Engeland biedt onderhandelingen accoord aan over nieuw Londen en Washington weten nog van niets Weer een dode VS weigeren conferentie van vier over vredesverdrag met Japan Help Amerikaans ontwerp voltooien Onze haringvloot in afwachting VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zeepprijzen weer verhoogd Dr Adenauer naar Londen Eerlang conferentie Brits Gemenebest iViaandag 21 Mei 1951 76e Jaargang No. 1110/ Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Conflici om Perzische olie verscherpt? Teheran: Nationalisatie gaat door „Perzië zal desnoods zijn bloed vergieten" Oplossing nabij van het televisievraagstuk? Omroepen zijn optimistischer Weerbericht Drie schoenfabrieken verlagen productie DUITSE LEVERINGEN AAN PEKING-CHINA? Washington zendt nota aan Moskou Vannacht vertrek naar de visgronden KoJti IS-eiteÈ Alleen eervol accoord, sussen onaanvaardbaar Tegenaanval der U.N.O. troepen Johan Heesters klaagt twee kranten aan Gebroeders De Vilder voor Raad van Cassatie Israël zet het werk aan Hoeleh-moeras voort Militaire conferentie te Singapore ten einde bureau-. Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: a. kaptetn Directie: j BIJLSMA en C KRAK HELDU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties t,Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten JJET ZIET ER nog niet naar uit, dat de partijen in het conflict om de Per zische olie, de Iraanse en de Britse regering, veel nader tot elkaar sullen komen. Weliswaar heeft de Britse regering Zaterdag in een nota aan Tehe ran onderhandelingen op een eerlijke en onpartijdige basis over een nieuwe oiie-overeenkomst aangeboden, maar het enige antwoord hierop is tot dus verre geweest, dat nu van de Anglo-Iranian Oilcy is geëist, dat zij ten volle ral medewerken aan de uitvoering van het nationalisatiebesluit. De staat van beleg hl Khoezistan, het voornaamste oliegebied, is verlengd. Volgens het Engelse blad Sunday Dispatch zou de Sowjet-TTnie troepen hebben aange boden, ingeval de Engelsen zouden overgaan tot de bezetting van Abadan en ros dit aanbod zijn aanvaard. Reeds zouden er Russische troepen aan de Noordgrens van Perzie gereed staan. Amerikaanse stappen van de laatste dagen besproken. Er is een antwoord op de Britse nota opgesteld. De in houd hiervan is waarschijnlijk een af wijzing van het Britse verzoek. Het ministerie van financiën heeft Zondag althans van de Anglo-Iranian geëist, dat zij vertegenwoordigers zou zen den, teneinde te helpen bij de uitvoe ring van de nationalisatie. Maki, een woordvoerder van de nationalisatie- commissie, heeft verklaard, dat Per- zië niet zal aarzelen, zijn bloed te vergieten om de nationalisatie te ver wezenlijken. Hij kantte zich in dit verband sterk tegen de Britse en Amerikaanse stappen. Naar verluidt heeft de commissie een schema opgesteld, dat de over dracht van de installaties der Anglo- Iranian aan de Perzische regering regelt. De bezittingen der maatschap pij zouden in beslag worden genomen, wanneer zij zich niet aan de instruc ties der commissie wenst te onder werpen. De ontwerpcommissie van de Perzi sche Kamer heeft besloten, onverwijld acht buitenlandse oliedeskundigen van niet nader genoemde nationaliteit in dienst te nemen voor de exploratie en exploitatie van de olievelden buiten het concessiegebied van de Anglo- Iranian. Amerika heeft geweigerd ran Perzie diepboormateriaal te leveren, sinds de Sowjet-Unie op grond van de overeenkomst van 1948 voorrang had verkregen voor de aankoop van olie uit de Noordperzische olievelden. r\E NOTA. die Zaterdagmorgen door de Britse ambassadeur in Teheran, gir Francis Shepherd, aan de Per zische vice-premier werd aangeboden, was tevoren met Washington bespro ken en werd daar redelijk en billijk geacht. Zg bevatte, behalve het aan bod van nieuwe onderhandelingen, de waarschuwing, dat een overhaaste, eenzijdige actie, de goede betrekkin gen tussen beide landen in gevaar zou kunnen brengen. Mocht Perzie het verzoek van de Anglo-Iranian om arbitrage afwijzen dat is intussen gebeurd dan zou nog de mogelijk heid openstaan van een beroep op het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Shepherd heeft later een afschrift van de nota aan de Sjah overhandigd. Ook de Amerikaanse ambassadeur, Grady, zou een bezoek aan vice- premier Kazami brengen. De Sjah heeft de nota met premier Mossadeq behandeld, waarna deze een kabinetsvergadering bijeenriep. Hier in zijn zowel de Britse nota als de De pokken fe Tilburg Geen nieuwe gevallen meer Zaterdag breidde het aantal gevallen van pokken te Tilburg zich niet uit. Deze stilstand duurt nu reeds vier dagen. Wel overleed Zaterdagmorgen een der in het ziekenhuis verpleegde patiënten, wiens toestand sinds kort was verergerd. Dit is het tweede ge val van pokken met dodelijke afloop, dat zich sinds het uitbreken der epide mie, thans bijna drie weken geleden, i& Tilburg voordeed. Het bestuur van de Nederlandse Omroepzender-maatschappij NOZEMA heeft Vrijdagavond in de AVRO-studio te Hilversum vergaderd. Na een uit voerige discussie over de televisie kwestie is besloten, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nadere inlichtingen te vragen over de opvattingen der regering aangaande de Verzorging der televisie-programma's. Men wist toen nog niet, wat staats secretaris Cals 's middags in de Tweede Kamer had medegedeeld. De heer Vogt, öe technische commissaris van de Ne derlandse Radio-Unie, verklaarde later naar aanleiding hiervan, dat de mede werking der omroepverenigingen een leit zou worden, wanneer het antwoord van de minister aan de Federatie van Omroepverenigingen en de NOZEMA aven duidelijk zou zijn als de medede lingen van de heer Cals. Echter dien den dan nog enkele zaken nader te borden toegelicht. In een Donderdag gehouden vergade ring van de Federatie van Omroepver enigingen is de acte verleden tot op richting van de Nederlandse Televisie- 'tichting. Verwachting tot hedenavond. Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Over bet algemeen minder warm. DINSDAG: Zon op 4.38, onder -9 36. Maan op 23.16. oider 4 42 ■UIKIIimmillMHillllll— De Nederlandse zeepfabrikanten zien zich gedwongen de prijzen van enkele van hun producten met ingang van heden te verhogen. De grondstoffen voor de zeepfabricage zijn belangrijk duurder geworden. Bij de vaststelling van de prijzen hebben de fabrikanten de nieuwe richtlijnen van de regering inzake de winstmarges voor kruide nierswaren gevolgd, zodat de marges voor de detaillisten verbeterd zijn. Sluiting in het uitzicht Drie grote Nijmeegse schoenfabrie ken, n.L de Robinson, de Welle en Co. en de Nimco, zullei van heden af hun productie met veertig procent vermin deren. Wanneer de winstmarge voor de detaillisten niet spoedig beter woj-dt, zullen de fabrieken over twee weken worden gesloten. De Swift-fabriek, die 511 employé's telt, wordt eind de :e week reeds gesloten. Er komen vrijwel geen bestellingen meer binnen. Do Westduitse bondskanselier dr. Adenauer zal eerlang een bezoek aan Engeland brengen. De uitnodiging hier toe werd hem dit weekend, tijdens de besprekingen die hij met de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Morri- son, heeft gevoerd. Het is nog niet be kend, wanneer dr. Adenauer de Noord zee zal oversteken. Verwacht wordt echter, dat hjj dit officiële bezoek, het derde aan een vreemde mogendheid, nog vóór het einde van het Festival of Britain zal brengen. Morrison heeft Zaterdag bijna zes uur met Adenauer gesproken. Boven dien heeft hij nog een aantal Westduitse vakbondsleiders ontvangen. Zondag ontmoette hij leden van de Britse con- trólecommissie. Hij heeft bij die gele genheid doen uitkomen, dat Engeland alle Duitse pogingen om het rechtse radicalisme te bestrijden, zal ondersteu nen. De Britse minister van luchtvaart, Henderson, zal deze week gedurende twee dagen West-Duitsland en Neder land bezoeken. De voorzitter van de Amerikaanse subcommissie van de Senaat voor de controle op de uitvoer, senator Herbert O'Conner, verklaarde Zaterdag, dat een aankoopcommissie van communis tisch China zich in Oost-Berlijn bevond om strategische grondstoffen in West- Duitsland te kopen. Talrijke Westduitse fabrikanten zouden reeds met de mis sie onderhandelingen voeren. De Verenigde Staten hebben het Rus sische voorstel, om een conferentie te beleggen tussen Amerika, Engeland, de Sovjet-Unie en communistisch China „Vlaggetjesdag in de vissershavens Het was Zondag vlaggetjesdag in de haringhavens. In Vlaardingen en in Scheveningen lag' de haringvloot, met een overvloed van vlaggetjes versierd, langs de kant van de havens, in af wachting van het vertrek ter haring vangst. Dit is bepaald op de komende nacht. De Vlaardingse schepen vertrek ken Dinsdagmorgen zes uur, de Sche- veningers reeds hedennacht om één uur. In Vlaardingen was het Zaterdagmid dag feest. Na de herdenking van de mannen, die op zee het leven hadden gelaten, werd op de VL 61, Jo, van schipper Joh. Rog, de wimpel van het bedrijfsschap gehesen voor de best ver zorgde haring. Terwijl het pijperscorps hierna een taptoe ten gehore bracht, voer Neptunus met twee secretarissen in een sloep de haven binnen. Enkele jonge zeeliedën, die voor het eerst de reis zouden meemaken, werden gescho ren en vervolgens overboord geworpen. Toen zij deze doop goed hadden 'door staan, ontvingen zij een diploma. 's Avonds wierpen schijnwerpers hun lichtbundels over de versierde schepen. Scheveningen vierde de komende grote dag weer met een ander festijn. Hier bedreef men de traditionele spele vaart langs de kust. Een dertigtal log- mers, de masten beladen met vlaggen en de dekken met landrotten, die ook eens op zee wilden varen, dreven de schepen op „een zeetje van fluweel" rond. Op de wal was de belangstelling nog groter. Beha'i de Scheveningse vis sersvrouwen stonden er duizenden ste delingen het fleurige schouwspel aan te zien. Hierbij waren zelfs vele bui tenlanders, die dit feest vooral niet wil den missen. De vloot bleef ruim twee ïfur buitengaats. ter voorbereiding van een vredesver drag met Japan, van de hand gewezen. De nota .waarin deze afwijzing was be lichaamd ,is Zaterdagmorgen overhan digd aan de Sovjet-ambassadeur te Washington, Alexander Panjoesjkin. In de nota, een zeer uitgebreid docu ment, wordt het Russische voorstel af gewezen, maar tegelijkertijd wordt er bij de Sovjet-Unie op aangedrongen, dat zij zal medewerken aan de voltooi ing van een door Amerika opgesteld ontwerp. De Sovjet-Unie had voorge steld, aan Japan een kleine eigen strijd macht toe te staan voor zijn eigen ver dediging. Hiervan wordt in de nota ge zegd, dat de politiek, volgens welke elk land zichzelf verdedigt, neerkomt op het toelaten van agressie. Noodzakelijk is een politiek van collectieve veilig heid. De buitenlandse troepen, die thans nog in Japan zijn, zullen geen bezet tingstroepen meer zijn, zodra het vre desverdrag van kracht zou zijn. Zij zou den zich dan integendeel in het land betinden op grond van een zodanige collectieve veiligheidsovereenkomst als Japan vrijwillig zou aangaan. De Russische eis, dat Formosa, Mandsjoerije en de Pescadores aan communistisch China zouden worden gegeven, wordt eveneens van de hand gewezen. Washington staat op het standpunt, dat deze gebieden dienen te worden teruggegeven aan Tsjang-Kai- Sjek. De regering van India heeft aan Amerika te kennen gegeven, dat het Amerikaanse ontwerp voor een vredes verdrag met Japan ook aan Peking moet worden toegezonden. CMOKKELAARS zijn uitgeslapen lie- den. Een Roemeense broeder van dat gilde dreef een levende koe over de grens van Joego-Slavie, in welk land bij het dier ter slachtbank leid de en het vlees verkocht. Met enkele resten van het dier begaf hij zich over de Griekse grens en verkocht daar de juwelen, ter waarde van 2009 pond St, die hij in de resten had verbor gen. Trouwens, voor vossenstreken kan men ook in sommige echtveroon- den terecht. Een sergeant, die met verlof thuis was, hoorde merkwaar dige klopsignalen op de muur van de slaapkamer. Een vriend van hem, die als seiner in het leger dienst deed en bij het echtpaar logeerde, verklaarde de klopjes: een buurman, ook ai een ex-seiner, maakte in morseschrift eer afspraak met des verlofgangers vrouw. De zeergeleerde heer Doctor M. A. Edney van de universiteit in Birming- ham gaat ook geheimzinnige diugen ontsluieren. Hij wil de insecten die het stedelijk park tot hun domein hebben uitgekozen, identificeren Hij verzoekt alle bezoekers van het oark hem gegevens te zenden over de aard van de beten, die ze van de zoemende parkbewoners hebben ontvangen. LI Om nog even in de wetenschap te olij ven, m Stockholm publiceerde iemand Ëiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia een- artikel, waarin te lezen was, dat 45 procent van de winnaars van de Nobelprijzen in: medicijnen, onder zoek, literatuur en Vrede, maar juist op het nippertje door hun school examens kwamen. gIJ BARI was een trein in moeilijk heden gekomen, weshalve de ma chinist bezorgd om technische assis- Ik voel weer voor „oüe". tentie belde. Voor de vaklui arriveer den was er een oud dametje, dat wijs in het mechanisme van de locomotief ging staren. Hoewel haar technische opleiding bestond uit het aan- en uit schakelen van een stofauigeor, ontdekte ze een fout. Vóór de technici er waren, reed de trein alweer. Het toeval is het mensdom vaak zeer goed gezind. In Gangkofen (Duitsland) vond iemand een stukje glas in een zak aardappe len. Reeds gereed om het weg te gooien, ontdekte men, dat het een diamant was, die 150 pond waarde had. O Ook de traditie kan ons vaak par ten spelen. De Franse vrouwen zijn hevig verbolgen omdaf een wetje uit 1770 hun echtgenoten het recht toe kent te scheiden als hun vrouwen poe der gebruiken, valse tanden dragen of kunstmatige verfraaiingen aan hun figuur bewerkstelligen. Een meneer in Melbourne ontdekte, dat de plaat selijke wasserij zijn overhemden on redelijk lang tussen mangsels en wurgers hield, zodat hij elf dagen moest wachten eer de spullen weer bij hem thuis waren. Daarom zond hij zijn wasmand naar een wasserij in Stawell. welk bedrijf binnen drie da gen de te wassen goederen terugbe zorgde. Toch ligt Stawell 290 mijl van Melbourne. Onderhandelingen over vrede op Korea? Er zjjn 'n de laatste dagen geruchten door de wereld gegaan, volgens welke de Sowjet-Unie bereid zou zijn tot directe onderhandelingen met Ame rika over de beëindiging van de oorlog op Korea. Ook zouden dan ander* kwesties in het Verre Oosten moeten worden geregeld. Naar thans blijkt weet men hierover te Londen in het geheel niets. Te Washington staat men tegenover deze beweringen zeer sceptisch. Ook daar is men niet geneigd er veel waarde aan te hechten. Wel wil de Amerikaanse regering elke stap, die tot een eervolle vrede op Korea kan leiden, toejuichen. Zulks mag echter niet leiden tot „sussen" van het conflict. Dit werd medegedeeld als commentaar op één bij de Amerikaanse senaat ingediende resolutie van senator Johnson, vclgens welke de V.N. alle landen met strijdkrachten in Korea moet oproe pen, om op 26 Juni het vuren aldaar te staken. Het afgelopen weekend is er overi gens op Korea zelf ha- gevochten. Op het Westelijke from en in het Westelijke deel van de centrale sec tor zijn de verbondenen tot een krachtige verkenningsactie in Noor delijke richting overgegaan, waarbij zjj hier en daar vijftien kilometer op rukten. Er ie weer een nieuwe vervolging wegens persdelicten te verwachten. De Nederlandse acteur, filmspeler en zan ger Johan Heesters, die in 1934 «aar Wenen ging en in 1936 door de UFA werd geëngageerd, heeft zijn advocaat in Amsterdam opdracht gegeven, een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen de dagbladen De Tijd en De Volkskrant. Deze kranten hebben Zaterdag recen- cies gebracht over de Duitse film die hier wordt gedraaid onder de titel „Huwelijksnacht in het paradijs". In deze recensies wordt niet alleen de film afgekeurd, maar wordt ook critiek uit geoefend op Johan Heesters zelf, we gens diens werkzaamheden in Duits land tijdens het regime van Hitier. Johan Heesters is bij de première van deze film in het City-theater te Am sterdam op de planken verschenen. De perscritiek op zijn gedrag in de periode van Hitiers bewind aanvaardt onze landgenoot niet. Er zijn n.1. van Nederlandse zijde nooit enige stappen ondernomen, om hem hiervoor ter ver antwoording te roepen. De zesde behandeling Collaboratiezaak sleept haar bestaan voort Nog steeds is de zaak tegen de van collaboratie beschuldigde gebroeders De Vilder niet afgedaan. Deze heren, directeuren van de Amsterdamse Bal- lastmaatschappij, die tijdens de bezet tingsjaren werken voor de Duitsers hebben uitgevoerd, heeft nu zes maal voor een orgaan der bijzondere recht- pleging gediend: twee maal voor een bijzonder hof, een maal voor een bij zondere strafkamer en drie maal voor de bijzondere raad van cassatie. Zij hebben het laatst terecht gestaan voor de bijzondere strafkamer der Arnhem se rechtbank, die hen van alle rechts vervolging ontsloeg. De officier van justitie ging hiervan echter in cassatie. De bijzondere raad heeft er zich Zaterdagmorgen nog eens weer uitge breid mee bezig gehouden. De gebroe ders De Vilder hadden zich beroepen op noodtoestand, maar dit beroep werd door de procureur-fiscaal, prof. mr. Langemeijer, niet aanvaard. Spi meende, dat zij over de grens waren gegaan van wat toelaatbaar was en dat bjj b.v. onvoldoende hadden ge saboteerd. Daarom concludeerde hij dan ook vernietiging van het vonnis van de rechtbank en tot wijziging naar een aangrenzende bijzondere strafkamer om daar opnieuw te wor den onderzocht. De Chinese colonnes, die de vorige week in de centrale sector een grote bres in de geallieerde linies hadden geslagen, zijn Zondag volkomen uit geput terug getrokken. Amerikaan se, Franse en Nederlandse troepen 'nebben het gat gedicht. Zij hebben samen met Nieuwzeelandse kanon niers de Noordelijke poging, om een omsingelingsactie te beginnen en al dus de gehele verbonden strijdmacht op te rollen, verijdeld. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, heeft te Seattle verklaard, dat het slechts een kwestie van tijd zal zijn, of de Verenigde Staten over granaten met atoomlading de beschikking zullen krijgen. De atoomwapenen voor de grondstrijdkrachten zijn echter nog niet zo ver ontwikkeld, dat zrj in de nabijheid van deze troepen kunnen worden gebruikt. Korea heeft overi gens volgens deze generaal geen ge schikte doelen voor atoomwapenen. Arabische landen dreigen met geweld Ondanks het verbod van de Veilig heidsraad hebben Joodse arbeiders dit weekend de werkzaamheden ter droog legging van het Hoeleh-moeras aan de grens tussen Israël en Syrië voortgezet. Officieel is Israël van dit verbod niet op de hoogte, aangezien de betrekke lijke resolutie nog niet ter kennis van de regering in Jeruzalem is gebracht. Overigens is de regering van Israël niet voornemens, de werkzaamheden te doen staken, voordat zij zich over de resolutie van de Veiligheidsraad bera den zal hebben. Syrië ie overigens niet van plan, de voltooiing van deze werkzaamheden te dulden. Het vreest n.1., dat Israël hier mede nog andere bedoelingen heeft dan vreedzame landwinst. Te Damascus is medegedeeld, dat de Arabische landen hun belangen desnoods met geweld zullen verdedigen, wanneer Israël in zijn tegenwoordige houding blijft vol harden. Te Cairo is voorts bekend ge maakt, dat Egypte het uitvoerverbod op de verleden jaar door Syrië aange kochte militaire uitrustingsstukken heeft opgeheven. Voorstellen voor de detensie voor het Verre Oosten De militaire chefs van Amerika, En geland en Frankrjjk in het Verre Oos ten hebben de afgelopen week in Singa pore een conferentie gehouden welke is geëindigd met de ondertekening van een rapport, waarin de onderhandelaars hun voorstellen voor de verdediging van Zuidoost-Azie liebben neergelegd. Volgens Franse bronnen verklaarde generaal De Lattre de Tassigny na af loop van de vierdaagse besprekingen, dat hij op alle punten zijn zin had ge kregen. Hieruit leidt men af, dat de mi litaire hulp aan de Fransen in Indo- China aanmerkelijk zal worden ver groot. Volgens andere inlichtingen ech ter is zijn verzoek om vliegkampsche pen afgewezen, daar deze alle nodig zijn in de strijd om Korea. Over verdediging van het Verre Oosten De Engelse „Observer" weet te mel den, dat vóór eind Juni op Malta een conferentie gehouden zal worden van de ministers van het Britse Gemene best ter bespreking van de mogelijk heden van de verdediging van het Mid den-Oosten. Naar het blad verder ver neemt, zouden de Aziatische Dominions. Pakistan. India en Ceylon. niet aan deze bijeenkomst deelnemen, teneinde in geval van oorlog hun vrijheid van handelen te behouden. Ten slotte schrijft de „Qbserver" nog, dat Frank rijk en Belgie voor een conferentie in Nairobi zijn uitgenodigd, ter bespreking van de gemeenschappelijke verdediging van Afrika. Deze conferentie zou ech ter pas tegen het einde van het jaar plaats kunnen vinden. Donderdag a.s. zal te Anneville bij Breda een bespreking worden gehou den over het probleem van de Neder landse export van snijbloemen naar Belgie. Van Nederlandse zijde nemen hieraan o.m. de ministers Mansholt en Van den Brink deel

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1