Noord-Korea wi Praagse resoluiie de grondslag Geallieerden ontmaskeren groot Europees complot Ernest Bevin is overleden Amerika en V.N. weten van niets Half millioen Japanners deden generaal MacArthur uitgeleide Prins Bernhard danste de cueca VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Weer groenten naar Duitsland KcPii B&öteJk Maandag 16 Aprfl 1951 76e Jaargang No. 11078 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Koning neemt plaats in van premier Ridgway aanvaardf hei bevel in Korea m Engeland verliest een van zijn grootste figuren Ontroering allerwegen Abe bezorgt Oranje voor iweede keer voorsprong Ridgway drukte hem als laatste de hand De griep eiste 657 doden in Februari Weerbericht AUTOPLAQUETE OP BEVRIJDINGSDAG Strategisch belangrijk materiaal werd naar Rusland gesmokkeld Westduitse staalexport naar het Oosten werd verviervoudigd r\e Maandagmorgen is voor Theodoor ongenietbaar als er niet een nieuw tje uit de wereld der grijpgauwen te melden valt. Daar is dan het schokkende bericht uit Chicago. Een zekere meneer Hartshorn wou met zijn auto een net te linkerbocht nemen en stak daartoe ()m nog eveil 05 het eiland blijven: waarschuwend zijn hand uit het por- °P het festival of Britain zal men ra- tierraampje. Een onbekend gebleven diogolven opvangen, die van de zon en duisterling op de hoek stak op hetzelf- sterren afkomstig zijn. Er is nog de moment zijn hand uit en trok me neer Hartshorn een kostbare ring van de vinger. Nog een duister geval: In Igstock ging tijdens een concert van het Leger des Heils plotseling het licht uit. En het blééf uit. een half uur lang Toch speelde het orkest door. Het uit gevoerde werk heette: „Ik zing een lied in donkere dagen" In Engeland, waar de woningnood ook al talloze commissies grijze haren heeft bezorgd worden momenteel 200.000 huizen per jaar gebouwd. Sinds het einde van de oorlog zijn meer dan een millioen wo ningen verrezen, waarin 1.250.000 gezin nen een onderdak hebben gevonden. O De steenkoolproductie in Engeland geeft ook astronomische cijfers te zien. Oud-minister Struycken gouverneur der Antillen Ere-vlieger van de Chileense luchtmacht Opnieuw slachtoffers in Perzisch olie-gebied BUREAU: Koningstraat 7680 Den Helder Telefoon 2845 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: 1. BWLSMA en G. KRAK IIELDERSE 0HR4NT TARIEVEN: Advertenties: 16 ot. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord mee: 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten |j|ET OORIHiOREAAN.SE radiostation Pjongjang heeft Zondag medege deeld. dat de regering van Noord-Korea de Verenigde Naties heeft ver- pocht om een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. Het ver- roek. dat te gedaan door de Noordelijke minister van buitenlandse zaken, is* gebaseerd op de resoluties, die in November door het tweede congres voor het behowd van de vrede te Praag zijn aangenomen, aldus het radiobericht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en het algemene secre tariaat der V.N. hebben medegedeeld, dat zij nog geen verzoek in bovenver melde geest van de Noordkoreaanse regering hebben ontvangen. Volgens een woordvoerder der V.N. zou een eventueel vredesaanbod twee dagen nodig hebben om langs de fficiële kanalen Lake Suecess te bereiken. De Nederlandse groentenexport naar Duitsland mag met ingang van heden worden hervat. De ex port zal in de eerste plaats sla en spinazie, komkommers, uien en be- waarkool uit Noord-Holland om vatten. Fruit te bij deze uitvoer niet toegelaten. Van Nederlandse zijde is de be paling gemaakt dat uitsluitend sla boven 15 kilogram per 100 krop mag worden geëxporteerd. Dit houdt verband met de wens om het thans beschikbare bedrag van een millioen dollar voor deze uitvoer zoveel mogelijk te spreiden. Arrestaties in Nepal De ministerraad van Nepal heeft be sloten enkele hoge officieren te arres teren en de partij „Ghorka Dal" te ver bieden. De secretaris-generaal van de partij werd Donderdag reeds gearres teerd. Het oppedfeeVel van het leger, dat tot nu toe verbonden was met de post van premier, zal voortaan door de ko ning en de minister van binnenlandse zaken gevoerd worden. De premier wordt ervan beschuldigd, de opstande lingen indirect gesteund te hebben. AMERIKA GAAT „CANBERRA'»" BOUWEN. Officieel is in Washington bekend gemaakt, dat de Amerikaanse lucht macht het vervaardigen van B-45 straalbommenwerpers heeft gestaakt en de Engelse „Canberra" zal gaan bouwen. Hl voornaamste nieuws uit Korea be treft de commandowisseling in het leger der verbondenen. Luitenant-gene raal Ridgway heeft Zaterdag zijn nieuwe functie aanvaard. Kort nadat1 aan een buitenlandse particulier. generaal-majoor Van Fleet. zijn plaats vervanger, zich aan het hoofd van het achtste Amerikaanse leger had gesteld, is de nieuwe opperbevelhebber naar Tokio vertrokken, om daar zijn plaats op het hoofdkwartier in te nemen. Ih een korte verklaring gaf hij uiting aan zijn besef, dat hij een reusachtige ver antwoordelijkheid op zich had geno men. Hij beloofde de Japanners be spoediging van het tot stand komen van een vredesverdrag en verdere ont wikkeling van Japans politieke grond stegen. Premier Josjida heeft MacArthur Za terdag in zijn woning bezocht, om hem de dank van het gehele Japanse volk te betuigen voor zijn grote verdiensten bij de wederopbouw van Japan. Keizer Hirohito bracht Zondag nog een af scheidsbezoek. Dit was de eerste maal, dat een Japans vorst een bezoek bracht Ernest Bevin, tot voor kort minister van buitenlandse zaken van Engeland, is Zaterdagavond aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Hij bereikte de leeftijd van zeventig jaar. In hem verliest Engeland een van zijn grootste figuren. Zijn hoge post bereikte hjj na een fantastische carrière BEVIN in de vakbeweging. Tijdens de oorlog was hjj minister van arbeid in Chur- Bleek en met strakke lippen stapte MacArthur vanochtend, vergezeld van zijn echtgenote en zijn zoontje, het vliegtuig in dat hem van Japan naar de Verenigde Staten zou terugbrengen. Nadat hij eerst de erewacht van twee honderd man had geïnspecteerd, nam zijn opvolger, luitenant-generaal Ridg way, voor het vertrek afscheid van hem. Zijn vliegtuig, de „Bataan", werd geëscorteerd door achttien gevechts vliegtuigen en drie superfortbommen- werpers. De zestien kilometer lange weg van de Amerikaanse ambassade naar het Gedurende de maand Februari van dit jaar zijn in ons land 657 personen aan influenza overleden. De meeste slachtoffers vielen in de tweede week van de maand. Van dit aantal over ledenen waren slechts 53 jonger dan vijftig jaar. Verreweg het grootste aantal slachtoffers was ouder dan TO jaar. Gedurende de maanden Januari en Februari tezamen zijn in ons land 1076 personen aan influenza overleden. Dat is ongeveer negenhon derd minder dan tijdens de epidemie te de overeenkomstige maanden van J948. Matige tot krachtige en in het Noorden tijdelijk harde Zuidweste lijke wind. Overwegend zwaar be wolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van 't land af en toe enige regen. Weinig verande ring in temperatuur. DINSDAG: Zon op 5.41, onder 19.39. Maan op 14.11. onder 4.16. vliegveld was door vijfduizend man van leger, vloot en luchtmacht der V. S. en tienduizend man Japanse po litie afgezet. Naar schatting waren er ongeveer vijfhonderdduizend Japan ners op de been, van wie er velen reeds vóór middernacht een plaats langs de weg hadden ingenomen om van „hun" generaal afscheid te kunnen nemen. Bij zijn aankomst op het vliegveld speel den de muziekkorpsen van leger en luchtmacht de Generaalsmars, terwijl negentien kanonnen saluutschoten de den klinken. MacArthur werd hier op gewacht door het voltallige Japanse kabinet en talrijke diplomaten en hoge officieren van vijftien landen. Herhaal delijk klonk applaus van de toeschou wers en toen de generaal het vlieg tuig binnenging, werd het afscheidslied „Auld Lang Syne", gespeeld. chills coalitieregering, na de oorlog be noemde Attlee hem tot minister van buitenlandse zaken, welke post hij tot 9 Maart jl. vervulde. Bevin moest zijn werk ais minister van buitenlandse zaken om gezond heidsredenen neerleggen. Hij had het voornemen, een rustkuur te gaan doen op de Kanarische eilanden. Deze week wilde hij vertrekken. De duur van zijn verblijf was bepaald op zes weken. De doktoren vreesden echter, dat hij nog niet voldoende hersteld zou zijn, om de reis te kunnen maken. Zaterdagmiddag werd hij plotseling onwel. IJlings werden zijn vrouw, die niet thuis was, en een arts gewaar schuwd. Toen mevrouw Bevin arriveer de, was haar man echter al heenge gaan. Het bericht van zijn overlijden is allerwegen met grote ontroering ont vangen. Churchill zei van hem: Eer hioedig man is van ons heengegaai? Hij neemt een plaats in onder de gro te ministers van buitenlandse zaken van Engeland. Truman noemde hem een trouw dienaar van zijn volk en een moedig verdediger der menselijke rechten. De Moskouse bladen meldden kort zijn overlijden. Minister-president Clement Attlee zeide in een herdenkingsrede, dat zon der het heldere inzicht van Bevin de Amerikaanse economische hulp voor Europa misschien nooit werkelijkheid zou zijn geworden en dat het groten deels aan zijn initiatief te danken was, dat het verdrag van Brussel en het Noordatlantisch Pact geboren werden. Attlee besloot met te zeggen, dat hij in Ernest Bevin een trouwe makker en geliefde vriend verloren had. Dr. Drees, de Nederlandse premier, noemde het overlijden van Bevin een verlies voor de vakbeweging van de gehele wereld en gaf uiting aan zijn grote bewondering voor Bevins werk. In gelijke geest heeft zich ook de heer Oosterhuis, voorzitter van de Raad van Vakcentralen, uitgelaten. Op de Bevrijdingsdag. 5 Mei, zullen alle auto's op de toegangswegen van Alkmaar, Haarlem, Purmerend, Den Helder en bij de ponten Hembrug en Velsen door collectanten van de stich ting '40'45 worden aangehouden en voorzien van een bijzondere plaquette. De automobilisten zal dan om een bij drage voor de Stichting gevraagd worden. De plaquette, die op de voor ruit van de auto's zal worden beves tigd, is identiek aan die welke op de bevrijdingsdag in 1945 aan de automo bilisten werd verleend. In het Olymptseh Stadion te Amsterdam werd Zondagmiddag de interlandwedstrijd tassen Nederland en Belgie gespeeld, welke strijd door de gaistheren met 54 werd gewonnen. Abe brengt de stand op 4t. T.Ln.r. Carré; Lenstra; Daenen, wanhopig uitvallend; Vaillant (No- 9); Valet en van Auwera. gRITSE en Amerikaanse ambtenaren staan volgens een bericht tui Berlijn op het punt, een groot internationaal complot op te rollen, dat strategisch belangrijke goederen via Oost-Duitsland aan de Sowjet-Unie levert. De or ganisatie zou een kapitaal hebben van 240 millioen gulden en onder leiding staan van de Oostenrijker Johann Haselbruger, die geregeld tussen Oosten rijk, Oost-Berlijn en Zwitserland heen en weer reist. Firma's uit West-Ber- lijn, West-Duitsland, Zwitserland, Nederland, Belgie, Oostenrijk en de Sow- jet-zone zouden bij deze smokkelhandel betrokken zijn. Van veie Westduitse firma's wordt vermoed, dat zjj Marshalldollars hebben gebruikt om voor Rusland bestemde goederen te vervaardigen. J^UITSE economische deskundigen hebben Vrijdag een lijst van de bij het complot betrokken maatschappijen overhandigd aai de geallieerde ambte naren, die deze zaak onderzoeken. In alle landen zal een onderzoek worden ingesteld. Intussen hebben de directies van de grote staalbedrijven m het Ruhrgebied vertegenwoordigers naar West-Berlijn gezonden. Zij moeten pro beren, een openbaar schandaal te voor komen. Reeds ;s aan vooraanstaande personen in de industrie en aan leden van de Berlijnse Senaat verzocht, de zaak in de doofpot te stoppen. Vele firma's begonnen nu pas te beseffen, dat hun zen- ngen niet in Oost-Duits land bleven. Officieel mag West-Duitsland per jaar driehonderdduizend ton staal naar de IlillllllililUHIiiilHHUIIIIiMiljlijlllHUfHIIIIIillfllHHjilllllllttHIHtlHMHHiliMIHII Het productiecijfer bedroeg voor 1950 bijvoorbeeld 204.1 millioen ton. We hadden het er warm van! steeds geen verklaring gevonden voor de oorsprong van de mysterieuze radio golven, die een afstand van duizend lichtjaren hebben afgelegd. Het plan om op het Festival radar-signalen naar de maan uit te zenden, is komen te ver vallen. Je kunt toch maar nooit we ten! q Even mysterieus als die radio golven zijn de golven van mensen, die sinds de oorlog vermist worden. De geallieerde hoge commissie in Duits land zal in de toekomst trachten de zoekgeraakte personen op te sporen. Ze heeft al meer dan 250.000 aanvragen liggen, uit honderd verschillende lan den De verzamelde gegeven over de vermiste personen zijn al uitgegroeid tot 100 ton aan documenten. Goed nieuws voor Lente-vierende landgeno ten. Een Britse fabriek heeft een elec- trische deken geconstrueerd voor 1 en 2-persoonsbedden. Het verwarmings apparaat in de deken is waterdicht af gesloten, zodat de deken gemakkelijk kan worden gewassen. Voor een dub bel bed heeft de fabrikant een plage rijtje bedacht. Men kan de twee helften van de deken individueel inschakelen regelen. Oostelijke zóne zenden. ïn feite is de jaarlijkse export wel tot 1.2 millioen ton gestegen. Het vervoer geschiedde langs drie routes: rechtstreeks per spoor door Oost-Duitsland, via Neder land overzee naar de Baltische landen, en via Oostenrijk naar Oost-Duitsland. De uitgebreidheid van deze illegale ex port had tot gevolg, dat de Britse en Amerikaanse orders aan de Westduitse industrie niet konden worden uitge voerd. Een commissie van onderzoek uit de Amerikaanse senaat laat thans door speciale ambtenaren een rapport op stellen over wat men beschouwt als de grootste smokkelhandel in Europa. De Amerikaanse hoge commissie voor Duitsland heeft reeds gewezen op de mogelijkheid, dat de Marshallhulp aan bij de smokkelhandel betrokken fir ma's zal wor n stopgezet. De Demo cratische senator, Herbert O'Connor, die lid van de commissie van onder zoek is, heeft als zijn mening uitgespro ken, dat de controle op de export van strategisch belangrijke goederen uit West-Duitsland duidelijk ontoereikend is. Hij meende, dat in West-Duitsland een centraal bureau zou moeten wor den gesticht met verreikende bevoegd heden op het gebied van exportcon trole. Bij Kon. besluit is mr. A. A. M. Struycken benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. van Santiago gelegen. De reis werd ge maakt met het vliegtuig van de presi dent. Zaterdag is prins Bernhard benoemd tot ere-vliegenier van de Chileense luchtmacht. Zaterdag heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan het landgoed van de president van de Chileense landbou wersorganisatie. Ditmaal werd hgj in gehaald door bontgeklede Chileense schonen op een huifkar, die hem gui- taarspelend en zingend een welkomst groet brachten. De prins gebruikte daar de lunch en de gehele middag werden dansen uitgevoerd en Chileense volks liederen gezongen. Hij danste hierbij zelf de cueca mee, een aantrekkelijke en zeer populaire dans. Op een receptie van de Nederlandse kolonie in Santiago, bijgewoond door ongeveer honderdvijftig landgenoten, werd de prins voor de koningin een prachtig leren omslag van zeer grote afmetingen aangeboden met kunstdruk foto's van Chili. Het weekeinde bracht prins Bern hard door in het landhuis van de Chi leense president. Gonzalez Videla. in Vina Dei Mq^ op honderd v|jftig km De Perzische volksvertegenwoordi ging heeft het afkondigen van de staat van beleg door de regering voor het oliegebied van Zuid-Perzie goedge keurd. Tijdens een demonstratie in Isfahan werden Zaterdag een politie agent en een arbeider gedood en ver scheidene personen gewond. Inmiddels zijn Perzische pantser auto's in Abadan aangekomen. Ver schillende Amerikaanse families zijn op hun eigen verzoek uit het olie-gé- bied geëvacueerd. Nadat Zaterdag slechts drieduizend van de twaalfdui zend arbeiders op de raffinaderij van de Anglo-Iranian Oil Company te Aba dan waren verschenen, werd deze -af- finaderii gisteren tijdelijk gesloten Door de ooliti» werd een gebouw be zet. dat door de stakers als hoofdkwar tier werd gebruikt.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1