Speedway crack miste aansluiting f.liefarine .4 15 Laatste loonsverhoging mag niet worden doorberekend Textielindustrie in Benelux toont haar kunnen te Utrecht De levensstandaard moet omlaag Zuidairikaanse pers was enihousiast Engelse boksbond contra Amerikaanse Zestig millioen ton in een pool De R A.O. wordt gereorganiseerd Weiniganimo voor motie Een nacht in de Lichtstad Voetbalprogramma der eerste klas gewijzigd Minister Van den Brink kondigt richtlijnen voor de prijzenberekening af Vervangingswaarde de basis CHINA NEEMT HARDE MAATREGELEN SPORT IN 'T KORT „Reis rond wereld" op 125 c.c. motor 'n enkel tablet doet wonderen m Engelands sportman 1950 Gromyko deed nieuwe voorstellen Belangwekkende expo sitie op de Jaarbeurs Amerikaanse oorlogsschepen voor bevriende landen Herbewapening dwingt tot versobering De heer Suurhoff wil nieuw overleg over lonen Tinus Metselaar stelde gisteren teleur v an onze speciale verslaggever) Ruim vier maanden geleden vertrok «>«.n Z j /*r Zuid-Afrika On v Jwm «vental Nederlandse speedwayrenners „aar Zuin Arrika. Op loorbeeldige w«ze hebben zU daar de Nederlandse drie kleur verdedigd en vooral de jeugdige Tinus Metselaar heeft daar van zich doen spreken. Met de Engelse crack Henrv I one a a ,7 het publiek en zelfs een Henk Stheman. die vóór zijn schorsing d'e ongekrLnd" koning van de speedwayrüders was, heeft het de kleine man uHLtamen riet U8^rdrivenr,ni„maher- *,Steraynd hadde" tal van tamilieledenTa" do ze ®otorduivels in het restaurant van Schiphol verzameld. Tinus Metselaar Henk Slheman Van Hemelrijk, Jan Bosman, Bisschops. Jan Nolte en manager Ree S "rfvTrenam J 0mStre<*S acht uur mpt "et lijntoestel van de KLM uit Het waren echter niet alleen de fa milieleden die op Schiphol hun op wachting kwamen maken. Tal van vooraanstaande figuren uit de mo torsport, waaronder de voorzitter van de motorrijdersbond, de heer Potman, piet Nortier en Piet van Aartsen, za ten zenuwachtig op de punten van de stoelen in het Schiphol-restaurant. Zenuwachtig omdat het lijntoestel van de K.L.M. geen renners h%d mee gebracht. Er werd echter omgeroepen dat de renners vermoedelijk over Lon- dan naar Schiphol zouden komen en dus een paar kwartier later weer voet -op vaderlandse bodem zouden zetten. Ieder vliegtuig dat naar be neden kwam bracht hoop de gezich ten van de familieleden die het wach ten spoedig moe waren. Zij moesten echter langer geduld oefenen dan enkele kwartiertjes. Het werden uren. Een koud zakelijk telegram uit Pa rijs vertelde dat de renners niet zou den arriveren. Men werd ongerust en alle troostende woorden van Piet Aartsen ten spijt, werden de vaders en moeders, de verloofden en vrouwen van renners ongerust. Het vliegveld bij Parijs werd gebeld om inlichtin gen. Na eindeloos door te zijn verbon den kon een Franse ambtenaar vertel len dat Tinus Metselaar en zijn vrien den in de Lichtstad zouden overnacht ten. Het gecharteerde vliegtuig dat hen van Johannesburg naar Parijs had gebracht was te laat aangekomen om de aansluiting op het lijntoestel van de K.L.M. te halen, Teleurgesteld Teleurgesteld ging ieder weer een kant heen. Wij keerden met de fami lie Metselaar en mevrouw 3isschops, die uit Limburg was gekomen om haar man na een afwezigheid van vier maanden en twee weken een welkom toe te roepen, naar Limmen terug. Het was een vervelende thuiskomst in Limmen. Het huis stond vol bloemen, die van alle kanten naar binnen wa- len gedragen. „Ik kom even binnen om zijn Afrikaanse snoet te zien", zei Tinus z'n buurvrouw met een glunder gezicht. Zij kreeg Tinus slechts te zien op een aantal foto's, die hÜ 'Q zijn. laatste brief aan zijn ver loofde had gestuurd. Vader Met selaar kon de vrienden van Tinus, die belangstellend waren naar zijn erva ringen, slechts een aantal kranten voorleggen met grote tweekolomsar- tikelen, waarin het rijden van zijn zoon werd geroemd. „Ik had het noott gedacht dat er nogeens zulke verha len van mijn zoon in zulke vreemde kranten zouden staan", vertrouwde de heer Metselaar ons met gepaste trots toe. Moeder Metseaar wilde gis teravond van dat speedway „gedoe" echter niets weten. Zij was alleen maar diep teleurgesteld dat haar zoon nog een nacht langer van huis bleef en dat wij de foto waarop Tinus, zwart van de Afrikaanse sintels, de mooiste van de gehele verzameling vonden. Vandaag feest. Vandaag is het efhter feest in Lim men. Omstreeks 2 uur arriveerde een K.L.M.-toestel rit Parijs waarin de speedway-renners hun laatste kilome ters van deze reis aflegden. De ont vangst was zeker niet minder harte lijk. integendeel Vandaag hopen wjj vanuit de mond van Tinus, zijn erva ringen te kunnen optekenen, ervarin gen waarvoor alle motorsportenthou- siaste -zonder twijfel Interesse zullen hebben. Het voetbalprogramma voor de eer ste klasse C voor Zondag is ingrijpend gewijzigd. Van de zes oorspronkelijk vastgestelde wedstrijden zijn slechts RCHBiauw Wit en VSVHaarlem gehandhaafd. Uitgesteld zijn ADO Hermes DVS, SW— HBS, EDO— KFC en VolewijckersDWV. In plaats hiervan wordt gespeeld DWVADO en KFC—EDO. Tinus Metselaar, de kleine man uit Limmen, is weer terug in Neder land. Spoedig zullen de motor- en speedway enthousiasten hem weer kunnen bewonderen, als hij zijn 500 c.c. Jap met weergaloze tech niek over de sintels voert. (Van onze parlementaire redacteur) In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, mede gedeeld, dat door hem de volgende richtlijnen voor de prijspolitiek zijn vastgesteld: A. Groot- en kleinhandel worden bij algemene beschikking gebonden aan de volgende voorschriften» I. De werkelijk betaalde of verschul digde inkoopsprijs zal in de verkoops prijs mogen worden doorberekend met dien verstande, dat wanneer men een zelfde of nagenoeg een zelfde goed ten verkoop aanwezig heeft, dat in gebrui kelijke hoeveelheid bij een leverancier, die het goed regelmatig verhandelt, te gen een hogere prijs is gekocht, deze laatste prijs in rekening mag worden gebracht. Voor zover voor bepaalde goederen marktnoteringen bestaan zal worden toegestaan de vervangings waarde op deze noteringen te baseren. II. De aldus vastgestelde inkoops prijs mag worden verhoogd met als bruto-winstmarge het bedrag voor kos ten en winst, dat in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950 bij normale verkoop van eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed door de betrokken handelaar laatstelijk in rekening is gebracht, ver meerderd met 3 procent daarover en met het bedrag, waarmede de verschul digde omzetbelasting sedertdien is ge stegen. Voor zover blijkt, dat voor af zonderlijke bedrijfstakken de marges volgens de algemene beschikking te laag of te hoog moeten worden geacht, zal een speciale marge-regeling worden vastgesteld. B. Voor de groot- en kleinindustrie wordt als algemene richtlijn vastgesteld dat zij hun laatstelijk in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950 geldende prij zen slechts mogen verhogen met: 1. de stijging der loonkosten, die het gevolg is van de in September 1950 toegepaste loonronde; 2. de sedert het tijdstip van hun laat ste verkoop in genoemde tijdperiode plaatsgevonden prijsstijging van grond stoffen en belangrijke hulpstoffen, waarbij toepassing van de vervangings waarde over de normale voorraden wordt aanvaardt. Onder belangrijke hulpstoffen wor den verstaan: kolen, olie, gas en elec- triciteit .In bijzondere gevallen kunnen in overleg met het departement van Economische Zaken voor de productie en de afzet gewichtige materialen hier aan worden toegevoegd. De sedert de genoemde periode plaats gevonden hebbende stijging der verpak- kingskosten zal dus in het algemeen niet voor doorberekening in aanmer king komen. In geheel China zijn „strengere maatregelen tegen contra-revolution- naire elementen" bevolen. Dit bevel volgt op de terechtstelling van ten minste 230 personen in de laatste twee weken van Maart. Ray Robinson wordt door de meeste Amerikaanse Sportbonden niet meer als wereldkampioen weltergewicht er kend, sinds hij houder werd van de titel in de middengewicht klasse. De Engelse Boksbond trekt zich echter van de m rning van die Amerikaanse bonden en hondjes niets aan en ziet in de Amerikaan een tweevoudig we reldkampioen. Dergelijke menings verschillen kunnen tot ^eigenaardige situaties aanleiding geven, vooral nu Robinson straks in Engeland de titel van wereldkampioen weltergewicht op ket spel zal zetten, in de wedstrijd te- den de Europese kampioen Eddie Thomas. Het is niet waarschijnlijk dat Ray die wedstrijd zal verliezen, maar de mogelijkheid 'is natuurlijk al tijd aanwezig. Amerika en Engeland zullen dan hun eigen wereldkampioen hebben. Voor Giel de Roode zit er dan ook nog winst in, want de Schevenin- ger is van plan Eddie Thomas uit te dagen. Voor Giel de Roode bestaat dus «en theoretische kans om de titel van wereldkampioen te veroveren, met deze restrictie echter dat de Amerikanen hem nooit als zodanig zouden erken nen. Franse coureurs, Georges Monne- ret en zijn zoon Pierre, hebben een reis om de wereld gemaakt. Echter op BEROtHDËGWHSMIDDfUH IN ÉÉN TABLET X EN GRIEP 20 TABLETTEN 75 CT. een geheel andere wijze dan hun grote landgenoot Jules Verne dat in zijn stoutste fantasieën ooit had durven dromen. Vader en zoon Monnerey maakten slechts een theoretische reis om de wereld. Met andere woorden, zij togen met een 125 cc motorfiets naar het circuit van Montheiry, waar zij in 24 dagen 40.076 kilometer afleg den, een gemiddelde dus van ruim 64 kilometer per uur. Georges en Pierre losten elkaar regelmatig af. De vereniging van Engelse voet baljournalisten heeft Harry Johnston, aanvoerder en rechtshalf van Black- pool, uitgeroepen tot beste voetballer van het jaar. Hij verwierf enkele stemmen meer dan Billy Wright en Tom Finney. DE ZESDAAGSE TE MüNCHEN Dinsdag was de stand in de Zes daagse van München: 1. Carrara—Lapebie 'Fr.) 123 pnt. Op 1 ronde: 2. Strom—Arnold (Austr.) 167 pnt.; 3. Rigoni—Teruzzi fit.) 68 pnt Op 2 ronden: 4. Gillen—Kohlbeck (Lux -Dld.) 108 pnt. Op 4 ronden: 5. L. Hörm-nn—Lady (Dld.). Overige kop pels op 5 en meer ronden. De Duitse ploeg EhmerRühl is we gens „gebrek aan strijdlust" gediskwa lificeerd. OOK DE NEGENDE PARTIJ UER1) AFGEBROKEN De negende partij van de schaak tweekamp om het wereldkampioen schap tussen Botwinnik en Bronstein werd na 41 zetten afgebroken. Botwin nik, die met wit speelde, heeft licht materieel voordeel, doch het zal moei lijk zijn dit voordeel uit te buiten, aangezien zwarts stelling «eer sterk is Van 312 April heeft de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht haar poorten weer voor het publiek geopend. Voor de 56ste maal zal het grote gebouwencom plex op het Vreeburg en de Croese- laan weer in het middelpunt van de belangstelling van de zaken wereld staan. Een beeld in vogel vlucht van het Hoofdgebouw aan het Vreeburg. (A.N.P.-LUCHTFOTO) Atlantische koopvaardijvloot Mr. Oyevaar, die met een Amerikaan en een Engelsman zitting heeft in de commissie tot pool-vorming van de koopvaardijvloot van de landen van het Atlantisch Pact heeft medegedeeld, dat de voorbereidingen thans zover gevor derd zijn, dat indien de pactlanden de ze maand de voorstellen zullen aan vaarden, de pool in werking kan treden, zodra dit nodig zou blijken. Op deze wijze zal in geval van oorlog een geal lieerde koopvaardijvloot van 61 mil lioen brutoregisterton verkregen wor den. De wereldvloot van koopvaardij schepen telde in Juni 1950 ruim 84 mil lioen ton. Maandagavond overhandigde de Engelse Minister van gezondheid, Mr. Marquand, de „Sportman van het jaar"-beker uit aan Reg Harris. Reg Harris wist voor het tweede opeenvolgende jaar deze titel te verkrijgen door het behalen van het wereldkampioenschap sprinten voor beroepswielrennera. KOMT DE OERLIKONBAAN TE ZURICH ONDER DE HAMER? Het is nog lang niet zeker, dat in het aanstaand seizoen wielerwedstrijden op de bekende Oerlikonbaan te Zürich zullen worden gehouden. Er zijn finan ciële moeilijkheden ontstaan en er gaan zelfs gerucht -n, dat de baan zal wor den verkocht of worden afgebroken Besprekingen tuisen belanghebbende instanties zijn gaande om een oplossing te vinden. Nog geen Russisch antwoord op Westelijke agenda |De plaatsvervangers van de Grote Vier zijn Dinsdag bijeengeweest in een der kortste vergaderingen, die zij tot dusverre hebben gehouden. De zitting duurde slechts twee uur. Gromyko heeft vermoedelijk nog geen instruc ties van zijn regering ontvangen naar aanleiding van het nieuwe ontwerp voor een agenda, dat Frankrijk dezer dagen heeft ingediend. Niettemin wil de hij van verdaging niet weten. Hij vroeg daarentegen de mening van de andere afgevaardigden over twee Rus sische voorstellen. Het ene wil het Atlantische Pact en de inrichting van Amerikaanse bases in het buitenland op de agenda brengen, hef tweede be oogt hetzelfde ten aanzien van het Ita liaanse vredesverdrag en de kwestie- Triest. De Rus bleek van oordeel te zijn, dat deze twee vraagstukken, sa men met de ontwapening van Duits land en de vermindering der bewape ning van de Grote Vier in elk geval in bespreking moeten komen. De Wes telijke afgevaardigden protesteerden heftig tegen deze voorstellen. (Van onze speciale verslaggever) Op de textielafdeling van de Neder landse Jaarbeurs te Utrecht, die in de grote Beatrixhal en de Irenehal is on dergebracht, exposeren de Nederlandse textielfabrikanten en hun Belgische collega's. Men heeft in de uitstalling van de goederen een zo voortreffelijke eenheid en een zo weldadige originali teit bereikt, dat eerder aan een ten toonstelling, aan een „manifestatie"' van de textielnijverheid van Benelux, gedacht wordt, dan aan een beurs. Op zichzelf is deze afdeling een bezoek waard. De architectuur en de decoraties zijn grotendeels ontsproten aan het ver nuft van de Franse architect Jean Saint Martin. Doch ook de heer En gelman, de Nederlander, die thans in Frankrijk woont en daar zijn opleiding heeft genoten en Dick Elffers laten typische staaltjes van hun kunnen zien. In beide grote gebouwen is gebruik gemaakt van ingewikkelde, meestal fraai gebogen, buizenconstructies, die als een open dak over de stands heen welven en een dankbare gelegenheid bieden om de geëxposeerde stoffen er aan en er omheen te draperen. Reeds sinds 1945 zijn de Nederlandse fabrikanten thans in nauwe samen werking met de Belgische bezig hier te lande, maar ook in het buitenland manifestaties op te bouwen ter repre sentatie van de textiel- en confectie- nijverheid. De textielbeurs in Utrecht omvat dit voorjaar 57 bedrijven, waar van 42 Nederlandse en 15 Belgische, die een netto-oppervlak van 2510 m2 in gebruik hebben. Men vindt er o.a. de grote Nederland se weverijen en spinnerijen en de be kende confectiefabrieken. Gedemon streerd wordt, hoe nylon gemaakt wordt en wat er van vervaardigd kan worden. Men treft er tal van bedrukte rayons en katoenen en wollen stoffen aan; voorts kinderkleren en mantels (die veel worden geëxporteerd, zelfs naar Amerika), Nederlandse brocaat- stoffen, wollen dekens, wasbare moiré zijde en nog heel veel meer interes sante en prachtige artikelen, die d» dames doen watertanden en de heren angstig hun hand op hun portemonnaie houden De commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Dinsdag eenstemmig haar goedkeuring gehecht aan een voorstel om 24 torpedobootjagers aan bevriende landen over te dragen op grond van wederkerige defensie-over eenkomsten. Vijftien hiervan zijn reeds overgedragen tijdens de oorlog. Onafhankelijk van 's Rijks schatkist (Van onze Haagse redacteur) De R.A.O., Recreatie en Algemene Ontwikkeling van de Koninklijke Land macht zal binnenkort geheel worden gereorganiseerd. Deze dienst, die zich bezig houdt met de vrije-tijdsbesteding van de militair, wil men geheel finan cieel onafhankelijk maken van 's Rijks s batkist. Naar wij vernemen, zullen de win sten, die de Cadi en de Welzijnsverzor- ging maken, besteed worden om andere kosten, zoals die voor sportbenodigd- heden, het huren van toneel- en revue gezelschappen te dekken. Men hoopt een en ander zo te kunnen regelen, dat men het werk van de R.A.O. op het huidige peil zal kunnen houden en het wellicht zelfs nog zal kunnen uitbrei den. zonder dat men de soldaat meer moet vragen voor zijn cadi-rantsoen. Britse regering waarschuwt De Britse regering heeft Dinsdag haar onderdanen de ernstige waarschu wing doen horen, dat zij nog meer las ten zullen moeten dragen om te voor komen. dat het herbewapeningspro gramma een eind maakt aan het na oorlogse herstel. Engeland is verleden jaar voor het eerst na de oorlog in staat geweest, om al zijn schulden te betalen, zo heet het in een economisch overzicht voor 1951, dat door de rege ring is gepubliceerd, maar op dit opti misme wordt grimmig de domper ge zet, door de mededeling, dat het le venspeil van het volk omlaag moet. In de naaste toekomst zal de toene ming van de nationale productie ln Engeland dalen, zijn betalingsbalans minder gunstig worden, de aanvoer van bepaalde consumptiegoederen dalen en het prijspeil stijgen. Het zwaarst zal wel het tekort aan grondstoffen op het economische leven drukken. Dat alles is een gevolg van het herbewapenings plan van de Westelijke mogendheden. De levensstandaard moet dalen, zono dig moeten controlemaatregelen wor den genomen en verder moet een haJf millioen arbeiders worden ingescha keld in de oorlogsproductie. Daar -r geen werkloosheid in Engeland bestaat, zullen die arbeiders uit hun bedrijven naar elders moeten worden gezonden De Britse bevolking zal de gevolgen van deze ontwikkeling voelen in een schaarser worden van kleding, huis houdelijke textielgoederen en metalen artikelen. Interpellatie-Nederhorst (Vervolg van pagina 1) JEN AANZIEN van de suikerspecula tie heeft minister Mansholt mede gedeeld dat de berichten dienaande sterk overdreven zijn. De suiker is niet blijven hangen, maar doorgeleverd aan het publiek. Over subsidieverlaging kan maar in beperkte kring worden ge sproken. Deze moet zo geluidloos mo gelijk geschieden. Toepassing van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet was hier niet nodig. De tweede ronde. TN DE TWEEDE ronde van het debat diende de heer Neder horst zijn in da aanvang reeds geciteerde motie in, omdat hij, zoals hij zei, een uitspraak van de Kamer verlangde. Overigens vond zijn interpellatie lang niet overal weerklank. De heer Schmal (CH) zag haar als voorlichting aan de regering, die op dit moment nog niet nodig was, en ook de heer Andriessen (KVP) meende, dat zij prematuur moest wor den genoemd. Hij wees ook de motia af. Deze spreker drong voorts aan op hulp voor de minst draagkrachtigen en voor grote gezinnen. Hij stelde zelfs voorstellen in deze geest in het voor uitzicht. De heer Stapelkamp (AR) wilde weten, of de regering bij da vijf procent verhoging persisteert, dan wel bereid is tot nieuw overleg met de Stichting van de Arbeid, wanneer nieuwe prijssstijgingen optreden. De heer Korthals (WD) wenste in de eerste plaats te weten, hoe het met ons concurrentievermogen tegenover het buitenland gesteld is. Hij achtte deze kwestie van primair belang. Hij bestreed voorts de door de heer Neder- horst gevraagde maatregelen en bleek vertrouwen te hebben in een gunstige ontwikkeling van de grondstoffenprij- zen op de internationale markt. Looncorrecties nodig. r\E HEER Suurhoff (Arb.), een der' prominenten in het NW, achtte dit debat allerminst prematuur. De huidi ge loonpolitiek kan alleen worden voortgezet, wanneer de vakbeweging meewerkt. Hij gaf nadrukkelijk te ver staan, dat prijsbeheersing onvermijde lijk is. Ruimere looncompensatie is nodig. Afwijzing hiervan brengt de loon beheer singspolitiek in gevaar. Het overleg met de Stichting van de Ar beid over verder strekkende compen saties met name voor degenen, die minder dan f4000 per jaar verdienen diende naar zijn mening onmiddellijk te worden hervat. De heer Gortzak (CPN) vond het nodig, een motie in te dienen, waarin om nog tien procent loonsverhoging werd gevraagd. Nadat nog enkele andere Kamer leden detailkwesties hadden besproken, heeft minister Van den Brink de alge hele controle op prijzen en investerin gen afgewezen. Hij had hoge verwach tingen van zijn prijzenbeschikking Textielmarges, die ook tot andere bran ches zou kunnen worden uitgebreid. De motie-Nederhorst wee- hij van de hand. De positie van de kleir.e mid denstand heeft de volle aandacht van de regering, aldus spreker. Het debat is hedenmorgen voortge zet

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3