De verbinding Krugerstraat-Stationsplein laat nog op zich wachten T. C. Govers Aankoop „Van der Wijck" door T.E.S.O.-directie overwogen De woningpositie Bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen Vraag en antwoord bij de Gemeentebegroting (4) Geen tweede ingang van Begraafplaats &x££u&iev£m DE VERBINDING DEN HELDER-TEXEL Veerboot van de dienst Enkhuizen-Stavoren vaart Dinsdag proef als Texelse boot Spoedig een beslissing inzake t Horntje Bestuur sectie „Zang" tor erijvy ons, of tP& State SxpïeM farrujly, ^TftTE (XPRESS Plan voor Den Helder is gereed f 3000 uitgetrokken B« voorkeur worden grap pen verteld over Amster DE FILMS VAN DEZE WEEK TIVOLI: „Mrs. Mike" DE WITTE: „Het haviksnest" ZATERDAG 14 APRIL 1951 Met begrijpelijk ongeduld, gemengd met een zekere ergernis, wacht een groot deel van de Helderse bevolking op de verbinding KrngerstraatKoningdwars straat, welke er toch eens moet komen. Met vreugde vernam men geruime tijd geleden, dat zo spoedig mogelijk een begin zou worden gemaakt met de werk- saamheden in de eerste phase van het Centrum-plan, waarvan deze verbinding een onderdeel vormt. Er is echter nog niets gebeurd, en men gaat zich afvragen of er wel ooit iets gebeuren zal. Enkele raadsleden hebben daarover, nu in de begroting voor 1951 een bedrag van f 10560,is uitgetrokken voor de uitvoering van de eerste phase, een vraag aan B. en W. gesteld. Misschien kan het ook de ongeduldige Nieuwediepers enige bevrediging schenken, te weten dat de Neder landse Spoorwegen een belangrijke wijziging in het oorspronkelijke plan hebben aangebracht. Het Noordelijke gedeelte van het spoorwegemplacement zal pas ont ruimd kunnen worden, wanneer de eerste phase van het Centrum-plan is voltooid. Na de ontruiming kan de grond aan de gemeente worden over gedragen en bouwrijp worden gemaakt, o.m. voor het aanleggen van de verbin ding tussen Krugerstraat en Stations plein. Gebouw Sociale Zaken. Vraag: Tot hun leedwezen hebben meerdere leden geconstateerd, dat op deze begroting geen post is geraamd voor een betere huisvesting van de Dienst voor Sociale Zaken. Antwoord: In de begroting voor 1949 was f 1500 opgenomen voor het verbou wen van het bureau van de Dienst voor Sociale Zaken. Dit plan is nog niet uit gevoerd, omdat een grotere verbouwing is overwogen. Tengevolge van de ge rezen moeilijkheden bij kapitaalsin vesteringen zal van deze grotere ver bouwing voorlopig echter wel niets ko men. Bovendien willen Burgemeester en Wethouders al het mogelijke doen om te komen tot herbouw van de in de oorlog afgebrken gemeentelijke dienstgebouwen. Moerriool. Vraag: Hoe staat het met de verdere aan'eg van het moerriool? Antwoord: De aanleg van het moer riool in de stad binnen de linie zal, vol gens de opzet, in 5 gedeelten worden uitgevoerd. Het ligt in het voornemen om het 2e gedeelte (van de postbrug tot de spoorbrug) en het 3e gedeelte (van de spoorbrug tot de Steengracht) dit jaar in uitvoering te brengen, ter wijl er op gerekend wordt, dat het 4e en 5e gedeelte (van de Steengracht tot aan de liniesloot, achter de binnenlinie- gracht) in 1952 zal kunnen worden uit gevoerd. Bioscoopcommissie. Vraag: Bestaat de bioscoopcommissie nog en wie zijn de leden? Antwoord: Ja. Leden zijn mevr. H. J. van der Vaart-Oostendorp en de he ren L. F. van Loo, W. F. Louwrier, J. W. Stevenson en Pastoor K. A. H. van Veen. Vacantiespreiding. Vraag: Bestaat de mogelijkheid, dat ook de scholen aan de vacantiesprei ding deelnemen? Antwoord: De vraag, in hoeverre het mogelijk en wenselijk is om ook de in richtingen van onderwijs in de gemeen te Den Helder voor zover deze daar voor in aanmerking komen aan de vacantiespreiding te doen deelnemen, is reeds meermalen onderzocht. Meer dere besprekingen, ook met het „cen traal werkcomité vacantie", hebben over deze aangelegenheid reeds plaats gevonden. De moeilijkheden om de zo- mervacantie aan alle onderwijsinrich tingen reeds op of omstreeks half Juli te doen aanvangen zijn echter nog zó groot, dat nog niet tot het deelnemen aan de vacantiespreiding kn worden overgegaan. Woonschepen. Vraag: Achten Burgemeester en Wet houders het niet gewenst, alvorens aan bewoners van woonschepen vergun ning te verlenen tot het innemen van een ligplaats, deze schepen eerst te on derwerpen aan een onderzoek inzake de deugdelijkheid? Antwoord: In de eerste plaats moet worden opgemerkt, dat, strikt geno men, het verlenen van een vergunning tot het innemen van een ligplaats met een woonschip, volgens artikel 131 van de AJgemene Politie Verordening dezer gemeente, niet mogelijk is. Ieder woonschip mag zonder meer ligplaats innemen in het Helderse Kanaal aan de Achterbinnenhaven, aangezien deze Op 1 Januari 1951 stonden bij het Bureau Huisvesting der gemeente 131) woningzoekende gezinnen ingeschre ven, welk aantal jp 1 Maart 1951 reeds tot 1542 was gestegen. Daarbij waren niet inbegrepen de 225 gezinnen, welke vanwege de Rijksdienst voor Maat schappelijke Zorg in de gemeente Den Helder moesten worden ondergebracht. Het aantal woningen, dat in de loop van dit jaar gereed zal komen, wordt door B. en W. op vierhonderd geschat Verwacht wordt, dat ongeveer twee honderd gezinnen kunnen worden ge holpen aan woningen van hen, die gaan emigreren, of door middel van ruiling woonruimte in Den Helder kunnen krijgen. In het Jaar 1950 hebben negen perso nen gebruik gemaakt van de regeling, krachtens welke van gemeentewege wordt bijgedragen in de kosten van het vrijwillig ter beschikking stellen van woongelegenheid. Het is niet mogelijk aan de hand van de na 1 Januari bin nengekomen aanvragen een raming te maken van het totale aantal, dat gedu rende het gehele jaar 1951 is te ver wachten. plaats daartoe door Burgemeester en Wethouders is aangewezen. Het onderwerpen van een woonschip aan een onderzoek inzake de deugde lijkheid is ons inziens ook niet moge lijk. De eisen, waaraan een woonschip moet voldoen, zijn reeds gesteld in het „Reglement op de Woonwagens en Woonschepen". Aangezien een lagere wetgever niet kan treden in het stellen van regelen ten aanzien van onderwer pen ,die reeds door een hogere wet gever zijn geregeld, zijn Burgemeester en Wethouders niet bevoegd om de woonschepen aan een nader onderzoek te doen onderwerpen. Subsidie jeugdwerk. Vraag: Heeft het College van Burge meester en Wethouders zich reeds een mening gevormd omtrent de besteding van de f 5000 subsidie voor jeugdver enigingen? In hoeverre komen ook jeugdverenigingen, die niet aangesloten zijn bij de Sectie Jengd van de Helder se Gemeenschap, te pas bij de verdeling dezer gelden? In hoeverre heeft het College van Burgemeester en Wethou ders zich het recht van controle en in vloed op de wijze van besteding dezer gelden voorbehouden? Antwoord: Na de goedkeuring van de begroting door Gedeputeerde Staten dezer provincie zullen wij een plan voor de besteding der gelden ontwer pen. Een vast plan ter zake hebben wij nog niet. V olksuni verst teit. Vraag: Heeft het College van Burge meester en Wethouders enige controle en invloed op de samenstelling van het programma van de Volksuniversiteit? Antwoord: Ja. Het programma van de Volksuniversiteit wordt, na raad pleging van een daarvoor ingestelde adviescommissie, door het bestuur der Volksuniversiteit voorlopig vastgesteld. Dit voorlopig vastgestelde programma wordt telken jare aan ons ter beoor deling toegezonden. Tot nog toe heb ben wij op dat programma, hetwelk er steeds zeer verzorgd uitziet, geen bemerkingen behoeven te maken en critiek van buiten heeft ons ook nim mer bereikt. Ingang begraafplaats. Vraag: Kan een -tweede ingang naar de Algemene Begraafplaats worden ge maakt aan de zijde van de Duinweg, ongeveer tegenover de bestaande hoofd ingang? Antwoord: Behalve via de hoofdin gang vanaf de Huisduinerweg was de Algemene Begraafplaats eveneens te bereiken middels een ingang aan de achterzijde vanaf de Jan Verfailleweg. De laatste ingang werd gesloten in ver band met de omstandigheid, dat de op zichter der Begraafplaats niet voldoen de controle op de bezoekers kon uit oefenen, waardoor gedenktekenen kon den worden beschadigd en voorwerpen van graven weggenomen. Buitendien werd de Begraafplaats als overpad ge bruikt. Het maken van een tweede in gang aan de zijde van de Duinweg zal naar wij aannemen tot dezelfde bezwaren aanleiding geven. Handwerk - Filet Gordijnen Marquiïette in alle breedtes Tegen aantrekkelijke prijzen Grote sortering Entredeux en kanten W oninginrichting Koningstraat In hotel „De Oranjeboom" te Den Burg werd gisteravond een algemene aan deelhoudersvergadering van de TESO gehouden. De voorzitter van de raad van commissarissen, notaris Mnlder, heeft daarin enkele mededelingen gedaan over de plannen inzake de verbinding TexelDen Helder. Er zijn besprekingen gaan de met de directie van de maatschappij, die de dienst tussen Enkhuizen en Stavoren onderhoudt, over de aankoop van het stoomschip „Van der Wijck". Dinsdag 17 April zullen met dit vaartuig enkele proeftochten tussen Den Helder en Oudeschild worden gevaren. De „Van der Wijck", die 1500 passagiers en 26 auto's kan vervoeren, Is 64 meter lang en kan in de haven van Oudeschild juist zwaaien. De eerste proeftocht zal worden mee gemaakt door autoriteiten van het pro vinciale bestuur en de Rijkswaterstaat. Zijn de resultaten gunstig, dan wordt ook een proefvaart met de aandeelhou ders van de TESO gemaakt. Daarna kan over de eventuele aankoop van de „Van der Wijck" worden beslist. De heer Mulder deelde nog meae, dat binnen een maand een definitieve uitspraak kan worden verwacht inzake de vraag, of al dan niet een nieuwe haven bij het Horntje moet worden aangelegd. Het jaarverslag over 1950 en het fi nanciële rapport werden door de ver gadering ongewijzigd goedgekeurd. Daarna kwam de verkiezing van een commissaris aan de orde. De heer E. Noordijk werd met 180 van de 225 stem men herkozen. Tijdens de rondvraag sprak de heer Agter zijn bezorgdheid uit over het gedrag van de schooljeugd op de Texel se boot. De jongelui zijn soms vrij bal dadig. Maatregelen hiertegen zullen in overweging worden genomen, Het bestuur van de sectie „Zang" der Helderse Gemeenschap is thans als volgt samengesteld: voorzitter de heer J. J. Verweij (Helders Mannenkoor), secretaris de heer J. A. van der Vliet, Duinweg 39 (Christelijk Mannenkoor), penningmeester de heer T. Willemse (Halleluja), leden mevr. J. M. v. d. WalEelman (Kunst aan het Volk) en mevr. Kenter (Helders Dameskoor). De burgemeester van Grand Haven (Michigan), mayor Martin Boon, is een geboren Nieuwedie- per. Eén van zijn onderdanen is mevr. T. SchornagelLebbe, die eveneens in Den Helder werd ge boren. Kort geleden bracht zij een bezoek aan haar geboorteplaats, waarna zij naar Grand Haven terugkeerde met een echt Hol lands geschenk voor de burge meester. De reddersvereniging „Moed, Volharding, Zelfopoffe- ring" verraste mayor Boon name lijk met een fraai schilderij van de heer J. de Jong, voorstellen het wrak van het Engelse s.% „Turbo", dat bij Den Helder ver. ging. Het geschenk werd door mevr. Schornagel tijdens een ver- gadering van het gemeentebestuur van Grand Haven aan mayor Boon aangeboden. Bij de wet van 23 April 1936, die nog steeds van kracht is, zijn maatregel* vastgesteld betreffende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen Daarbij is de gemeente Den Helder ingedeeld in de gevarenklasse A De bur gemeesters zijn belast met de uitvoering van de wet en dragen de verantwoords- lijkheid voor de te treffen maatregelen. De minister van Binnenlandse Zak* heeft de burgemeesters gevraagd, zo spoedig mogelijk elk voor zijn gemeente een plan voor de burgerlijke verdediging op te stellen. Het plan voor Den Helder ii gereed en wacht op de goedkeuring van de minister. sm. 1 QKI 'e lcen' en we* *n 6011 sneller tempo naar- vJp begroting I 7 D I IS mate de internationale spanningen tos- nemen. Wanneer tot een volledige uitvoering van het plan moet worden overgegaan, zullen hiermede kapitale uitgaven zijn gemoeid. Binnenkort wordt een beslis- sing van regeringswege verwacht ovar de verdeling van de kosten tussen het Rijk en de gemeenten. Bij de samenstelling werd rekening gehouden met dl voorschriften, die zijn vervat in een van Rijkswege uitgege ven Leidraad. In het plan dat een volledige omschrijving van de organi satie bevat, is aangegeven hoe de per soneelsformatie is gedacht, terwijl voor elk onderdeel het benodigde materiële potentieel is aangegeven. Opdat ook Den Helder paraat is en gewaarborgd tegen eventualiteiten, moeten thans reeds de nodige voorbe reidingen voor de opbouw der organi satie worden getroffen. Daarvoor is op de begroting voor 1951 provisorisch een bedrag van f 3000 uitgetrokken, waar van o.m. de inrichting van een com mandopost kan worden bekostigd. De verdere opbouw van de organisa tie zal zich geleidelijk moeten voltrek- HANDDOEK yan de week hebben wrj dan de grote tafeltennis wedstrijd NederlandViet nam gehad. De lieveling van het talrijke publiek was ongetwijfeld de kleine Tran van Lieu. En dat was ook begrijpelijk, want het pit tige bruine kereltje was niet alleen goed speler, hij zag er ook leuk uit Vooral de dames mochten Tran van Lieu erg graag. Daarom verhaalt deze Gradus het volgende historische ge- schiedenisje, dat zich af speelde tijdens de wereld kampioenschappen van Weenen. Een trouw tafel- tennisspeelster schreef het Gradus. Een tafeltennispartij kan soms heel wat transpiratie veroorzaken en vooral wan neer het om het wereld kampioenschap gaat. Tran van Lieu vroeg op een ge geven moment aan onze nationale kampioen Cor de Buy, of hjj diens handdoek even mocht gebruiken, daar hij de zijne had vergeten Du Buy gaf hem het ge raagde, maar halverwege Ae wedstrijd zag hij tot zijn grote verbazing, dat de Vietnamees de handdoek als zakdoek misbruikte. Heel vrolijk stak het kereltje zijn neus in de handdoek en toeterde er lustig op los Ge zult begrijpen, dat Du Buy daarover eigenlijk niet al te best te spreken was. Toen er 's avonds werd gedineerd, zaten Du Buy en Tran van Lieu naast elicaar. Plotseling vroeg de kleine Vietnamees aan de Neder landers. of hij even diens programma-blaadje mocht inzien. „Goed", zei Du Buy „m'n programma mag je zien, maar gebruik het alsjeblieft niet als zakdoekf* Gradus heeft er zich Dins dagavond vooral over ver wonderd, dat de andere Vietnamees, Pho Quoe Nhuy, zijn kleine teamge noot de populariteit zo van harte gunt. En toch zal dat wel eens niet meevallen voor deze Pho, die niet de minste notitie neemt van de bokkesprongen van Tran van Lieu. Hij speelde zijn partijtje, en wanneer hij lachte, dan was dat meege nomen. Maar verder was hij de tweede man, wat laconiek, onbewogen met een verdedigende stijl van spelen, overeenkomend met zijn karakter. Bescheiden en op het tweede plan. Een prima tafeltennisser, alleen maar sympathiek. HANDBAL £)e handbalafdeling van dc H.A.V. wordt weer actief Gradus bedoelt natuurlijk de heren, want de dames hebben de competitie al bijna weer achter de rug Als het veld het houdt, dan wordt morgenmiddag om drie uur aan de Sportlaan een handbalwedstrijd ge speeld tussen de H.A.V.- heren en een elftal van K.V.H. Mogelijk is dit een stap, die leidt tot een nieu we, bloeiende periode in de handbalsport. De H.A.V.-dames spelen morgen tegen D.W.S. haar laatste uitwedstrijd van dit seizoen. SPINAZIE eerstekoude-grond- gpinazie is er weer! Het product, waarin de kracht schuilt van ons aller film held Popeye, werd gisteren met drie en vijftig kisten tegelijk aangevoerd op het terrein van de Veilingver eniging Den Helder en Om streken aan de Van Speyk- straat. Zeer waarschijnlijk was Den Helder daarmede de eerste plaats In ons land. Hetgeen verleden jaar ook al het geval was. Toen werd de eerste aanvoer overigens enkele weken eerder geno teerd. Maar, het bar slechte weer in aanmerking geno men, men mag toch niet on tevreden zijn, wat deze aan voer betreft. Deze eerste spinazie was van de ge broeders Smit uit Nieuwe- dlep. Gradus vernam, dat de spinazie wel schaars zal zijn dit jaar, want hele velden hebben zo zeer van het overvloedige water geleden dat van een oogst geen sprake meer kan zijn. Waar schijnlijk heeft het land van de gebr. Smit dan ook hoger gelegen dan de meeste an dere velden. De gehele aan voer van de gebr. Smit be droeg gisteren 424 kilo La ten onze portemennsies het toe. dan zitten wij dus bin nenkort weer voor een bord van dit gezonde, groene krachtvoer. FILMNIEUWS |}e Tlvoll-bioscoop presen teert tot en met Zondag „Het kind dat haar gegeven werd". Wil men het kind niet, of wil men niet dat het haar krijgt, dan kan men tot en met Maandag in de Witte naar „Het haviks nest". Van Maardag tot en met Woensdag geeft Tivoli „Snelheidsduivels". In de Witte beleeft men van Dins dag tot en met Donderdag „Het uur der vergelding" Op Donderdagavond Kan men in Tivoli ook „De straat zonder naam" bezoe ken. Wil men Zondagmid dag niet naar „De Spook- fcaven" (Tivoli), dan kan men nog naar De terug keer van Monte Christo (Witte). STAMTAFEL. damse straatjongens. Alsof in andere steden, zoals Den Helder, geen vlotte knapen wonen. Daarover zat laatst een mijnheer aan de stam tafel op te scheppen. Hij had het meegemaakt, zei hij, dat een knecht vaten bier in een café bracht. Bij elk vat dat daar naar bin nen verdween, zette de knecht met krijt een streep op één der wielen van de wagen. Op een gegeven mo ment, toen de knecht in het café was, zag een jochie, dat een hond tegen het wa genwiel met de krijtstrepen zijn achterpoot ophief, ten einde Het jongentje snelde het café binnen en riep tegen de bierman: „Hei meneer, ze knoeien in je boekhouding". Men kent het jeugdorkest „de Serenata's" van de heer Bohlen wel. Op Zaterdag 21 April wordt in Formosaweer een uitvoering gegeven. Op deze avond zal voor het eerst op treden een hawaiXan-ensemble, dat ook deel uitmaakt van het orkest. Gradus lijffotograaf heeft het ensemble gekiekt tijdens een repetitie. U ziet: rechts: AU van de Wende (zang); zittend: Henny van der Meer (gitaar); staand- Wijnie van Zantwijk (gitaar); Loeky Nagelkerke (bas) en Joen Doornekamp (hawaïian-gitaar). 't Zal Gradus benieuwen op U Aprilt Wij hebben het boek „Mrs. Mike" van Benedict en Nancy Freedman niet gelezen, maar willen graag geloven dat het in Amerika een best-seller is. Het moet een warm, menselijk verhaal zijn van een meisje uit Boston, dat in 1907 trouwde met een agent van Royal Northwest Mountsé Police, met wie zij een barre tijd in hel ijzige en onherbergzame Noordwesten van Canada doormaakt. De eenzaamheid drukt haar zwaar, maar zij slaat zich er fier doorheen. Dan wordt hun baby geboren, die ontzaglijk veel voor het echtpaar be tekent. Als het meisje twee jaar is. wordt het één der talloze slachtoffers van een diphterie-epidemie. Kathy kan deze slag niet te boven komen en wil naar de be schaafde wereld terugkeren met of zonder man. Mike staat voor de keuze tussen liefde en plicht, en .kiest het laatste. Bel den verliezen elkaar uit het oog, maar worden ten slotte herenigd. De film „Mrs. Mike" („Het kind dat haar gegeven werd") vertelt ook dat ver haal, echter niet in bijzonder overtuigend! vorm. Het is allemaal juist even te zoet en le romantisch en de toeschouwer wordt meer gepakt door de fraaie natuuropna men dan door de belevenissen der hoofd personen. Dat neemt niet weg, dat Dick Powell (Mike) en Evelyn Keyes (Kathy) gaaf spel leveren en voor menige sterks scène zorgen, vooral tegen het eind. Kr zfjn ook verscheidene aardige momenten in de film, die het tekort aan dynamiek wel enigszins vergoeden. „Mrs. Mlka" draait t.m. morgenavond in Tivoli. Warner Bros heeft aan de „duizend-w één" vliegfilms die reeds bestonden toege voegd „Het Haviksnest". En deze rolprent, ln fraaie kleuren, kan men tot en met Maandag gaan ziei. in de Witte-bioscoop. M '°or Hardin, een Amerikaans vliege nier, doet in Engeland dienst voor «luch ten boven Europa. Hij is gewend g om altijd zelfstandig te opereren, hetgeen thans leidt tot het overschrijden van da orders. Hij zal voor krijgsraad worden gedaagd. Door bemiddeling van zijn perieur loopt alles nog goed af, en Hardin wordt ten slotte zelfs tot luitenant-kolonel bfvorderd. Een andere piloot, die na zijn huwelijk werd overgeplaatst, vraagt Hat" din of hij nog één vlucht op Berlijn mag meemaken. Hardin stemt toe. Het wordt een hevig gevecht, waarin de piloot ver ongeluk» Op D-day krijgt Hardin het be vel om de invasie-troepen tn Normandtn beschermen. Het toestel van Hardin wordt aangevallen, het raakt tn brand en «^ort heer. Als de andere vliegeniers op bun basis zijn teruggekeerd, heerst onder hen grote verslagenheid over het wegbltl™ van Hardin de voornaamste rollen soelen Edmou» OBrfen. Robert S'ack en John Rodney I» deze film. die de liefhebber* v*n *o»"",n' en luchtvaart een genne<»T1ike avond kan bezorgen. werd gebruik eemaekt v»n •dnele onnamen van luchtgevechten. 1 et beschikking werden gesteld door Amerikaanse Luchtmacht. gfVOPnre**t prT f pteors heer A w <-<„„-Hn,gg °T'r hier ter stede, is benoemd ""nnteur le klasse. De heer C. Everhardus, schriivar ter inspectie invoerrechten en accUn*° hier ter stede, is benoemd tot ver A.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2