Vredesvooruitzichten zijn gunstig Russische siraaljagers zijn sneller dan de Amerikaanse Communisten aan grens van India Opmars der verbondenen wordt onverminderd voortgezet KoM Bj&tkeJk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Int. Gerechtshof is niet competent Verbod van Saarlandse democratische partij had verschillende oorzaken K.L.M. bestelt 16 nieuwe machines Dinsdag 29 Mei 1951 76e Jaargang No. 11114 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Generaal Hoyt Vandenberg voor de Senaatscommissie Weerbericht De buitenlandse bases zeer wenselijk Mgr B. J. Alfrink benoemd Perzische regering: Executie in Landsberg thans tot 5 Juni uitgesteld Geen sla naar Belgie De „New York Times'' ziet reden tot ongerustheid Chinese Hoge Commissaris in hoofdstad van Tibet Gezin dood geranseld Alle Belgen kunnen een auto bezitten Haak-in-bazar bracht f 83.000.- op „Wij zullen hen er van langs geven tot zij genoeg hebben' Vele ex-nationalisten onder krijgsgevangenen De Wapenstilstandkon niet worden gehandhaafd Geheimzinnig telegram van ondergeschikte invloed Opleiding Nederlandse vliegers iTt* SSL. a-fïïÏÏ. Theodoor apiooi).,. Zeven en een half jaar voor Meyer Schwencke Malik spreekt geruchten over vredesvoelhorens tegen Socialistische conferentie te Brussel Geval van encephalitis in Zaandam Negenjarig ventje redt vierjarige kleuter Vuurgevecht aan Grieks- Bulgaarse grens De filmmaatschappijen moeten sterk bezuinigen De Amerikaanse bijdrage aan de VN BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK (flIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. nun. Kleine advertentie» („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk af en toe enige lichte regen of regenbuien, maar des middags ook enkele verspreid optredende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG: Zon op 4.29, onder 20.46. Maan op 2.11, onder 15.23. GENERAAL VANDENBERG ..luchtmacht weerhoudt de Russen.. pB Amerikaanse staf-chef van de luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg, heeft gisteren voor de senaatscommissie voor onderzoek verklaard, dat de vooruit- lichten om een wereldoorlog te voorkomen tot op heden gunstig waren. De atoombom en de luchtmacht der V.S. waren volgens hem in dit verband belang rijke factoren. De generaal voegde hier evenwel aan toe, dat op het ogenblik de door de Noordelijken In Korea gebruikte Russische Mig 15-straaljager een betere straalmotor heeft dan enig Amerikaans straalvliegtuig. Hier staat tegen over, ao zeide generaal Vandenberg, dat de Amerikaanse opleiding beter is, even als de vuurleiding in het vliegtuig, zodat de Amerikaanse jagers in het gevecht beter zijn dan de Russische, ondanks het feit dat deze laatste sneller vliegen en wenden. H«r aantal Russische straaljagers ten Oosten van het IJzeren Gor dijn duidt er op, aldus Vandenberg, dat de Russen in staat zijn uitstekende vliegtuigen in massa te vervaardigen. Hij noemde de straalmotor van de „Mig" een opmerkelijke verbetering van de reeds verouderde motor, die de Engelsen enige jaren geleden aan Rus land hadden verkocht. De stafchef verklaarde voorts, dat de V.S. in samenwerking met Engeland al het mogelijke deden om de beste mo toren te bouwen. Op een vraag of de bases in Europa, inclusief Spanje en Engeland, en Nrd.- Afrika van essentieel belang waren voor succesvolle aanvallen op Russische bases antwoordde generaal Vandenberg, dat deze bases zeer wenselijk waren. Om zonder buitenlandse bases te ope reren zou de Amerikaanse luchtmacht vijf tot zes maal groter moeten zijn. In geval van oorlog. „ALS we nu met Rusland in oorlog zouden komen, zou onze voor naamste taak zijn het vernietigen van het Russisch industriële potentieel. Als Rusland een luchtmacht die op lange afstand werkt, heeft ontwikkeld en het meer atoomwapenen heeft, hebben wij ♦wee taken: het vernietigen van die luchtmacht, die atoombommen naar de V.S. kan vervoeren, en het verwoesten van het industriële potentieel. Nu is de luchtverdediging van Amerika onge veer voldoende, maar dan zou zij niet half voldoende zijn". Generaal Vandenberg zeide vervol gens, dat hij het eens was met de be velen van generaal MacArthur om niet ten Noorden van Jaloe te bombarde ren. „Indien wij de gehele kracht van de Amerikaanse luchtmacht inzetten", aldus Vandenberg, „zouden wij geheel Mandsjoerije en de voornaamste steden van China kunnen verwoesten. Dit zou betekenen, dat als de luchtmacht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten optreden, wij daar toe niet in staat zouden zijn". De ge neraal geloofde ten slotte dat een einde aan de gevechten in Korea kon worden gemaakt zonder het uiterste van de luchtmacht te vergen. Opvolger van kardinaal De Jong Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht Mgr. B. J. Alfrink, hoogleraar in de exegese van het Oude Testament en in de Hebreeuwse taal aan de R.K. uni versiteit te Nijmegen, is door de paus benoemd tot aartsbisschop-titulair van Tiana en coadjutor van de aartsbis schop van Utrecht, kardinaal De Jong. Bernardus Johannes Alfrink werd 5 Juli 1900 te Nijkerk geboren. Hij stu deerde van 1920 tot 1924 in de theolo gie aan het groot-seminarie van Rij- senburg en was nadien tot 1930 werk zaam op het pauselijk bijbelinstituut te Rome en te Jeruzalem. In dat jaar pro moveerde hij te Rome tot doctor in de jaar was hij kapelaan te Maarssen en bijbelwetenschappen. Gedurende drie daarna was hij van 1933 tot 1945 pro fessor in de uitleg van de Heilige Schrift te Rijsenburg. In 1945 volgde zijn benoeming tot hoogleraar te Nij megen, De benoeming tot coadjutor is geschied met recht van opvolging. Kardinaal De Jong heeft enige tijd ge leden aan de paus om benoeming van een coadjutor gevraagd met het oog op zijn gezondheidstoestand. Mgr. Al frink zal kardinaal De Jong bijstaan in het bestuur over het aartsbisdom. De Perzische minister van buiten landse zaken heeft een telegram naar Den Haag gezonden, waarin hij ver klaart, dat de Perzische regering het Internationaal Gerechtshof inzake de oliekwestie niet competent beschouwt. Gistermiddag heeft de Amerikaanse ambassadeur op uitnodiging van Mos- sadeq besprekingen gevoerd met de Perzische premier. Volgens het te Teheran verschijnende blad „Italaat" is de Perzische regering van plan de „Anglo-lranian" het a.s. weekeinde in handen van dè regering te doen overgaan. Algemeen verwacht de Perzische pers, dat spoedig wijzigingen in de re gering zullen plaats vinden, die tot het heengaan van premier Mossadeq zullen leiden. Het rechtse blad „Toeloe" schrijft, dat Mossadeq zijn eigen val zal veroorzaken door „snikken en grienen ten overstaan van buitenlanders". De terechtstelling van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers te Landsberg is gisteren uitgesteld tot Dinsdag 5 Juni. De Amerikaanse advocaat van de veroordeelden heeft verklaard, civiele processen aanhangig te zullen maken om tot de uitspraak te komen, dat on der de Duitse wetgeving* de doodvon nissen niet konden worden uitgevoerd. Met ingang van vandaag heeft de Belgische regering de invoer van de Nederlandse sla verboden. Dit verbod, dat volkomen onverwacht is afgekomen zal de doordraai op de Nederlandse vei lingen vergroten. Volgens uit Nepal afkomstige be richten voert thans een „bestuursver gadering" het bewind in Tibet. Voorts zou in Lhasa een Chinese hoge com missaris voor Tibetaanse en Mongoolse aangelegenheden benoemd worden. In verband hiermede wordt de naam van Tsji Tsjang Tsjen genoemd, een voor aanstaand Chinees communistisch lei der. Ook de Tibetaanse opperbevelheb ber is volgens genoemde berichten ver vangen. Volgens de „New York Times" kan Tibet thans door de Sowjetunie en China gebruikt worden als basis voor verkenning, spionnage en ondermijnen de activiteit in Kasjimir en Nepal. „Weer is een bufferstaat verdwenen en wanneer men denkt aan het gevaar aan de andere zijde, Perzië, dat in de historie ook steeds een bufferstaat Een drama heeft zich afgespeeld In de desa Sukoanjar (Nguling), waar drie jongemannen een gezin, bestaande uit vader, moeder en dochter in koe len bloede vermoordden. De slachtof fers werden met stokken dood geran seld. De daders verklaarden dit afschuwe lijke misdrijf te hebben gepleegd uit wraak. Hun slachtoffers zouden er oor zaak van zijn, dat enkele familieleden van de moordenaars zijn overleden. Zij zouden dit hebben gedaan met behulp van „zwarte kunst". was, is er reden tot ongerustheid over hetgeen met Tibet is gebeurd. Het voornaamste gevaar van de ontwikke ling in Tibet is, dat de communisten thans aan de grens van India komen", aldus het blad. Als zij vijftien jaar niet roken en drinken In Belgie roken 2.700.000 personen, van wie twee en een half millioen mannen tussen de 17 en 65 jaar en 200.000 vrouwen, gezamenlijk per jaar 7f millioen sigaren, 254 millioen ciga- rillos en 9 milliard cigaretten. Het roken kost ieder der 2.700.000 personen gemiddeld 1.688 frank per jaar. Daarbij geven de Belgen nog ge middeld 2145 frank per jaar aan drank uit, hetgeen betekent dat zij aan deze twee genotmiddelen 3.833 frank per jaar besteden. De conclusie van een Belgisch dag blad is, dat indien de Belgen 15 jaar lang niet roken en dronken, zij allen hun droom, eens een auto te bezitten, kunnen verwezenlijken. De Haak-in-bazar, die verleden week in Amsterdam is gehouden trok ruim vijftigduizend bezoekers. Er is voor f 83.000 verkocht. Een deel van de ten verkoop aangeboden artikelen is overgebleven. Het zijn voorname lijk grote stukken. Deze zullen over enkele weken publiek worden geveild Luitenant-generaal Van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft gisteren voor zijn troepen verklaard: „Wij zullen het huidige offensief voortzetten, totdat we met hen afgerekend hebben". Tegen oorlogs correspondenten zeide hij, dat de huidige campagne van de verbondenen „prach tig" ging. „Onze taak is, hen er van langs te geven, totdat zij genoeg hebben. Wij zullen zo ver en krachtig mogelijk optreden," zo besloot de generaal. krijgsgevangenen waren gemaakt. Zij hadden een politieke scholing van een jaar gehad en waren daarna naar Ko rea gezonden. Vliegtuigen van de V. N. vallen zon der ophouden de terugtrekkende Com munistische troepen aan. Zij meldden, dat zij 400 slachtoffers hebben gemaakt, voornamelijk in de Oostelijke sector van het centrale front. In het Westen zijn de geallieerden inmiddels de Jongpjongtsjon overge trokken en zij rukken snel op om te trachten de Chinezen, die hier met meer succes dan in het Oosten er in zijn geslaagd terug te trekken, op te vangen. Ten Zuidwestn van Jongpjong West van Moensan hebben de Z.- Koreanen de Imdjin overgestoken. In de vallei van de Poekhan hebben vele Chinezen zich overgegeven. Gisteravond heeft het communiqué van het achtste leger gemeld, dat in de laatste zeven dagen 5.000 Noordelijken zijn gevangen genomen. Onder hen be vonden zich voormalige Chinese natio nalisten, die tijdens de burgeroorlog Tijdens een gisteren te Bonn gevoer de bespreking tussen de Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer en de Franse hoge commissaris, André Francais Poncet, heeft Adenauer nadere inlichtingen van Franse zijde over het verbod van de Saarlandse democrati sche partij verzocht. tijdens dit onderhoud heeft Poncet betoogd, dat de tussen Adenauer en Schuman overeengekomen „wapenstil stand" hangende een vredesverdrag om twee redenen niet meer kon worden gehandhaafd: in de eerste plaats we gens de activiteit in Saarland van net Westduitse ministerie voor aangelegen heden geheel Duitsland betreffende. De minister zou namelijk persoonlijk con tact onderhouden met de leider van de Een aantal Nederlandse vliegers wordt m het raam van het programma van wederzijdse hulpverlening van het Atlantisch Pact in de Verenigde Staten opgeleid. Op de foto, welke gemaakt werd op de luchtbasis der marine te Willow Grove zien we luitenant A. Bijkerk onderricht geven betreffende een PV2 „Ventura" lichte bommenwerper aan een groep Nederlandse vliegers. J~\E brandweer van het Duitse plaats je Grosseichen houdt niet van con currentie. Toen dan ook onlangs een schuur in brand stond en de brand weer van een naburig dorp met de bes te bedoelingen ter assistentie snelde, eigenzinnige dier een flinke slok cog- de oppasser van een paar circusolifan ten in het Duitse Bielefeld in het hooi lag te slapen aten zijn beschermelingen zijn hoed, overjas en colbertjasje op. Ook zijn portefeuille met een paar dui- richtten de spuitgasten uit Grosseichen de brandslangen met volle kracht op B hun mededingers. Er ontstond een ware zeeslag, waaraan beide partijen de handen vol hadden. De schuur brand de tot de grond toe af. Over water gesproken, de Italiaanse paraplu-ma kers zijn beslist geen goede zakenlui. Toen zij kort geleden in Stresa bijeen kwamen om nieuwe en snode plannen vodr de bestrijding van de regenjas industrie te bespreken, viel het iemand op, dat geen van hen een paraplu droeg. Ze droegen allemaal regenjas sen. En het is ook in Italië gebeurd, dat iemand ontdekt heeft, hoe men een koppige ezel aan het lopen kan krijgen. Wortels, suikerklontjes, pralines en 'n paar flinke schoppen hadden niet het minste resultaat. Toen gaf *t)n baas l»et d: Ve,;r0k markt «rin werd „m.keïijk ,„1 volgens betrouwbare Russische bronnen slaagde reeds in 1911 te Pe tersburg de eerste Russische proef met televisie. Q Desondanks is nog maar zeer kort geleden te Charkof het eerste amateur-televisiecentrum van de Sow- jet-Unie gesticht. Q Mogelijk staat dit in verband met hun optreden voor deze televisie, maar in ieder geval moeten de Russische circusclowns op het ogen blik een speciale politieke opleiding volgen om hun voorstellingen te ver beteren. Veel minder vooruitstrevend is de jonge Zwitser Lex Zimmermann, die over enkele dagen op een autoband een Rijnreis begint zonder enige voort- beweg'ngsmiddel behalve dan de stroom van de rivier. Hij hoopt na ze ven dagen Rotterdam te bereiken. i -ry Saarlandse democratische partij, Bec- ker. De tweede reden was, dat Hoff- man, de minister-president van Saar land, kort geleden had gedreigd met aftreden, welke houding de positie van de Franse regering zou hebben onder mijnd. De „Kölnische Rundschau" berichtte gisteren, dat Schuman had gehandeld onder invloed van een telegram, .Jat Hoffmann hem had voorgelegd -n waarvan later bleek, dat het was ver valst. Dit telegram gaf de indruk af komstig te zijn van de neo-nationaal- socialistische leider Remer, die hierin op steun voor de Saarlandse democra tische partij aandrong. Volgens be trouwbare Duitse bronnen heeft dit te- legram echter slechts een onderge schikte rol gespeeld bij het nemen van het verbodsbesluit. Deze zelfde bronnen weten te mel den, dat Adenauer thans overweegt, bij de Raad van Europa te protesteren te gen het verbieden van de democrati sche partij. Arie Meyer Schwencke, die zich op 5 en 17 Mei voor de bijzondere kanton rechter in Den Haag heeft moeten verantwoorden voor zijn daden gedu rende de bezetting, is gistermorgen ver oordeeld tot zeven en een half jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee en een half jaar voorwaardelijk, ontzetting uit alle rechten voor het le ven en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 2500. Meyer Schwencke kan nu op 12 Oc- tober in vrijheid worden gesteld. Vrijdag heeft de correspondent van het Franse persbureau AFP bij de VN aan de Sowjetrussische vertegenwoor diger, Malik, een telegram gezonden, waarin hij verzocht om commentaar op het bericht, dat de Sowjetunie de VS besprekingen over het beëindigen van de vijandelijkheden in Korea had voor gesteld. Malik heeft geantwoord, dat dit bericht „volledig uit de lucht was gegrepen". In het „Volkshuis" te Brussel zijn Maandagmorgen delegaties van de so cialistische partijen in de landen, die tot de ondertekenaars behoren van het plan-Schuman, bijeengekomen onder voorzitterschap van de algemeen-secre taris van de Labour-party, Morgan Phillips. Nederland is op de conferen tie vertegenwoordigd door de voorzit ter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink. Verder nemen deel aan de debatten Grumbach en Piette (Fr.), Zagari (It.), Ollenhauern, Moeldings, Lutkens, Baade en Mauzer (Duitsl.), Raskin (Lux) en Anseele, Larock, De Groote en Dehousse (Belg.) 65 millioen gulden De K.L.M., aldus een bericht in de Volkskrant, heeft in Amerika een ,p- dracht geplaatst voor de bouw van zes tien grote verkeersvliegtuigen van en nieuw type, waarmee een bedrag van 65 millioen gulden is gemoeid. Zeven vliegtuigen (DC—6—B) zullen in het voorjaar van 1952 worden afgeleverd, de overige negen (Super Constellations) kunnen niet voor 1953 tegemoet wor den gezien, daar dit type zich nog in een stadium van ontwikkeling bevindt. Elk van deze toestellen zal ongeveer tachtig passagiers kunnen vervoeren. Zondag is de 19-jarige Zaandam- mer P HaPPe. u't de Oostzijde 2, die als militair te Harderwijk was ingeënt tegen de pokken, opgenomen in de ba rakken van het Gemeentelijk Zieken, huis te Zaandam, omdat zich verschijn selen van encephalitis openbaarden. De Zaandammer was anderhalve week geleden in zijn garnizoensplaats ingeënt en werd midden de vorige week niet goed. Toen hij Zaterdag met verlof ia de ouderlijke woning verkeerde, ver ergerde zijn toestand zich zodanig, dat directe opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Gisteravond had ie patiënt nog abnormaal hoge koortsen. Dapper kereltje De 9-jarige Willem van den Berg uit Bruinisse heeft de 4-jarige L. de Kei zer van een wisse verdrinkingsdood gered. Hij had de tegenwoordigheid van geest, het ventje, dat in de haven lag, op de kant te trekken. Griekse en Bulgaarse wachtposten hebben naar wordt gemeld Dinsdag ochtend vroeg schoten gewisseld te Kalivia, ten noorden van Drama in Oost-Macedonie. Volgens door de Griekse militaire autoriteiten ontvangen berichten dron gen 50 geüniformeerde Bulgaren onge veer 600 meter op Grieks gebied door. Een Griekse grenswacht zou gedood zijn. De teruggetrokken Bulgaren zou den zijn lijk meegenomen hebben. Waarnemers van de Balkancommissie der VN hebben zich naar de plaats van het incident gespoed. Concurrentie van televisie Door de zware concurrentie van de televisie in Amerika, die het bioscoop bezoek in sommige plaatsen met meer dan 30 pet heeft doen verminderen is een van de grootste maatschappijen, The Twentieth Century Fox er toe overgegaan drastisch te bezuinigen op de grote salarissen. De salarissen van 500 tot 1000 dollar per week worden verminderd met 25 pet, van 1000 tot 2000 met 35 pet en boven 2000 dollar met 50 pet. Drie eeuwen niet roken en drinken •en de belastingen worden afge schaft. Maandag heeft de Amerikaanse afgevaardigde bq de V.N., Warren Austin, ver klaard, dat hij de V.N. binnenkort zou mededelen, hoeveel soldaten de V.S. be schikbaar zouden stellen voor werk voor de V.N. Ook de aard van de troepen zou in antwoord op het verzoek van de commissie voor collectieve maatregelen wor den medegedeeld, De mededeling zou „de werkelijke samenwerking bij het orga niseren van de hulpbronnen van de wereld om aggressie te weerstaan en invasi' af te slaaa" demonstreren, aldus Austin.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1