„Flynn van het binnenland" heeft goed werk verricht r Aandelen zijn (nog) allerminst gemeengoed geworden Eerste lammerenmarkt op Texel beleefde grote aanvoer Nieuwe heffingen zijn ontoereikend De Scheveningers voeren weer uit Ausiralie's groofsie premier overleden Medische en geestelijke zorg voor vele geïsoleerd levende plattelanders Hij zocht het avontuur en werd geestelijke Koningin Juliana spreekt tot Amerikaanse vrouwen Begrafenis slachtoffers van mijnontploffing ~~~j Gielde Roode blijft kampi0en SpOrf III 1 KHI Robinson versloeg KidMarcel „Vereniging voor de Effectenhandel jubileert Industrialisatie hangt er van af Er werden uitstekende prijzen gemaakt Volgende week nog meer drukte te wachten Herinnering Kamer is niet enthousiast over belastingvoorstellen Ook Vlaardingse vloot voer uit Haringseizoen 1951 begonnen Feestelijk schouwspel in duistere nacht (Van onze correspondent) QP 70-JARIGE leeftijd is na een ziekbed van een maand zacht ontslapen de man, die iedereen kende als „Flynn van het Binnenland". In de ogen van al die mannen en vrouwen van het Australische binnenland, van de pioniers, die hon derden kilometers van hun naaste buurman -wonend hun grote taak vervullen in de openlegging van het „onvoleindigde w erelddeel", zullen bij het vernemen van dit bericht tranen geweld zijn. Doch niet alleen in Australië, waar „Flynn van het Binnenland" een nationale instelling was, doch in alle uithoeken van de aarde, waar Flynn s inspirerend werk navolging vond, zullen mannen en vrouwen een ogenblik stil geweest zijn, toen het bericht van het overlijden van de wereldbe roemde Flynn door dc aether gezonden werd. nE zeer eerwaarde dr. John Flynn, D.D., O.B.E. was 7,\jn volledige titel. Doch voor honderdduizenden was en bleef hij gewoon „FIynn van het Binnenland" de pionier, die dieper zijn sporen op het Australische bin nenland gedrukt heeft dan iemand an ders. Want het was de Presbyteriaan se dr. John Flynn, aan wie de duizen den op afgelegen en geisoleerde boer- deryen in het binnenland van dit enor me stuk aarde het einde van hun geesteiyke en lichamelijke isolatie te danken hebben. Het was Flynn van het Binnenland, die alleen en onder dc lichte spot van minder idealistisch aangelegde mensen de stoot gaf tot de instelling van het nu beroemde en overal nagevolgde „Vliegende Dok ter-systeem, dat door middel van radio en vliegtuig de pioniers in het binnenland van medische hulp ver zekert. Het leven van Flynn van het Bin nenland is een epos van zelfverlooche ning en Christelijke naastenliefde. En zijn stempel staat gedrukt op het ge hele vijfde werelddeel. Als jongen dacht Flynn er niet aan geestelijke te worden. Dat beroep was hem niet avontuurlijk genoeg. La ter zal hij hierom wel eens gelachen hebben, want weinigen zullen zo'n avontuurlijk leven geleid hebben als dc Zeer Eerwaarde dr. John Flynn. Na voor onderwijzer gestudeerd te hebben, werd hij op een afgelegen post in de Australische Alpen ge plaatst. Het vuur en het enthousiasme van een jong geestelijke brachten hem tot het werk van de Kerk en op 22- jarige leeftijd werd hij huismissionaris van de Presbyteriaanse Kerk zo als hij het zelf noemde: „een van de „boundary riders" van de Kerk" (Cow boys die langs de omrasteringen van de enorme veefokkerijen rijden). TOCH GEESTELIJKE. UIJ studeerde daarna voor geestelijke en keerde vervolgens terug naar zijn onherbergzame Alpen, waar hij zo diep getroffen was door de een zaamheid van de pioniersvrouwen, die soms in geen jaar tijds een buurvrouw zagen. Zijn hart was verguld van de drang om iets voor deze eenzamen te doen, doch wat de stoot gaf tot zijn latere pionierswerk was de brief van een eenzame vrouw in de wildernis van de Noordelijke gebieden. Zij schreef: „Wat doen jullie geestelijken voor ons, die duizenden mijlen van jullie stadskerken leven? Zullen wij voor altijd vergeten blijven? Hier leven mensen, die nooit het Woord Gods ge predikt horen. Gaan jullie ooit wat voor ons doen?" Deze hartekreet trof dr. Flynn. En toen hij de kans kreeg een inspectie tocht door de Noordelijke Gebieden te maken, greep hij die met beide han den aan. Zijn rapport liet aan duide lijkheid niets te wensen over: deze mensen moeten zowel geestelijke als medische hulp en steun hebben. En van dat ogenblik af stond het uitban nen van deze vreselijke isolatie in zijn banier geschreven Men begreep, dat men in dr. Flynn de man gevonden had door de geweldige taak, om de pioniers in het binnenland uit hun geestelijk en materieel isolement te verlossen en hjj werd dus tot hoofd van de Australische Binnenland Mis sie gekozen. Dat was 1912. En niet vóór het vorig jaar heeft de één meter tachtig lange geestelijke deze functie neergelegd. Het werk begon. pEESTELIJKE zowel als medische steun voor de eenzamen en geiso- leerden stonden bovenaan op zijn programma en spoedig begon hij met Koningin Juliana heeft in een bood schap aan de conferentie van de „Ge neral Federations of Womans Clubs" te Houston in Texas er op aangedrongen dat men voort zal gaan te streven naai de vrede en het welzijn der mensheid. De enige dienst, welke dc moeite waard is, aldus de Koningin, bestaat er in zich zelf te vergeten in de dienst aan anderen. Vrouwen zijn door haar inzicht en intuïtie in het bijzonder ge schikt om een dergelijk werk te ver richten. De boodschap is overgebracht door middel van een magnetische band. Koningin Elisabeth van België cn prof. dr. Albert Schweitzer zijn be noemd tot erelid van de Nederlandse Bachvereniging. het oprichten van eerste-hulp-posten diep in het binnenland. Hij stak met zijn enthousasme jonge verpleegsters aan om de veiligheid van de grote stad te ruilen voor de eenzaamheid van de geisoleerde voorposten. Dit pionierswerk bevredigde Flynn van het Binnenland echter allerminst. Hij zag hoe in gebieden, waar 100 ki lometer hetzelfde betekenen als een enkele straatlengte in de stad, medi sche hulp vaak toch te laat kwam. Dit moest veranderen en zijn voorutiziende blik zag slechts twee mogelijkheden: de radio en het vliegtuig. Men moest in de grote stad een beetje lachen om de wilde ideeën van die enthousiaste „bosdominee". Nog maar heel weinig mensen in die tijd van de eerste wereldoorlog hadden een radio en vliegtuigen waren helemaal zeldzame dingen. Het heeft Flynn van het Binnenland jaren gekost om zijn revolutionnaire ideeën in de hoofden van de autoritei ten te krijgen. Niet voor 1925 vond hij de zogenaamde „trap-radio" een toestel, dat niet duurder dan een motorfiets in aanschaffingskosten, de eenzame boer toch over afstanden van honderden kilometers contact met het dichtstbijgelegcn stukje van de beschaafde wereld kon doen krijgen. En niet voor 1928 had hij het geld bij elkaar voor een klein vliegtuigje voor de eerste vliegende dokter, gestation- neerd op het vliegveldje van Clonour- ry in Westelijk Queenland waar nu de viermotorige luchtreuzen landen. Het doel bereikt. CLYNN van het Binnenland had zijn doel bereikt. Vanaf dat ogenblik groeide het Vliegende Dokter-systeem als kool. Thans wordt tweederde van het enorme stuk aarde, dat Austra lië heet, door vliegende dokters be diend. Zes maatschappijen hebben hun centra over het gehele werelddeel: twee in West Australië, één in het Noorden van Zuid-Australië, in Vic toria, in Queensland en in het Verre Westen van Nieuw Zuid Wales. Thans heeft de meest geïsoleerde boer in geval van ziekte of ongeval slechts aa" zijn radio te traan zitten pn r*r> 1-» c stijgt van een van de zes vliegvelden een snel vliegtuig met een arts op. Toen Flynn van het Binnenland het vorig jaar zijn post aan een jongere kracht overgaf, kon hij terugzien op een leven, dat zijn naam op dc lippen van vele duizenden eenzamen en ge- isoleerden heeft gebracht een leven van avontuur zoals de jonge Flynn dat indertyd zocht. Lang heeft deze pionier van formaat niet van zijn ver diende rust mogen genieten. Zijn as rust nu in de rode aarde van Alice Springs in het hart van Australië waar door zijn leven en werk zoveel schoons tot stand gekomen is. Gisteren werden de slachtoffers van de mijnontploffingsramp van het woonwagenkamp bij Hien-Doodewaard te Druten ter aarde besteld. Uit alle delen van het land waren 'woonwagenbewoners aanwezig om de laatste eer te bewijzen. Zaterdag 26 Mei a.s. hoopt de oud ste directeur van de fa. Gebrs. Stork Co's Apparatenjabriek te Amsterdam, de heer G. J. Bilder- beek een dubbel jubileum te vie ren. Hij zal die dag zijn 70ste ver jaardag alsmede zijn 50-jarig jubi leum bij de fa. Stork herdenken. In dc Dierentuin te Den Haag hééft Giel dc Roode zijn titel in het weiter- gewicht behouden door een overwin ning op Harry Bos door interventic \an de scheidsrechter in dc 10e ronae. De wedstrijd werd op medisch advies ge staakt wegens een oogblessuur van Bos. Ray Robinson. wereldkampioen middengewicht, heeft de Fransman Kid Marcel in de vijfde ronde verslagen. De helpers van Marcel wierpen de handdoek in de ring. Wim Slijkhuis heeft een uitnodi ging ontvangen om Zondag 15 Juni tij dens internationale wedstrijden te Stockholm uit te komen op de 1500 meter. In verband met een druk pro- gramma voor de komende weken hecXt de Europese kampioen de invitatie in beraad gehouden. Naar wij vernemen is het verzoek van Zwartemeer om de wedstrijd HSC Zwartemeer, welke in de eerste helft van dit seizoen werd gespeeld en met 4—0 door HSC werd gewonnen, ongel- (Van onze economische medewerker) CLKE GROTE Amerikaanse onderne- ming zal tegenwoordig in haar jaar verslag extra aandacht besteden aan de wijze, waarop de brutowinst wordt be steed. Met gekleurde beeldgrafiekcn wordt de lezer ingegoten hoeveel er aan salarissen en lonen weggaat, wat de onkosten verslinden, hoeveel de leiding ontvangt en vooral hoeveel dividend de aandeelhouders krijgen en in welke mate de aandeelhouders over dc Ver enigde Staten verspreid zijn. Het oog merk van deze propaganda is om de Amerikaanse man en vrouw ervan te doordringen, dat niet een klein groepje kapitaalbezitters de baas is, maar dat in feite de onderneming in handen is van een zeer grote groep mensen met gemiddeld grote en ook met smalle beurzen. Op de achtergrond staat hier bij weer het doel: het bezit zoveel mo gelijk te spreiden cn om elke propa ganda voor nationalisatie hij voorbaat de wind uit het zeil te nemen. QNTEGENZEGLIJK IS HET bezit van aandelen in de Verenigde Staten tamelijk populair. Een noodzakelijke voorwaarde is hiertoe het bestaan van een markt, effectenbeurs genaamd, waar men aandelen kan kopen en zo nodig verkopen. De New-Yorkse effectenbeurs biedt hiertoe op ruime schaal dc gelegenheid. Desondanks heeft het bestuur van deze beurs gemeend zijn instelling door mid del van reclame, nog meer onder de aandacht te moeten brengen. Het pro beert met alle middelen het aandeel te populariseren en onder nog meer men sen te brengen. Wij geloven, dat dit streven juist is en wij geloven daarom ook. dat onze Nederlandse, juist deze week haar 75- jarige bestaan vierende Vereniging voor de Effectenhandel deze weg even eens moet inslaan. Het aandeel en de Beurs staan bij de meeste Nederlanders nog in een slecht blaadje. Ten onrechte o,i. Stellen wij op de voorgrond de spreiding van het aandelenbezit, dan vloeit hier vanzelf uit voort, dat men ook de instelling (Van onze speciale verslaggever) JJE TEXELSE OOIEN en rammen zijn wereldberoemd. Geen wonder dat ook de lammerenmarktcn op dit eiland in trek zijn. De jaren, dat dc betekenis hier van begon te tanen liggen nog niet zo ver achter ons. Daar was dc crisis de schuld van. In die benauwde tijd werden de lammeren ook dc Texelse lam meren dus al voor een paar gulden verkocht. Er zat dus geen brood meer in de fok. Vele Texelse schapenfokkers waren gedwongen de bakens te verzetten. Naast de schapen ging men in groter getal dan voorheen, koeien en varkens houden. Maar zie, de malaise, die het schapenfokbedrijf kreeg te doorstaan, heeft een keer genomen. Op de gisteren gehouden eerste Texelse lammerenmarkt van dit jaar waren weer bijna twaalfhonderd lammeren, tegenover nog geen acht honderd het vorig jaar. En de prijzen? Wel, de aanvoerders keken lang niet onte vreden. Zestig tot bijna tachtig gulden golden de kleine woldragers, een prijs, die wel uitkan, al weten de boeren het voer en de verdere verzorging van het vee allerminst goedkoop. JTR HEERSTE daar op en om de Groene Plaats in Den Burg gister morgen vroeg al een gezellige stem ming. Het bekende beeld van een boe- renmarkt: veewagens met stampende en snuivende peerden ervoor; lovende en biedende handelaars en veehouders op klosklompen en met een wandel stok in de harde, eeltige handen; marktstalletjes met Amsterdamse koop lieden onder kleurige parasols, die hun scheermesjes, horloges of messenaan- zetters aan de man proberen te praten; en tussen al dat geroezemoes van pra tende, roepende en bluffende mensen het voortdurende gebler van dieren, die protesteren tegen de ongewone standen en knepen, waaraan deskun dige lieden hen ter keuring onder werpen. Later op dc dag vermengt zich met dit marktbecld nog een andere karak teristiek. Het is het beeld van de over bevolkte café's rond de marktplaats, waar boeren en handelaars de gedane koop bezegelen met een klaartje, een brandewijntje met suiker of een ci troentje waar oude relaties nog weer eens verstevigd kunnen worden, of oude vriendschappen vernieuwd door belangstellende informaties naai de stand van het vee en naar andere lusten cn lasten van de hof. Dc grootste markt komt nog Wie iets van de Texelse lammeren- markten afweet, is het bekend, dat de eerste lammerenmarkt van een jaar nog niet de grootste is. De grootste markt komt volgende week, wanneer een aanvoer verwacht wordt van on geveer vijftienhonderd lammeren. Dat marktbeeld zal nog gezelliger zijn dan dat van gister, omdat de boeren die dag de vrouwen meebrengen. Die dag immers worden veelal de kopen afge rekend van de eerste marktdag. Dan is er dus weer lood in de buul en kan er weer eens wat hoognodigs in het huishouden gedaan worden. Niettemin was de markt van giste ren interessant. Er waren vele hande laars uit Friesland, of boeren, die voor de eigen wei een kopp.eltje lammeren wilden kopen. De meeste aangevoerde kroeskoppen zullen de marktpret ech ter niet lang overleven. Over een paar dagen mogen ze misschien in Purmer- end of Leiden nog eens, op de markt pronken, maar vele zullen die dag zelfs al niet meer halen omdat lams bout nu eenmaal op dit ogenblik een gezocht exportartikel is naar Frank rijk. Daar worden in de Parijsc Hallen zelfs hogere prijzen voor het lams vlees gemaakt dan voor het rundvlees. Nee, het vroegere peil, heeft de markt van vandaag nog niet be reikt, vertelde ons de marktmees ter van Den Burg. Zo'n vijf-en- twintig jaar geleden beleefden we record-aanvoeren van 7 a S000 lammeren, op één dag. Dan stond zelfs de Hollebol vol, en al de straten rondom de Groene Plaats. Dan was 't niet mogelijk dat er op de Groene Plaats nog ruimte overgenouden werd voor ander vee dan lammeren, zoals deze eerste lammerenmarkt van 1951. Maar ja, we gaan weer voor uit. De wolprijzen zijn immers hoog, en de prijzen dus goed voor de woldragers. En dat is al heel wat.... Wie weet zal de glorie van zo'n vijf- en-twintig jaar geleden nog weer eens beleefd kunnen worden in de Texelse schapenfok. De exportslachterijen in Den Haag en Schiedam zorgen voor de slacht en het onmiddellijke transport naar Parijs, zo dat het op dit ogenblik dikwijls voor komt, dat v/at vandaag nog rolrond en kroezig lam ter markt is, in de prille ochtend van de volgende dag nog slechts het oog der Parisiennes ver mag te boeien als lamsbout. Men moet al een vreemdeling zijn in het Jeruzalem, dat boerenbedrijf heet, om uit dit feit niet de conclusie te trekken, dal ter Texelse lammeren markt van gisteren dus niet het be roemde stamboekvee werd aangevoerd. Daarvoor kent Texel een andere dag, die altijd in de Septembermaand valt. De Texelse boeren zullen wel wijzer zijn, om het kostbare jongvee van ge registreerde ooien en rammen voor de slacht aan te voeren. Daar wachten ze liever nog even mee. Het gebodene van gister Was niettemin van uitstekenae kwaliteit, en misschien hier en daar wel van een stamboekooi of ram, maar dan miste het toch dat kenmerkende, dat Texels stamboekvee maakt lot wat het is en wereldberoemd doet zijn beter moet kennen, waar men door koop een aandeel kan verwerven. Bezitspreiding. CR IS enkele jaren geleden een offi- ciële commissie ingesteld voor de bestudering van de bezitspreiding; wij noemen verder de door steeds meer ondernemingen ingevoerde winstdeling, die kan geschieden in de vorm van uit kering van een deel van de overwinst in geld (de z.g. profitsharing) dan wel door het verstrekken van een klein aandeel (co partniership genoemd). Door dit laatste stelsel wordt men mede-eigenaar van het bedrijf en voelt men zich (dit is althans de opzet) mede- aansprakelijk voor het wel en wee van de zaak. Wij zijn er ons terdege van be wust, dat aan de winstdeling bezwaren kleven, doch het gaat er ons thans al leen om te wijzen op de tendenz tot verbreding van het aandelenbezit, die in dit participatiestelsel schuilt. Indirect wordt zulks natuurlijk ook bereikt door het feit, dat spaarbanken, levensverzekeringsmaatschappijen, pen sioenfondsen hun gelden reeds voor een klein deel in aandelen belegd hebben. Wil echter de industrialisatie vaste voet bij ons krijgen, willen de Nederlandse ondernemingen voor 100 procent veran kerd zijn in ons volk, dan is het drin gend nodig, dat de aandelen meer ver spreid zijn dan tot nu toe het geval is. Het spreekt vanzelf, dat de onderne mingen door het opstellen van veel cn veel uitvoeriger en voóral voor het gro te 'publiek leesbaarder verslagen dan tot nu toe het geval is, hiertoe in de eerste plaats haar steentje moeten bij dragen Belemmerende factoren. yOORTS kan onze jubilerende Am sterdamse Effectenbeurs het nodige doen. Zij heeft na de oorlog heel veel tegenslagen te verduren gehad. Het pu bliek kan niets meer op prolongatie ko pen, zoals vóór de oorlog, er is een di videndstop, voorts bestaat er een spe culatiewinstbelasting en een effecten registratie, terwijl ten slotte het bank geheim opgeheven is. Deze feiten kunnen, uit fiscaal of mo netair oogpunt bekeken, voordelen voor de Nederlandse Staat medebrengen, voor de handelaars in effecten zijn zij zovele hinderpalen door herleving van de vooroorlogse effectenhandel. Doch los hiervan moet het bestuur van de Beurs de ogen op de toekomst gericht houden. Er moet meer openbaar heid komen; door goed gerichte propa ganda moeten vooroordelen uit de weg worden geruimd, terwijl er daarnaast door een scherpe interne controle te gen gewaakt moet worden, dat com- missionnairs hun boekje te buiten gaan. Deze actie komt de effectenhan delaar ten goede, maar zij is ook van algemeen belang; wil men vertrouwen schenken aan aandelen, dan moet het grote publiek ook zijn vertrouwen kun nen geven aan de instelling, die de stukken verhandelt. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. pomp, 5. klap, 9. perceel, 11. ara, 12. mes. 13. eb, 15. kaper. 17. de, 18. dar, 20. gal, 21. pen, 22. egel, 24. mist, 25. optie, 26. stok, 28. toom, 31. les, 32. kot, 34. moe. 35. al, 36. koran, 38. T.T., 39. koe, 40. boa, 42. aureool, 43. arts, 44. erts. Verticaal: 2. opa, 3. merk, 4. Praag, 5. kemel, 6. leer, 7. als, 8. roede, 10. krent, 14. bagatel. 16. pastoor, 17. despoot, 19. re, 21. pi, 23. .lok, 24. met, 26. slaal, 27. os, 29. om, 30. meter, 32. koers, 33. taboe, 36. kout, 37. Noor, 39. kar, 41. alt. dig te verklaren, omdat HSC met een ongerechtigd speler zou zijn uitgeko men. afgewezen. HSC had van d» KNVB toestemming Ten Berge voor deze wedstrijd op te stellen. Het pro. test van Zwartemeer inzake het hands! geval in de beslissingswedstrijd tcge„ Velocitas zal Zaterdag 26 Mei door de protestcommissie van de KNVB worden behandeld. In de middaguren zijn de afge. vaardigden van West- en Oost-Duitsland het erover eens geworden dat Duits- land door slechts een ploeg vertegen! woordigd behoort te worden bij d» Olympische Spelen van 1952. Er is ech- ter geen overeenstemming bereikt wal betreft de vorming van een, gehetl Duitsland vertegenwoordigend, Olym pisch Comité. Het algemeen klassement in de Ronde van Italië na de derde étappe, welke door Falzoni werd gewonnen! luidt: 1. F. Magni (It.) 18 uur 17 min, 52 sec.; 2. Soldani (It.) z.t.; 3. Bresci (It.) z.t.; 4. Austrua (It.) z.t.; 5. Impa- r,is (Belg.) z.t.; 6. Pezzi (It.) 18.18.22; 7. Van Steenbergen (Belg.) 18.18.42; g Kubler (Zwitserl.) 18.19.07; 9. Pedroni (It.) z.t.; 10. Kint (Belg.) 18.19.10. Fausto Coppi staat op de 19de plaats met een tijd van 18.20.38. In het voorlopig verslag van d» Tweede Kamer over de voorstellen tot verhoging van enige belastingen in verband met de bijzondere uitgaven voor de defensie hebben vele Kamer leden verklaard, dat zij weliswaar de regering de middelen ten behoeve van de defensie niet willen onthouden, maar dat dit bedrag de aanvankelijke raming van 500 millioen inmiddels ver heeft overschreden. De Werkelijkheid is, dat men thans op de rijksbegroting een tekort voor 1951 zal hebben van 785 millioen, dat nog niet voor de helft door de nieuwe heffingen wordt gedekt. Daarom vroegen deze leden zich af of, indien de militaire lasten niet kunnen worden verminderd het belastingpro gram niet nog verder moet worden verzwaard hoe aangenaam dit ook mo ge zijn. Anderen verklaarden zich ac. coord met het uitgangspunt van de re gering, dat de belastingverhogingen vooral moeten worden opgebracht in de sfeer van dé winsten en het overbodige gebruik Ook werd aangedrongen om meer op de staatsdienst ie bezuinigen, aangezien tot dusver nog geen enkele serieuze poging is gedaan om het uit- gavenpeil te verlagen door bijvoorbeeld de personeelsbezetting te verminderen. Ook op ander wijze is geen Wijk gege ven, dat men zich toelegt op vereen- voudiging en verantwoorde efficiency, Tegen de door sommige leden voorge stelde algemene verhoging van de in komstenbelasting voor alle inkomens boven f 15.000.werd door anderen ernstige bezwaren gekoesterd Over het algemeen werd een verho ging van het weelde-tarief toegejuicht, Met de verhoging van de motorrijtui genbelasting kon men zich wel vereni gen maar minder waardering onder vond het voorstel hierin ook vracht auto's en autobussen te betrekken. Eveneens werd bezwaar gemaakt tegen het luxe karakter dat vooral aan per sonen-auto's wordt toegekend, hoewel voor de overgrote meerderheid van de gebruikers de auto niet minder is dan een onontbeerlijk stuk gereedschap. Gevraagd werd of niet gehele of ge deeltelijke restitutie van de belasting kan worden verleend aan doktoren en handelsreizigers, die dagelijks een auto moeten gebruiken. Onder het oorverdovend lawaai van stoomfluiten en sirenes is Dinsdagmor gen om klokslag 6 uur de Vlaardingse vissersvloot ter haringvangst uitgeva ren. De VI. 216 „Henny" gaf het start sein en voer als eerste de Koningin Wilhelminahaven uit, waar het zwart stond van mensen, die de vissers een laatste vaarwel toewuifden. Vele auto J cn touringcars stonden gereed om naar Hoek van Holland te rijden, waar de Vlaardingers hun schepen het ruime sop konden zien kiezen. Met spanning wordt nu de komst van de eerste jage> tegemoet gezien. Als alles naar wens verloopt kan deze Vrijdag met de Hollandse nieuwe worden verwacht. Hedenmorgen in alle vroegte is het haringseizoen begonnen. Om tien minu ten voor één stak de Sch. 342 als eerste logger de zee in, toegejuicht door een grote schare belangstellenden en voor *t laatst toegeroepen door familieleden en vrienden. In volle feestverlichting gleed de eerste haringjager tussen de pieren door het ruime sop op. Uit de binnenhaven maakte zich weldra een nieuwe boot van de kant en van de vro lijke lichtjes los, na een laatste groet aan de in witte kappen omhulde en met zwarte doeken omslagen vrouwen, dochters en verloofden. Scheepshoorns klonken dof in do heldere nacht cn weldra vormden de uitgelopen loggers een in Noordweste- lijke richting lopend snoer, dat bij de buitenhaven zijn einde vond. Het aan tal pinkelende lichtjes in de haven van nog niet vertrokken schepen wer door elk vertrek flauwer van schijn sel, het door voortgaande schep®11 woelige water in de havenkom v'®r" loor allengs zijn hevigste deining, V« in de stilte van de nacht bleef korte nijdige dreunen van de logge' naast het lied van de nachtegaal het zoemen van de vele auto's, het en' ge geluid dat nog geruime tijd hooi baar was. Tegen de morgen ware.n tctaal zestig loggers met een klei duizend man vertrokken om in gezon de wedijver te proberen de eerste de millioen kantjes in de haven slepen. En dan zal weer dc CCIS Hollandse nieuwe als het fijnste zt banket aangeprezen kunnen worden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4