DitSféf6ld*'cUii:Vtoti#en Geen revolutie in de mode Harddraverijverenigingen leiden een moeilijk bestaan Leerzame chaos Dienstbode blijft gevangen Prinses zoeki bruidsioilei uit Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! Geen profijt van schrijffout, zegt mr Thöne Twee kinderen op één fiets mag binnenkort PTT-tarieven voorlopig ongewijzigd w Provinc. kampioenschap 19Sept. in Middenmeer Trumans noodprogram sterk beknot Vietminh-aanval aan het Tonkinese front Plaatsvervangers poogden kloven te overbruggen Negen Joegoslavische ministers ontslagen Vliegtuig van de M.L.D. maakte noodlanding Vliegtuig vervoert ogen voor blinde Nederlands roomijs voor het Amerikaanse leger Gedelegeerden uit Tibet in New Delhi Woesteling overviel twee rechercheurs ZATERDAG 1 APKIL 196) re tuit het m« naar ik hoop niet kwalijk nemen, dat ik deze kolom jchrijf op een hoek van de keuken tafel, bij het licht van een hemelhoog opgehangen naakt peertje.... Nu zijn er wereldberoemde manu scripten op de punt van een keuken tafel ontstaan, wat dat betreft ben ik dus nog in behoorlijk gezelschap. Maar Ik moet wel bekennen, dat er voor deze prestatie enige moed nodig is, want voorzegde keukentafel is op het ogen blik de enige redelijk opgeruimde plek in mijn gehele huis, en dus een alles behalve geschikte plaats van ontvangst. Ik reken dus op uw clementie, ook als deze kolom enigszins hikkerig en houterig uitvalt. Houterig vanwege de verwarming (buiten blaast een onstui mige Noordenwind in gezelschap van de gebruikelijke sneeuw- en hagel buien), die uit een drie-pits petroleum stel bestaat. En hikkerig vanwege het heirleger manvolk dat mijn kale ka mers en galmende trappen onveilig maakt met verfpotten, duimstokken, latten, draden, werktrappen, soldeer bouten, klokken van Amemuiden en politieke debatten. Het zou nog niet zo erg en zelfs wel amustant zijn als zij zich maar bij dit grote-mannenspeelgoed hielden. Maar zij schijnen er bovendien een uit gelezen genoegen aan te beleven om mij de gehele dag om commentaar te verzoeken, zowel wat de geëigende tint bruin van de deurposten als de op een mdimeter nauwkeurige plaats van de stopcontacten betreft. Ook schijnt hun weg bij voortduring door mijn hevig geïmproviseerde keuken te lopen, en jagen zij mij de gehele dag kleine stuipen op het lijf met: pas op voor die lambrizering mevrouw, of: denkt u o ,i die buis? er staat stroom op die draad; u kunt de kraan voorlopig niet gebruiken; u moet die deur vooral open laten staan en meer van die comfor tabele adviezen. Als u daarbij weet dat al mijn roe rende have in kisten gepakt staat of op de onmogelijkste plaatsen is opgebor gen (de kist met aardappelen in de salon, het naaigerei op de onbereikbare vliering) dan geloof ik dat u er aan toe beat mij uit de grond van uw meevoe lend hart te beklagen. Niet doen vooral niet doen. Ondanks de volstrekte chaos die tijdelijk onder dit nieuwe dak heerst, en het feit dat ik voor bijkans iedere gebruiksvoorwerp de vinger te gen de neus moet leggen (Waar ter we reld zou de schoenlepel uithangen? Heeft iemand een idee waar de eier dopjes verstopt zitten?) gevoel ik mij in dit mijn nieuwe domicilie uitzonder lijk in mijn knollentuin. (Een ogen blikje: ja, zet de lijmpot maar even op het gas, maar heb het hart eens om met mijn lucifers aan de haal te gaan). Want u moet weten, dat dit experiment van huizen ruilen en nieuw inrichten ook zijn genoeglijke en wijsgerige kan ten heeft. Het is altijd opwindend, een blad om te slaan of de lei schoon te vegen, en het is een waar woord: wie niet uit alles leren wil, wil in het ge heel niet leren. Het is zo heilzaam om eens volkomen uit de sleur geslingerd te worden. Om ternauwernood te weten, welke dag van de week en zelfs welk uur van dë dag het is. (Och timmerman, sla eens even een paar duimen in om mijn lepel rekje op te hangen). Om eens zuiver en alleen te leven om te eten, te slapen en trap op trap af te draven. Om geen krant te lezen, laat staan een boek; geen radio te horen, geen enkel nieuws ook maar bij geruchte te weten, en in een soort slordige kampeerstijl de da gen te zien omvliegen. CERST nu kan ik mij begrijpen, hoe- veel moed, goed humeur, levenslust en uithoudingsvermogen er nodig zijn om een goede emigrantenvrouw te mo gen heten. Ergens in volslagen onbe kend gebied neerstrijken met een mi nimum aan huisraad en gerief, en van de grond af een bewoonbaar vertrek, een onderkomen, een huishouding, een bedrijf, een toekomst opbouwen. Genoe gen nemen met het allernoodzakelijk ste, niet klagen, niet mopperen, alle comfort verzaken, niet omzien naar het- vertrouwde oude, maar hoopvol blijven vooruitzien naar het vurig begeerde nieuwe.... Ik begin het een klein beetje te door gronden, diep te waarderen, wat al die Nederlandse vrouwen in Canada, in Amerika, in Australië en waar ook ter wereld geestelijk en materieel voor ber gen verzetten. En dan: ik leef eens een paar weken tussen wat wij op zijn onlogisch Neder lands hardnekkig blijven noemen: de v/erkende stand. Ik converseer opge wekt en leergierig met schilders, elec- triciens. timmerlui, loodgieters en stof feerders. en in ruil voor mijn koffie en thee steek ik heel wat wetenswaardigs op. Niet alleen dat ik aardig thuis raak in het vakjargon (ik leer al over tam poneren, mastiek, schroten, hard en zacht board en desnoods over voltages), maar ik zie en hoor de zorgen en be zwaren van dichtbij die de arbeider, en vooral de arbeidersvrouw, in deze krap pe tijd het leven benauwen. Voor een overall, die vóór de oorlog een rijks daalder kostte, moet je nu zestien gul den neertellen, en het wassen kost twee kwartjes per keer. dat is ook weer een briefje van vijf en twintig in het jaar. Vijftig gulden in de week is een knap loon, maar wat blijft er over met een huur van vijf gulden en drie kinderen die schoenen en kleren slijten tegen de klippen op? SASKIA. Als U aan karpetten denkt Ruime sortering extra grote maten eiLDEttDIJKSTKAAT 77 -«5, AMSTWDAM ^een, bepaald een revolutie hebben geworden en halve mouw hebben de modeontwerpers voor 1951 niet als nieuw zusje de 9/10 en S/9 mouw ontketend. Gelukkig maar, want voor gekregen. Past men deze lengte inder- vele vrouwen zou het bezwaarlijk zijn daad toe, dan verdient het aanbeve- met een smalle beurs iets nieuws aan ling rekening te houden met de zo schaffen. De meesten zullen *t moe- sterk gewilde ,.vleugel"-manchettes ten doen met een veranderingetje hier en een verzinseltje daar. Op die ma nier kunnen wij ons dan weer voor een jaartje behelpen. Daarom mogen wij er eigenlijk ook content over zijn, dat de rokken op dezelfde lengte zijn gebleven en niet korter uit de bus ge komen zijn. Wel ietsje wijder, maar misschien is er bij uw man'elpakje ge legenheid tot het uitleggen van de zij naden. Noodzakelijk echter is dat niet. Elizabeth Henry, die het model van bijgaande afbeeldingen ontwierp, werkt blijkbaar nogal veel met geel- Deze echte voorjaarskleur, - narcissen en croeussen! vindt dit seizoen al- lerwege ingang, net als het eeuwig jong blijvende groen. De voering van dit jasje verliest zieh beginnend bij de hals, in een a-symmetrische overslag De dienstbode, dit dezer dagen ie Amsterdam werd gearresteerd, omdat een baar opgelegde voorwaardelijke straf in een onvoorwaardelijke werd omgezet, blijft in arrest, zo heeft de president van de hoofdstedelijke recht bank in kort geding uitgemaakt. Mi Thöne heeft de officier van juetitie en de griffier in het gelijk gesteld. Zoals wij hebben berieht, had de dienstbode vrijlating geëist, omdat in het vonnis van de politierechter, waarin de om zetting van de straf werd gelast, de datum van het oorspronkelijke vonnis verkeerd was vermeld. In het extract- vonnis was deze goed opgenomen. De president van de rechtbank meende, dat het hier zeer duidelijk om een schrijffout gaat en dat de dienstbode hiervan geen profijt mag trekken. De arrestante is in hoger beroep gegaan. Op deze manier doet men de warme pasteltint van de blouse enigermate in het oog vallen. De andere afbeelding is een zwart zijden costuum van Leonard Arkin uit Amerika. Hij ontwierp het hoofd zakelijk voor de „richards", die er een speciale namiddag-garderobe op na houden. Voor haar, die niet zo be voorrecht zijn, werkelijk wel leuk om naar te kijken, zonder jaloers te wor den! De rok is van voren glad, doch naar achteren toelopend heeft zij een klokvorming coupe, dank zij apart in gezette banen, uist deze „klok" ver leent aan het cos'uurn een bijzondere cachet. Het jasje heeft de mouw, welke gelegenheid biedt tot het dra- gen van de lange, witte, wildlederen naar links. Het fond is geel en be- handschoenen, werkt met gezellige, zwarte moppen. De brede ceintuur behoedt de over- De kleine reticule, welke haar oor slag voor openwaaien. Aan variatie sprong vond rond 1790, verlangt, even- in de mouwenafdeling is dit jaar geen als toen, de zakken, gebrek. De zo langzamerhand klassiek RITA De vaders en moeder», die hebben geprotesteerd, omdat zij niet meer met twee kleine kinderen op haa fiets mogen rijden, hebben «acces gehad. De ANWB, die Mch tot tolk van deze da mes en heren had gemaakt, kan thans n.L mededelen, dat de ministers vsn Verkeer en Waterstaat zijn adviescom- mimle heeft verzocht, een nieuw arti kel voor de Wegenverkeerswet te ont werpen. Dit sal het vervoer van twee kinderen beneden tien jaar op één rij wiel mogelijk maken. Ook zal de mi nister er naar streven, dat dese bepa ling nog voor het a.s. zomerseizoen van kracht wordt. Voorts wordt een artikel voorbereid, volgens 'hetwelk jongeren beneden achttien jaar op hun rijwiel slechts één persoon mogen ver voeren, die niet ouder mag sijn dan hij self. De op elkaar volgende loonronden maken het voor de PTT steeds moei lijker, om het evenwicht te bewaren tussen de sterk gestegen kosten en de inkomsten. Dat daarom niet alleen in terne maatregelen worden genomen, maar ook de mogelijkheid wordt be studeerd van een verhoging der poet tarieven, zal iedereen duidelijk zijn, zo wordt medegedeeld. Het is echter niet de bedoeling, een eventuele ver hoging der posttarieven op korte ter mijn in te voeren. Zoals ook door 4e centrale werkgeversorganisaties ge vraagd werd, zullen de postttarieven gedurende enkele maanden stellig niet wórden verhoogd. (Voor de oplossingen zie men ons blad vsn Dinsdag) Horizontaal: 1. Hoofddeksel, 3. Plaats in Friesland. 8. Zoogdier, 11 Telwoord 12, Booggang in tuinen, 14. Familielid, 15. Snoes, 16. Omslag, 18. Voorzetsel, 20. Ivoor, 22. Vulkanisch uitbraaksel, 24. Lidwoord, 25. Pers. Voorn, woord, 26. Landbouwwerktuig. 28. Groente, 29. Wintervoertuig, 30, Overeenkomst, 33 Voegwoord, 34 Voertuig zonder wielen 35 Weg met bomen, 38. Heilige, 37 Huish. artikelen, 40. Acad. titel, 42 Gesteente, 44. Lidwoord, 45. Voeg woord, 46. Meisjesnaam. 47 Putemmer. 49 Muziekteken, 51. Weke stof in beenderen, 52. Gedwee, 54. Keukenge rei, 55. Bijwoord, 57. Zangwijs, «0. He den, 51. Knaagdier, 62. Ontvangkamer 63 Zangstem. Verticaal; L Inwoner van Nw. Gui- nea. 2 Lengtemaat. 3 Deel van een ten- nispartij, 4. Nummer, 5. Stekelvarken 6 Ambtshalve, 7. Luchtvaar*tnij9. In het jaar der wereld, 10. Ondertekening met beginletters, 12. Duw, 13. Vis, 15 Boom, 17. Identiteitsbewijs, 19. Afwe zigheid, 20. Roem, 21. Voorzetsel, 23 Slootplank. 25. Plaats in Limburg. 27 Tres, 30. Weldoorvoed, 31. Deel van huis. 31. Opening, 36. Vleeshouwer. 38 Wa'er in Utrecht. 39. Schil. 41. Ge kruid vlees. 43. Een weinig. 46. Euro peaan, 84. Mann. zoogdier. 60 Mondwa ter. 51. Afgemat. 53. Snijwerktuig. 54 IJzeren priem, 56. Rondhout, 58. Berg plaats, 59. Muzieknoot, 60. Namelijk. Prins Otto de Habsbourg met zijn verloofde, prinses Regine voii Saxen Heiningen, begeven tich onlangs naar de bekende couturier Jean Desses, om een bruidstoilet te laten vervaardigen. Men neemt aan, dat de trouwdag op 10 Mei a.s. zal plaats vinden. De Prins en de Prinses beoordelen een schit terende bruidsjapon, waarover een zïbart tulle manteltje gedragen wordt. Garing begrip bij de Stichting Nederl. Drat- en Rensport De commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Vrijdag de regering ver zocht haar uitgaven te beperken. De commissie keurde slechts 478 millioen van de 843 millioen dollar goed, die Truman gevraagd had voor de finan ciering van de noodmaatregelen van de regering. In de nacht van Donderdag op Vrij dag hebben de opstandelingen van de Vietminh een ongewoon heftige aanval uitgevoerd op het noordelijke Tonki nese front. Hoewel numeriek ia de min derheid, sloegen de Franse en Vietna mese troepen de aanval in een ge vecht van msn tegen man af. Volgens de eerste schattingen zijn ruim vijf honderd opstandelingen gedood en meer dan 1500 gewond. De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der Grot» Vier zijn Vrijdag opnieuw bijeen ge weest. Ér zijn geen nieuwe voorstellen ingediend. Men heeft slechts gepro beerd. bestaande kloven te overbrug gen. Zo heeft men vooral over twee vraagstukken gedebatteerd. Ten eerste, of het bespreken van de bewapening moet worden beperkt tot de bewapening der Grote Vier; ten tweede, of het peil der bewapning be sproken moet worden vóór de vermin dering der bewapening. Vrijdag zijn negen ministers uit de federale regering van Joego-Slavie ont slagen. Zij stonden aan het hoofd van economische departementen en van die voor openbare nutsbedrijven. De ont slagen hangen samen niet het voor nemen, al deze ministeries te reorga niseren met het oog op een minder sterk centraal bestuur. Sommige depar tementen zullen worden samengevoegd. Drie andere ministers hebben een nieuwe functie gekregen. Een klein transportvliegtuig va» de Marineluchtvaartdienst, een tweemoto rige Oxford-laagdekker van het fabri kaat Airspeed, heeft kort nadat het was opgestegen, een noodlanding gemaakt in een weiland, dat in het verlengd* van een der startbanen ven het vlieg veld Valkenburg ligt. De vlieger, de luitenant ter tee tweede klas S. R. Wol ters en de telegrafist de Vries bleven ongedeerd. De schade is niet ernstig. (Van onze speciale verslaggever) Het provinciaal kampioenschap korte- baandraven zal 19 September in Mid denmeer verreden worden. Zen Mid denmeer om een of andere reden ver stek moeten laten gaan, dan zal Enk- hnizen op 20 September dit kampioen schap verzorgen. Dit was de uitslag van de loting, zoals die gister geschiedde in de te Haarlem gehouden voorjaarsvergade ring van de Bond van Harddraverij- verenigingen en Belangen in Neder land. In die vergadering vielen niet zo veel optimistische geluiden te beluiste ren. De kortebaandraverij bevindt zich min of meer in een impasse. Het aantal coursegevende verenigingen wordt jaar op jaar minder. In 1949 waren het er 28, in 1950 nog maar 21 en voor 1951 gaven nog slechts 19 verenigingen een datum op. Waarschijnlijk zijn er ech ter onder deze negentien verenigingen nog wel een paar, die geen kans zien bij het huidige prijspeil aan haar voor nemen uitvoering te geven. Vorig jaar hebben de meeste verenigingen, die gedraafd hebben, met zwaar verlies ge werkt. Tal van verenigingsbesturen deinzen voor djt risico terug. In velerlei toonaard kwam ter ver gadering tot uiting dat de Bond in deze impasse meer daadwerkelijke steun van de almachtige Stichting Ned. Draf- en Rensport had verwacht. Het hoofd bestuur heeft weinig tegemoetkomend heid bespeurd. Over de revenuen van de toto aantrekkelijke attractie op de courses heeft de in de December-vergade- ring verkozen afgevaardigde van de Bond, de heer De Vroome uit Lisse, strijd gevoerd met de Stichting. Het resultaat hiervan is geweest, dat de Bond 2000 -, oftewel 100,- per cour- sende vereniging in de schoot gewor pen kreeg. Maar voorwaarde was, dat elke vereniging dan voortaan maar zelf de risico van de toto-exploitatie op haar course moest gaan dragen. De verenigingen zullen 10t/a procent van de toto-omzet als vergoeding ontvan gen, maar daarvan uiteindelijk aan toto-huur moeten betalen bij gebruik van vier kassa's vier honderd gulden, bij gebruik van zes kassa's 498, bü gebruik van acht kassa's 582,50, enz. Bij eei toto-omzet van ongeveer f 8800,zo cijferde de heer De Vroo me voor, zullen de verenigingen er dus kunnen uitspringen. Voor de kleinste draverijen zal het practisch onmogelijk worden de toto te vragen. St. Maartens brug b.v. had vorig jaar een toto-omzet van nauwelijks duizend gulden. De heer A. Blom Hz. uit Beverwijk zag in het bereikte resultaat een ver dere achteruitgang. Hij kreeg de in druk, dat de paardensport er langza- Ken vliegtuig van de „Gomde lndonesian Airways" is met een zeldzame vracht een paar ogen van Djakarta naar Djokja vertrokken. Het zijn de ogen van een patiënt, die vlak voor zijn dood in een ziekenhuis te Djakarta toestemming gaf zijn ogen voor medische proefnemin gen te gebruiken. Men zal daarmede trachten een blinde het gezichtsvermogen terug te geven. Naar verluidt zijn er onderhandelin gen gaande tussen de Nederlandse zul velindustrie en de Amerikaanse auto riteiten in Duitsland betreffende de levering van 45.000 liter roemijs per week voor het Amerikaanse bezet tingsleger. merhand to voor de toto, inplaats van andersom en stelde daarom voor een parig te besluiten de toto in het ko mende seizoen van de banen te houden. De heer Beekhoven uit Enkhuizen op perde het denkbeeld een eigen organi satie te gaan stichten, die zelf de tota- lisator zon kunnen gaan exploiteren. Het kwam deze spreker namelijk voor, dat de tarifering voor huur veel te hoog was. Voorzitter Berghuis zag kans wat olie op de golven te gooien, en deze verstrekkende ideeën ongedaan te ma ken met de belofte, dat het hoofd bestuur diligent zal blijven op dit punt. De penningmeester boekte een na delig jaarsaldo van 329.24. Dit heeft geleid tot het hoofdbestuursvoorstel de verenigingscontributie met 5.te verhogen en te brengen op 35,— voor de grotere organisaties en 25.voor de kleinere organisaties. Dit voorstel werd aanvaard. Het bestuur was in zijn geheel af tredend. Na enige stemmingen werden verkozen de heren De Vroome uit Lisse als voorzitter, C. J. v. d. Bos uit Sotmpwijk, N. J. J. Assendelft uit Hil- legom, J. W. A. Westerhoven uit Sant poort. E. Berghuis uit Enkhuizen. J. F Teunis uit Medemblik eh Jac. de Veer uit Schagen. De scheidende voorzitter, de heer E. Berghuis, die twee jaar deze functie vervulde, werd warme hulde gebracht voor zijn beleid. Bij de rondvraag kwam de kwestie der reisvergoedingen voor de dravers ter sprake. Er gingen stemmen op deze af te schaffen. Vooral van de zijde der verenigingen-aan-de-zelfkant als Mid denmeer. Medemblik. Enkhuizen, etc. bleek hiertegen bezwaar te bestaan uit vrees, dat dit de liefhebberij om naar deze veraf gelegen streken te komen, nadelig zou beïnvloeden. Het nieuwe hoofdbestuur zal ernaar streven een modus te vinden. China staakt zijn invasie Op het ogenblik bevinden zich twee leden van de Tibetaanse delegatie naar Peking in New Delhi, waar zij be sprekingen voeren met de regering van India en met de Chinese ambassa deur. Het derde lid is over land onder weg naar Peking. Het Chinese leger, dat enige maanden geleden zijn intocht in Tibet begon, is niet verder opgerukt dan Tsjamdo en heeft het plan laten varen om Lhasa te bezetten. Radio Peking heeft zijn aanvallen op de Dalai-Lama gestaakt en aangekondigd, dat China bereid is. zijn religieuze status te eerbiedigen. De besprekingen in Peking zullen dan slechts nog kwesties van onderge schikt belang betreffen, aangezien over de hoofdpunten van een overeenkomst reeds overeenstemming bestaal. In New Delhi gelooft men. dat Tibet aan China controle zal toestaan over ver dediging en buitenlandse betrekkingen in ruil voor plaatselijk zelfbestuur en voortzetting van het bewind van de Dalai Lama Twee rechercheurs moesten Donder dag een huiszoeking doen by een in woner van Enschede, die werd ver dacht van textieldiefstallen. De politie mannen vonden inderdaad gestolen goederen. De verdachte was erg ner veus. Op zeker moment verliet nij het huis, om kort daarna terug te komen met een slagersmes, waarmee hij een der rechercheurs aanviel. Deze werd ernstig aan de rug gewond. Hij waar schuwde zijn collega, die bij zijn po gingen, om de woesteling te ontwape nen. steken in de arm opliep. Een agent van politie, die te hulp kwam, loste een waarschuwingsschot, waarop de man zich overgaf. Zijn slachtoffer is naar «e* ziekenhuis overgebracht'

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 9