Van de Zeeuwse stromen naar de Waddenzee Stad en Omgeving Groeiend „Hermes 1 nu zeker aan nieuwe terreinen toe Gewijzigde „Juttersparadevoor het Helderse Rode Kruis Mytilicolaparasiteert op de mossel Slecht bezochte opvoering in Casino'' The Wreckers" voor 't Molentrio Prins Bernhard weer in „O en 0"-ere-functie in „Winnubst" concerteert het Julianapark Enorme belangstelling voor KSK-slotavond Deze week bespreking met gemeentebestuur Dikke driehonderd gulden voor „Sociaal Werk" IN HET KORT Aparte elftalcommissie voor de dames Mixed-tournooi van Hermes door de Kweekschool gewonnen Vanavond strijd om de tweede prijs EEUWENOUDE CULTUUR WORDT GEEVACUEERD Kaiser bereikte finale schaakkampioenschap Samenwerking tussen wetenschap en practijk M n opa was ook op het Meeuwenveld British Women's Club ontving dankbetuiging Belangrijke opdracht MAANDAG 11 JUNI 1951 Voor de afdeling Den Helder van het Nederlandse Rode Kruis werd Zaterdag avond een sterk gewijzigde „Juttersparade" op de planken gebracht. Ingewijden zullen beamen, dat nogal is afgeweken van de ideeën der samenstellers van de oorspronkelijke „Juttersparade", die veertien dagen geleden werd opgevoerd ten bate van de „Helderse Stichting voor Sociaal Werk". En het dient gezegd: de schets tegen het einde van het programma heeft aan het geheel geen afbreuk gedaan. Niettemin verdween de „non-stop-gedachte", de aaneenschakeling van zelfstandige nummers. Overigens had men m^er rekening gehouden met de tijd, terwijl voorts de gebruikelijke verloting achterwege bleef, zodat men kon vol staan met een pauze van redelijke duur. li De pittige mdziek werd deze keer, bij afwezigheid van „De Werfmelodis- ten", verzorgd door „The (versterkte) five Sullivans". In de plaats van 't Mo lentrio (waarvan de guitarist verstek moest laten gaan) traden onmiddellijk na de proloog „The Wreckers" op. Men kent dit driemanschap van de „Hermes"-avonden, en het is over bodig, dit uiterst beschaafde onderdeel nader onder de loupe te nemen. Als nummer drie stond „Schuldig" op het programma-blad. Wout Melis was in deze rechtbank-schets de beklaagde, die, van moord beschuldigd, zijn een voudige pleidooi hield. Melis deed het uitstekend en daarom vooral was het jammer, dat de rechter meende te menselijk te moeten zijn, door de „moordenaar" vrij te spreken. Hierna volgden George Boer, die, zoals de conferencier had aangekon digd, een „slordig" nummertje accor deon weggaf, „Het ding" (een prima nummer van Jack and partner) en „Palmbomen vanonderdelen, die wij de vorige keer reeds noemden. Dienke de Hoog bracht na ,,'t Grote toneel" van Daan Pool nog Fred Fagel's schlager „Vuur aan bakboord". Het lied kreeg de juiste voordracht en een goede belichting. Steef Boersema zong de „Marahadja" en Jaap van de Sande bracht in plaats van „Nieuwediep" het aardige liedje „Neem het leven zoals het is". Het sloeg in en vormde een waardige aanloop tot het tweede ge deelte van de avond. Joe Burton goochelde er weer lustig op los. Anny Manshanden kwam zon der Jenny opdagen en werd nu op zeer verdienstelijke wijze begeleid door Jan Schouten, die ook Dienke de Hoog accompagneerde. Anny had op haar repertoire staan: „Vanavond om kwart crver zes ben ik vrij" en „Mijn pappie is enkel een foto". Via de imi taties van Wout Melis en de begeeste rende dans van Tiny en Jan van de Wint belandde men bij „Euterpe". dat vooral succes oogstte met „Pepita". Jan van de Wint kreeg Zaterdagavond niet het applaus, dat hij had verdiend. Jammer, want zijn nummer mocht er zijn! De avond werd besloten met de schets ,,'t Café'tje", waarin Steef Boer sema de „hoofdrol" vertolkte. Men weet hoe hij dat doet. Een grappig notarisje was Arie Sieders. De voorzitter van het plaatselijke Rode Kruis, de heer F. N. Winter, had een dankbaar gestemd woord voor de medewerkenden. Hij dankte voorts hen die aan deze avond belangeloze medewerking hadden verleend en overhandigde tot besluit aan alle da mes op het toneel een theelepeltje met een rood kruisje er crp. Om kwart voor twaalf was een eind gekomen aan deze opvoering van de „Jutters parade", die, voorbereid en geleid door Ab. van Leeuwen, helaas zo slecht werd bezocht. Na afloop werd nog gedanst met ..The five Sullivans". Van het bestuur van het „Comité O. en O." vernamen wij, dat prins Bernhard wederom het voorzitter schap van het ere-comité O. en O. heeft aanvaard. Voorts werd ons medegedeeld, dat de basketballwedstrijd in de „O. en 0"-sportweek (op Dinsdag 19 Juni) zal gaan tussen een team van de Ko ninklijke Landmacht en het Neder lands Bondselftal „De Springbokken" De R.K. Harmcmiekapel „Winnubst" onder leiding van de heer H. B. Schen kels, geeft morgenavond van half negen tot tien uur in het Julianapark een extra concert. „Winnubst" zal het volgende programma ten gehore bren gen: 1 1'Etendard fédéral, mars (E. Four- nival), 2 Ouverture Orphée aux En- fers (J. Offenbach), 3 Les patineurs (Waldteufel), 4 Fantasie De Paarlvis- sers (Bizet), 5 Danse Espagnole no. 2 en no. 4 (Moszkowski). 6 Contrasten gr. potpourri (arr. Carl Robrecht), 7 Mars. Fam. Slotboom won de Hoover Naar schatting vijfduizend stadgeno ten hebben Zaterdagavond de heer Bor- gerding aan het werk gehoord en ge zien op het Rialto-terrein, waar om ne gen uur begonnen werd aan de laatste etappe van de grote „K.S.K."-kilome- ter-race. Hij werd ditmaal Dijgestaan door de he»r J. Graaff, die soms als mannequin fungeerde, wanneer aan de menigte rond de geluidswagen de prach tige geschenken moesten worden ge toond. En vooral de dames stonden te water tanden. wanneer mooie tappen stof voor robken en lurken voor hun ogen ver schenen. Hoewel door de winkeliers nog vele extra premies waren beschikbaar ge steld, ging toch aller belangstelling in de eerste plaats uit naar de „Hoover"- wasmachine. De familie Slotboom uit Huisduinen ging ten slotte met deze hoofdprijs strijken. Wij vernamen, dat de wasmachine een zeer welkom stukje huisraad was. daar de familie pas uit Indonesië is gerepatrieerd en nog bezig is, zich naar behoren te installeren. Na afloop van de actie sprak de voorzitter van het „K.S.K.-comité, de heer J. Graaff. een slotwoord. Daarin dankte hij naast het publiek in de eer ste plaats de winkeliers voor hun mede werking. Een speciaal woord richtte hij tot de heer Borgerding, die voor het welslagen van deze reclame-campagne dag en nacht in de weer was geweest. En natuurlijk werd ook de heer Ben Nijpels in het dankwoord betrokken, voor het beschikbaar stellen van de ge luidsauto. Wat velen wellicht niet weten, is, dat Donderdag een extra premie van 25— werd uitgereikt op het tiendui zendste lot, dat de millioen kilometers volmaakte. Zaterdagavond werd een zelfde premie overhandigd voor het vijftienduizendste lot, waarmede het an der halfmillioen kilometers was bereikt. Deze K.S.K.-actie passeerde dus de „anderhalfmillioen", waaruit wel is ko men vast te staan dat de gehele opzet volkomen is geslaagd. Het lijdt dan ook geen twijfel, of aan' het Rode Kruis zal een zeer behoorlijk bedrag kunnen worden afgestaan. Tijdens de jaarvergadering van de Helderse hockeyclub '«f1/ mede- dagen in „Bellevue" werd gehouden, heeft het bestuur en e e de delingen gedaan. Zo vernamen de leden, dat deze week me bespreking Sportraad en enkele vertegenwoordigers van het gemeentebes uur ee dg zal worden gehouden aangaande de uitvoering en de definitieve aa Deze mededeling werd met vreugde be nieuwe velden bij de Donkere Duinen uicunc vpiucii uij uc a/vimvrt *-» »•»»»»-»■• ll'St groet, dat laat zich begrijpen. Voorts kreeg de vergadering e <oe ledental sinds de viering van het tienjarig bestaan met zes en twin ïg genomen. Zaterdagavond, tijdens de opvoering van de „Juttersparade" ten bate van de afdeling Den Helder van het Ne derlandse Rode Kruis, werd bekend gemaakt wat de opbrengst was ge weest van de veertien dagen geleden voor de „Helderse Stichting voor So ciaal Werk" gegeven avond. Het was een mooi bedrag f 344.23. Wanneer B. en W. de „Stichting" de vermakelijkheidsbelasting zouden kwijtschelden, dan zou deze instelling in totaal f411.70 ten goede kermen. De heer J. de Graaf, oud-leerling van het gemeentelijk lyceum, behaal de aan het Amsterdamse lyceum het einddiploma Gymnasium A. Voor de genoeglijkheidscompeti tie voetbal wordt vanavond om zeven uur op het veld van de heer Tesselaar aan de Jan Verfailleweg gespeeld: Openbare WerkenHelderse Melkcen- trale. Nu „Hermes" zo'n flink aantal leden heeftg ekregen, zullen in het komende seizoen waarschijnlijk ook meer elf tallen in de strijd kunnen worden ge worpen. Het ligt in de bedoeling ten minste met drie heren- en drie dames teams uit te komen, en voorts wil men naast het meisjeselftal nog een jon- gensploeg samenstellen. Eén en ander nog onder voorbehoud, daar de plan nen in duigen zullen vallen wanneer in het komende seizoen nog niet op de nieuwe velden kan worden gespeeld. De accommodatie aan de Meeuwen straat is niet toereikend voor een zo groot aantal elftallen. Voor het eerst in de geschiedenis van „Hermes" zal de vereniging twee elf talcommissies hebben. Voor de dames werden gekozen: mevrouw T. de Leur Nak, mej. J. Maasland en mej. W. Brouwer; voor de heren: F. van Rijn, F. Verfaille en C. van Bijnen. In deze werd „Hermes" reeds door verschei dene verenigingen in ons land voor gegaan. Ook financieel kent de hockey-club geen zorgen. Het batig saldo bedroeg ruim f 300,Het Bouwfonds kwam zelfs uit de bus met een saldo van ruim f 1700,welk bedrag in twee jaar werd bijeen gebracht. Het bestuur werd in zijn geheel bij acclamatie herkozen. Het ziet er als volgt uit: W. Lastdrager (voorzitter), H. Zegel (vice-voorzitter)J. Korten- hoeven (secretaris en wedstrijd-secr.), mej. A. van Bueren (2e secr.), P. Vreugdenhil (penningmeester), mej. T. Broekhuizen (2e penningm.), W. Lafe- ber (commissaris van materiaal), C. H. Steilberg (lid). Een punt van bespreking was vooral het bestuursvoorstel, de statuten en het huishoudelijk reglement in gewij zigde vorm aan te nemen. Het ging hier om het toelaten van nieuwe le den, die men eerst aan een „proeftijd" wenste te onderwerpen.Men besloot dit punt nog eens nauwkeurig te bestude ren, alvorens tot wijzigingen over te gaan. Wanneer wij goed zijn inlicht,^an heeft d. reeds bevredigend, stellig deed het f ^u kên rordën ge(onsta"eerd D. dat belangrijke verbetering van het_spe pe en toen bleek jongens- en me.sjesweds ruden namen Hu reeds Lastdra,er was dan wel, dat een en ander volledig naar wens vernep. y „,t—|fct. ook uiterst tevreden, toen hij Zaterdagmiddag een tweetal prijzen uitreikte. Laten wij voor een duidelijk beeld eerst de uitslagen geven van de Don derdag en Vrijdag voor het mixed- toumooi gespeelde wedstrijden: HBS- ULO 00; Lyceuip 1—Lyceum 2 1-0; HKV 1HKV 2 0—0; RK ULO— HKV 2 10; ULO—Lyceum 2—0; HBS—Lyceum 2 0—0; HKV—RK ULO 0—0; HBS—Lyceum 0—2; ULO —HKV C—1; Lyceum 2—RK ULO O1' HKV 2Lyceum 00; HBS HKV 0—1; ULO—RK ULO 1—1; Lyceum 2—HKV 2 1—0. Hoewel de ULO Zaterdag (wegens atletiekwedstrijden in Hoorn) niet van de partij kon zijn, werd toch de beslissing verkregen. Deze viel uit ten gunste van de Kweekschool, en wel voor de derde opeenvolgende keer. De Kweekschool kwam dus definitief in het bezit van de prachtige wisselbeker. De aanvoerder mocht bovendien een medaille in ontvangst nemen, die beschikbaar was gesteld door „Volksonderwijs'. Intussen zal men wel hebben be grepen, dat het leeftijdsverschil in tournooien als deze niet gering is. Neemt men dan ook de prestaties van de ULO-scholen, dan ziet men, dat deze jongere scholieren ook uit stekende resultaten hebben bereikt. Overigens was het succes van de Kweekschool volkomen verdiend. In deze ploeg speelde vooral Slemmer een keurige partij. De uitslagen wa ren Zaterdag: HBSHKV 2 20; Lyceum—RK ULO 00; Lyceum 2— Door zowel J. P. Bommel als M. P, Suiker te verslaan, is het E. G. Kaiser Zaterdagmiddag gelukt in de voorwed strijden om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Noord-Holland (rayon Alkmaar) winxiar te worden. Er werd zenuwachtig gespeeld, hetgeen niet verwonderlijk is, wanneer men be denkt dat iedere schaker zes-en-dertig zetten per half uur moest doen. Nor maal is het tempo dertig a zes-en-der tig zetten per anderhalf uur. De eerste partij Zaterdag ging tus sen E. G. Kaiser (kampioen van Alk maar) en M. P. Suiker (kampioen van Kennemerland)Het kwam al spoedig tot „schermutselingen", waarin de „vechtjas-bij-uitstek" Kaiser de boven toon voerde. De Alkmaarse crack speelde zo gearaffineerd, dat Suiker ten slotte misgreep. Onder het motto „wie waagt die wint", voerde Kaiser een combinatie uit, die niets zou heb ben opgeleverd, wanneer zijn tegen stander de weerlegging maar had ge vonden. Kaiser palmde een stuk in, en toen Suiker zijn tegenstander nogmaals „dienstig" was, gaf de Heemskerker op. Kaiser stond een toren en een loper voor! De tweede partij tussen Kaiser en Bommel uit Den Helder werd onder hoogspanning gespeeld. Bommel werd hierin het slachtoffer van zijn eigen spel. Kaiser speelde ook ditmaal ge raffineerd en uitermate gevaarlijk. Zijn jeugdige tegenstander kwam hier van zo onder de indruk, dat hij Kaisei met diens eigen wapen ging bestrijden. De partij kreeg hierdoor een „kalm" verloop. Op een gegeven moment had Kaiser voor tien zetten vijf minuten ter beschikking. Dit was echter niet zo erg, daar Bommel' voor eenzelfde aan tal zetten slechts twee minuten had. Het pleit niet voor Bommel, dat hij in deze tijdnood een „onlogische" zet deed. Hij deed een schijnoffer, dat meer van een „offer" weg had. Kaiser veroverde een stuk, en hield dit voordeel vast. Hij won de partij, en werd dus ook winnaar van de driekamp. Kaiser komt nu in de finale uit met Hans Bouw meester (A'dam) en G. Kroone (Haar lem). De partij Suiker—Bommel werd niet meer gespeeld. De eindstand werd: Kaiser 2—2; Bommel en Suiker 1—0. (Van onze speciale verslaggever) JjCHIPPER VAN DEN BERGE uit Bruinisse laat met een bijna teder gebaar een handvol jonge mosselen door zijn vingers glijden. „Als het een beetje wil, halen we dit jaar drie van één", zegt hij glunder. „Dan is de strop van verleden jaar aardig goedgemaakt", voegt hij er vertrouwelijk aan toe. Beide opmerkin gen vragen wel enige toelichting, welke de schipper onmiddellijk bereid is te geven. Even later zitten we genoeglijk in het restaurant aan de haven te Oude- schild, waar schipper Van den Berge ons de redenen uiteenzet van zijn komst naar deze Noordelijke streken. Hij en vele van zijn collega's zijn uit de Zeeuwse stromen verjaagd door een kwalijke parasiet, die de laatste jaren de Nederlandse mosselencultuur ernstig heeft aangetast. Dit winstgevende bedrijf, dat reeds eeuwen lang een der voornaamste middelen van bestaan in Zeeland is geweest, is binnen twee jaar tijd totaal ten gronde gericht door millioenen kleine diertjes, die op wonderlijke wijze in ons land zijn binnengedrongen. Alleen de Waddenzee is tot nu toe voor de optrekkende legers van de vijand, die officieel „Mytilicola" heet, gespaard gebleven. JJE PARASIET werd twee jaar gele den voor het eerst gesignaleerd in de Zandstreek, ook wel Mosselkreek genaamd, tussen Noord- en Zuid-Beve land. Zoals altijd in het voorjaar had den de vissers hun „mosselzaad", heel jonge mosselen van één a drie centime ter groot, op de banken uitgezet. Toen zij in Juli 1949 eens poolshoogte gingen nemen, bleken de mosselen in de Zand- kreek veel kleiner, en ook geringer in aantal Is zijn dan normaal. De schuldi gen waren duizenden kreeftachtige diertjes, die zich in de slokdarm van het merendeel der mosselen bevonden. De parasiet leefde van het voedsel, dat d mossel tot zich nam, met als gevolg dat de aangetaste mossel wegkwijnde en stierf. Vanwaar kwamen deze schadelijke parasieten? Het mosselzaad was gevist in de Oostelijke Waddenzee, bij de mondingen van Weser en Elbe. Een door deskundigen, o.a. dr. Korringa, de oester- en mosselspecialist van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, ingesteld onderzoek, heeft uitgewezen dat de parasiet vermoedelijk naar de Duitse Bocht is overgebracht door vrachtschepen die uit de Middellandse Zee zijn gekomen. Het is echter merk waardig, dat de mosselen op de banken nabij de Franse en Italiaanse Rivièra minder van de parasiet te lijden heb ben dan de mosselen in Zeeland. Ver ondersteld werd, dat in de Middel landse Zee de parasiet op zijn beurt een vijand had. maar dit bleek niet het geval te zijn De verklaring was. dat de mosselen daar veel minder dicht liggen, met als gevolg een kleinere verspreidingsmogelijkheid voor de pa rasiet. Hoe bestrijden? /NP HET OGENBLIK bestudeert het Rijksinstituut de vraag, of de para siet met chemische middelen kan wor den bestreden. Het zoeken is naar een vloeistof van een zodanige samenstel ling. dat alleen de parasiet en niet de mossel wordt aangetast. Een grote moeilijkheid daarbij is, dat de mossel zijn schelpen angstvallig sluit, zodra hij het water niet vertrouwt. Het is begrijpelijk, dat de Zeeuwse mosselvissers de toekomst donker in zien. vooral omdat reeds verleden jaar de toestand zo ernstig was geworden, dat vrijwel alle gezaaide mosselen bin nen veertien dagen stierven. Een be langrijke deviezenbron dreigde te wor den afgesloten. Frankrijk en Belgie be trokken jaarlijks veertig a vijftig mil lioen kilogram Zeeuwse mosselen, maar- Nederland begon al te lijden onder de zware concurrentie van Denemar ken. waar een mooie volle mossel wordt gekweekt. De Zeeuwse mosselvissers z-.gen* in, dat zij hun bakens moesten verzetten, wilden zij hun vooraanstaande plaats op de exportmarkt behouden. Om toch broodop de plank te krijgen, zijn zij in het najaar van 1950 met hun scheep jes uitgevaren om bliek en puf te van gen voor de vismeelfabrieken. De op brengsten waren nauwelijks voldoende om de kosten te dekken die in het voorjaar bij het uitzaaien van de mos selen waren gemaakt Regering verleent steun. j-jET Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek zette inmiddels zijn wetenschap pelijk werk tot behoud van de mossel cultuur in Nederland voort. Op vele plaatsen in de Waddenzee werd gevist naar mosselzaad, dat daar in grote hoe veelheden door de volwassen mosselen wordt gelegd. Men kwam tot de ver heugende ontdekking, dat de parasiet nog niet ten Westen van Borkum is doorgedrongen, waarschijnlijk doordat de zeestromingen tussen de Wadden eilanden en de Noord-Nederlandse kust in hoofdzaak Oostwaarts zijn ge richt. De mosselvissers kregen toestem ming, hun mosselzaad op bepaalde plaatsen in het Groninger Wad te vis sen en het in de Zeeuwste stromen uit te zetten. De resultaten hiervan waren echter ongunstig. Ook deze jonge mos selen werden vrijwel onmiddellijk door de parasiet, die zich buitengewoon snel vermenigvuldigt, aangetast. In overleg met de Visserij-Inspectie werd toen besloten, de proef te nemen met het uitoefenen van de mosselcul tuur in het Westelijke deel van de Waddenzee. Veertig percelen zeewater werden door het Rijk verpacht aan veertig combinaties van elk drie mos selvissers, zodat honderdtwintig Zeeuw se mosselvissers van deze regeling kon den profiteren. Omdat voor deze men sen hieraan hoge bedrijfskosten waren verbonden, nog afgezien van het grote financiële risico dat zij liepen, wilde de regering een crediet verlenen van f 6000,per perceel. Wanneer in het najaar tot de mossel vangst wordt overgegaan, moeten de vissers ter aflossing van dit crediet een bedrag van f 2,per 100 kilogram ver kochte mosselen afdragen. Het reste rende crediet wordt pas na 1 Januari 1952 rentedragend. De vissers zullen er dus zonder rente afkomen, wanneer dit jaar per perceel 300 000 kilogram mos selen worden gevist. Gunstig perspectief. De kans op een dergelijke gunstige ontwikkeling is groot. Schipper Van den Berge vertelde ons, dat hij in drie weken tijd (men is half Mei begonnen) tezamen met zijn beide collega's on geveer 250.000 kilogram mosselzaad op hun perceel (dat ligt voor de Texelse zeedijk tussen Oosterend en Oude- schild) heeft uitgezet. Zijn beide collega's, dat zijn schipper L. Jumelet van de BRU 3 en schipper C. de Keijzer van de BRU 19. Schipper L. van den Berge, een 29-jarige Zeeuw met een gebruind gezicht en vrolijke donkere ogen, vaart zelf met zijn broer en een knecht op de BRU 17, een voor malig vrachtscheepje van de binnen vaart, dat voor de mosselvangst is ver bouwd. De BRU 17 steekt het minst diep van de drie en is dus bij uitstek geschikt voor het uitzetten van mossel zaad in ondiep water, zoals voor de Texelse wal. Dit werk wordt nog voortgezet tot 29 Juni. Nadien is het vissen van mos selzaad niet meer toegestaan. Als alles meeloopt kunnen de drie Bruinissers dan 500.000 kilogram mosselzaad heb ben verwerkt. In het laatst van Juli gaan zij eens kijken hoe de mosselen in hun perceel er bij staan, maar de vangst begint pas eind Augustus. Vijftien in een hand. „LIEBT U enig idee, wat Se resultaten zullen zijn?" vragen wij aan schip per Van den Berge, als wij samen naar de BRU 17 zijn terug gewandeld. „We kunnen er echt geen peil op trekken", antwoordt de jonge Zeeuw. „Maar we hebben goede hoop. Als het een beetje wil, halen we drie van een", voegt hij er aan toe. Drie van een, dat wil zeggen; drie handen vol mosselen van een handvol zaad. Ter illustratie doet de schipper een greep in een emmer jonge mosse len. In zijn gesloten hand kunnen vijf tien van deze blauwe schelpdiertjes. Wanneer hij in het najaar, na de vangst, vijf mosselen in de hand kan houden, moet hij dus driemaal grijpen om er vijftien te krijgen. Dan zal de vangst „drie van een" zijn. Maar misschien wordt het zelfs beter. „Wie weet vier van een, maar daar rekenen we glad niet op", zegt Van den Berge, die niet graag een tegenvaller incasseert. De hongerdood £N DAN MAAR HOPEN, dat de para siet uit deze wateren wegblijft. Van den Berge opent een mosselschaal. „Kijk. daar zit de slokdarm. Die is bij een volwassen mossel een centimeter of drie lang en een paar milimeter dik. De parasiet, een klein rood kreeftje van nog geen centimeter lang, kruipt in de slokdarm en leeft van het voed sel dat de mossel opeet. Zo'n mossel is dus niet ziek, begrijpt u, maar hij gaat dood van de honger", legt de schipper uit. „Zou het helpen, wanneer alle mos selen uit de Zeeuwse stromen werden gevist? Dan verdween de parasiet mis schien, en zouden jullie over een paar jaar opnieuw in Zeeland kunnen be ginnen", opperen wij. „Geen kans op. mijnheer! Je kunt vissen wat je wilt, maar er blijven toch altijd duizenden en nog eens duizenden mosselen achter tussen de stenen van de dijken en op allerlei andere plaat sen, waar je ze moeilijk vandaan kunt halen. Neen, ik ben bang, dat we die parasiet nooit kwijt raken. Of dr. Kor ringa moest een afdoend bestrijdings middel kunnen vinden", aldus het com mentaar van de visser, die nu ver van huis zijn bedrijf moet uitoefenen. Hij is echter niet het enige slacht offer van de gehate Mytilicola. Ook in de buurt van Den Oever zijn veertien percelen verpacht, en by Kornwerder- zand een aantal. Meer dan driehonderd Zeeuwse mosselvissers werken nu ver van de banken, waarop zy en hun voor ouders honderden jaren lang een brood winning vonden in de mosselcultuur De Mytilicola heeft hen verdreven, maar de Zeeuwen willen ook in de strijd tegen deze vqand hun aloude wapenspreuk hoog houden: „Ik worstel en ontzwem!" Zo niet in de Zeeuwse stromen, dan toch op de Waddenzee! M'n opa is wat je noemt: Een krasse grijsaard. Je zou hem z'n vier en tachtig jaren niet hebben gegeven, zoals hij dhar Zaterdag de hele middag op het sportter rein aan de Meeuwenstraat stond. De wind speelde vrolijk in zijn baardharen. Noodgedwongen overigens, want op zijn hoofd is niets te spelen. Opa had het toch niet erg naar de zin. „Kijk jon gen", zei hij, „die kinderen met die blote benen liggen morgen allemaal met een flinke longont steking in bed. Onverantwoorde lijk, om zoiets toe te laten". Hij luisterde niet naar mijn bewering, dat het immers mooi zomers weertje was.... Niettemin oordeelde opa, dat het hockeyen iets aparts was. Al die blagen op dat kleine veld, nou, nou. ,.'t Is vechten met eier", beweerde hij tegen een mijnheer naast hem. En toen gebeurde het. Opa stond vlak bij de zijlijn, toen dat „ei", waar ze steeds zo hard met een stok tegen aan sloegen, recht op hem af kwam. En wat dacht u, dat opa zeitoen hij de hockey bal, die hij voor een tennisbal hield, tegen zijn been kreeg! Grootvader heeft de andere hockeywedstrijden niet afge wacht. Vanmorgen zat hij met een dikke voet. „Ik heb een mooie dag gehad, jongen", zei hij, „maar dat ding was geen ei en ook geen tennisbal. HKV 0—4; HBS—RK ULO 1-0; Lyceum—HKV 0—1. De laatste ont moeting ging Zaterdag tussen het Lyceum en de Kweekschool. Hoewel de Lyceïsten zich kranig weerden, waren zij toch niet opgewassen tegen het veel geraffineerder spelende Kweekschool-team, dat voor de eer3te prijs reeds voldoende had aan een ge lijk spel. De toekomstige onderwijzers en onderwijzeressen namen daarmee evenwel geen genoegen. Zij wonnen met 10. Hierdoor werd de stand: HKV 1 6—10; RK ULO 1 6—7; RHBS 1 6—6; Lyceum 1 6—6; ULO 1 4-4; Lyceum 2 53; HKV 2 52. Het is dus nog niet bekend, welke school beslag zal weten te leggen op de tweede prijs. Vandaag zal echter de beslissing vallen door de ontmoetingen ULO 1- Lyceum 2 en ULO 1—Kweekschool 2. Ook in het jongenstournooi is de tweede prijswinnaar nog niet naar voren gekomen. Hier zal morgen de beslissing worden verkregen door de wedstrijd KweekschoolLyceum. Vermelden wij voorts, dat de heer Lastdrager Zaterdagmiddag nog een medaille kon overhandigen aan de aanvoerster van het Kweekschool elftal, dat het mei3jes-tournooi won. Deze medaille was geschonken door mevrouw Pottinga. Het bestuur van de British Women's Club ontving op de verjaardag van Z.M. Koning George VI van Engeland, V rijdag 8 Juni, een telegram waarin de privé-secretaris van de Engelse Koning zijn hartelijke dank betuigde voor de gelukwensen, die de British Women's Club had gezonden. Het tele gram luidde als volgt: „The King sin- cerely thanks the members of the British Women's Club Den Helder for their kind and loyal message on the celebration of His Majesties birthday"- H. en W. hebben de grond-, riole* 1 ings- en bestratingswerken in het Plan „Groot Den Helder II" gegund aan de fa. Th. A. C. Schram te Be verwijk voor 403.800. Deze aanne mer was by de inschrijving op één n& de laagste. De luchtverbinding met Am- Pon, die na het uitroepen van de R.M.S, vorig jaar was gestaakt 18 thans heropend. De Garuda Indone- s'an Airways zal voortaan Donder dags via Makassar en Djakarta naar Ambon vliegen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2