Nederlandse cracks op het tweede plan Onvoldoende doch rechtvaardig zegt het Nederlandse volk Piet van der Kuil aangezocht door Italiaans manager Verhoren van 78 uur maakten hem geestelijk kapot Schulte, Wagtmans en Peters hebben ruim achttien minuten achterstand Sport in 't kort Feestgangers zege Bogaerts in oranjetrui Van Rinkel in de finale gemengd dubbel De vijf procent loonsverhoging OP HET MATJE Gaat jonge VSV-er voor Fiorentina spelen? Nieuw aanbod voor Lenstra? Amerikaanse congres leden naar Europa .Bekentenis"was geheel gefingeerd Bijzondere toeslag op pensioenen wordt hoger Overval op PTT-kantoor in Rotterdam-Zuid Nog een dode tijdens T.T. races op Man Azzam Pasja naar Turkije Truman waarschuwt voor inflatie* D= ZAAK, die ons vanochtend bezig hield, was ingewikkelder dan de Velser-affaire en duisterder dan het onderzoek naar de daders van de zelf moord op Schallenberg. Iedereen be schuldigde iedereen en een iegelijk dekte de ander. Het stond tien tegen tien en het was helder als de zee bij Capri, dat er op zijn minst vijf kapi tale meineden werden geproduceerd. Maar het bleef de vraag van Pilatus: wat is waarheid? Is de opgeviste brandkast van diefstal afkomstig? Treinontsporing bij Utrecht ZATERDAG 9 JUNI 1951 3-wv,w t nr Rri nirvi j- nAT "E BELGEN in de vierde etappe van de Ronde van Nederland een hevig offensief zouden inzetten, lag voor de hand. Deze ronde liep immers groten deels over Belgisch grondgebied. In eigen omgeving zijn de Belgen gewoonlijk furieuze tegenstanders. Dat de Belgen echter de Nederlandse cracks op het tweede plan zouden weten te brengen, zal zelfs voor de meest verstokte Belgi sche supporter wel een verrassing zijn geweest. Met een voorsprong van niet minder dan twintig minuten op de eerste Nederlander, de Limburger Lambrichs, kwamen De Feyter, Stayen en Bogaerts, drie renners van de Belgische B-ploeg, te St. Nikolaas door de finish. De Belg Decin (Belgie A) droeg er met zijn vierde plaats toe bij, dat de Belgische zege volkomen werd. Bogaerts zal in de vflfde etappe met de oranjetrui mogen starten. Hij heeft zestien minuten voor sprong in het algemeen klassement op de best geplaatste Nederlander, Voorting. Tijdens de twee resterende dagen staan de Nederlandse kopstukken, Wagtmans, Schulte, Peters, Faanhof, Janssen en Lambrichs voor de wel zeer zware opgave een achterstand van om en nabij Je twintig minuten in te rijden. Schoenmakers, Van der Zande en Lambrichs. Op 9 min. 50 sec. volgde een lang uiteengerekt peloton met De Gravelijn, Schulte en Voorting. De on derlinge verschillen werden in het verdere verloop van de koers nog wat geaccentueerd, maar de positie als ge heel veranderde niet meer. Ieder vroeg zich af wanneer het grote peloton ein delijk ernst zou maken met de achter volging, totdat men het feit wel moest accepteren dat er niet achtervolgd zou worden. Algemeen klassement Na de 4e etappe luidt het algemeen klassement van de ronde van Neder land als volgt: 1 Bogaerts (Belg. B) 28.41.35, 2 Van Stayen (Belg. B) 28.44.28, 3 De Feyter (Belg. B) 28.49.01, 4 Graevelijn (Belg. A) 28.57.01, 5 Voorting (Ned. B) 28.57.01, 6 Van Kerkhoven (Belg. A) 28.59.08, 7 Wagtmans( Ned. C) 28.59.17, 8 Schoen makers (Ned. A) 28.59.34, A Buyl (Belg B) 28.59,52 10 Braekeveld (Belg. A) 28.59.53, 13 Peters (Ned. B) 29.02.01, 14 Faanhof (Ned. B) 29.02.50, 15 Schulte (Ned. A) 29.03.42, 16 De Hoog (Ned. C) 29.03.42 17 Dekkers (Ned. A) 29.04.45, 18 Janssen (Ned. C) 29.04.45, 19 Lam brichs (Ned. C) 29.06.51. Het ploegenklassement luidt: 1 België B 86.15.04, 2 België A 86.56.02, 3 Nederland B 87.01.52, 4 Nederland A 87.07.32, 5 Nederland C 87.07.44, 6 Int. ploeg 87.55.01, 7 Frankrijk 88.46.18. f\E winnaar van de vierde etappe, de dappere De Feyter die ook de eerste etappe op zijn naam bracht, wist na aankomst te St. Nikolaas niet goed of hij moest lachen of huilen. Doodmoe stapte hij van zijn fiets en zei de eerste minuten geen woord. Eerst nadat zijn moeder hem had ge feliciteerd onthulde De Feyter wat hem dwars zat. Gisteren was hij n.1. tegen de grond gereden, waardoor hij kostbare minuten had verloren. „Als dat niet was gebeurd zou ik deze ron de hebben gewonnen" zei hij vol zelf vertrouwen. Niettegenstaande deze pech staat de Belg toch nog op de derde plaats in het algemeen klasse ment met slechts acht minuten ach terstand op Bogaerts, een plaats die hem toch nog perspectief voor de overwinning biedt. Kleurloze wedstrijd AT er in de vierde etappe ge beurd is laat zich in één zin samenvatten: nauwelijks was te Til burg het aanvangsein gegeven of de Belgen De Feyter, Bogaerts, Decin en Van Stayen liepen weg. Ze verloren Decin door bandenpech bij Turnhout, de drie anderen gingen door en werden pas te St Niklaas weer gezien door het peloton, dat onderweg van alles gedaan had behalve hard fietsen. Het verloop van de strijd, een zeer eenzijdige strijd, want eigenlijk heb ben er slechts zeven renners aan deel genomen, heeft de volgers van de ka ravaan met verbazing vervuld. In het begin gebeurde wat ieder zo'n beetje verwacht had. Van Tilburg is het nau welijks tien kilometer naar de grens, waar een premie van 500 franc de renner wachtte die het eerst onder de slagboom doorging. Het was begrijpe lijk, dat het Belgen waren, die dongen naar die prijs en naar de eer het eerst de Belgische bodem te bereiken. Ongeveer 22 km van de start, hadden de vier koplopers een halve minuut voorsprong op een groep van 13 man, namelijk de oranje trui drager De Graevelijn, Van Kerkhoven, Bakker, Evens, Dielissen, Francken, Braeke veld, Wagtmans, Janssen, Schoenma kers, de Ruiter, Voorting en Declerck. De vier koplopers peddelden stug door en hadden te Herenthals ruim 50 km van de start, al meer dan 5 minuten voorsprong op de rest. Maar Lam brichs, Schoenmakers en Van der Zan de hadden de achtervolging ingezet en te Lier (77 km) was de positie: Aan kop Bogaerts, De Feyter en Van Stayen, op 3 min. Decin, die bij Kloos- terheide, kort voor Lier, een lekke achterband had gekregen. Op 8jj min Drie Nederlandse dames ie Noordwijk in de eindstrijd Met uitzondering van Rinkel, die met zijn Engelse vriendin Jean Quer- tier tot de finale van het gemengd dubbelspel is doorgedrongen, zijn met nog twee dagen in het vooruitzicht alle Nederlandse heren-deelnemers in de internationale tenniskampioen schappen te Noordwijk uit het tour- nooi verdwenen. Wat dit gemengd dubbelspel aangaat is men geneigd aan te nemen, dat het doordringen van Rinkel tot de finale voor een lang niet gering deel te danken is aan zijn partner Jean, want Ivor zelf is niet in goede vorm, getuige de slechte par tij met Van Swol van Donderdag en getuige ook de vrij smadelijke 4—6, 46 nederlaag, die Rinkel in de ver- 1'ezersronde vandaag leed tegen Maris Bij de dames spelen nog drie onzer landgenoten mede: Nel Hermsen, mej. Rollin Couquerque en mej. Eggersman. Nel Hermsen moet vandaag trachten tegen de niet-geplaatste Georgie Wood- gate uit Engeland een plaats in de fi nale van het dames enkelspel te ver overen, waartoe zij in staat moet worden geacht. In het damesdubbel- sPel wist bij verrassing mej. Rollin Couquerque (met de Zuid-Afrikaanse mevr. Van Coller) de partij tegen de sterker geachte dubbel Schmier Scholten in drie sets te winnen. Aan gezien mej. Eggersman met de Fran- oaise, mevr. Amouretti een zege uit het vuur sleepte tegen Nel Hermsen en haar vriendin Jacqueline Marcellin, zullen vandaag in de halve finale mej Rollin Couquerque en mej. Eggersman, ieder met haar buitenlandse partner, elkaar een plaats in de finale van het damesdubbelspel betwisten. Van de vierde ronde van het inter nationaal schaaktournooi te New York luiden de uitslagen: ReshevskyO'Kelly V«Yi, BisguierEuwe y,Kra- mer-Najdorf y, Guimard-Shains wit y,ilt> EvansFine y,y, Horo witzByrne 1—0. Reshevsky leidt met 4 pnt. In het Pare des Princes te Parijs werden internationale wielerwedstrij den gehouden. De voornaamste resul taten, luiden: 40 km. achter Derny-mo- toren: 1. Van Est 43 min. 48,2 sec. Op één ronde: 2. Gauthier (Fr.), 3. Robic (Fr.), 4. Quentin (Fr.), 5. Rolland Fr.) Tijdens het internationaal dames- basketball-tournooi te Nice verloor het Nederlandse damesteam met 3322 van Frankrijk. De ruststand luidde 2320 voor de Franse dames. Zeven minuten vóór het einde werd het spel onder broken, doordat de Nederlandse ploeg uit protest tegen het zeer gladde en daardoor onbespeelbare terrein de strijd staakte. De uitslagen van het wereldkam pioenschap rolhockey luiden: Spanje Frankrijk 11, IerlandDenemarken 21, BelgieNederland 60, Duitsland- Denemarken 200, EngelandNeder land 6—2, ItaliëBelgie 72, Portugal —Zwitserland 101. De races om de grote prijs van Nederland, Dutch T.T., zullen dit jaar wederom de 125 cc,350 cc en 500 cc klas sen omvatten. Opvallend is, dat Gilera en Norton de gewone uitnodiging om naar Assen te komen niet hebben af gewacht, maar zich eigener beweging reeds tot de organisatie-commissie hebben gewend met verzoek om inlich tingen. Ook uit Australië zijn bereids aanbiedingen voor inschrijving binnen gekomen. De 18e etappe van de ronde van Italië werd gewonnen door de Italiaan Fausto Coppi in 7 uur 22 min. 18 sec De verdere uitslag luidt: 2. Kubler (Zwits.) z.t.; 3. Koblet (Zwits.) z. t.; 4. Rossello (It.) z. t.; 5. Salimbeni (It.) z.t.; 6. Astrua (It.) z. t.; 7. Barducci (It.) z. t.; 8. Magni (It.) z. t. Enige weken geleden heeft het NIPO het publiek (vertegenwoordigd door een zorgvuldig bepaalde steekproef) een aantal vragen over de laatste loonronde gesteld. Meer dan de helft der volwassen Nederlanders blijkt de vijf procent loonsverhoging gekregen te hebben. Maar zeventienden van het publiek vindt hem onvoldoende. „Vindt u deze 5 loonsverhoging voldoende of niet?" luidde de NIPO- vraag. 71 antwoordt: niet voldoende; 14 antwoordt: voldoende; 15 geen oordeel. „Vindt u de 5 loonsverhoging, gezien de omstandigheden is land. rechtvaardig of niet?" vroegen de enquêteurs van het NederIóii .nstituut voor de Publieke Opinie verder. 75 meent: rechtvaardig; 13 niet rechtvaardig; 12 geen oordeel. Slechts een klein deel der stemgerechtigde Nederlanders (23 jaar en ouder), 13 namelijk, vindt de 5 meer loon onbillijk in de tegen woordige omstandigheden. „Indien de 5 loonsverhoging niet gekomen was, vindt u, dat de arbeiders dan eventueel voor loonsverhoging hadden moeten staken?" Ook indien de prijsverhogingen van de laatste tijd niet door een loons verhoging waren gevolgd, vindt 63 van het publiek, dat er toch niet voor gestaakt had moeten worden. Een kwart, 26 vindt van wel. Van alle ondervraagde arbeiders en arbeidersvrouwen vindt niet 26 maar 37 dat er dan eventueel gestaakt had moeten worden. Maar toch ook nog 55 de meerderheid dus, van niet. Bijna alle arbeiders (circa viervijfde) hebben de nieuwe 5 verhoging van het loon ontvangen. De meesten (82 vinden hem, net als de rest van het publiek, onvoldoende. Maar ook vindt 72 der arbeidersgroep deze loonsverhoging toch wel rechtvaardig in de huidige omstandigheden. Piet van der Kuil, de talentvolle achttien-jarige rechtsbuiten van VSV, hee'1 bezoek gehad van een Italiaanse manager, die hem heeft gepolst over eventuele bereidheid om een contract te tekenen met Fiorentina uit Floren ce, de club, waar ook Roozenburg voor uitkomt. Er is nog geen geldbedrag ge noemd, maar de manager zou spoedig terug keren in gezel schap van de trainer van Fiorentina, Cassadei, om zo mogelijk een contract af te sluiten. Dezelfde ma- .nager zeide, dat hjj ook Abe Lenstra zal trachten *3 Piet van der Kuil ..Van het najaar naar Italië?.... bewegen tot een contract. Piet van der Kuil heeft al eerder een dergelijk aanbod gehad en wel van Engelse zijde. Bij de sportuitwisseling Velsen-Edmonton kwam de Engelse trainer Joyce naar hem toe, die hem trachtte over te halen tot een contract met Arsenal of Tottenham Hotspur, maar de jonge VSV-er ging er niet op in. Ze betaalden te weinig, was zijn oordeel. Overigens heeft hij voor net aanbod van de Italianen wel oren, maar hij wil een paar voorwaarden stellen. Eerst wil hij dit jaar zijn stu die aan de Nijverheidsschool, waar hij leert voor machinebankwerker, af maken, daarnaast stelt hij de eis, dat zijn vader hem gedurende een jaar kan vergezellen en tenslotte wil hij de tournee meemaken, die VSV in Augus tus denkt te maken. Voor September of October vertrekt hij dus zeker niet en dan alleen nog maar, als de Italianen met een aannemelijk bod voor de dag komen. Daar is dan nu het wachten op.... Voor studie van militaire vraagstukken Zestien leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden worden he den te Parijs verwacht. De commissie maakt een studiereis door de Europese landen, die bij het Atlantisch Pact zijn aangesloten om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen bij de her bewapening, van de voorwaarden voor een collectieve verdedigingsorganisatie en van de uitvoering der plannen in het kader van het collectieve veilig heidsprogram, waarvoor de Amerikaan se regering nieuwe credieten tot een bedrag van 8,5 milliard dollar heeft ge vraagd. De commissie zal te Parijs confere ren met generaal Eisenhower en Milton Katz. Zondag gaat zij naar Londen voor een bespreking met de voorzitter van de permanente raad van het Atlantisch Pact, Spofford. Verder worden Noor wegen, Nederland, Belgie, Italië en West-Duitsland bezocht. Vogeler over zijn gevangenschap De Amerikaan Robert Vogeler, die toen hij vertegenwoordiger in Honga rije was van de International Telephone and Telegraph-Company wegens „spionnage en sabotage" werd gearres teerd, heeft een verklaring afgelegd over het verhoor, dat hij in Hongarije heeft ondergaan. „Er komt 'n moment", aldus Vogeler „dat men het nutteloos acht de eisen van zijn verhoorders niet in te willigen. Ik voelde me in de steek gelaten, en meende hoe dan ook te worden gedood. Ik dacht dat ook al zou ik niet zelf bekennen mijn communis tische ondervragers er wel voor zouden zorgen, dat een gefingeerde bekentenis zou worden gepubliceerd. Dat is het moment waarop men de nonsens te kent, die wordt voorgelegd." Verder zeide Vogeler, in zijn eerste interview de indruk te hebben gewekt, dat er „enige waarheid" in zijn beken tenis school. Hij bedoelde dit ironisch. .Alleen mijn naam, geboorteplaats, de naam van mijn werkgever waren goed vermeld. Maar wellicht heb ik het be grip voor ironie verloren. Vogeler verhaalde hoe hij in de ge vangenis van de Hongaarse geheime EISENHOWER HERDENKT INVASIE Voor grenspaal „O" bij Sainte- Mère Eglise in Normandie legde Gen. Eisenhower een krans ter herdenking aan de landing van Normandie. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, strekkende tot verho ging van pensioenen met een bijzondere toeslag en van de kindertoelage voor gepensionneerden. Voorgesteld wordt, de bijzondere toeslag van f 90, genoemd in de wet van 9 Nov. 1950, te verhogen tot resp. f 250 voor pensioenen beneden f 1500, f 300 voor pensioenen van f 1500 tot f 3000 en f 350 voor pensioenen boven f 3000. De bijzondere toeslag van f 50 wordt, voor dezelfde klassen, verhoogd tot resp. f 150, f 200 en f 250. De kindertoelage wordt verhoogd: voor de eerste twee kinderen tot f 152 per kind en per jaar en voor het derde kind tot f 164 per jaar en voor de meer dere kinderen tot f 208 per kind en per jaar. politie 78 uur lang zonder te mogen slapen een „derde-graads-verhoor" onderging. Na zijn instorting legde men hem zijn „bekentenis" voor, waarin Vogeler zeide, te hebben gesaboteerd. Op duivels-virtuose wijze was daarin een normale verklaring van zijn maat schappij vervlochten, die ging over het niet halen van de, door de Hon gaarse regering voorgeschreven, pro ductie der international Bekentenis-proce du re Er was een periode waarin Vogeler gedurende twaalf dagen zestien uur per dag werd verhoord. Toen hij bleef weigeren zijn „bekentenis" te onder tekenen werd hij tien dagen op water en brood in een vochtige en onver warmde cel opgesloten. Hij werd voort durend ondervraagd en gadegeslagen en mocht zich niet wassen. Hij verloor tijdens zijn gevangenschap achttien pond aan gewicht. Vrijdagavond heeft een jongeman gepoogd, vlak na sluitingstijd een over val te plegen op een bijkantoor van de PTT in Rotterdam-Zuid. Men liet hem door een achterdeur binnen, omdat hij 's middags zijn vulpen zou hebben ver geten. Daarop bedreigde hij de aan wezige ambtenaren met een „pistool" en eiste de kas op. Hij wist f 32 te be machtigen en verdween toen ijlings. Een ambtenaar en een burger zetten een achtervolging in en slaagden er in, de overvaller enkele straten verder te grijpen. Hij is aan de politie overgele verd en opgesloten. Het „pistool" was een sigarettenaansteker. Voor de tweede maal viel, tijdens de T.T.-races op het eiland Man, een dode te betreuren. De Engelse rijder Horn verloor in de zeldzaam span nende races van de 500 cc-klasse de macht over zijn stuur daar zijn voet steun door een lekke olieleiding spek glad was geworden. De formidabele snelheid waarmede deze race constant werd gereden eiste vele uitvallers. De 27-jarige monteur Duke werd met zijn Norton winnaar in de recordtijd van 2 uur 48 minuten en 56.8 sec. Zijn ge middelde snelheid bedroeg 150.99 k.m. per uvr. Op de tweede plaats eindigde Bill Doran op A.J.S. en Mc Candless werd met Norton derde. Toenadering onmogelijk? De algemene secretaris der Arabi sche Liga, Azzam Pasja, bezoekt mo menteel Turkije op uitnodiging van de Turkse regering. Daar koning Abdoel- lah van Jordanië een week geleden Turkije heeft bezocht, acht men Pas ja's bezoek veelbetekend. In sommige Arabische kringen gelooft men, dat Turkije de Arabische staten wil over reden zich te verenigen in een defen sief verdrag voor het Midden Oosten. Azzam Pasja zal eveneens Pakistan bezoeken, dat de Arabische de fensieplannen tot alle Islamietische landen wil uitbreiden. Gezaghebbende kringen in Ankara noemden de berichten in Egyptische bladen als zou Turkije met koning Ab- doellah een blok van het Midden-Oos ten willen vormen, onjuist. Men her innert eraan, dat Turkije bij zijn toe nadering tot de Arabische landen nog steeds op politieke hinderpalen is ge stoten. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman voorspeld, dat de inflationistische druk in de Ver enigde Staten, die het gevolg is van de uitgaven voor de defensie, in de loop van dit jaar snel in kracht zal toene men, en dat deze druk het volgend jaar nog groter zal worden. Hij deed een beroep op het congres om een verlen ging van het regeringsprogramma tot bestrijding van de inflatie goed te keu ren. Truman zeide, dat de prijzenoorlog, die onlangs tussen een aantal Ameri kaanse warenhuizen is uitgebroken, is te beschouwen als een aanwijzing, dat het huidige programma tot bestrijding van de inflatie doelmatig is. In de af gelopen maand zijn de groothandels- prijzen en de kleinhandelsprijzen ge daald en is het voedsel iets goedkoper geworden, zo zeide hij. Truman waar schuwde echter, dat dit slechts een adempauze is. Het kwam allemaal door de bruiloft van Franciscus en Gerdien, die temid den van vriend en magen zich moed hadden ingedronken voor de vaart op de woelige levenszee. En was die drinkerij nu maar beperkt gebleven tot het echtpaar dat samen honderd lentes telde dan zou het zijn geëin digd met tweekaters en een beetje glasschade, want de jonggehuwden hadden om tien uur het café verlaten, vermoeid van de spanning op deez' hoogtijdag en van zins zich vroeg ter sluimering te begeven. De gasten hadden het lawijt ver volgd met allerlei rondjes en dat ging best. tot Jilles van Kneel van Arie zei. dat Franciscus wel gauw zou rillen van de vlooien, omdat Gerdien d'r ganse leven nog niks was geweest als een lellebel-van-'n-wijf. En aangezien Gerdien d'r zus, de koningin der woonwagens, Alida G., deze verklaring hoorde, had zij een diplomatieke nota van antwoord geleverd, die (met het oog op geloof en goede zeden) niet voor herhaling per drukpers vatbaar is. Ge zoudt haar' woordkeus trouwens in geen enkele dictionnaire verklaard vinden Enfin, er was een veldslag ontstaan, waarbij het biljart diende als achten dertigste breedtegraad. Het slagwerk was verzorgd met stoelpoten en bil- jartqueuen en het aantal kapotgegooi- de bierflessen had de zaaleigenaar later (volgens een reconstructie van de schervenmassa) op zeventig ge taxeerd. Er was gegooid met een fiets en w het gangetje had Rooie Jaap kans gezien Dikke Mien van Gertje Druppel zo'n oplawaai te geven, dat haar kunstgebit in twee gelijke delen was gesplitst. Toen de politie arri veerde, hadden beide legers zich juist, ter hergroepering, naar de tuin bege ven, alwaar een kippenhok gesloopt werd tot veiligstelling van de amuni- tievoorraad. Kneel Puist had verzet gepleegd bij de arrestatie en de ouwe Wimpie Mottebal had 'n agent met een plank zVn nek geslagen. Maar dit waren dan ook voorlopig de enige feiten, die wettelijk en overtuigend bewezen waren. De rest was precies als de nieuwe regeling voor de paspoorten- een duister land vol kuilen en ram pen en de rechter besteedde er an derhalf uur van de nationale tijd aan om het allemaal uit te zoeken Er werd gelogen met een bekwaamheid, ae aan het geniale grensde. Op de tribune klonk van tijd tot tijd gesis en gebrom Kneel Puist en ouwe Wimpie wer den voor twee maanden uit logeren gestuurd; Rooie Jaap kreeg zes weken schuurtje en de verdere toewijzingen vaneerden van tien dagen tot dertig gulden boete. Over de beledigingen werd niet ge sproken; vermoedelijk hadden de fees telingen die niet als zodanig herkend. Er was, bij het afscheid van het ge rechtsgebouw, enig rumoer in de gang maar een stoere agent veegde kordaat het portaal schoon. Toen daalde er een verheven rust neer. En de rechter begon aan de volgen- eindeloos^ eindeloos' KAREL (Eigen bericht) Zoals in ons blad van gisteren werd bericht heeft de bemanning van de U.K. 136 een brandkast uit het IJssel- meer opgevist. Een Marine-officier vermoedde dat de kast afkomstig was van de in de Meidagen van 1940 tot zinken gebrachte „Friso" en daarom zal de M.O.D. de kast openen. Zeer aannemelijk is de lezing die ons naar aanleiding van de vondst is gedaan. In 1918 is te Medemblik op zekere nacht uit de woning van de toenmalige gemeente-ontvanger Geyse- laar aan de Oosterhaven aldaar een brandkast gestolen. De inhoud moet hebben bestaan uit enige honderden guldens. Na een langdurig onderzoek, dat aanvankelijk leidde in de richting Lambertschaag, kwam men toen reeds tot de conclusie dat de brandkast per vaartuig was vervoerd. Nooit is de kast terecht gekomen. De door de beman ning van de U.K. 136 opgeviste brand kast zag er voor tien jaar op de bodem van het Meer te hebben gelegen al te gehavend uit. Onze zegsman was van mening, dat de daders de inhoud uit de kast moeten hebben gehaald, alvo rens het gevaarte te laten zinken. In de afgelopen nacht is tijdens ran geren op het emplacement Utrecht een ledig diesel-electrisch treinstel met een aantal assen ontspoord. Het treinver keer van Utrecht via MaarsenBreu- kelen naar Amsterdam en omgekeerd is daardoor voorlopig gestremd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3