Geen nieuwe vredesstap te Peking s\\l Straaljager neergestort bij vliegdemonstraties Perzen nemen olie-industrie over Een investeringscommissie door de regering ingesteld VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Marshalls reis had nieis te maken met een staakt het vuren in Korea Bliksem verwoestte toren van Jubbega Paspoortregeling is opgeschort Burgess en MacLean niet in Andorra $13 fff „Tactiek van Gerbrandy en Weiter c s." V ij f maal groiere aioom-explosie JCoJit B&itzk Eind 1952 Districts telefoongidsen Woensdag 13 Juni 195! 76e Jaargang No. U 127 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Er valt voor China niets te verdienen Vrouw ernstig gewond De Regering wijkt Opgeviste brandkast van de „Friso" afkomstig? Op weg naar de top van „IJzeren Driehoek" In de naam van Allah Slechls 25 proceni der inkomsten voor Britten? De nationalisatie is een voldongen feit Tsjechoslov/aaks agent Diplomaten aan Simplon- pas gesignaleerd? Weerbericht in Parijs gearresteerd k M Vt *>V- n&iw 11 mëlg ft t r' m; Droevig einde van legerdag in Uithuizen Het toestel boorde zich meters diep de grond in De Ambonnezen moeten Den Haag bezetten RIS zou uitlevering van Lokolle eisen Twee misdaden werden er door opgehelderd Leidde onenigheid tot dood van jongen? Argentijnse studenten in staking Uitgaven voor de grote werken moeten beperkt DUITSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mi COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten DEUTERS correspondent, Michael Fry, seint, dat diplomaten bij de V.N. er ernstig aan beginnen te twij felen, of de communisten in dit sta dium werkelijk vrede in Korea wen sen. Uit de verklaringen van Dean Acheson, moet het de regering in Pe king wel volkomen duidelijk zijn ge worden, dat zij, of zij de gevechten in Korea staakt of niet, voorlopig geen kans maakt op Formosa of vertegen- U WaSh'ngt0n r ?eme,d' dat de naaste toekomst van de z«de van het veren,gd "Prevel in Korea, de V.N.-commissie van Goede Dienen öf de groep van zest.en landen, die troepen in Korea hebben, geen nieuwe ^Tedesiup bü Peking kan worden verwacht. Daarbü heeft de Amerikaanse miJster van defensie, generaal George Marshall, teruggekeerd van zijn bezoek aan Korea en Japan, gisteren op een persconferentie te Washington ontkend, dat zijn reis iets te maken had met het bespreken van een staken van het vuren met de Chinese communisten. Hij verklaarde niets van dergelijke besprekingen te weten Eenzelfde verklaring werd afgelegd door het State Department woordiging bij de Ver. Naties. Met het oog hierop, moet het aldus Fry, niet uitgesloten geacht worden, dat de communisten het voordeliger vinden de strijdkrachten van de V.N. in Ko rea te binden, terwijl zij voorberei dingen treffen om in een ander deel van de wereld toe te slaan. Deze the orie wint veld bij de V.N. als een mo gelijke verklaring voor het stilzwijgen van de Chinese communisten. Ridgway niet gezien jyjINISTER Marshall heeft op zijn persconferentie, naar aanleiding van een bericht als zou hij nieuwe in structies aan generaal Ridgway heb ben gegeven, verklaard, dat hij deze niet heeft gezien. Hij had met de be velhebbers van het achtste Amerikaan se leger en van de buitenlandse een heden beraadslaagd en verder was zijn reis bedoeld om het aflossingssysteem binnen de Amerikaanse eenheden te onderzoeken. Hij noemde zijn bezoek „zeer leerzaam" en verwachtte, dat het goede resultaten zou hebben. Nog nooit in de geschiedenis was naar zijn mening een dergelijke samen werking tussen eenheden van verschil lende nationaliteiten bereikt als thans onder de verbondenen het geval was. Over de jongste opmars van de ver bondenen in de „ijzeren driehoek" zei Marshall, dat dit een „beslissende te genslag" voor de noordelijken was, die zich voor een aanval zouden kun nen hergroeperen. In antwoord op een vraag over de doeltreffendheid van nieuwe wapenen in Korea wees hij op de „verbazingwek kende ontwikkeling" van de artillerie met behulp van radar. Ook bij het uit voeren van nachtelijke bombardemen ten had men van radar veel nut, aldus Marshall. Gistermiddag om ruim twaalf uur Is bij een hevige onweersbui, die boven Zuid-Oost-Friesland woedde, de blik sem in de ongeveer twintig meter hoge toren van de Nederlands-Her vormde kerk in het dorpje Jubbega ge slagen. De vlammen sloegen er al spoe dig uit, maar doordat de brandweren van Jubbega en Heerenveen spoedig ter plaatse waren, kon men met het natspuiten van het kerkdak voorko men, dat ook de kerk in brand raakte. De toren, die veel houtwerk bevatte, brandde echter geheel uit. Pool pleegt moordaanslag Haagse rechercheurs van politie vonden gistermiddag in het perceel Paul Krugerlaan 77 te Den Haag onder een vloerkleed de 27-jarige mevrouw de wed. M. M. B., van geboorte Poolse en gehuwd geweest met een Nederlan der. Zij had een aantal slag- en steek wonden en is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Haar toestand is zodanig, dat zij tot op heden niet kon worden verhoord. De vermoedelijke dader van deze aanslag is de 40-jarige Pool J. D., die gisteravond door de Schiedamse poli tie in uitgeputte toestand langs de spoorlijn DelftSchiecia... xs aangetrof fen. Hij is naar het ziekenhuis te Schie dam vervoerd. De Pool woonde samen met het slachtoffer en was kort geleden ontslagen uit de Ramaerkli- niek. De zaak kwam uit toen een medebewoonster van het huis het kind van de wed. M onverzorgd in huis vond. De kamer waar zij zelf verblijf houdt was op slot. Rechercheurs heb ben zich toegang tot de kamer ver schaft en vonden het lichaam van de vrouw. HiffliiiiwniiiiiniiiiiHniiiHiiiiiKniiiiiiiHiiiiiiHiiniHiiniiiiiiiiiiiNtiiiiiniiifiiiiiiiHiiQn Naar wij vernemen is uitvoering van gewijzigde regeling voor de uitgifte van paspoorten, welke tot vele klach ten heeft geleid, door de regering thans opgeschort. Inhoud bestond uit papieren De brandkast, die vorige week door de UK 136 uit het IJselmeer werd op gewist, is gisteren naar Den Helder overgebracht en daar door personeel van de Mijnendienst der Koninklijke Marine geopend. De brandkast bleek geen explosieven te bevatten, maar uitsluitend papieren, die ernstig van het water hadden ge leden. Het is, aldus werd ons van ma rinezijde medegedeeld, inderdaad zeer waarschijnlijk dat de brandkast af komstig is van Hr. Ms. „Friso", die in de Meidagen van 1940 op het IJselmeer tot zinken werd gebracht. Zekerheid hieromtrent zal pas bestaan, wanneer de gevonden papieren nauwkeurig zijn onderzocht. De strijdkrachten van de Verenigde Naties zijn gisteren verder Noord Ko rea ingetrokken. Van het centrale front zijn de Chinezen nagenoeg verdwenen. Door de massale terugtocht van de Noordel. uit Tsjorwon en Koemhwa is er thans tussen hen en de optrek kende troepen van de V.N. een brede strook grond die slechts dun bezet is. Verbonden eenheden trekken op in de richting van Pjongjang, de top van de z.g. Ijzeren driehoek, en naar Tsjor won, aan de basis van de driehoek. „In de naam van Allah" heeft de Perzische olieraad gisteren een procla matie uitgevaardigd, dat het werk ,in het gebouw van de voormalige Brits— Iraanse oliemaatschappij" is begonnen en dat de raad zijn best zal doen, de olieproductie en de winsten te verho gen. Aan de Engelse en Perzische em- ployé's wordt verzocht op hun post te blijven. Gisteren zijn te Teheran de eerste besprekingen gevoerd tussen de func- De twee Britse bezoekers die de nacht van zeven op acht Juni in het Hotel du Tourisme te Foix (Andorrai doorbrachten en die volgens medede ling van de jurist Lannes de vermiste Britse diplomaten MacLean en Burgess zouden zijn geweest, blijken vacantie- gangers uit Yersey te zijn geweest. Ju rist Lannes blijft echter volhouden, dat de twee mannen, die hij in Foix heeft gesproken, een treffende gelijkenis ver tonen met de gepubliceerde foto's van Burgess en MacLean. Ook de hotelhou der was een „buitengewone gelijkenis opgevallen. De Parijse bladen zoeken verband tussen de verdwijning der Britse diplo maten en de arrestatie an de Brits ge naturaliseerde Tsjechoslowaak Carl Strauss, welke gisteren door de Franse contraspionnagedienst geschiedde. In Maart verscheen Strauss voor een Brit- Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Wisselend bewolkt met opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Iets koeler. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Donderdag: Zon op 4.20, onder 21,00. Maan op 14.46, onder 1.12. se commissie, belast met het ontnemen van het burgerschap. Sir Hartley Shaw- cross, toen procureur-generaal, ver klaarde, dat de Tsjechoslowaakse rege ring van Strauss micro-films ontving. Nadien heeft hij Engeland verlaten en is naar Frankrijk getrokken. Ondertussen verklaren toeristen de diplomaten in de nabijheid van de Zwitsers-Italiaanse grens te hebben ge signaleerd. tionarissen van de Brits-Iraanse olie maatschappij en de voorlopige raad van directeuren van de Perzische oliemaat schappij. Deze besprekingen hebben meer dan twee uur geduurd. Geen van beide partijen legde een verklaring af over de behaalde resultaten. In de eerste brief van de nationale Perzische oliemaatschappij aan de Brits-Iraanse oliemaatschappij wordt verzocht 75 procent der inkomsten, verminderd met de kosten sinds 20 Maart (de datum van het nationalisatie besluit) over te dragen. De overblijven de 25 procent dienen gereserveerd te blijven voor eventuele compensatie aanspraken van de „vroegere" maat schappij. Een woordvoerder van het Perzische ministerie van financien zeide, dat bij de komende onderhandelingen alle Britse voorstellen voor „de een of an dere vorm van nationalisatie" (Morri sons zinsnede) verworpen zouden wor den. Van begin af aan zou men eisen, dat de nationalisatie als een „voldongen feit" aanvaard zou worden. Mocht de „Anglo-Iranian" zulks weigeren, dan zou Perzie de onderhandelingen afbre ken, Een Perzische woordvoerder te Lake Success heeft gisteren verklaard, dat Perzie tot de strijd zou overgaan, n- dien iemand zou pogen het geschil met geweld op te lossen. H t A i 'F Ai' X - MS.' - Een foto van de onlangs uit een Brits museum gestolen „Chelengk", hetwelk „triomf" betekent. Nelson ontving dit kostbare stuk van de Turkse sultan uit waardering voor rijn overwinning in de slag op de Nijl. Voor de ogen van het ontzette publiek, dat de demonstraties tijdens de gisteren gehouden legerdag op de tentoonstelling „Uthil" te Uithuizen gadesloeg, stortte gistermiddag om half zes van grote hoogte een straaljager neer en boorde zich diep in de modder van een gracht nabij Uithuizen. Het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Leeuwarden en met drie andere straaljagers in formatie vloog, werd bestuurd door kapt. vi. wn. G. Deibei, die bekend stond als een uitstekend jachtvlieger en op de vliegbasis Leeuwarden optrad als hoofd lucht vaartzaken en waarnemend basiscommandant. De straaljager stortte neer in de gracht voor een boerderij, waarvan de bewoners ternauwernood aan de dood ontsnapten, daar de ramp slechts op enkele meters afstand van he plaats vond. Verschillende ruiten van de boer derij sprongen door de enorme lucht druk. De piloot werd weggeslingerd en zijn stoffelijke resten werden later op Indonesisch parlementslid over zaak - Sweerts: „De publicaties in het dagblad „Trouw" zijn een tactiek van de heren Gerbrandy en Weiter c.s, om zich schoon te praten", zo heeft het Indone sische parlementslid Sahetappy Engel (van de democratische fractie) aan het te Djakarta verschijnende blad „Sum- ber" verklaard. Naar hij aan „Sumber" mededeelde, was hij bij zijn jongste bezoek aan Ne derland reeds op de hoogte van het plan-Gerbrandy c.s. en heeft hij de In donesische regering hierover ingelicht. InU'.ssen heeft de Indonesische gezant 'te'1 Brussel, An'ak Agung gae Agang, pogingen in het werk gesteld om uit levering van Westerling door de Belgi sche regering te bewerkstelligen. „Doch met behulp van de Nederlandse con sul te Antwerpen slaagde Westerling er in Belgie te verlaten. Dit was ook de oorzaak, dat het plan-Gerbrandy c.s. om Westerling te gebruiken, mislukte", aldus Sahetappy, die verder conclu deerde dat de „Nederlandse regering min of meer in de kwestie betrokken is". Voorts zeide hij, dat „de Neder landse regering bij herhaling de Am- Volgens de „New York Post" heb ben meer dan 8.000 personen aan de onlangs gehouden atoomproeven op Eniwetok meegewerkt. De uitwerking van de voornaamste ontploffing was vijf maal groter dan die van een tot dusver tot ontploffing gebrachte atoom bom. De gloed er van was zo groot, dat waarnemers er tijdelijk door ver blind werden, ondanks het feit, dat zij speciale brillen droegen en 25 km van de ontploffing verwijderd waren Qok de hitte was op die afstand nog duidelijk waar te nemen. De proef- bom werfi van een zeer hoge toren tot ontploffing gebracht. Van deze toren werd naderhand geen spoor meer ge vonden en evenmin van muizen en alle andere dieren op het eiland. Des ondanks konden de geleerden binnen 2'A uur na de proeven naar het eiland terugkeren en het tot op enkele hon derden meters benaderen zonder ge vaar voor zichzelf. ALS ZE DAAR in Engeland niet op passen zijn de musea leeg voor men het weet. De kroningssteen is terecht, maar nu mist mei. de „Chelenk een diamanten kokarde, die de sultan van Turkije eens aan Admiraal Nelson schonk. De waarde van het sieraad schat men op 20.000 gulden. Het stelt nog niet e-ns ten volle gerust, dat bin nenkort in Lissabon een politieconfe- rentie zal v orden gehouden, waaraan 77 afgevaardigden uit 37 landen deel nemen. De bijeenkomst is geheim en alle notitie' zullen zorgvuldig in klui zen worden opgeborgen. Misschien was de secretaris van de vergadering ook wel aanwezig op de Dusseldorfse- papierbeurs, die door driehonderddui zend personen werd bezocht. In Mi- chigan is een drukbezochte conferentie gehouden. Daar sprak de president van de arbeidersbond der Indiase vlieg tuigindustrie. Hij zei: „Het Oosten ver wacht een grote revolutie. Wat wij van het Westen nodig hebben is een revo lutie van het hart!" In Rangoon blijkt overigens, dat men volgens zijn hart te wer- gaat. Zeshonderd Boed- illllllllll!llll!!ll!l!llll!ill!iliilllllllll!!lll!!llll!ll!lll!lll!ll!lllllllllili!lll!!llllfllllll!lill dhistische monniken hebben daar de universiteit bestormd, uit protest tegen een besluit van de senaat om monni ken van de colleges uit te sluiten. De Jk zie, wat jij niet ziet" „Burgess en MacLean" politie heeft de vrome demonstranten met tre^tngasbommen verspreid. Ne gen Chinese onderzoekers doen ook een gewaagde aanval, doch in dit geval op de geheimzinnige oerwouden van cen- traal-Formosa. Ze willen de mogelijk heid onderzoeken van de ontwikkeling van een hydro-electrisch schema in dit gebied. In de oerwouden schijnen kop pensnellers te hebben gewoond, en je weet maar nooit of een restje van deze lieden toevallig is overgebleven. Het toeval is toch al zo wonderlijk. Op zijn akker bij Siebengewald verloor de heer W. Hekerman 35 jaar geleden zijn trouwring. Laat nu dezer dagen een inwoner van Gennep de ring terug vinden! Hij heeft het kleinood aan de eigenaar teruggegeven. Dat het straalvliegtuig al tien jaar oud is, zul le weinigen onder ons beseft hebben In Londen zal men deze tiende verjaar dag gaan vieren met een diner, waar aan allerlei vooraanstaande en stra lende medewerkers aan de straalmotor zullen aanzitten. De straalmotor zelf is niet uitgeno Tgd en wordt dus straal genegeerd. bonezen heeft „verkocht", waarbij zij propageerde, dat, indien zij in Indone sië zouden blijven, zij in stukken zou den worden gesneden. Vele Ambonezen reisden naar Nederland, Ook vele bur gers zijn derwaarts gesmokkeld. Thans worden zij in Nederland aan hun lot overgelaten. Zij krijgen slechts drie gulden per hoofd per week. Ik hoop, dat de 12.000 Ambonezen in Nederland tot inkeer komen en ook hoop ik, dat zij zich ontevreden zullen gevoelen, tot handelen zullen overgaan en Den Haag zullen bezetten. Hij zeide ten slotte, „dat de Indonesische regering uitlevering van Lokolle en anderen van de regering der republiek Zuid-Mo- lukken eist en ook van de mensen van het bureau Zuid-Molukken, die een ge mene RiO_aganda voeren en tegen e Indonesische regering zijn opgestaan", aldus het parlementslid Sahetappy En gel. Echfpaar kreeg ruzie Een echtpaar in de Wittenstraat te Amsterdam kreeg dezer dagen ruzie. De twist liep zo hoog, dat de vrouw naar de politie liep en daar bekende, dat zij in 1948 de hand had gehad in een beroving. Zij had toen als lokvo gel gediend en een man meegenomen naar de omgeving van haar woning Daar had haar echtvriend klaar ge staan. Hy had het slachtoffer neerge slagen en vervolgens had het paar hem beroofd van vier en tachtig gulden. De man, die daarna werd gearresteerd, be kende niet alleen dit feit, maar ook, dat hij kort daarop in zijn woning brand had gesticht en de verzekerings som, groot tweehonderd gulden, had opgestreken. Hij zit thans in een cel De politie onderzoekt thans, of net echtpaar nog meer op zijn kerfstcr heeft. de avond in een tarweakker terugge vonden. Over de oorzaak van het ongevax kan men nog niets mededelen. De vlieger stond op het punt met de andere toe stellen een looping uit te voeren, toen plotseling het radiocontact tussen de straaljager en de verbindingsdienst op het tentoonstellingsterrein werd ver broken. Landelijke gids vervalt Voor zover thans kan worden beoor deeld, zullen tegen het einde van 1952 in elk telefoondistrict districtstelefoon gidsen kunnen worden ingevoerd. Iede re aangeslotene zal de gids van het eigen district gratis ontvangen. Gidsen van de overige districten, die bijv. in vier of vijf delen gebundeld zullen wor den, worden tegen betaling verkrijg baar gesteld. De landelijke gids van alle zestien districten komt te verval len, daar de behoefte hieraan, t.w. 60.000 op 500.000 aangeslotenen, te gering is. Gisteren werden voor de Officier van justitie te Middelburg geleid de 43-ja- rige landbouwer J. C. de M. uit Sint Jansteen en diens 46-jarige echtgenote M. de M. S. In het gezin De Maat zou vaak onenigheid hebben bestaan tus sen de ouders en de 17-jarige zoon Jo- hannes. Donderdag in de vroege och tenduren overleed deze zoon. Het stof felijk overschot vertoonde sporen van geweldpleging. Er werd een onderzoek ingesteld en sectie verricht, waarna Zondag de ouders door de rijkspolitie werden gearresteerd. Maandag werd door het parket uit Middelburg in de ouderlijke woning van de overledene een onderzoek ingesteld Men acht het niet uitgesloten, dat onenigheid in het gezin de aanleiding is geweest tot een familiedrama. Hangende het onderzoek ontbreken nadere gegevens. STAKING BIJ DE SHELL TE SUEZ Werknemers van de Shell te Suez zijn in staking gegaan. Zij eisen betere arbeidsvoorwaarden. Uit protest tegen de verdwijning van de student Marie Ernesto Bravo, die naar verluidt ervan beschuldigd wordt een communistische jeugdleider te zijn, zijn de studenten van de universiteit te Buenos Aires in staking gegaan. Elf studenten zijn in hechtenis genomen. Twee anderen wisten door tussenkomst van hun collega's te ontsnappen. De staking sloeg over op enige middelbare scholen, toen het gerucht zich verspreid de, dat Bravo dood was. De directeur- generaal van het middelbaar onderwijs heeft aangekondigd, dat alle scholieren, die in de eerstkomende dagen niet op school komen, een geheel jaar zullen verliezen. Het is, gezien de omstandigheden, waaronder wjj op het ogenblik leven, noodzakelijk, dat de overheid niet meer geld in allerlei werken steekt dan strikt noodzakelijk is. Dat geldt voor de landsregering zo goed als voor de besturen van provinciën en gemeenten. Teneinde tot een redelijke beperking te geraken, hebben de mi nisters van financiën en van binnen landse zaken besloten tot de instelling van een investeringscommissie. Deze belichaamt de samenwerking op dit stuk tussen het rijk en de lagere pu bliekrechtelijke lichamen, zoals pro vinciën en gemeenten. De commissie, waarin zitting heb ben vertegenwoordigers van de depar tementen van financiën, binnenlandse zaken, wederopbouw, economische za ken, sociale zaken, onderwijs, land bouw en verkeer en waterstaat en verder van het centraal planbureau, van de Nederlandse Bank, van diver se provincies en van enkele gemeen ten, heeft tweeërlei taak. Ten eerste moet zjj advies uitbren gen over de toelaatbaarheid van de uitvoering van aan haar voorgelegde plannen van lagere publiekrechtelijke lichamen ter zake van investeringen, waarmee meer dan f 100.000 gemoeid zal zijn en omtrent de aanschaffing voor genoemde lichamen van goede ren van buitenlandse herkomst. Ten tweede mag zij van advies dienen over alle zaken op het gebied van over heidsinvesteringen en daarmee samen hangende vraagstukken. De vertegen woordigers van provincies en gemeen ten treden na een jaar af en worden dan door anderen vervangen. Binnenkort kan de benoeming ver wacht worden van dr. Karl Dumont, thans consul-generaal in Nederland, tot ambassadeur van Duitsland hier te lande. Dr. Dumont is de eerste Duitse am bassadeur in ons land sinds Mei 1940.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1