MacArthur komt voor het res r Gejuich van zes minuten voor Stalin Geen wijziging in Amerikaanse politiek ten opzichte van Peking Bene!ux-landen maken bezwaar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Toestand in Zuid-Perzië zeer ernstig Zaterdag 14 April 1951 76e Jaargang No. 1107/ Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Truman is het er geheel mee eens Democraten eveneens Ontmoeting tussen MacArthur en Pace er voor Instemming in Den Haag Brits voorstel werd algewezen Drie kinderen staken de weg over De conferentie over het plan-Schuman Rober1 Schuman poogt te bemiddelen WET OP DIENSTPLICHT IN V.S. VERLENCD Betere s*eer, maar nog geen vooruitgang Sterke manmoet de orde herstellen Honderd landgenoten in Berlijn aangekomen r Eerste pijprokersclub in ons land M an stak zijn vrouw de rug in Weerbericht Opperste raad van Sowjet- republiek kwam bijeen KOAI fë&ótek Kroningssteen weer in Westminster Abbey Paul Porter openbaart nieuw hulpplan Belangrijke materia'en gaan „op de bon" Je moei wai durven wagen Spoorbus blijft rijden Maandag weer groenten naar Duitsland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK muw TARIEVEN Advertenties: 16 et. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft besloten, gene- nal MacArthur uit te nodigen voor haar te verschijnen en zijn denkbeelden aoitrent de politiek in het Verre Oosten uiteen te zetten. Ook is het vrijwel zeker, 4»t de generaal in een gemeenschappelijke zitting van de beide Huizen van het Congres het woord zal voeren, nu noch president Truman, noch de leiders der Democraten zich hiertegen hebben verklaard. r\ raai Courtney Whitney heeft in Tokio. De president zeide het passend te achten, dat het Congres MacArthur op •en gemeenschappelijke zitting zal aan horen. Hij meende, dat deze eer Mac Arthur toekwam. De Democratische lei ders gingen met het Republikeinse ver- aoek eveneens accoord. Dinsdag zal de aommissie voor het reglement bijeen komen, om dit in overweging te nemen. Ook de Senaat zal dan een beslissing nemen. Verwacht wordt, dat de generaal Maandag met vrouw en kind in zijn eigen vliegtuig Bataan in Amerika zal arriveren. Men neemt aan, dat hij het liefst op Woensdag zijn toespraak zal houden. Gebeurt dit niet, dan zal de generaal waarschijnlijk zijn eerste open bare redevoering in New York houden. Het bestuur van deze stad heeft hem tot een officiële onvangst uitgenodigd. Voorts zal de Remington Rand hem ver weken, zitting te nemen in de directie dezer maatschappij. In vrijwel alle New Yorkse dagbladen te een advertentie verschenen, die de inhoud van een telegram van Mac Arthur weergeeft. Hierin wordt uiteen gezet, dat hij vóór zijn verklaring van 24 Maart nooit richtlijnen heeft gezien over de gemeenschappelijke politiek der geallieerden in Korea. De generaal weet zelfs niet eens of ze wel bestaan. Gene- een tweede verklaring aangaande de opvattingen van MacArthur uitgegeven. Hij ontkent hierin, dat de generaal voor uitbreiding van de Koreaanse oor log zou hebben gepleit. De rede van Truman In regeringskringen is met instem ming kennis genomen van de redevoe ring, die president Truman voor het Amerikaanse volk heeft gehouden. Naar de mening dier kringen heeft de pre sident op juiste wijze een omschrijving gegeven van de doeleinden, waarvoor de troepen der Verenigde Naties in Korea strijden. Immers aldus onze zegslie den de strijd in Oost-Azie wordt ge voerd om aggressie daar en elders te keren. Voor dit vredesdoel, zei men, zou Nederland steun blijven verlenen aan de Verenigde Staten, de staat die de drager is van het verenigd opperbevel. Slechts de krachtige weerstand der vrije volken kan oorlog voorkomen. EXTRA TREINEN VOOR MILITAIREN In verband met de opkomst van dienstplichtigen voor herhalingsoefe ningen in de legerplaats Wittenberg bij Stroe zullen verschillende extra trei nen worden ingelegd op 16 April a.s. Voor nadere gegevens zie men de ad vertentie in dit blad. De officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Michael MacDermott, heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten geen besprekingen met de Chinese regering te Peking over een Japans vredesverdrag overwegen. Dit betekent zoveel als een afwijzing van een Brits Ernsfig ongeluk fe Zandvoori Vrijdagmiddag waren drie Zand- voortse jongens op het rijwielpad van de Zandvoortselaan te Zandvoort met hun autopeds aan het spelen. Plotse ling staken zij zonder op het ver keer te letten de rijweg over, juist toen een auto, bestuurd door een da me uit Amsterdam, passeerde. Zij kwamen allen onder de auto te recht, waarbij de 6-jarige Arnoud le Bas op slag werd gedood Een speel makkertje, de 7-jarige Bruno Faanhof werd zwaar gewond, evenals de 6-jarige E H. Brokmèier. Na door drie geneesheren voorlopig verbonden te zijn. werden de twee ge wonden per ziekenauto naar Haarlem overgebracht. voorstel dienaangaande, vervat in een memorandum aan de Verenigde Staten. i De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de V. S. de nationalistische re gering van China erkent. „De V.S. zijn sterk gekant tegen de toelating van de regering van Peking tot de V. N. en wij zullen deze politiek blijven vol gen", aldus MacDermott. MacDermott verklaarde tevens, dat het niet waarschijnlijk is dat de V. S. een Brits voorstel om op den duur' Formosa aan de Chinese communisti sche regering te geven, zullen aan vaarden. In antwoord op een vraag herinnerde hij er aan, dat Japan bij zijn overgave alle rechten op Formosa had afgestaan en dat de politiek van de V.S. met be trekking tot dit eiland dezelfde was als herhaaldelijk sedert het uitbreken van de oorlog in Korea is verklaard. Volgens een bericht uit Duitse bron 'reeft de Franse minister van bu len- rndse zaken, Robert Schuman, Vrijdag een zes pagina's tellend memorandum overhandigd aan de overige vijf minis ters, die aan de besprekingen over het plan-Schuman deelnemen. Naar verluidt, bevat dit memoran dum een Frans voorstel voor alle nog op te helderen punten en een basis voor toekomstige besprekingen. De vertegenwoordigers van de Benelux heb ben Vrijdag verklaard het niet eens te zijn met een Frans-Duits voorstel be treffende een hoog gezagsorgaan. Vol gens de Duitse woordvoerder wensten de Fransen en Duitsers een raad van vijf leden, bestaande uit een Fransman, een Duitser, een Italiaan, een vertegen- woordiger van de Benelux en een onaf- I hankelijke voorzitter. De Benelux-lan- den waren van mening, dat zij op de ze wijze niet voldoende vertegenwoor digd waren. Adenauer bjj Stikker. Na afloop van de ochtendbijeenkomst van de conferentie over het plan- Generaal MacArthur (rechtsj en Frank Pace Jnr. (midden), verge zeld door de Commandant van de erewacht, inspecteren de troepen die waren opgesteld op de Haneta luchtbasis te Tokio. Frank Pace Jnr., staatssecretaris van de U S A., was naar Tokio overgevlogen om een ontmoeting met MacArthur te hebben. Spoedig na deze samenkomst maakte Truman het ontslag bekend van MacArthur. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Vrijdag een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij de wet op de dienstplicht met drie jaar ver lengd en de dienstplichtige leeftijd tot 18% jaar verlaagd is en aange-. drongen wordt op overweging van al gemene militaire oefening. Het wets ontwerp, dat bovendien de diensttijd tot 26 maanden uitbreidt, gaat terug naar de senaat. De plaatsvervangers Vrijdag zijn de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier ypor de 30ste keer bij een geweest. Een westelijke woord voerder zei na afloop, dat er geen voor uitgang was geweest, doch dat de be sprekingen practischer dan de laatste keren waren geweest. In een over radio-Teheran uitge zonden regeringscommuniqué te Vrij dag verklaard, dat de toestand in het stakingsgebied van Zuid-Perzië thans zeer ernstig is tengevolge van de „ac tiviteit van onruststokers en andere verdachte elementen". Hierdoor waren Perzen en buitenlanders om het leven gekomen en een aantal personen ge wond, maar de regering had besloten alle macht te gebruiken teneinde orde en rust te herstellen. Door de Russen vrijgelaten Een groep van honderd Nederlanders, die uit Sovjetrussische krijgsgevangen schap is ontslagen, is Vrijdagmorgen in Berlijn aangekomen. De namen dezer mannen zijn nog niet bekend. Van hun vrijlating werd Donderdag door de Russische autoriteiten in Duitsland be richt gezonden aan de Nederlandse mi litaire missie in Berlijn. Het publiek werd uitgenodigd de autoriteiten op de hoogte te brengen van alle activiteit van verdachte per sonen. De Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan premier Hoessam Ala om te vernemen welke maatregelen de Per zische regering neemt om Britse onder danen en bezittingen te Abadan te be schermen. Premier Hoessain Ala deelde de Brit se ambassadeur mee, dat versterkingen werden gezonden en dat de regering hoopte de toestand snel in de hand te kunnen krijgen. Het Perzische kabinet heeft besloten generaal Sjahbakti, die bekend staat als „sterke man", naar Abadan te zen den teneinde aan de bepalingen van de staat van beleg, die voor de zuide lijke provincies nog geldt, kracht bij te zetten. „SOMERSETSHIRE" MET AMBONEZEN NAAR NEDERLAND. Op Dinsdag 10 April jl. heeft het troepenschip „Somersetshire" de haven van Tandjong Priok verlaten met be stemming Nederland. Aan boord be vinden zich Ambonese militairen en hun gezinnen, totaal 582 passagiers. Vrijdagavond heeft een kapper, die op het Singel nabij de Paleisstraat te Amsterdam woont, zijn vrouw met «en mes in de rug gestoken. De man was kennelijk in overspannen toestand, aldus meldt de politie. De verwonding was niet zo heel ern stig en de vrouw kon, nadat de wond •n een der ziekenhuizen Was gehecht en verbonden, naar haar woning te rugkeren. De man is voorlopig in een cel van het bureau Warmoesstraat on dergebracht. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met hagel of onweer. Overwegend matige Westelijke wind. Voornamelijk gedurende de ochtend iets Kou der ZONDAG: zon op 5.46, onder 19.36. Maan op 11.34, onder 3.42 MAANDAG: zon op 5.44. onder '9.38 Maan op 12.52. onder 4.01 Vrijdag is de eerste vergadering ge houden van de nieuw gekozen opperste raad van de „Russische federale socia listische Sowjetrepubliek", de grootste van de 16 Sowjetrepublieken. De vergadering, dié gehouden werd in het „grote paleis" van het Kremlin te Moskou, werd bijgewoond door Jo zef Stalin. die er volgens Reuter ge zond uitzag. Toen de maarschalk bin nen kwam stonden de 750 leden op en juichten zes minuten. Stalin was ver gezeld door zijn zoon Wassili, Molotof. Malenkof. Beria en andere leder van het politburo. De nieuwe president is Leonid Solowjef. De minister van financien, Fadejei, hield zijn begrotingsrede. Hij stelde voor '51 een begroting van 54.170.000.000 roebel ontvangsten tegen 54.136.000.000 roebel uitgaven. Hij bracht critiek uil op enkele ministeries der republiek zoals op de ministeries voor hout, licht, voedsel en locale industrie. Zij waren tekort geschoten in het nakomen der fiscale plannen van het vorige jaar. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllilllllllllllllllllllllltHIIIII Tsjek en graaf Gallezai, een hoge be ambte van het Vaticaan, die ook deze r\AT HELGOLAND (onzaliger nage dachtenis) komt weer in de belang stelling. Terwijl voor een Brits ge rechtshof in West-Duitsland vijftien jonge communisten terecht staan we gens het betreden van het eiland, zette een aantal andere jongelieden op Hel- goland voet aan wal. Bondskanselier onderscheiding ontvingen, dr. Konrad Adenauer is nu voorzitter geworden van een vereniging, die de wederopbouw van Helgoland wil be vorderen. Prof. Heuss, de Westduitse bondspresident is ere voorzitter. Q Een Nederlandse jongen, Emil Smit, uit een plaatsje in Drente was ook een liefheb ber van reizen naar een eiland. Hij v. als verstekeling naar Engeland ge togen. waar de autoriteiten hem echter in de (avontuurlijke) kraag namen Emil motiveerde zijn overtreding: „Ik heb genoeg van Nederland gezien. G Generaal Franco, eens verfoeid en ver guisd, heeft nu een onderscheiding ge kregen van het „Amerikaanse Legioen (de vereniging van oud-strijders) we gens zijn onverzettelijke houding tegen het wereldcommunisme. Hij kan nu in één adem genoemd worden met Syng man Rhee. president Quirino (van de Philippijnen), maarschalk Tsjiang Kai „MacArthur had een ruit gebroken, dicht aan de graad Schoon hy het kwaad al had ge roken, het ivas te laat". (Tkeodoor won Ahphen) [)E STAAT VAN OORLOG tussen Irak en Duitsland wordt nu offi cieel beëindigd. In December 1943 ver klaarde dit land Duitsland de oorlog. Voor mevrouw M. Barker duurde het ook een hele tijd voor ze iets van haar oude (ïamilie) relaties hoorde. Ze had in zes en dertig jaar tijd geen le venstekenen vernomen van haar zuster, mevrouw Randall. Eindelijk verhuisde ze naar Oost Londen in Zuid Afrika, waar ze de ontstellende ontdekking deed. dat haar buurvrouw haar zuster was. Q Detectives hebben ook een do- 'ls geluk nodig voor ze iets ontdekken. Dat bleek in Coventry, waar speurhond Taylor (uiteraard na veel deduceren en combineren) een 5 shilling billet ach ter zijn schoorsteenmantel vond. Hij deed zijn ontdekking, nadat zijn wo ning verbrand' was. Q Een ambtsbroe der van meneer Taylor, de heer Pipec van de Parijse politie had ook een fijne neus. Hij zou juist een tasjesdief in rekenen, waarbij hij uitriep: „Ik heb hem!", toen een veertigtal woedende vrouwen zich op de inspecteur stortte Meneer Pipec werd deerlijk gehavend, terwijl de tasjesdief ontkwam. Het be puette op san vergissing van de dames. Een aantal ingezetenen van de ge meente Purmerend heeft het ini tiatief genomen een zgn. „PtiP- rokersclub" naar Amerikaans voorbeeld, de eerste in Nederland, op te richten. Deze pijprokers clubs, die verenigd zijn in een In ternationale Associatie van Pijp rokers, hebben o.m. ten doel: het bevorderen van vriendschapsban den tussen pijprokers. Men is van plan op geregelde tijden bijeen te komen om gezamenlijk een pijp te roken en van gedachten te wisselen over pijpen en pijptabak ken, het houden van wedstrijden in het pijproken, het houden van lezingen en het aanleggen van verzamelingen van pijpen. De Britse kroningssteen is in een po- litie-auto uit Glasgow naar Westmin- ster-Abbey teruggebracht. Tot nader order zal hij op een „geheime rust plaat»'' opgeborgen worden. Schuman heeft de Westduitse kanselier Adenauer een onderhoud gehad met mr. Stikker, de Nederlandse minbter van buitenlandse zaken en de leden van de Nederlandse afvaardiging. Na afloop der vergadering van Vrij dag verklaarde mr. Stikker: „Ik ben nog steeds van mening, dat wij er in zullen slagen het verdrag Dinsdag te tekenen". Voor samenwerking tussen Amerika en Europa Paul Porter, de assistent-directeur van de ECA heeft te Boulder (Col.) een uit vijf punten bestaand plan voor aamenwerking tussen Amerika en Europa uiteengezet. DR voorziet In uitbreiding van het Amerikaanse pro gramma voor technische hulpverle ning, in verhoging der lonen en verla ging der prijzen door middel van pro ductieverhoging, bevordering van de ontwikkeling van gemeenschappelijke goederenmarkten in Europa, hulp aan de oude wereld bij de afschaffing van prijsafspraken en productiebeper kingen en hulp bij de plaatsing van de meest productieve machines in Je Europese fabrieken. V bereiden zich voor De VS zullen het oorlogsstelsel van distributie var schaarse grondstoffen voor de defensie-industrieën weer in voeren. Dit zal de levering van drie vitale grondstoffen staal, koper en alumunium aan de betrokken in dustrieën verzekeren. Wat er over blijft, gaat naar de civiele industrie. Manley Fleischmann. administrateur van de „National Production Autl.ori- ty", die de leiding heeft van het toe wijzingsstelsel, verklaarde, dat de be doeling ervan was. het land op een eventuele oorlog voor te bereiden. Vrijdagmorgen sloeg plotseling een steekvlam uit een acetyleen-cylinder in een smederij aan de Ostadestraat in Amsterdam. De baas van het bedrijf waarschuwde onverwijld de brandweer. De dienstdoende commandant consta teerde bij aankomst, dat er groot gevaar voor een explosie bestond. Omwonen den moesten hun huizen verlaten en overal werden de ramen opgeschoven. Inmiddels hadden enkele brandwachts het gevaarlijke voorwerp op een bak fiets gedeponeerd en brachten het in snel tempo naar het Sarphatipark, waar men het in de vijver wierp. Later op de dag is de cylinder opge vist en aan ambtenaren van de Arbeids inspectie overgedragen. Commentaar van de brandweercomjnandant: „Zo'n verhitte cylinder is als een bom en je moet nu eenmaal wat durven wagen als je bij de brandweer bent". Tussen Alkmaar en Hoorn Hoewel in de nieuwe dienstregeling van de N.S., die 20 Mei a.s. ingaat, trei nen zijn geprojecteerd op de baanvak ken, waarop het reizigersverkeer in Januari j.1. wegens de kolenschaarste is gestaakt, wijst, volgens de Tel., alles er op, dat deze lijnen niet meer voor het personenvervoer zullen worden opengesteld, doch dat bussen de dien sten op deze baanvakken zullen bl'lren uitvoeren. Daarop wijzen ook de voor bereidingen voor het overplaatsen van het personeel. Het betreft hier de baan vakken AlkmaarHoorn, Groningen— Roodeschool, GroningenDelfzijl, Leeuwarden—Staveren. Zutfen—Win terswijk, HeerlenSchaesberg (het z.g. millioenlijntje) en GoudaAlphen a. d. RRn. Heden zou in de Bundes-Anzeiger. het officiële orgaan van de Westduitse Bondsrepubliek, worden bekend ge maakt, dat een millioen dollar beschik baar wordt gesteld voor de invoer van groenten uit Nederland. Als gevolg hier van zullen de zendingc- groenten a.a. Maandag kunnen worden hervat. Het contingent van een millioen dollar ia janzienlijk lager dan de normale invoer van groenten uit ons land. Deze beliep in April van het vorige jaar twee-en- een-half millioen dollar

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1