Nieuw voorbeeld van weloewuste conjunctuurpolitiek Siradivarius voor een kwartje Festival-mast van 110 meter Oud-gezagvoeders KLM waren bijeen Marktberichten Toezicht op het credietwezen De invloed van de oorlog Kraak en Van Melis op het televisiescherm Een vader zag zijn zoon voor eigen ogen verdrinken VERVOLG STADSNIEUWS V.O.P. versloeg O.G. voor de wisselbeker HCSC voor Gouden Kruis op bezoek bij BOL Wegens overval drie jaar en vijf maanden geëist Van Heuven Goedhart naar West-Duitsland „FAC" organiseert een basketballtournooi Rivier Missisippi buiten haar oevers getreden Muziek en zang in de leger- zaal 't Zand Sport in 't Zand Diploma behaald De Schager markt De Mijnhardtf*brieken door brand geteisterd Wereldvakverbond wedt naar Wenen overgebracht Engeland juicht Pact toe INGEZONDEN STUKKEN Nog eens MacArthur Urk Het jubileum van de burgemeester Nest ongekend duur >n VRIJDAG -APRIL 1881 (Door onze economische medewerker) £R IS EEN principieel verschil tussen de regeringen, welke wij vóór 1940 had- - den en die welke wij na de bevrijding kregen. De vooroorlogse ministeries waren op het terrein van de conjunctuurpolitiek. dus ten opzichte van de schom melingen in ons economische leven met zijn goede en slechte jaren, met zijn crises en zijn werkloosheid, geheel passief. Daarom zagen wij dat er na 1930 te hooi en te gras werd ingegrepen, dat er nu eens wat voor de landbouw werd gedaan en dan weer voor de werkloosheidsbestrijding, enz. Er zat in deze poli tiek echter geen lijn, het was alsof men niet goed wist, wat te doen en nu eens de ene groep hielp en dan, na pressie door de openbare mening, de andere groep te hulp snelde. IJOE anders is het beeld na 1945. Af- gezien van de politieke doelstellin gen der diverse regeringen, moeten wij erkennen dat zij zich principieel be wust zijn, dat wij de conjunctuur schommelingen maar niet als een na tuurramp over ons land heen moeten laten gaan. Men staat na 1945 princi pieel op het standpunt, dat er wat aan gedaan kan worden; dat de conjunc tuurschommelingen dan al niet geheel voorkomen, maar toch zeker wel ver zwakt kunnen worden; dat de ernstige malaise door een welbewust ingrijpen zo gauw mogelijk uit de wereld gehol pen kan worden. Wij kennen vele maatregelen, die tezamen de wapens vormen voor de moderne conjunctuurpolitiek. De over heid kan in een hausse veel belas ting heffen en die bijeengegaarde som men in een malaise (of baisse) gebrui ken; zij moet dan ook een hoeveelheid werkgelegenheidsobjecten klaar heb ben om met dit geld mensen werk te verschaffen en dus ook om het in el kaar gezakte economische apparaat op te pompen. Zij kan ook de geldcirculatie be ïnvloeden door in een tijd van opgang te voorkomen, dat er teveel geld in circulatie komt en dat daardoor de prijzen gaan stijgen, terwijl zij in een tijd van malaise, als juist alles in prijs gaat dalen en er bijgevolg te weinig geld in omloop is. kan proberen meer geld in het verkeer te brengen. Het uitgangspunt hierbij is dus, dat het on gezond is als er teveel geld in omloop is, maar ook als er te weinig geld cir culeert. Als onderdeel van deze conjunctuur politiek en in het bijzonder van haar wil om juist de geldbeweging zó te kunnen beïnvloeden, dat de conjunc tuurgolven worden afgezwakt, heeft de regering thans een wetsontwerp in gediend op het toezicht op het cre dietwezen. Alle banken onder controle. W7IJ zullen ons niet teveel verdiepen in de wijze, waarop dit toezicht wordt uitgeoefend. Alle handelsbanken, boerenleenbanken, spaarbanken en commissionnairs komen onder controle te staan; zij alle moeten in een regis- ter worden ingeschreven, waarbij de handelsbanken dan op straffe van niet inschrijving een minimum bedrag aan eigen middelen moeten bezitten. Maar wat, zo zal men vragen, heeft nu dit bankwezen te maken met de geldbe weging en dus met de conjunctuur schommelingen? Wel, de banken kun nen aan derden credieten geven en als de geldnemer daarover beschikt via een bankoverschrijving, als hij dus een schuld betaalt door een girobiljet af te geven op de bank, dan ontstaat er t g giraal geld. Hoe meer credieten de banken dus geven, hoe meer giraal- geld kan er komen, dat op zijn beurt weer de prijs'kan opdrijven en de con junctuurgolf onnodig hoog kan maken. Daarom wil de regering nu via de Nederlandse Bank op deze gestes con trole uitoefenen. Daarom krijgt de cir culatiebank de wettelijke bevoegdheid voor elke bank vast te stellen, hoevee' crediet zij mag geven. Zij kan op die manier trachten te voorkomen, dat de girale geldcirculatie te groot wordt. De circulatiebank mag in dit verband ook voorschrijven, hoe hoog de rente minimaal moet zijn. die de geldnemer in rekening wordt gebracht, opdat door een te lage rente de ondernemers niet worden geprikkeld onnodig veel ere diet te nemen en daardoor de girale geldcirculatie onnodig te doen stijgen. Pro en contra. Zo zijn er nog vele voorschriften op gesomd, waaraan de credietverlenende organen zullen worden onderworpen. En passant bieden die maatregelen ook de schuldeisers, zij die hun geld a de posito bij een bank hebben geplaatst, wat meer zekerheid, omdat de banken behoed worden voor een al te buiten sporige bedrijfsvoering. JJOCH in het centrum blijft staan de controle op het credietwezen en daarmee op de conjunctuurschomme ling. Dat de prijs voor dit ingrijpen het min of meer aan handen en voeten bin den van de banken enz. is. zal wellicht door menigeen hoog worden opgeno men. Vooral als men er aan twijfelt of het inderdaad wel mogelijk is om de conjunctuurgolven te verzwakken. De moderne economen achten zulks echter wel het geval en dat de regering er ook zo over denkt, bewijst dit wets ontwerp. Piet Kraak en Noud van Melis zijn gisteravond op de schermen van de televisietoestellen verschenen. Zij wer den geïnterviewd, natuurlijk over de wedstrijd NederlandBelgie en de be zitters van een televisie-apparaat kon den horen hoe Kraak vertelde, dat Ri- nus Terlouw na zijn ongelukkige schot in eigen doel zeer terneer geslagen was. Beide spelers putten zich uit in loftui- gingen voor trainer Van der Leek, die in luttefc weken een prima geest in het elftal heeft weten te brengen. Gistermorgen is nabij steiger 5 aan de De Ruyterkade te Amsterdam een 20-jarige valknecht verdronken. De jongeman was met enkele andere ar beiders doende een schip te verhalen en is daarbij te water geraakt. Een tragische bijzonderheid is, dat zijn va der het ongeluk zag gebeuren en er ook in mocht slagen na acht minuten zijn zoon met behulp van een redding- haak boven water te halen. Ondanks kunstmatige ademhaling en het toedie nen van zuurstof lukte het echter niet de levensgeesten weer op te wekken In het café van de heer Woud aan de Binnenhaven worden reeds enige tijd biljartwedstrijden gespeeld om een wisselbeker, die in het bezit is van „Ons Genoegen". Aan deze wedstrij den nemen deel de biljartclubs H.B.C., O.G. en V.O.P. Dinsdagavond ontmoet ten O.G. en V.O.P. elkaar. Deze wed strijd duurde van zeven tot één uur en was uitermate spannend. De heer Oly van O.G. gaf zijn club de leiding, wel ke evenwel we,er verloren ging. Om elf uur was de s,and zelfs 105 in het voordeel van V.O.P. Deze club zege vierde ten slotte met 119. Op Woensdag 25 April speelt H.B.C. tegen O.G.; aanvang zeven uur. Dit is de laatste ontmoeting. O.G. moet met 119 winnen, wil deze vereniging de beker behouden. HCSC i speelt morgenmiddag voor het „Gouden kruis" in Broek op Lan gendijk tegen BOL 1. Het klassever- schil tussen deze beide clubs doet een overwinning van onze stadgenoten ver wachten. HCSC 2 staat voor een zwaar dere opgave. Het hoger geklasseerde HCSV 2 komt namelijk op bezoek en zal zich niet zonder meer laten uitscha kelen. Deze wedstrijd begint om half vijf. Om kwart over drie spelen de ad- spiranten a tegen JVC a. Op het terrein van Watervogels ont moeten HCSC 3 en Dindua 3 elkaar. De thuisclub heeft aan een gelijk spel voldoende om zich afdelingskampioen te mogen noemen. Ook deze ontmoe ting vangt om half vijf aan. Op het zelfde veld wordt de wedstrijd HCSC b Flevo c gespeeld (3.15 uur). Drie jaar en vijf maanden eiste de officier van justitie van de Bredase rechtbank tegen T. B., die op 19 Jan 1951 de directeur van de coöperatieve stoomzuivelfnbriek te Huybergen (N.B overviel en hem f 22 500 ontroofde. De broer van ve-'dachte, die het geld tater heeft aanvaard, hoorde vier maanden tegen zich eisen, waarvan twee voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De commissaris der VN voor het vluchtelingenwezen, mr. dr. C. G. van Heuven Goedhart, zal v»n 23 tot 28 April een bezoek aan West-Duitsland brengen, teneinde met de Westduitse regering maatregelen te besprekn, die verbetering moeten brengen in het lot der vluchtelingen. Onder meer zal wor den nagegaan of het mogelijk is, om de Bondsrepubliek een bureau op te richten tot dit doel. De afdeling basketball van de gym nastiekvereniging „F.A.C." organiseert in Mei een basketballtournooi voor dames en heren. Ook verenigingen en clubs die geen lid zijn van de Helderse Basketball Organisatie kunnen aan deze wedstrijden deelnemen. Inschrij vingen moeten worden gericht aan de heer J. Dekker, Havikstraat 17. Een viool voor een kwartje is een koopje, maar als dan later blijkt dat het een echte Stradivarius is, dan mag wel van een nêèl zacht prijsje gesproken worden. De heer A. Blauwboer uit Ermelo, sein- wachter van beroep, is de geluk kige eigenaar van zo'n instrument geworden, door op een verkoping voor 25 cent een kist met witte bonen te kopen, waartussen een viool lag met het etiket van „Stra divarius". Experts die de viool na der onderzochten twijfelen niet aan de echtheid en zo kon de heer Blauwboer zich de gelukkige be zitter van n' Stradivarius noemen De Mississippi, de vrootste rivier in de Verenigde Staten, is buiten haar oevers getreden. Laaggelegen gebieden in Iowa, Minnesota en Wisconsin staan onder water. Vele gezinnen hebben hun huizen verlaten. Er worden thans plannen gemaakt, om de steden, die aan de gezwollen rivier liggen, geheel of gedeeltelijk te ontruimen. Men vreest, dat er zich nog meer overstromingen zullen voordoen. LUCHTVAARTOVEREENKOMST TUSSEN DE VER. STATEN EN NEDERLAND Op 7 Mei zullen tussen de Ver. Sta ten en Nederland te Washington on derhandelingen worden geopend om te komen tot een luchtvaartovereenkomst De mogelijkheid zal ter sprake komei om te geraken tot het uitvoeren van commerciële landingen in New Yoik op de lijn Amsterdam—New York- Curagao. VIERDE SCHIP MET AMBONEZEN De „Castelbianco", het vierde schip dat Ambonese militairen van Indonesië naar ons land brengt, wordt in d nacht van Maandag op Dinsdag a s. te Rotterdam verwacht. Zaterdagavond om acht uur kan men in de zaal van het Leger des Heils aan de Spöorgracht een muziek- en zang uitvoering bijwonen. Er zal onder an dere worden gespeeld op vibraphoon en xylophoon. Het Leger-muziekcorns en het zangkoor verlenen aan deze avond hun medewerking. Toegangsbe wijzen zijn aan de zaal verkrijgbaar. Voor het Gouden Kruis krijgt Geel Zwart om half drie Winkel II op bezoek. De ops'eiling is als volgt: G. Driehuis, L Koopman, J. Huibers, S. Broersen, G. Doe- dens, Th. Leek. G. Baltus, G. Bobeldijk, G. Slijkerman, C. de Wit, P. Hertog; re- serve: N. van der Linde. Het tweede elftal speelt om 12 uur in Den Helder tegen Helder. Mee doen: G. Zomerdijk, R. Schilder, J. Groot, J. Visser, P. Huibers, A. Huibers, L. Baltus, F. Schil der, P. Broersen, W. Hertog, R. Luijks; reserves: J. Zomerdijk en B. Laan. Vertrek 10,45 uur met de W-bus. Het derde elftal is wegens te kort aan spelers uit de competitie teruggetrokken Onze plaatsgenoot de heer Kees Zwaan Gz. slaagde op de één dezer dagen te Amsterdam gehouden examens, welke on der de auspiciën van de rijwiel- en mo torrijwielherstellers Examen Coöperatie werden gehouden en smaakte daardoor het genoegen het diploma voor Vakbekwaam beid in het rijwielbedrijf te behalen, (90 HANDBALNIEUWS De dames spelen om kwart over vier thuis tegen Con Brio. De opstelling is: T. Burger, R. Mul, L. Zuin, A. Bleijendaal B. Schilder, R. van Diepen, N. Bleijendaal, T. de Wit. D Schilder, R. de Wit. f Schilder: reserve: A. Mul. SCHAGEN, 19 April 1951. Donderdag werden aangevoerd: 4 Paarden f 700 f 800; 69 Geldekoeien f 500—f 775; 50 Vette koeien f 700f 1025; 32 Kalf- koeien f 750f 950; 5 Vaarzen f 450 f 550: 6 Pinken f 250—f 375; 284 Nuch tere kalveren f 40f 70; 9 Vette schapen f 120f 160; 12 Overhouders f 110—f 145; 6 Zeugen f 275—f 300; 114 Biggen f 37.50f 42.50; 19 Konijnen f 1.25—f 10. Overzicht: De aanvoer van vette koeien was groter dan de voorgaande weken. De handel was aan de kalme kant. doch prijshoudend. Het slachtge- wicht per kg varieerde van f 2.30 tot f 2.70. De duurste koe werd verkocht voor f 1025. De prijs van de worst koeien was iets minder, namelijk van f 1.80 tot f 2 per kg slachtgewicht. Het aanbod van kalf- en melkkoeien was ongeveer gelijk aan dat van de vorige week, dnur met een goede handel. De duurste koe (met de vereiste papieren) bracht f 950 op. dus flink prijshoudend. De aanbieding van geldekoeien was veel groter dan de vorige weken. De tijd hiervoor is weer gekomen. De handel was goed en duur. de hoogste notering f 775. Het koude weer houdt de han del nog wat tegen. In jongvee, zoals vaarzen en pinken, was de handel aan de stugge kant. De prijzen blijven hoog. De nuchtere kalveren wilde men weer best kopen: de handel was vlug. duur. Op de paardenmarkt was weinig drukte en geen andere aanvoer dan slachters Weinig schapen aangevoerd, handel stug duur. Hoogste notering van de overhouders liep tot f 145, vette schapen tot f 160. één schaap met twee 'ammeren van f 180 tot f 210. Handel in zeugen goed. in biggen kalm. Prijs houdend. Op de koniinenmarkt was weinig te beleven. Prijzen iets hoger. Gisteravond heeft een vrij hevige brand gewoed in de pflarmaceutische en chemische fabriek van Mijnhardt N V. te Zeist. De brandweer kon niet verhinderen, dat een afdeling geheel uitbrandde. De schade wordt geraamd op een halve ton Door de Dolitie wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Het secretariaat van het onder com munistische leiding staande Wereldver- bond van Vakverenigingen zal van Pa rijs naar Wenen worden overgebracht. Het is het verbond door de Franse autoriteiten verboden, zijn activiteit ;n Parijs voort te zetten. MW— BEGRAAFPLAATS TE SURAKARTA De Nederlandse begraafplaats in de Pasar-Kliwon wijk te Surakarta za! door de Indonesische overheid in ge bruik worden genomen. Aan de naoe- staanden van de overledenen, die daar begraven liggen, wordt gelegenheid ge geven zich tot ultimo Juni in verbin ding te stellen met de dienst openbare werken van de gemeente Surakarta en- der overlegging van bescheiden voor het bespreken van overplaatsen van de graven. De 66-jarige vrouw J. G., die ir Juli 1935 haar man vermoordde, is doei het Gerechtshof te Leeuwarden vr oordeeld tot acht jaar gevangenisstraf De rechtbank aldaar had haar dezelf de straf opgelegd. De Belgische mijndirecties hebben toestemming gekregen, de prijzen van steenkolen met ggmiddeld drie pro cent te verhogen ter compensatie van de vijf procent loonsverhoging van 15 April. Op het terrein waar in hel kader van het Festival of Britain een grote ten toonstelling gehouden zal worden is een bijna 110 meter hoge mast verre zen. Op 3 Mei zal de tentoonstelling door de Engelse Koning geopend.worden De Britse minister van buitenlandse zaken Herbert Morrison heeft in het Lagerhuis zijn instemming betuigd met het voorgestelde defensiepact voor de Stille Zuidzee tussen Australië, Nieuw- Zeeland en de Verenigde Staten. Hij zei verder, dat het lidmaatschap van het Pact Engeland niet onwelkom zou zijn geweest, maar dat men aan de andere kant zeer tevreden is, dat Australië en Nieuw-Zeeland de belangen van het Verenigde Koninkrijk en het Gemene best vertegenwoordigen. (Buiten veianiwootu jkfieid van de Redactie) In zijn ingezonden stuk schrijft de heer B. H. uit S.. wat de pers over ge neraal MacArthur heeft gezegd om daarna zijn eigen mening ten beste te geven Veel fraais is dit laatste overi gens niet. De heer B. H. tracht Mac Arthur af te schilderen als een gewe tenloze bandiet, die op eigen houtje en te eigen bate aan het oorlogvoeren is geweest. Volgens de briefschrijver moet dit dan de keerzijde van de medaille zijn. Welnu, ik geloof dat hij de me daille beter had kunnen laten hangen en in plaats daarvan nauwkeuriger de dagbladen had moeten lezen. Dan zou de heer H. hebben bemerkt op welke manier generaal MacArthur en niet ten onrechte is gehuldigd. De reden van de oorlog in Korea en de bewape ning overal elders is naar ik meen ge noegzaam bekend, Verdpr commentaar is dientengevolge overbodig. Met vriendelijke dank voor plaat sing, Stompetoren S BREEUWSMA. Een dezer dagen kwamen de oud gezagvoerders van de K.L.M. in de Paardenburg te Ouderkerk aan de Amstel in reünie bijeen. Op de foto: van rechts naar links: Iwan Smirnoff; J. J. van Balkom, onder directeur General Operations, be kend van de Snipvlucht naar Curagao in December 1934; L. A. Brugman, die onlangs zijn 100ste retourvlucht naar Djakarta vol bracht; Dr. A. Plesman; S. Stein- beck, die onlangs de K.L.M. Jaeeft verlaten en „Boon" Sillevis. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 19 April 1950. 11.000 kg uien 3,80—6,60, grove 3,20—5.70; 1200 kg bieten A 9,90: 2600 kg peen 7,70—10,10; 4500 kg witlof I 28—35, II 22—27-, 60.000 kg rode kool 17,20 —27; 50.000 kg gele kool 6.80—12,10 20.000 kg Deense witte kool 5,30—8,30. NOORDER MARKTBOND, 19 April 1951. 3100 kg witlof 1 32—36, IB 28—34, II 28 —34, III 22—30, afwijkend 12—27; 9500 kg peen B 9,30—12,30, C 9,30—12,60; 1900 kg bieten A 11,30, B 6,80; 32.000 kg uien 3,60 5,90, grove 5,90—7, drieli .gen 1—1,50; 100 000 kg rode kooi 16,20- 34.40 58.000 kg gele kool 6,30—14,20; 28.000 kg Deense wit te kool 5,5011,40. Er is een comité gevormd, dat burge meester G. Keyzer,*bij de herdenking op 1 Mei van zijn tt*/t-jarig burgemeester schap, namens de burgerij een huldeblijk zal aanbieden. In het comité hebben naast twee leden van de Christ. Oranjevereni ging personen uit alle kerken en vereni gingen zitting. Het nest werd gisteren aan de Gemeente lijke Visafslag verhandeld voor 3,94 per 40 kg. Dit is bijna 10 c*. per kg. Het is niet bekend dat het nest ooit voor een zo hoge prijs is verkocht. VIS SERI JBE RICHT URK. 19 April 1951. Door 90 vaartui gen werd aangevoerd: 2609 pond kuilpa- ling 1,18—1,26: 152 pond fuikaal 1,26—1.35 per pond; 2010 bak nest 3,56 per bak. (J69 zegt BOXY CALF. Êlk jaer opnieuw is onze bekende sandaal een succes. Dit jear zijn ze nog zwaarder en beter gemaakt. IJzersterk tuigleder met dubbele crepe- rubberzdol en lederen binnenzool. I

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7