Aftreden van MacArthur heeft geen consequenties Dr. Drees tijdens een rede onwel geworden Britse kroningssteen terecht MacArthur voor het Congres? Wil Engeland Formosa aan de Chinese communisten geven? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Verenigde Staten willen een derde wereldoorlog voorkomen Nog geen groente naar Duitsland Westerling na?r Nieuw-Guinea? Adenauer zet voet op Franse bodem Donderdag 12 April 1951 76e Jaargang No. 110/5 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna TRUMAN ZET AMERIKAANSE POLITIEK UITEEN Bereid tol onderhande len doch strijd gaat voort Morrison deed voorstellen aan Washington Dollarfondsen nog niet beschikbaar Weerbericht DULLES NAAR TOKIO KOMENDE MAN Consternatie in de Eerste Kamer De vergadering moest geschorst worden DE Door onbekenden in Schotse kerk geplaatst Brief aan de Koning Mijnwerkers dolven 124 000 ton extra KxPii Reóted Roofoverval op kassier te Amsterdam berecht Den Haag weet van niets Te Surabaja ontvoerd kind teruggev*anden Jan Publi%k vraagt Breng lonen en prijzen in evenwicht Met een blij hart en vol goede moed BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2346 Postgironummer "449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK 11ELDEHSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties (..Jutiertjes"tot 15 woor den f j elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15. per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten pRDSIMNT TRUMAN heeft Woensdagavond, nog geen vier en twintig uur na het ontslag van MacArthur, in een radiorede tot het Amerikaanse volk ver klaard, dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten er op gericht is, een derde wereldoorlog te voorkomen. Deze politiek is tot dusverre geslaagd, aldus de president, en het zou tragisch verkeerd zijn, wanneer de Verenigde Staten het initiatief zouden nemen tot het uitbreiden van de oorlog in Korea. Truman verklaarde verder, dat de communistische autoriteiten wellicht de dwaasheid souden erkennen van voortzetting van hun aggressie, indien zij inzien, dat zij de V .N. op Korea niet kunnen verslaan en wanneer zij beseffen, dat het roeke loos zou ztfn, de vijandelijkheden buiten Korea uit te breiden. „In elk geval is de deur altijd open", zei de president. J)E republikeinse senatoren van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden hebben besloten voorts gene raal MacArthur uit te nodigen tot het houden van een toespraak tot een ge meenschappelijke zitting van het con gres. De republikeinse senaatscommis sie, die de republikeinse politiek in de senaat vaststelt, besloot dat de gene raal zo spoedig mogelijk naar de V.S. moet komen om de Koreaanse oorlog en de politiek ten aanzien van het Verre Oosten te bespreken. De republikeinse senator Wherry, die gisteren een telefoongesprek met Mac Arthur had, zeide, dat de generaal be reid is op een vergadering van beide huizen van het Amerikaanse congres te verschijnen om over zijn ontslag door president Truman te spreken. Het ge volg hiervan zou het bitterste politieke gevecht in de Verenigde Staten kun nen zijn sedert het aanklagen van pre sident Johnson in 1865. yRUMAN achtte de tot dusverre ge volgde gedragslijn de beste. Ik ben van mening, dat wij moeten pogen, de oorlog in Korea te beperken, zo zei hij, en wel om de volgende redenen: wij moeten ervoor zorgen, dat de kost bare levens van onze soldaten niet worden verspild; wij moeten er voor zorgen, dat de veiligheid van ons land en van de wereld niet nodeloos in ge vaar wordt gebracht en vei, menen een derde wereldoorlog te voorko men. Het is uit een aantal gebeurte nissen gebleken, dat generaal Mac Arthur het niet eens was met deze politiek. Ik heb het derhalve nood zakelijk geacht, hem van zijn functie te ontheffen, aldus Truman. die be tuigde, dat hem deze stap zeer zwaar was gevallen. De zaak van de wereld vrede is echter belangrijker dan di° van de enkeling, meende hij. Volgens de president houdt de com mandowisseling in het Verre Oosten geen enkele wijziging in de Amerikaan- Opzienbarende berichten in de Amerikaanse pers Volgens berichten in de Amerikaan se pers heeft Engeland de Verenigde Staten verzocht, het Amerikaanse ont werp voor een vredesverdrag met Ja pan zodanig te wijzigen, dat Formosa aan de Chinese communisten wordt overgedragen. Ook zou de Britse rege ring hebben verzocht de Chinese com munisten uit te nodigen tot deelneming aan de besprekingen over een vredes verdrag met Japan. Medegedeeld werd dat de Engelsen deze voorstellen hebben gedaan in een nota, die Washington verscheidene da gen geleden heeft bereikt. De Ver enigde Staten kunnen geen van beide Engelse voorstellen aanvaarden. En kele bladen schrijven de voorstellen toe aan de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison. Deze stelt zich voor dat Engeland in de po litieke aangelegenheden van het Verre De groentenexport naar Duitsland ïal deze week nog niet hervat worden. Men wacht een bekendmaking in de Duitse „Bundes-Anzeiger" af over het voorlopig beschikbaarstellen van een millioen dollar voor deze export. Deze zal, naar algemeen verwacht wordt, aan het einde van deze week verschij nen. Aangezien tengevolge van de slechte Weersomstandigheden de aanvoer van jonge groenten op de veilingen nog niet verontrustend groot is, verwacht men geen catastrofale gevolgen van dit uitstel. Wel is voor sla reeds een vrij sterke Prijsdaling ingetreden. Oosten een soort van „middenweg" tussen de Verenigde Staten en het communistische blok kan volgen. Deze ontwikkeling betekent volgens genoem de bladen een ernstig en geheel on verwacht meningsverschil tussen En geland en de Verenigde Staten over het ontwerp-vredesverdrag met Japan Londen ontkent nota Te Londen wordt ontkend, dat een nota aan Washington zou zijn verzon den, waarin deze punten worden be sproken. Niettemin is ook vanwege het Britse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld, dat naar het oor deel van de Britse regering de Chinese communisten in staat moeten worden gesteld deel te nemen aan de onder handelingen over het Japanse vredes verdrag. Engeland en Amerika moeten deze kwestie nog nader onder ogen zien. Ten aanzien van Formosa voelt En geland zich gebonden aan de verkla ringen van Cairo en Potsdam, volgens welke Formosa aan China moet ko men. Bij een vredesverdrag is het niet strikt noodzakelijk d3t de overwinnen de landen een bepaalde regering in het bezit van een zeker gebied stellen. Bovendien is de kwestie-Formosa in behandeling bij de V.N. Verwachting tot Donderdagavond: Koude ochtend met weinig be wolking en zwakke Zuid-Weste lijke wind. Later toenemende bewolking, maar overwegend droog weer en matige tot krach tige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon op 5.50, onder 19.32. Maan op 9.11. onder 2.40. se politiek in. De strijd in Korea zal krachtig en vastbesloten worden voort gezet, teneinde hem tot een spoedig en succesvol einde te brengen. Wij zijn te allen tijde bereid ooi te onderhan delen over een vrede in dit gebied, maar wij zullen geen politiek van ver zoening door concessies voeren. Wij stellen alleen belang In een werkelijke vrede. Amerikaanse voorwaarden voor onderhandelingen ^LS VOORWAARDEN hiervoor noem de Truman de volgende: 1. staking van de vijandelijkheden; 2. het treffen van positieve maatrege len om hervatting van de vijandelijk heden onmogelijk te maken; 3. het achterwege blijven van „de ag gressie". Een regeling op deze basis zou de weg openen voor de eenwording van Korea en het terugtrekken van alle buitenlandse strijdkrachten Sprekende over de militaire doel einden in Korea zei Truman, dat de V.S. strijden om het hoofd te biecten aan een schandelijke aggressie. Ge poogd wordt, het te voorkomen, dat het conflict zich naar andere gebieden uitbreidt. De veiligheid van onze troe pen dient echter te worden verzekerd, willen zij de strijd kunnen voortzetten totdat de vijand zijn meedogenloze poging, om de republiek van Korea te vernietigen, opgeeft. Amerikaanse bombardementen op Mandsjoerije en China en Amerikaan se hulp bij een landing van Chinese nationalisten op het Chinese vasteland zouden er toe leiden, dat de Verenigde Staten zeer ernstig gevaar top en. een algemene oorlog te ontketenen op het vasteland van Azie. Daardoor zou Amerika's taak in de wereld ontzaglijk veel zwaarder worden. Wat zou de ambities van het Krem- lin beter dienen, dan wanneer onze strijdkrachten in een grootscheepse oorlog met rood-China verwikkeld zouden worden? vroeg Truman zich af- Het kan best zijn, dat de commu nisten, ondanks onze uiterste pogin gen, de oorlog uitbreiden. Het zou echter tragisch verkeerd zijn, wanneer wij het initiatief hierin zouden nemen, zo besloot Truman, die voorts hulde had gebracht aan de nieuwe opper bevelhebber, tt.-generaal Ridgway. Het Witte Huis heeft bekend ge maakt, dat John Foster Du)les het aan staande weekeinde naar Tokio zal vliegen om zijn besprekingen over een Japans vredesverdrag voort te zetten. Gezegd wordt, dat Dulles besprekingen zal voeren met generaal Ridgway, die generaal MacArthur is opgevolgd, en met Japanse leiders. GENERAAL MACARTHUR GENERAAL RIDGWAY (Van onze parlementaire redacteur) QROTE consternatie ontstond Woensdagmiddag omstreeks twee uur in de Eerst» Kamer, toen de minister-president dr. W. Drees plotseling zijn redevoering moest beëindigen, omdat hjj zich niet wel voelde en schorsing van de beraad slagingen vroeg. Vergezeld van prof. Lieftinck begaf hij zich per auto naar zijn woning. Naar bleek was de onderbreking te wijten aan een. bij de minister president wel eens meer voorkomende, acute lichte maagstoring. Voor enig» ongerustheid is geen reden. Eerste Kamer behandelt op het ogenblik de Rijksbegroting voör 1951. Aan dr. Drees was Woensdag ochtend de taak te antwoorden op de algemene, politieke beschouwingen, die een aantal afgevaardigden had gehou den. Toen hij om vijf minuten voor half twee zijn rede afbrak voor een korte koffiepauze van de Kamer was uiterlijk niets aan hem te bespeuren. Achteraf blijkt, dat hij zich ook toen reeds niet geheel in orde voelde, want van het vrije halve uurtje maakte hij gebruik voor een korte wandeling in de buitenlucht, in de hoop weer ge heel op te knappen. Nauwelijks was hij echter omstreeks twee uur weer aan het woord, of hij zei tot de president: „Mijnheer de voorzitter, ik had mijn rede willen be ëindigen, maar ik voel me lichtelijk ongesteld en zal niet in staat zijn mijn rede tot een einde te brengen. Het is niet ernstig, maar ik moet tot mijn leedwezen verzoeken de vergadering te schorsen". De voorzitter prof. mr. R. Kranen burg. willigde dit verzoek onmiddel lijk in. ï'itussen nam dr. Drees, wat witjes, i.i zijn stoel plaats, stopte zijn paperassen in zijn tas en verwijderde zich vervolgens, met zijn tas onder zijn arm. Minister Lieftinck schoot toe en wilde dr. Drees van zijn tas ontlasten, doch deze weerde dit af. Ook de voor zitter kwam naar hem toe. doch met een gebaar van het-zal-wel-gaan ver- De kroningssteen, die vorig jaar uit de Westminster Abdij werd weggeno men, is Woensdag door onbekenden naar de Arbroath Abdij in Forfarshire. Schotland, gebracht. De steen, de kroningszetel van de oude Schotse koningen, is op het al taar van de abdij geplaatst. Er waren twee ongetekende brieven bij, de ene gericht aan Koning George VI en de andere aan de Algemene Vergadering van de Kerk van Schotland. De steen met de brieven werd ge geven aan de beheerder van de Abdij, James Wishard. Wishard deelde aan HULDE AAN DE „KOMPELS" Honderdduizend ton kolen werden op acht Zaterdagen waarop de mijnwerkers de acht urendienst toepasten om ons land van kolen te voorzien en deviezen voor invoer te besparen naar boven gebracht. Deze kolen hebben een waarde van 2,2 millioen dollar.ln de eerste drie maanden van 1951 haalden de Limburgse mijnen gezamenlijk 3.181.733 ton kolen naar boven, dit was 134.000 ton meer dan in hetzelfde kwartaal van 1950. In de acht genoemde verlengde Zaterdagse diensten (twee uur extra werken) werden gemiddeld 12.000 ton kolen per dienst geproduceerd. Een ton Amerikaanse kolen kost circa 80.De extra gedolven kolen zijn door de extra-kosten natuurlijk duurder geworden, doch kosten toch nog maar de helft van de Amerikaanse kolen. De mijnwerkers hebben nu nog twee extra Zaterdagdiensten voor de boeg. De totale opbrengst van de tien verlengde diensten zal dus ongeveer 124.000 ton bedragen. gINNENKORT zal worden begonnen met de berging van 32 invasiesche pen, die tijdens de invasie in Europa voor de kust tot zinken werden ge bracht. Niet alleen op de zeebodem, maar ook aan de waterspiegel zal zich een interessant schouwspel ontrollen. Twintig personen (gekozen uit 54 liefhebbers) zullen een Kanaal-zwem tocht gaan maken. Ze wachten uiter aard op het warme jaargetijde. De eerste prijs is zevenduizend Pond Ster ling. Nog meer waternieuws: De vloten van India, Pakistan, Ceylon en- eenheden van de Britse Oost-Indische Vloot hebben in de afgelopen week grootscheepse oefeningen in de Indi- jche Oceaan gehouden. Dit waren de belangrijkste oefeningen in deze wate ren sinds het einde van de oorlog. L' Een van de sympathiekste Nederlandse instellingen vindt Theodoor de „Mo veo", een organisatie van automobi listen, die van tijd tot tijd de ooriogs- gewonden onder de Nederlandse milt tairen een reisje door Nederland be zorgt. Kortgeleden heeft zich de eerst? sportvliegtuig-bezitter aangemeld. Ook wordt overwogen om eigenaars van motor- en zeiljachten in te schakelen. llllllllilllllMllllllUMIIIIIIIIIlIHjlllllllHlliljllllllHtUllllUIIIIHIIIIIHIIIIIHIilHIl Dat wordt dan „Moveo te land, zee en in de lucht. ter nen hanteerden de heren machinege weren en kanonnen. Het schip kon gelukkig ontsnappen. Nog meer bloedig nieuws. In het Oostenrijkse plaatsje Graz zijn de bloeddonors in „TT„_.T staking gegaan. Ze eisen een hogere D TIJDEN van vheeende Hollandel Prijs voor datgeen wat ze „onze pro en zeerovers keren weer terug. Het ducten" noemen. Dan vinden we Engelse kustvaartuig „Rosita" meldde dat bericht uit Norwich bloemrijker, gisteren in Sjanghai, dat het schip op Daar heeft de voorganger van de weg van Foetsjon naar Sjanghai door methodisten-kerk de kerkbezoekers ge- zeerovers is aangevallen. Inplaats vraagd elke Zondagmorgen één bloem van kortjans. enterhaken en snapha- mee te nemen, aangezien de kosten voor versiering van de kerk te hoog werden. Samenwerking ontroert soms. In Nederland, Belgie. Luxem burg, Zweden, Zwitserland en de Ver enigde Staten zijn comité's gevormo voor de restauratie van de Weense kathedraal, die door de oorlog werd beschadigd. Eén oproep van de aarts bisschop van Wenen, kardinaal Innit- zer, was voldoende om direct een in ternationale organisatie te doen vor men. De Russen werken ook collec tief. In Moedling (Oostenrijk) hebber, ze bevel gegeven de technische school te ontruimen, ten behoeve van het leger. Hierdoor zijn 800 studenten en 80 leraren benadeeld, ze doen nu ge zamenlijk niets meer. Die onbekenden droegen een aar dig steentje aan de Schotse onafhankelijkheid bijl verslaggevers mede, dat er tegen het middaguur een auto voor de Abdij stopte. Drie mannen haalden er de steen uit, die met de Schotse vlag was bedekt. „In mijn opwinding vergat ik de mannen naar hun naam te vra gen. Zij gaven me een hand", aldus Wishard. De keuze van Arbroath voor het te ruggeven van de steen is symbolisch. In deze plaats aan de Schotse noord oostkust is n.1. in 1320 de verklaring van de Schotse onafhankelijkheid ge tekend. In de brief aan Koning George staat, dat het niet de bedoeling is geweest de koninklijke familie onaangenaam te zijn. Het wegnemen van de steen was ingegeven door grote liefde voor Schot land en door de wens om de aandacht van de regering te vestigen op de Schotse eis tot een zekere mate van zelfbestuur. De brief eindigt met de woorden „God save the king". In de andere brief wordt aan de leiders van de kerk van Schotland ver zocht met Engeland een regeling te treffen opdat de steen in Schotland kan blijven. De steen van Scone, die Woensdag in een Abdij in Schotland werd gede poneerd, zal naar Londen worden overgebracht en voorlopig onder de hoede van Scotland Yard blijven. Drie taar geëist tegen daders Drie Amsterdammers hebben op 9 September van het vorige jaar een overval gepleegd op de kassier van net Coöperatief Restaurant aan het Molenpad te Amsterdam. Zij hebben zich dezer dagen voor de hoofdstede lijke rechtbank moeten verantwoor den. waar tegen ieder hunner drie jaar gevangenisstraf werd geëist. Zij werden op 2 Maart wegens textiel- diefstallen tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. liet de minister-president de verga, derzaal om zich naar huis te begeven. Prof. Lieftinck, tot wie wjj dr. Drees, toen de vergadering geschorst werd, hoorden zeggen „Ik kan niet", reed me' hem mee. Dit incident bracht veel beroering in de Kamer, vooral waar het hier dr. Drees gold, die aller sympathie ge niet. Het is niet onmogelijk, dat hij zich wat overwerkt heeft, want hij spaart zich niet. Ieder hoopt op een spoedige beterschap. Mocht dr. Drees enige tijd rust moeten houden, dan zal de vice-minister-president mr. Teu- lings de verdere beantwoording van de sprekers in de Eerste Kamer moe ten overnemen. Volgens een bericht van het Indone. sische persbureau Antara zou Ray- mond Westerling, bijgenaamd De Turk, een visum zijn verstrekt voor Neder lands Nieuw Guinea, evenals aan twe» van zijn vrienden. Het Indonesische blad Merdeka is van oordeel, dat zulks eer vijandige daad zou zijn, wanneer deze berichten juist blijken te zijn. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wist trouwens gisteren nog van niets. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Moh. Rum, heeft aan de Nederlandse hoge commissaris, de heer Lamping, gevraagd, of een Ne derlandse vertegenwoordiging in het buitenland een visum aan Westerling heeft verschaft en of de Turk inder daad zal worden gearresteerd wanneer hij op Nederlands gebied komt. De heer Lamping zal contact met de Ne derlandse regering opnemen, alvorens deze vragen te beantwoorden. Vervuild in een dessa Verleden week is in Surabaja een meisje ontvoerd, de driejarige Jeany Govers. Maandag kreeg de vader een aanwijzing van een Chinese jongeman, dat te Sepandjang een Nederlands meisje was gezien. Samen met een inspecteur van politie ging de vader direct naar het dorpje, waar het kind was aangetroffen en vond het daar in derdaad in een garage. Het was in ge zelschap van een Indonesische vrouw en verkeerde in vervuilde en totaal verwaarloosde toestand. „Wat moet de nieuwe regering naar uw mening in het komende jaar in de eerste plaats opknappen?" heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid ge vraagd .Dit zijn de belangrijkste ant woorden: Lonen en prijzen in even wicht brengen 35 pet., woningnood op lossen 14 pet., bezuiniging op rege ringsuitgaven, ambtenaren, beter be steding van belasting 9 pet., voor vrede zorgen, krachtige defensie 5 pet, be lasting verlagen, verlaging sociale las ten 4 pet. Tot nu toe heeft steeds „woning nood oplossen" veruit bovenaan ge staan. In 1950 noemde 35 pet. resp. 32 pet „woningnood oplossen" nu slechts 14 pet. Lonen en prijzen in evenwicht brengen werd in de zomer van 1950 door 17 pet, eind 1950 door 25 pet als meest urgente regeringszaak genoemd. Nu vraagt 35 pet. van het publiek de regering deze kwestie be vredigend op te lossen. De Westduitse kanselier Konrad Adenauer is op het vliegveld Orly bij Parijs aangekomen. Hij was vergezeld van de Franse Hoge Commissaris in Duitsland, André Fran^ois-Poncet. Na zijn aankomst las de kanselier voor een microfoon van radio Luxem burg de volgende verklaring voor: „Ik zet met ontroering voet op de bodem van Frankrijk. Dit ogenblik heeft grote betekenis voor mij. Mijn eerste offici ële bezoek geldt met opzet Frankrijk. Ik wil bewijzen, dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland een cen traal punt vormen voor een oplossing in Europa. De komende ondertekening van het plan-Schuman een geniaal idee, opgevat door twee grote Fransen en Europeanen doet zelfs bij de meest sceptische waarnemers veel hoop in het hart geboren worden Met een blij hart en vol hoop groet ik heden mijn naburen".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1