Dit jaar 2000 emigranten naar N.-Zeeland Frankrijk wil Schuman-plan voor Europese landbouw De Amerikanen organiseren een Westduitse zeemacht Gestadige opmars in Korea De Eerste Kamer herdacht Bevin De gerestaureerde Oosterpoort te Hoorn B.V.V. overtrad deviezenbesluit Ben enorm tekort aan arbeiders Zuiderkruisvertrekt in Augustus Voorlopig nog alleen ongehuwden WAT DE SOWJET-UNIE PRODUCEERDE Brits crediet voor Joegoslavië Labour-regering Geen Brit bevelhebber van Atlantische vloot UNCI staakt haar werk Nieuwe organisatie moet marktevenwicht scheppen Maar Bonn krijgt officieel geen marine Kleine schepen, meestal met Duitsers bemand Italië wil een herziening van vredesverdrag Twee mannen bewusteloos door kolendamp „Ik ben geen hoofd van een smokkelbende" Massa-demonstratie te Teheran Amerikaanse vliegers boven China Vlieland en Terschelling bij provincie Friesland DE GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND Geen vraag naar winterproducten Brandweer kwam voorbij Geen extra-toewijzingen voor veevoeder Toestand zorgelijk, maar niet alarmerend Verhoging kinderbijslag aan Kamer voorgesteld Nasleep van bezoek van „Neulchatel" Twee bestuursleden veroordeeld WOENSDAG IS APRIL 1951 Het eerste emigrantenschip voor Nieuw-Zeeland, de „Zuiderkruis", zal naar •He waarschijnlijkheid nog voor Augustus met achthonderd emigranten naar Wellington vertrekken. Venvacht wordt, dat dit jaar onder de bepalingen van de met Nieuw-Zeeland gesloten emigratie-overeenkomst een totaal van tweeduizend emigranten bereikt zal worden. Deze overeenkomst, die zich be perkt tot ongehuwden van 18 tot en roet 85 jaar, houdt ta, dat er steun ver end kan worden voor de reiskosten. Voor de ongeschoolden wordt die steun door beide regeringen verleend, aan de geschooide arbeiders alleen door de pegering van Nieuw-Zeeland. staat nog geen gelegenheid de emigra tie van gezinnen te bevorderen. Voor de huisvesting der emigranten wordt door de Nieuwzeelandse regering ge zorgd. Nieuw-Zeeland is ongeveer acht maal zo groot ah Nederland en heeft een bevolking van bijna twee mil- lioen. Hieruit blijkt wel, dat er vol doende werkgelegenheid is. Werkloos heid heeft men er m de laatste jaren dan ook niet gekend. Er bestaat de laatste jaren m Nieuw Zeeland een groot tekort aan arbeiders. J>it aantal kan gesehat worden op twintig tot dertigduizend. In Augustus begint het zuivelseizoen, waarbij zeer veel arbeiders zes a acht maanden werk kunnen vinden, voor zover zij geen vast werk voor het gehele jaar kunnen krijgen. Daarna worden zij gemakkelijk in andera ondernemingen opgenomen. Er bestaat vooral behoefte aan ge schoolde arbeiders in de zuivelindustrie, de bouwvakken en de metaal-, machi ne- en hout-industrie. Ook is er vraag naar gediplomeerde verpleegsters, huis houdelijk personeel en fabrieksarbeid sters. HOGB LONEN. Op de auivelboerderijen kunnen de arbeiders ongeveer 75 gulden per week verdienen, met vrije kost en inwoning. De arbeiders hi de zuivelindustrie ver dienen 85 tot 105 gulden per week. Het minimum voor een ongeschoolde arbei der in een veertigurige wefkweek is 82 gulden per week. Een gediplomeer de verpleegster kan 2500 gulden per jaar verdienen met vrije kost en inwo ning en huishoudelijk personeel al spoedig 05 gulden per week. Ook Nieuw-Zeeland kampt echter met een woningvraagstuk. Daarom be- Op basis van de mededelingen, die gedaan zijn over het voltooide vijfja renplan van de Sowjetunie, berekent men, dat de Sowjetunie in 1950 27.200.000 ton staal heeft geproduceerd, 19.350.000 ton ruw ijzer, 37.820.000 ton aardolie, 260.600.000 ton kolen, 90.300.000 milioen kilowattuur electri- sche stroom, 124.600.000 ton graan en 8.750.000 ton katoen. Engeland heeft Joegoslavië een cre diet van vier millioen pond sterling toegestaan voor de aankoop van grond stoffen. Onderwijl wordt er in het diepste geheim onderhandeld over Brits-Amerikaanse hulp aan dit land. Naar verluidt neemt ook Frankrijk aan deze besprekingen deel, hoewel het geen lening asm Joegoslavië over weegt. De Britse regering heeft de eis van de leider der conservatieve oppositie, Winston Churchili. dat een Britse ad miraal tot opperbevelhebber der ver enigde marine-strijdkrachten in de At lantische Oceaan zal worden benoemd, definitief verworpen. In een officiële nota aan de voorzit ter van het Lagerhuis zegt de Britse regering dat de belangen van Engeland ook dan volkomen beveiligd zijn. wan neer een Amerikaanse admiraal met dit opperbevel wordt belast. „De Ame rikaanse marine beschikt over veel grotere hulpbronnen dan de Britse. Zonder haar medewerking zou een nieuwe slag om de beheersing van de Atlantische oceaan niet door Groot- Brittannie kunnen worden gewonnen", verklaart zij. De commissie der Verenigde Naties voor Indonesië heeft medegedeeld, dat zij haar werkzaamheden voor onbe paalde tijd zal staken nu in Indone sië de militaire problemen vrijwel zijn opgelost en er op de agenda geen an dere punten meer voorkomen. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft de tekst gepubli ceerd van een memorandum, dat zij aan de landen van de Raad van Eur opa, benevens aan Oostenrijk, Portugal en Zwitserland heeft toegezonden. Hier in wordt de oprichting van een Euro pese organisatie voor de landbouw markten bepleit. Tot dusverre, zo wordt betoogd, is de productie in de landbouw te laag. De productiekosten daarentegen zijn te hoog. Elke poging tot productiever- De Amerikanen bouwen op het ogenblik in Bremerhaven een zeemacht op, die een tegenhanger moet worden van de marine-eenheden van de Oostduitse volkspolitic, zo is Dinsdag medegedeeld. Reeds zjjn vier mijnenvegers van zeshonderd ton in dienst, benevens enige kotters en torpedoboten, alle oude Duitse schepen, die zijn opgeknapt en opnieuw uitgerust. Zij worden door de Amerikanen onderhouden, doch zijn voor tachtig procent met vroegere Duit se matrozen bemand. zijn in dienst genomen voor het tech nische onderhoud. De Amerikaanse of ficieren zijn over hun werk zeer tevre den. Overigens ziet men zeer wel in, dat de organisatie van marine-eenhe den die hoofdzakelijk met Duitsers zijn bemand, aanleiding zou kunnen geven tot speculaties over een Westduitse ma rine in een verre toekomst. Deze plan nen bestaan niet, zo is medegedeeld. Officieel bestaan er geen plannen, om •en Westduitse marine te stichten. Wel is het de bedoeling, om de kracht van de Amerikaanse vloot in West-Duits- land te versterken. De bestaande plan nen voorzien echter slechts in de in- dienststelling van kleine vaartuigen. Vele hiervan zullen te zijner tijd worden ingedeeld bij een patrouille- vloot voor de Rijn, die grotendeels zal worden bemand met Duitsers. Deze zal in tijd van oorlog tot taak hebben, de verbindingen over de Rijn te handha ven en eventueel de aftocht van de Westelijke verbondenen over de rivier te dekken. Voor de zogenaamde marine-arbeids- •enheden zijn Duitsers gerecruteerd. Dit is een groot succes geworden. Ongeveer vijftienhonderd man hebben zich hiervoor aangemeld. Vele hunner Van gezaghebbende zijde werd Dins dag te Londen vernomen dat de Ita liaanse minister van buitenlandse za ten, graaf Sforza, het vraagstuk enei herziening van het met Italië gesloten Vredesverdrag niet-officieel bij de Britse regering ter sprake heeft gebracht. Het Britse ministerie van buitenlandse za ken zou thans Sforza's voorstellen be •tuderen. In brieven aan de Franse mi uister van buitenlandse zaken Schuman bou Sforza eveneens het vraagstuk van het vredesverdrag met Italië hebben ingesneden. Hij zou in deze „geheel Particuliere correspondentie in hoofd taak de bepalingen op militair gebied *n die t.a.v. Triest hebben behandeld Het dienstmeisje van de heren Dam- m'ng te Hoogeveen trof, toen zij Maan dag als gewoonlijk haar werkzaamhe- den wilde beginnen, haar beide Werkgevers sprakeloos op hun stoel de woonkamer aan. Ze gaven nog ^kenen van leven en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Vermoed Wordt, dat zij door kolendampvergifti- >*ng buiten bewustzijn nju geraakt. groting stuit echter af op de vrees voor overproductie, die aou kunnen leiden tot een catastrophe. Daarom moet er een marktevenwicht worden gescha pen. Noodzakelijk is hiervoor, dat er een grote Europese markt komt. Daarom stelt de Franse regering be sprekingen voor over de vorming van een Europees landbouwgemeenschap. Deze aou moeten berusten op de na volgende principes; In de landbouw sector van elk der aangesloten landen dienen de hulpbronnen gemeenschap pelijk eigendom te worden; voorts moet de nieuw te stichten organisatie beschikkingen afkondigen voor de handhaving van het evenwicht op de markt in het gehele gebied der aan gesloten landen; tenslotte moet worden voorbereid de instelling van een ge meenschappelijke markt voor de pro ducten, die vallen onder de bevoegd heid van de nieuwe organisatie. Teneinde al deze doeleinden te ver wezenlijken, stelt de Franse regering de instelling van organen voor, over eenkomende met die voor het plan- Schuman. Deze zouden voorshands zeggenschap kunnen hebben op het terrein van enkele producten en deze etappegewijs uitgebreid kunnen zien. •w- .viv.v: - Hasetgruber zegt: Uitsluitend wettige export. 'De 38-jarige Oostenrijker Joh arm Hs- selgruber te Linz, wiens naam ge noemd is in verband met de Europese smokkelaffaire, heeft de beschuldiging, dat hij de leider van een smokkelbende is, „belachelijk" genoemd. Men zou voor een dergelijk werkje nooit een jonge Oostenrijker kiezen, die niet de nood zakelijke beroepservaring heeft. Voor zover mij bekend, is geen enkele ton staal op onwettige wijze van West- Europa naar landen achter het ijzeren gordijn gegaan. Alle uitvoer door mijn eigen firma naar Oosteuropese landen is met de vereiste papieren op vol strekt wettige wijze geschied. Indien ik de leider was van een bende, die vol gens berichten uit Berlijn over een kapitaal van zestig millioen dollar be schikt, zou ik dan als een kleine expor teur in Oostenrijk blijven met mijn kantoor in de Amerikaanse sector van Wenen recht tegenover een bureau van de Amerikaanse militaire politie?", al dus Haselgruber. De ongeregeldheden m het gebied van de Anglo-Iraanse Olie Maatschapp& die thans gesloten is, duren voort. Op het Parlementsplein te Teheran hield een menigte van tienduizend personen een demonstratie ten gunste van de stakende arbeiders in de oliegebieden. De verbonden troepen in Korea blij ven langzaam oprukken. Zq ontmoet ten alleen licht tot matig verzet, afge zien van hier en daar korte doch he vige tegenstand van de achterhoede der noordelijken. Ten zuidwesten van Jontsjon verzetten deze laatsten zich het hardnekkigst. Zij willen de VN- troepen hier afhouden van een belang rijke bevoorradingsljjn. In de afgelopen 24 uur werden acht tanks vernield of beschadigd. De lucht macht maakte ruim negenhonderd vluchten en doodde of verwondde 250 man. Negenhonderd gebouwen, honderd voertuigen en negen sampans werden vernield of beschadigd. Op 22 plaatsen werden spoorwegen en hoofdwegen af gesneden. Bij de aanvang der vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, gisteren de Op de eerste dag na de export-stop, dat de Duitse grens voor onze groen ten weer openging, zijn ongeveer 75.000 kisten kassla de grens gepasseerd tegen prijzen, die varieerden van 1925 ct. per krop. Spinazie en raapstelen gingen eveneens in de export tegen resp. 5665 ct. en 3334 ct. per kg. Van Duitse zijde bleek geen vraag meer te zijn naar winterproducten als prei, selderij en wortelen. Maandagavond ontstond een complete run van vracht wagens en trailers. Gezien de limiet van 1 millioen, tot welk bedrag voor lopig mag worden uitgevoerd dienen de exporteurs dagelijks het bedrijfschap voor groenten en fruit telegrafisch op de hoogte te stellen van het bedrag, waarvoor geëxporteerd is. overleden Engelse minister van buiten landse zaken Ernest Bevin herdacht. Hij zeide onder meer dat Nederland in hem een goede vriend had verloren, die veel begrip en sympathie voor ons volk koesterde. Bevin had altijd veel waar dering gehad voor de sterke zin voor vrijheid en zelfstandigheid der Neder landers. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Van Maarseveen, sprak namens de regering eveneens een her denkingsrede uit, waarin hij zijn hoog achting voor de persoon en de arbeid van Bevin uitdrukte. Tijdens de vergadering heeft de Eerste Kamer haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet tropen- en molestrisi- co militairen. Ook verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp tot goed keuring van het Nederlands-Franse ar- beidsverdrag, het wetsontwerp tot wij ziging van de begroting 1949 van de staatsmijnen en het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet. Ten slotte heeft de Kamer het wetsontwerp goed gekeurd betreffende de indeling van de eilanden Vlieland en Terschelling bij de provincie Friesland. Hierdoor wordt een door de bezetter destijds weder rechtelijk tot stand gebrachte regeling terzijde gesteld. Dinsdag zal de Eerste Kamer op nieuw bijeenkomen. Aan de orde zul- i'en dan komen de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting 1951. Gisternacht brak brand uit m een schuur te Diepenheim. Toevalligerwijs passeerde een groepje brandweerlie den uit Hengelo, dat deel had geno men. Door hun kordate ingrijpen kon vee uit de schuur worden gered en met behulp van de inmiddels gewekte boerenfamilie en omwonenden een in de nabijheid staande timmerloode en een woonhuis worden gespaard. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft verklaard, dat meer dan 30 Amerikaanse straalvlieg tuigen Vrijdag boven de Chinese pro vincie Foekien tegenover Formosa, zijn verschenen. De toestellen hadden ver kenningsvluchten boven Foetsjou, Amoy en andere plaatsen gemaakt doch waren door luchtdoelgeschut tol de terugtocht gedwongen. Zondag ver klaarde het bureau dat Woensdag meer dan 200 vliegtuigen boven de kustpro vincie waren verschenen. Het uitermate natte voorjaar heeft in sommige delen van het land voor de veehouderij een benarde toestand geschapen. Het wintervoer is vrijwel op, maar de koeien kunnen nog niet in de weide. Hier en daar is echter nog voldoende kuilvoer. Ook de over heid ziet de tegenwoordige toestand met enige zorg aan. De voorziening met veevoeder verloopt niet altijd even gemakkelijk. Overigens acht men op het ministerie van Landbouw de toestand wel zorgelijk, maar nog niet alarmerend. Het weer moet ech ter spoedig wat beter worden. De thans bestaande voorraad veevoeder zal meh niet aanspreken. Voorshands is er nog geen reden, om de veehou ders met een extra toewijzing tege moet te komen. Bi) de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp: „Wijziging van de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers", krachtens welke alle kinderbijslagen van het vierde kind af met 4 cents per dag worden verhoogd. De kosten, waarop deze verhoging zal neerkomen, kunnen worden ge raamd op 3 a 3»/z millioen gulden. Gezien het verband, dat steeds te gelegd tussen de kinderbijslag inge volge de kinderbijslagwet en die in gevolge de kinderbijslagwet voor in validiteits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers, is een overeenkomstige ver hoging van laatstbedoelde kinderbijslag voorgesteld. De kosten hiervan, welke voor rekening van het rijk komen, kunnen op 100.000 worden geraamd. Het ligt voor de hand om, evenals de huurverhoging en de belastingverla ging, ook de voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen per 1 Januari 1951 te doen ingaan. Bijgaand wetsont werp strekt er toe in het bovenstaande te voorzien. De r.k. aartsbisschop van Kaifeng (China), mgr. Gaetano Pollio, is met drie van zijn missionarissen door de communisten gearresteerd. De enig overgebleven stadspoort in Hoorn, de uit 1578 daterende „Oosterpoort", is thans geheel gerestaureerd. Dit monument van Nederlandse bouwkunst, dat de schoonheid van het stadje in sterke matse tot uit drukking doet komen, zal ongetwijfeld da bewondering trekken san da veie toematen, die een baaoek aan Itoaem b vangen. De bijzondere politie-rechter te 's-Hertogenbosch veroordeelde de voor zitter van de Bossche voetbalvereniging BW, de leraar W. J. P. tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee naanden met een proeftijd van 1 jaar en een geldboete van f 250 subs. 1 laand hechtenis en de penningmeester an genoemde sportvereniging de koop- nan H. J. A. G. H., tot een voorwaar- lelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar en een geldboete van f 250 subs. een hechte- nisstraf van een maand wegens opzet telijke overtreding van het Deviezen- besluit B45. «I Aerü 1M9 wem op B.V.V. de Zwitserse kantonale club ..Neufchatel" naar Nederland gekomen. Volgens besluit van de Nederlandse Bank mocht aan de buitenlandse spe lers slechts f 30 per persoon en per dag als verblijfkosten worden vergoed. BW heeft deze vergoeding in geld en direct aan de manager van de Zwit serse club uitbetaald hetgeen in strijd zou zijn met het Deviezenbesluit. Het betrof hier een bedrag van f 1800 dat de Zwitsers in Maastricht ter hand werd gesteld. Tijdens hun verblijf hebben da Zwitsers ook een wedstrijd gespeeld te Haarlem op uitnodiging van de voet balvereniging aldaar. BW had voor d« Zwitsers het „honorarium" gecontrac teerd op 1500 gulden. Dit bedrag werd de buitenlanders via BW eveneen* m tand gesteld.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5