Poging tot regeling van oorlog op dood punt Koreaanse Duizenden defileerden langs het paleis Soestdijk Amerikaanse lof voor deEvertsen Truman dient defensie-begroting in van zestig milliard dollars VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Noordelijken nog niet over de Han Mevr. Boesman en Godfried Bomans beleefden een hachelijk avontuur Franse Nationale vergadering keurt wet op kieshervorming goed Dinsdag 1 Mei 1951 76e jaargang No. 11092 Dagblad voor Den HelderKoegras, TexelWieringen en Anna Paulowna Geen contact met Peking Dean Acheson: Vastbesloten blijven Vogeler naar V S. vertrokken Rubberfabriek afgebrand Bende vermoordde leden van het personeel Ballon stortfe bij Zandvoort in zee Beide drenkelingen konden worden gered Weerbericht Anglo-lranian staakt de betalingen aan Perzië Bracht militair pokken naar Tilburg? Rusland bracht wereld aan rand van oorlog Ko-bt BjttfaJk Echtpaar te Haarlem ernstig gewond Risico voor Lloyds Leidse siudenfen boden een oorkonde aan Aanvaring bij Zweedse kust eist minstens vier doden Dr. Graham bemiddelaar in Kasjmir-geschil Algemene verkiezingen op 10 of 17 Juni BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur; A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK (11MT TARIEVEN: Advertenties: 16 et. P- »Jn Kleine advertenties „Juttertjes") tot 1# woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten r\E pogingen der Verenigde Naties om het Koreaanse conflict langs diplomatieke weg tot een oplossing te brengen zijn op een dood punt gekomen. De uit drie leden bestaande commissie van Goede Diensten heeft haar pogingen om in con tact te komen met de autoriteiten van communistisch China opgegeven en geen verdere bijeenkomsten vastgesteld. Ook de commissie van twaalf Aziatische en Arabische landen, onder voorzitterschap van Sir Benegal Rau (India)heeft haar pogingen om tot een nieuw vredesaanbod te komen gestaakt. De verbonden troepen hebben Maan dagavond een poging van de Chinezen om de Han over te steken, verijdeld De Chinezen leden zware verliezen. Voor bet overige was het Maandag rustig aan de fronten. w welingelichte kringen te Washing- ton word Maandag verklaard, dat de veertien landen die troepen in Korea hebben de publicatie van hun „doel stellingen en principes" zullen uitstel len. Diplomaten zeiden, dat er een stil zwijgende overeenkomst tussen de be trokken landen was om de uitslag van de huidige gevechten af te wachten al- vorena verdere politieke stappen te doen. Achesons mening. A CHSSON heeft op een persconferen- tie verklaard, dat de beste manier pm een eind te maken aan de strijd is: t vastbesloten blijven om de vijand gemoet te treden en terug te daan totdat het hem duidelijk zou zijn, dat pggressie niet lonend kon zijn; 2: con crete maatregelen tegen hervatting van de aggreesie; 3: de vijand moet zijn po fing opgeven om Korea te veroveren. Do „Russische aanval" in Korea had de overheersing van geheel Azie en het afleiden van de aandacht der V.S. van Europa ten doel, aldus Acheson. Het leed geen twijfel, dat de Sowje^unie «ich bewust werd van de mate waarin de Westelijke defensieprogramma's vor derden, getuige de „toenemend scher pere toon" van Gromyko op de confe rentie te Parijs. Desondanks diende het Westen voorbereid te zijn op een zenu wenoorlog en op zijn hoede te zijn voor „vredesoffensieven" Gisteren is Robert Vogeler, verge zeld door zjjn echtgenote, zijn twee zoons, zijn schoonzuster en een func tionaris van de International Tele- graph and Telephone Corporation met •en lijntoestel uit Wenen naar de Ver enigde Staten vertrokken. Men had gepoogd zijn vertrek geheim te houden door de verslaggevers te zeggen, dat hij pas Woensdag of Donderdag zou ver trekken. Toen het vliegtuig bij Frankfort landde, trok Amerikaanse militaire po litie een cordon om het toestel. Nie mand mocht bij het vliegtuig komen. Nadat benzine was ingenomen, ver trok de machine naar Londen, alwaar de Vogelers overstapten in een Strato- clipper welke hen naar New-York bracht. Een zuster van Edgar Sanders, de Engelsman die tegelijkertijd met Voge ler werd gearresteerd en niet door de Hongaarse autoriteiten is vrijgelaten was op het Londense vliegveld aanwe zig in de hoop nieuws van haar broe: te vernemen. Zij werd echter niet bij Vogeler toegelaten die weigerde eei verklaring af te leggen. De onveiligheid op Java Een bende heeft in de nacht van 25 op 26 April de rubberfabriek te Tji- kaso, ten Zuiden van Sukabumi, in brand gestoken. Het bedrijf is geheel verwoest. Voorts zijn enige leden van het personeel vermoord. De bende roofde eerst de meer dan zeventig wo ningen van het Europese en Indonesi sche personeel leeg en stak vervolgens het gehele gebouwencomplex in brand. Ce fabriek was nog pas een jaar in be drijf. De schade wordt op 800.000 ru- piah geraamd. Nabij Borne is een tweejarig kind door een sneltrein gegrepen. Het was op slag dood. Omstreeks half zes gisteravond is een ballon, ongeveer twee honderd meter uit de kust te Zandvoort, in zee gestort. De ballon was tijdens de Koninginne- feesten te Bloemendaal opgestegen met aan boord mevronw Boesman en de bekende auteur Godfried Bomans. Vijftien mensen, merendeels leden van de Zandvoortse Reddingbrigade, trokken met touwen en planken in zee en slehg- den er na tien minuten in de beide drenkelingen op het strand te brengen. Ntdat eerste hulp was verleend de twee ballonvaarders hadden veel water binnen gekregen werd mevrouw Boesman naar het hotel „Zomerzorg" te Bloemen daal overgebracht en de heer Bomans naar zijn woning te Haarlem. Mevrouw Boesman kwam met de schrik vrü, doch de schrijver is er minder goed afge komen. De ballon, die te Bloemendaal was opgestegen ter propagering van de „Haak-in actie", dreef in de richting van de watertoren te Zandvoort en om er overheen te komen, moesten de ballonvaarders ballast uitwerpen. Op dat ogenblik werd de ballon door een rukwind gegrepen en naar zee ge dreven. Toen was het niet meer mo gelijk een landing op het strand uit te voeren en stortte de ballon ter hoogte van de tweede zandbank ln zee. De heer Bomans trachtte zwem mende het strand te bereiken, doch werd door de kou bevangen. De reddingboot „C. A. Dudok de Witt", die onmiddellijk was uitgeva ren. heeft de ballon geborgen. Daarbti raakte het touwwerk in de schroef verward, zodat enkele redders m het ijskoude water moesten springen om de schroef vrij te maken. Doordat dr boot op een onder water staande be tonnen p^al stootte, werden verschil lende deuken in de bodem veroor zaakt. Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: In de Noordoostelijke helft van het land overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige lichte regen. In het overige deel half tot zwaar bewolkt me' plaatselijk een enkel buitje- Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. Woensdag: Zon op 5.10, onder 20.04. Maan op 3.52, onder 16.17. Godfried De wethouder van Bloemendaal, de heer A. v. Geluk, die oorspronkelijk de tocht zou meemaken, maar wiern gewicht het opstijgen van de ballon onmogelijk maakte, mag van gelul spreken. Deskundigen zijn van mening, de gezien de aflandige wind, het onder nemen van deze tocht niet verantwoord is geweest. Verklaring van Morrison De Anglo-Jraanse Oliemaatschappij heeft Maandag haar maandelijkse be taling van ongeveer twintig millioen gulden, welke een voorschot is op de vergoedingen aan de Perzische rege ring, gestaakt. De Perzische regering wilde zien, dat het bedrag niet werd beschouwd als een voorschot op vergoedingen, maar als vereffening van vroegere vor deringen die zij t.z.t. zou indienen. De Anglo-lranian is van mening, dat dft verzoek de basis van de overeenkomst wijzigt en besloot derhalve de betaling op te schorten in afwachting van op heldering van de Perzische regering. De Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, zal heden middag in het Lagerhuis een verkla ring afleggen over de Perzische olie- kwestie. Grote drommen mensen boden H.M. de Koningin bloemen en geschenken aan op paleis BoestcHjk. De Nederlandse onderzeebootjager kvertsen heeft dezer dagen de Ko reaanse wateren verlaten, om terug te keren naar Nederland. Bij het vertrek van het schip heeft vice-admiraal Tur ner Joy, bevelhebber der vlootstrijd- krachten in het Verre Oosten, in een persoonlijk afscheidswoord aan officie ren en bemanning zijn dank uitgespro ken voor hun onvermoeide en onzelf- l uchtige dienstbetoon en hun een snel le thuisreis toegewenst. Voorts heeft het hoofdkwartier van de vloot der ■erbonden strijdkrachten te Tokio een 1 rief van Sir William Adrews, de Brit se vice-admiraal, die het bevel over ce geallieerde schepen voor begelei- cingsdiensten in de Koreaanse wate ren voert, aan Turner Joy gepubli ceerd. Sir William verklaart hierin. 18 ziekte gevallen In Tilburg hebben zich achttien ge vallen van pokken voorgedaan, ver moedelijk als gevolg van besmetting door een uit Indonesië gerepatrieerde militair. De ziekteverschijnselen zijn over het algemeen niet van ernstige aard en men koestert geen vrees voor een grote uitbreiding van het aantal patiënten. President Truman heeft Maandag een defensiebegroting ten bedrage van 60.679.414.690 dollar bq het Congres in gediend. Deze gelden zullen gebruikt worden voor de militaire uitgaven van de Verenigde Staten zelf en voor hulp aan de met de V.S. verbonden landen bq hun bewapening. In een begeleidend schrijven ver klaarde de president, da* „de macht hebbers in Rusland de wereld aan de rand van een algemene oorlog hadden gebracht. Indien de Sowjetunie een al gemene oorlog wil ontketenen, moet de vrije wereld in de positie verkeren om de aanval te kunnen keren en vastbe sloten en onmiddellijk een tegenaanval te doen op de zetel van de Sowjet- macht", aldus Truman. Reuter: Op de begroting komt ook eei bedrag van 218 millioen dollar voor voor een vliegdekschip van 57.000 ton, waarop atoombomdragende vliegtuigen kunnen landen. DITA HAYWORTH kampt met moei- lijkheden. Sprak ze «erst: Wat Ali Khan kan, kan Ali Khan alleen", thans zegt ze: „Het kan niet!" en wil schei den. Het is namelijk zo, dat ze door haar huwelijk haar kinderen niet de gewenste huiselijkheid kan geven, door de uitgebreide sociale verplichtingen en vele interessen van haar man. U De Uno gaat ook scheiden, maar voor lopig alleen van de gebouwen te Lake Success, die teruggegeven zullen wor den aan een firma, die instrumenten voor de vloot en de luchtmacht ver vaardigt. Wie een woning of deel van een woning over heeft In het Stenen Tijdperk was alles veel een voudiger. In een grot in Noord Perzie zijn nog de beenderen van drie holbe woners gevonden, alsmede wat land- bouw-werktuigen. We blijven nog even in de (kille) schaduw van de wo ningproblemen. In Chemnitz hebben de bouwondernemers duizenden ton nen lood, zink en plaatijzer uitgespaard door waterbuizen te vervaardigen van een mengsel van cement en klei. Een pluimpje (van cement en klei) hoor, heren Chemnitzers! Theodoor heeft altijd het idee gehad, dat een commu nist op 1 Mei met een feestelijk gelaat IIIIIIHiM extra hard zou gaan werken I® Ar gentinië althans ie dat anders. Daar wilden ze regevings-vijandige demon straties gaan houden. De politie heef! 47 dag-van-de-arbeid-vierders in ver zekerde bewaring gesteld. fyJENSELUKE hersenen schijnen een bepaalde Blectn-ct"' -M te zenden, bi We6t-Duitsland heeft men -•Sr5B5&Ï In Mei leggen aUe vogeltjes een (begrotings)ei. Bn laten aite Vogei(erwtjes een neer. een instrument geconstrueerd, dat de ze stroom opvangt en in grafiek weer geeft. Daardoor zijn hersenstoornissen gemakkelijker vast te stellen en te lo- caliseren zonder de anders vaak nood zakelijke operaties. O In het gemoe delijke Wenen is het ook geen rozen geur en maneschijn. Een werkloze in woner van die stad had hoog opgege ven van zijn rijkdommen, met het sno de plan daardoor gemakkelijk geld te kunnen lenen. Dat lukte niet. Wel kreeg hij een aanslag voor 67.000 schil ling, wegens achterstallige belastingen. De man probeert alles om zijn snoeve rige praatjes van hun gevolgen te ont doen, maar totnogtoe zonder suces. Li De erfgenamen van een in Kendal (En geland) overleden koetsier zullen ook heel wat aan de (Britse) fiscus moe ten offeren. Maar dat is niet zo erg want ze hadden veel geluk. Het was zo, dat een oude matras, die toebe hoorde aan de koetsier in kwestie naar de verbrandingsoven moest. Een dra ger gebruikte echter eerst het touw, dat om de matras gewonden was, en prompt stortte hem een waarde aan goud en bankbiljetten van 3000 pond Sterling in de (gretige) handen. Naar da erfgenamen wordt gezocht. dat Nederland werkelijk trots kan zijn op de Evertsen. Het schip was altijd paraat en ter plaatse, wanneer zijn hulp nodig was. Onder zijn huidige bevel voerende officier, de luitenant-ter-zee eerste klasse D. J. van Doorninck, is het een eerste klasse oorlogsschip, waar goede discipline heerst, aldus de ze brief. Frites-kraem in brand En lafhartig bestolen Tijdens het bal-chainpetre op de Grote Markt te Haarlem ontstond gis teravond omstreeks negen uur tussen liet publiek grote consiërnatie doordat een op het marktplein opgestelde pa- tates-frites-kraam in brand vloog. Het linnen bouwsel brandde plotseling als een fakkel en de exploitant en zijn vrouw, die beiden bezig waren met bakken, geraakten in brand. Zjj wer den ernstig aan armen en benen ver wond, en naar een ziekenhuis ver voerd, nadat omstanders er in ge slaagd waren de vlammen te doven. De exploitant had nog de tegenwoor digheid van geest een leren tas met het ontvangen geld uit de tent te gooien toen de brand uitbrak. Dit baatte hem echter niet, want ieman uit het publiek maakte zich van de tas meester en wist met het geld te ontkomen. De nieuwe Indonesische regering zal niet voor eind Mei haar regerings verklaring aan het parlement voorleg gen. Dit is een gevolg van het feit, dat het parlement tot 26 Mei op reces is gegaan. Het zal de verzekeringsmaat schappij Lloyds in Londen 258.000 dollar gaan kosten, wanneer de filmkomieken Bud Abbott en Lou Costello in de komende vijf jaar ruzie mochten krijgen. De spelers hebben kortelings besloten om hun samenwerking, die reeds 15 jaar duurt, opnieuw met vijf jaar te verlengen. Mochten er zich echter moeilijkheden voordoen, hetzij dat de heren het met el kaar oneens worden, een ongeluk krijgen of geschillen over hun contract moeten uitvechten, dan zal Lloyds het verzekerde bedrag moeten uitbetalen. Uit alle delen van Nederland waren gisteren duizenden naar Soesvdijk ge trokken om daar langs het paleis te defileren en de Koningin en haar ge zin hun gelukwensen toe te wuiven en toe te juichen. Om half elf verscheen de koninklijke familie op het bordes, behalve de prinsesjes Beatrix en Ma- rijke, die wegens een verkoudheid bin nen moesten blijven en van haar slaap kamer uit het kleurige schouwspel gadesloegen. Onder de toeschouwers bevonden zich ook enige honderden nabestaan den van gevallen strijders. In de stoet liepen scholieren, dele gaties van vele ambachtsverenigingen en gilden, vendelzwaaiers, mijnwerkers, een detachement Ambonese militairen met hun in sarong en kabaja geklede vrouwen, een groep Volendammers, voetbalelftallen en vele en vele, vele anderen. Tijdens het défilé werden 4500 postduiven losgelaten, die als een gril lige wolk over het gazon en het paleis wegfladderden. Voor de aanvang van het défilé had den de laatste lopers van een Leidse studenten-estafette de Koningin een fraaie als bul uitgevoerde oorkonde van felicitatie aangeboden. De verdere dag werd de viering van de koninklijke verjaardag in intieme kring in het paleis voortgezet. Een deel van het feestprogramma werd verzorgd door het ensemble „Theater Plezier" met Toon Hermans. In een dichte mist is het Zweedse schip „Benny" gisteren tussen de Zweedse Zuidkust en het eiland Bornholm in aanvaring gekomen met het Britse schip „Virgo". Het Zweedse vaartuig werd hierdoor zeer ernstig beschadigd. Door de „Virgo" werden drie opvarenden van het schip opgepikt. Door een ander schip werden de lijken gevonden van vier leden van de bemanning, die na de aanvaring overboord waren gespron gen. Het achtste lid van de bemanning is nog niet gevonden. De Veiligheidsraad heeft met zeven stemmen voor bij vier onthoudingen, de Amerikaan dr Frank P. Graham, president van de Universiteit van Noord-Carolina, benoemd tot vertegen woordiger der Verenigde Naties in net geschil over Kasjmir tussen India en Pakistan, Graham is lid geweest van de Commissie van Goede Diensten voor Indonesië. nodigde stemmen in tweede lezing door de nationale vergadering. Aangezien de gisteren gehouden stem ming de regering meer dan de grond wettelijke absolute meerderheid gaf, lijkt het onwaarschijnlijk, dat de ver leden week gerezen moeilijkheden, toen de senaat het wetsontwerp verwierp, zich opnieuw zullen voordoen De kan sen, dat verkiezingen in Juni in plaats van m October zullen worden gehou den. worden daarom zeer goed geacht. De premier zal de nationale vergadering vragen, een wet aan te nemen, die h«t parlement ontbindt en 10 of 17 Juni be paalt als datum voor de algemene ver kiezingen. De Franse nationale vergadering heeft hedenmorgen een nieuwe versie van de wet op de kieshervorming goedgekeurd De stemverhouding was hierbij 339 te gen 251. Aan het wetsontwerp was bovendien de vertrouwenskwestie ver bonden. De regering versnelt thans de par lementaire procedure en hoopt voor het einde van de volgende week het ontwerp van de senaat terug te hebben en het wetskraoht te geven na da be-

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1