Schepen in contact Engelse met gezonken onderzeeboot Een verdere bij nieuwe loonronde prijsstijging Twintig jongens aan boord Internationale dievenbende op land? weg naar ons Volledige overeenstemming over het plan-Schuman Ko-bt B&óted Koreaanse oorlog kan vastlopen Woensdag 18 Aprl 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaargang No. 11081 Spaarcampagne voor woningbouw Geen stappen van India te Peking Queuille kreeg het vertrouwen Nieuwe ontwerp-agenda van 't Westen Prins Bernhard dansi de Cueca Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Klopsignalen van bemanning Ma« Arthur verwelkomd door 250.000 mensen V-raad verdaagt Syrisch- Israelisch debat Op 60 meter diepte Geraffineerde frucs van Joeristen" President van Portugal is ernstig ziek Moderne Arke Noaehs We/ diplomatiek contact? Gromyko heeft echter weer bezwaren Verdrag wordt heden ondertekend Regering geeft garantie PETAIN STORT WEER IN Achtduizend mensen van verdrinkingsdood gered Generaal Omar Bradley: In ieder geval geen spoedig einde in zicht Ultimatum is militair onuitvoerbaar Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BULSMA en C KRAK HELDERSE COURANT TARIEVBN Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 1 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De minister van wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft gisteravond te Rotterdam medegedeeld, gat bij met zijn collega van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, had afgesproken om onder de bevolking te komen tot Ciareampagnes met een plaatselijk rakter ter bevordering van de wo ningbouw. Daarover aal. aldus de minister, bin nenkort worden overlegd met de Natio nale Woningraad, de Vereniging van Nederlandse gemeenten, het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, de Jtichting van de Arbeid, de voorzitter *an de Spaarraad en vertegenwoordi gers utit de bankwereld. Heldenwelkom Generaal MacArthur ie Dinsdag na n verblijf van veertien jaar buiten erika in het land teruggekeerd, Waar hij bij zijn aankomst op het vlieg veld van San Francisco werd toege juicht door een menigte van 250.000 personen, die zich op het vliegveld en langs de route nam: zijn hotel had ver- iemeld. MacArthur was in gezelschap van gijn vrouw en zoontje, welke laatste nog nooit in Amerika is geweest. Mac Arthur zal nog deze week voor een Congrescommissie verschijnen. De Veiligheidsraad der VN heeft Dinsdagavond zijn debat over le fclarht van Syrië over aggressie van Israël verdaagd, totdat de stafchefder VN, generaal Riley, kan worden ge hoord. Syrië heeft Israël er van beschul digd de Syrisch-Israelische wapenstil standeovereenkomst „flagrant" te heb ben geschonden. SENATOR WIL PEKING DE OORLOG VERKLAREN Senator Harry Cain (Republikein) heeft medegedeeld, dat hij een motie aal indienen bij het Congres, waarin aangedrongen wordt op het verklaren van oorlog aan de regering te Peking. Sinds gistermorgen half negen is in het Kanaal koortsachtig gezocht naar de Britse duikboot „Affray", die na een oefening ten Zuiden van het eiland Wight niet meer aan de oppervlakte is verschenen. De opsporingsactie, waaraan onder zeeërs, vliegtuigen en schepen van vier landen deelnamen had in de middag succes, toen het xustervaartuig van de verongelukte duikboot de „Seadevil" langs supersonische weg contact maakte met de Affray en enige klopsignalen opving. Later hoorden ook de onderzeeër „Scythian" en het radarschip „Boxer" klop signalen, waaruit dus bleek, dat tenminste enkele leden van de bemanning in leven zijn. De Affray te waarschijnlijk bij het duiken op de bodem van de zee gestoten. Het schip ligt op een diepte van zestig meter ongeveer vgftig kHometer van het eiland Wight. Van de vijf en zeventig koppen tel lende bemanning zijn twintig jonge reoruten, die hun eerste duikbootreis maakten. Deze oefentocht was bedoeld om hun de gelegenheid te geven uit te maken of zij bjj de onderzeebootdienst geplaatst wilden worden. De meesten zijn onder de twintig. Onmiddellijk nadat de klopsignalen waren gehoord, spoedden zich kleine vaartuigen met artsen en verplegend personeel naar de plaats van de ramp. Zij kregen opdracht scherp uit te zien naar eventuele overlevenden, die met een speciale uitrusting naar boven ko men. Allen aan boord bezitten een lichtgevend reddingspak, dat hun is verstrekt na de ramp van de Trueu- lent in de Theems. De opgevangen signalen wijzen er op, dat de instrumentenkamer niet on. der water staat, maar dit is geen be wijs, dat ook de andere ruimen niet zijn volgelopen. Deskundigen zijn van oordeel, dat het vaartuig lucht genoeg bevat voor minstens drie dagen. Na die periode, aldus verklaarden zij, zou. de bemanning een speciaal soort zuurstofkaars aansteken, die meer zuurstof zou verschaffen. Dit zou de mannen nog verscheidene dagen m le ven kunnen houden. Men acht het mogelijk, dat duikers op een diepte van zestig meter kunnen opereren om te trachten het schip uit zijn benarde positie te verlossen. AFP weet te melden, dat een van de over levenden van de ramp met de Trucu- lent in Januari 1950 zich aan boord van de verongelukte duikboot bevindt. Bij deze ramp kwamen destijds 48 le den van de bemanning en 16 burgers om het leven. De mogelijkheid bestaat, dat ons land binnenkort „vereerd" zal worden met het bezoek van een internationale dievenbende, die voor het grootste deel uit Hongaren bestaat en een kleine vijftig leden telt. Kortgeleden is dit edele gezelschap in Oostenrijk en West- Duitsland gesignaleerd, waar rijke buit behaald werd in hotels, juwelierszaken, bontwinkels, en in zaken in foto-artike len, wollen en zijden stoffen enz. De bende heeft zo haar eigen metho des. De leden, zowel mannen als vrou wen, wekken de indruk welgestelde buitenlanders te zijn en gaan naar de laatste mode gekleed. In groepjes van zes of zeven betreden zij na elkaar de winkel, die zij voor dit doel hebben uitgekozen er. van de plotselinge druk te, die daardoor ontstaat, maakt een van hen gebruik een kostbaar voor werp te stelen. Ook in de hotels ope reren zij op zeer geraffineerde wijze. Twee van hen nemen hun intrek in een gerenommeerd hotel en bestuderen de gewoonten van de rijkste gasten. Met de aldus verkregen wetenschap slaan collega's dan hun slag in de hotelka mers, wanneer de tijd daarvoor rijp is. De criminele voorlichtingsdienst in Den Haag heeft alle politie-instanties in Nederland voor deze bende gewaar schuwd. Gisteravond is te Lissabon vernomen, dat de president van Portugal. Anto- "'o Oscar Carmona, ernstig ziek is. Carmona is 81 jaar. Hij was juist hersteld van een aanval van influenza maar heeft nu last van zijn nieren Volgens een mededeling van de Por tugese radio beschouwen zijn artsen toestand als kritiek. Carmona is sinds 1926 staatshoofd 'en Portugal. In 1928 werd hij voor het eerst voor deze functie gekozen en daarna driemaal herkozen, voor het 'aatet m 1949. De ,Ji.ijnkerk"die in charter vaart van de HollandOost- Afrikalijn, is uit Tanganjika naar Nederland vertrokken met een grote lading exotische dieren aan boord. Deze zijn bestemd voor drie Nederlandse en een Duitse dierentuin. In tachtig kisten wor den onder meer nijlpaarden, oli fanten, zebra's, gnoe's, beisa-anti- lopen, giraffen, apen, struis vogels, ganzen en een zeldzame trapgans vervoerd. Bij het in laden stierf plotseling een jonge olifant, ter waarde van f6500. De woordvoerder van het Indiase mir nisterie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag de uit New York afkomstige berichten, volgens welke India opnieuw een beroep op de regering van Peking ten gunste van een vreedzame regeling van het conflict op Korea zou hebben gedaan categorisch tegengesproken. Naar de woordvoerder verder verklaar de, had de regering van India de laatste tijd dergelijke stappen niet door zijn ambassadeur in Peking laten doen. Diplomatieke waarnemers te Parijs zijn van mening dat weliswaar geen officiële stappen te Peking zijn gedaan, maar dat sinds Maandag diplomatiek contact tussen beide regeringen be staat, waarbij wordt onderzocht of een dergelijke oplossing zou kunnen wor den gevonden. De Franse regering heeft Dinsdag avond een vertrouwensvotum in de nationale vergadering gekregen. De Nationale Vergadering heeft hier mede uitdrukking gegeven aan haar vertrouwen in de economische en fi nanciële politiek van de regering. De stemming kan tot gevolg hebben, dat de algemene verkiezingen in Juiii in plaats van in October gehouden zullen worden. De westelijke plaatsvervangers heb ben gisteren te Parijs een herziene ont werpagenda ingediend voor een confe rentie tussen de Grote Vier. De tekst komt op vier punten tegemoet aan de wensen van Gromyko. Naar de Britse afgevaardigde Devies verklaarde, is het nieuwe voorstel een ernstige poging om de kloof te over bruggen. De nieuwe formulering van het eerste agenda-punt (het onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van de spanningen in Europa) was bedoeld om nadruk te leggen op de noodzaak van een overeenkomst van de Grote Vier inzake vermindering van de bewape ning. Betreffende de Balkanlanden is thans als neutraal punt gesteld „de bespreking van de vredesverdragen". Teneinde aan de wensen van de Sow- jetunie tegemoet te komen hebben de westelijke mogendheden ate agenda punt Triest ingelast. Gromyko zei, dat in het nieuwe ont werp de vermindering van de bewape ning weer op de achtergrond gescho ven was, evenals de ontwapening van Duitsland. Zijn delegatie kon er voorts niet mee accoord gaan, dat Bulgarije, Hongarije en Roemenië afzonderlijk werden behandeld. Rusland stelde een formulering voor, die zowel Italië, Duitsland en Oostenrijk als de Balkan- landen omvatte. De invoeging van Triest was een stap voorwaarts, doch Gromyko hoopte, dat het Westen de Russische formulering zou overnemen. De ministère van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg hebben te Parijs volledige overeenstemming bereikt over het sluiten van een verdrag ingevolge het plan-Schuman, dat voorziet in het onder één gemeenschappelijk beheer brengen van de steen kool- en staalindustrieën dezer zes landen. Het verdrag zal hedenmiddag om vier uur ondertekend worden, waarna het voor het verkrijgen van rechts geldigheid door de volksvertegenwoor digingen moet worden bekrachtigd. In de oorspronkelijke tekst van het (Van één onzer redacteuren). TIJDENS een gistermorgen gehouden bespreking tussen de regering, ver tegenwoordigd door drie ministers en de Stichting van de Arbeid is van regeringszijde de garantie gegeven, dat het loonoffer (het verschil tussen de jongste looncompensatie en de algemene prijsstijging, die tien procent be droeg Red.) van de werknemers in de toekomst niet meer dan vjjf procent zal bedragen. Indien de prijzen verder zullen stijgen, zal er aan de werk nemers een looncompensatie worden gegeven met terugwerkende kracht. Ten aanzien van de prijsbeheersing zal er een gedetailleerde regeling komen en zullen afspraken worden gemaakt met de schoenr en textielindustrie. fjndanks de versobering is het nog geen tijd voor vasten, auditorium! Meneer Peter Wainser uit Stuttgart prcbeerde het zestig dagen zonder voed sel te stellen, maar na 45 dagen werd hij het moe en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. „Ik brul van woe de", zei hij, hetgeen duidelijk hoorbaar was. Q De Engelsen voelen ook niets voor jr-doorgevoerde bezuinigingen. In het afgelopen jaar zijn er ongeveer duizend in Ierland aangekomen, om de verhoogde belastingen in Engeland te ontvluchten. Q Er komen de laatste tijd weer veel (schokkende) berichten over aardschokken binnen. In de Eifel werd een aardbeving van middelmatige kracht gesignaleerd. Buenos Aires schudde Zaterdag een paar seconden op zijn grondvesten Ook in Tokio re gistreerde men van de anders epicentrum van de schok lag in Sibe rië. worden geen atoombommen van verdacht, zo deelt men ter geruststel ling mee. O In La Paz, Bolivia, wan kelt zelfs de regering mee. De politie ontdekte een complot, dat de regei ing omver wilde werpen. Er zijn ongeveer veertig arrestatie# ve. dcht. een hevige beweging zo solide grond. Het IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM jyir. D. Murtagh, de eigenaar van een muziekwinkel in Manchester be merkte, dat er muziek in zijn beroep zat. Hij was juist op weg naar een assurantie-maatschappij om zich tegen inbraak te laten verzekeren, toen er in Manus Oly krijgt Hongaarse plaatsvervanger* zijn zaak werd ingebroken. Hij wenste zich voor duizend dollar te verzekeren. De vlugvingers in zijn winkel namen beschaafd het dubbele bedrag mee. In het Oostenrijkse plaatsje Kufstein vond een doofstommen-vergadering plaats. Er bestond gelegenheid tot debat in de „taal der handen". De argumen ten werden steeds krachtiger, tot ten slotte zes leden naar het hospitaal moesten worden vervoerd. O De Japan ner Yusuke Shikauchi, die in Tokio spoorwegarbeider is, beloog zijn werk gever, toen hij een vrije dag wenste voor de begrafenis van zijn grootmoe der. De volgende dag prijkte zijn foto op de voorpagina's van alle grote bla den. Hij was naar een voetbalmatch gaan kijken en had bij een wedden schap de hoofdprijs gewonnen. Om nog even bij wedstrijden-met-gevolgen te blijven: het echtpaar Stengel uit Pittsburgh zat bij de buren gezellig naar een televisie-uitzending van een spannende match te kijken, toen het programma onderbroker werd door de omroeper, die zei: „Verzoek aan alle luisteraars het echtpaar Stengel (ver blijfplaats onbekend) onmiddellijk te waarschuwen. Hun huis staat in brand!" verdrag zijn door de ministers van Buitenlandse Zaken de volgende wijzi gingen aangebracht: uitgebreide voor zieningen zijn getroffen om te voor komen, dat de kleine landen bij stem mingen in de Raad van ministers stel selmatig door de grote landen worden overstemd; het aantal leden van het hoge gezagsorgaan (oorspronkelijk vijf) is op acht en een voorzitter gebracht; er is een herzienings- of ontsnappings bepaling ingelast, welke het mogelijk maakt veranderingen aan te brengen in de tekst van het verdrag, dat voor vijf tien jaar wordt gesloten; de overgangs periode van vijf jaar voor het volledig van kracht worden der verdragsbepa lingen is op zeven jaar gebracht. Ex-maarschalk Philippe Petain, die 94 jaar is, is Dinsdagavond weer in ge stort, aldus heeft zijn echtgenote te genover verslaggevers meegedeeld. Tijdens het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan het landgoed van de President van Chili, Gon- zalez Videla, demonstreerden een aantal inwoners Prins Bernhard de Cueca, een zeer spectaculaire dans, waarbij o.a. met een zakdoek boven het hoofd wordt gezwaaid. De Prins kon de verleiding niet weerstaan de dans ook eens te proberen. Overstromingen in Finland Eigenaars van plezierjachten hebben in de Westfinse haven Pori achtdui zend ingezetenen gered, die ten gevol ge van zeer hevige overstromingen, veroorzaakt door gesmolten sneeuw massa's en zware voorjaarsregens, van de buitenwereld waren afgesneden. De redders vingen per radio uitgezonden noodseinen op. Zij wisten van koude rillende vrouwen en kinderen door de ramen der bovenste verdiepingen van voor de rest door het water omgeven woningen te redden. Ook vele andere laag gelegen streken tussen Pori en de in het midden van Finland gelegen stad Tampere ziin overstroomd, waardoor wegen onbe gaanbaar zijn geworden en verbin dingen werden verbroken. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs der V.S., is de eerste Amerikaanse mili taire leider, die president Truman in het openbaar heeft gesteund. Gisteren verklaarde h(j, dat de Koreaanse oorlog onder de huidige omstandigheden zou kunnen vast lopen. Er was echter reden te veronderstellen, dat hjj tot een eervol zij het dan ook niet spoedig einde gebracht zou kunnen worden. H(j verzekerde, dat de V.S. geen pre ventieve oorlog zouden voeren, doch evenmin bereid z\jn toe te geven om vrede te verkregen. Generaal Bradley was van mening, dat de actie der V.N. in Korea de communistische plannen in Azië in de war gestuurd had waardoor, ten minste voorlopig, communistische maatregelen ten aanzien van Indo-China waren ver hinderd en Thailand en Formosa wel licht waren gespaard. Iedere poging om de wereldcrisis door een ultimatum wellicht vergezeld van een bedreiging om de Sowjetunie te bombarderen op te lossen, was volgons Bradley mttüsir onuitvoerbaar Het gebruik, dat de Chinese commu nisten van luchtbases in Mandsjoerije hadden gemaakt rechtvaardigde tot dusver geen bombardement ervan. Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met in de loop van de dag toenemende bewolking. Over wegend matige wind uit Zuide lijke richtingen. Hogere middag- temperaturen. f Donderdag: Zon op 05.37, onder 19.43, Maan op 16.53, onder 04.39.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1