Kremlin haalt plan-ll voor de koude oorlog te voorschijn Munitieschip voor Gibraltar in de lucht gevlogen Krijgsgevangenen in Oost- Berlijn aangekomen Franse regering struikelt over wet inzake kiesstelsel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oost-Duiisland (met 25 divisies) in het Oosteuropese Sowjet-blok KoAi B-e-óted Saterdag 28 April 1951 76e Jaargang No. 11091 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Duits schip bij Amoy aangehouden Laatste Spaanse stakers weer aan het werk Westelijken doen twee grote concessies De impasse opgelost? Acht doden en vele honderden gewonden Nog vele duizenden in Russische kampen? Aanblik als na een zwaar bombardement Tot 16 Mei nog sla naar Engeland Mr. Stikker herkozen tot voorzitter der O.E.E.S. Weer groenten en kaas naar Duitsland Gebruik van de Chinese nationalisten in Korea President Auriol weigert gevraagd ontslag Wordt oplossing achter de schermen gevonden? Weerbericht Grondstoffendebat in het Lagerhuis begint Dinsdag Perzische regering biedt ontslag aan BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSË COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes"! tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze diplomatieke medewerker JJET 18 NODIG de blik een ogenblik af te wenden van Korea, waar de Chi nezen zich door het ontslag van MacArthur niet hebben laten weerhouden hun lang voorbereide lente-offensief te beginnen. In Westerse kringen hoopt men. dat deze nieuwe massale aanval beslissend zal zijn, in die zin, dat Peking, wanneer zijn strijdkrachten er weer niet in slagen de legers der Verenigde Natie» uit Korea te verdrijven, ten slotte misschien wel tot onderhandelingen bereid aal zijn. Het is mogelijk, natuurlijk, maar deie hoop schijnt toch niet gefundeerd. De meesters in het Kremlin zijn namelijk kennelijk uit op een verscherping van de koude oorlog in Europa en het kan onmogelijk in hun bedoeling liggen het effect daarvan te verzwakken door een vrede in Korea. Wat thans de aandacht vraagt, is het zogenaamde „Sowjetplan nr. H", dat voorziet in de opneming van Oost-Duitsland als „zelfstandige" staat, met dezelfde status dus als de overige satellieten, in het Oosteuropese communistische blok en de vorming van een Oostduits communistisch leger van 25 divisies. CR ZIJN verschillende redeuen om aan te nemen, dat Moskou dit plan, reed* opgesteld in het begin van net jaar. voor het geval de onderhande lingen in Parijs van de plaatsver vangers der Grote Vier zouden mis lukken. thans in uitvoering genomen heeft. Daar is in de eerste plaats het feit. dat het Gromyko in het Palais Rose na rond veertig zittingen niet ge lukt is. zijn Westerse gesprekspartners murw te krijgen. Dat moet Moskou wel hebben duidelijk gemaakt, dat het niet meer kan rekenen op de instem ming van Amerikanen. Britten en Fransen met een agenda, welke de Russische oplossing van het Duitse probleem neutralisering en perma nente ontwapening van Duitsland tot uitgangspunt heeft. Het Westen Is slechts bereid herstel van de Duitse eenheid goed te keuren, onder voor waarde dat vrije verkiezingen in beide zones kunnen worden gehouden, terwijl het de permanente ontwapening afhan kelijk wil maken van een ingrijpende vermindering der communistische be wapening in Oost-Europa. Moskou denkt echter niet aan een dergelijke oplossing, die de Westerse invloed tot aan de grenzen van Polen en Tsjecho- tlowakije zou brengen, te aanvaarden. Een terugvallen der Russen op het reeds genoemde .plan-II" is daarom waarschijnlijk. Een tweede aanwijzing voor een herziening der Russische Duitsland-po- litiek is gelegen in het bezoek, dat de Poolse president, Bierut, deze week aan zijn Oostduitse collega, Pieck, heeft gebracht. Officieel is verklaard, dat het hier slechts een tegenbezoek betrof (Pieck was eerder in War schau), maar de langdurige bespre kingen, die de Pool met de Oostduitse autoriteiten heeft gehad, tonen aan. Lading ijzer voor comm. China Het Duitse schip ,.Mai Rickmers". dat op weg was van Honkkong naar Tientsin, is bij de haven van Amoy door een Chinese nationalistische ka nonneerboot aangehouden en opge- hracht naar Formosa. Het schip verliet op 3 Maart de haven van Hamburg met •en lading technische artikelen aan boord en zou in Amsterdam 1400 stuks staaf- en hoekijzer voor Tientsin heb ben ingenomen. Het Amsterdamse ha- Venkantoor meldt echter, dat tussen 1 •n 13 Maart geen schip van die naam de haven heeft aangedaan. Reutei meldt, dat de „Mai Rickmers" in de haven van Antwerpen heeft bijgeladen. Het Westduitse kabinet maakte gis teren bekend, het te betreuren, dat een Duit* schip ladingen ijzer naar een Chinese haven wilde brengen. Als strafmaatregel, aldus een woordvoer der in Bonn, zal de Rickmer-rederii geen staatscredieten meer ontvangen Voor de herbouw van haar koopvaardij vloot. Vrijdag zijn de laatste stakers in San Sebastian en de provincie Guipuzcoa aan het werk gegaan. Vijf fabrieken lijn door de overheid gesloten omdat de eigenaren de officiële instructies ten tijde van de staking zouden hebben •vertreden. dat het om heel wat meer ging dan slechts een eenvoudige beleefdheids visite. Voeg daarbij de in Berlijn ge circuleerd hebbende geruchten, dat Bierut met een speciale opdracht van het Kremlin naar Berlijn ging en dat binnenkort een belangrijke verande ring in de status van Oost-Duitsland 's te verwachten, dan heeft rrjen eew den te meer om aan de opnemmg van da Oostduitse republiek m het StrWjet blok te geloven. TEN SLOTTE nog dit: Ter gelegen- I heid van het 5-jarige bestaan van de (communistische) Socialistisch* Eenheidspartij hield secretaris-gei-- raal Walter Ulbricht. Moskous Ver trouwensman, dezer dagen een rede. waarin hij de Westduitse bondsrege ring voor haar „torpedering" van de officiële onderhandelingen over her stel van de Duitse eenheid laakte en waarin hij aankondigde, dat de rege ring van Grotewohl voortaan nou slechts met niet-officiële persoonUïV heden in West-Duitsland over dit on derwerp zou spreken. Daaruit blijkt dat de Duitser, die het best van Mos- kou's bedoelingen op de hoogte i*. h*' denkbeeld van de hereniging van Duitsland geheel heeft laten varen. De nieuwe Russische tactiek. zich nu begint af te tekenen. *»1 nrt Westen ongetwijfeld dwingen, nog in tensiever aan de bewapeningswedloop deel te nemen, terwijl aan de andere kant de Sowjets niet» ongedaan /-ui len laten, het Westen daarbij een stok tussen de benen te steken. Juist daar om schijnt de hoop op een verbetering van de situatie in het Verre Oosten zo jjdel. De plaatsvervangers 'w w - - i Engeland. Frankrijk en de V.S. heb ben Vrijdag op de 39ste bijeenkomst van de plaatsvervangers twee „bclang- rijke concessies" gedaan om de impas- I se t» doorbreken. De drie westelijke afgevaardigden zyn accoord gegaan met de Sowjetrus- sische bewoordingen van de agenda punten over de balkan en Triest. Deze agenda-punten luiden thans: 1. „De vredesverdagen met Italië. Roemenie, Bulgarije en Hongarije, over eenkomsten van de vier mogendheden mei betrekking tot Duitsland en Oos tenrijk." 2.„Het vredesverdrag met Italië wat betreft het gedeelte aangaande Triest." Vrijdagochtend is te Gibraltar het duizend ton metende Engelse schip Bedenham in de lucht gevlogen. Het vaartuig was geladen met springstoffen en ander militair materiaal. Als gevolg van de ontploffing zijn acht men sen om het leven gekomen en honderden zwaar en licht gewond. Alle ge bouwen in de omgeving van de haven zijn met de grond gelijk gemaakt. Honderden huizen werden van hun daken beroofd, vrijwel alle ruiten in de stad zijn gesprongen. Een groep van honderd voormalige krijgsgevangenen, voor het merendeel Nederlanders, is Vrijdag uit de Sowjet- Unie in Berlijn aangekomen. Onder deze lieden bevond zich een Nederland se vrouw. De meesten van dit transport kwamen uit de krijgsgevangenenkam pen bij Kief en Brest. Ambtenaren van de Nederlandse missie in West-Berlijn wachtten het transport in Frankfort aan de Oder op en reisden met de groep naar Oost- Berlijn, vanwaar zij zouden doorreizen naar Helmstedt aan de grens tussen de Russische zone en West-Duitsland. De Nederlandse vrouw vertelde, dat nog ongeveer tweehonderd vijftig vrouwen worden vastgehouden in het kamp bij Brest, waar zij vandaan komt. Het overgrote deel ervan is Duitse. In het kamp zouden voorts nog 45 kinderen verblijf houden. De vrouw beweerde, dat de Russen nog vele duizenden Duit se en andere vrouwen gevangen hou den in kampen, die verderop in de Sowjet-Unie liggen. Een Nederlander vertelde, dat hij zonder in het bezit te zijn van wettige papieren in het huwelijk is getreden met een Finse vrouw, die sinds 1939 in Rusland wordt vastgehouden. Zijn twee kinderen heeft hij met zijn vrouw in Brest moeten achterlaten. Hij vertelde voorts ,dat in het kamp bij Kief nog elf Finnen worden vastgehouden. De Nederlandse krijgsgevangenen vertelden, dat in het kamp bij Kief momenteel nog 560 man zitten, onder wie 150 Nederlanders. Allen hadden tijdens de oorlog dienst gedaan in het Duitse leger. Zij hadden in verschei dene Russische-steden bij de wederop bouw gewerkt. Vele duizenden Duitse oud-soldaten zouden in Stalingrad en Stalino te werk zijn gesteld. Het ministerie van buitenlandse za ken deelde gisteravond officieel mee. dat de groep, waarin een groot aantal Duitsers was opgenomen, via Helm stedt naar het doorgangskamp Fried- land was gereisd waar zij hedenochtend vroeg werd verwacht. Hier is een be gin gemaakt met de verhoren, die vis dagen zullen tfürén. Zo spoedig moge lijk zal een lijst- met namen worden gepubliceerd. De bemanning van Bedenham telde /.es en twintig koppen. Alle opvaren den hebben zich kunnen redden. Zij werden gewaarschuwd door een kleine ontploffing, die aan de eigenlijke explosie voorafging. Deze richtte een enorme ravage aan. Stukken van het vernielde schip kwamen in, de straten van Gibraltar neer. Een. groot- aantal gebouwen werd verwoest. Van de houwwerken in de stad is er niet een onbeschadigd gebleven. Om plundering te voorkomen, moesten politiemannen en militairen de wacht betrekken voor de beschadigde winkels. Nederlandse groenten-exporteurs zul len nog tot 16 Mei gelegenheid hebben sla naar Engeland te doen transporte ren, in verband met de verlenging van de verboden periode voor sla-invoer, waartoe door de Engelse regering is besloten. Het toegestane contingent voor bloemkool is evenwel reeds uit geput, zodat Engeland de invoer daar van heeft gestaakt. Volgens de gelden de regeling zal tot 15 November geen bloemkool naar Engeland kunnen wor den uitgevoerd. De Raad van Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking heeft met algemene stemmen mr. D. U. Stik ker voor het jaar 1951 herkozen tot voorzitter van de raad van de OEES. De Duitse Staatscourant meldt, dat voor Duitse importeurs uit het voor mvoef uit Nederland beschikbaar ge stelde bedrag deviezen zijn vrijgeko men voor de invoer van groenten en voor kaas uit Nederland. Voor het eer ste product is 1.300.000 dollar vrijge komen en voor het laatste 1.650.000 dollar. Van het voor Nederland bestemde totaalbedrag is voor de agrarische sec tor 4.521.500 dollar beschikbaar, terwijl verwacht wordt, dat nog enkele be dragen zullen volgen. Deze lilorthrop Raider C-125, die Hitgenist is met drie motoren, is hier zojuist gestart met behulp van raketten, die het gevaarte van 18.000 kg in staat stellen om met een aanloop van slechts 155 meter op te stijgen. Amerika heeft 10 van zulke toestellen in bestelling om speciaal in dienst gesteld te worden van het reddingwerk in de polen Taft bepleit De Amerikaanse republikeinse sena tor, Robert Taft, heeft er Vrijdag bjj het Congres op aangedrongen stand te houden tegen elk streven naar het „overgeven" van Formosa of de erken ning van communistisch China. Hij zei voorstander te zijn van het door generaal MacArthur verdedigde programma om Chinese nationalistische troepen te gebruiken om de in Korea strijdende eenheden van de V.N. te helpen. De democratische senator McMahon zei, dat MacArthur had voorgesteld, dat de V.S de nationalistische troepen zouden bevoorraden en vroeg Taft hoeveel Amerikaanse schepen en vlieg tuigen hij de nationalisten zou Willen verschaffen. „Zoveel oorlogsschepen en vliegtuigen als nodig zouden zijn". antwoordde Taft. die eerder had gezegd „Ik zou geen Amerikaanse soldaat naar 't Chi nese vasteland willen sturen". Slechte dienst aan de democratie De Franse regering heeft gisteravond in de Nationale Vergadering niet de vereiste meerderheid van 311 stemmen kunnen verkrijgen voor haar wetsontwerp inzake de hervorming van het kiesstelsel. Zij bleef er slechts drie stemmen onder. Tweehonderd en zeventig kamerleden stemden tegen het voorstel. Het kabinet is vervolgens in spoedzitting bijeengekomen, na afloop waarvan de premier. Queuille, naar president Auriol is getogen, om hem b?t ontslag van de ministerraad aan te bieden. Dit is geweigerd. De voorzitter van de Franse Natio nale Vergadering. Herriot heeft voor een verrassing gezorgd door te bepa len, dat het wetsontwerp met het jog op bepaalde precedenten zal worden teruggezonden naar de commissie voor het algemeen stemrecht uit de Kamer. Daardoor krijgt de Nationale Vergadering in de nabije toekomst Verwachting tot hedenavond Koud weer met wisselende bewol king en enkele plaatselijke buien, waarvan sommige wellicht met hagel. Matige of vrij krachtige Noordelijke wind. ZONDAG: Zon op 5.16, onder 19.59: Maan op 3.15, onder 12.17. MAANDAG: Zon op 3.14, onder 20.01; Maan op 3.30, onder 13.40. INE RUSSEN hebben (volgens de Russen) niet alleen de radio, de boekdrukkunst, het haringkaken, het vliegtuig en de fiets (en nog veel meer) het eerst uitgevonden, maar ze hebben ook de meeste honderdjarigen van alle landen ter wereld. De unf- '°^by «Hl ook een volhouder. Hu -■ speelde in een schaakcompetitie der- versiteit van Charkof onderwijst rijn t;en um. aan bQrd H* wQn de discipelen, dat er in de U.S.S.R. niet partjj maar als troostprijs kreeg minder dan dertigduizend honderd- jjjj een leghokje, voor zijn kippen, jarigen (en ouderen) zijn. De Rus- Als ze net zolang op de eiers blijven sische Mehtusaliwitsj is meneer Vas- als hij aan het bord. mag h,j dankbaar sili Tasjkin, die 145 jaar is. Inderdaad zijn. kan het Sowjet-regime een mens oud maken. De jonge communisten mo gen er anders ook zijn. In Egypte werden er weer eens 23 gearresteero wegens het verspreiden van vlug schriften, waarin de arbeiders en stu denten werden opgewekt op 1 Mei (de dag van de Arbeid notabene) het werk neer te leggen. De Argentijn se luitenant Luis Guajardo houdt zich inmiddels bezig met prachute-sprin- gen. Hü verliet 108 maal achtereen een vliegtuig, hangend aan een val scherm. Totaal zweefde hij negen uur tussen hemel en aarde en beweert daarmee een record te hebben geves tigd. D Die meneer Chapman uit As- Sla een staat)* «ft dn* slahartdelaar *Ifl. ^OONS van opperbevelhebbers kun nen ook hun gebreken hebben. De 33-jarige zoon van de hoogste autori teit der 'Noorse Marine, Per Edvard Danielsen. werd onlangs te Oslo ge arresteerd. verdacht van- spionnage O Het woord spionnage komt tegen woordig even dikwijls voor als in middenstandskringen de kreet „Be lasting". De Chinese communisten heb ben kortgeleden zestien R.K. priesters gearresteerd of uitgewezen. Allemaal spionnen. O Bij Kanton zette men zelfs een bisschop in de boeien. Hij zou bezig zijn met het vormen van een „zwart leger", dat zou moeten dienen voor een opstand tegen het. Peking-regiem. Uitgeweend zijnde gaan we naar Wenen. Daar stond Franz Devizini terecht, beschuldigd van straatroof. Zijn verdediging was: „Kortgeleden heb ik een bloedtrans fusie ondergaan. Waarschijnlijk heb ik het levensvocht van een misdadiger binnen gekregenWat een ver makelijke protesten mensen kunnen hebben. In Sanger (Californie) wend den de caféhouders uit een bepaalde wijk zich tot B. en W., met een protest tegen de voorge. telde plaatsing van een kerk in hun buurt. „Het zal ons klanten gaan kosten!", zeiden xe. ten derden male gelegenheid, zich met deze kwestie bezig te houden. Ver wacht wordt, dat het ontwerp nu Maandag of Dinsdag opnieuw in be handeling zal komen. De regering kan dan in onderhandelingen achter 1e schermen proberen, de vereiste meer derheid voor haar voorstellen te ver werven. Anderen verwachten, dat Queuille nu bij de Assemblée een voorstel zal indienen, waarbij deze zichzelf ont bindt en 1 Juli vaststelt als datum voor nieuwe verkiezingen, ongeacht wat er verder gebeurt met de wet op de hervorming van het kiesstelsel Vermoedelijk zal hij mededelen, dat de verkiezingen spoedig zullen moeten worden gehouden en dat de Nationale Vergadering maar moet uitmaken, welk kiesstelsel daarbij moet wordm toegepast. Wordt het voorstel tot Ka merontbinding niet aangenomen, dan zal Queuille waarschijnlijk definitief aftreden. De nederlaag van het kabinet wordt algemeen toegeschreven aan het feit, dat een groot deel van de afgevaar digden in het geheim gekant is tegen vervroegde verkiezingen voor de Na tionale Vergadering. Daar komt bij. dat men ook niet overal even enthou siast is voor het stelsel van lijstver- bindingen in de departementen. vluchtten in schuilkelders en sterke gebouwen. Ook in de Spaanse grensstad La Linca had men van de explosie te lijden. De ruiten vlogen er in scherven. Velen liepen hier snijwonden op. Drie Spaanse artsen spoedden zich van L« Linca naar Gibraltar, om hulp te bie den De bevolking van Gibraltar is ge waarschuwd. dat er nog meer ontplof fingen kunnen volgen. De oorzaak van de explosie staat nog niet vast. Het is mogelijk, dat zij is ontstaan door brand aan boord van een aak, die langszij de Bedenham lag. Ook deze aak is in de lucht gevlogen. De Bedenham arriveerde drie dagen ge leden in Gibraltar en zou Maandag naar Malta vertrekken. Rondvliegende brokken en glasscher ven gaven de stad een aanzien, alsof zij door een zwaar bombardement was getroffen en veroorzaakten talloze slachtoffers. Enige honderden personen moesten zich onder behandeling van de medische diensten stellen. Door het breken van de ruiten zijn ook talloze schoolkinderen gewond. Italianen moesten lopen De transport- en metaalarbeiders lr> Italië hebben gisteren een algemene 24 uursstaking gehouden, tengevolge waarvan millioenen Italianen naar hun werk moesten lopen. De staking van de transportarbeiders was gericht op net verkrijgen van hogere lonen en le- tere arbeidsvoorwaarden De staking van de metaalarbeiders werd alleen gesteund door de communistische vak beweging en gold als protest tegen n»t dreigend ontslag van arbeiders in en kele grote metaalfabrieken Haagse reactie Geen commentaar op het Indonesische program In politieke kringen in Den Haag waar men het verloop van de kabi netscrisis in Indonesië met veel be langstelling heeft gevolgd, is men ten aanzien van het thans bekend gemaak te regeringsprogramma van oordeel, dal dit, hoe belangrijk de inhoud daar van op zichzelf is, toch op dit ogenblik geen aanleiding geeft tot commentaar. Inzonderheid is dit het geval met de thans tot programmapunt gemaak te kwestie van de omvorming van ae betrekkingen tussen Nederland en In donesië. De tendens om tot zodan ge omvorming te komen was echter reeds uit verschillende uitlatingen in Indo nesië bekend. Het programmapunt betreffende Nieuw-Guinea biedt als zodanig geen nieuwe aspecten. Het handhaaft het reeds bekende standpunt van Indonesië te dien aanzien. Churchill dient motie in Winston Churchill zal namens de oppositie een motie in het Lagerhuis indienen van de volgende inhoud: „Het Huis verneemt met bezorgdheid, dat het bewapeningsprogram, dat het in Fabruari goedkeurde, gebaseerd was op schattingen van de productie voor de defensie, die niet werden aanvaard door de betrokken ministers". Deze motie zal Dinsdag aanleiding zijn tot een debat over de grondstof fen. De drie afgetreden ministers Bevan. Wilson en Freeman zullen niets doen wat tot de val van de regering kan leiden. Zij zullen misschien een excuus vinden om zich van stemming over de motie te onthouden of zelfs tegen te stemmen. Strikt genomen is het geen motie van wantrouwen, maar premier Attlee zou moeilijk in functie kunnen blijven als de motie werd aangenomen met steun van drie afgetreden ministers. Prestigeconflict met parlement De Perzische premier Hoessein Ala heeft Vrijdagavond het ontslag van zijn regering aan de Sjah aangeboden. He denochtend zou het parlement een re solutie van de oliecommissie behande len, waarin wordt aangedrongen op nationalisatie van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij. De regering is het met deze resolutie eens, maar acht zich door het optreden van de commissie gepasseerd. De Britse ambassadeur in Teheran heeft Vrijdag de premier gewaar schuwd. dat een overijld besluit van het parlement zeer belangrijke gevol gen zou kunnen hebben Tevoren had Hoessein Ala gedurende enige uren met de Sjah over de oliekwestie ge confereerd. Te Vlodrop was het dochtertje van de heer R. aan het spelen in het zand. Het kind kreeg een steentje in de keel en overleed, voordat men het voorwerp had kunnen verwijderen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1