Parade op Koninginnedag Stad en Omgeving Nagedachtenis van twee gevallen oorlogsvliegers geëerd Helder had binnen een kwartier waardevolle 3-0 voorsprong Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" naar Nieuw-Guinea vertrokken „Gouden kalf" bij Oud onderofficieren Vrijdag vooroefening K.M. eert gevallen vliegers Fleurige uitvoering van de „Serenata's" „Tijgerhaai" in Rotterdam teruggekeerd Bij het monument in de Tweede Vroonstraat Stijlvolle inleiding van jubileumviering Marinierskapel deed de bodem uitgeleide Ten afscheid een ere rondje over de rede „Gouden Kruis" en de competitie --rf. "3Ê22 Hermes zegevierde in laatste wedstrijd Twee overwinningen voor Helderse korfballers Een stap nader tot het kampioenschap Tussen Haaks en Kuifje Breezand Oudesluis liep bijna B0 achterstand in Ambonezen beginnen geding tegen Staat ECA gaat films in ons land maken Wiering en In Bamberg „Van bruggen afblijven Roofoverval op bejaarde woonschuitbewoner Vandaag over een week. op de verjaardag dus van H.M. Koningin •luliana, ral door de Koninklijke Marine weer een parade worden gehouden op de Javastraat. Evenals vorig jaar zal de kapitein ter zee L. H. Quant, com mandant van de Mljnendienst, daarbij als commandant optreden. De troepen zullen 's morgens om half twaalf op de Javastraat worden geïnspecteerd door de Commandant Zeemacht Nederland, de schout bij nacht C. W. Slot, ▼oor «1e na afloop van de Inspectie zal worden gedefileerd. Aan de parade zal worden deelge nomen door de Marinierskapel met tamboers en pijpers, gevolgd door drie bataljons. In het eerste bataljon mar cheren de Adelborsten van het Konink lijk Instituut, in het tweede bataljon het personeel van Hr. Ms. wachtschip Willemsoord en „Navgis" (de naviga- tie-gevechtsinformatieschool uit „Oost batterij") en in het derde bataljon het personeel van de Mijnendienst en Hr. Ms. „Buffel". De eerste twee bataljons vertrekken, voorafgegaan door de Marinierskapel, om half elf van de Buitenhaven en marcheren dan via Hoofdgracht, Ka- nalweg, Postbrug en Polderweg naar de Javastraat. Het derde bataljon, dat om kwart voor elf opgesteld zal staan bij het PTT-gebouw aan de Boerhaave- «traat, zal zich daar achter de troep aansluiten. Om elf uur zal het geheel opgesteld zijn in de Javastraat, waarna om half twaalf de inspectie volgt. Om tien mi nuten over twaalf wordt gedefileerd, en dan marcheren de troepen af voor een mars door de stad, langs de vol gende route: Javastraat, Boerhaavestraat, H. A. Lorentzstraat, Hector Treubstraat, Mid denweg, Balistraat, Lombokstraat, Sin gel, Krugerstraat, Polderweg, Konings plein, Koningstraat, Spoorstraat, West- Straat, Hoofdgracht. Er wordt met nadruk op gewezen, dat op de morgen van de parade de Javastraat om tien uur voor alle ver keer, inclusief voetgangers, wordt af gesloten. Na dit tijdstip zal de politie slechts doorgang verlenen aan hen, die een uitnodigingskaart kunnen tonen. Voor besturen van corporaties is nog een beperkt aantal kaarten beschik baar bij de Stafofficier Militaire Za ken in het Commandementsgebouw aan de Buitenhaven. Vooroefening. Niet in de laatste plaats ten gerieve van leveranciers e.d. zij medegedeeld, dat op Vrijdag 27 April een vooroefe ning van de parade zal worden gehou den, in verband waarmede de Java straat tussen acht en tien uur 's mor gens zal worden afgesloten. Hr. Ms. fregat „Dubois" zal 21 en 22 Mei een bezoek brengen aan Far- sund. In dit Noorse stadje hebben vier Nederlandse vliegers, die in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen, een laatste rustplaats gekregen. Het ligt in debedoeling op het graf van deze vliegers, die indertijd deel uit maakten van het 320ste squadron van het „RAF-Coastel-command" een gedenksteen op te richten, die door de „Dubois" uit Nedeland zal worden meegenomen. De belangstelling voor de „Serenata's is steeds zeer groot en dit bleek ook Zaterdag avond weer toen bij een uitvoering van dit jeugdorkest Formosa tot de laatste plaats be zet was. Na een kort welkomstwoord van de voorzit- tei speelde het gehele orkest enige nummer tjes, waarbij door mej. A. v. d. Wende en mej. R. Eibers aanvankelijk nog wat schuchter werd gezongen. In het bekende „Quick-silver" kwamen ze echter al iets beter op dreef. Heel aardig was het nummer „Oh your sweet one", waarin Ali van der Wenle tezamen met Wim Simonse he vocale gedeelte voor hun rekening namen. Het best vonden wij echter het instrumentale nummer „De Kabouterwachtparade", waarvan rhythme en samenspel keurig verzorgd waren. Na het eerste optreden van de Serenate's kon men enige guitaar-soli, die door mej. Kem- per werden uitgevoerd. Vooral het mennut van Boccherine was zeer bekoorlijk. Sedert kort hebben de Serenate's een Ha- waiïan-ensemble, betstaande uit vijf lieftallige jongedames, de zaal mede door kleding en en tourage in Waikikisferen trachten te brengen. Hoewel de zang van mej. v. d. Wende ook hier weer goed was, waren de meisjes nog niet voldoende op elkaar ingespeeld om het ge heel aannemelijk te maken. Wat meer oefening zal hier aan veel kunnen verbeteren. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de heer Bohlen zal ook van dit jongste ensemble iets goeds weten te maken. Na de pauze, waarin o.a. een Amerikaanse verloting werd gehouden, traden de Serenate's nogmaals voor het voetlicht en het waren voor al de nummers „De papieren toeter" en „De appeltjes van Oranje", die een enthousiast ap plaus veroorzaakten. Volgens Radio Peking is de Tibe taanse delegatie, die met de Chinese communistische regering zal onder handelen over een „vreedzame regeling van het Tibetaanse vraagstuk", te Pe king aangekomen. Na een afwezigheid van bijna drie maanden keerde Zaterdagmiddag op de onderzeebootbasis aan de Waal haven te Rotterdam terug de onder zeeboot Hr. Ms. „Tijgerhaai" onder commando van luitenant ter zee eerste klasse J. van Nieuwenhuizen. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de commandant van de onderzeedienst en prof. Vening Meinesz, wiens as sistent dr. R. Dorrestein de reis van Lissabon af had meegemaakt. Dr. Dorrestein vertelde bij zijn aan komst, dat hij zwaartekrachtmetingen had verricht om de plaatselijke dicht heid van de aardkorst te bepalen Daartoe heeft hij in totaal 73 waar nemingen gedaan, die ieder drie kwartier of een uur vergden. Dit ge beurt met een speciaal toestel, zo ver volgde hij, dat niet op een gewoon schip gebruikt kan worden, omdat het niet mag slingeren. De metingen werden dan ook verricht als de on derzeeboot gedoken was en dertig meter beneden het wateroppervlak rweefde. De resultaten moeten nog worden uitgewerkt, zo besloot hij, maar hij dacht wel, dat de gedane waarnemingen bruikbaar zijn. De commandant van de onderzee boot vertelde, dat het een rustige reis was geweest met over het algemeen goed weer. De marine had met deze reis het doel gehad de mensen te oefenen voor lange reizen met een onderzeeboot. Toen op 18 Juli 1943 een Engels vliegtuig neerstortte in de Tweede Vroonstraat, beleefden de bewoners van deze straat één der meest schokkende gebeurtenissen in de geschiedenis van hun buurt. Het is dan ook begrijpelijk, dat bij de nadering van het 12%-jarig jubileum der buurtvereniging Tweede Vroonstraat de gedachten van bestuur en leden teruggingen naar die droeve datum in 1943. Om de beide jonge vliegers te gedenken, die toen ook voor onze vrijheid hun leven offerden, Werd Zaterdagavond bij het monument een plechtigheid gehouden. D. Rehorst voor de microfoon. Ook de burgemeester bepaalde zijn hoorders bij de achtergrond van het sneuvelen dezer twee oorlogsvliegers en deed een be roep op ieders burgerzin en verantwoor delijkheidsgevoel. De heer Rehorst sprak zijn grote waardering uit voor het ini tiatief van het bestuur der buurtver eniging. dat aan de viering van het ju bileum deze zinvolle herdenkingsplech tigheid heeft willen verbinden. Het eerst werd gesproken door de voorzitter van de jubilerende buurt vereniging, de heer Nic. Zijp, die in een ernstig gestemde rede de beide geval len vliegers E. F. V. Kidd en H. C. Ste- venson herdacht. Hjj vertelde, hoezeer de ouders van deze jonge mensen het waarderen dat de ook door hen gebrach te offers niet worden vergeten. Het heeft er soms de schijn van. dat de mensen zich niet meer het leed en de ellende herinneren die zij vijf jaar lang moesten dragen. Vrijwel iedereen heeft toen ogenblikken doorgemaakt, waarin hij afstand wilde doen van alles, als hij maar het leven mocht behouden. Maar als dan de rust en de vrede zijn weergekeerd, komen ook de eisen en verlangens terug. Nooit mogen wij ech ter vergeten, dat de vrijheid, welke ons weer zoveel mogelijkhden biedt, werd bevochten ten koste van ontelbare men senlevens. Ter nagedachtenis van twee dezer gevallenen staat in de Tweede Vroonstraat een bescheiden monument, maar een groter en belangrijker mo nument moge worden opgericht in onze harten, opdat wij allèn ertoe bij dragen dat de gevallenen hun leven niet tevergeefs hebben geofferd. Nadat de R.K. harmoniekapel „Win- nubst" onder leiding van de heer H. B. Schenkels de treurzang „Beati Mortui" had gespeeld, trad burgemeester mr. G. Door de marineleiding was opvallend weinig bekendheid gegeven aan het Vertrek van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" naar Nieuw-Guinea. Wei konden Wti naar aanleiding van de indienststelling, enige weken geleden, officieus publi ceren dat de oorlogsbodem waarschijnlijk op 21 April naar Nieuw-Guinea zou vertrekken, maar officieel werden datum en tijdstip van vertrek eerst Vrijdag avond bekend gemaakt. Wij kunnen niet bevroeden, wat daarvan de reden is geweest, of welk nut het zo lang binnenkamers houden van het vertrektijdstip kan hebben gehad. Een gevolg ervan is in ieder geval geweest, dat slechts zeer weinige burgers het schip uitgeleide hebben gedaan. Tijdens onze rondgang over het schip, en de korte gesprekjes die we hier en daar voerden, bleek wel dat de stemming aan boord niets te wensen overliet. Een ererondje Om één uur begaf de Commandant Zeemacht, de schout bij nacht C. W. Slot, die 's morgens een laatste in spectie had gehouden, zich met zijn gasten naar de Batterij „Wierhoofd" om de afvaart gade te slaan. Ook bur gemeester Rehorst en de wethouders Van Loo, Luijckx en Diesbergen maak ten deel uit van het gezelschap. Twintig minuten later trok een kleine motorsleepboot de kop van de „Johan Maurits van Nassau" (blijkens de grote naamplaat met de gouden letters heeft deze naam zijn oude om vang herkregen) uit de wal. Terwijl de Marinierskapel het Wilhelmus speelde, gleed de oorlogsbodem naar de Havenmond, welke zij onder het ge joel van de marinemannen aan de wal passeerde. Alvorens de lange reis te aanvaarden, liet de kapitein-luitenant ter zee C. ter Poorten zijn schip nog éénmaal een ererondje over stuur boord maken, waarna de „Johan Mau rits" dicht onder de wal naar zee koerste. De eerste aanloophaven zal Taronto in Zuid-Italië zijn. Gedureiiüe de iaaisle uren, dat de oorlogsbodem in Nieuwediep voor de wal lag, kreeg het vertreKtijdstip een iets grotere bekendheid door een bulletin en een persberichtje dat een half uur voor het vertrek verscheen. Zodoende was toch wel enig verschil merkbaar tussen dit vertrek en het vertrek voor een simpel oefenreisje Baar de Noordzee. Ook de aanwezigheid van de Mari- »ierskapel, onder leiding van de onder kapelmeester, de adjudant der mari niers Karei Kokelaar, zette aan het afscheid nog wat luister bij. Tot één uur mochten de familieleden der op varenden aan boord verblijven, waar de laatste wensen en adviezen konden worden uitgewisseld. In de kombuis van de „Maurits" was een extra grote ketel snert klaargemaakt, zodat meni ge burger (en burgeres) een pittige hartversterking genoot in de vorm van een flinke mok snert-met-drijfijs. Dat maakte het afscheidnemen wat lichter en.. warmer! De hofmeeS' ters Van den Heuvel en Brouwer had den het er wat druk mee, terwijl in de radarhut het meisje op een laatste omhelzing wachtte. De kapel speelde nog de elegie „Sur la tombe" en het koraal „Blijf bij mij Heer", waarna de kapitein-luitenant ter zee vlieger W. van Prooijen als de oud ste oorlogsvlieger in Den Helder een hartelijk woord van dank sprak voor de eer, aan de nagedachtenis van zijn bei de gevallen Engelse collega's bewezen. Tot besluit van de stijlvolle plechtigheid werd het Engelse volkslied gespeeld. Afdeling Noord-Holland Voor het .Gouden Kruis" werden dus gisteren de eerste wedstrijden gespeeld. Voor zover het de clubs uit onze om geving betrof, kregen wij de volgende uitslagen binnen: WGW—Succes 2 51, WinkelHRC 4 10, Oudesluis 2Suc ces 3 43, GeelzwartWinkel 2 10, BKC 3Callantsoog 03, Con Zelo BKC 2 1—0, VZV 2—St. Boys 4—2, St. Boys 2—Vesdo 2 2—1, Petten—SRC 0—3, SRC 2—JVC 2 5—1, JVC—Petten 2 3—0, Flevo—W'waard 2 80, Vesdo— Flevo 2 30, KaagvogelsHollandia T 27, Schagen 2Dirkshorn 12. Hol landia T 2Kaagvogels 2 21, W'waard 3—Wiron 0—3. BOL—HCSC 1—6, Oos terendWatervogels 3 42, Watervo gels 2—ZAP 2 3—0. Uit de competitie ontvingen wij de volgende uitslagen: 2C: RangersTex. Boys 14. 3H: Helder 4—Geelzwart 2 6—2; HRC 6—Kaagvogels 3 4—0; Winkel 3—WGW 2 1—5. 31: Texel 3—Tex. Boys 2 04; Tex. Boys 3Cocksdorp 2 14. 4M: HRC 7—Helder 5 0—0; ZAP 5— Dirkshorn 2 13; Oudesluis 3Cal lantsoog 2 33. 4N: Hollandia T 3—ZAP 4 2—0; Con Zelo 2—DTS 4 0—0; WGW 4—VZV 3 0-7. 40: ZAP 6Kaagvogels 4 42. 4P: VZV 4—Winkel 4 4-0; Vesdo 3 —Petten 3 5—3; AGSV 2—St. Boys 2 82. Junioren D: Helder aHRC a 10. E: HRC c—Alkmaar a 2—1; Watervo gels aSchoorl a 26; Kaagvogels a— HRC b 1—2. Adspiranten 1H: HRC a—BKC a 2— 0; DTS aSchagen a 31; Helder a Texel a 71. II: Breez. Boys aWiron a 21; Helder bOudesluis a 00; HCSC a JVC a 1—0. IJ: Dirkshorn aFlevo b 01; Kaag vogels aHRC e 41; HRC dWierin- gerwaard a 3—1; Vesdo a—St. Boys a 20; Petten aSucces b 12. IS: Geelzwart a—ZAP a 3—2; HCSC bFlevo c 42; Kaagvogels bHelder c 1—6; HRC f—Helder d 4-0- HRC h -HRC g 0-7. dat"eeif veilige^—-0 voorsprong kon worden verkregen. Toen stonden de gasten voor de uHerst z^are taak deze achterstand in teJopen hetgeen niet getukte. Het doorvechten van de R.K.V.V.A. ers werd slechts met twee doelpunten ^nd dTe nog voor de rust werden gescoord. Het leek er toen even donker nit t, zien voor onze stadgenoten. Doch rij toonden, dat vrees ongegrond was, door spoedig de voorsprong tot 4—2 te vergroten. (4—2). Van dit moment af waren (U witjakken heer en meester. De aanval- len speelden zich steeds af op de helft van de Amsterdammers. Beekhoven en Puhl zetten steeds hun vleugels aan het werk en het was jam mer voor Krab, dat zijn vliegend schot net over de lat suisde. Zelfs Bal en v d. Neut waagden het met verre scho ten, maar deze gingen net naast of over het doel. Beekhoven probeerde het toen met een vrije trap. Zijn hoge bal werd door v. d. Heulen net naast ge- kopt. Mos zocht even later het doel te hoog, en toen was het Heijster die kort achter elkaar hard naast schoot Boe kei kreeg zo goed als niets meer te doen. Deze helft was dan ook beslist van minder gehalte dan de eerste. Toen er nog 5 minuten te spelen waren kon v. d. Meulen de score nog verhogen tot 5—2. OPNEMINGSVAARTUIG „LUIJMES" WORDT TE WATER GELATEN Het nieuwe opnemingsvaartuig „Luijmes", dat ten behoeve van de afdeling Hydrografie der Koninklijke Marine op de werf „Gusto"' in Schiedam is gebouwd, is Zaterdagmiddag te water gelaten door mej. J. A. Luijmes, dochter van wijlen kapitein ter zeer J. L. Luijmes. De „Luijmes" heeft een standaard-waterver plaatsing van 1275 ton, is ruim 71 meter lang, 10.80 meter breed en heeft een diepgang van 3.60 meter. De bemanning zal 105 koppen tellen. De kapitein ter zee Johan Lambertus Luij mes, geboren in 1869, wiens naam aan dit op nemingsvaartuig is gegeven, verwierf in de jaren 1914—'35 vrij grote bekendheid, ook in ternationaal, op het gebied der hydrografie. De naam „Luijmes" is reeds enkele jaren geleden gegeven aan een opnemingsvaartuig van de Koninklijke Marine, en wel aan het vroe gere Japanse schip „Gyorey Mam", dat na het einde van de oorlog in Indonesië als krijgsbuit in onze handen kwam. Dit schip werd even wel nimmer in dienst gesteld, omdat de ver bouw- en reparatie-kosten te hoog zouden worden. Men zal begrijpen, dat de oud-onderofficieren niet in letterlijke zin om het gouden kalf hebben gedanst, maar dat zij Zaterdagavond met „Het gouden kalf" bijzonder veel pleizier hebben beleefd, staat wel vast. Dit blijspel in drie bedrijven werd opgevoerd tijdens de feestavond van de Koninklijke Neder landse Bond van Oud-onderofficieren. De afdeling Den Helder zorgde voor een geheel bezet Casino, waarin de stemming al direct uitstekend was dank zjj het optreden van het koortje „Tot aller genoegen". Na het openingswoord van de afde lingsvoorzitter, de heer Roomer, wera eerst gemeenschappelijk het Wilhel mus gezongen. Toen het doek opging, stond het gemengde koortje van de afdeling op het podium klaar, om on der leiding van de heer G. Veenstra twee coupletten van het bondslied te zingen. Daarop volgde de bekende bal lade „Van een meisje en een schip per". Het optreden van „Tot aller ge noegen" werd besloten met een ko misch nummertje. De lachspieren zijn deze avond ver der uit de plooi gebleven, want ook „Het gouden kalf" bevatte talrijke humoristische momenten. In dit ge zellige blijspel gingen Amor en Cupi do onverdroten hun gang, temidden van allerlei persoonsverwisselingen, welke tot de meest zonderlinge mis verstanden aanleiding gaven. Het stuk was samengesteld volgens een bekend recept, dat overigens tot een smake lijk gerecht kan leiden. Schrijver, regisseur en spelers hebben daarvoor ongetwijfeld gezorgd. Al was ook in dit geval bij voorbaat bekend, dat de smartelijkste gezichten ten slotte met een blijde glimlach zouden hij vond in mevr. LeewensMake laar (als invalster in de rol van freule Adinda), de heer F. Ouwens (Adam Forster), mej. Cora Groenendijk (Eva Smith), mevr. H. KokRas (nicht Elly) en de heer L. Bak (chauffeur huisknecht Tom) enkele goede part ners. De overige rollen werden met iets minder flair en verve uitgebeeld maar droegen niettemin bij tot het welslagen van de opvoering. Na afloop werd een apart woordje van dank gericht tot de heer H. Jas die voor de laatste maal als regisseur was opgetreden. Alvorens met muziek van Nic. Visser en zijn „Rhythm Sheiks" de danslustigen hun hart kon den ophalen, werd een collectie be gerenswaardige artikelen verloot en kon men genieten van een Jiu Jitsu- demonstratie. gesierd kon men in de zaal toch ple zierig meeleven met het lief en leed van de hoofdpersonen. De heer N. Jansen maakte weer een geslaagd type van zijn Jozef Smith en Hermes 1 (heren) heeft gisteren zijn laatste competitiewedstrijd gespeeld, worden De tegenstander was Fit 2, dat op eigen KVH heeft gedurende het afgelopen week end de laatste thuiswedstrijden gespeeld. KVH 2 en 3 ontmoetten Zaterdagmiddag KGC 2 en 3 uit Zaandam. KVH 1 kwaam Zondagmid dag in het veld tegen het Amsterdamse KCN 1. ZKC 2 wist al spoedig na het begin een 2-0 voorsprong te nemen. Daarna volgden drie goede Helderse doelpunten. Deze aantrekke lijke wedstrijd werd ten slotte met 4-3 door KVH 2 gewonnen. Ook KHV 3 stond el vrij spoedig met 2—0 achter. Daarna kwamen de tegenstanders er echter niet meer aan te pas. De Nieuwedie- pers wonnen met 4—2. KVH 1 kwam met een drietal basketball- wedstrijden van de vorige dag in de benen tegen KCN uil. Onze stadgenoten verloren in eea zeer goede wedstrijd met 4—3. terrein met 41 werd verslagen. Met de rust was de stand 10 voor de gast heren. In de tweede helft speelden de Hermes-heren aanmerkelijk beter, het geen resulteerde in drie doelpunten van Broekhuizen en één doelpunt van Lagerveld. Fit 2 zal nu degradatie wedstrijden moeten spelen. Het Bondsbestuur heeft inmiddels voor alle Hermes-elftallen de competi tie stopgezet. Voor deze elftallen staat geen promotie en degradatie op het spel, zodat geen groot onheil is ge schied. Nietemin is Hermes door deze maatregel enigszins gedupeerd, daar nog vele thuiswedstrijden moesten wor den gespeeld. Daarvan is het slechte terrein aan de Meeuwenstraat de oor zaak, want in de winter moesten vele ontmoetingen worden afgelast. De te genstanders van Hermes zijn met de Bondsregeling in zoverre gebaat, dat zij de dure reizen naar Nieuwediep niet meer krijgen. Intussen zullen de hoc keyers zich dus op hun zomersporten kunnen gaan toeleggen. In de tweede helft werd het doel van keeper Kok voortdurend bestookt. In de eerste helft hebben de toeschouwers meer van het spel kunnen genieten, want na de hervatting was het Helder- overwieht veel te groot. En de score had ook beslist hoger kunnen zijn! Helder heeft deze middag hard en enthousiast gewerkt, ieder kende zijn taak, want op deze dag kon het kam pioenschap een feit worden, wanneer de concurrent Terrasvogels, een punt zou verspelen. Dit gebeurde echter niet, zodat de witjakken Zondag zelf de beslissing kunnen brengen. Wat eigenlijk nog wel zo prettig is. Voor dat de wedstrijd tegen RKVVA begon, werd één minuut stilte in acht genomen, ter herdenking van het over leden Helder-lid, de heer Van der Wal. Eerste helft. De start van Helder was goed, want direct na de aftrap van Heijster werd een aanval opgebouwd, die met moeite werd afgeslagen. Boekei moest hande lend optreden om twee vinnige scho ten te keren, maar meteen zette v. d. Meulen doelman Kok aan het werk. Deze bracht fraai reddding. Maar het bleek uitstel, want toen Heijster even later op de linkervleugel goed door zette, kreeg Schouwenaars de bal te pakken. Zijn schot werd door Kok ten halve gekeerd, waardoor Heijster een kans kreeg, en hard inschoot (10). Na min. dus reeds een voorsprong, en l'/t minuut later gaf Heijster weer goed af. Nu was het Krab, die zeer scherp voorzette. Schouwenaars liet doelman Kok voor de tweede maal de bal uit het net halen (20). Deze onverwachte voorsprong was voor de witjakken aan leiding nog feller op de bal te zitten. Toen er veertien minuten waren ge speeld, ging Schouwenaars er snel van door. Zijn voorzet werd onderschept, maar er werd zo lang getreuzeld met wegwerken, dat v. d. Meulen kon sco ren (30). Dit werd de Amsterdam mers toch te erg en reeds 3 min. later hadden zij succes. De Rijk gaf een scherpe voorzet, die door Himpers uit de doelmond werd gehaald; de bal werd echter onvoldoende weggewerkt en linksbinnen Das knalde toen hard in de hoek (31). Helder had bijna weer succes, maar het vliegende schot van Krab werd vallende door Kok gekeerd. Even later gaf v. d. Neut een hoge bal door het midden, waarna Mos zich over het leder ontfermde. Zijn pas naar Schouwenaars werd met een hard schot besloten, maar weer bracht Kok red ding. Na zijn harde uittrap kwam de bal tegen het achterhoofd van Krab, die daardoor enige minuten van het toneel verdween. Het tempo werd even minder en RKWA ging de Heider- defensie onder schot nemen. Eerst bracht Bal met een ferme trap redding en daarna was het Puhl die Das de bal ontnam. Maar toch leek het, of de Helder-verdediging geen vat kon krij gen op het beweeglijke spel van RK WA. Op een gegeven moment had Boekei een schot onschadelijk gemaakt, waar na hij tegen een tegenstander aan schoot. De bal werd hard ingeschoten maar v. d. Neut redde op de doellijn. Het leder sprong voor de voeten van midvoor Taviani, die zich niet lang be dacht (32). Tweede helft, De tweede helft bracht direct weer een snelle Helder-aanval, die voor een vrije trap werd onderbroken. Himpers kwam van de backplaats af en schoot in de uiterste bovenhoek, Kok greep mis en de voorsprong was vergroot - Zaeerdagavond arriveerde het Duitse kus- tertje „Uum Brüder 4" in onze haven. Het bootje zette Zondagmorgen zijn reis naar Zwe den voort. - Het is morgen hoog water om 9.25 en 21.45 uur, en laag water om 3.30 en 15.50 uur. KEES HANA ALS SPREKER Dinsdagavond, op de laatste culturele ACCO- avond van dit seizoen, komt Kees Hana in de zaal van de heer Bossen spreken over Zuid- Limburg, het mooie heuvelland met zijn bij zonder planten- en dierenleven. Lichtbeelden zullen de lezing illustreren en nog belang- wekkenden maken. Oudesluis is doorgegaan met op eigen terrein te verliezen. De zwartjes, die een invaller telden voor Van Dok, waarvoor J. Stikker inviel, kregen direct na de aftrap reeds een 1—0 ach terstand te verwerken. Duin profiteer de van een ongelukkig moment in de O-achterhoede. Toch was Oudesluig niet ontmoedigd, maar de voorhoed# speelde te doorzichtig om door de ste vige St. George-verdediging heen te breken. De roódjes deden het na twin tig minuten beter, want uit een mooie voorzet kopte midvoor Duin voor d« tweede maal onhoudbaar voor doel man Buik in. Hoewel St. George in het veld beter was dan Oudesluis bleef de stand tot de rust ongewijzigd. Na de pauze pakte O. direct goed aan en enige gevaarlijke situaties ont stonden voor het St. George-doel; de keeper wist er echter raad mee, Suc ces kwam aan de andere kant. Een mooie aanval bracht de rechtsbuiten voor open doel en wederom was Buik gepasseerd (03). O. diende echter van repliek: Stik plaatste de bal over de backs en Watertor was er als de kippen bij om de achterstand te ver kleinen. Weer kwam O. terug en vrit spoedig wist Voorthuisen een tweede goal te scoren. De vreugde was van korte duur, want vrij gelukkig wist Duin zijn derde doelpunt te scoren (24). Nog gaf O. zich niet gewonnen. Uit een corner ontstond een scrimmage voor het Spierdijker doel, waaruit Blok ten slotte de bal over de lijn werkte (34). Ondanks de verwoede pogingen van Oudesluis kwam het einde met een onveranderde stand. De Ambonnese militairen, die on langs met de Kota Inten en de Atlan tic in ons land zijn aangekomen en ter stond na hun aankomst door de minis. ter van oorlog zijn ontslagen thans tij delijk KL-militairen, hebben voor het miltaire aambtenarengerecht in Den Haag een geding aanhangig gemaakt, Zij eisen vernietiging van het hun ver leende ontslag. De Victor Vicas-productions vervaar digen momenteel in opdracht van de ECA een tweetal films, waarvoor ook in ons land opnamen worden gemaakt. Naast een film over de internationale politie-organisatie worden ook opna men gemaakt in het waterbouwkundig laboratorium te Delft. Deze film zal de internationale samenwerking op het gebied van onderzoek van waterbouw kundige werken in beeld brengen. Er zal veel aandacht worden besteed aan een havenproject, dat in Turkije wordt uitgevoerd en in Nederland is onder zocht. AGENDA 24 April: 8 uur vergadering Heng'elver. „De Snoek in het „Eigen Gebouw" te Hippo lytushoef 25 April: Jaarvergadering afd. Wieringen der Plattelandsvrouwen in Cinema De Haan. GESLAAGD Me). H. Slib te Hippolytushoef slaagde te Leiden voor het praktijk diploma A voor kleu ter-onderwijzeres. Zij werd ogeleid door de Chr. Opleidingsschool te Den Helder. VISSERIJ-BERICHT URK, 21 April. - Door 105 vaartuigen werd aangevoerd: 1466 pond kuilpaling 1,15-1,36 per pond en 1406 bakken nest 3,27 net bak van 37i/, kg. EERLANG ATOOMCONFERENTIE IN ENGELAND Van 16 tot 21 Juli zal te Oxford een internationale conferentie voor het ge bruik van de atoomenergie voor medi sche en andere nuttige doeleinden ge houden wqrden. Vertegenwoordigers uit twintig landen, waaronder Neder land, zullen de conferentie bijwonen. Het gemeentebestuur van Bamberg (Beieren) heeft geweigerd het Ameri kaanse leger in het bezit et stellen van de tekeningen der stadsbruggen, die waren opgevraagd omdat het Amerl' kaanse leger ze wilde ondermijnen verband met een eventuele „tactiek der verschroeide aarde". In de nacht van Zaterdag op Zon a werd een 68-jarige Amsterdammer, in een tot woonschuit verbouwde s° woont, hetslachtoffer van een iaag 3 tige roofoverval. De man was 's ave uit geweest en betrad omstreeks n» twee zijn woonschuit, die in de sengracht ligt, om daar ontvangen^ worden met een slag op de schedel, man, die hem binnen had op®t^ace. gebruikte als wapen een met zan vulde kous. Toen de aangevallene bij kennis kwam miste hij een P feuille met een bedrag van onge 800 gulden. De aanrander had de schuit terdege doorzocht en had de peluw van het bed opengeknip» de inhoud over de vloer ui'E®5..!:,,! Het slachtoffer is na een behan in het ziekenhuis bij familieleden dergebracht. De politie stelt een uid rig onderzoek in.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2