Pokkenepidemie is slechts van lichte aard Staakt Indonesië de levering van rubber niet? DE BEEMSTER: KLEURENSYMPHONIE IN ROSE EN WIT '1 Grote meerderheid voor het plan Schuman in Raad van Europa Rita Hayworth gaai toch scheiden West-Europa moet de productie aanzienlijk vergroten Regeling vijandelijke vermogens VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Goed weer mei Pinksteren Weer treinen van Alkmaar n. Hoorn KoAt B Zaterdag 12 Mei 1951 76e Jaargang No. II101 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Autoriteiten verklaren: Toestand in Tilburg wordt volkomen beheerst Bron der infectie is nog geheel onbekend Weerbericht Busdiensten vervallen WEER AARDSCHOKKEN IN SAN SALVADOR - xw «V Saar kwestie leidde tot onaangenaam incident Twee belangrijke voor stellen inged end Truman onderscheidt Nederlandse bataljon De sancties tegen China Djakarta heeft grote bezwaren Drie Nederlanders op West-Java vermoord Koningin Juliana Zondag voor de radio Tweede Kamer aanvaardt: BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK fOURAIT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties .Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15. per maand r 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten We hebben tot dusverre te doen met een lichte epidemie van pokken, zo heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, belast met de volksgezondheid, dr. p. Muntendam, gisteren op een persconferentie in Den Haag medegedeeld. Dank zij de krachtige maatregelen van de betrokken instanties heeft men de toestand jn Tilburg onmiddellijk volkomen kunnen beheersen. Overigens is opnieuw be wezen, dat inenting het middel is. om op een krachtige wijze een epidemie in de kiem te smoren. Dr. G. Banning, de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, heeft mede gedeeld, dat men de oorzaak van de besmgtting niet heeft kunnen opspo ren. Slechts weet men met zekerheid, dat de infectie in geen geval uit Indo nesië komt. Het eerste geval deed zich voor in Tilburg, tijdens een kleine epi demie van waterpokken, waarbij nogal wat volwassenen betrokken waren. Voor een geval werd opneming ver zocht in een ziekenhuis. Dit was aan leiding het nader te bezien. Bij onder zoek bleek, dat men hier met pokken te doen had. Spreker merkte voorts op, dat wel iswaar in Tilburg en enkele andere Bra bantse plaatsen strenge maatregelen waren genomen, om uitbreiding tegen te gaan, maar dat het niet noodzakelijk wordt geacht, in andere gewesten maat regelen voor massale herinenting te ne men. Wel zijn de ziekenhuizen, waar aan barakken zijn verbonden, gewaar schuwd, dat zij deze onmiddellijk moe ten kunnen ontruimen en verplegend personeel beschikbaar dienen te hebben dat voldoende is ingeënt. De Koepok inrichting in Amsterdam heeft op het ogenblik voldoende entstof in voor raad, om ons gehele volk te kunnen behandelen. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat daar twee personen in een ziekenhuis zijn opgenomen, teneinde de aard van hun ziekte nader te onderzoeken. Men wil weten, of zij aan pokken lijden. Drie gezinnen, die met deze patiënten in aanraking zijn geweest, zijn in hun woning geïsoleerd. Tot nader order moeten de militai ren in Tilburg, Eindhoven, Den Bosch, Vught en Geldrop, in hun garnizoenen bliiven. Manschappen uit deze gemeen ten, die Dinsdag a.s. voor herhalings oefeningen zouden moeten opkomen, moeten tot nader order thuis blijven. De opvarenden van de Grote Beer, die vandaag in Amsterdam aankomt, zul len uit voorzorg enige dagen in het kamp Waterloo te Leusen worden geïsoleerd. In Port Said heeft zich aan boord van dit schin een geval van pok ken voorgedaan Nadien is geen ziekte geval van deze aard meer opgetreden In Tilburg zijn er twee nieuwe ge vallen geconstateerd, zodat er thans veertig in totaal zijn gemeld Tevens zijn twee personen genezen naar huis teruggekeerd In totaal ziin er vijftien hersteld. Reeds ziin er meer dan hon derdduizend inentingen verricht. JOHANNES DE HEER 85 JAAR Op 23 Mei a.s. hoopt Johannes de Heer te Driebergen zijn 85ste verjaar- daag te vieren. Een aantal bekende fi guren uit onderscheiden kerken en kringen in ons land is doende gelden in te zamelen om de grijze evangelist bij die gelegenheid een passend ge schenk aan te bieden. De Bilt verwacht; Degenen, die met de Pinksterdagen uit willen gaan, hebben goede vooruit zichten ten aanzien van het weer. Het KNMI in De Bilt is n.1. van mening dat het weer gedurende de feestdagen niet zoveel zal verschillen van wat we in de afgelopen week hebben gehad. Waar schijnlijk zal de wind in het Oosten of Noordoosten blijven zitten. Er is heel Weinig kans op regen. Hoewel zo af en toe wolkenvelden zullen kunnen over drijven, zal men toch ook mogen reke nen op flinke perioden met zonne schijn. De kans bestaat voorts, dat de temperaturen, die aanvankelijk aan de lage kant zijn, in de loop van de Pink sterdagen enigszins hoger zullen wor den. Verwachting tot hedenavon Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noord. De zelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. ZONDAG; Zon op 4.51, onder 20.22. Maan op 10.34, onder 2.05. MAANDAG: Zon op 4.49. onder 20.24. Maan op 11.50, onder 2.21. DINSDAG: Zon op 4.48. onder 20.26. Maan op 13.08, onder 2.84. Per 20 Mei Gisteren heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen aan de be trokken stations medegedeeld, dat met ingang van 29 Mei de treinenloop op de lijn HoornAlkmaar zal worden her vat. Hoe de dienstregeling zal zijn, is nog niet bekend. Zeker is echter, dat de spoorbussen geheel zullen komen te vervallen. In San Salvador deden zich weder om aardschokken voor, die in de hoofd stad een paniek onder de bevolking verwekten. Volgens berichten zou de stad California, die in het Oosten des lands waar de schokken het hevigste waren, is gelegen, geheel verwoest zijn! DE. &LO&- 1-eKJDfc. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft zich Vrijdag in grote meerderheid uitgesproken voor bekrachtiging van het plan-Schuman op zo kort mogelijke termijn door de zes landen, die het zijn aangegaan. Alleen de Duitse sociaal-democratische afgevaardigden hebben tegengestemd. De Engelse Labour-leden hebben zich van stemming onthouden, „omdat het voor landen, die niet bij het plan zijn aangesloten, onbeschaamd zou zijn, een advies voor een bepaalde gedragslijn te geven". geringen van de in de Raad vertegen woordigde landen, alsnie e aan Ame rika en Canada «ringend verzocht te verklaren, dat men zich gemeenschappe lijk zal verzetten tegen elke ve;- -ere uitbreiding van de Russische overheer sing in Europa. Voorts wordt aan de betrokken regeringen verzocht. Grie kenland en Turkije op te nemen in het stelsel van de W sterse verdediging en het deze twee landen mogelijk te ma ken, deel te nemen aan het voorgestel de Europese leger. Heel wat minder fleurig was de stemming in de vergadering, toen de Duitse socialist Roth heftige aanvallen deed op de Franse Saarpolitiek. Hij wond zich daarbij zodanig op, dat hij op zeker moment in onmacht viel. De aanleiding tot dit incident was het pro test dat de democratische partij van de Saar Dij de Raad van Europa heeft ingediend. Een demonstratie dezer par tij voor terugkeer van de Saar tot Duitsland was nl. door de autoriteiten verboden, in welke maatregel de be trokken groep een schending van de mensenrechten zag. De partijleiding had in Straatsburg een persconferentie uitgeschreven, waar zij haar protest wilde herhalen. De conferentie ging niet door: de betrokken heren mochten het Saargebied niet verlaten. Er zullen in de komende dagen nog twee belangrijke voorstellen moeten worden behandeld. Zo heeft de Neder lander Van der Goes van Naters met het oog op de scherpe controversen aangaande landbouwkwesties in de eco nomische commissie voorgesteld, een bijzondere commissie voor voedselvoor ziening en landbouw in te stellen. Voorts hebben achttien leden voor het defensiedebat van vandaag een mo tie ingediend. Hierin wordt aan de re- Aan het Nederlandse bataljon in Korea is Vrijdag de onderscheiding toe gekend van vermelding door president Truman wegens „het op uitmuntende wijze vervullen van zijn dienst, waarbij buitengewone heldhaftigheid aan de dag is gelegd". De onderscheiding is verleend n.a.v. het aandeel van het Nederlandse batal jon in de gevechten te Hoengsong en Wondjoe, die van 12 tot 15 Februari j.L zijn geleverd. Het bataljon heeft ge holpen het medio Februari door de Chinese communisten in de centrale frontsector ingezette offensief tot staan te brengen. De Nederlandse militairen leden zware verliezen, doch zij hebben, ondanks aanvallen door twee divisies der communisten, stand gehouden. Rita Hayworth heeft zich, naar haar advocaat meedeelt, met haar twee kin deren nabij Reno in de Amerikaanse slaat Nevada gevestigd, met het doe! ontuinding te verkrijgen van haar hu welijk met de zoon van Aga Khan, prins Ali Khan. Men moet minstens zes weken te Reno hebben gewoond, om aldaar een echtscheidingsprocedure te kunnen voeren. In verband met de economische sanc ties tegen Communistisch China, afge kondigd door de Ver. Staten en Enge land, zullen de Indonesische ministers van economische en buitenlandse zaken vandaag met economische deskundigen besprekingen voeren. Men beschouwt dit als een „delicate kwestie" en een beproeving van de zelfstandigheidspoli- tiek, die tot dusverre alleen politiek ge ïnterpreteerd werd. Nog nimmer stond men voor economische realiteiten. De secretaris-generaal van buitenlandse za ken gaf toe, dat het probleem gecom pliceerd was. docb zijn persoonlijke me ning was, dat men de zelfstandigheids- politiek niet mocht laten varen. Aneta verneemt van officiële zijde dat de oud-minister voor economische zaken, Djojohadikusumi, binnenkort naar Europa zal vertrekken om econo mische deskundigen voor Indonesië te werven. In het rapport van de „Economie Coö- peration Administration" voor het laat ste kwartaal van 1950 wordt opge merkt, dat, wanneer het Westeuropese verdedigingsprogramma zonder een noemenswaardige daling van de levens standaard wil worden uitgevoerd, de rtp een conferentie te Washington zat een Amerikaan tijdens een diner naast een Chinees, die kennelijk van zijn koffie genoot. Om de conversatie gaande te houden, zei de Amerikaan: .Lekka koffie, ja?" Toen stond de Chi nees op en stak een juweel van een ta felrede af. Na het applaus zei hij tot zijn tafelbuurman: „Lekka toesprakie, ja?" Dit is ook een leuk tafelnieuw tje: Een geleerde heer in Missouri heeft uitgerekend, dat een huisvrouw per dag 25 kilometer loopt. Haar echtvriend (als hij op kantoor is) loopt gemiddeld slechts 12 kilometer En nu is niet eens de schoonmaaktijd meegerekend! Zo'n dikke honderdduizend jaar gele den deden de mensen blijkbaar niet erg aan de schoonmaak. Drie studenten vonden in een grot ten Noorden van Tokio tenminste nog menselijke dij beenderen uit 80.000 voor Christus. O Het is van Japan niet zo'n grote stap naar het duistere Tibet. Vier Parijze- naars willen per motorscooter (een ver zwaarde bromfiets) naar het land van de Lama's tuffen. Men komt China anders gemakkelijker uit dan in. Vol gens berichten uit Vaticaanstad zijn dit jaar meer dan 200 R.K. missionna- rissen uitgewezen. Hun leer strookte niet met de bestaande opvattingen, zei den de Chinezen. PINKSTERBALLADE (in f-mineui/ Als die rare isobaren en depressies er niet waren.... Als de Russen rusten zouden.... Als het prijspeil niet benauwde De atoombom eens niet écht was En de waereld niet zo slecht was als de mensen minder morden Kon 't een leuke Pinkster worden. Refrei n: Naar de bollen, die heerlijke bollen enz. Jn Rusland komt de manier van doen der clowns niet met de heersende moraal overeen, aldus de Sowjet Lite raire Gazette. De mannen van ruitjes broek en flapperhemd zullen een spe ciale politieke opleiding moeten vol gen, om hun voorstellingen te verbete ren. Enfin, de politici hoeven in elk geval geen clowns-opleiding meer te volgen. Vredesduiven zijn weieens duiven in adelaarsveren, geachte cliën- tele, zoals de politiek ons ook leert. In Italië was er een vredesmeeting van de anti-militaristische beweging. Met vredelievende gelaten schreed men door de stad. Door nog onbekend gebleven oorzaak knalden plotseling (Italiaanse) scheldwoorden door de lucht en raak ten de vredestichters met elkander slaags, q Na de vredesduif zoeken we het bij ander pluimvee. Het Britse mi nisterie van Koloniën had enige tijd plannen voor het fokken van kippen en eenden en hun (gevederde) familiele den in Gambia. Deze pogingen zijn nu opgegeven. Met het syntetische tex tiel, dat in Amerika „Dacron" wordt genoemd vlot het beter. Volgende maand begint men aan de verkoop var deze kunststof, die goedkoper dan wol even sterk, en vooral geschikt voor herencostuums is. staten van West-Europa hun productie^ nog aanzienlijk moeten verhogen. In het rapport wordt vastgesteld, dat hogere militaire uitgaven in West- Europa tot op zekere hoogte een in flatietendens in het leven hebben ge roepen. Aan het einde van 1950 bedroegen de Marshall-plancredieten ruim 10 milliard dollar. De Amerikaanse aan kopen aan strategische grondstoffen be droegen 109 millioen dollar. Tegelijker tijd verminderde het Westeuropese dol lardeficit tot 100 millioen dollar oer maand, d.w.z. tot op de helft in ver gelijking met het laatste kwartaal van 1949. Koningin Louise van Zweden is na een lichte hartaanval in een ver- pleeg-inrichting opgenomen. Haar toe stand is niet zorgwekkend. In welingelichte economische kringen in Indonesië had men gisterochtend de indruk, dat Indonesië de verkoop van rubber naar China niet zou verbieden. Men vreest echter dat het sluiten van de Chinese markt betekent, dat Enge land en de Ver. Staten de enige grote kopers blijven en daardoor lage prijzen zullen kunnen bedingen, hetgeen het gehele Indonesische leven, dat vooral van rubber-export afhangt, dreigt te verstoren. Wederom Drie Nederlandse employé's, van de onderneming Mira Montana in West Java, twee Indonesische politiemannen en twee vrouwen van de politiemannen werden Vrijdagavond op wrede wijze door een driehonderd man tellende ro versbende op lafhartige wijze ver moord. De drie Nederlanders, de heren Tim merman, De Voogd en Meeter begaven zich tegen de avond naar een buur- onderneming, waar politiebescherming was, om er de nacht door te brengen. Plotseling stormde een bende op hen los, tegen welke de politiewacht zich hardnekkig verdedigde. Men moest ech ter voor de overmacht zwichten, nadat twee agenten en twee vrouwen waren vermoord. De aanvallers sommeerden daarna de Nederlanders naar buiten te komen, waar ze koelbloedig werden neergeschoten. Toen politiehulp uit Su- kabumi kwam opdagen verdween de bende, met medeneming van tien ge weren. Koningin Juliana zal Zondag ter ge legenheid van Moederdag een toe spraak voor de radio houden. Deze zal 's avonds tussen acht uur en tien over acht worden uitgezonden, en niet. zoals eerst de bedoeling was, 's middags om één uur. Verlenging van termijn voor ontvijanding (Van onze pari. redacteur) Het wetsontwerp, waarin regelen ge steld worden voor de bestemming van bet vijandelijk vermogen en enige be palingen van het Besluit vijandelijk Vermogen worden gewijzigd, heeft Vrij dagmiddag eindelijk de goedkeuring van de Tweede Kamer verworven. Het is aangenomen met 63 tegen 11 stem men. Tevoren was het amendement van de R.K. heer Roolvink om de termijn, waarbinnen nog verzoeken om ont vijanding kunnen worden ingediend, te verlengen tot het ogenblik van inwer- Kingtreding van de desbetreffende wet. aangenomen met 3935 stemmen. Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming verenigde de Kamer zich met elf wetsontwerper waarbij aan 223 vreemdelingen het Neder landse staatsburgerschap verleend wordt

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1