DAMESMANTELS BISCHOFF KDER&REEDTE ATTENTIE!! „DE BIJENKORF" f 45.-- 49.00 59.00 69.00 10.75 14.75 19.75 Stad en Omgeving Het horloge Dri e^'jizend infanteristen deden het khaki in Nieuwediep overheersen Band tussen Marinierskapel en Den Helder nauwer aangehaald R PRACHTIGE VELOURSMANTELS Royale ruimvallende SWAGGERS M00IE MANTELCOSTUUMS Waardebon 10 Mtobilisatiesfeer op en om het Stationsplein Dienstregeling van de Texelse boot Ons postduivennieuws Fa. Beemsterboer Aanbesteding aanleg van acht sportvelden GOEDKOPER TEXTIEL Drie prijzen Den Helder Drie prijzen Officiële ontvangst door het gemeentebestuur Mars door de stad en openluchtconcert De „Sawwa" vlot De „Evertsen" op 2 Junj weer thuis Tussen Haaks en Kuifje Dus, vergeet U niet deze bon mede te nemen, U een. keuze gaat maken uit de grote Bijenkorf collectie, want «Hef is maar een weef, dat „De Bijenkorf' WOENSDAG 23 MEI 1931 .Erfprins en Kijkduinopkomsfcentra voor drie baialjons der 12e Gevechtsgroep Op en om het Stationsplein heerste gistermorgen een grote bedrijvigheid. Drie bataljons van de 12e Gevechtsgroep, welke onder commando staat van luitenant kolonel D. Blanken, moesten voor herhalingsoefeningen opkomen naar Den Helder. Met drie extra treinen arriveerden de manschappen aan het Station, waar een lange rj) transportauto's van de Aan- en Afvoertroepen gereed stond. De staart van de colonne bevond zich op de Parallelweg, bjj de Sluisdijkstraat. Di een vlot tempo werden de opgekomen militairen met deze wagens naar de forten „Erfprins" en „Kijkduin" gebracht, waar zij in de loop van de dag voor zoveel nodig werden gekleed en bewapend. Deze herhalingsoefening droeg, voor zover het de opkomst in Den Helder betrof, het karakter van een mobilisa tie-oefening. Het kader was reeds op 7 Mei in Oirschot'(Noord-Brabant) opge komen, om deze oefening voor te be reiden. De chauffeurs, die aan de oefening moesten deelnemen, hadden zich Maan dag 21 Mei in Soesterberg gemeld, waar zij werden geselecteerd, 's Avonds be gaven zij zich met het rijdende mate riaal naar Den Helder, waar het op het terrein achter het fort „Kijkduin" werd opgesteld. De mannen van het 123e garde-batal jon „Prinses Irene" werden geconcen treerd in het fort „Kijkduin", waar ieder zich moest melden voor de nood zakelijke contrales der verschillende ge gevens en voor het in ontvangst nemen van uitrustingsstukken. De comman dant van het bataljon, de majoor W H Acksen, kon met voldoening constate ren, hoe snel de reeds weer aan het. burgerleven gewende militairen zich in de militaire sfeer aanpasten. Alles ver liep vlot van stapel en ook de <zo be langrijke) voorziening van eten en drinken liet niets te wensen over. In het fort „Erfsprins" werden twee andere bataljons ondergebracht. Ook daar heerste de hele dag een grote drukte, al was aan de gemoedelijke stemming onder de militairen wel te merken, dat het geen serieuze mobili satie gold. Hier en daar lie^ een mili tair in uniform, echter met een vlotte deukhoed op het hoofd. En elders wan delde argeloos een burger, die blijkens zijn baret toch ook tot de opgekomen infanteristen behoorde. Maar naarmate De thans geldende dienstregeling van de Texelse boot luidt als volgt: Vertrek Den Helder op werkdagen: 6.30, 8.30 (alleen des Maandags), 10.25, 13.20, 16.20 (Op Zaterdag 16.30), 19.30. Vertrek Den Helder op Zon- en feestdagen: 8.30, 10.30, 13.20, 16.40 (alleen des Zondags), 19.30, Vertrek Oudeschild op werkda gen: 5.30, 6.20 (alleen op Maandag), 7.50, 11.45, 14.40, 17.45. Vertrek Oudeschild op Zon- en feestdagen: 6.20. 9.30, 11.45, 15.40 (alleen des Zondags), 18.00. „Hollands-Noordpunt" vloog met oude duiven van Quievrain. In concours waren 89 vogels, die om vijf minuten over acht werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 12.10.12 uur. De prijzen werden als volgt behaald: K. Brons 1, 15; J. Zoon 2, 8; K. Martiju 3, 16; D. van Reek 4, 10; H. Brons 5, 18; A. Felkers 6, 12, 13, 14; P. Mallee 7, 9; J. van Wolferen 11; R, Mulder 17. Ook „Victoria" vloog van deze plaats. Hier werd de eerste duif ge klokt om 12.14 uur. De prijswinnaars waren: A. Heyblok 1, 3. 5, 22; P. J. Bruinink 2, 18, 19, 21; C. Bregman 4, 7, 8, 23, 28, 31, 34; J. Troost 5, 50; B. de Boer 6; J. Riemers 9, 10, 11, 29, 35, 38, 42, 45; D. Makelaar 12. y; P. Tijdeman 13, 24, 27, 32, 43; A. J. Hubregtsen 15, 29, 39; M. de Vries 16; S. Riewers 17; L. Verbokkem 20; B. C. de Boer 26, 44; C. Slot 30; W. van Leeuwen 33; J. Kramer 36; T. H. Goossen 37; C. Bruin 41; J. W Pluymers 46; J. van Gils 47; J. C. Duinker 48. dat U nooit teleurstelt 2 Jaar gratis verzekerd te gen verlies, diefstal breuk, beschadiging. vanaf Alleenverkoop voor Helder en Omstreken. oen HAARLEM, DEN HELDER Keizerstraat 15. (Advertentie, Ing. Med.J de verstrekking van uitrustingsstukken zijn beslag kreeg, verdwenen ook deze buitenbeentjes, en toen om vijf uur appèl werd gehouden was nauwelijks meer te merken dat de mannen daags tevoren nog hun normale bezigheden hadden verricht. Gisteravond om zeven uur kwamen de chauffeurs van de A. A. T. weer 'n actie. De grote drietonners werden weer ..geladen", en in een snel tempo ging het naar het Station, waar de extra treinen gereed stonden. Deze brachten de mannen naar het kamp „Oirschot" ln de nabijheid van Eindhoven, waar zij gelegerd blijven tot het «inde van deze omvangrijke herhalingsoefening. Op 15 Juni zwaaien zij af, en zullen dan te rugzien op enkele welbestede weken, waarin zij geoefend zullen zijn in Ie Amerikaanse wijze van oorlogvoeren. Ten raadhuize werd de openbare aan besteding gehouden van de aanleg der acht sportvelden, waartoe de raad on langs heeft besloten. Het desbetreffen de bestek omvatte tevens het verplaat sen van 140.000 kubieke meter zand. de aanleg van 3500 meter riolering en 1100 vierkante meter bestratingswerk. Zo men weet, heeft men deze werkzaamhe den willen combineren om de kosten zo laag mogelijk te houden. Het aantal inschrijvingen bedroeg 29. De inschrijvingsbedragen waren: NV. Zethabo, Amsterdam f 364.900; Th. A. C. Schram, Beverwijk f 403.800; C. Zwaan, Amsterdam f 416.800; J. H. de Vilder, Beverwijk f 423.00; P. Aafjes. Beverwijk f 447.00; B. Smallegange, Haarlem f 447.500: M. C. Bolsenbroek Vo, Santpoort f 455.300; Fa. gebr. Bruisschaart, IJmuiden-Ost f 463.500; Fa. H. Bunschoten en Zn., Noordwijk 479.887; N. V. v/h gebr. Offerman, Aalsmeer f 497.300; Fa. A. J. Water- lander, Oudehaske f 499.875; H. J. Ves- sies A. Wierda, IJmuiden f 503.000; P. en B. van Vuuren. Beverwijk f 504.000; D. Monshouwer, Hilversum f 538.00; J. Velen profiteerden reeds van de grote prijsverlaging. 10 tot 30 procent beneden de normale prijs (ook grote ma ten). onze actie goedkoper textiel geldt ook nog voor onze afde ling japonnen, keuze uit hon derden stuks ZIET DE ETALAGE. (Advertentie, Ing. Med.) Twisk Zn., Castricum f 547.500; N.V. Nelis, Haarlem f 563.500; Fa. J. en T. Mol, Genemuiden f 570.000; P. Wiers, Zwartsluis f 571.000; J. Dienaar, Sant poort f 573.000; Slot en Van der Meulen, Zwartsluis f 575.000; Gebr. S. en J. Meijer, Den Helder f 634.000; A. van der Wouw. Den Helder f 637.000; W. de Wijs, Made (N.B.) f 644.500; N.V. Ken- nemerland, Heiloo f 668.000; Fa. Kuiper en Leeuwenkamp, Petten f 670.600, Fa. Vei heul en Brouwer, Haarlem f 683.974; T Kraayema en F. Veltinga, Haren f 685.700; Schiemann's Aanneming- Maatschappij, Utrecht f 699.000; N.V. Aannemingsbedrijf NBM, Zaandam f 700.000. EERVOL ONTSLAG BIJ DE Aan de heer J. Gorter, FISCUS tijdelijk schrijver ten kantore van 's Rijks Be lastingen hier ter stede is per 1 Juli eervol ontslag verleend. Gistermiddag om twee uur heeft het gemeentebestuur de Marinierskapel een officiële ontvangst ten raadhuize bereid. De muzikanten waren met de tre,n *an twaalf uur in Den Helder aangekomen en verschenen in hun keurige uniformen precies op ttfd in de trouwzaal, waar zij werden begroet door burgemees er mr. G. D. Rehorst, wethouder P. Th. Luijckx en de gemeente-secretaris mr.r- E. van Bolhuis. Als vertegenwoordiger van de Commandant Zeemacht e er land was de Commandant Maritieme Middelen, de kapitein ter zee D. J. Kom mer, aanwezig. dat het er nu eenmaal bij hoort. Men beschouwt het vaak als een stukje rou tinewerk. Wij zijn verheugd, te kun nen constateren, dat in Den Helder hierover anders wordt gedacht. Maar ook zonder dat zouden wij van harte hopen, nog vele jaren een prettige band met Den Helder te mogen onderhouden. Wanneer Den Helder ons nodig heeft, zult u geen vergeefs beroep op ons doen". Na dit officiële gedeelte bleef men nog een half uurtje in een ongedwon gen samenzijn bijeen, onder het genot van een glaasje wijn en een sigaar of sigaret. Mars door de stad. Voor het raadhuis wachtten de auto's, waarmede de kapel even later naar het fort „Erfprins" werd overgebracht. Daar was het beginpunt van de mars door de stad, welke zoals te verwach ten was door een talrijk publiek langs de route werd gadegeslagen. Tot besluit van het bezoek, dat de Marinierskapel aan Den Helder bracht, volgde gisteravond om zeven uur een tentconcert in het Julianapark. Enige duizenden stadgenoten konden een plaatsje vinden in en om het park, dat als een immense gehoorzaal lag onder een ruisend dak van dichte boomkrui nen. Men genoot vande welluidende, niet al te zware muziek, die de popu laire kapel onder#de bezielende leiding van Gijsbert Nieuwland met zoveel enthousiasme ten gehore bracht. Na een pittige marspotpourri werd het open- luchtconcert besloten met het Wilhel mus. Burgemeester Rehorst sprak de di recteur van de kapel, de kapitein der marniers Gijsb. Nieuwland, en zijn mannen toe. „Wij bedoelen deze ontvangst als een bescheiden hulde voor hetgeen u doet, ook voor de burgerbevolking", zo zei de burgemeester. „Niet alleen klinkt uw muziek bij feestelijke of droevige gebeurtenissen bij de Koninklijke Ma rine, maar uw werk is ook nauw met de burgermaatschappij verbonden. Wij herinneren ons met dankbaarheid de concerten in de Nieuwe Kerk en in het Julianapark, wij bewonderen u altijd tijdens de marsen door de stad en heb ben u de vorige week nog door de ra dio kunnen horen op de Haak-in-avond. De Marinierskapel heeft een uitstekende naam in Nederland, zoals ook het dap pere korps Mariniers een uitstekende naam heeft. Het hele Nederlandse volk, dat misschien niet eens alle onderdelen van leger, vloot en luchtmacht uit el kaar kent, zal toch nooit vergeten dat de Mariniers zich zo heldhaftig hebben gedragen bij de verdediging van Rotter dam in de Meidagen van 1940." De heer Rehorst wees erop, dat juist de muziek zo voortreffelijk de diepste gedachten kan vertolken, die leven in een mensenhart. De burgemeester had grote bewondering voor de kunstzinni ge wijze, waarop de leden van de Ma rinierskapel onder leiding van hun be kwame dirigent altijd met liefde en animo hun mooie taak vervullen. „U kunt er van overtuigd zijn, dat de bur gerij u daarvoor dankbaar is", aldus de burgemeester, die eindigde met de wens dat de Marinierskapel nog vele jaren van bloei tegemoet zou gaan. Prettige band. De toespraak van de burgemeester werd namens de kapel beantwoord door directeur Nieuwland. Deze achtte het een grote eer. door het gemeentebestuur van Den Helder te worden ontvangen, en dat de Commandant Maritieme Mid delen hierbij namens de CZM aanwe zig wilde zijn. „Uw woorden, burgemeester, vallen goed in een muzikantenhart", zei ka pitein Nieuwland. „Dikwijls wanneer wij spelen, hebben wij het gevoel dat niemand het bijzonder waardeert, om- Reeds gistermorgen in alle vroegte nog voor het tijdstip van hoog water, is het Deense vissersbootje „Sawwa" dat Maandagavond op de „Pannekoek" vastliep, vlot gekomen. De bemanning had met behulp van de vlet een anker uitgebracht, waarna de winch werd aangezet. Zo kon het scheepje op eigen kracht in dieper water komen. De ma rinesleepboot „A 848" en de „Dorus Rij kers", die gisternacht om kwart voor vijf opnieuw ter assistentie was uitge varen, behoefden geen hulp te bieden. De „Sawwa", die bemand was met de schipper-eigenaar, twee studenten en twee journalisten, heeft toen de reis in Zuidelijke richting voortgezet. Het scheepje was gecharterd voor een va- cantietocht. - n» DANK Cradus, getrouwd en wel, wil ditmaal beginnen met een woord van dank tot Minutus, de man, die gedurende Gradus' afwe zigheid deze rubriek op zo buitengewone wijze in stand heeft weten te houden. De dank daarvoor is zeer groot. Intussen kan deze Gradus zijn vaste, nog ongehuwde, klanten mededelen, dat het getrouwd-zijn niet onmid dellijk grote geestelijke zorgen met zich mee brengt. Ook de financiële zorgen vallen mee, wijl in de witte- broodsdagen alle zogen uiteraard wegzinken in een bodemloze put, die tot de rand wordt gevuld met ge lukwensen en bloemen. Ver- gete men daarbij niet de talrijke raadgevingen van reeds gehuwden, lieden, die er prat op gaan het klap pen van de zweep te kennen van het openblik af dat de vrijgezel uit de roulatie wordt genomen. Een opbeurend woord tot hen die in het huwelijk wensen te treden, is intus sen wel op zijn plaats. Op de heuglijke dag zelve wordt men namelijk ingesloten door vrienden en bekenden, familieleden en andere aan verwante gelukwenserr, mensendie hun geschenk niet brengen met de bedoe ling bij wijze van tegen prestatie een flink gat in de gebakjesvoorraad te slaan. En al die mensen, gekomen met welgemeende felicita ties, stellen bruid en brut- degom voor een vermoeien de dag van opzitten en poot jesgeven. Enfin, laat ons eei lijk zijn: zo'n dag heeft het kers verse echtpaar er voor over. En de geschenkjes zijn ook welkom, al zijn er vie, as bakken bij en drie jampot ten. Moge ook dit de aan staande echtelieden niet af schrikken, want de meeste zijden van het huwelijk zijn met zachte kussens be dekt, al beweren oudere lie den na verloop van tijd het tegendeel. KRANIG J^ezer dagen geraakte in de Binnenhaven nabij de Atjehloods een jongetje van een jaar of vijf te water. Het ventje was al onder ge weest, toen Kees List (ook nog onder de tien jaar) de moeilijkheden bespeurde en zich onverschrokken te wa ter begaf om de drenkeling te redden. En het mocht deze Kees inderdaad geluk ken. Gradus vond het maar een kranige daad van hem, en hij meende dan ook het in de krant te moeten zet ten. Zó iets móet iedereen weten! NEST 1"egenover ons op de Ka- naalweg", zo schreef iemand Gradus, „bevond zich een eksternest. Steeds vlogen de eksters af en aan en het was een leuk gezicht deze vogels in de omgeving te zien rondscharrelen; Nu kwamen hedenmorgen en kele mannen van Openbare Werken (afd. Plantsoenen), voorzien van een ladder, bij de boom waarin zich het nest bevond. Tot onze ver bazing werd de ladder tegen de boom gezet, een jongeman klom naar boven, en het nest werd naar be neden gegooid. Vermoede lijk was er ook nog een ei in het nest. Dit ei werd in het Helders kanaal gegooid. Weet Gradus misschien, waarom van gemeentewege nesten moeten worden uit gehaald? Zouden we de en kele soorten vogels die in onze omgeving voorkomen niet beter kunnen laten zit ten? Mogelijk kunt u het wèt en waaróm van deze handeling nagaan. Mij is het niet duidelijk". Gradus heeft onmiddellijk zijn licht opgestoken, en kwam aan de weet, dat in onze stad het aantal eksters te groot is. Zoals misschien bekend is, staat de ekster niet als een „echte" roof vogel geboekt. Maar toch, als de kans gunstig is, dan moeten de eieren en jongen van andere, kleinere vogel tjes er aan geloven. De ek ster is namelijk kwaadaar dig en schadelijk. Vandaar dus waarschijnlijk, dat de afdeling Plantsoenen een nest uithaalt, zodra het is gevonden. Voor de oorlog werd dit werk regelmatig gedaan. Gedurende de be zetting kwam men daartoe niet, met het gevolg dat het eksterwereldje dicht be volkt geraakte. Maar, geachte briefschrij ver, deze Gradus vindt het geweldig zielig. AFSLACHTING yan een abonné uit bree- zand kreeg Gradus een zeer verontwaardigd schrij ven. Moge Gradus daaruit het volgende aan de ver getelheid ontrukken: „Op 4, 5 en 7 Mei is een dert«gtal jagers in de Wieringermeer aan het schieten geweest op fazanten. Zij schoten er 204 op ongeveer 880 ha. 's Avonds na afloop van de jacht bij het schoonmaken werden de gevonden eieren (het is broedtijd) in een schaal gedaan. Deze af slachting heb ik niet gecien. Maar op 10 Mei heb ik de jagers eens op twee plaat sen gevolgd. De moordpar tij begon op het land van de heer Appelman, om 9.20 uur. Vijf minuten later werd een broedende eend verjaagd door een hond en om 9.50 uur weer één. Om tien uur vielen de eerste twee fazanten. Eén dooit de tweede gewiekt. Twee minuten werd met twee honden gezocht, maar de fazant werd niet gevonden. Laat maar liggen! Een prooi voor roofwild en vogels. Er werd ruim een uur ge schoten, waarvan zegge zeven fazanten het slacht offer werden. En dat op een bedrijf van 40 a 50 ha! Na de middag was ik ge tuige op het land van de heer C. de Jonge. De jacht opziener vertelde de jagers, dat er hoogstens zes fazan ten waren. Hij werd niet geloofd. Uit een perceel koolzaad van ongeveer 4 ha kwamen niet meer dan zes fazanten te voorschijn. Ik moet hierbij vertellen, dat naast dit bedrijf nóg twee bedrijven zijn, waar geen koolzaad wordt geteeld. En fazanten gaan voor beschut ting juist naar het kool zaad. Van koolzaad wordt het antwoord. niet gegeten, dus geen scha de. Aan één van de jagers werd gevraagd, waar de schade was. „Vermoedelijk schade van de mais", was Als dit zo is, vraag ik me af: „Waarom is deze jacht dan niet twee maanden eer der begonnen?" Waarom juist in de broed tijd? Waarom vogels als de kievit en de eend op hun broedsel te storen? Waar om geen overleg met de vogelbescherming? Waarom wordt, als het werkelijk nodig is, niet één of twee dagen van te voren het veld uitgeklopt en gekeken of het juist is? Neen, heren, het was een misselijke ver toning". Leest deze Gradus zo uw epistel, mijnheer te Bree- zand, dan schijnen de auto riteiten, die deze jachtpar tij uitvaardigden, weinig van de vogelwereld af te weten. En dat is erg jam mer. Mogelijk komt na dit stukje nog wat commentaar bij Gradus in de bus. GRADUS Het personeel van Hin heeft dezer dagen het vijfjarig be staan gevierd van de Hin-ateliers te Den Helder. Deze viering geschiedde middels een geslaagde feestavond. Gradus heeft deze avond niet kunnen bijwonen, maar veziet hii bovenstaand plaatje van zijn lijffotograaf, dan gelooft hii wel, iets te hebben gemist. Ziet deze jongedames aan en ue bemerkt wat hij bedoelt. Jammer, dat de lange rokken dm keurige Hin-kousen aan het oog onttrekken! Hr. Ms. torpedobootjager .Evertse»» die op de thuisreis is uit de Koreaanse wateren, wordt in de middag van Vrii dag 1 Juni op de rede van Nieuwedfe verwacht. De oorlogsbodem loopt a volgende morgen. Zaterdag 2 Juni, om' streeks 12 uur. binnen en wordt d-, afgemeerd bij de Atjehloods. Hr. Ms. mijnenveger „Schulpen gat", Hr. Ms. opnemingsvaartuig j, 904" en Hr. Ms. sleepboot „A 847" 2„n gisteren naar Rotterdam vertrokken De sleepboot (de voormalige „Rs --j gaat volgende week naar Vlissingen waar zij zal worden gestationneerd Hr. Ms. onderzeeboot „O is gis teravond om half negen uit Rotterdam in de haven aangekomen. De zeilschoener „Urania" van htt Koninklijk Instituut is op de werf in gereedheid gebracht en heeft gisteren voor het eerst in dit seizoen een proef, vaart op de rede van het Marsdiep ge" maakt. Het is morgen hoog water om 9 55 en 2.35 uur, en laag water om 3.55 en 16.40 uur. De temperatuur van het zee water was 11.4 graden Celsius. eeds velen profiteerden van de aangename verrassing, Vrijdag in de Helderse Courant aanbood voor hen, die nog niet in de gelegenheid waren voor Pinksteren een nieuwe Mantel of nieuw Mantelcostuum aan te schaffen. Bij inlevering van de toen afgedrukte waardebon werd bij aankoop van een Manielof Mantelcostuum f10-, aan de kassa in geldterugbetaald Voor hen, die de courant van Vrijdag niet hebben gelezen, of om welke reden ook nog niet van deze reclame gebruik maakten, laten wij bieronder de bon opnieuw afdrukken. Effen en in fantasie, ook in heel grote maten, al voor f 88.— met bon I 78.— voor 168.50, m. bon f 58.50 voor 157.50, m. bon 14750 voor I 49.75, m bon 139.75 al voor f 94.-, met bon f 84- al voor f85.-, met bon 175.- al voor f68.-, met bon t 58.- getailleerd of sportief, zuiver wollen kamgaren, of fantasie- tweeds al voor f93.-, met bon f83.- al voor f85.-, met bon f75.- al voor f 66.-, met bon f 56.- al voor f49.75m. bon f39.75 van GULDEN Bij inlevering van deze BON wordt bij aankoop van een Mantel of een Mantelcostuum f 10.aan de kassa in geld terugbetaald. GELDIG tot cn met ZATERDAG 1 JUNI Uitknippen en bewaren als U beter kleedt (Advertentie, Ing. Med)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2