Amërika bezit concreet plan voor industri e mobilisatie De heer J. Louwers heden in vrijheid gesteld Onenigheid tussenVS en Engeland Zware geallieerde luchtraid op vliegveld bij Sinoeidjoe Perzie wijst Britse stappen af Nog steeds onrust in Pamplona KoAt B&iteJk De kinderbijslagen worden verhoogd Donderdag io Mei 1951 VERENIG DE NOORD-HOLLANDSE 1f* N°'11099 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Als Moskou naar de wapens grijpi Nieuwe orders or miliiaire uitrusiing ter waarde van 58 millioen dollar Truman zeker van de overwinning Ridgway vier-siers generaal Van Galen" Gebruik van Japanners in Korea onmogelijk Communisten leggen luchtbases in Nrd-Korea aan Beschermmg vantroepen hun doel Weerbericht Praag geeft gevolg aan herhaalde verzoeken van de Nederlandse regering Verdachte in „proces" spionnage en sabotage Amerikaanse soldaten met elkaar slaags Mossadeq hee t sanctie van de senaat Personenauto reed op geparkeerde vrachtauto Extra compensatie voor grote gezinnen Nieuwe ramp bedreigt El Salvador Duitse bajonetten voor Nederlandse Landmacht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, «Ik woord meet 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten He w| PresieJer>t Truman heeft te Washington verklaard, dat een concreet plan voor een grote militaire krachtsontwikkeling en industriële mobiffeatie i« uitgewerkt voor het geval Moskou zo roekeloos zou tip een derde wereldoorlog te beginnen. TK de Spaanse stad Pamplona waar de arbeiders Dinsdag in staking zijn ^gaan gaat het momenteel wild toe. Er wordt veel geschoten en volgens de politie zijn van buitenaf onruststokers de stad binnengekomen. Verschillende van hun werden reeds gearresteerd. Gisteren wilden enkele arbeiders weer aan het werk gaan, doch door een in- eident tussen werkwilligen en stakers voor de fabriekspoort zetten zij de sta king voort. Winkels, café's en bars in de binnenstad zijn gesloten. Op som mige banken en in kleine fabrieken wordt niet gestaakt. In de ochtendbla den was een waarschuwing opgeno men, dat de regering harde maatrege len zou nemen. De president sprak voor een groep Amerikaanse industriëlen en wees heg nog eens op de noodzakelijkheid van opvoering der productie voor de lands verdediging. Van de sedert vorig jaar Juni verstrekte orders voor militaire uitrusting tot een totaal bedrag van 26 milliard dollar was nog pas een klein deel uitgevoerd. In de komende 14 maanden zouden nieuwe opdrachten tot een bedrag van 58 milliard dollar ge geven worden. „Ben der grootste moeilijkheden die moet worden overwonnen, is de opvat ting, dat men zich niet zo krachtig be hoeft in te spannen, omdat het geen totale oorlog is, aldus de president. Dit Over Britse export naar communistisch China Amerika en Engeland zijn het niet eens over de mate waarin strategisch belangrijke goederen naar communis tisch China megen worden geëxpor teerd, zo deelde Larson, het hoofd van het Amerikaanse regeringsdepartement voor de aankoop van rubber gisteren mede. Bij verschillende gelegenheden, o.m. tijdens de besprekingen tussen Truman en Attlee in December 1950, was van de zijde der V.S. ernstig ge protesteerd tegen de Engelse opvat ting. hoewel beide landen het erover eens zijn, dat de uitvoer naar Commu nistisch China aan beperkingen onder hevig moet zijn. De Senaatscommissie voor het Bankwezen, waarvoor deze verklaring werd afgelegd zal Vrijdag functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken over deze kwestie horen. Over de uitvoer van strategische goe deren diende de republikeinse senator James Kem het voorstel in, om ieder land, dat deze materialen aan de Sowjetunie of aan een van haar ver bonden landen (w.o. ook China) levert van economische en financiële bijstand uit de Ver. Staten uit te sluiten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat hij de berichten over verzending van strategische ma terialen via Hongkong naar China vol ledig laat onderzoeken. was echter een grote vergissing. Het gevaar van een Russische agressie zou blijven bestaan, ook al werd de oorlog in Korea tot een goed einde gebracht. De invloed van de militaire productie op onze grondstoffenvoorziening, de mankracht en de productiecapaciteit is nog maar pas merkbaar, aldus Truman. „Wij zullen deze invloed echter nog sterk voelen. Het grootste deel van het probleem ligt nog voor ons". Het zou nog minstens twee jaar du ren alvorens het toezicht op de produc tie kon worden opgeheven. Eerst moest de productie groot genoeg zijn om in de militaire en civiele behoeften te kunnen voorzien. De inflatie zou energiek worden be streden. De president gaf toe dat het moeilijk was inflatie geheel en al te voorkomen. Hij sprak de hoop uit, dat de jaarlijkse productie over drie jaar van 307 tot 350 milliard dollar zou zijn gestegen. Truman gaf ten slotte als zijn over tuiging te kennen dat „het Amerikaanse volk, samen met de andere vrije vol ken", de overwinning kon behalen in de strijd tegen het communisme. President Truman heeft een besluit ondertekend, volgens hetwelk luit.-gen. Matthew B. Ridgway, de opvolger van generaad MacArthur, wordt bevorderd tot generaal. Truman heeft deze be slissing. die Ridgway zijn vierde ster zal verschaffen, ter goedkeuring aan de Senaat gezonden. II V» - Marshall verklaart: Rusland zou zich ermee gaan bemoeien Gisteren zette generaal Marshall zijn getuigenis voor de verenigde Senaats commissie van Onderzoek voort. Hij zei o.m., dat de V. S. geen Japanse strijdkrachten in Korea hadden inge zet met het oog op het verdrag van wederzijdse bijstand tussen de Sowjet Unie en China. Dit verdrag had direct betrekking op de Japanners; het ge bruik van Japanse troepen zou moge lijk een Russische inmenging op het Aziatische vasteland ten gevolge heb ben. Marshall antwoordde op een des betreffende vraag, dat de andere ver bonden landen geen druk hadden uit geoefend op Amerika aangaande het ontslag van Mac Arthur. Verder vroeg men de generaal waar om de Russische bedoelingen in het Verre Oosten zoveel zouden verschil len van Ruslands plannen ten aanzien van Europa. Marshall antwoordde, dat in het Verre Oosten thans vreemde troepen streden voor Ruslands be langen, zonder dat dit land zelf ver liezen leed. Een factor hierbij was Hit gold niet voor Europa of hel Kremlin zich een beslissende neder laag van China, met alle politieke ge volgen van dien, al dan niet kon ver oorloven. Vandaag zet de generaal zijn getui genis voort. Meer dan driehonderd geallieerde vliegtuigen hebben Woensdag een aanval on dernomen op een zorgvuldig gecamoufleerd, 2000 meter lang vliegveld in de buurt van Sinoeidjoe, even ten Zuiden van de Jaloe in het Noordwesten van Korea. Het vliegveld werd met raketten, napalmbommen, geschut- en machine geweervuur bestookt. De aanval duurde verscheidene uren. Toen de laatste vlieg tuigen der verbondenen hun aanval hadden uitgevoerd, meldden de piloten, dat zij een rook- en vlammenzee van 25 vierkante km hadden waargenomen. Op het vliegveld waren rijen vliegtuigen gestationneerd. Verder bevonden er zich brandstoffendepots, luchtdoelgeschut en vrachtauto's. Zwermen communistische straaljagers stegen op om de vliegtuigen der verbondenen aan te vallen. maand zijn zeven dergelijke vliegvel den aangevallen. Alleen al in de buurt van Pjongjang waren vijf vliegvelden. Ik bekend dat de communistische légers in Korea zware vefüeze» hebben geleden tengevolge van de geallieerde luchtaanvallen en dat zij het van groot belang achten hun troepen door vlieg tuigen te doen beschermen. In de af gelopen maanden verschenen vliegtui gen der communisten boven het strijd toneel in Korea, afkomstig van bases in Mandsjoerije, die niet door de ge allieerden werden aangevallen. Nu de communisten meer steun in de lucht nodig hebben en zij toch geen gealli eerde luchtaanvallen op hun Mandsjoe- rijse bases willen riskeren, hebben zij waarschijnlijk besloten te pogen in Korea zelf bases voor hun vliegtuigen aan te leggen. Een van de redenen, waarom de com munisten ertoe zijn overgegaan gehei me vliegvelden in Noord-Korea aan te leggen wordt gevormd door de herhaal de waarschuwing der verbondenen dat Mandsjoerije zal worden gebombar deerd, indien van daaruit op grote schaal luchtaanvallen zouden worden uitgevoerd. Volgens officieren van de Ameri kaanse luchtmacht is het vliegveld bij Sinoeidjoe slechts een van een aantal gecamoufleerde communistische vlieg velden in Noord-Korea. In de afgelopen Verwachting tot hedenavond. Half tof zwaar bewolkt met en kele verspreide buitjes. Meest ma tige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in tempera tuur. Vrijdag: Zon op 4.54, onder 20.19. Maan op 8.06. onder 1.14. De „Evertsen" en „Van Galen" samen in Hongkong gemeerd aan de kade; een ogenblik waar door de bemanning van de Evertsen lang naar is uitgekeken. De heer J. Louwers, die in Maart 1950 door een gerechtshof te Praag werd veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid wegens ondermijning van de staat en economische sabotage, is, naar het ANP verneemt, door de Tsjechoslowaakse regering in vrijheid gesteld. Hij zou heden op het vliegveld bij Praag aan de Nederlandse legatie worden overgegeven en daarna met een Tsjechisch lijn- toestel naar Schiphol vertrekken, waar hij om twaalf uur hedenmorgen werd verwacht. Maandag jl. werd aan de Nederlandse gezant te Praag door het Tsjechoslo waakse ministerie van buitenlandse za ken een nota overhandigd, waarin „ge volg gevende aan de herhaalde verzoe ken" van de Nederlandse autoriteiten, werd medegedeeld, dat de regering te Praag had besloten, de heer Louwers de rest van de hem opgelegde straf kwijt te schelden. De heer Louwers werd verleden voorjaar tezamen met een aantal Tsje choslowaakse burgers gearresteerd. Op 2, 3 en 4 Maart werd tegen hem en twaalf anderen een proces gevoerd, waarbij zij allen ervan werden beschul digd, economische spionnage te hebben bedreven, een organisatie te hebben ge- gevormd voor hulpverlening aan naar het buitenland vluchtende Tsjechen steunverlening aan de internationale reactie, e.d. Tegen de heer Louwers, die als vertegenwoordiger van de AKU werkzaam was geweest werd de dood straf geëist. Het vonnis luidde: vijftien jaar dwangarbeid, confiscatie van al zijn be zittingen en uitwijzing na afloop van zijn straftijd. De medeverdachten wer- Blank en Bruin in Karlsruhe In een café te Karlsruhe raakten gis teravond na een woordenwisseling over de terechtstelling van een neger chauffeur blanke- en negersoldaten van het U. S. bezettingsleger in een hevig gevecht. Er vielen verschillende gewonden en de inventaris van het café werd vernield. Een sterke M. P.- afdeling herstelde na veel moeite de orde en nam vijftig soldaten in hech tenis. In Amerikaanse kringen geeft men een andere lezing. Een zeeman van de Amerikaanse Rijnpatrouilledienst zou een Duits meisje hebben onderhouden over het feit, dat zij zich met neger soldaten in het café bemoeide. Het meisje antwoordde „Bemoei je met je eigen zaken" en deed een bierpul >P het zeerobbenhoofd neerkomen. De getroffene blies daarop „alle hands aan dek" en de strijd ving aan. „Blut en intimidatie Perzie heeft gisteren de jongste stap pen van Engeland om nationalisatie van de olie in Perzie te voorkomen, afge wezen, onder notitie, dat het geen „ge weld, bluf of intimidatie" kan aan vaarden. bi verklaringen van premier Mossadeq en de minister van buiten landse zaken Kazemi wordt niet gerept van het arbitrage-verzoek van de I IEFDESVERDRIET (afgekort lüdèvè- dü) heeft ook in Amerika weieens moeilijke consequenties. Zo arresteerde de politie in Hamden de 21-jarige Ed~ ward Bratkewitz, die zijn ex-verloofde een landmijn had toegezonden. Wraaknemen is altijd gevaarlijk, voor al voor het slachtoffer. In San Pedro liet een werkgever zijn knecht bomen zagen, tot de ^^a^en ge- DE HANDEL 111 oude atlassen is voor iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vangen van de rapporten mededelen, dat de genationaliseerde Franse spoor wegen dit jaar een tekort van 97 mil liard francs zullen hebben. ter bleek, ltden ónder zijn knecht had gestaan, die sergeant was in het legeiO Het Engelse Lagerhuis, dat een tijd de wet inzake de tanden en brillen van La beur met ontolote tanden en door een heldere bril had bekeken, heeft kort geleden zonder stemming deze wet aangenomen. En dit is nu komkom mertijd-nieuws. In Bremen trof een meneer in de gang van zijn luns een gestalte aan, die aan een paar bretels hing De man maakte de verhangene los en belde de politie en het Rode Kruis. Opeens echter bleek de strop ridder met medeneming van zijn bre tels te zijn gevlucht. De Franse minister van vervoer vond ook een aardige verrassing- Hij kun na het ont- deliger, merkt uw knipaap wel. Een IJzerkauwers defileren voor Eisenhower Londense boekhandel kocht onlangs een exemplaar van de atlas, die de Ne derlandse cartograaf Joan Blaeu eens heeft gemaakt voor 740 pond sterling. O In Texas mag ook niet alles, dit in tegenstelling tot hetgeen de comboy- liedjes doen geloven. De politie arres teerde daar de 20-jarige meneer Larry Stehel, die met een pistool op ware grootte door de straten van Hillsboro liep. Larry zei nog: „Ik dacht, dat iedereen in Texas pistolen mocht dra gen". De schobberd kon het niet we ten, want hij logeerde bij zijn tante. In San Antonio probeerde een gevan gene te .ontsnappen via een tunnel Halverwege hield hij echter op en meldde zich bij de gevangenisdokter met een bekentenis. „Ik ben met de graverij opgehouden", zie de candidaat- vluchteling, „want ik werd in mijn tun nel bijna opgegeten door de rode mie ren". D Danny Kaye zal zijn elas tieken gezicht weer in werking stellen voor een nieuwe film, die gaat heten „Aan de Rivièra". Hij zal naast vele andere rollen ook die van Franse „ladykiller" vervullen. Anglo-lranian. „De olie is van ons", al dus Kazemi, „en wij moeten haar ge bruiken in belang van het land en de wereldvrede". In een boodschap tot het Engelse volk zegt Kazemi te hopen, dat de misverstanden over de olie- zullen ver dwijnen en dat de Nationalisatie-com missie, over de uitvoering van de na tionalisatie met de Anglo-lranian zal kunnen onderhandelen. Premier Mossa- deq kreeg met 48 stemmen, bij 3 ont houdingen, het vertrouwen van de senaat. In het oliegebied zijn de veiligheids maatregelen verminderd. De avondklok in Abadan is opgeheven en binnen twee weken is de opheffing van de staat van beleg in de provincie Chou- zistan te verwachten, aldus vernamen officiële Britse kringen te Teheran. Een dode, twee gewonden Op de verkeersweg bij Zaltbommel is een personenauto op een langs de weg geparkeerd staande vrachtauto gereden. De chauffeur van de vracht auto, de 45-jarige van Ditman uit Roermond, en zijn twee helpers H Koks en A. Huyting uit Eindhoven, waren juist bezig met het repareren van de wagen toen de luxe auto in volle vaart op hen inreed. Van Ditman werd op slag gedood. Kok$ zwaai ge wond en de onder de wagen liggende Huyting licht gewond De bestuurder van de personenauto bleef ongedeerd en rende het veld in toen het ongeluk gebeurd was. Toen de politie hem ge arresteerd had, weigerde hü een bloed proef toe te staan. den veroordeeld tot straffen variërende van drie jaar tot levenslang. Enkele dagen later verzocht de Tsje choslowaakse regering de terugroeping van enkele leden der Nederlandse lega tie ,wier namen tijdens het proces wa ren genoemd, nl. de zaakgelastigde J. van der Gaag, de militaire attaché kol. B. R .P. F. Hasselman en de kanse: er Th. Lochmann. De Nederlandse rege ring heeft hierop gereageerd met de te rugroeping te eisen van twee leden van het personeel der Tsjechoslowaakse le gatie in Den Haag. De regering heeft bij de Tweede Ka mer een voorstel in gediend tot vei ho ging van de kinderbijslag met in ang van I April j.1. Wordt dit aangenomen, dan zal het dagbedrag worden: voor hst eerste kind 0.46, voor het tweede 0.51, voor het derde 0.54 en voor het vierde kind en de volgende 0.69. Dit grote verschil moet worden ver klaard uit de omstandigheid, dat de re gering e en extra compensatie nodig acht voor gezinnen van meer dan vier personen. Hiermee wordt niet vooruitgelopen op een beslissing inzake het vraagstuk van de meerdere of mindere progres sie in de kinderbijslagen, die nog bij de sociaal-economische raad in behan deling is. De kosten van deze verho ging worden geraamd op 15 millioen gulden; zij kunnen worden bestreden uit de thans geldende premiën. Ook de kinderbijslag voor trekkers van invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrente zal worden verhoogd. De be dragen worden: voor de eerste twee kinderen 12.70 per kind en per maand, voor het derde 13.50 en voor het vier de en volgende kinderen 17.20 per kind en per maand. Deze verhogingen, waarmee zeven ton gemoeid is, komen ten laste van het Rijk. Aardbeving doodde 2000 mensen In het reeds zwaar door aardbevin gen getroffen staatje El Salvador In Midden-Amerika dreigt een nieuwe ramp. Een vulkaan In de buurt van Chinameca is namelijk gaan werken. Men vreest, dat een uitbarsting zal op treden. De aardschokken nemen onderwijl m hevigheid af. Rode-Kruisteams en red dingsploegen zoeken tussen de puin hopen van de verwoeste plaatsen nog steeds naar de lijken van honderden personen, die Zondag zijn omgekomen. Duizenden gewonden en daklozen uit de getroffen gebieden stromen de hoofdstad San Salvador binnen. Op het ogenblik staat vast, dat bijna twee duizend mensen zijn omgekomen. Wapentabricage met een geallieerde vergunning Een te Frankfurt verschijnend com munistisch blad heeft veel ophef ge maakt over het feit, dat de Hoerster- staalfabriek te Solingen bajonetten vervaardigde, die via een Duitse Noord zeehaven werden verscheept. De direc tie van de fabriek erkende dit feit, doch was niet bereid de afnemer te noemen. De Geallieerde Militaire Veiligheids raad zou evenwel toestemming tot de fabricage hebben verleend. Volgens een Geallieerde woordvoerder heeft deze Westduitse firma inderdaad 'n speciale vergunning tot wapenfabricage verkre gen, en wel voor een order uit Neder land. De Kwartiermeester-Generaal heeft de order geplaatst. Vermeld woidt verder, dat Westduitse firma's inder daad aan de Europese verdediging n.ogen bijdragen, doch slechts door de roductie van niet-rechtstreekse mili taire goederen, als uniformstof en pa troontassen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1