Herboren Oranje-team bleek te sterk voor Kraak speelde vrijwel foutloos Verrassende 5-4 overwinning in een emotievolle wedstrijd Voor de eerste maal won Terlouw een wedstrijd tegen Belgie Tegen de Belgen Abe en Van Melis de uitblinkers in de Nederlandse voorhoede DE elf Nederlanders ln het veld wa ren echter niet van plan om zich als weerloze schapen naar de slacht bank te laten voeren. Met inspanning van alle krachten bevrijdde het Oran je-team zich aan de knellende greep van de tegenstanders, waarschijnlijk geïnspireerd door het hatelijke „tien, tien, tiendat uit het Belgische le gioen van de tribunes klonk. Beduusd hielden die achtduizend Belgen een paar minuten later hun monden dicht. Noud van Melis was (laarvan de oor zaak, toen hij in moeilijke positie de bal kreeg toegespeeld en zich op feil loze manier vrij speelde. Tevergeefs reageerde doelman Daenen op de harde schuiver van de Elndhovenaar. DE Na achttien minuten een 1-3 achterstand De goal van Rinus /.r-i Beide elflallen onder de loupe Chaves, de beste Belg Ook het jeugdelftal behaalde overwinning Van de Pol Europees kampioen 5*PtT. met Mascotte gaat-ie goed! MAANDAG 16 AP Ril. 1951 yiJF-EN-ZESTIG-DriZEND VOETBALLIEFHEBBERS z$jn Zondagmiddag in het Olympisch Stadion van de ene sensatie in de andere gevallen. Nauwelijks waren de klanken van de Brabangonne en het Wilhelmus door de koele wind uit de Stadionkuip verdreven, of de Belgische doelman kon met een verbaasd gezicht de bal uit het net „vissen". Het enthousiasme van de bijna zestigduizend Nederlanders kende geen grenzen. Plotseling ging men geloof hechten aan de ietwat optimistische verwachtingen, dat Nederland met1 een draaglijk resultaat uit de derby der lage landen te voorschijn zou treden. Die verwachtingen werden niet beschaamd, integendeel. Die elf Oranjehemden zouden als glorieuze overwinnaars het strijdperk verlaten. Maar eerst her namen de Belgen de leiding. Terlouw opende de score voor onze Zuiderburen en gloeiende kogels van Mermans en Chaves vonden eveneens de weg naar het net achter het heiligdom van Kraak. Het Nederlands elftal kreeg de zware opgave te verwerken een achterstand van S1, welke reeds na acht tien minuten spelen tot stand was gekomen, in een voorsprong om te zetten. Dat zij daarin zijn geslaagd bewijst wel, dat bondscoach Jaap van der Leek zijn jongens niet alleen physiek in uitstekende conditie had gebracht, maar ook psychisch. Nog voor de rust verrichtte de beweeglijke Van Melis de hat trick. Het was voor een belangrijk deel aan de Elndhovenaar te danken, dat de ruststand voor de Belgen en Nederlanders weer gelijke kansen op een over winning mogelijk maakte. Het waren de Nederlanders, die van deze kans profiteerden. Onze zwartgekuifde Friese voetbalvirtuoos kogelde drie mi nuten na de hervatting zjjn eerste doelpunt in het doel van Daenen. Een kwar tier later vond Abe voor de tweede maal de weg naar het doel. Hjj zou waarschijnlijk zijn tweede doelpunt hebben gescoord, doch Groeneveld was daar niet zo zeker van en veranderde op het laatste moment de bal van rich ting, zodat het niet anders kon of Daenen moest voor de vijfde maal mis grijpen. Het vierde Belgische doelpunt bracht met tien minuten spelen de Nederlandse overwinning nog in gevaar. Verder dan een bedreiging kwam het echter niet. Onder het laaiende enthousiasme van de Stadionbezoeker» werd de bondscoach op de schouders genomen. Jaap van der Leek kreeg een ovatie voor de manier waarop hij kans had gezien in vijf maanden tjjd de achterstand, welke het Nederlands elftal op onze Zuiderburen had, althans wat de lichaamsconditie betreft, te nivelleren. met aanzienlijk minder overtuiging dan voor dit ongelukkige doelpunt. Dat de Belgen van deze ontredde ring gingen profiteren lag voor de hand. Van Gestel legde de grondslag voor het tweede doelpunt van de Bel gen, toen hij de bal naar de vrijstaan de Mermans speelde, die van minstens zestien meter afstand de bal onbereik baar voor Kraak, in één van de hoe ken „prikte". In de twintigste minuut ontnam Chaves de Nederlanders alle hoop op een draaglijke nederlaag. De Belgische rechtsbinnen kreeg de bal uit een ogenschijnlijk ongevaarlijke aanval toegespeeld. Een korte dribbel besloten met een keihard schot, even eens van grote afstand, bracht de stand op 31 in het voordeel van de Belgen. Tien, tien, tien Met het besef, dat zij niet voor een hopeloze taak vochten, trokken de Ne derlanders weer van leer. Van der Tuyn en Lenstra stelden het houtwerk en Daenen op de proef. Beide bleken bestand tegen hun felle schoten. De Nederlandse verdediging trok zich op aan de hardwerkende voorhoede. Bies- brouck en Van Schijndel waren overal waar gevaar dreigde en Schijvenaar en De Jong kregen meer „vat" op v. Gestel en Sermon. Maar toch had een ieder zich verzoend met het feit, dat de Belgen de rust met een 32 voorsprong zouden ingaan. De uitste kend leidende scheidsrechter Leafe keek reeds naar zijn horloge, maar juist op dat moment bracht een vlotte combinatie tussen Lenstra, Kuneman en Van Melis de bal gevaarlijk dicht in de nabijheid van het Belgische doel. Van Melis rook zjjn kans, schudde met een handige manoeuvre Carré van zich af en .oor de derde maal moest Dae nen voor een schot van de Eindhova- naar capitu.eren. QOK in de tweede helft waren het de Nederlanders, die het eerst de weg tot het doel vonden. Kuneman, die n uitstekend debuut maakte ln zijn eer ste interlandwedstrijd, loste een schot van grote afstand, doch zonder succes. Maar ibe Lenstra was er als de kip pen bjj om de terugspringende bal nog maals in de richting van het Belgische doel te schieten. Nu stond het lichaam van een Belg in de weg, maar nog maals kreeg de snel reagerende Fries een kans. De toch al middelmatige ca paciteiten van Daenen waren niet vol doende om te kunnen verhinderen, dat Abe zijn tweede kans op schitterende wijze benutte. De Belgische aanvals- linie had weinig kans van slagen bij de pogingen de achterstand weer weg te werken. De Oranje-defensie draaide in die tweede helft pas op volle toeren. Terlouw had zich hersteld van zijn EVENALS in de laatste wedstrijd tegen de Belgen wees het scorebord in totaal negen goals aan. In Antwerpen stond achter Nederland echter een povere twee. Gisteren prijkte daar in volle glorie een trotse vijf. Dat was het resultaat van vijf maanden hard werken, een resultaat dat men bij de aanvang echter nooit had kunnen vermoeden. Weliswaar heeft van der Leek nog geen kans gezien om het Nederlands elftal technisch op het peil van de Belgen te brengen, doch het verschil was aanzienlijk kleiner geworden. De grote kracht van het Oranje-team lag in het uithoudings vermogen en de productieve wijze van spelen. Hoewel naar onze mening de ruststand, 33, voor Nederland iets geflatteerd was, is de overwinning volkomen verdiend. In de tweede helft waren de Belgen beslist zwakker, uit gezonderd het laatste kwartier. Het is haast onbegrijpelijk dat het Neder lands elftal, dat vijf maarden geleden vrijwel niet meer in tel was, gisteren een verdiende overwinning op een sterk Belgisch team behaalde. Zou de keuzecommissie van de K.N.V.B. in Van der Leek een tweede Lotsy heb ben gevonden? Het ware te wensen. Goede start. 72e interland tegen Belgie is een wedstrijd vol spanning en sensatie geworden. De bezoekers die zich nu eens in een heerlijk lentezonnetje kon den koesteren hebben voor het volle pond waar voor hun geld gehad. In het Stadion heerste weer eens die echte Nederland—Belgie sfeer, waar naar men na de oorlog meer dan eens tevergeefs had uitgezien. Mermans zal nooit hebben kunnen denken dat hij ongeveer negentig se conden nadat hij de bal aan het rollen had gebracht, voor de tweede maal zou mogen aftrappen. Dat had hij te danken aan Abe Lenstra, die zich er gens op het middenveld meester maak te van de bal. De Fries zond een van zijn feilloze passes over het veld naar Kuneman die de bal op zijn beurt naai Van Melis dirigeerde. Slechts enkele ■tappen Uep onze aanvalsleider mei de bal voordat hij een hard diago naal schot loste, dat Daen-an volkomen verraste. Na dat eerste overrompelende begin werd de Belgische verdediging nog enkele malen aan de tand gevoeld. Langzamerhand herstelde de Belgische defensie zich en via hun snelle en ge vaarlijke buitenspelers, Van Gestel en Sermon, werd menige hachelijke si tuatie voor het Nederlandse doel ge schapen. Zowel Schijvenaar als de Jong kwamen aanvankelijk snelheid te kort om zich als zij eenmaal waren ge passeerd-, te herstellen. Het Belgische binnentrio legde bovendien een onge wone schotvaardigheid aan de dag ei apoedig werd het duidelijk dat de ge lijkmaker niet lang kon uitblijven Weliswaar ontdekten Anoul en Mer mans eerst nog dat Piet Kraak nog steeds een klasse apart is tussen dr Internationale doelverdedlgers van naam. Bovendien verleende de lat bover het hoofd van de IJmunlenaar een maal zijn medewerking. Toch zouder de Belgen nog op zeer fortuinlijke wijze aan de gelijkmaker komen. Ter- louw meende met een forse zwaai var zijn rechterbeen een voorzet var •ermon onschadelijk te maken maar da Nederlandse stopper kreeg de bal verkeerd op zjjn „schoen" en zonder dat Kraak ook maar een poging kor doen de fout van zijn aanvoerder on gedaan te maken, belandde de bal in het net. Diepe verslagenheid op d tribunes en onrust ln de Nederlandse verdediging was het onvermijdelijke gevolgd. De kanthalves Biesbrouck en Van Schijndel konden plotseling de juiste lengte van hun passes niet meer vinden en ook de voorhoede speelde flater in de eerste helft en Schijve naar en De Jong waren niet meer te vermurwen. De Belgische verdediging daarentegen was nauwelijks bestana tegen de aanvalsdrift van onze voor hoede en een kwartier na de hervat ting moesten de roodbaaitjes dan ook voor de vijfde maal zwichten. Een goede kopbal van Van Melis werd uit de doelmond gewerktvoor de voe ten van Lenstra. Het harde schot van Abe, dat Daenen vermoedelijk toch reeds te machtig zou zijn geweest, werd door Groeneveld even van rich ting veranderd en de grijpende handen van Daenen vonden niets anders dan de ijle voorjaarslucht. Kraak op zjjn best. J^ORT na de aftrap kregen de bezoe kers Kraak weer eens op zijn best te zien. Een ontzettend hard schot van Chaves zette de IJmuidenaar als een bliksemflits aan het werk. Een mo ment „hing" Kraak horizontaal in de lucht en met een resoluut gebaar trok hij de bal klemvast tegen zijn lichaam. Ontmoedigd probeerden de Belgen door een verandering in hun opstelling de zaak te forceren. Vaillant verhuis de naar de voorhoede en Anoul nam zijn plaats in de verdediging in. De aanvalskracht van de Rode Duivels nam echter niet toe, maar toch kwam de Nederlandse overwinning nog in ge vaar. Terlouw kreeg de bal in het strafschopgebied van korte afstand tegen zijn onderarm „aangeschoten". Groot was de verontwaardiging van de Nederlanders in en rond het veld, toen scheidsrechter Leafe naar de be ruchte stip wees. Iedereen protesteer de, maar de Engelsman bleef op zijn stuk staan. jyjERMANS kreeg de opdracht de straf schop te nemen. Een moeilijke opgave, zelfs voor een „Je kon er natuurlijk niets aan doen, Piet", was de vrij over bodige vraag van enkele voet balfans, die de kleedkamer van het Nederlands elftal waren binnengedrongen. Zij bedoelden het doelpunt, dat Terlouw onge lukkigerwijs voor Belgie scoorde. Het antwoord van Kraak was verrassend. „Vertel mij maar eens wat ik moet doen, wanneer mijn bloedeigen aanvoerder een goaltje wil maken. Ik kan zo'n jongen toch n>t voor spot zetten. Ver onderstel eens, dat ik die bal had tegengehouden, ik had toch geen leven meer gehad. Nee, wanneer Rinus doelpunten wil maken, kan ik er fatsoenshalve geen hand naar uitsteken". Rinus zat er bij en lachte een beetje zuurzoet. ,,'t Is maar goed, dgt wij gewon nen hebben", was zijn enig com mentaar. Het derde Nederlandse doelpunt.' v.l .rur. Daenen; scheidsrechter Leafe; Valet; achter hem opsprin gend v. d. Tuyn; Mees. Mermans. Voor de Belgische voetbal lers is Kraak immers een doelverdedi- ger met welhaast fabelachtige capaci teiten. Bovendien hing van het benut ten van deze strafschop zo veel af, dat de andere tien Belgen zich diep in het hart wel gelukkig hebben geprezen dat zij de taak van Mermans niet be hoefden over te nemen. Doodstil werden de tienduizenden toeschouwers toen Mermans zijn aan loop ging nemen. Doodstil was het ook nog op het moment dat de voet van de Belgische aanvalsleider met de bal in aanraking kwam, doch een fractie van een seconde later stond het Sta dion op zijn „kop" en sprong Kraak een gat in de luchtNiet om zich op de bal te werpen doch om zijn vreugde te uiten over het feit dat Mer mans de bal enkele meters naast zijn doel over de lijn had geschoten. Even later werd Lenstra door Carré van de bal gelopen. De Belgen vorm den een „rode" muur voor Daenen. Abe Lenstra beduidde Mees dat hij niet ver genoeg van de bal stond en op dat moment tikte Van Melis de bal naai Abe die over de Belgische hoofden heen de bal juist tegen de kruising van paal en lat schoot. Met het verstrijken van de tijd be sefte een ieder dat bet Oranje-team de zege practisch niet meer kon ontgaan. Toch werd Kraak nog éénmaal gepas seerd. Vaillant speelde de Nederlandse verdediging, Kraak incluis, uit positie en met nog tien mnuten te spelen, wees het scorebord 54 aan. De laat ste felle aanvallen van de Rode Dui vels waren echter niet in staat voor de vijfde maal een gat in de Nederlandse verdediging te vinden. rjAT de stemming in de Nederlandse kleedkamer na afloop van de wed strijd uitstekend was, laat zich begrij pen. Gnuivend zaten de spelers, moe en bezweet, op de banken langs de wand en niemand had eigenlijk veel zin zich direct naar de doucheruimte te begeven. Het is zo gezellig om over zo'n wedstrijd eens wat na te babbe len. Van die strafschop begrijp ik nog steeds niks", kwam de stem van Rinus Terlouw, terwijl hij ijverig met zijn sterke kaken een stukje kauwgom be werkte. „Ik stond niet meer dan vijf meter van die man af en zo ineens, boem, tegen mijn onderarm. Dat is toch zeker aangeschoten hands, zou ik zeg gen. Al had ik gewild, ik zou niet eens de gelegenheid hebben gehad om mijn arm weg te halen. Eindelijk weer eens van de Belgen gewonnen. Weet je, dat dit de eerste keer is in die twintig in terlandwedstrijden die ik speelde, dat ik als speler een overwinning op de Belg\n meemaak?" Groeneveld vertrouwde ons toe, dat hij bijna door de grond ging toen hij het schot van Lenstra van richting ver anderde. Het was wel mijn bedoeling, maar ik dacht dat ik de bal te veel gaf en dat ie hoog over de lat zou gaan". Een verdiende overwinning, noemde de heer Verlegh het. En uitblinkers? Wel van ons elftal zou ik willen noe men: Van Melis, Biesbrouck, Lenstra, Kraak en Terlouw. Bij de Belgen vond ik Chaves, Mermans, Mees en Sermon de beste spelers. WANNEER we de spelers van beide elftallen aan een critische beschou wing onderwerpen en wjj beginnen met de Nederlandse rloeg, dan hebben wij in Kraak de eerste uitblinker reeds te pakken. Kraak verdedigde zijn doel foutloos, een mooier compliment kan men een keeper nauwelijks maken. Bovendien bracht hij door de wijze, waarop hij de achterhoede dirigeerde, een zekere rust in de ploeg. Aan de vier Belgische doelpunten had hjj geen schuld. Schijvenaar en De Jong, deden niets voor elkaar onder. Hun wegwerken was uitstekend. Het opstellen echter niet altijd gelukkig, maar een logisch gevolg van het gebrek aan snelheid, dat br:de spelers hebben. Terlouw, ook niet tot de snelste behorend, verstaat echter de kunst zich snel te kunnen herstellen. Dit bleek ook weer in deze wedstrijd, waarin de Rotterdammer, on danks zijn ongelukje bij het eerste Belgische doelpunt, weer tot de uit blinkers behoorde. Vooral in de tweede helft heeft Terlouw prachtig werk ver richt, waarbij zijn zeer goede kopwe opviel. Evenals Schijvenaar en De Jong zou den wij ook van Schijndel en Bies brouck in een adem kunen noemen. Van Schijndel heeft zijn zwervende taak op het middenveld, dank zij zijn geweldig uithoudings- en anticipatie vermogen, uitnemend volbracht. Zowel verdedigend als stuwend vormde hij met Biesbrouck een hechte schakel tus sen aanval en verdediging. In de voorhoede begon Van der Tuyn goed, doch toen „cokkie" echter na een half uur spelen een trap tegen zijn lin ker enkel kreeg, raakte hij er een beetje uit. Zijn collega aan de ander lijn, Groeneveld, was zeker de minste van het aanvalsquintet. Deze uitste kende clubspeler, die in elke wedst "d van Haarlem goed is voor een of meer doelpunten, kon het in het International milieu niet erg best vinden. De wijze waarop hij het schot van Lenstra van hoogte veranderde, was echter een klasse-staaltje. Een debutant, die geen last van plankenkoorts had ,was Kune man. De Hagenaar toonde zich een uit stekend verbindingsspeler, die het heel goed met Van Melis en Lenstra en vooral ook met Van Schijndel bleek te kunen vinden. In enkele Nederlandse doelpunten had hij een belangrijk aan deel. Abe Lenstra had er zin in en dat zegt eigenlijk al genoeg. Abe was zeer ac tief en waneer zijn hulp in de defensie gewenst was, draalde hij niet lang met terugkomen, om, zodra de Belgische aanval was afgeslagen, mee naar voren te trekken. Links en rechts deelde hij zijn vlijmscherpe passes uit en twee doelpunten kunnen rechtstreeks op zijn naam worden geschreven. Als laat ste noemen wij Van Melis, die met drie doelpunten, alle drie voor rust gemaakt, een uitstekende prestatie leverde. de Belgen waren de kanthalves Van der Auwera en Mees zeer goed. In de Belgische aanval was Chaves de uitblinker. Met goed opbouwend wern en als het nodig was een scherp schot vormde hij voor de Nederlandse ver dediging een groot gevaar. Ook Mer mans speelde een uitstekende wedstrijd. Zijn doelpunt was al even mooi als dat van Chaves. Anoul was ditmaal minder goed dan anders. De beide vleugelspe lers Sermon en Van Gestel, de invaller voor Lemberechts, ware- alleen al ge vaarlijk door hun snelheid. In de verdediging speelden Vaillant en Valet een rustige partij, zonder ech ter tot grootse daden te komen. Carré was de centrale figuur. Daenen was niet in vorm Hü liet nog al eens een bal uit zijn handen vallen en ook ver zuimde hij vaak in te grijpen indien dit mogelijk was. De Engelse scheidsrechter Leafe, tfie wij even in zijn kleedkamer op zochten, vond het een prettige en ge* makkelijk te leiden wedstrijd. Uw ploeg maakte op mij dezelfde goede indruk als tijdens de wedstrijd tegen de Noren, die Holland in 1948 te Oslo met 21 won en die ik ook leidde. Alleen het tempo is hoger geworden". Toen wij de Engelsman vroegen wio naar zijn mening had uitgeblonken, antw.xj'dde hij zonder aarzelen: Bij de Nederlanders vond ik Lenstra de beste. Deze voetballer speelt vooral met zijn hoofd. Hij denkt door. Verder waren Van Schijndel en doelverdediger Kraak de meest op de voorgrond tredende spelers. Bij de Belgen waren van der Auwera en het binnentrio met Mer mans als nummer één de besten. De Zondag stond geheel in het teken van voetbal-ontmoetingen tussen Ne derland en Belgie. In Breda werd een jeugdwedstrijd tussen de buurlanden gespeeld, welke met 31 door Neer- lands hope werd gewonnen. De rust ging in met een 20 voorsprong, waarvoor Bennaars (Dosko) en Van der Kuil (VSV), die een uitstekende wedstrijd speelde, zorgdroegen. De wedstrijd werd door tienduizend toe schouwers bijgewoond. In het Ajax- stadion ontmoetten Amsterdam en Brussel elkaar. Deze wedstrijd eindig de in een 1—1 gelijk spel. De Neder landse gelijkmaker werd gescoord door Brom van V.V.A. Ook in het Sparta-stadion te Rotter dam werd een belangrijke wedstrijd gspeeld. Hiertoe betwistten Rotter dam en Antwerpen elkaar de zege. Du Rotterdammers wonnen deze wed strijd ten slotte met 32, waardoor een einde kwam aan de reeks neder lagen van de laatste jaren. Ten slotte vond er nog een ontmoeting plaats tussen een Nederlands en een Belgisch luchtmachtelftal in het gemeentelijk stadion te Tilburg. Dit was de enige wedstrijd, die de Belgen gisteren met 32 wisten te winnen. Onze landgenoot Piet van de Pol heeft kans gezien om het Europeeu kampioenschap kader 71/2 ongeslagen te behalen. Zjjn grootste rivaal, de Belg Van Hassel, versloeg hjj met groot gemak in de laatste partij van dit tournooi. De Rotterdammer is de laatste tijd weer in een ongenaakbare vorm, hetgeen wel blijkt uit het goede tournooigemiddelde van onze landge noot Met zjjn moyenne van 21.69 ver beterde hjj met bijna twee punten het Europees record, dat sinds 1948 reed# op zijn naam stond. Het eindklasse ment luidt: mp. hs. gem. Van de Pol (N.) 12 167 21.69 Van Hassel (B.) 8 88 15.*9 Vingerhoedt (B.) 6 127 14.41 Chasserau (Fr.) 6 129 11.60 Ossorio (Sp.) 6 66 10.— Domingo (Sp.) 4 95 13.15 Semrad (Oost.) 0 43 6.28

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3