In 1952 beperkte D.E.-tractie enkele Noordhollandse lijnen Gemeenteraad van Alkmaar weigert de openbaarmaking van het geheim rapport Ruim 2 '2 millioen gulden voor kankerbestrijding L Pseudo-rechercheur liep in de val Spoedig besprekingen over vrede in Korea te wachten? VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Alkmaar-Hoorn verdwijnt misschien op Schrijver verzoekt vervolging van de Staatssecretaris van O.K. en w. Drie jagers varen huistoe Scherpe discussie in de raadszitting Ko-U BjttfoJk. Nog weinig licht op dood van Nugteren Vrijdag 25 Mei 1951 76e Jaargang Pfc>. 1111V Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De Spoorwegen spraken te Hoorn Ir F. Q. den Hollander gaf antwoord op vele vragen Succes van Actie-Comité Van het Reve acht zich beledigd Hij was voor de bakker De geraffineerde opzet mislukte Weerbericht De Hollandse Nieuwe Aanhoudende geruchten in Lake Success V.N.-troepen blijven nog oprukken ,Van de Wadden tot het IJ De Burgemeester over „misdadigheid" Ons volk op zijn best; De ,,Haak-ln-actie' werd een doorslaand succes De laatste avond bracht ook grote sommen op De persdienst van Peron weigert inlichtingen i rrrz. BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2845 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BÏJLSMA en KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 16 woor den 1.—, elk woord meer S cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.78 bij vooruitbetaling plus incassokosten WAARSCHIJNLIJK Diesel-electrische (Van onae speciale verslaggever) ingaande de zomerdienstregeling zal er beperkte tractie komen op het spoorwegtraject AlkmaarDen Polder en op het traject Amsterdam—Enkhuizen. Deze Diesel-eiectrische tractie zal ten behoeve van het personenvervoer nog aangevuld Wijven met stoom- tractie. Dat volgend jaar ook Dieseltreinen op het baanvak Alkmaar—Hoorn suilen rijden, moet niet waarschijnlijk worden geacht. Deze lijn maakt kans op geheven te worden, omdat het een onrendabele Rjn is. Urgent ie deze kwestie voorlopig echter nog niet, en veel zal afhangen van de streek bewoners zeK. De veerdienst EnkhuizenStavoren zal zeker niet abrupt worden afgesneden. Door het zeer frequente autobusverkeer over de Afsluitdijk, en de eiectrificatie van de grote lijnen naar Groningen en Leeuwarden over Zwolle, ie de betekenis van dit veer sterk achteruitgegaan. Naarmate de betekenis nog meer zal teruglopen, zal wellicht een meer economische bootverbinding moeten worden ingevoerd, b,v. met kleinere schepen. De tramverbinding AlkmaarBergenBergen aan Pee is een ministeriële aangelegenheid geworden. Maar deze zaak moet nationaal- «conomisch bezien worden. vennootschap zei zodanig gedreven moeten worden, dat er minstens een sluitende rekening verkregen wordt, waarbij niet alleen gerekend mag wor den met instandhouding voor ditogen. blik, maar ook voor een verdere toe komst. (Zie verder elders in dit blad) JR f. Q. DEN HOLLANDER, presi óent-cürecteur van de Ned. Spoor wegen N.V., heeft deze dingen gisteren jerteld in de drukbezochte vergade ring te Hoorn, waarheen hij gekomen was op verzoek van de Kamers van Koophandel van Alkmaar, Hoorn en Paan dam en waar tal van burgemees ters en wethouders van Noordholland se gemeenten tegenwoordig waren. Niet minder dan vijf en zestig schrif telijke vragen hadden de heer Den Hollander tevoren bereikt, vragen, die Sowel het personenvervoer, als het goederenvervoer raakten. „Goede verbindingen kunnen stad, rest, of provincie maken of breken, rijn een belang van de eerste orde", zei de heer E. G. M. Stumpel, voorzitter van de Hoornse Kamer van Koophandel in een kernachtig inlei dend woord. In toen vertelde de heer Den Hoi- lander, dat hij niet met knikkende knieën naar Hoorn gekomen was, noch dut wij hier vervoerspolitiek wilde gaan bespreken. Niet deze middag zou spreker elk der gestelde vragen be antwoorden. Vele betroffen tezeer de tailkwesties en konden dus beter per brief worden afgedaan. Nationaal-economisch moet men de Dt.V. Ned. Spoorwegen zien m al rijn geledingen en niet alleen als spoor wegbedrijf. Het bedrijf omvat het to tale verkeerswezen. Dat is een natio nale zaak, een zaak van ons allen. Maar het is een zodanige nationale zaak, dat zij door een juiste coördina tie en organisatie tevens past in een Europees stelsel. Finaneieel-economisoh bezien is het een vennootschap. Deze Zuidermeer, op weinige koe meiers afstand van Hoorn, heeft een Actie-Comité. Dat Actie-Co mité was gister ook vertegen woordigd op de vergadering in Hoorn, waar fr. F. Q. den Hol lander vragen besprak over de spoorwegen. En in die vergade ring bepleitte een i&oordvoerder van dit eomité het maken van 'n afrastering langs de spoorbaan. Zeven gezinnen met kinderen kunnen 't dorp Zuidermeer slechts bereiken langs een smal pad naast de spoorbaan. Ze wonen ver het land in. Is het nu niet mogelijk de zuidkant van de baan zodanig af te schermen, dat de ouders niet meer in angst behoe ven te zitten over hun kleinen, die langs dat pad trekkenvroeg deze pleitbezorger. Dat zullen we eens ernstig be kijken. zei de heer Den Hollan der. En hij zei dit op zodanige toon, dat wij het vertrouwen kregen, dat dat verzoek wel z<rt worden ingewilligd. Naar de schrijver G. K. van het Reve ons mededeelt, heeft hjj in een schrijven aan de officier van justitie te Amsterdam te kennen gegeven, dat hy zich door uitlatingen van de staats secretaris van O. K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, aangetast voelt in zjjn eer en goede naam. Hij verzoekt de offi cier van justitie tot vervolging van de staatssecretaris over te gaan. De uitlatingen zijn gedaan in een rede, die de staatssecretaris heeft ge houden, Maandagavond j.1. bij de uit reiking van de P. C. Hooftprijs op het Muiderslot. ïn genoemde rede wijdde mr. Cals enige woorden aan de beslis sing, die hij onlangs heeft genomen, toen hij bij de toekenning van een reisbeurs voor de winnaar van de no velle-prijsvraag voor jonge letterkun digen het advies van de jury niet ge heel opvolgde. De tekst van de passage, waarvan de heer Van het Reve aanneemt, dat deze op hem slaat, luidt: „De overheid, die hst algemeen belang tot richtsnoer dient te nemen, heeft te waken tegen in de nacht voor vlaggetjesdag was sen bakker in.de Keizerstraat te Sche- veningen reeds vroeg met zijn knechts in de bakkerij bezig, toen hij plotse ling i« het gangetje naast de bakke rij een man ontdekte, die voordat hij hem kon benaderen, de benen nam. Nauwelijks had de bakker de deur weer achter zich dicht gedaan of hij bespeurde opnieuw een verdacht ge luid in de gang. Maar ditmaal kwam de veroorzaker daarvan recht op hem af met de vraag: „Heeft u de vluch teling niet herkend?" De man gaf Voor van de politie te zijn en vroeg of hg even het bureau aan de Duin straat mocht opbellen. Hij draaide een nummer en zei: „Hier rechercheur Albers. Er is onraad in de Keizer straat, zend direct een paar manne tjes met een jeep." Dat was erg at tent van rechercheur Albers, maar de bakker vertrouwde het zaakje niet. Hij belde zelf het bureau Duinstraat °P en daar bleek men van niets te weten. Zo kwam het, dat even later tech politie-assistentie in de Keizer Verwachting tot hedenavond. Veranderlijke bewolking met plaatselijk onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. Vrij warm weer. ZATERDAG: Zon op 4.38. onder 20.42. Maan op 1.19, onder lO.dl. straat arriveerde, nu om „rechercheur Albers", die nog rustig in de bakke rij zat te praten, te arresteren. Het bleek de 39-jarige P. de B. uit Den Haag te zijn, die al enige tijd werd gezocht voor diverse diefstallen. Intussen was ook de onbekende vluchteling aangehouden. Deze vertel de aan de agent, die hem vroeg waar om hij zo holde, dat hij zijn meisje m Scheveningen naar huis had gebracht en nu ijlings terug moest om op tijd op zijn werk te komen. De agent koes terde geen argwaan en liet d« man gaan om eerst later te vernemen hoe de vork in de steel zat. Toen kon ook de hardloper worden aangehouden. uitwassen, die kennelijk het algemeen welzijn, ook op geestelijk terrein be dreigen en in strijd komen met de nor men van openbare orde en goede ze den. Het ligt zeker niet op de weg van de overheid zodanige uitingen te be kronen of op welke wijze ook aan te moedigen". De strijd, om de Hollandse nieuwe het eerste aan de wal te brengen is in volle gang. Drie schepen zijn op volle kracht onderweg naar ons land. Een er van, de IJM. 75, de „Gorredijk", heeft 250 kantjes aan boord, volgens deskundigen van uitstekende kwali teit. Deze 250 kantjes vormen de vangst van 13 schepen. De Australische ambassadeur in Den Haag. Alfred Stirling. heeft Don derdag een bezoek gebracht aan de Middelbare School voor Tropische Landbouw te Deventer. Niemand bevestigt de gegrondheid van het algemeen in Lake Success heersende gevoelen, dat het Koreaanse conflict spoedig door onderhandelin gen uit de wereld zal worden geholpen. Geruchten dienaangaande worden in tegendeel door alle delegaties bq de V.N. tegengesproken. Desondanks blijft men in de kringen der V.N. volhouden, dat China spoedig een aanbod tot sta king der vijandelijkheden en het ope nen der besprekingen zal moeten doen. De 38ste breedtegraad zou dan als de marcatielijn worden aangewezen. De verbonden landen zouden bereid zijn te onderhandelen over een regeling van het Koreaanse geschil en vervol gens ook over de andere vraagstukken van het Verre Oosten. De Chinese communisten zullen echter eerst blijk moeten geven van hun goede wil. Intussen verluidt van het front in Korea, dat de verbonden troepen Don. derdag in de Oostelijke sector de 38ste breedtegraad hebben overschreden. In West-Korea naderden zij deze lijn tot op minder dan acht kilometer. Ameri kaanse tanks volgden hier de terug trekkende Chinezen op de voet. Tegen stand van betekenis werd vrijwel niet ondervonden. Slechts bij Oeidjongboe werd gevochten. Een Amerikaans regi ment stuitte hier op 15Ó0 Noordelijken, die zich langs een bergkam hadden in gegraven. Ten Zuiden en Zuidoosten van de Imdjon bevinden zich thans geen vijandelijke eenheden meer Aan het Oostelijke front rukten de verbon denen snel op. Luitenant-generaal Van Fleet heeft verklaard dat de verbondenen langs het gehele front aanvallen en dat zij onbeperkt zullen oprukken. Waarne mers leiden hieruit af, dat de gealli eerden opnieuw de Noordelijken zullen achtervolgen in Noord-Korea, wanneer dat nodig mocht blijken. DE GEMEENTERAAD van Alkmaar heeft gisteren zoals wij verwacht had den gesproken over de vraag, of het geheime gemeentelijke rapport met betrekking tot de afwikkeling van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", al dan niet openbaar gemaakt zal worden. Op voorstel van dé burgemeester werd, na een discussie die weinig verhelderend was, besloten het „interim"-rap- port niet te publiceren. Eerst als de zaak geheel is afgehandeld zal publicatie van het eindresultaat plaats vinden; dan kan men uit het interim-rapport (zoals d« burgemeester zeide) die gegevens publiceren welke daaruit kunnen worden prijsgegeven. i Het raadslid Hoytink, aanvankelijk aandringend op opheffing van de ge heimhouding, trok later dit voorstel in. Hij toonde zich gabelgd over een pu blicatie in ons blad, waarin hij o.m. de veronderstelling had menen te be speuren, dat hij gegevens aan de pers had verstrekt. Wij hebben Woensdag avond deze verkeerde indruk reeds met nadruk weggenomen, zodat er voor ons geen reden is, hierop nog na der in te gaan. Omdat de heer Hoy tink desniettemin prijs stelt op excu ses bieden wij hem gaarne onze ver ontschuldiging aan voor het feit, dat de omschrijving van de betrokken re dacteur als „zoon van een algemeen geacht raadslid" inderdaad bq lieden, die alleen maar aan kwade trouw wen sen te denken, nieuwe stof voor op niets gegronde veronderstellingen zou kunnen geven. Anderzijds blijven wij op ons standpunt staan dat het een on gehoorde onbehoorlijkheid van een onbekende is geweest, de betrokken redacteur (juist hèm!) zulke volledige inlichtingen te geven. Het raadslid Torenvlied betoogde, dat de redactiebureaux het geheime rap port reeds kennen. Wij wensen daai tegenover zeer concreet te verklaren, dat dit zeer beslist niet jui6t is voor wat onze redactie betreft Daarom kunnen wij ook met beoor delen, in hoeverre de burgemeester van Alkmaar recht heeft om te spre ken van een „opgeblazen kwestie" Het is maar. hoe men het neemt Stel lig zijn er door de kletspraatjes, die sinds maanden de ronde doen, tal van dingen opgeblazen. Kwam men korte lings op een vergadering van de Fe deratie van VW's niet met het zware woord „compromitterend?" Maar is p\E Amerikanen geven nu zichzeM er de schuld van, dat Rusland al zover is met de ontwikkeling van de atoom bom. „Dat komt niet door verraad" zeggen zij, „maar doordat wij de Rus sen in 1945 de controle toestonden over de rijke uranium-gebieden in Duitsland en Tsjechoslowakije. Q Voor hun eigen onderzoekingen naar de hoeveelheid atomische straling, die de mens kan doorstaan, hebben de Yankees 242 Me xicaanse (sprekende?) ezels ingevoerd om dienst te doen als proef, konijn. Ondanks al deze atoombeslommeringen hebben in 1950 302.000 inwoners van de Ver. Staten een bezoek gebracht aan „good old Europe" en hier 225 mil- lioen harde dollars besteed. Gemiddeld erbleven deze toeristen twee maanden in ons naar eenheid strevend wereld deel. Uit het Italiaanse Tarente komt trouwens goed nieuws, wat dn eenheid betreft Daar zijn meer dan mderd communisten zowaar over ge- un naar de Christen democratische parti.i n IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIillllllllllllllllllllllllilillililllllliillllllljllllllllllllllllllllll Mogelijk door deze stap vertederd, heelt generaal De Lattz-e de Tassigny. de Franse opperbevelhebber van Indo China, 2000 (bekeerde?) Vietminh- 8Mn a eefc mm mgehtutkt T krijgsgevangenen vrijgelaten ter gele genheid van de benoeming van de heer Dang Huu Tsjis tot gouverneur van Noord-Vietnam. Q Ri Tokio daarente gen zijn meer dan honderd ambtenaren, van wie vele hooggeplaatst waren, ge arresteerd wegens het aannemen van steekpenningen. Het betrof hier con tracten voor vuurtorens en andere kustinstallaties. Van een geheim rap. port is Theodoor niets bekend. Een Roemeense ontheemde, die in het Ca nadese Montreal uit een vliegtuig '-apte. deed ook een misstap. Hij werd door de politie gearresteerd, toen hij in het bezit bleek te zijn van twee rub ber houders, die 10.206 diamanten be vatten ter waarde van twee millioen tuiden. O En over millioencn gespro en: een millioen Amerikaanse arbei Iers in de auto-industrie krijgen een loonsverhoging van drie dollarcent per uur, daar hun lonen gekoppeld zijn aun het sedert Januari wederom geste gen indexcijfer voor levensonderhoud „Het heeft mij getroffen, dat er in ons vaderland een grote liefde is voor de medemens, vooral voor hen, die ziek en lijdend zijn" zo heette het in een bood. schap van Prinses Wilhelmina, welke gisteravond werd voorgelezen tijdens de sluitingsbijeenkomst van de Haak-In-Actie in het Concertgebouw in Amsterdam. Van die liefde heeft ons volk inderdaad in ruime mate getuigenis afgelegd. Opper- bedelaar Johan Bodegraven zou er anders nooit in zijn geslaagd, het prachtige bedrag van f 2.626.589.91 bijeen te krijgen, dat zijn in een opwelling geboren actie heeft opgeleverd. Voor de kankerbestrijding in Nederland is dit bedrag een on verwacht grote en dankbaar aanvaarde stimulans, die veel noodzakelijk werk mo gelijk zal maken. De bijeenkomst in het Concertgebouw was de afsluiting van een reeks van gebeurtenissen, die begon met een een voudig hoorspel. Men hoopte door mid del hiervan voldoende geld bijeen te krijgen om 'n gram radium te kunnen aanschaffen. Het resultaat is reeds ver meld. Het werd bereikt door een mate van eensgezindheid, zoals we die slechts uit het verzet kennen. Het bouwbedrijf stortte «n ton. Nog gisteravond werden grote be dragen aangeboden. Kinderen van een christelijke kleuterschool in Utrecht kwamen met een geheel zelfstandig bij eengebrachte som: ruim twintigduizend gulden. De havenarbeiders van Rotter dam offreerden bijna zeven en dertig mille in een reddingboei, het leger 25 mille in een handgranaat. Een meisje had een kettingverkoop ontketend met een door haar vervaardigd poppenhuis. Het bracht zeventienduizend gulden op. Haar werd een televisietoestel aange boden door een firma, die haar activi teit zeer waardeerde. Er waren talloze telegrammen, waarin giften werden toe gezegd. Br waren nog geschenken voor de Haak-In-bazar. Toen die hele giftenstroom was ver werkt, heeft de voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjan, zijn grote dankbaar heid uitgesproken over het prachtige resultaat en medegedeld dat er thans belangrijke apparaten zullen kunnen worden aangeschaft. Toen traden ka bouters en elfjes de zaal binnen, ge tooid met de provinciewapens. Op het podium staken zij een voor een hun pa rasols op en aldus werd het bedrag zichtbaar, dat het resultaat van de ac tie uitmaakte. Mr. Roosjen bood hert met reusachtige oorkonde aan burge meester d'Ailly, de voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds, aan. Deze op zijn beurt benoemde de NCRV tot eerste erelid van het fonds en bood aan ieder dergenen, die tot deze actie tot een zo doorslaand succes hebben gemaakt, 'n gouden speldje aan. Johan Bodegraven ontving bovendien een persoonlijk blijk van waardering van Prinses Wilhelmi na: haar portret in zilveren lijst. Het zal hem blijven herinneren aan een der mooiste perioden uit zijn leven. Richfers arrestatie Onthullingen van prof. Bakker? Nadat de persdienst van president Perón reeds had geweigerd, de geruch ten over de arrestatie van prof. Ronald Richter te bevestigen en deze zelfs als „boosaardig" had gekwalificeerd, is vannacht een officieel antwoord gepu bliceerd. Het had de vorm van een communiqué, waarin wordt gezegd, dat prof. Richter de directeur van de nationale laboratoria voor atoom energie op het eiland Huelmul, heden, ter gelegenheid van de Argentijnse na tionale feestdag. 24 uur achtereen zal werken als een eerbewijs voor presi dent en mevrouw Perón. Niettemin komen er steeds meer bij zonderheden over het geval binnen. In Lima aangekomen reizigers weten te vertellen, dat Richter niet uit Argenti nië is gezet, doch zich in elk geval on der strenge politiebewaking bevindt, zo hij al niet is opgesloten De tegen hem genomen maatregelen zouden hun aan leiding vinden in onthullingen, die de kortelings in Argentinië aangekomen Nederlandse atoomgeleerde prof. Bak ker zou hebben gedaan. Dr. Richter zon misbruik hebben gemaakt van het ver trouwen van Perón. Zijn „ontdekkin gen" zouden zeer twijfelachtig zijn. Koningin Juliana heeft Donder dagmiddag een bezoek gebracht aan de schilderijententoonstelling „Het Franse Landschap" in 't Rijksmuseum te Amsterdam. dan niet juist het feit, dat alles rond deze zaak zo opgeblazen werd, voor ons oorzaak geworden om te vragen door openbaarheid en snelle afdoening aan deze ellendige historie een einde te maken? De burgemeester van Alk maar heeft zich tegen openbaarmaking van het rapport verklaard onder meer op grond van de overweging, dat de ambtenaar De Wilde dan in de discus sie zou worden betrokken zonder zich te kunnen verdedigen. Inderdaad maar worden er op het ogenblik juist door de geheimhouding niet allerlei mensen in allerlei „discussies" betrok ken, zonder dat zij zich kunnen ver dedigen? De burgemeester heeft het werk van de pers in deze aangelegenheid ge kwalificeerd met „geraffineerde mis dadigheid of kinderlijke onverant woordelijkheid" En hij wenst daaren boven de wijze, waarop deze zaak be handeld is, te laten kwalificeren door journalistieke instanties. De woord keus voor rekening van de heer bur gemeester latend, menen wij ons de tolk te mogen achten van de kranten, die evenals wij om opheldering hebben gevraagd, als wij zeggen met belang stelling en in alle gemoedsrust dit oor deel af te wachten. Als wij menen, in alle oprechtheid het algemeen belang te dienen door stopzetting te eisen van allerhand ongecontroleerde roddelver halen (waardoor zowel een ambtenaar als een directeur, een Federatiebestuur en anderen worden getroffen) dan vinden wij het uiterst betreurenswaar dig, als de burgemeester van Alkmaar daarvoor geen andere woorden over heeft dan „misdadigheid' en „onver antwoordelijkheid". Intussen: het geheime rapport wordt niet gepubliceerd. (Zie verder eldere m dit blad) Scheepsbemanning is weinig mededeelzaam Bij de voortzetting van het onder zoek naar de doodsoorzaak van de 52 jarige Rotterdamse architect Aart Nug teren, wiens lijk op 12 Mei in het ach terruim van de Engelse tankboot ,Ma. tadi Palm" na aankomst van het schip in Engeland werd aangetroffen, heef' de lijkschouwer Dover Johnson ver klaard, dat de bemanning van het schip zeer moeilijk tot spreken te krjj. gen is. De tweede stuurman Ernest Boyd zei zich nog vaag te kunnen her inneren. dat te Rotterdam bij de te rugkeer naar het schip iemand met hen mee liep, die niet tot de beman ning behoorde. De lijkschouwer be sloot zijn getuigenis met op te mer ken. dat de bemanning zich alleen aar zelt uit te spreken omdat zij zich in enig opzicht verantwoordelijk voell voor de dood van de architect.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1