Zweden weet officieel van niets OefeningOmbrelleten einde „Anglo-lranian" blijft bestaan Troepen der VN blijven langs het gehele front oprukken Geallieerden onderhandelen over positie van hun troepen Een felle aanklacht tegen Rusland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerika - Engeland sceptisch gestemd Zestig pond opium achterhaald aan boord van „Willem Ruys" Spofford sprak met prof van den Brink Zaterdag 26 Mei 1951 /oe laarsanc? No 111 \i Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Wil Rusland over Korea onderhandelen? Zweedse VN-delegatie was geheel op de hoogte De AVRO behoeft niet te bezuinigen De Communistische aftocht verloopt wanordelijk Vijand verloor meer dan een millioen man De bezetting van West-Duitsland Verdrag met Bonn op het programma Amerika wil Denemarken en Noorwegen bezetten Weerbericht V.S. stellen vorming van nieuwe commissie voor BRADLEY NAAR EUROPA? Dr' Adenauer sprak met Schumacher Geen nieuwe gevallen van pokken De resultaten zijn beter dan een jaar geleden Luchtwachtdienst wordt j JSÏ" HSZZZ sterk gemist Wordt Ned. Luchtmacht in buitenland opgeleid? In 24 uur kan veel veranderen Grootste buit aller tijden Drie Chinezen in arrest Australië vormt defensie corps voor Nieuw-Guinea Over de kosten van onze verdedigingsplannen Moskou wilde resolutie niet in ontvangst nemen Gromyko stelt ultimatum Rousset acht de getuigen betrouwbaar BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK fOlMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties t„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken bevestigt noch ontkent de berichten, volgens welke een particulier zou hebben doen weten, dat Rusland bereid ia tot onderhandelingen inzake de Koreaanse-kwestie. Volgens de Zweedse bladen zouden inlichtingen dienaangaande ter kennis zijn gebracht van de leider der Zweedse delegatie te Lake Sucoess, Grafstroem. Deze heeft bevestigd, dat deze informaties twee weken geleden te Stockholm zijn ontvangen. Een woord voerder van het ministerie heeft echter niet willen toegeven, dat zij ter kennis van Grafstroem zijn gebracht. Volgens Reuter trekt men in de krin gen der Britse en Amerikaanse delega tie te Lake Success de juistheid der berichten over Russische bereidheid tot onderhandelen over Korea in twij fel. en acht het buitengewoon twijfel achtig, dat de Russen ooit direct of indirect te kennen zouden hebben ge- MliMimHHKIIIIIIIIIIHIIHtlllll! Het bestuur verklaart! Ontslagen, onderdeel van een verfrissing van de staf Naar aanleiding van de berichten over ontslagen en verdere bezuinigin gen bij de AVRO heeft het dagelijks bestuur van deze omroep een commu niqué uitgegeven, waarin de voorstel ling van zaken in deze mededelingen onjuist wordt genoemd. Er is geen sprake van dat de financiële positie van de AVRO zodanig is dat er enige reden voor zulke berichten zou zijn. Be AVRO-kalender 1952 is reeds in druk. Het staat geenszins vast, dat de tournee's en bridgedrives in het sei zoen 1951'52 niet zullen plaats vinden. Het ontslag van een aantal mede werkers is geen door de tijdsomstan digheden opgelegde maatregel,doch valt binnen het kader van het bij elke omroep gebruikelijke stelsel, om van tijd tot tijd variatie in de staf te bren gen. geven dat zij willen confereren. Het is nauwelijks waarschijnlijk, dat het Kremlin enig voorstel tot regeling van de Koreaanse kwestie zal doen. Een dergelijk initiatief zou immers de stil zwijgende erkenning inhouden dat de Koreaanse oorlog op Russische insti- gnatie wordt gevoerd. Het zou tevens betekenen, dat het Kremlin in staat is, de strijd op elk gewenst moment te doen eindigen. Sommigen betwijfelen zelfs, of de communistische Chinese regering ooit officieel zal kunnen instemmen met deelneming aan besprekingen ter be ëindiging van het Koreaanse conflict. Peking heeft tot dusverre immers steeds staande gehouden, dat slechts Chinese „vrijwilligers" aan de strijd deelnemen. Eventuele vredesbesprekin gen zullen waarschijnlijk slechts door de Noordkoreanen worden gevoerd. Achter de schermen kunnen dan de Russen en de Chinezen de nodige steun verlenen. De troepen der Verenigde Naties blij ven langs het gehele front oprukken. De tegenstand der Noordelijken neemt af. Tengevolge van de druk der ver bondenen schijnt de terugtocht van de communistische troepen op sommige plaatsen tamelijk chaotisch te verlopen. Volgende week zullen Amerikaanse, Britse en Franse deskundigen begin nen met besprekingen over een ver drag met de Bondsrepubliek, waardoor geallieerde troepen in Duitsland zou den kunnen blijven na de opheffing van het bezettingsstatuut. Op de vol gende, begin Juni te houden vergade ring met de Westduitse commissie voor het vervangen van het statuut door contractuele overeenkomsten zou den zij de bondsregering hun ziens wijze kenbaar maken. Op de bijeenkomst van de commis sie van Woensdag zouden de geallieer den de mening van West-Duitsland hebben vernomen over een overeen komst voor de verdediging van Euro pa. De Duitsers zouden één overeen komst wensen tussen West-Duitsland en de V.S., Frankrijk en Engeland. Na de ondertekening hiervan zouden klei- Russische radio verkondigt: De Sowjetrussische radio verk'aarde Vrijdagmorgen, dat Amerikaanse ver tegenwoordigers op een geheime ver gadering in Reykjavik de bezetting van Denemarken, Noorwegen en de Aaland-eilanden in het uitzicht zou den hebben gesteld. Het overnemen door de Amerikanen van de Aaland- eilanden zou vanwege de Finse rege ring bevorderd worden door een wets voorstel, dat sinds 1948 ingediend is, om de betrokken eilanden zelfbestuur te verlenen. Dit zou volgens het radio bericht in strijd zijn met het verdrag tussen Rusland en Finland. De Amerikaanse voornemens, zo be sloot de uitzending, vallen geheel bin nen het raam van de maatregelen, die reeds tot de bezetting van Groenland en IJsland geleid hebben Verwachting tot hedenavond In de vroege ochtend plaatselijk mist, overigens veranderlijke be wolking met enkele opklaringen maar voornamelijk in de middag ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZONDAG: Zon op 4.32, onder 20.43. Maan op 1.37, onder 11.28. MAANDAG: Zon op 4.31, onder 20.44. Maan op 1.50. onder 12.49 nere landen met troepen in West- Duitsland Belgie, Denemarken en Noorwegen zich b« deze overeen komst kunnen aansluiten. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de over eenkomst binnen enkele maanden zal zijn opgesteld. De huidige besprekin gen vormen een inleiding voor de eigenlijke onderhandelingen en een onderzoek naar de mogelijkheden en wenselijkheden. De Franse regering, welker toekomst door de algemene verkiezingen van de volgende maand onzeker is, zou het ongewenst achten de besprekingen te overhaasten. De bewapening en de VN Het Amerikaanse lid van de studie groep der V.N. die zich met bewape ningsvraagstukken bezighoudt, heeft Vrijdag zijn reeds aangekondigde voor stel tot samensmelting van de atoom commissie en de bewapeningscommis sie ingediend. Mash, de indiener van het plan, meende, dat men wellicht tot overeenstemming over vermindering der bewapening zou kunnen komen, wanneer de vredelievende landen zich vastbesloten toonden, om aan alle aan vallen het hoofd te bieden. De Russische vertegenwoordiger Tsa rapkin zeide gekant te zijn tegen een samensmelting der beide commissies. „De basis van het werkplan der com missie voor de atoomkracht wordt ge vormd door het z.g. „plan-Baruch" en dat is volkomen onaanvaardbaar voor de Sowjet-Unie", verklaarde hij. De bijeenkomst der studiegroep werd daarop voor onbepaalde tijd ver. daagd, om haar leden in staat te stel len hun regeringen te raadplegen. Nog steeds wijst niets er op, dat de Noordelijken het plan hebben, zich op nieuwe stellingen vast te zetten. In het Westen verhinderen sterke Noordelijke strijdkrachten voorshands de overtocht van Zuidkoreaanse patrouilles over de Imdjin. Op tal van punten staan de ver bonden troepen nog slechts zeer kort van de 38ste breedtegraad. De opperbevelhebber van t achtste Amerikaanse leger, luit.-generaal Ja mes van Fleet, heeft na een bezoek aan het front verklaard, dat de eenhe den van de verbonden troepen door de stellingen, vanwaar uit de Noordelijken de opmars der geallieerden trachtten tegen te houden, waren heengebroken. Het ging hier om eenheden van het negende en tiende legercorps. Volgens schattingen van het Ame rikaanse ministerie van defensie heb ben de Noordkoreanen en Chinezen tot 23 Mei 1.035.404 man verloren. Aan het front verloren zij 736.449 man, waarvan 25 pet. werd gedood. Naar verluidt, zal generaal Omar Bradley, de voorzitter van de geza menlijke Amerikaanse chefs van sta ven, in de loop van de volgende week in Parijs aankomen. Bradley zou be halve Frankrijk ook andere ledenlan- den van het Atlantisch pact bezoeken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de stand van de bewape ning in deze landen. DE „EVERTSEN" TE TANGER De Nederlandse torpedobootjager .Evertsen", die heeft deelgenomen aan de operaties bij Korea en op de terug weg is naar Nederland, is te Tanger aangekomen. De kwestie-Saarland Woensdag debat in Bondsdag De Westdnitse bondskanselier Ade nauer heeft Vrijdag een bespreking van anderhalf uur gehad met de lei der van de socialistische oppositie, Schumacher. Het was hun eerste ont moeting sinds de ondertekening van het plan-Schuman. Beide heren heb ben waarschijnlijk tezamen gezocht naar een oplossing voor de Saarkwes- tie. Het kabinet had Adenauer name lijk verzocht, zich met de sociaal-de mocratische partij in verbinding te stellen teneinde de debatten over de Saarkwestie, die Woensdag in de Bondsdag zullen worden gehouden, voor te bereiden. De Bondsregering heeft een ministe riële commissie gevormd, welke een verklaring over Saarland moet op stellen Deze zal waarschijnlijk Woens dag door Adenauer in het Bondsdag debat worden afgelegd. Het besluit, om dit debat te houden, viel kort na dat de Saarlandse democratische par tij, die de hereniging met Duitsland voorstaat, was verboden. Adenauer heeft dit verbod reeds scherp gelaakt. Verwacht wordt, dat 't ernstig invloed zal hebben óp de FransDuitse be trekkingen. Het zou zelfs de Duitse bekrachtiging van het plan-Schuman in gevaar kunnen brengen. Ook Vrijdag deed zich in Tilburg geen nieuw geval van pokken voor. Deze stilstand duurt nu reeds tien ach tereenvolgende dagen. Uit het zieken huis werden geen pokkenpatiënten ontslagen, ook geen personen uit de quarantaine-inrichting. De oefening Ombrelle is gisteravond om half zeven afgesloten. De resultaten zullen pas over enige maanden bekend worden, als de foto's ontwikkeld en be studeerd zjjn. Wel weet men echter nu reeds, dat de oefening beter is verlopen dan Cupola, een jaar geleden. Zij is bovendien een goede voorbereiding geweest voor Cirrus, die in de herfst zal worden gehouden. Air vice-marshall Sir Thomas Williams, bevelhebber van de Britse luchtmacht in Duitsland, was ten minste zeer tevreden. Hij veronderstelde, dat generaal Norstadt zeer tevreden zou zijn. Er waren verschillende verbeterin gen. Er deden nu uitsluitend straalja gers mee. De verbindingen bleken be ter te kloppen. Dat betekent echter niet, dat de luchtverdediging volmaakt is en aan elke aanval het hoofd kan bieden. De luchtwachtdienst ontbreekt nog volkomen. Dat nu is een enorme handicap en een positief gevaar. Dat Tekort aan vliegbases Naar het ANP verneemt, bestaat er een grote kans dat in de toekomst de gehele opleiding van de Nederlandse luchtmacht in het buitenland zal ge schieden. Dit zou dan het gevolg zijn van het feit, dat Nederland in het Westeuropese luchtverdedigingssysteem over meer operationele bases zou moe ten beschikken en er daardoor niet vol doende bases overblijven voor oplei ding. Een aanwijzing van deze veronder stelling is, dat het vliegveld Soester- berg binnenkort een basis voor straaljagers zal worden, waarschijn lijk voor „Thunderjets". Opzienbarende verklaring van Perzische premier Op een persconferentie, die gehouden werd in het parlementsgebouw waar hy een week geleden zijn toevlucht zocht heeft de Perzische premier Mossadeq ver- l'' - dat de Perzische regering van plan is de Brits-Iraanse oliemaatschappij ais organisatie te laten voortbestaan om de levering van Perzische olie aan de wereld niet te doen verminderen. Mossadeq deed een beroep op de de mocratische landen van de wereld om Perzie bij zijn grote werk te steunen teneinde „de ineenstorting van 'n volk met een groot verleden te voorkomen". Hij achtte het noodzakelijk, dat men zou begrijpen onder welke armoedige omstandigheden het Perzische volk, niet alleen op het platteland maar ook in de steden leeft, ondanks het feit, dat deze bevolking een onmetelijke rijkdom bezit. Deze wordt echter door buitenlanders geëxploiteerd. Alle mo gelijke moeite heeft de regering aan gewend om een buitenlandse lening te verkrijgen. Toen dit niet gelukte was de enige oplossing het gebruikmaken van de natuurlijke hulpbronnen, waar- Niet minder dan zestig pond opium en een bedrag aan dollars en ponden ter waarde van ongeveer dertigduizend gulden is Vrijdagmiddag aan boord van de „Willem Ruys" door de douane en recherche te Rotterdam in beslag geno men .Nog nooit is in de geschiedenis van de smokkel in verdovende midde len zo'n grote slag geslagen. Op het vermoeden, dat er opium aan boord was deden douane-beamb ten en rechercheurs plotseling een in val in de verblijven van Chinese le den van de bemanning. De schroeven draaiers moesten er aan te pas komen om de buit, die achter ijzeren pla ten was verborgen, te ontdekken. Maar toen bleek de vangst ook goed te zijn. Hoe groot de buit is die in Rotterdam in beslag werd genomen moge blijken uit het feit, dat gedurende het gehele jaar 1950 nog geen 25 pond opium werd opgespoord. Een drietal Chinezen is gearresteerd. We zijn nu toch in de woelige ag V) i ft Darmstadt tot tien maanden gevange van de oefening „Ombrelle Een K flA jh J< p Af p Ks nisstraf veroordeeld, omdat hij in 1938 Amerikaanse „vliegende verhuiswa- J aan een door de Nazi's georganiseerd gen", die op weg naar Koreajegens M||l|||»||||||||||||||i||l||||||l|||||||||||||Mi||||||— progrom had deelgenomen. Volgens het optreden van een motorstol ing de onlangs in het staatsblad gepubli- door de bemanning per parachute was Prins Georg von Erbach Schönberg is ceerde statistieken over de Belgische verlaten is later, na driehonderd kilo- in deze dagen van moties over het gra- gevolking zijn er in totaal 10.060 per- meter onbeheerd dwars over Japan tiebeleid door een Duits gerechtshof te sonen> wier verblijfplaats volkomen te hebben gevlogen, boven zee straaljagers neergeschoten. D eerste straalvliegtuig ter Engelse „Cornet" heeft destijds eerste proefvlucht, de afstand Londen- Rome in twee uur en dertien minuten afgelegd, dat is een half uur sneUer dan was verwacht en ongeveer de helft van de tijd, die de passagier vliegtuigen er thans over doen. C Over afstanden gesproken, Sir Adolph Abrahams, een vooraanstaande Britse arts, schrijft in het medisch tijdschrift „The Lancet", dat men in negentien uur 106 kilometer moet lopen, om een pond af te vallen. Als alternatief neemt hij zestien uur foxtrotten. Ombrelle: De verbindingen vol deden blijkbaar niet geheel.... onbekend is. Waarschijnlijk betreft het hier voornamelijk emigranten, die heb ben vergeten zich bij de burgerlijke stand te laten afschrijven. Nog meer over onze Zuiderburen: op een intiem doopfeestje te Somain klemde een liefdevolle gebuur de dopeling zó krachtig in de armen, dat het kindje stikte. Dit tragische gebeuren werd aanleiding tot een algemene vechtpar tij. O In een rotshol ten Noorden van Tokio zijn menselijke dijbeenderen te- vonden, die deskundigen voor ruim 100.000 jaar oud houden. Volgens ;en lector van de universiteit te Tokio zijn het de beenderen van een jonge primi tieve, die als een aap moet hebben ge lopen. onder de olie de belangrijkste plaats inneemt, aldus de premier. De natio nalisatie van de olie-industrie is niet allee® een landsbelang, zo vervolgde hij, maar een wereldbelang. De verklaring kwam 24 uur nadat de Perzische regering de Brits-Iraanse oliemaatschappij had meegedeeld, dat de maatschappij zes dagen de tijd had om bij haar eigen liquidatie mee te helpen of anders onder dwang zou worden opgeheven. De Britse ambassadeur te Teheran, Shepherd, heeft Vrijdagavond ruim een uur met de Perzische premier Mossadeq beraadslaagd. Men meent dat gesproken is over een formule, welke het Perzie mogelijk zou maken de olie-industrie te nationaliseren, ter wijl tevens zou worden verzekerd, dat de Britten zouden blijven helpen bij de oliewinning, opdat ook het nieuwe bedrijf doelmatig zou kunnen werken. De Amerikaanse ambassadeur te Te heran, Grady. speelt thans een belang, rijke rol bij de pogingen om tot een compromis te komen. Men zegt aat te Teheran zeer geheime besprekingen worden gevoerd, met het doel de wen sen van Perzie in overeenstemmmg te brengen met de noodzaak om een be vredigende bedrijfsvoering bij de Per zische olie-industrie te verzekeren. Op de Australische helft van Nieuw- Guinea is momenteel een klein reser vecorps voor de verdediging van dit gebied in opbouw. Er zijn thans hon derd Papoeas in opleiding voor officier Men hoopt in September over 450 ge trainde mannen te beschikken. Het corps zal samenwerken met de vierdui zend man tellende inheemse politie. werd ondernomen, echt gewest, er zou op het vliegveld geen steen op de an dere zijn gebleven. Vampires vlogen laag over het terrein en konden zo on der het radarscherm doorslippen. Een voordeel bleek ook de standaar disatie van de bewapening. Daardoor kon men de squadrons daarheen zenden waar ze nodig waren zonder dat er moeilijkheden ontstonden bij de ver vanging van onderdelen. De laatste dag was het op Soester- berg stil door het slechte weer. Over drijvende buien maakten het onmoge lijk iets te doen. Overigens is er wel actief gevlogen. Vele vliegtuigen hebben doelen in West-Europa pogen aan te vallen, maar een groot deel werd onderschept, nog voordat ze iets van betekenis hadden kunnen uitrichten. Charles Spofford, voorzitter van de Noordatlantische raad in Londen, is gisteren voor een verblijf van een et maal in ons land aangekomen. Hij had een lang onderhoud met de minister van Economische Zaken, prof, Van den Brink. Aangenomen wordt, dat ge sproken is over de financiering van de Nederlandse verdedigingsplannen, waar bij eventueel gebruik gemaakt zou kunnen worden van de tegenwaarde rekening van de Marshall-gelden. Gis teravond ontmoette Spofford weder om prof. Van den Brink en verder de ministers Lieftinck en Stikker aan een diner, dat hem werd aangeboden door de Nederlandse regering. De heer Spofford werd vergezeld door jhr, Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Nederlands vertegenwoordiger in de Noordatlantische Raad. Het embargo tegen China De Russische delegatie bij de Ver. Naties heeft geweigerd de tekst van de resolutie der Algemene Vergadering, waarin de leden-staten der Verenigde Naties wordt verzocht de uitvoer van strategische oorlogsmaterialen naar het communistische China te verhinderen, ter kennis van haar regering te bren gen. De delegatie heeft het telegram, waarin dit werd verzocht, aan het se cretariaat der Ver. Naties teruggezon den. De plaatsvervangers De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn Vrijdag drie en een halt uur bijeen geweest. Twintig minuten voor dat deze bijeenkomst begon, hadden de Westelijke afgevaardigden een bespre king. Tijdens deze zitting stelde Gro myko een ultimatum. Hij zei, dat het voor de ministers geen zin meer zou hebben, bijeen te komen, tenzij de kwestie van het Atlantisch Paci zou worden besproken. Davies achtte deze eis rechtstreeks in strijd met de oor spronkelijke nota van Rusland, waar in om een bijeenkomst van de minis ters werd verzocht In geen der door Moskou verzonden stukken was het Atlantisch Pact als agendapunt voor gesteld. Het kwam pas in een verge vorderd stadium ter sprake Maandag zullen de plaatsvervangers weer bijeenkomen. Het proefproces te Brussel Het onofficiële proefproces over de toestanden in concentratiekampen, dat een week lang in het Egmont-paleis te Brussel is gevoerd, eindigde Vrijdag met een felle aanklacht tegen de Sow jet-Unie door de Fransman David Rousset .die als openbare aanklager optrad. Volgens Rousset moeten de vijf en twintig getuigen vertrouwd worden, niet alleen omdat hun getuigenis is gecontroleerd en in een kruisverhoor op de proef gesteld, doch ook „omdat zij zonder hartstocht spraken en hun langdurig lijden in eenvoudige, nauw keurig gekozen woorden beschreven". Hun verklaringen vormen slechts een klein gedeelte van het bewijsma- terieel over de Sowjetrussische con centratiekampen, dat door de inter nationale commissie, die zich tegen de toestanden in concentratiekampen verzet, is bijeengebracht, aldus Rous set. Het hof, samengesteld uit zeven overlevenden van concentratiekampen uit de Duitse tijd, zal 1 Juni uit spraak doen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1