Slechts samenwerking tussen tuinders en P.W.N. kan wateronttrekking beteugelen Verbeterde huisvesting voorTweede Kamer Sport in 't kort De S-wegen zijn ongeschikt voor auto-sterritten Een Westfriese boerenbruiloft op Haarlems Grote Markt Mijn land geschikt voor vrijheid De vergaderzaal is gemoderniseerd vergroot en verfraaid Vereniging van Noordhollandse Waferschappen bijeen Schade aan de wegen Plaatsvervangers maakten geen vorderingen Betaalbaarstelling huis- raadschade gewijzigd Tilburg reeds dertien dagen zonder pokken Campbell's zoon traint met de Blue Bird Dr. Loudon secr.generaal van Hof van Arbitrage KIRK SPRAK MET JESSUP Salarissen viee-president en leden Raad van State Vererende uitnodiging voor De Schermer Dansers Huwelijksvoltrekking ten stadhuize Zangersbonden willen de H.O.V. handhaven Glimlachje Oostenrijks nieuwe president: Succesvolle militaire carriere De fracties krijgen ruime kamers Eerste ronde van het Staunton-tournooi Fanny boekte weer uitstekende successen - Goede resultaten van Plantas en Roks DINSDAG W MEI 19Sl (Van onze speciale verslaggever) pr de gieter in Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Vereni ging van Noordhollandse Waterschappen is de vraag aan de orde gekomen, of •r mets gedaan kon worden om te voorkomen, dat de polderwegen voor ster- ritten gebnukt worden. Tweemaal is het in de onder Heiloo gelegen Boekeler- meer nu al voorgekomen, dat er een sterrit was, juist toen alle wegen grondig waren nagezien. Na de rit bleken er weer tal van gaten In te zitten. „De weg was totaal kapot gereden" heette het in een toelichtend schrijven. Het Waterschap krflgt op dit soort wegen geen uitkering uit het Wegenfonds. Herstel moet uit eigen rak geschieden. Begrijpelijk, dat het dus bezwaar maakt tegen deze lief hebberij. waarbij bij voorkeur de smalle polderwegen uitgekozen worden om de rijvaardigheid der deelnemende automobilisten op zo zwaar moeelilke proef te stellen. bestuur van de Vereniging voor Waterschappen wees er in een ant woord op, dat artikel 24 van de We genverkeerswet verbiedt van zo'n weg zodanig gebruik te maken, dat geacht moet worden, dat deze meer dan ge woonlijk in beslag genomen wordt. Hiervoor is dan ministeriële goed keuring nodig. Ogenschijnlijk is dit ar tikel van toepassing op een autosterrit. De vraag is alleen of de rechter dit in zicht zal delen, wanneer geen vergun ning wordt aangevraagd en een politie- instantie bereid gevonden wordt pro ces-verbaal tegen de organisatoren op te maken. Waarschijnlijk zal de politie ervan uitgaan, dat de polderwegen het verkeer met lichte auto's kunnen dra gen, en dat het verkeer met veel zwaar der melkauto's, veewagens, e.d. stellig funester is voor de betreffende wegen. Vandaar dat het bestuur langs deze weg geen oplossing zag voor het ge stelde probleem. Inmiddels wilde het wel graag geïn formeerd worden over de vraag, hoe veel schade de jongste sterrit de Boe- kelermeer heeft opgeleverd. Een woordvoerder van de Boekeler- meer deelde mee, dat de polder 300 bunder groot is en vijf kilometer weg er doorheen onderhoudt. Maar de ver oorzaakte schade kon niet worden vast gesteld. De heer J. Bruine van de Keverdijk- sepolder onder Weesperkarspel onder- steepte de geuite bezwaren van de Boekelermeer tegen sterritten en zei, dat de lichtere auto's practisch even veel schade veroorzaken als de zwaar dere wagens. Er moet namelijk een ge middelde uursnelheid gereden worden. En al is die maar 40 km per uur, dan zijn de moeilijkheden van zo'n rit wel zodanig, dat op de gedeelten waar niet gedwaald kan worden, gejakkerd moet worden. Ook deze spreker drong er, evenals een vertegenwoordiger van de Zuidpolder, op aan pogingen aan te wenden om dergelijke ritten over deze Z.g. B-wegen verhinderd te krijgen. Slechts één vertegenwoordiger ter vergadering wilde de kwestie niet zo scherp stellen. Hij drong erop aan wel te bedenken, dat het slechts betrouw- baarheidsritten en geen snelheidsritten zijn. Maar ook hij verenigde zich ten slotte met de opdracht aan het bestuur deze aangelegenheid zo mogelijk tot in hoogste ressort aanhangig te maken Met deze kwestie was het „meest spectaculaire" agendapunt behandeld. Overigens vermelde de agenda alleen huishoudelijke zaken. Notulen, jaarver slagen, rekening en begroting, een voor stel tot wijziging van de contributiere geling (dat na enige discussie werd aanvaard alsmede een bestuursverkie zing. Dit laatste leverde een herbenoeming op van de drie aftredende heren, n.L van de heren C. de Jong, dijkgraaf van de Polder Westzaan, J. de Boer, secreta ris van de Polder Assendelft en J. Posch, Dijkgraaf van het Hoogheem raadschap de Uitwaterende Sluizen ir Kennemerland en West-Friesland te Stompetoren. Wateronttrekking. UA afhandeling van deze huishoude- 1 lijke zaken heeft ir. W. C. Visser, hoofd van de afdeling Onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst te Dtrecht gesproken over wateronttrekking aan de bodem. Bij 't stellen van deze kwes tie denkt men in de eerste plaats aan het gebied tussen Haarlem en Limmen. De tuinders daar hebben er nogal over geklaagd. Spr, wees erop, dat men er zich voor moet waken de schade te overdrenven. Technisch is het pro bleem op gemakkelijke wijze op te'os sen. Veel moeilijker is het de betrok ken partijen bij zodanige aangelegen heid tot elkander te brengen. Men geeft elkaar veelal de schuld van het ongemak. De tuinders moeten echter begrijpen dat aan het feit, dat er drinkwater moet komen, niet te tornen valt Het Water leidingbedrijf dus uitsluitend aanspra kelijk te stellen voor de wateronttrek king in het duingebied is onredelijk, maar ook om andere redenen is de on redelijkheid aantoonbaar. Wanneer er gens naast 'n hoog gebied 'n diepe pol der ligt, zal die polder water naar zich toetrekken. De duinen zijn zo'n hoog ge legen gebied. Van hier vindt altijd een afvloeiing plaats naar de langsliggende polders. Deze natuurlijk afvloeiing is in betekenis minstens even belangrijk als de onttrekking ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Verder toonde spi aan, dat het van het grootste belang is voor de cultures, wanneer het verschil tussen zomer- en winterpen van het water dat er al tijd is zo klein mogelijk gehouden wordt. Het verschil wordt gemeenlijk bijzonder groot, wanneer de tuinders werken met z.g. bevloeiingsputten De ze worden uiteraard in de zomer in werking gesteld, wanneer het water peil toch al lager is dan 's winters. Hier zijn het dus de tuinders zelf, die een zeer nadelige factor voor hun eigen be drijf in het spet brengen. Gezien dit alles concludeerde ir. Vis ser, dat een goede waterhuishouding noodzakelijk is. Deze moet in de loop van de komende twintig jaar ingericht zijn. Bij de opzet hiervan zal er reke ning mee gehouden moeten worden, dat de winterwaterstanden niet te hoog mogen zijn, en waar dit niet direct te bereiken is waar het verschil dus te groot is, zal een behoorlijke drainage nodig zijn. Voorts zal er moeten komen een zeer behoorlijke samenwerking tus sen waterleidingbedrijf en tuinderij om naar rato een deel te dragen van de fi nanciële consequenties, die een te ster ke wateronttrekking aan de bodem noodzakelijk met zich meebrengt. Ten besluite van deze drukbezochte vergadering is een filmpje vertoond over een door de heer Meereboer te Schoorl ontworpen slootreinigingsma- chine. Uit het openingswoord van voorzitter A. W. Mul uit Weesperkarspel stippen we nog aan, dat binnen afzienbare tijd een oplossing tegemoet gezien kan wor den van het vraagstuk der verontrei niging van vaarten en sloten door af valwater. Op de vergadering der plaatsvervan gers van gisteren werden geen vorde ringen gemaakt, aldus een westelijke woordvoerder. Gromyko bleef aandrin gen op de bespreking van het Atlan tisch pact en de westelijken hielden vast aan hun voorstel tot een alter natieve agenda. Voortaan door bijschrijving op een spaarbankboekje Er zal een wijziging gebracht worden in de betaalbaarstelling van de bijdra gen en aanvullende bijdragen wegens huisraadschade ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden. De betaal baarstelling geschiedde tot hqften door bijschrijving op door de Nederlandse middenstandsbank uitgegeven huisraad- schadeboekjes. In het vervolg zal de betaalbaarstelling geschieden door bij schrijving op een door de rechthebben de aan te wijzen spaarbankboekje, uit gegeven door een der leden van de vakgroep algemene spaarbanken of van de bedrijfsgroep landbouwcredietban- ken, dan wel door de rijkspostspaar bank. Over de bedragen zullen de recht hebbenden naar vrije keuze kunnen be schikken. Nog steeds is de toestand met Be trekking tot de pokken te Tilburg sta- tionnair. Gisteren was het de dertien de dag, dat zich geen gevallen voorde den. Zondag werden zes personen uit de quarantaine-inrichting ontslagen, zodat er nog 15 in observatie blijven. De toestand der 15 nog in verpleging zijnde patiënten, waarvan het meren deel deze week het ziekenhuis zal ver laten, is nog steeds gunstig. POST VOOR MILITAIREN* Brieven voor militairen van het aan vullingsdetachement Nederlands Deta chement Verenigde Naties op weg naar Korea kunnen van heden af worden gepost. Het adres moet bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer, NDVN op weg naar Korea, Amster dam-Schiphol, militair. Post, welke bestemd is voor uit In donesië naar Nederland terugkerende militairen, die zich bevinden aan boord van de Goya, moet uiterlijk Donder dag a.s. worden gepost. Behalve de ge wone gegevens dient het adres de ver melding „Aan boord troepenschip Goya, op thuisreis naar Nederland" te bevatten. De naam van een tussenha ven mag in geen van beide gevallen worden vermeld. 4- jHijpMÉjÉiBwwHWH «Si Donald Cambell, de zoon van de vermaarde bootracer Sir Malcolm Cambell, zal dezer dagen trachten met de omgebouwde „Blue Birdhet wereldsnel heidsrecord op het water te verbeteren. Donald Campbell met de Blue Bird in training. (Advertentie, Ing- Tot secretaris-generaal van het per manente Hof van Arbitrage is benoemd dr. Alexander Loudon, lid van de Raad van State. Hij is als zodanig opvolger van wijlen jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje. De heer Loudon is in 1892 in Den Haag geboren. Hij promoveerde te Lei den in de rechten. In 1920 trad hij in diplomatieke dienst. Als zodanig was hij werkzaam in Londen, Buenos Aires, Madrid en Bern. Destijds was hij Ne derlands vertegenwoordiger bij de Volkenbond. In 1938 kreeg hij de be langrijke post van gezant te Washing ton en van 1942 tot 1947 was hij am bassadeur aldaar. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, heeft Maandag te Parijs informele bespre kingen met de Amerikaanse afgevaar digde bij de conferentie der plaatsver vangers, dr. Philip Jessup, gevoerd. De Amerikaanse ambassadeur te Parijs, David Bruce, woonde de besprekingen bij. Naar het oordeel van de regering bestaat ernu de Tweede Kamer de sa larisverhogingen voor een aantal top functionarissen bij de departementen van algemeen bestuur heeft verlaagd, aanleiding de salarissen van de vice- president en de leden van de Raad van State, welke bij de ongewijzigde aan vaarding van het betrokken wetsont werp met ingang van 1 Januari 1950 zouden gelden, te wijzigen en vast te stellen als volgt: voor de viee-president op 1550 per maand (oorspronkelijk 1650; voor de leden op 1125 per maand (oorspronkelijk 1200). (Van onze speciale verslaggever) DE SCHERMER DANSGROEP, welke reeds een uitnodiging ontving deel ta nemen aan een folkloristisch feest in het Belgische Doornik, gaat 20 Juli op de Grote Markt in Haarlem een boerenbruiloft vertonen, In oud-Westfriese brui loftsstoet trekt de groep er heen. Dat wil zeggen, dat de stoet naar oude zede geopend wordt door een sjees met „speelnoot hoog" (equivalent voor bruids jonker of paranymf met zijn dame). Vervolgens komt de sjees met het bruids paar. Daarachter de sjees met „speelnoot laag" (de tweede bruidsjonker met «ij» dame). Daarna volgt het boerenrijtuig de barouchette met de oudere gene ratie, de vader en moeder van bruid en bruigom. De stoet wordt besloten met een collectie speelwagens, de oude boerenwagens, die in hun fraaiste vorm een mooi bewerkt achtersohot hebben en een kret, waarop veelal In sierlijke krul letters een gedicht gecalligrafeerd staat. In deze speelwagens zitten de overige bruiloftsgasten. ganiseerd zullen worden door „Haar lems Bloei". Naar ons eerst thans ter ore komt, zal de reis van de Schermer dansgroep naar het Belgische Doornik niet door gaan. De folkloristische feesten van „Les Amis de Tournai" werden enige tijd geleden afgelast, omdat de interna tionale toestand te onzeker was. Elfduizend chauffeurs staken De staking van Britse levensmidde lenvervoerders omvatte gisteravond 11.000 chauffeurs. Bij de stations en in de havens begonnen zich duizenden tonnen aan levensmiddelen op te sta pelen. ALLE deelnemers zijn, zoals bekend, gekleed in de kostbare Westfriese klederdracht. De dames dragen de kap, het dikwijls eeuwenoude zijden of fijn katoenen jakje, de gebloemde damasten rok, witte kousen, bloedkoralen arm banden, beugeltas of rieten spoormand je. De mannen verschijnen compleet met hoge hoed en zwarte pandjesjas, kuitbroek en witte kousen, rokend uit hun gouwenaars, die zij van tijd tot tijd vullen uit zilveren tabaksdozen. In het oude Haarlemse stadhuis zal de huwelijksvoltrekking geschieden, maar op de Grote Markt zal een bruiloftsta fel worden aangericht, waarbij het er uiteraard vrolijk zal toegaan. De bruiloftsgasten zullen er naar oude trant de Skotse Trije, de Slaap muts, Donder in 't Hooi, Schaatsenrij- derswals, Dubbele vier en Boerensehots dansen. Kees Stet zal er zijn Westfrie se voordrachten houden. Kortom het wordt een zeldzaam spectaculair tafe reel, maar toch niet zodanig, dat men het als een „show" gaat verstaan. Het is een stukje levende folklore, zoals het in de van 1933 daterende Schermer dansgroep onder de bezielende leiding van burgemeester J. Posch uit Stom petoren levendig gehouden wordt. Het optreden geschiedt in het kader van de feestelijkhedep, zoals die geor- De Federatie van Nederlandse Zan gersbonden heeft een telegram gezon den aan de staatssecretaris van het de partement van O.K. en W., waarin met klem wordt aangedrongen op handha ving van de Haarlemse Orkestvereni ging in haar huidige vorm. Het orkest is voor de oratoriumverenigingen in het Westen van het land onmisbaar. Het bestaansrecht van dertig koren staat op het spel! In zijn eerste verklaring aan de bui tenlandse pers heeft de nieuwe Oosten rijkse president Dr. Theodor Körner gezegd: „Ik vertrouw, dat ik de we reld er van zal overtuigen, dat Oosten rijk zijn geschiktheid voor algehele vrijheid en voor een spoedig sluiten van een vredesverdrag heeft bewezen". De nieuw gekozei. Oostenrijkse pre- (Van onze parlementaire redacteur) r\E fraaie, aan het Haagse Binnenhof gelegen zaal, waarin in Oetober 1790 ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Louise met Karei Georg August erf prins van Brunswijk-Wolfenbüttel, voor het eerst de hooggeplaatste paren zich gracieus bewogen op de melodie van een menuet en later de Tweede Kamer der Staten-Generaal haar prozaïsche vergaderingen ging houden, ondergaat een gron dige verbouwing en vernieuwing. De honderd volksvertegenwoordigers zijn er tijdelijk uit verdreven en moesten hun bivak opslaan in de Ridderzaal. Zij zullen er nu echter spoedig terugkeren, want het werk begint zijn voltooiing te naderen. Met de griffier der Kamer, mr. Schepel en met de architect van de Rijksge bouwendienst, de heer Stomps, hebben wij de situatie in ogenschouw genomen, waarbij we konden constateren, dat de outillage veel verbeterd is en dat e huisvesting van de leden sterk is gemoderniseerd en verfraaid.' tal ronde vensters aangebracht, waar door het daglicht naar binnen valt en waarachter des avonds lampen braq» den. De vloer is omlaag gebracht en loopt naar het midden van de zaal 84 cm. af. De lelijke schotten, die tot dusver de zaal ontsierden, zijn veiivij- derd. Daardoor is ruimte gewonnen voor nog vijftig zetels, voor het waar schijnlijke geval, dat het aantal Twee de Kamerleden volgend jaar tot 150 verhoogd wordt. De stenografen hebben direct uit de zaal een ondergrondse verbinding ge kregen met hun apartementen; de toe gang tot de griffie is verruimd: de telefooncentrale is verplaatst en er zijn tien lijnen gekomen met 92 huis aansluitingen, in plaats van de vroe gere vijf lijnen. Door verbetering van de wandelgan gen zjjn alle onderdelen van het ge- r\E beide tribunes, links en rechts van de voorzitter, zijn aanzienlijk uitgebreid. Zij steken verder de zaal in en kunnen daarvoor meer belangstel lenden bevatten. Links is de publieke tribune, rechts de gereserveerde, op de voorste rijen daarvan heeft de par lementaire pers een plaats gekregen De green Ieren bekleding van de stoe len en van de afscheiding tussen pers en publiek maakt een frisse indruk. Vóór de verbouwing bevatte de pu blieke tribune een zeer beperkt aantal staanplaatsen. Er zijn nog wel enkele staanplaatsen, maar er zijn 31 goede zitplaatsen bijgekomen. In het gewelfde plafond is een aan bouw vlugger bereikbaar geworden, hetgeen vooral een voordeel is, als er vergaderd wordt met gesloten deuren. Op de begane grond heeft men de Kamers gemaakt voor de fractiever gaderingen van de in het parlement vertegenwoordigde partijen. Bij uit breiding van het aantal leden tot 150 komt men evenwel weer voor moei lijkheden te staan en zullen nieuwe voorzieningen getroffen dienen te wor den. De K.V.P. bijvoorbeeld komt dan met bijna vijftig man op en zal dus de beschikking moeten hebben over een grote ruimte. Doch daarvoor zijn al gelden op de begroting uitgetrokken. De onooglijke en ver onvoldoende toegang tot de publiek en de perstri bune is vervangen door een brede ste nen trap en aan de zijde van het Bin nenhof zullen voortaan ook de wach tende chauffeurs en de parketwacht behoorlijke kamers krijgen. Uit de vestibule zijn de lelijke schotten weg gebroken. waardoor de entree van het gebouw meer in overeenstemming is gekomen met de waardigheid van ons parlement. Op de tweede verdieping kreeg de leeszaal voor de leden een bijna drie keer zo grote oppervlakte. Voor het eerst is in de zaal en we1 naast de publieke tribune ook eer "adiohokje aangebracht Wel hebben de Kamerleden zich een jaar lang het gebruik van hun eigen home moeten ontzeggen, maar als zij daar op of omstreeks 19 Juni weer gaan vergaderen, hebben zij een huis vesting teruggekregen, waarin het prettig zal zijn te werken sident, Theodor Körner, werd op 24 April 1873 in de Hongaarse plaats Uj Szoenyi bij Komorn geboren als zoon van een officier. Na zijn opleiding aan de technische militaire academie te Wenen werd hij op 18 Augustus 1894 luitenant en diende bij de generale staf. Tijdens de eerste wereldoorlog stond hij aan het front, eerst in Servie, daar na in Italië. Ten slotte werd hij chef van de generale staf van het Oosten rijks-Hongaarse leger aan de Isonzo. Na de eerste wereldoorlog werd Körner be noemd aan het bureau voor het leger. In 1934 werd hij gepensionneerd. In '25 kreeg Körner als sociaal-democratisch afgevaardigde van Wenen zitting in de Bondsraad. In 1945 werd hij door de Gestapo gearresteerd op beschuldiging van hoogverraad doch na een maand weer vrijgelaten. Medio April van het zelfde jaar werd hij op voordracht van de sociaal-democratische partij door de Sowjetrussische autoriteiten benoemd tot burgemeester van Wenen, welke benoeming bij verkiezing werd beves tigd. Deze functie heeft hij tot op he den bekleed. In Oetober 1945 werd aan Körner door de Technische Hogeschool te We nen de ere-doctorstitel in de techni sche wetenschappen verleend. „Waarom maakte hij dan zo'n kabaal, als je hem beleefd te woord stond?" Van de eerste ronde van het inter nationaal Staunton schaaktornooi te Cheltenhar luiden de uitslagen: Gligoric (Z. SI.)—Unzicker (Dld) yyt, Rossolimo (Fr.)Tratakowei (Fr.) y.yt, Pirck (Z. SI.)Matanovic (Z. SI.) afgebroken, Wade (N. ZeeL— Donner (Ned.) afgebroken, Trifunovic (Z. SI.)Golombek (GB) afgebroken, Stahlberg (Zweden)Klein (GB) afgebroken, Broadbent (GB)—Bogol- jubow (Dld.) 10, Van Scheltinga (Ned.)Aleander (GB) 01. Onze landgenoot Van Scheltinga had in zijn partij tegen Alexander ui te ta kend remisekansen, doch een foutieve zet wegens tijdnood kostte hem de partij. Nauwelijks is het athletiekseizoen be gonnen of Faiuiy BlankersKoen heeft alweer de nodige successen behaald. Te Liverpool ging zij gisteren als eer ste over de eindstreep bij de 100 yards in de tijd van 10.9 sec. Hiermede evenaarde zij het Britse record. Ook de 80 meter horden nam zij, in de goede tijd van 11.4 sec., voor haar rekening. Bij de heren had Mc. Donald 9.7 sec. nodig voor de 100 yards. De Belg Alfon won een amateur wedstrijd te Brussel. Onze landgenoot Plantas eindigde op de tweede plaats voor de Belg Maes en de Nederlander Snijders. Na de negende etappe luidt het algemeen klassement van de Ronde van Italië: 1. Magni (It) 55 uur 14 min. 22 sec; 2. Astrua (It.) 55.14 49; 3. Kubler (Zw) 55.1511; 4. Bobet (Fr) 55.15.39; 5. Van Steenbergen (Belg) 55.16.03; 6. Schaer (Zwits) 55.17.36; 7. Fausto Coppi (It) 55.18.20; 8. Koblet (Zwits.) 55.19.44. Te Baarle Hertog werd een weg wedstrijd voor amateurs gehouden over een afstand van 95 km. Onze landge noot Roks werd eerste in 2 uur 43 min. voor de Belg Verstraeten en de Bra bander Suyuerbuyk. De Amateur Athletic Association zal de volgende atbleten afvaardigen naar de wedstrüden die op de Olympi sche Dag, 17 Juni, in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehou den: 200 meter: Lewis en Higgins; 400 meter: Scott en Pugh: 800 meter: Mor- ley; 1500 meter: Eyre. Iq de Rivièrahal te Rotterdam behaalde Teun Brommer in het wel- tergewicht in de vijfde ronde een tech nische ko-zege op de Belg Alois de Wulf. Bij de KNAU is bericht binnen gekomen. dat de Franse Athletiek Or ganisatie van het zenden van een af vaardiging naar de internationale ju bileumwedstrijden afziet.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3