Prins Bernhard maakte uitstekende reis naar Zuid-Amerika Geen blaam op Indonesië-veteranen Sport in 't kort De berechting van economische delicten Ministers te Straatsburg maakten enkele kleine vorderingen Snelle opbouw van het leger maaki fouien onvermijdelijk Vijf Mei Nederland herdachtz'n doden ,Geef ons ioch iets ie eien Veel hartelijkheid en goede zaken Enkel- en meervoudige kamers bij de arrondisements-rechibanken De mislukking van de oefening Crescendo Goed geoefend kader is noodzakelijk Sjahrir becritiseert Hollandse politici N.S. willen een buslijn Amsterdam-Den Haag Koning George VI opent Festival-tentoonstelling Kunstrijdster klaagt aan Bronstein heeft pion meer Nog geen beslissing over de landbouwpool Met een fokstier op een plaatje het doel van de reis was toenade ring te zoeken, contacten te leggen, kennis te maken metaldaar wonende Nederlanders en belangstelling voor ons land te wekken. In dat opzicht is de missie stellig geslaagd. De samenstelling in onze provincie Pakishmse minister naar Nederland „Wanneer w« de opbouw van oiu ïeger, waarover normaal tien jaar gedaan ,0B w!,r J"r T? WiI1"1 htbhen- dln ™d«> door het forceren van het tempo wel eens fouten gemaakt aldus verklaarde gistermiddag de „inlster van Oorlog en Marine. Ir. C. SUf, op een persconferentie in Den Haag. die ook door luit.-generaal Hasselman werd bijgewoond. Op dese persconferentie hebben de minister en de staatssecretaris van Oorlog en Marine, vlce-admlraal H. C. W. Moorman, enige opheldering regeven over de gang van saken b« de herhalingsoefeningen, in het bijzonder over de oefening „Crescendo II" van de Indonesië-veteranen van de „7 December"-divisie. Zoals men weet, is deze laatste oefening .Crescendo" niet geslaagd en heeft de legerleiding besloten dese oefe ning in regiments-gevechtstroepverband voorlopig bij volgende herhalings oefeningen niet te laten uitvoeren. pt antwoord op de vraag, wie de 1 schuld droeg van dit teleurstellende resultaat verklaarde minister Staf: „Hiemand van ons heeft ooit aan de Indonesie-veteranen de schuld gegeven. Die mensen zijn goed". Volkomen te vreden bleek de minister echter niet te sijn. Hij noemde het „een schande voor het leger", dat soldaten tijdens hun ver blijf op de Veluwe bij honderden „lal lend" langs de weg hebben gelopen en burgers en vrouwen hebben „gemoles teerd". Wijzende op de maatregelen, die de kampcommandant van het leger kamp .Wittenberg" bij Stroe daartegen beeft genomen, zei de minister, dat sommige Indonesie-veteranen meer ge voel voor orde en discipline bijgebracht moest worden. „Een leger zonder orde en tucht is geen leger", aldus de minis ter. Bij de komende herhalingsoefeningen tal. nu de oefening „Crescendo" weg valt, meer aandacht besteed kunnen worden aan de oefening in het bataljon. Daarnaast sullen de staven voor de gro te verbanden van regiments-gevechts- groep en divisie geoefend worden, het geen ook zonder soldaten kan gebeu ren. Daardoor zal de verwezenlijking van het drle-divlsie-plan toch volgens de opzet verlopen, aldus de minister. De staatssecretaris verklaarde nog, dat de omstandigheid, dat de Indonesie- Wi] hielden onze mond dicht Tegenover een redacteur van de New York Herald Tribune heeft Sutan Sjah rir een vernietigend oordeel uitgespro ken over de Nederlandse politici en di plomaten, die in de Verenigde Naties de Indonesische kwestie hebben behan deld. Sjahrir, destijds premier en thans ambassadeur in algemene dienst ver klaarde: „Wij zouden weinig hebben bereikt als de Hollanders ons niet enke le van hun domste en arrogantste man nen hadden gestuurd, die ik ooit gekend heb. Wij hielden onze mond dicht en lie ten de Hollanders praten. Zij praatten zichzelf dood. Niemand kon hun stu piditeiten aanhoren zonder te beseffen dat zij geen moreel recht hadden om ook maar een kolonie te besturen. Sjahrir vertelde verder, dat hij bang was, dat oommunistisch China heel Azie onder de voet zou lopen. Vijf Mei, Vijf Mei, de klokken luiden In heel ons lieve vaderland, Van Rodeschool tot Baerle Nassau, Van Oldenzaal tot aan het strand. De vlaggen waaien allerwegen, Vandaag zijn wij weer één van geest. Hoort! de muziek trekt door de straten, Wij vieren het bevrijdingsfeest! Wie denkt ntet in deez' blijde ure Aan d'onvergetelijke dag, Toen na vijf jaren gedwongen rusten, Voort 't eerst weer wapperde de vlag. De blijdschap kende schier geen grenzen, Men tuist niet meer van rang of stand, WH waren één als Nederlanders, Verbonden door dezelfde band. Helaas, wie durft dat nu nog zeggen? Waar is de eenheid uit die tijd, Waar is het recht waarvoor wij vochten, Waar is de rust, zozeer verbeid? Wij leven weer als vóór Mei Veertig, Verdeeld, verscheurd aan alle kant. Wj) zochten meer ons eigen voordeel Dan 't welzijn van het vaderland. Dat dan deez' dag van de bevrijding Ons tot bezinning brengen mag, Opdat wij waarlijk kunnen feesten Onder de oud-vertrouwde vlag. Laat eendracht onze sterkte wezen By at wat wankelt, waggelt, valt. Laat niet de slaap ons overvallen Staat op dan! de klaroenstoot schalt! Viert zó liet feest van de bevrijding! DAn heeft het feesten waarlijk zin. Beseft het voorrecht dat wij hebben In onz' geliefde Koningin. God spare Neirland en Oranje Nog lang in 's werelds Statenrfj. Sn gij, vergeet niet uw historie 'foudt hoop de dag der Vijfde Mei JABSON IR. C. STAF geen blaam, maar veteranen een uitgebreider herscholing behoeven dan verwacht was, geen reden is om aan de bruikbaarheid van deze soldaten te twijfelen. „Onze Korea- vriJwilUgers zijn ook Indonesie-vetera nen en zij doen het uitstekend". Vice- admiraal Moorman meende, dat ook de andere Indonesie-veterailen het goed zouden doen, als ze maar een goed ge oefend kader hebben, zoals de Korea- vrijwilligers. De strubbelingen bij de oefening „Crescendo II" noemde de staatssecre taris kinderziekten van oen leger in geforceerde opbouw. „We zullen ze overwinnen, als we rustig en zonder afbrekende critiek onze gang kunnen gaan". De Ned. Spoorwegen hebben bij de commissie Vergunningen Personenver voer van het departement van Verkeer en Waterstaat twee aanvragen inge diend om buslijnen te mogen gaan ex ploiteren. De ene betreft een busdienst tussen Amsterdam en Den Haag via de Haarlemmermeer, de ander een buslijn van Rotterdam naar Gore om. Verwacht wordt, dat spoedig een beslissing sal vallen. De lijn Amsterdam-Den Haag wordt nodig geacht, omdat de treinen op dit traject de grote stroom reizigers niet meer naar behoren kunnen verwerken. Men wil de dienst zien alt een voorlo per van een ontworpen rechtstreekse ondergrondse spoorwegverbinding tus sen beide steden. Deze aanvragen hebben in de kringen van het particuliere autobusvervoer ontsteltenis en boosheid veroorzaakt. Hier ia men van mening, dat de parti culiere ondernemers het recht toekomt, het overschot aan reizigers te vervoe ren. In de dertiger jaren immers zijn pogingen uit deze hoek, om buslijnen tu6 ser de grote steden op te zetten, tegen gegaan (Vervolg van pagina 1) OP DE GREBBEBERG bij Rlwnen werd de jaarlijkse militaire herden kingsplechtigheid gehouden, die werd bijgewoond door luitenant-generaal Hasselman, chef van de generale staf, generaal b.d. H. O. Winkelman en vele andere hoge burgerlijke en militaire autoriteiten. De minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, sprak op het kerkhof een herdenkingsrede uit, waarbij hij te vens de gesneuvelden van het detache ment Nederland Op Korea herdacht. De minister besloot zijn rede met de woor den: „Wanneer wij met Gods hulp trouw beloven rondom de troon van Oranje, zullen de offers van de geval lenen niet vergeafs geweest zijn". Ver- volgons werden vele kransen gelegd een de voet van het nieuwe monument, Aan de oorlogsgraven DUIZENDEN ondernamen de stille tocht naar het Engelse kerkhof Jonker- bos te Nijmegen, waar een Engelse do minee, rev. Mossman. de gevallen Brit se en Nederlandse helden herdacht Te gelijkertijd werd op het Canadese oor logskerkhof te Oroesbeek, waar duizen den Canadezen een laatste rustplaats vonden, door de bewoners van Berg en Dal en Groetbeek een herdenking ge houden. Hier werd niet gesproken, maar wel werden toepasselijke liederen ge zongen. n De bekende Zweedse kunstrijd ster op de schaats, Maj Britt, heeft de organisatoren van een ijsshow te Lon den in staat van beschuldiging ge- ateld in verband met een ernstige val, welke zij tijdens haar optreden maak te. Schijnwerpers en slecht ijs waren oorzaak, dat zij ten val kwam, waarbij zü haar linkerenkel brak. Konstantin Adrlanov en Aleksei Romanov, de twee Russische afgevaar digden van het Russisch Olympisch Comité hebben een uitvoerig gesprek gevoerd met Sigfried Edstróm. de pre sident van het Olympisch Comité. De Russen hebben hun verzoek om er kenning van het Russische Olympische Comité toegelicht. Het stadion Wankford te Bern zal vergroot worden. Volgens het inge diende plan zullen 55.000 toeschouwers na de vergroting een plaats kunnen vinden. Op het ogenblik bedraagt de capaciteit 40.000 personen. De 21e partij om het wereldkam pioenschap tussen Botwinnik en Bron- stein werd na een verbeten en inge wikkeld gevecht afgebroken in een Stand, waarbij Bronstein een pion meer heeft. In het belangrijkste nummer van het Internationaal concours hippique te Rome, de landenwedstrijd om de Prix des Nations, wist de Italiaanse equipe de overwinning te behalen met Frankrijk en Groot-B'^tannie op de tweede plaats. De vierde plaats werd bezet door Spanje, vijfde was Ierland, zesde Nederland en zevende Egypte. Het middelpunt van het Britse festi val. de grote tentoonstelling op de zuidelijke oever van de Theems, is Vrijdag door Koning George VI «e- opend. De opening droeg een eenvoudig ka rakter. Ondanks een lichte regen toon de het publiek grote belangstelling. Duizenden mensen verbraken de af zetting om de koninklijke familie op haar tocht langs de 27 grote paviljoens te volgen. Heren in jecquet en dames in modieuze kleding klommen over de afzettingstouwen. Op de tentoonstelling zijn alle am- bachten en industrieën vertegenwoor digd. Het geheel laat zien wat Enge land van de vroegste tijden af neeft gepresteerd. jocrnalistenfederatie over KNECHTING VAN LA PRENSA Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft m een resolutie geprotesteerd tegen de scnen- ding van de persvrijheid, welke is be lichaamd in de maatregelen van de Argentijnse regering tegen het dag blad La Prensa en zijn sympathie t- gesproken met de redactie van net blad, die zo lang de strijd voor - vrije meningsuiting heeft volgehouden Om de Davis Cup Nederland in 2de ronde Met een even snelle als overtuigende straight sets overwinning hebben Van Swol en Rinkel Nederland reeds op de tweede dag van de Davis Cupwed strijd tegen Monaco in de tweede ron de van dit jaarlijkse tournooi gebracht. Kansloos gingen Noghes en Pasquier ten aanschouwen van enkele honderden toeschouwers met 8—1, 6—2, 62 ten onder in een wedstrijd, zo eentonig en vlak, dat er nauwelijks sprake was van een interland-sfeer. Op 12, 13 en 14 Mei a.s. wordt even eens op de Metsbanen te Schevenin- gen de wedstrijd Nederland—Ierland gespeeld in de tweede ronde ven de Davis Cupwestrijden. De Amerikaanse senaat heeft met 41 tegen 37 stemmen een republikein se poging verijdeld om het verhoor van generaal Mac Arthur door com missies van het Congres openbaar te maken. nen, dat meer rechten aan het in 1350 door alle deelnemende landen aange nomen Europese vrijheidshandvest toe voegt. Mr. Stikker verklaarde, dat het co mité tot geen beslissing was gekomen over een Frans voorstel voor een landbouwpool. dat nog niet door alle landen volledig was onderzocht. De tweede zitting ven dit jaar van het ministerscomité van de Raad van Europa is Vrijdag gesloten. Er werden verscheidene kleine vorderingen ge maakt bi) het streven naar eenheid. De ministers ontweken echter alle po gingen om de organisatie onmiddellijk in een instrument van grote politieke betekenis te veranderen. Naar verluidt werden de miniaters verrast door een voorstel van de Ierse minister van buitenlandse zaken, Sean MacBride, om een Westeuropese poli tiek van weerstand tegen de Sowjet- unie op te bouwen. Er werd geen tor* meel besluit genomen. De belangrijkste besluiten waren het toelaten van West-Duitaland als gelijkgerechtigd lid (alleen de Saar ia nu nog toegevoegd lid zonder stem recht) en het machtigen van de am bassadeurs om een verdrag te teke- Voor de talloze slachtoffers van de oorlog in Korea is de strijd om het be staan uiterst moeilijk. Voor hun voedsel zijn velen grotendeels afhankelijk van de soldaten der verbonden legers die hun toestóppen, wat sy kunnen missen. De foto geeft een aangrijpend beeld van de hongersnood, waaronder Koreaanse kinderen te lijden hebben. (Van onze Haagse redacteur) QNMIDDELLIJK nadat Prina Bernhard Woensdagmiddag in de vergadering van de miniaterraad verslag had uitgebracht van sijn reis naar Zuid-Afrika, heeft h{j ook de Nederlandse pers een en ander van het resultaat van sijn tocht verteld. Hjj noemde dese reis buitengewoon interessant en leerzaam. De eerste week vertoefde hij in tJruguay, waar hjj sowel door de regering als door de bevolking seer hartelijk en vriendschappelijk is ontvangen. In het algemeen waren de zaken heter voorbereid dan verleden jaar. De tocht was ook minder vermoeiend, door dat de Prina meermalen de gelegenheid heeft gehad één of anderhalve dag uit te rusten. Dat heeft ongetwijfeld tot het succes bijgedragen: de onderhandelingen konden in een kalmer sfeer gevoerd worden. Ook ia gebleken, dat tengevolge van de vertoning van het filmpje over de Koninklijke familie en over Neder land vóór de komst van de Prina meer begrip voor Nederland bjj de Zuidamerikaanse volken aanwezig was. bi Uruguay zijn veel mogelijkheden voor immigratie aanwezig: er is vol doende goede grond en ook de finan ciering zal er niet veel moeilijkheden opleveren. Hetzelfde geldt voor Argen tinië en in zekere zin voor Chili, hoe wel daar de kwestie van de financiële steun gedurende de eerste moelijke ja ren nog geregeld moet worden. In elk geval kan men zich er een behoorlijk bestaan opbouwen. De president van Uruguay zeide mij aldus de Prins stuur me maar vijf en twintig goede families. Als ze hier een paar jaar zijn en veel naar Nederland geschreven hebben, willen ze allemaal komen. Zeer tevreden toonde de Prins zich over het spoorwegcontract, dat in Ar gentinië afgesloten is. Ook met Philips is een groot contract in principe ge reed. Het moet alleen nog uitgewerkt worden. Uruguay doet reeds veel zaken met Nederland, Chili zal ons land koper gaan leveren, waarbij het verlangt, dat het niet doorverkocht zal worden aan de landen achter het ijzeren gordijn. Uit dit laatste blijkt, dat er in Zuid-Ameri ka belangstelling voor de Europese problemen bestaat, hoewel Chili er het verst van af staat. Argentinië weet er meer van en Uruguay kreeg er mee te miken, doordat velen uit Europese landen en niet zelden zeer bemid delden zich er vestigden. Met ingang van 1 Mei 1951 zijn bij de arrondissementa-rechtbanken te Alkmaar, Haarlem, 's-Hertogenboscb, Breda, Maastricht, Zutphen, Zwolle, Almelo, Dord recht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden en Assen Ingesteld: 1. een enkelvoudige kamer voor de berechting van economische delicten; b. een meervoudige kamer voor de berechting van economische delicten; c. een meervoudige economische kamer, welke als raadkamer optreedt. Bü de arrondissemente-rechtbanken te Amsterdam, Arnhem en te Groningen zijn behalve de twee meervoudige kamers, twee enkelvoudige kamers voor de berechting van economische delicten inge steld. De samenstelling van dese kamers is: AMSTERDAM. Eerste enkelvoudige kamer: lid: mr. C. H. Plug, rechter; plaatsvervangende leden; mr. J. Meihuizen, vice-preildent; mr. J. Coninck Liefsting, rechter; mr. W. C. Hassoldt, rechter; mr. J. Peters, rechter. Tweede enkelvoudige kamer: lid: mr. J. Peters, rechter; plaatsvervangende leden; mr. J. Meihuizen, vice-president; mr. C. H. Plug, rechter; mr. J. Coninck Liefsting, rechter; mr. W. C. Hasaoldt. rechter. Eerste meervoudige kamer: leden: mr. C. H. Plug, rechter; mr. J. Coninck Liefsting, rechter; mr. J. Peters, rech ter; plaatsvervangende leden: mr. J. Meihuizen, vice-president; mr. F. Ta- bingh Suermondt, rechter; mr. L. Span jaard, rechter; mr. W. C. Haaeoldt, rechter. Tweede meervoudige kamer: leden: jhr. mr. P. J. H. M. van der Does do Willebois, vice-proaident; mr. J. H. H. Hülsmann, raadsheer; mr. L. P. M. Loeff, raadsheer; plaatsvervangende leden: mr. W. A. Vos, vice-president; mr. J. G. Bronger», raadsheer; mr. F. L. Neppérus, raadsheer. Meervoudige economische kamer, welke als raadkamer optreedt: leden: mr. J. Verdam, president; mr. L. van Lookeren Campagne, raadsheer; mr. J. H. P. E. Mijjissen, raadsheer; plaatsver vangende leden: mr. H. D. Feenstra, vice-president; mr. J. Spreij, raadsheer; mr. J. J. de Flines, raadsheer. Meervoudige economische kamer, welke als raadkamer optreedt: leden: mr. J. Molhuizen, vice-president; mr. F. Tabingh Suermondt, rechter; mr. L. Spanjaard, rechter; plaatsvervangende leden: mr. G. A. Schreuder, rechter; mr. J. Coninck Liefsting, rechter; mr. W. C Homokit, rechter TE ALKMAAR Enkelvoudige kamer voor de berech ting van economische delictan: lid: mr. P M. J. Nolet, rechter; plaatsvervan gende leden; mr. J. N. Alblas, rechter; mr. R. W. J. C. van den Wall Bake. rechter; mr. J. A. Markus, rechter- plaatsvervanger. Meervoudige kamer; leden: mr. J. N. Alblas. rechter; mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, rechter; mr. P. M. J. Nolet, rechter; plaatsvervangende le den: mr. A. D. van Regteren Altena, president; mr. J. Krabbe, rechter; mr. J. A. Markus, rechter-plaatsvervanger. TE HAARLEM. Enkelvoudige kamer: lid: mr. J. A. Bletz, rechter; plaatsvervangende leden: mr. J. P. Petersen, rechter; mr. H. G. Rambonnet, rechter. Meervoudige kamer leden: mr. J. P. Petersen. rechter; mr. H. G. Rambon- ret, rachter; mr. J. A. Bletz, rechter; plaatsvervangende leden: mr. N. Ree- ling Brouwer, rechter; mr. N. Smits, rechter. Meervoudige economische kamer, welke als raadkamer optreedt: leden: mr. J. P. Petersen, rechter; mr. H. G. Rambonnet, rechter; mr. J. A. Bletz, rechter; plaatsvervangende leden: mr. A. M. baron Van Tuyll van Seroosker- ken, president; mr. E. J. W. Top, vice- president; mr. M. C. E. Muller, rech ter; mr. N. Reeling Brouwer, rechter; mr. N. Smits, rechter; mr. L. v. Hoog, rechter-plaatsvervanger; mr. D. van Leyden, rechter-plaatsvervanger; mej. R. M. de Keijzer, rechter-plaatsvervan ger; mr. G. R. Nubé, rechter-plaatsver vanger. QVERAL en bij alle besprekingen trof de Prins een prettige sfeer aan, *o verzekerde hij, zowel bij de mensen op straat als gewoon burger heeft hij veel op straat rondgelopen als bi| de autoriteiten. De resultaten van zijn relt van ver leden jaar aldus antwoordde de Prins op hém gestelde vragen zijn individueel gebleven. De adviezen, die hij heeft gegeven, zijn lang niet alle opgevolgd. HU geloofde dat deze reis meer succes zal opleveren. HU maakte zich er althans niet ongerust over. De Prins heeft niet de indruk gekre gen, dat men in Argentinië in een tota litaire staat leeft, of dat de bevolking daaronder gebukt gaat. Angst trof hij nergens aan. In tegenstelling tot wat daarover wel beweerd wordt, heeft president Peron geen grote lijfwacht om zich heen. Toen hij de Prins eens in zijn auto ergens heen bracht, zelf Chaufferend, was er niets van een wacht of van detectives te zien. Grote mogelUkheden j-JOEWEL veel nog moet worden uit gewerkt, gelooft de Prins, dat er grote mogelijkheden op handelsgebied tussen Zuid Amerika en Nederland be staan. Men is er voorts sterk gesteld op industrialisatie, op welk gebied Neder land eveneens zaken zou kunnen doen, mits men er de eerste paar Jaar niet te veel op rekent, dat men de daar ge maakte winsten kan overmaken. De de- viezenpositie is er namelijk moeilijk. Het Nederlandse vee is er zeer ge wild, zo vertelde de Prins voorts. Men ziet het er ook veel. Fokvee maakt er dus een goede kans. Er is een foto van hem gemaakt met een fokstier. Hij ont dekte het plaatje later in een etalage... Het Friese vee wordt in Chili thans ook gebruikt voor de vleeswinning. AanvankelUk hield men het uitsluitend voor de melkproductie. Als aardige bijzonderheid vertelde Prins Bernhard nog, dat men vooral in Chili veel belangstelling toonde voor Prinses Wilhelmina, met wier werk men seer heeft meegeleefd. In de andere landen wist men van Nederland en de Koninklijke familie veel minder af. Het zal van de regering afhangen of de Prina volgend Jaar weer een dergelijke reis zal maken. Persoonlijk zou hq wel willen en dan liefst naar Brazilië. De minister van buitenlandse zaken en commonwealth betrekkingen van Pakistan, Sir Muhamad Zafrullah Khan, arriveert Woensdagmorgen 9 Mei uit Londen op Schiphol. Op Donderdag 10 Mei zal hU in de Treves-zaal te Den Haag een lezing houden over het onderwerp „Pa kistan'» position between the far-east and the middle east" en op 11 Mei naar zUn land terugkeren. PARLEMENT VAN EIRE ONTBONDEN Toen de regering van Eire er zeker van was, dat zij bij een stemming over de begroting voor de landbouw versla gen zou worden, heeft zij het parlement ontbonden. Op 30 Mei zullen de alge mene verkiezingen worden gehouden. Men verwacht, dat de partijen, die de coalitieregering van John Costello steu nen, zullen samenwerken tegen de par- tU van De Valera. Maarschalk Tito is na zijn operatie wegens galstenen volledig hersteld en zijn gezondheidstoestand is „prachtig", aldus bet bulletin van zqn vier dokten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3