhard Dinsdag met negentien saluutschoten verwelkomd. De Prins zal een week in Argentinië verblijven als gast van de Argentijnse regering. Hij zal vandaag ontvangen worden door president Perón en later op de dag Eva Perón bezoeken in haar kantoor op het ministerie van arbeid. Voorts zal hij vanavond de eregast zijn op een door generaal Lucero, minister van het leger en waarnemend minister van buitenlandse zaken, te geven officiële ontvangst. Andere hoogtepunten van Prins Bemhards bezoek zullen zijn: op Donderdag een bezoek aan verscheidene in«':taten voor sociale hulp, een uitwisseling van onderscheidingen op Vrijdag in het regeringshuis en op Maandag een bezoek aan een „Estancia", Volgende week Dinsdag zal Prins Bernhard naar Chili reizen. Uruguayse jongens en meisjes, leer lingen van de openbare school no. 26 in Montevideo die de naam van ons land draagt „Escuaela de los Paises Bajos" hebben Prins Bernhard bij zijn bezoek aan de school in vlekkeloos in de bedoeling van een bepaalde groep ook stakingen in andere levens- mi<idolenbedrijven in de Zaanstreek te ontketenen. Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben intussen de wilde staking bij de N.V. Albert Heyn afge keurd. Directie zal niet wijken. Naar wij van de zijde van de direc tie vernemen, is deze niet voornemens onder de druk van de staking haar standpunt ten aanzien van de perso neelskern te wiizigen. Zij heeft deze kern ontbonden, omdat de leden zich niet houden aan artikel 2 van het re glement, waarin vermeld staat, dat men werkt met wederzijds vertrou wen. Aan de directie werd onlangs de eis gesteld, dat onmiddellijk 5% loons verhoging moest worden uitbetaald. Dit werd geweigerd omdat men een officieel besluit van de regering wilde afwachten. Toen dit besluit inderdaad kwam. heeft men niet geschroomd de loonsverhoging onmiddellijk uit te ke ren. Het geld van het Kern-fonds, dat gefinancierd werd door de N.V. en het personeel, is door de directie verdeeld onder het personeel, terwijl tegelijker tijd door de directie een ondersteu ningsfonds is opgericht met een kapi taal gelijk aan hetgeen in het Kern fonds aanwezig was. Totale meer opbrengst 245 LANDEN, die gelegen zijn binnen de Russische invloedsfeer krijgei. sedert kort geen cent meer uit de Amerikaanse schatkist. Dat scheelt deze landen een bedrag van ruim een millioen dollar per jaar Een rege ringsambtenaar zei, dat het geld dan toch het communistische regiem in die landen ten goede zou komen. An der schatkist-nieuws uit de V.S. is het bericht, dat men tegen het eind van het jaar met bankpapier van nylon uit de bus zal komen. Een bezwaar wordt geacht, dat dit geld zo „glad" «s. De man, die een inbraak pleegde m het paleis van de Engelse koning was trouwens ook een gladde vogel. Hij pikte drie eeuwenoude pijlen weg Eerst de kroningssteen, nu die pij len Het imperium wankelt, ge achte cliëntele! Dertig eeuwen ge leden was het ook al geen paradijs op aarde. Een professor van het Moravi sche museum heeft b« het dorp Blu- cina de skeletten gevonden van 130 mensen uit het bronzen tijdperk. De stoffelijke resten waren die van de verdedigers van een ommuurde neder- brouwde ze een sandwich, die ze met smaak heeft opgegeten. In het hospi taal kwam ze bij. O Meneer Tames Stewart uit Brighton heeft een spruit wiens kinderhand niet zo gauw ge vuld is. Het driejarige kind had nog nooit een kalf gezien, hetgeen aanlei- zetting, die daar moet hebben gestaan. Toch is het aen belangrijk vondst. r\E VONDSTEN van de vierjarige ding was tot microtwisten in het gezin Janice Murphy in Los Angelos Stewart. Daarom had James getracht waren minder geslaagd. In de kaptafel zo'n dier te stelen. Het zoontje zei bij van haar moeder vond ze asperines, Pa's arrestatie: „Maar dat kalf hou ik een laxeermiddeltje, een tube gelaats- te goed van jeEen school- crême en wat tandpasta. Van dit alles hoofd in Leicester. meneer Anson Smlth, geeft zijn leerlingen ook in alles toe. Hij hoopt deze zomer met een aantal hunner een reis naar Mos kou te maken. Ze gaan met een dub beldekker-bus. Verleden jaar hadden ze een uitstapje naar Spanje. Meneer Smith voorspelt hun nu weer een spannende reis. De voorspelling van de lichtelijk getikte dame tot een beroemd gokker in Devon kwam ook uit. Ze zei: „Ik zie een groot fortuin op uw weg liggen. U zult het winnen bij de wedstrijden van Zondag". In derdaad wén de gokker, welgeteld twee pond, die hü moest delen met „WW sof dot betaWw". aen buurman. Nederlands het Wuheitnus toegezongen. In Uruguay is het de gewoonte scholen te noemen naar vreemde landen en zo als de directrice van school no. 26 aan de Prins vertelde, draagt deze onder wijsinrichting reeds sinds 1939 de naam van ons land en heeft zij zich ten doel gesteld de traditionele banden van vriendschap, die tussen Uruguay en Nederland bestaan, nog te verbeteren. Honderden kinderen en hun ouders vulden de hal van de school. De jongens en meisjes zongen liederen, de clameerden en boden de prins enkele door de leerlingen vervaardigde pop pen aan met het verzoek ze aan de prinsesjes te willen geven. De prins, die in gezelschap van de minister van onderwijs, dr. Eduardo Blanco Acevedo wa6, overhandigde de directrice senora Yolanda Costa de Conzalez de onder scheiding Ridder m de orde van Oran je Nassau. Later op de dag heeft de prins tus sen de tralies van de kluizen door h<!t goud kunnen zien van een der thans rijkste landen ter wereld, waarvan de munt een voor onze begrippen onge kende sterkte bezit: Uruguay. Bij zijn tocht door de onderaardse gewelven van de Banco de la Republica zag de prins het goud in massieve blokken op gestapeld, bij duizenden kilogramman en voor honderden millioenen waarde. In dit land is zelfs de dollar geen be geerde munt meer, want met de Uru- quayse peso komt men minstens even ver. Bij de huidige koers van de peso betaalt een Nederlander in een goed hotel voor een éénpersoons kamer met pension niet minder dan f 65 a f 70 per dag. Een pakje Amerikaanse sigaretten kost bijna een rijksdaalder en een behoorlijke lunoh f 12.50. Tijdens Zijn bezoek aan Uruguay heeft Z.K.H. Prins Bernhard o.a. een bezoek gebracht aan een ,J£stancia", een Zuidamerikaanse boerderij. Bij zijn aankomst aan de Estancia „San Pedro de Timote", ongeveer 160 km van Montevideo, werd de Prins ingehaald door als „Gauchos" geklede bewoners van de Estancia, die Nederlandse en Uruguayse vlaggen droegenZ.K.H. Prins Bernhard in gesprek met enige bewoners van de „Estancia". Japan moet kunnen toetreden tot Verenigde Naties John Foster Dulles, de Republikein se raadgever van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft er Dinsdag bij de te Washington ver gaderende een-en-twintig Amerikaan se ministers van buitenlandse zaken op aangedrongen na te gaan of er moge lijkheden bestaan om het Russische veto im.b.t. aanvragen van landen voor het lidmaatschap der Verenigde Naties, bui ten werking te stellen. Dulles voorspelde dat Rusland, wan neer er eenmaal een vredesverdrag met Japan zal zijn gesloten, vermoedelijk haar veto zal uitbrengen tegen oen Japanse aanvrage om het lidmaatschap der Verenigde Naties. „Dit zou het moeilijk maken", aldus Foster Dulles, „een goed werkend veiligheidsstelsel voor het gebied van de Stille Oceaan 7t organiseren".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1