Morge n weer export na ar Duitsland Landelijke politieactie tegen de voetbalpool-ondernemingen Ook invai bij ageni te Krommenie Prins kreeg een bronchitis-aanval Lugubere vondst in Castricum Honderdtwintigduizend Koreanen uit de dienst ontslagen Russische trawlers naar Korea? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee vliegrampen in Amerika Proeven in Berlijn? 9 April 1951 76e Jaargang No. 11072 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Prachtig resultaat op conferentie der O. E E. 5. Economisch sterkere landen zullen zwakkere partners behulpzaam zijn Kaas, spek en eieren naar Engeland h totaal 41 doden West-Duitsland wordt lid van Raad van Europa r~ B auw-Wit ging op de schouders Bezoeken van Zondag ifgelast Kinderlijkje op vuilnisbelt Rechtbank op het groene water Zitting in de kajuit Vrouw tengevolge van mishandeling overleden Britse landing op Koreaanse Oostkust Bruggen over de Jaloe gebombardeerd Weerbericht KoJit BeAieJk Alle bescheiden in beslag genomen Belgie contingenteert snijbloemen-import Vloot door Kanaal BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 PoStgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN Advertenties: 18 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes"» tot 15 woor den elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten i\E ministeriële conferentie van de O.E.E.S. te Parys over de Duitse betalings- V moeilijkheden heeft een zeer gunstig verloop gehad. Het feit, dat in principe aanvaard werd dat de economisch sterkere landen hun zwakkere partners zullen helpen, noemde de voorzitter, mr. Stikker, een unieke gebeurtenis in de ge schiedenis der internationale vergaderingen. Tijdens de conferentie werd men het er over eens» dat de landen, die aan bederf onderhevige goederen moeten uitvoeren, in de eerste plaats geholpen dienen te worden. Duitsland is daarom aanbevolen voor de lopende maand nieuwe invoervergunningen ter beschikking te stellen een bedrag van dertig millioen dollar. Hierop vooruitlopende zal on middellijk een bedrag van twee-en-een-half millioen dollar aan invoervergun ningen worden verstrekt o.a. voor de invoer van Nederandse groenten en Noorse vis. Nederland krijgt voor de eerste twee weken een bedrag van één millioen dollar. Naar prof. Keesing verklaarde, zal de uitvoer van groenten naar Duits land waarschijnlijk reeds Dinsdag a.s. hervat kunnen worden. QP 27 APRIL aal de OEES opnieuw bijeenkomen om een oplossing te vinden voor de maand Mei. In de loop van Mei zal men eveneens besprekin gen voeren over een regeling na 1 Ju ni. Na 1 Juni a.s. zullen de krachtige crediteurlanden in de EBU grote in voerquota aan West-Duitsland verle nen en daartegenover van dat land slechts kleine q;:ota verlangen. West-Duitsland heeft er Zaterdag in toegestemd zijn invoer te beperken, zijn toekomstige invoerprogramma voor onderzoek voor te leggen aan de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking en zijn export te vergroten, alles met het doel een ern stige financiële crisis te voorkomen- Aan West Duitsland zal voor de pe riode van 1 Juni tot 15 September a.s. worden toegestaan het totaal der in voervergunningen vast te stellen op 350 millioen dollars tegen 550 millioen dollars in deielfde periode van het vo rige jaar. Export naar Engeland Ar minis'-r Stikker heeft mede gedeeld, zal een. deel van de Neder landse export naar Duitsland door En geland worden overgenomen, waar schijnlijk in de vorm van eieren, kaas en spek. Een Amerikaans lijnvliegtuig is. op een route van twintig minuten vlie gen. ongeveer 25 km ten westen van Santa Barbara, in Californie, boven het Californische kustgebergte omlaag gestort. Het toestel is geheel vernield. Er zijn geen overlevenden waargeno men. Aan boord bevonden zich 22 per sonen. Op weg van Elgin Field (Florida) naar Charleston is een Amerikaans le gervliegtuig bij Charleston neerge stort. Negentien van de een en twin tig inzittende soldaten, die op weg waren naar een begrafenis, kwamen om het leven. De twee andere werden gewond. De permanente commissie der raad gevende vergadering van de Raad van Europa heeft Zaterdag de raadsleden aanbevolen de Westduitse federale re publiek als volwaardig lid in de Raad van Europa op te nemen. Minister Sakker zeiue verder van oordeel te zijn, dat het aandeel, dat Nederland uit ae 30 millioen surplus dollars toegewezen zal krijgen voor de komende maand, alsmede de afname door Engeland van onze landbouwpro ducten, ongeveer zal neerkomen op een exDorteiifer dat gel' i1 zal zijn aan dat der vorige maanden. De ministers Stik ker en prof. v. d. Brink hebben reeds met gedelegeerden uit de Engelse land bouw van gedachten gewisseld over de voorwaarden, waaronder Engeland No derlandse landbouwproducten zou wil len afnemen. Deze voorwaarden zou den bevredigende vooruitzichten bie den. Verdere vrijmaking QP de conferctie van de OEES is eveneens een ontwerp-beslissin goedgekeurd met betrekking tot de verdere vrijmaking van het Europees goederenverkeer. Op grond hierVan hebben de landen van de OEES beslo ten in verband met de geleidelijke on heffing van de kwantitatieve beperkin gen. vanaf 31 Mei a.s. deze beperkingen op de particuliere uitvoer van een in het ontwerp genoemd aantal goederen, aaronder textieloroducien. landbouw tikelen. chemische producten en le "r, op te heffen. De landen, die nog bepaalde beper kingen willen handhaven, zullen deze aan de raad van de OEES ter goedkeu ring moeten voorleggen. Deze zal na 1 an of ze gerechtvaardigd ziin Een Sowjetrussisch proiesi De Berlijnse vertegenwoordiger van de Sowjetrussisehe bestuurscommissie voor Duitsland. S. A. Dengin, heeft twee dagen geleden bij de Amerikaan se bevelhebber te Berlijn, generaal- majoor Methewson, schriftelijk gepro testeerd tegen „verboden militaire proeven" in de Westelijke sectoren. Volgens dit protest deden zich 28 Maart in de Amerikaanse sector bij de spoorlijn van Nikolassee naar Grune- wald „enkele ontploffingen" voor, waardoor ruiten werden verbrijzeld en passagiers van een trein werden gewond. De aard van deze „proeven" noemt Dengin niet nader. Op last van hogerhand is de politie Zaterdagmiddag over het gebele land in een grote gec lineerde actie opgetreden tegen alle in Nederland opererende voetbalpool-on zrnemingen. Op uur 4, (12.30) zijn rechercheurs in tal van plaatsen, o.m. te Krommenie, Den Haag. Rotterdam, Amsterdam, Enschede. Delft, Zwijndrecht, Venlo en Tilburg overgegaan tot zoek in gen bij agenten en hoofdagenten van voetbalpool-ondernemingen. Administratieve bescheiden en duizenden guldens werden in beslag genomen. Auto's, die in het voetbalpool- bedrijf in gebruik waren, werden aangehouden en tientallen personen in Den Haag alleen reeds 35 hoofdagenten die de Eén Nul-formulieren op het hoofd kantoor van de pool kwamen inleveren werden gearresteerd. Zij zijn na een voorlopig verhoor weer heengezonden. Op zijn reis door Argentinië heeft Prins Bernhard tengevolge van een aanval van bronchitis gisteren het bed moeten houden. Prins Bernhard ga- voelde zich niet goed, toen hij Zater dagmorgen een militaire rijschool in de omgeving van Buenos Aires bezocht. De Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Lucero, heeft na afloop van de demonstratie van de rijschool, een lunch aangeboden, waarvoor kosten noch moeite gespaard waren. Onver wacht kwamen ook de president en diens echtgenote naar de villa van mi nister Lucero en zaten mede bij de lunch aan. Prins Bernhard kreeg een bruin paard aangeboden. Zoals men weet, heeft de prins in Uruguay een zwart paard gekregen. Toen Prins Bernhard mevrouw Peron vertelde, dat hij last van bronchitis had, bood zij onmiddellijk aan de mi nister van onderwijs, San Martin, te zenden, die een zeer kundig medicus is. De prins zeide echter, dat hij reed" om vijf uur een arts ontboden had Deze schreef prins Bernhard voor het bed te houden, in elk geval Zaterdag en de gehele Zondag. De prins deelde de verslaggever van het ANP mede, dat hij in verband mer en aanval van bronchitis in bed blijft. „Ik kan dit speciaal op deze reis moei lijk hebben", aldus prins Bernhard Naar het zich laat aanzien, is het geen ernstige aanval en waarschijnlijk zal de- prins heden zijn programma kunnen hervatten. Prins Bernhard kon echter niet aan wezig zijn op het diner, dat de Neder landse Kamer van Koophandel Zater dagavond in de Jockey-club aanbood De prins liet zich hier vertegenwoordi gen door de heer Daubanton. Ook het bezoek aan de Nederlandse kerk, dat Zondag op het programma stond, kon niet doorgaan. Personeel van de vuilnisophaaldienst te Castricum heeft op de vuilnisbelt een lugubere vondst gedaan. Tussen het juist gestorte huisvuil werd het lijkje aangetroffen van een pas gebo ren kind, dat zeer waarschijnlijk een gewelddadige dood is gestorven. Ver moedelijk is de baby door wurging om het leven gebracht. Men neemt aan, dat degene die deze mensonterende daad heeft gepleegd, het lichaampje heeft ingepakt en het daarna in een vuilnisbak heeft gedepo neerd. Aangezien in Castricum de le diging van de bakken in de roltrom- melwagens dusdanig geschiedt, dat het personeel het vuil niet ziet vallen, kon de dader zich op deze wijze onopge merkt van het lijkje ontdoen. Wél heeft men kunnen nagaan, uit welke wijk het vuilnis, waarin het lijkje zich heeft bevonden, afkomstig is. In verband Drama te Breda Zaterdagmiddag heeft P. V. aan de Nieuwe Haagdijk te Breda zijn vrouw dusdanig mishandeld, dat zij aan de gevolgen hiervan is overleden, Daar na heeft de man de hand aan zichzelf Beslagen. V. leed de laatste maanden ernstig aan zwaarmoedigheid. Daar- °m wordt aangenomen dat de man in een vlaag van waanzin heeft gehan deld. Zaterdag zou hij in een inrich ting worden opgenomen. V. had vijf kinderen, waarvan de jongste 12 jaar is. Niet achter de groene tafel, doch in de kajuit van een bootje op het groene water heeft de voltallige vijfde kamer van de Amsterdamse arrondissements rechtbank midden op de Kostverloren- vaart in Amsterdam-West in hoger beroep onder uitzonderlijke omstan digheden de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, bevestiging horen eisen van een vonnis (f 60 boete), dat de kantonrechter een schipper wegens overtreding van het binnenaanvarings- reglement had opgelegd. In dit kajuit je werd de wet. voor zover mogelijk, nageleefd: de president opende er de eind Februari geschorste zitting, de officier stelde in zijn requisitoir de eis tot bevestiging, de verdediger ver zocht de rechtbank verdachte vrij te spreken op grond van het feit, dat schippers van het aanvaringsreglement mogen afwijken, indien goed zeeman schap dat vereist en verdachte zelf kreeg daarna het laatste woord. De president sloot de zitting met de mededeling, dat de uitspraak in deze zaak zal worden gedaan op Donderdag 19 April, niet in de kajuit, maar in het paleis van justitie, niet in burger, doch in toga, met de pers aan de pers tafel in plaats van op de kade en met het publiek op de publieke tribune TKYGVE LIE NAAR JOEGOSLAVIË Trygve Lie en echtgenote zullen 12 April op uitnodiging van de Joegosla vische regering naar Belgrado komen. daarmede heeft de politie gisteren de bedoelde wijk een onderzoek ingesteld en daartoe ieder huis bezocht. Vandaag zal de Rijkspolitie van ae groep Castricum over de vondst over leg plegen met de Officier van Justitie te Alkmaar. Door een 20 overwinning op R.C.H. behaalde Blauw Wit Zondag te Haarlem het kampioenschap in afdeling C. der eerste klassers van de K.N.V.B. Enthousiaste suppor ters dragen de Blauw Witters na afloop van de wedstrijd op de schouders naar de kleedkamer. ll!llillllllWII!!!!lllll!l!i!!!llI!llll! IIMIIIIIIIIIIÜIII Volgens berichten uit Korea, zijn 120.000 Koreanen uit de dienst ontslagen om dat de Koreaanse regering gebrek aan uitrusting en wapens had. In het tijd schrift „Freeman" verscheen de boodschap van MaeArthur, waarin deze ver klaart, dat het afzwaaien van 120.000 Zuidkoreaanse soldaten „voortvloeit uit fundamentele politieke beslissingen waarop ik geen vat heb. Dit probleem be hoort tot de bevoegdheid van de Koreaanse republiek en van de regering der V.S. en houdt verband met politieke beslissingen, die boven mijn gezag uitrei ken", aldus MaeArthur. In officiële kringen wordt gezegd, dat de betrokken troepen geen gevechtseenheden zijn, doch veeleer „een soort van nationale wacht". De commandant van het achtste Amerikaanse leger, generaal Ridgway heeft op een persconferentie ver klaard dat zonder politieke regeling er onder de huidige militaire omstan digheden geen einde van de oorlog in Korea in zicht is. Landing op Oostkust Britse commando-troepen hebber. Zaterdag een landing uitgevoerd bij Songdjin op de oostkust van Noord- Korea. De landingstroepen werden ge dekt door artillerievuur van de Ame rikaanse kruiser „St. Paul' en torpe dojagers, alsmede door vliegtuigen. Dt troepen bleven zeven uur aan land, bliezen honderd meter spoorlijn op en keerden daarna zonder verliezen naar hun schepen terug. Verwachting, geldig tot Maan dagavond: Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot zwakke wind, krimpend naar Zuidelijke richtingen, later veranderlijk Wei- hig verandering in temperatuur. Dinsdag: Zon op 05.57. onder 19.27. Maan op 06.57, onder \V7E GOOIEN niets meer weg tegen- woordig. Een Britse bergingsmaat schappij gaat binnenkort proberen het Nederlandse vrachtschip „Breda dat op Kerstavond 1940 door een bombar dement in een Schotse haven tot zin ken werd gebracht, aan de wateren te import, ook de invoer van dolle hon den verboden. Men hoopt daardoor de golf van hondsdolheid, die het land teisterde te bestrijden. De meeste schuimbekkende viervoeters kwamen JOCH ZIJN er publiciteitsorganen urt Finland. Polen. Hongarije, Roeme genoeg. De Japanse politie heeft on- nie. Turkije, Griekenland en Oosten ontrukken. In Noorwegen probeert langs 55 clandestiene uitgeverijen ge- rijk. Onze Nederlandse keesies mogen men het Duitse slagschip ..Bluecher' sloten. Ze drukten vlugschriften, waar dus nog de grens over. Als ze dat te bergen. Het schip ligt op een diepte voor de kopij afkomstig was uit Rus- maar willen, want voor een energieke van 120 meter in de Oslofjord. We land. Zetbazen dus. West-Duitsland hond is er weinig te beleven, sedert nog even in scheepvaartkrin- heeft na stopzetting van groenten- men er op grote schaal de rattenbe strijding ter hand heeft genomen. De Tsjechische diplomatieke ambtenaren blijven gen De Italiaanse politie heeft ver leden week op een marinewerf m Genua twintig ton wapens en munitie geborgen. Er waren ook negen afweer kanonnen onder. Het hele arsenaal was verborgen in de kranen, op 54 meter hoogte. Amerika is toch maar een paradijs. Van elke honderd gezinnen zijn er 95 in het bezit van een radio toestel Het totaal aantal muziekdozen bedraagt ruim negentig millioen. Bo vendien zijn er elf millioen televisie toestellen in gebruik, in New-York al leen al twee millioen O En dan moe men weten, dat de helft van de we reldbevolking analphabeet is. zoals jaime Torres Bodet, directeur generaal van de Unesco heeft medegedeeld. Ook maar met. m'n naar Italië, voalbalpoal. in Australië schijnen het ook niet ge makkelijk te hebben De achtste. Con sul Generaal J. E. Felix. heeft on langs zijn ontslag ingediend en Aus tralië om asyl verzocht. Theodoor moét en zal naar het festival of Britain In Glasgow houden ze namelijk de athletiek-wedstrljden Daar gaai het niet zozeer om, als wel om die kisten met flessen Schotse Whisky, die onder de toeschouwers worden verdeeld. D De Britse PTT heeft medegedeeld, dat er tegenwoordig tienduizend telefoni sche gesprekken tussen Engeland en het vasteland worden gevoerd, "t Zal romig worden met die wtoiskj* Vier-en-dertig superforten van de V.N.. begeleid door tachtig Thunder- jets en Sabres hebben meer dan 260 ton bommen geworpen op de brugge) van de Jaloe in het gebied van Si- noeidjoe en Oeidjoe. Waarnemers heb ben de laatste acht dagen 130 straal jagers van Russisch type over de Mandsjoerijse grens Korea zien bin nenvliegen. Vorige week werd in de lucht zwaar gevochten. Radio Peking heeft beweerd, dat Amerikaanse vliegtuigen gedurende de laatste dagen Chinese dorpen heb ben aangevallen, waarbij de dorpelin gen aanzienlijke verliezen leden. Volgens generaal MaeArthur zijn er tekenen, dat de communisten hun con centratie van troepen en materiaal in het centrum van Korea naar het Wes ten uitbreiden. De Republikeinse senator Homer Ferguson heeft in de Amerikaanse se naat het voorstel ingediend, dat een Congrescommissie met MaeArthur zal gaan spreken over diens opvattingen aangaande de politiek, welke moet wor den gevolgd om een onbesliste strijd in Korea te voorkomen. Dat houdt ook in, dat geinformeerd moet worden naar zijn mening over kwesties als het bom barderen van Mandsjoerije en het ge bruik van Chinese nationalisten. In de Zaanstreek woont de hoofdagent van de „Een-nul" aan de Ui weg te Krommenie. Toen de politie zich om streeks half twee aan de woning van de heer W. de J. vervoegde, waren slechts enkele kinderen thuis. „Vader is naar Den Haag" en moeder ligt in het Verpleeghuis, want we hebben een zusje gekregen", was het bescheid van de jon gelui. De woning werd grondig door zocht en alles wat maar betrekking kon hebben op voetbalprijsvragen werd mee naar het bureau genomen. Toen we daar een kijkje namen, was men juist bezig „de buit" te tellen en te sorteren. Stapels formulieren, enveloppen, afrekenstaatjes, aankondigingen en de gehele administratie van de „Een- nul" en de „Sport-favoriet" lagen op een grote tafel uitgestald. De „Sport-favoriet" is een nieuw or gaan, dat in Amsterdam wordt uitgege ven, doch dat zich op hetzelfde terrein beweegt als de „Een-nul". Alle beschei den moest de Krommenieër politie naar de Officier van Justitie in Rotterdam sturen. Verdere opdrachten had men niet. Ook had mer> geen opdracht gekre gen de zaak bij de agenten, die de heer De J. in de verschillende Zaangemeen- ten heeft aangesteld, te onderzoeken en de verkoop ging bij deze mensen dan ook normaal door. Geen knoeierijen. Een dezer agenten vertelde ons. dat bij de „Een-nul" absoluut geen knoeie rijen zijn voorgekomen. Hij gaf ons twee namen van Zaankanters. die onlangs een behoorlijke prijs gewonnen hadden. De één, een Krommenieër. had een bedrag van zeshonderd gulden gewon nen en had deze som prompt per cheque uitbetaald gekregen. Dubbele vreugde in Wormerveers gezin. Een tweede, een Wormerveerder. won maar liefst duizend gulden. „Het kwam best van pas mijn heer, we verwachten onze eerste baby en daar we al twintig jaar ge trouwd zijn, was het dus dubbele vreugde". Ook deze man had z'n cheque precies op tijd gekregen. Voor zover wij heb ben kunnen nagaan is het met de uitbe taling dan ook dik in orde. (Zie verder elders in dit blad). Slag voor Nederlandse s/erfeelf De Belgische regering heeft aange kondigd, dat zij met ingang van 15 April de invoer van Nederlandse snij bloemen zal contingenteren. Tot dus verre was de export van Nederlandse snijbloemen naar Belgie vrij. In kringen van de sierteelt acht men ae stap van de Belgische regering een ernstige slag, vooral, zo vernemen wij nader, omdat ook Zweden juist twee dagen geleden besloot de liberalisatie van dit product los te laten om even eens tot contingentering over te gaan. Om zo spoedig mogelijk enige ver lichting in de genomen Belgische maat regel te bewerkstelligen de Belgische contentering schijnt vrij straf te zullen worden toegepast heeft de Neder landse regering intussen reeds stappen bij de Belgische autoriteiten onderno men. Met Zweden moet de nieuwe ont wikkeling nog besproken worden. Gemeld wordt, dat in het Kanaal een vloot van Russische trawlers is waargenomen welke zich op weg zou bevinden naar de Koreaanse wateren. Er zouden zich officieren voor onderzee boten aan boord bevinden. De trawlers zouden gemakkelijk verbouwd kunnen worden tot mijnenvegers. Bijna een jaar geleden passeerde eveneens een Russische trawlervloot het Kanaal, toen daar oefeningen der Westeuropese Unie werden gehouden. De vloot zou toen op weg naar de Zwarte Zee zijn geweest Men meent echter, dat de trawlers welke thans passeren, reeds lang de Middellandse Zee gepasseerd rollen i#n, wanneer de oefeningen der Britse thuisvloot gehouden worden. Marine-experts schrijven geen bij zondere betekenis toe aan de bewe ging der Sowjet-trawlers. Zij verkla ren geen gegevens te bezitten, welke wijzen op de aanwezigheid van onder zeeboot-officieren aan boord. Deskun digen achten zulks zelfs onwaarschijn lijk. Ook waren er weinig gronden om aan te nemen, dat de op de trawlers waargenomen platforms gebruikt zou den kunnen worden voor „geschutsto rens" of installaties voor het leggen van mijnen De trawlers waren van een zo lich te constructie, dat zelfs twee mijnen niet meegevoerd zouden kunnen wor den.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1