De „Affray" ondanks klopsignalen nog niet gevonden De kans op overlevenden is ihans sterk verminderd Een fabriek stortte in te Sittard Australië, Nieuw Zeeland en V.S. sluiten een Stille Zuidzee-pact Het plan-Schuman ondertekend Peking bereid impasse inzake het Koreaans conflict te doorbreken? Drie ongelukken in Amsterdam MACARTHUR NIET IN DE POLITIEK Donderdag 19 April 1951 76e Jaargang No. 11082 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Duikers staan gereed om lucht toe te voeren Londense havenstaking weer ten einde De Groep van twaalf' vraagt inlichtingen Ook Japan zal aan de defensie meewerken SOMOUKIL OP CERAM? Weerbericht WASHINGTON BESTUDEERT ITALIAANS VOORSTEL: Vandenberg overleden Non-aggressiepact tussen Atlantische en communistische staten Ook fusie van landbouw, spoorwegen, electriciteit Saar-kwestie wordt later geregeld Twee kleuters onder de slachtoffers Hond sbeg alarm toen zijn meester verdronk Praktijk der internationale samenwerking Aanpakken! ICcPit B&ótefc, Generaal maakt zegetocht door San Francisco Oud-strijders komen met een voorstel Reorganisatie van ECA Geen conflict tussen Lieftinck en Ned. Bank BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie- BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties i.Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Be* m duikboten nt het Kanaal op weg naar de plaats van de ramp nl BHJTSK ADMIRALITEIT heeft gisteravond officieel medegedeeld, dat de hoog, dat er nog iemand van de vijf en zeventig opvarenden van de gezonken ■iitwaunHioot „Affray" gered zal worden, sterk ia verminderd. Volgens deskun- dle deelnemen aan de speurtocht naar de „Affray", zal er een wonder gebeuren, willen er nog overlevenden worden opgehaald. \JADAT gisternacht om kwart voor twee contact met de onderzeeboot was gemaakt, hebben alle schepen, die in de buurt op zoek waren, zich naar het bewuste punt begeven. Er waren door het radarschip „Boxer" en de on derzeeboot „Scythian" telegrafische klopsignalen opgevangen, die er op wezen, dat zich nog leden van de be manning in leven moesten bevinden. Tot nu toe heeft men, ondanks alle po- la de nacbt van Dinsdag op Woens dag is ia Sittard een in aanbouw zijn de fabriek voor staalconstructies inge- ftort. Het gehele gebouw dat nagenoeg klaar was, werd geheel door het val lende dak verwoest. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. De schade beloopt een ton. De arbeidsinspectie (telt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. De politie te Sittard deelde mee dat waarschijnlijk de sa menstelling ven het betonnen dak niet gedeugd heeft. Uit het onderzoek is gebleken, dat de betonnen draagkolommen bezweken Zijn. waardoor het betonnen dak en de muren mede instortten. De werkhal had een afmeting van 12 bij 21 meter. Vermoed wordt dat de bekisting en de stutten zijn weggenomen voordat het beton voldoende verhard was. Gisteravond hebben de stakende Lon dense havenarbeiders op een massa bijeenkomst besloten vandaag weer •an het werk te gaan. I gingen, de nauwkeurige positie van de ..Affray" nog niet kunnen bepalen, hoewel ook later nog herhaalde malen klopsignalen zijn waargenomen. Aan het reddingwerk wordt nu ook deelgenomen door hefschroefvliegtui- gen en door vliegtuigen met redding boten en valschermen aan boord. Op de schepen staan duikers gereed om. zodra de „Affray" is gevonden, luchtbuizen in de wanden van de onderzeeboot aan te brengen. Tot Vrijdag bestaat nog kans dat er overlevenden zullen wor den aangetroffen. Na die datum is de voorraad zuurstof uitgeput. Men begint nu steeds meer te geloven, dat de on derzeeboot op haar zijde ligt, waardoor de bemanning niet zou kunnen ont snappen. Gistermiddag heeft een vliegtuig in de omgeving olie en mogelijk stukken hout waargenomen, maar door regen wordt het zicht op het Kanaal op het ogenblik zeer belemmerd. Britse marine autoriteiten menen, dat de „Affray" reeds direct bij het duiken in moeilijkheden is gekomen en dat het toestel voor de toevoer van verse lucht onklaar is geraakt. Een van de officieren, die zioh aan boord bevinden, de luitenant ter zee Anthony Frew, is een overlevende van de in Januari 1950 in de Theemsmon ding gezonken duikboot „Truculent". De twaalf Aziatische en Arabische landen, die gisteren bijeenkwamen, hebben gemeld, dat zij „de eerste aan wijzing van Peking, dat de impasse ten aanzien van Korea zou kunnen worden doorbroken", hebben ontvangen. De Arabische zegsman verklaarde, dat men „de eerste glimp" had waar genomen, dat de regering van Peking DRES1DENT TRUMAN heeft Woensdag medegedeeld, dat de V.S. aansturen op een overeenkomst met Australië en Nieuw-Zeeland over een veiligheids stelsel voor de Stille Zuidzee, dat op dezelfde leest geschoeid zou worden als het Noordatlantisch Pact. Ieder deelnemend land zou een aanval op een bond genoot beschouwen als een aanval tegen allen. ^AN de besprekingen over het Stille Zuidzeepact, welke reeds in een zeer vergevorderd stadium zijn, wordt van Amerikaanse zijde deelgenomen door John Foster Dulles, Dean Acheson en George Marshall. In het Amerikaanse ontwerp-vredes- verdrag met Japan, dat onlangs onder de betrokken landen heeft gecircu leerd wordt Japan in staat gesteld aan de defensie van het Stille Zuidzee-ge- bied deel te neinen zonder veel beper kingen wat betreft zijn herbewapening, zijn industrie en het bouwen van sche pen. Volgens Truman zou Japan de wens te kennen hebben gegeven, dat de Amerikaanse strijdkrachten ook na het vredesverdrag voorlopig nog in Japan zouden blijven. De V.S. hoopten voo ts bun troepen op de Rioe-Kioe eilanden cn in het bijzonder op Okinawa te handhaven. Op de Philippijnen hebben de Amerikanen zekere militaire rechten en faciliteiten op grond van een over eenkomst met de Philippijnse regering het ontslag van generaal MafArthur be schouwt als een mogelijke aanwijzing, dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn een oompromis tot stand te brengen. Men meent te weten, dat de groep heeft besloten onmiddellijk twee taken op zich te nemen, om meer inlich tingen van de regering van Peking te verkrijgen over de betekenis van de jongste Noordkoreaanse boodschap aan de VN en door middel van een sub commissie de Britse, Amerikaanse en Sowjetrussische standpunten te weten te komen over de Noordkoreaanse bood schap. Volgens het Ambonese dagblad Masa bevindt mr. Somoukil. de premier van de Republiek Zuid-Molukken, zich te Ahiolo, in de omgeving van Amahei op de Zuidkust van Ceram. Hij wordt daar door een Algoer verzorgd. Ook de mi nisters Pessaurissa, Manmassa, Pieter en Tetalepta zouden zich daar bevin den. Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, in het Noorden van het land later matige Noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. VRIJDAG: zon op 5.35, onder 19.44. Maan op 18.18, onder 4.50. Lt. JOHN BLACKBURN .commandant. Van zadelmaker tol senator Na lange tijd aan het ziekbed te zijn gekluisterd is Woensdagavond te Grand Kapids overleden de vooraanstaande Republikeinse senator Arthur Hendrick Vandenberg. Hij onderging verleden jaar April een zware operatie aan de ruggegraat voor de verwijdering van een tumor en kreeg nadien enkele in zinkingen, waardoor zijn gezondheids toestand steeds meer achteruit ging. Vandenberg, die 23 jaar achtereen volgens in de senaat is geweest begon zijn carière als zadelmaker. Tot twee maal toe stond hij op het punt tot re publikeins candidaat voor het presi dentschap te worden benoemd. Hij was van plan zich in 1952 uit het politieke leven terug te trekken. Vandenberg was in de dertiger jaren een isolatio- nist. Hij stemde tegen de dienstplicht en de leen- en pachtwet, maar be' eer de zich in 1945 toen hij voorstelde een verdrag met Engeland en de Sowjet- unie aan te gaan ten einde Duitsland en Japan voor altijd te ontwapenen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken bestudeert momenteel een schrijven van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, waarin wordt voorgesteld, dat de staten-leden van het Noordatlantische verdrag de Sowjet-Unie en de andere communistische landen zullen voorstellen een niet- aanvalsverdrag te sluiten. Sforza's voorstel is gebaseerd op de overweging, dat een dergelijk voorstel der Atlantische staten een duidelijke demonstratie tegen over de communistische landen zou zijn, dat de Westerse herbewapening uitslui tend op verdediging is gericht. Het plan-Schuman voor de samen smelting van de steenkool- en staal industrie van Frankrijk, West-Dults- land, Italië en de Benelnx-landen Is Woensdag in de historische „Salon de 1' Horloge" van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs door Woensdagmiddag hebben zich in Am sterdam drie dodelijke ongelukken voorgedaan, waarvan in twee gevallen V^-ine kinderen, die op straat speel den, het slachtoffer werden. In het Erasinuspark raakte een 3-ja- rig meisje onder een vrachtauto. Deze wagen stortte zand en zonder dat -ie chauffeur het merkte was het kindje achter de wagen gekomen. Toen de chauffeur enkele meters achteruitreed kwam het meisje onder één der wielen en was op slag dood. In de Oosterparkstraat deed zich een soortgelijk ongeluk voor. Een drie jarig jongetje, dat op de rand van de stoep speelde, kwam hier onder een wagen van de stadsreinigingsdienst. Ook dit kind was onmiddelijk dood. Bij de Nederlandsche Dok- en Scheeos- bouwmaatschappij is Woensdagmiddag een 25-jarige arbeider op een werk bank gevallen, waarbij hij zo lelijk te recht kwam, dat hij een schedelbasis- fractuur kreeg. Hij is ter plaatse over leden. Gistermiddag begaf de zoon van mo lenaar Raaymakers te Nederwetten (N.-Br.) zich met zijn hond naar de sluis bij de ouderlijke woning om daar werkzaamheden te verrichten. Hij is daarbij klaarblijkelijk voorover geval len, in een draaikolk. De hond rende naar de molen en alarmeerde de fami lie door zijn geblaf. Direct trok men op onderzoek uit en de hond bracht Ie familie naar de plaats des onheils. Tot grote ontsteltenis zag de vader van het slachtoffer klompen en een pet op het water drijven. Reddingspogingen werden in allerijl in het werk gesteld maar tot dusver is de drenkeling nog niet opgehaald. R. was 40 jaar en on gehuwd de ministers van Buitenlandse Zaken deze* landen ondertekend. In een gemeenschappelijke verkla ring, die daarna werd uitgegeven, wordt onder meer gezegd, dat hier door de grondslagen gelegd worden voor een grotere en dieper gewortelde gemeenschap tussen de volkeren, die zo lang bloedig van elkaar gescheiden waren, en voor een eensgezind en ge organiseerd Europa. Verder wordt de hoop uitgesproken, dat ook andere Europese landen, die vrijheid hebben om te kiezen, zich bij dit streven aan de zijde van de deelnemende naties zullen scharen. In de verklaring wordt tevens aan gekondigd, dat de landen van het plan-Schuman andere fusie-voorstel len zullen onderzoeken en trachten uit te voeren. De verklaring doelt hier bij voornamelijk op een fusie van de landbouw, het spoorwegvervoer en de electriciteit. Vóór de ondertekening van het verdrag hebben Frankrijk en West-Duitsland nota's uitgewisseld in zake het Saargebied, waarin opnieuw wordt vastgesteld, dat de regeling van de Saarkwestie pas in het komende vredesverdrag met Duitsland zal ge schieden. In het kader pan het Plan- Schuman vallen niet alleen de steenkolen en de staalindustrie, maar uiteraard ook de drukwer ken, die met dit verdrag te ma ken hebben. Zo zal het geen ver wondering behoeven te wekken dat de tekst van het verdrag met Duitse inkt op een Franse druk kerij gedrukt wordt, noch dat de band van Luxemburgs leder en het garen uit Belgie afkomstig zal zijn. Het wordt gedrukt op Hollands perkament. TVie Nederlandse dagbladen, De Tele graaf, De Volkskrant en Het Vrije Volk, hebben zóveel aanstoot genomen aan de benoeming van een zwaar ge compromitteerd Nederlander tot waar- nemend-kantonrechter te Amsterdam, dat zij de gehele Velser-affarie weer eens uit het stof hebben gehaald en te gelijkertijd de zaak-Schalienberg, de zaak-Menten en nog enkele andere duistere geschiedenissen uit de bezet tingstijd en de tijd vlak daarna weer actueel hebben gemaakt. Zij (tellen daarbij een aantal hooggeplaatste Ne derlanders in gebreke en laten duide lijk uitkomen, dat volgens hen bij de jongste kabinetsformatie de minister van Justitie, Struicken, niet opnieuw in het kabinet werd opgenomen en n"ar de Antillen werd gestuurd (waar hij natuurlijk ongevaarlijk is), omdat hij voornemens was enkele schandalen tot klaarheid te brengen. Genoegzaam is bekend, dat er tij dens de oorlog en na de bevr.jr'ng wonderlijke dingen zijn geschied. I i- een, die tijdens de oorlog met de Duit sers onder één hoedje speelden, ont popten zich na de oorlog als vooraan staande illegale werkers. Mensen, die de gehele oorlog goed waren geweest, stonden bloot aan verdachtmakingen, arrestatie, aanklachtenHet scheen allemaal zo te moeten zijn, omdat in die jaren alles even verward was. Maar men kan ervan verzekerd zijn, dat ver scheidene mensen op eervolle plaatsen zitten, die dat niet verdienen en dat er omgekeerd mensen zijn, die schrome'ijk onrechtvaardig behandeld werden, ter wijl zij verdienen met onderscheiding te worden behandeld. In de meeste gevallen is daar niet veel aan te doen. Eerherstel verwerven kost jaren en.... geld. Het aantal der genen die in arren moede het hoofd in de schoot hebben gelegd, is groot. jyjaar het is goed, dat enkele zaken van meer dan normale afmetingen niet vergeten worden. In de Velser-affaire en de zaak-Menten spelen personen de hoofdrol, die de dood van vele illegale werkers tijdens de oorlog op hun ge weten hebben en die tijdig hun zwaai namen. Na de oorlog zaten zij in POD en PRA en zagen kans niet alleen hun eigen leitje schoon te wassen, maar bo vendien een soort terreur uit te oefe nen op degenen, die dit toch te gortig werd. Naar verluidt hebben de artikelen in de drie genoemde bladen veel stof doen opwaaien in regerings- en Ka merkringen. Deze bladen drongen aan op publicatie van het rapport-Versteegh dat zioh met deze materie bezig houdt en nimmer aan de openbaarheid werd prijs gegeven. Nu deze eis zo pertinent gesteld is. zal de regering inderdaad moeilijk anders kunnen doen, dan met feiten voor de dag komen. Zij zal de namen van enkele met name genoemde, of voor insiders duidelijk aangewezen personen moeten zuiveren, of tot maat regelen tegen hen moeten overgaan. Want: wij hebben als Nederlanders nu wel versteld gestaan over wat in Amerika aan 't licht werd gebracht, de laatste weken over de misdadigheid van leidende persoonlijkheden, maar wij mogen verlangen, dat van Neder land niet hetzelfde kan worden gezegd. Daarom hopen wij, dat de regering hier krachtig doortast en over wie schuldig is inderdaad het schuldig zal uitspreken. Ten club in Louisville maakte voor haar vergadering steeds gebruik van een zaal in het Brown-hotel. waar dan onder het genot van kelkjes levensmoed de dingen dezer dagen werden bespro ken. Verleden week verlegden ze hun hoofdkwartier onverwachts naar het Seelbach-hotel, omdat de bedienden in he eerste hotel geweigerd hadden een clublid, dat een donkere huidskleur had, te bedienen. In het (gastvrijer) hotel Seelbach bood het bestuur het beledigde negerinnetje een boek aan, dat getiteld was: „Waarom ik van Amerika houd O De Duitse gene raal Erich van dem Bach Zelewski i compleet met monocle en hoera-pet) heeft bekend schuldig te zijn aan de vroegtijdige dood van Göring waardoor deze zich aan zijn rechters kon ont trekken Hij had een capsule met het vergift Cyanide in een stukje zeep verborgen en dit tijdens het wisselen van een vriendelijke handdruk de luchtmaarschalk in de hand gedrukt. De Cyanide-leverancier was bij zijn aankomst in de gevangenis niet onder zocht. omdat hij niet van „misdaden tegen de mensheid" was beschuldigd „Ik had geen persoonlijke relaties met de luchtmaarschalk", zei Van dem Bach enzovoort. maar toen hij me om het vergif vroeg, dat ik voor hoge SS-ge- neraals had binnengesmokkeld, gaf ik het hem". IJet monsterproces van Neurenberg is weer rijk aan kopij. Een der oudste Vu het lente wordt zingt de tuinnin het schalt lenbergjlend wiellied. (of wiegelied?) Duitse marine-officieren uit wereldoor log II, admiraal-generaal Hermann Boehm, heeft Trygve Lie verzocht het vonnis, dat over de groo" admiraals Doenitz en Raeder werd geveld, te herzien. O Ze gaan tegenwoordig lie ver naar Helgoland dan naar Zand- voort-bad, merkt Theodoor wel Zon dag verwijderde de politie weer zes jonge communisten, die zich tegen de bevelen in op het eiland bevonden O Je hoort tegenwoordig niets meer over de atoom-industrie. Nu, de fabrieken zijn heus niet overgeschakeld op de fabricage van sokophouders en boor- denknopen. De voorraad Russische atoombommen wordt op vijftig geschat, aldus Dr. Harold Urey uit Rome. Er is ook een bericht over een gebro ken geest binnengekomen. Op een bij eenkomst van spiritisten riep het me dium plotseling uit, dat ze de opge roepen geest niet kon verstaan, aange zien deze vage figuur een afschuwelijk Engels dialect sprak. q Het weer werkt in Engeland ook al niet mee In Bram hall stuurden de inwoners een klacht aan de burgervader, omdat bij slechl weer de eendjes over de weg zwom men Een hele soesah altijd die eieren op je stoep, zegt Alida begrijpend. Generaal MacArthur heeft Woensdag tegenover een menigte belangstellenden die hem te San Francisco begroette, verklaard: „Men heeft mij juist gevraagd of ik voornemens ben mij met de politiek in te laten. Ik heb geantwoord: „Neen". 07.00 Ned. tijd (12.40 plaatselijke tijd) werd verwacht. Civiel adviseur. Het bestuur van het Amerikaans legioen (het verbond van oud-strijders) heeft een voorstel goedgekeurd om Mac Arthur als civiel adviseur van de Ja panse regering opnieuw naar Tokio te zenden en hem daarvoor een jaarwed- dede van 100.000 dollar toe te kennen. De nodige middelen zouden door mid del van een openbare collectie bijeen gebracht moeten worden. Gezeten in een open auto, tussen de gouverneur van Californie, Earl War ren, en de burgemeester van San Fran cisco, Elmer Robinson, maakte de ge neraal een rijtoer door San Francisco. In een volgauto zaten de echtgenote en de zoon van MacArthur Toen de gene raal uit zijn hotel kwam, werd hem een ovatie gebracht door het talrijke publiek. Langs de route hadden zich zoveel mensen opgesteld, dat de wagen nauwelijks vooruit kon komen De generaal groette vrolijk naar de jui chende massa De politie was niet in staat de afzet ting te handhaven. Het enthousiaste publiek gedroeg zich echter ordelijk MacArthur is Woensdagavond oei vliegtuig uit San Francisco vertrokken voor een non-stop vlucht naar New Vork. alwaar hij vandaag om ongeveet President Truman zal binnenkort een boodschap tot het Amerikaanse con gres richten, waarin een reorganisatie van de administratie van het Marshall plan wordt aanbevolen. Het doel is een nauwere samenwerking tussen deze ad ministratie en het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken te ver zekeren. Naar aanleiding van het in de pers verschenen bericht, volgens hetwelk er tussen minister Lieftinck en de leiding van de Nederlandse Bank een conflict zou zijn ontstaan over de wijze, waarop het monetaire evenwicht in Nederland zou moeten worden bewaard, verneemt het ANP van bevoegde zijde, dat dit bericht volkomen ongegrond is.- Ook door de Nederlandse Bank werd het ANP gemachtigd mede te delen, dat dit bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. POST VOOR DE „SKAUBRYN". Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Skaubryn". welke in een der tussenhavens zal worden uit gerekt. meet uiterlijk op 20 Aoril a.s. in Nederland worden ter post bezorgd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1