Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK Hermes b (meisjes) en Amsterdam wonnen het Vuurtorentournooi Jeugddefilé op Nationale Feestdag overtrof alle verwachtingen Operette „Die Förster Christel" bij „Harmonie" in voorbereiding Personeelsvereniging van Ministerie jubileert Gymnasten haken in Taak herplaatsingscom missie loopt ten einde Laatste gang van de heer N. B. van der Vring Tussen Haaks en Kuitje Strand niet afgesloten? Nieuws van „D.O.K." Twee K.V.H.-nederlagen H.T.C. 2 nog ongeslagen Van de groene tafel Opening badseizoen te Nieuw kombuisgebouw bij Onderzeedienstkazerne Kantongerecht Aquariumhouders hadden feestavond in „Centraal" Mutaties bij de Marine IN HET KORT Geslaagde sportdag aan de Meeuwenstraat Lofwaardige organisatie van „Hermes" TIVOLI: „De onsterfelijke sergeant' DE WITTE: „Havenratten van San Diego" Leerzame filmavond over de Kijksluchtvaartschool Een avond over Ambon Julianadorp Twee serenade's Bijenhouders bijeen Driehonderd kinderen vierden het bevrijdingsfeest Tegenstanders van JVC 2 verlieten het veld J.H.C. speelde gelijk „Sportlust"-nieuws Het hoogtepunt van de zevende bevrijdingsdag, die een ieder ongetwijfeld tot grote vreugde heeft gestemd, was stellig de korte mars door de stad van een groot aantal Helderse jeugdverenigingen. Het aantal deelnemers over trof de verwachtingen, toen de lange stoet zich om vier uur op het Stations plein in beweging zette. Voorop marcheerde de harmoniekapel „Winnubst", en daarachter kwam een flink aantal jeugdverenigingen, in fleurige kledjj gestoken en voorzien van vlaggen. Hoeveel verenigingen in deze stoet meeliepen, is ons niet bekend, maar het waren er vele. Keurig in de maat (uitgezonderd dan de kleuters van gymnastiekverenigingen en speeltui nen), draaiden de jongens en meisjes over de Postbrug de Kanaalweg op, waarna zij tenslotte nog eens extra fier in de houding gingen lopen toen het gemeentehuis werd bereikt. Op het bordes van het raadhuis stonden tal van autoriteiten aangetre den, om het défilé gade te slaan. Wij merkten op burgemeester mr. G. D. Rehorst en echtgenote, de Comman dant Zeemacht Nederland, Schout bij nacht C. W. Slot," kolonel Barendregt en de wethouders Van der Vaart, Van Loo en Luyckx. Dit gezelschap zag een keurig ver zorgd défilé, waarin zelfs een versier de fiets meereed. Alle verenigingen hadden er voor gezorgd, dat hun leden in uniform waren gestoken, zodat het geheel een uitstekende indruk heeft achtergelaten. De jongens en meisjes van de operettevereniging „Ons Ge noegen" van de heer A. Krijgsman waren ogenschijnlijk zo uit hun operet te weggelopen, als elfjes en kabouter tjes. Verder zagen wij sportverenigin gen en padvinders, een te groot aan tal deelnemende groepen om ze alle maal te kunnen opnoemen. Behalve „Winnubst" zorgden het „Helders Fanfarecorps", het Corps van het Leger des Heils, de padvindersband en de „Oranje Garde" voor muziek en tromgeroffel. Een dergelijke optocht zou ook vol gend jaar veel luister aan de viering van de bevrijdingsdag kunnen bijzet ten. Muziek en dans. 's Avonds gaf de R.K. Harmonie kapel „Winnubst" een tentconcert in het Julianapark, waarin na het inval len van de schemering weer de gezel lige oranje lampenslingers werden ontstoken. De feestelijke muziek werd door velen aangehoord, maar de be volking van het park en zijn onmid dellijke omgeving werd nog dichter toen op het Stationsplein vier grote schijnwerpers gingen branden en uit drie luidsprekers van „Radio Mete oor" een stevig nummertje rhythmi- sche muziek weerklonk. Het plein werd één grote dansvloer, waarop tot omstreeks middernacht door bedreve- nen en beginnelingen werd gefoxtrot en gewalst, om niet te spreken van de samba's en tango's die ten beste werden gegeven. De orkestjes, die aan het uitgebreide repertoire medewerk ten, werden in plaatvorm beschikbaar gesteld door de fa. Tielrooy. De personeelsvereniging van het Ministerie van Marine, die in Mei 1946 werd opgericht, viert haar eer ste lustrum met een serie feestelijk heden gedurende een hele maand. Op Koninginnedag werd het programma reeds geopend met de opvoering van een toneelstuk. Een tennistournooi wordt in de maand Mei drie maal per week gehouden. De finale hier van is op 2 Juni. De afdeling Watersport van de vereniging geeft op 14 Mei op de Brasemermeer een watersportfeest. Vrijdag 18 Mei is er een zwemfeest in „De Regentes" en de dag daarna een kinderfeest. Op 29 Mei volgt een bridge-drive voor het personeel van het Ministerie. Vrijdag 1 Juni zal het hoogtepunt van het feest zijn. Dan. wordt in de Haagse Dierentuin het marinespel „Zeevolk" opgevoerd, waarna de avond met een lustrum bal wordt besloten. Ook de drie Helderse gymnastiek verenigingen willen hun steentje bij dragen aan de zo succesvolle Haak- in-actie ten bate van de kankerbe strijding. De heer Joh. van Duijne verklaarde zich bereid, als penning meester voor dit doel te fungeren. Gymnasten, die iets willen bijdragen, kunnen dat doen te zijnen huize, Crocusstraat 20. De commissie tot herplaatsing van gedemobiliseerd marine-personeel, sa mengesteld uit een aantal werkge vers, is in Den Haag voor de laatste maal bijeen geweest. Besloten werd, eerst op 1 Juli a.s. de werkzaamheden definitief te be ëindigen om de honderd gedemobili seerde marinemensen, die nog niet aan de slag konden komen, bij het vinden van een werkkring behulp zaam te zijn. De Staatssecretaris van Oorlog en Marine, vice-admiraal H. C. W.' Moorman, heeft de commissie namens de Minister bedankt voor haar werk ten dienste van het ge demobiliseerde marine-personeel. Sinds de bevrijding zijn er bij de Ko ninklijke Marine bijna 44.000 militai ren gedemobiliseerd. Ruim 30 van hen (ongeveer 14.000 man) heeft de hulp van 'de commissie ingeroepen om aan werk te komen. Door bemid deling van het sceretariaat van de commissie en de Gewestelijke Ar- beidsbureaux en door eigen inspan ning konden allen honderd man uitgezonderd weer aan de siag komen. De commissie is ook bemid delend opgetreden voor een aantal marine-officieren. Zaterdagmorgen is het stoffelijk overschot van de heer N. B. van der Vring onder grote belangstelling ter aarde besteld op de R. K. begraaf plaats St. Joseph aan de Jan Ver- failleweg. Tevoren was in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus een plechtige uitvaartmis opgedragen door deken A. H. Harst, die daarbij werd geassisteerd door pater V. Moons en kapelaan Th. Tulen. De H. Mis werd bijgewoond door tal van personen uit onderwijskringen, afge vaardigden van de St. Vincentiusver- eniging en paroohiële organisaties, alsmede door vele leerlingen en oud- leerlingen van de R. K. Ulo-school. Op de begraafplaats werd de ab- soute vericht door pater Moons, waarbij een meisjeskoor onder lei ding van de heer St. van Amersfoort de liturgische gezangen uitvoerde. Een broer van de overledene dankte tenslotte voor de laatste eer, aan de heer Van der Vring bewezen. Hr. Ms. „Marnix" is Zaterdag morgen binnengelopen en kreeg lig plaats bij de Atjehloods. - Hr. Ms. fregatten „Dubois" en „Van Ewijck" zijn Zaterdagmorgen naar zee vertrokken om zich bij het smaldeel te voegen, dat onderweg is naar de Oostzee. Hr. Ms. korvet „Ceram" is Za terdagmorgen teruggekeerd en werd achter in de haven afgemeerd. Het is morgen hoog water om 8.55 en 21.10 uur, en laag water om 3.05 en 15.25 uur. Onlangs berichtten wij, dat er plannen bestonden tot afsluiting van het Huisduiner strand gedurende de zomermaanden, zulks in verband met militaire oefeningen. Naar wij thans vernemen, zal deze afsluiting geen doorgang vinden. De hoofdpersoon van deze operette is Christel, de dochter van houtves ter Lange van een keizerlijk land goed. Het eerste bedrijf, waarin Amor reeds om de hoek komt kijken, bevat al verscheidene aantrekkelijke complicaties. In het tweede bedrijf, dat speelt in het paleis van keizer Jozef II, ontbloeit een romance tus sen Christel en de keizer. Maar Amor's wegen zijn veelal heel won derlijk. Nog voor het derde bedrijf begint, is Christel's hartje weer om gezwenkt in de richting van haar vroegere aangebedene, de rentmees ter Földessy. In het laatste bedrijf worden alle moeilijkheden stuk voo" stuk opgeruimd, en vormen Christel en Franz Földessy tenslotte een ge lukkig paar. De rolverdeling is als volgt: W. Steffens (keizer Jozef II), C. v. d. Bogaerde (opperhofmeester Von Leoben), C. Wever (kamerheer Von Reutern), D. Pieters (hoofdman Sternfeld), K. Wal (rentmeester Föl dessy), K. Koster (houtvester Lan ge), mevr. Groen-Koster (Christel Lange), mevr. Lokkers-Kuiper (hof dame Von Othegraven), mevr. Smit van Ooyen (gravin Josephine) en mej. A. Manshanden (Minka, de zigeunerin). Aan de uitvoering wordt voorts medegewerkt door hofdames, "igeuners, gendarmes, lakeien en burgers. „D.O.K." heeft Zondag voor B.- en C.-klassers weer een kleine trainingsrit gehouden. In de C-klasse gebeurde een ongelukje, waarbij Van Doom enkele schaafwonden opliep. Enkele D.O.K.-renners namen voorts deel aan de Kampioenschappen van Noord-Holland. Bij de amateurs wisten Ris en Trompetter zich met een gehele groep als nummer vijf te plaatsen. Ris zal binnekort niet meer voor de Held. wielervereniging uitkomen, daar hij nu in Zaandam werkzaam is. Walraven en Pranger reden in Leeuw arden in een 100 km-course. Zij leg den respectievelijk beslag op de vierde en vijfde plaats. Enkele nieuwelingen kwamen uit in selectie-wedstrijden. Zij werde niet ge plaatst. Post en Verhoef namen nog deel aan een ronde over 40 km. Beide ren ners vielen in de prijzen. Post als num mer één, Verhoef als nummer vier. Het tweede en het derde twaalftal van K.V.H. hebben het seizoen met een ne derlaag besloten. K.V.H. 2 kon het in Westzaan tegen Roda 3 niet bolwerken. Het Helderse twaalftal verloor met 2-1. K.V.H. 3 stelde in Koog-Zaandijk zeer teleur. Daar werd met niet minder dan 18—1 van K.Z. 5 verloren. De wedstrijd O.B.Z.B.1—K.V.H. 1 werd uitgesteld. Voor de Helderse Tennisclub was het gisteren een vrij goede dag. Het eerste team zegevierde met 5—3 over Festina 5. De dames-enkelpartijen en het dames- dubbel gingen verloren. De heren won nen alle partijen H.T.C. 2 vergrootte zijn kans op het kampioenschap door met 5—3 van Chandelle 2 te winnen. Het tweede team van de Helderse Tennisclub be ëindigde zodoende ongeslagen de eerste helft van de competitie. De wedstrijd H.T.C.- 3—Velsen 1 moest worden gestaakt. De regen was daarvan de schuld. Er waren toen vier partijen gespeeld, die alle door Velsen waren gewonnen. H.T.C. 5 bevocht een 4-4 gelijk spel tegen H.T.C. 4. In Amsterdam werden gisteren de districtswedstrijden tafeltennis voor da mes verspeeld. Noordhollands Noorder kwartier was vertegenwoordigd door de Helderse dames R. Sinjewel en W. Vreugdenhil en mej. Krab uit Alkmaar. In de eerste ronde won dit drietal met 9—0 van het combinatie-team Amster dam. De loting besliste, dat zij in de winnaarsronde tegen het eerste Amster damse team zouden uitkomen. De Am sterdamse dames bereikten het eerst de benodigde vijf punten, waardoor het Noord hollands Noorderkwartier werd uitgeschakeld. Huisduinen Op de Zaterdagmiddag voor Pink steren zal het badseizoen te Huis duinen op de traditionele wijze wor den geopend. Het bestuur van „Huis duiner Belang" heeft evenals vorige jaren gezorgd voor verscheidene at tracties, o.m. een draaimolen, een zweefmolen, twee kinderdraaimolens, een schiettent, een touwtrektent, een bumperspel en enkele kramen. Ook ligt het weer in het voorne men, de kinderen van leden der Speeltuinvereniging een middag gra tis van de vermakelijkheden te laten profiteren. Dat zal dan zijn op Dins dagmiddag na Pinksteren. Sportsplintertjes Wij vernamen, dat Feijenoord binnen kort graag een wedstrijd wil spelen te gen de nieuwe tweede klasser Helder. Dit in verband met het behalen van het kampioenschap en de promotie van onze stadgenoten. Watervogels heeft het tijdens de 'lOrtfeesten van Tonegido tegen West- bribrf niet kunnen bolwerken. In de eer ste helft ging de strijd aardig gelijk op, maar daarna was het met de Torren ge daan. Zij verloren met 6—1. Door de Rijksgebouwendienst zal op Maandagmorgen 28 Mei te Den Haag worden aanbesteed het bouwen van een kombuisgebouw bij de On derzeedienstkazerne aan de Buiten haven. Het gebouw zal o.m. keukens, opslagplaatsen, machineruimte, werkplaatsen, een was- en badhuis, een eetzaal en een privaatgebouw be vatten. De bouw zal worden uitge voerd onder architectuur van de heer F. W. Duthour Geerling. Bij Koninklijk Besluit van 14 April 1951 zijn de heren mr. G. D. Rehorst en M. C. Schakel herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Den Helder. Onder het motto „Lach en ver geet" hebben de leden van „De Gup" het tweejarig bestaan van hun aqua riumvereniging gevierd. Tezamen met familie en vrienden konden zij Za terdagavond in „Centraal" de zorgen eens opzij zetten. Daarvoor stonden „Boer Piet" en de zijnen wel borg. Zij brachten een programma, dat vol gens het gebruikelijke recept was samengesteld. De „zingende zusjes" Ria en Leni en de accordeonist Klaas Lugthart zorgden voor het muzikale gedeelte, waarin ook het publiek zijn aandeel mocht leveren. Het acroba- tenduo Jack and partner gaf ver schillende knappe staaltjes ten beste en verder kreeg men enkele schets jes voorgezet. Vooral het vermake lijke stukje „Voor de politiecommis saris" bracht lachschuddingen in de zaal teweeg. Alvorens men tot besluit een dansje kon maken, werd een collectie aantrekkelijke voorwerpen verloot. Toen de Gup-familie huis waarts keerde, waren allen het er over eens, dat voorzitter W. Bruul en de heren Banning en Rep voor een alleszins geslaagde avond hadden ge zorgd. De kapitein-luitenant ter zee W. A. Montanus is tijdelijk bevorderd tot kapitein ter zee, voor zolang hij is belast met de functie van hoofd van de marine-afdeling van de Ne derlandse Militaire Missie te Sura- baja. Aan de kapitein-luitenant ter zee van speciale diensten M. C. Schol is eervol ontslag uit de zeedienst ver leend. Vanavond wordt in de Marine- cantine de eerste verjaardag van de British Women's Club gevierd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der W.S.O.V. (de Werf- sport- en ontspanningsvereniging) wordt vanavond in Casino een feest- avond gegeven. Voor de Nederlandse vereniging van huisvrouwen wordt vanavond in café „Postbrug" door de N.V. Philips gedemonsteerd met fototoestellen, fotolampen en projectie-apparaten. Onder regie van de heren C. van Straaten en W. Steffens heeft de zang en operettevereniging „Harmonie" de operette „Die Förster Christel" van George Jarno in studie genomen. De uitvoering ervan zal op Maandagavond 21 Mei en Dinsdagavond 22 Mei in Casino plaats vinden, onder algemene leiding van de heer H. J. Arisz. Aan solisten, koor en orkest is in deze operette een belangrijk aandeel toebedeeld. Er komen ook enkele balletten in voor, die onder leiding van de heer G. C. Siebeling worden ingestudeerd. De hockeyclub „Hermes" heeft gisteren voor de derde maal het jeugd- Vuurtorentournooi georganiseerd. De meisjes en jongens hadden prachtig weer, tot plotseling, om ongeveer half vier, de regen zqn intrede deed. Gelukkig zaten toen vrjjwel alle wedstrijden er op, zodat alleen de allersterk- sten nog op het spekgladde veld hun partijtje moesten spelen. De ontmoetin gen hadden een gezellig en vlot verloop, mede dank zij de perfecte organi satie van de jeugdcommissie, die ditmaal voor het eerst het heft volledig in eigen hand kreeg. Daarvoor kwam in de eerste plaats Ton Pottinga lof toe. Bij de meisjes had Hennes a niet veel geluk. Dit elftal belandde dan ook op de laatste plaats, met één punt uit drie wedstrijden. Hermes b deed het beter, met vier punten uit drie ontmoetingen. Daar Strawberries hetzelfde resultaat behaalde, was tussen deze beide ploegen een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Deze werd ten slotte met 1—0 door de Hermes-meisjes gewonnen. D.E.M. a uit Beverwijk eindigde op de derde plaats. Bij de jongens was Kraaien a in poule A niet opgekomen. Amsterdam a wist zowel Hennes a als Alkmaar a te klop pen, en bereikte dus de finale. De Her- mes-pongens kregen uit twee wedstrij den twee punten binnen. In poule B. bereikte het sterke B.M.H.C. het hoog ste aantal punten. De tweede, derde en vierde plaats waren respectievelijk voor Hoorn a, Strawberries a en Hermes b. In de halve finale kwamen tegen elkaar uit Hennes a en Hoorn a. Deze wed strijd eindigde in een puntloos gelijk spel. De vijf voorhoedespelers van elke partij moesten toen tonen wat zij waard waren in het doelschieten. Hennes scoorde in het geheel niet. De knapen uit Hoorn brachten het tot drie doel punten, en kwamen dus in het bezit van de derde prijs. In de finale deden Amsterdam en B.M.H.C. niets voor elkaar onder. Met de rust was de stand nog 0—0 en de eindstand was 1—1. De verlenging lever de geen doelpunten meer op. Na twee maal doelschieten waren de Amsterdam mers ten slotte de gelukkigen. Om kwart over vijf waren alle deel nemers in „Formosa", waar hun door Hermes een bord soep werd aangebo den. De „Mulo-band" zorgde voor wat dansmuziek, die de hongerige magen even de soep deed vergeten. En voordat het kostelijke gerecht kon worden opge diend, reikte de voorzitter van Hermes, de heer W. Lastdrager, de prijzen uit. Hij dankte in zijn toespraakje voor de keurige organisatie, en sprak er zijn blijdschap over uit dat de secretaris van de Nederlandse Commissie voor Jeugd- hockey, baron H. Collot d'Escury, de gehele dag aanwezig was geweest. De prijsuitreiking geschiedde onder hartelijk gelach en toejuichingen, die bewezen dat de jongelui een prettige sportdag achter de rug hadden. Met een soirée-dansante werd de avond be sloten. Een oorlogsfilm van zeer goed ge halte is „De onsterfelijke sergeant die men vanavond nog in Tivoli kan gaan zien. Zij speelt zich af in de Lybische woestijn, waar een kleme patrouille van het achtste Britse leger een verkenningstocht onderneemt. Het wordt een barre tocht, die het uiterste van de kerels vergt. Tenslot te sneuvelt zelfs de „onsterfelijke ser geant", Kelly, die het commando over draagt aan korporaal Spence. Dit is de hoofdfiguur van de film. De toe schouwer leert hem kennen uit de flit sen uit Spence's herinneringen. De korporaal is niet bepaald als leider in de wieg gelegd, maar na de dood van Kelly voelt hij zijn verantwoordelijk heid. In hem gaat de „onsterfelijke sergeant" voortleven, en hq wordt een vent met zelfvertrouwen en doorzet tingsvermogen. De patrouille verliest tijdens zware gevechten vele man schappen, maar de vijand krijgt harde klappen te incasseren. Met een paar man komt Spence bij de hoofdmacht terug. Hij wordt onderscheiden en ver werft eindelijk de liefde van Valentine (Maureen O'Hara), die op de achter grond van Spence's soldatenleven een charmante en stimulerende rol speelt. De film „Havenratten van San Diëgo" is gebaseerd op de roman „The breaking point" van Ernest Heming- way, die ook „Voor wien de klok luidt", schreef. Het verhaal heeft de bekwame regisseur Michael Curtiz volop de gelegenheid geboden, een uit stekende rolprent te vervaardigen. Curtiz heeft dat dan ook gedaan, waarbij hij zeer lofwaardige steun kreeg van onder andere John Gar- field, Patricia Neal, Phylis Thaxter en Wallace Ford. Harry Morgan (John Garfield) heeft een boot, waarmede hij volledig in zijn onderhoud moet voorzien. Het vaartuig is evenwel niet geheel afbe taald, en bovendien zit Harry diep in de schuld. Wanneer een passagier hem ten slotte bedriegt, kan hij niet naar zijn woonplaats terug. Een advocaat helpt hem aan een „vrachtje", dat be staat uit een aantal Chinezen die de Verenigde Staten moeten worden bin nengesmokkeld. Harry komt nog meer in moeilijkheden, wanneer hij ten slotte één der Chinezen moet doden. De politie heeft lont geroken, en neemt zijn boot in beslag. En wederom ziet Harry zich ge dwongen, een weinig eervol zaakje aan te pakken. Hij moet een drietal gangsters verschepen, die zojuist de kas van een renbaan hebben ge- kraakt. Harry ziet zijn kans, en be sluit de misdadigers geheel alleen te bestrijden. Het gelukt hem de gang. sters te doden, maar hij geraakt zelf zwaar gewond. Zijn linker arm moet geamputeerd wroden. Het verhaal zit goed in elkaar. Hierboven scheven wij de hoofdlijnen neer, doch de aantrekkelijkheid zit in de hoofdfiguur zelf, een hardwer kende kerel met een vrouw en twee kinderen, die zich met man en macht verzet tegen de charmes van een meisje dat hij op een van zijn tochten leert kennen. Prachtige fotografische effecten werden verkregen bij de kennismaking van Harry met een Chinees (de leider van de mensen- smokkel-affaire) en bij het revolver- gevecht op de boot. Men zal zich niet bekocht gevoe len, wanneer men vanavond in de „Witte" „Havenratten van San Diëgo" gaat zien. Van Dinsdag tot en met Donderdag gaat in dezelfde bioscoop „Het laatste duel", met geamputeerd worden. Een flink aantal leerlingen van het middelbaar onderwijs, waaronder zelfs verscheidene meisjes, heeft in „For mosa" met volle teugen genoten van de film „De vliegende Hollander", die op een voorlichtingsavond van de Rijksluchtvaartschool werd vertoond. Deze door Polygoon-Profilti opgeno men film gaf een interessant beeld van de opleiding, die onze toekomsti ge verkeersvliegers op genoemde school krijgen. Het was voor de mees te jongelui een verrassing, te ver nemen dat de vloot van de Rijkslucht vaartschool uit niet minder dan 66 toestellen bestaat, namelijk 24 van het type De Havilland „Tiger Moth", 20 North American „Harvards", 2 van het type Fokker S-ll, 8 Saab-Safir neuswielvliegtuigen en 12 tweemotori- ge Beechcrafts. Buitengewoon ge slaagd waren de fragmenten, waarin men de leerlingen solo-vluchten zag maken in de Tiger Moth en de Har- vard, en vooral de scènes die uit een stuntend toestel waren opgenomen. Uit de causerie van de heer J. Pley, voorafgaande aan de filmvoorstelling, bleek wel dat de opleiding tot ver keersvlieger zware eisen aan de leer lingen stelt. Een scherpe voorselectie is daarom noodzakelijk. De adspirant- leerlingen moeten niet alleen een vliegmedisch onderzoek ondergaan, maar ook een psychotechnische keu ring. Bovendien wordt van hen een behoorlijke kennis van wis-, natuur- en werktuigkunde verwacht. Daarom wordt het bezit van het einddiploma H.B.S. B, gymnasium of een daarmee gelijkstaand diploma geëist. Wat de resultaten van het onderwijs betreft, vertelde de heer Pley, dat de Rijks luchtvaartschool sinds de oprichting op 1 Januari 1946 een 126-tal jonge vliegers heeft afgeleverd. In „Musis Sacrum" wordt Vrijdag avond 11 Mei een openbare vergade ring gehouden onder het motto „Helpt Ambon in nood". Door de heer J. C. Hooijer uit Haarlem, voormalig ad ministrateur van West-Ceram, zal worden gesproken over „Land en Volk der Zuid-Molukken", waarna de heer D. J. Kaihatu, Ambonees onderluit. der Legervoorlichtingsdienst b.d., het onderwerp „De nood op Ambon" zal bespreken. Ter illustratie staat de vertoning van de films „Toradja" en „Saparoea" op het programma. Het openingswoord van deze avond, die vrij toegankelijk is, zal worden ge sproken door de vlootpredikant ds. J. W. Sepmeijer, het slotwoord door de gereformeerde predikant ds. M. Ham ming. Door de harmonievereniging „Kunst zin" werden Zaterdagavond te Juliana dorp twee serenades gebracht. Het echt paar A. Kooy-Stins, dat zijn gouden brui loft vierde, mocht een muzikale hulde in ontvangst nemen, alsook het echtpaar Schoonheden, dat 45 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. In het lokaaltje van de heer S. van Scheijen aan de Korte Vliet werd Za terdagmiddag de jaarvergadering ge houden van de afdeling Den Helder der Vereniging tot bevordering van de bijen teelt. Men besloot de contributie voor het jaar 1951 op 5.- te stellen. De aftredende penningmeester, de heer S. van Scheijen, werd met algemene stem men herkozen. Na afloop van de verga dering maakten enkele leden een dank- baar gebruik van de gelegenheid om voor de zeer civiele prijs van twee gul den per stuk een goede ledige korf te kopen. Meer dan driehonderd kinderen uit het plattelandsgedeelte der gemeente heb ben Zaterdagmiddag in café „Prins Hen drik" het door de gemeenschap „Julia nadorp Vooruit" georganiseerde bevrij dingsfeest gevierd. Een aantal leden van de accordeonvereniging „De Wioka's" relde vrolijke muziek, waarbij de kin- en uit volle borst meezongen. Vooral de kleintjes genoten van de poppenkast voorstelling en daarna van de tractaties die werden rondgedeeld. De feestelijke middag werd besloten met de vertoning van enkele komische films. Voor de „rijpere jeugd", in casu de mannen van twintig tot zestig jaar, vorm de vrijwel gelijktijdig het „katgooien" een grote attractie. Ook dit jaar waren er weer vele deelnemers aan deze oude sport, zodat menig vaatje sneuvelde J.V.C. heeft Zondagmiddag uit tegen L.S.V.V. gespeeld en een 1—0 overwin ning behaald. De beide ploegen waren aan elkaar gewaagd. De ruststand was nog 0—0. In de tweede helft sloeg de keeper van de gastheren de bal op een gegeven moment u t zijn doel, juist voor de voeten van de rechtsbinnen van J.V.C. Deze wipte de bal over de doel man in het net (0—1). Vlak daarop maak te één der J.V.C.-backs hands in het strafschopgebied. De daarvoor aan L.S. V.V. toegekende penalty werd naast ge schoten. Het bleef 0—1. J.V.C. 2 ontmoette op eigen terrein St. Boys 2. Het was geen sportieve wed strijd, die bovendien een ontijdig einde nam. Nadat van beide elftallen éen spe ler het veld was uitgezonden, werd aan de Julianadorpers een penalty toegekend, waarmede de bezoekers het niet eens waren. Zij verlieten daarop het veld. I De dameshandbalclub J.H.C. uit Ju lianadorp speelde Zondag te Haarlem tegen B.G.V. haar eerste promotiewed- stijd. Deze ontmoeting eindigde in een 1—1 gelijk spel. De Julianadorpse dames waren sterker en vijf minuten voor het einde stonden zij nog met 1—0 voor. De returnwedstrijd wordt op het J.V.C.-ter rein gespeeld. Zondag werden te Barsingerhorn gyn" nastiekwedstrijden gehouden,, waaraan ook enkele dames en heren van „Sp® lust uit Julianadorp deelnamen. G slaagd: 2e graad dames: mej. T. "e (83.1 p.); derde graad dames: mcl J' Jimmink (91.4 p.); mei. A. M. Wolthu (81.5 p.), mej. Y. v. a. Haag (78.4 P- heren tweede graad: S. v. d. Haag p.), heren derde graad: H. D. Wol (78.9 p.).

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2